PZC Hulp bij ramp niet op orde Duitse agente voltooit stage bij Zeeuwse politie Nieuwe therapie bij nierfalen Vlissingen Arduin inspireert staatssecretaris voor nieuwe welzijnswet Proefvaart Teams wachten nog steeds op geld van gemeenten met passagiers uitgesteld Broomchemie trekt Barbé aan als commissaris Medium spreekt namens leraar van gene zijde Politicus Van Klinken overleden Plan voor kunstenaarsdorp Doel Ravage door slapende automobilist Man met rijverbod achter stuur Kroonprins opent deuren Deltaplaza dinsdag 27 januari 2004 VLISSINGEN - De proefvaart van de veerboot Prinses Maxi ma met passagiers aan boord is uitgesteld. De ponton waaraan het schip voor het fiets-voetveer in Vlissingen aanmeert, moet worden aangepast. Bij een aan- legmanoeuvre vorige week liep de Maxima lichte schade op. Het was de bedoeling dat van daag (dinsdag) zou worden be proefd hoe het aan en van boord gaan van grote aantallen passa giers in zijn werk gaat. Daar voor had Damen Shipyards, de bouwer van de twee nieuwe veerboten, zich verzekerd van de medewerking van 181 studen ten van de Zeevaartschool in Vlissingen. De praktijkproef met het de- en embarkeren is nu opgeschort. De Maxima raakte vorige week licht beschadigd toen het schip te hard op de aan- meerponton in Vlissingen voer. „Er is een gaatje in geprikt", zei projectleider H. van Herwijnen van Damen Shipyards, „Niets ernstigs hoor. We hebben de schade dezelfde avond nog gere pareerd." Hij hield het erop dat schip en ponton nog niet hele maal op elkaar zijn afgestemd. Bij de tot nu toe uitgevoerde af- meerproeven is het wenselijk ge bleken een extra geleidingspaal bij de ponton in Vlissingen te plaatsen. De provincie Zeeland die de schepen en de pontons laat bouwen, moet daarover nog een beslissing nemen. De projectleider namens de pro vincie, A. Segers, vertelde dat de eerste ervaringen met het aanleggen van de Maxima te zien hebben gegeven dat het eni ge moeite kost de manoeuvre goed uit te voeren. De proeven met het de- en embarkeren van het maximale aantal passagiers, compleet met fietsen en brom fietsen, is verschoven tot de aan passingen aan de ponton zijn uit gevoerd. Damen Shipyards is van plan volgende week het ge zelschap studenten van de Zee vaartschool toch aan boord te nemen voor vaarproeven met een volledige benutting van de passagierscapaciteit. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het publiek verwacht dat bij een ramp of groot ongeval in Zeeland de hulpverlening goed geregeld is. „Die verwachting is onterecht. De medische hulp is nog niet ge regeld", stelt Regionaal Genees kundig Functionaris en mana ger van de Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen in Zeeland (GHOR), Gerard Wes- sel. „Veiligheid is in eerste instantie de verantwoording van burge meesters en wethouders. Maar het veiligheidsbewustzijn bij be stuurders is na Enschede en Vo- lendam een eind weggezakt." Wessel doelt op de tegenzin van Zeeuwse gemeenten om extra geld uit te trekken voor twee pa rate Geneeskundige Combina ties die gewonden op de plaats van de ramp behandelen. De Rijksoverheid voorzag Zeeland van uitrusting voor drie zogehe- TERNEUZEN - Het Terneuzen- se bedrijf Broomchemie heeft oud-burgemeester R. Barbé aan getrokken als commissaris. De broomproducent, onderdeel van de Israëlische Dead Sea Bro mine Group, hoopt dat Barbé (ook oud-gedeputeerde) goed lobbywerk voor het bedrijf kan verrichten bij de gemeente, de provincie en het Rijk. Broomche mie zit al jaren in zwaar weer, ook al omdat het bedrijf geen toestemming kreeg om een nieu we vlamvertrager te maken, ter wijl de productie-installaties al klaar stonden. Het management hoopt dat Barbé in deze barre tijden een belangrijke bijdrage aan economisch herstel van Broomchemie kan geven. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Vlissingse zie kenhuispatiënten met acuut nierfalen hoeven niet langer op transport naar Antwerpen, Rot terdam of Goes. Een nieuwe nierfunctievervangende thera pie op de intensive care-afde- ling kan hun bloed ontgiften en overtollig vocht \vegnemen. De therapie vergroot de kans op overleven bij acuut rtterfalen. Vijf ic-patiënten van Zieken huis Walcheren zijn sinds augus tus behandeld met de nieuwe methode, zegt internist-intensi- vist J. van Zwienen van het zie kenhuis. Hij verwacht dat het ziekenhuis per jaar tien tot twaalf mensen zo kan behoeden voor vervelend en risicovol transport naar Rotterdam of Antwerpen. „Nierfalen komt relatief vaak voor bij mensen die naar intensi ve care moeten. Afhankelijk van de oorzaak van de stilvallende nieren en hoe snel zich dat ont- ten ambuteams ter waarde van acht ton elk, uitgaande van de ri sico-analyses die Zeeland als tweede hoogrisicogebied na Rot terdam classificeert. Nadat de Zeeuwse gemeenten in meerder heid een verzoek voor 200.000 euro afwezen voor de vergoe ding van de bijbehorende man schappen voor twee teams, over wegen zij nu of er dan toch geld komt voor één team. In maart moet dat besluit val len. De 22 mensen die Wessels paraat heeft voor het ambuteam zijn bereid zich tot dan beschik baar te houden. De uitrusting voor het tweede ambuteam blijft opgeslagen in Zeeland, maar de derde gele ambulance bus met aanhanger en toebeho ren gaat terug naar Den Haag. Motivatie Wessel heeft grote moeite de mo tivatie bij de ambulancemede werkers hoog te houden. „Deze mensen werken al anderhalf jaar, vanaf het moment dat de bestuurscommissie GHOR be sloot te vragen om twee ambu teams, aan training en voorberei ding. Er wordt erg selectief om gegaan met geld voor de hulp verleningsschakels in de keten. Hoe kan het dat er 25 miljoen eu ro wordt geïnvesteerd in profes sionele tunnelbrandweer maar er geen twee ton komt voor de ambuteams. De brandweer blust en redt, maar eenmaal bui ten moeten er teams staan die de slachtoffers behandelen en gereed maken voor vervoer naar ziekenhuizen." Ambuteams wor den bijgestaan door Sig ma-teams, snel inzetbare me disch assistentie van voorname lijk vrijwilligers. Samen vormen zij de medische voorhoede ach ter de rampbestrijders. Zonder eigen ambuteam kan Zeeland re kenen op inzet vanuit West-Bra bant, „Maar daarmee verlies je het 'golden hour', dat zo belang rijke eerste uur na de ramp. Het duurt eens zolang eer de medi sche hulp en afvoer van slachtof fers goed is geregeld. -Dat kost mensenlevens." wikkelt, was behandeling in een ziekenhuis met een nefroloog noodzakelijk." Ziekenhuis Wal cheren beschikt niet over dat specialisme. De nieuwe mogelijkheid om bij bijvoorbeeld mensen met bloed vergiftiging het bloed te zuive ren is ontwikkeld door nefrolo- gen en intensivisten, artsen ge specialiseerd in ic-zorg. De tech niek werd door het ziekenhuis in huis gehaald mede op initia tief van verpleegkundigen. Het apparaat kan behalve filte ren ook hemodialyseren, maar de techniek is geenszins een mo gelijkheid voor nierdialysepa- tiënten om hun spoelbeurten voortaan in Vlissingen te ne men, waarschuwt Van Zwienen. „Het is een techniek puur voor mensen met ernstige aandoenin gen op de ic-afdeling." Overi gens blijven patiënten voor de vraag of zij bij acuut nierfalen in Vlissingen kunnen blijven, af hankelijk van eventuele andere lichamelijke complicaties en van de ziekenhuislogistiek. Medium Magda Witsiers staat in dienst van Qintar, een van de zeven leraren uit de wereld van de wijsheid. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inqrid Huibers RILLAND - Ontdek de kabou ter in jezelf. Die boodschap hield Qintar, leraar van gene zijde, zijn publiek gisteravond in Rilland voor. Qintar sprak tot de aanwezi gen via het medium Magda Witsiers. Witsiers staat al vele levens in dienst van Qintar, één van de zeven leraren uit de' wereld van de wijsheid. Voordat Witsiers contact maakt met Qintar door 'even onder haar denkkap te zakken' geeft ze eerst een verzoekje van de leraar door. Of het pu bliek niet met de koffiekopjes en theelepeltjes wil rammelen, want dat stoort. Op ieder tafeltje ligt een sym- bolenlijst, waaruit onder meer blijkt dat de denkkap 'het hele denkvermogen van de mens be helst' en geen contact heeft met het 'NU'. De kabouter, zo vermeldt de lijst, staat voor 'de natuurlijke kracht die in de mens aanwezig is'. De kabou- ternatuur heeft verbinding met de wereld van de wijsheid. „Ik zie een treintje met alle maal wagonnetjes vol met men sen. Het treintje rijdt een tun nel in. Hier en daar hangt een lamp, zodat het er schemerig is. Ik zie een mevrouw met een klein geel beertje en ik zie een mevrouw met een grote kralen ketting om. Het zijn roze kra len", begint Witsiers. Veilig Ze beschrijft nog een aantal passagiers om het publiek ver volgens uit te dagen om zich zelf in één van de treinreizi gers te herkennen. „Ben ik de man met de hoed", vraagt een mevrouw. Dat klopt. Witsiers: „Qintar zegt: 'Je laat weinig van jezelf zien. Mensen kunnen jou moeilijk in schatten, maar dat vind je wel veilig." Het is even stil. Dan vraagt Witsiers aan Qintar of er nog meer te vertellen is. Met een komt er antwoord. Qintar ziet een onderwijzeres in de vragenstelster. Iemand die 'an deren duidelijk kan vertellen hoe de vork in de steel zit'. De vrouw straalt, maar onthoudt zich van commentaar. Het wezen van de mens, kiest telkens een ander lichaam, zo vertelt Witsiers. Voordat de be slissing valt, wordt er eerst een 'toertje door het kabouterhuis' gemaakt. De geest krijgt als het ware een kijkje in de keu ken en ziet welke lessen er nog moeten worden geleerd. Die kan hij vervolgens aanvaar den, of niet. „Ieder van u heeft volmondig ja gezegd tegen uw lessen". Witsiers kijkt glimlachend de zaal in. En weer is het publiek aan zet. Iedereen mag vragen welke les sen er in zijn of haar rugzak zit ten. Zo ziet Witsiers bij één van de vrouwen in het publiek drie gele eendjes. „Een eendje staat voor één. Ieder mens is in zijn eentje", verduidelijkt ze. ,,U moet uw eigen beslissingen leren nemen." Slaap Witsiers krijgt zoveel energie van haar contact met Qintar dat ze maar een half uur slaap per nacht nodig heeft, „Het kost mij dan ook geen enkele moeite om straks nog een paar honderd kilometer naar huis te rijden." Het medium geeft nog tot en met mei elke vierde maandag van de maand in de hotel De Poort van Antwerpen in Ril land de wijze lessen van Qintar door. De avonden beginnen steeds om half acht. door Ron Magnée MIDDELBURG - De 28-jarige Duitse politieagente E. Kramer heeft het afge lopen half jaar stage gelopen bij de Zeeuwse politie. Ondanks het feit dat ze in haar geelgroene uniform al eens werd aangesproken als 'boswachter', vermaakte ze zich uitstekend. Dc uit Krefeld afkomstige Kramer heeft een coördinerende functie bij de Duitse politie. De afgelopen zes maan den bracht ze door bij Zeeuwse colle ga's. Op zich is de verschijning van het geelgroene uniform niet nieuw. Al langer komen agenten uit Duitsland in de zomermaanden assistentie verle nen aan de Zeeuwse kust. Politieagen ten uit Zeeland springen vervolgens vaak bij tijdens de drukke kersttijd in Duitsland. Maar stage lopen in Zeeland, dat deed een medewerker van de Duitse politie nog nimmer. Kramer had met haar sta ge, die gisteren afliep, dan ook de pri meur. De Duitse agente zal zich vooral de warme ontvangst herinneren van de sta ge. „De gastvrijheid is me opgevallen. Overal namen mensen de tijd om uit te leggen hoe iets in elkaar zit. Overal gin gen de deuren voor me open. Het was een heel bijzondere tijd." Veel taalproblemen ondervond Kramer daarbij niet. Ze spreekt immers vlekke loos Nederlands. „Mijn moeder is Ne derlandse, en ik ben dan ook tweetalig opgevoed." Overigens nam Kramer niet alleen in Zeeland een kijkje, maar ook daarbui ten. Zo was ze aanwezig tijdens overleg met Belgische en Duitse collega's. Ook bezocht ze Europol in Den Haag en de KLPD (Korps Landelijke Politiedien sten). Ze merkte verschillen in de manier waarop met agenten wordt omgegaan in de beide landen. In Nederland is het heel gebruikelijk dat passanten een babbeltje maken met agenten. In Duitsland is dat veel min der, zegt Kramer. „Er is in Duitsland meer spanning. Het gebeurt minder vaak dat je op straat wordt aangespro ken. Het is een kwestie van cultuur, denk ik." De informele omgang in Ne derland zorgde ervoor dat mensen Kramer op verschillende manieren aan spraken. „Zo kreeg ik eens te horen: 'Ben je niet verdwaald?' Of: 'Boswach ter!' Op mijn leren jas staat in grote letters 'Polizei'. Dat werd vaak hardop gele zen. Maar de reacties waren altijd posi tief. Ik heb in zes maanden niets verve lends meegemaakt." Een ander verschil betreft de aanpak van hardrijders. Wat Kramer opviel was dat er in Nederland al bij kleine overtreding stevig wordt bekeurd. „Als iemand zeven kilometer te hard rijdt, kost dat al 28 euro." Foutparkeerders En hetzelfde geldt voor foutparkeer ders, zo merkte ze hoogstpersoonlijk. „Ik had mijn auto bij de blauwe zone neergezet", zegt ze schuldbewust. Zón der daarbij de vereiste parkeerschijf te gebruiken. Ook dit werd dan ook uiteindelijk een - duur - leermoment voor de Duitse agente. De Duitse stagiaire E. Kramer samen met T. de Waal in de meldkamer van de poli tie. foto Ruben Oreel NIEUWERKERK - Op de leeftijd van 82 jaar is gis^ overleden A. van Klinken uit Nieuwerkerk, oud-wet!^, der van de voormalige gemeente Duiveland. Van Klnfe drager van de koninklijke eremedaille in goud enerebt. ger van de gemeente Duiveland, was 26 jaar actief infe Duivelandse politiek. De agrariër van huis uit begonzija politieke carrière in 1956 als lid voor de Staatkundig^. <t reformeerde Partij (SGP) van de gemeenteraad van Nieu. :i werkerk. Die functie vervulde Van Klinken tot I960 de gemeentelijke herindeling, begin jaren zestig, hieldde zelfstandige gemeente Nieuwerkerk op te bestaan entrad Van Klinken aan als SGP-raadslid voor de nieuwe meente Duiveland. In 1986 maakte hij op 65-jarigeletf. tijd de overstap van raadslid naar wethouder. Die funciie bekleedde hij tot 1990, voor de combinatie SGP/jpp Oud-wethouder Van Klinken was 39 jaar lang secreta^ van de kiesvereniging Nieuwerkerk van de SGP en vervul de gedurende enkele jaren de functie van bestuurslidvjj de School met de Bijbel in Nieuwerkerk. DOEL - Maak van Doel een kunstenaarsdorp en richteei bezoekerscentrum in om belangstellenden tekst en uitleg te geven over de uitbreiding van de Antwerpse haven. Het is een idee van de groep Open Doel die het bedreigde dorp aan de Schelde de komende jaren een hart onder de riem wil steken. Doel vecht al jaren tegen de uitbreidingsdrift van de Ant werpse haven, die de grenzen van het dorp bereikt heeft Aan het omstreden Deurganckdok wordt de laatste hard gelegd en over de aanleg van nog een dok (het Saeftinge dok) wordt driftig gesproken. In het dorp dat ooit dui zend inwoners telde, wonen nu nog een paar honderd mensen. Veel huizen staan leeg en dreigen te verkrotta „Laat daarom kunstenaars een atelier openen in het dorp en hou het dorp daarmee leefbaar", zegt Vlaams parle mentariër Paul Staes van het actiecomité Red de Voor kempen, dat met Anders Gaan Leven en de Belgisch-Ne derlandse vereniging Benegora de groep Open Did vormt. GOES - Een 41-jarige automobilist uit Goes zorgde gister middag voor de nodige ravage toen hij in de M A. deRuij- terlaan in zijn woonplaats in zijn auto in slaap viel.® reed daardoor tegen een geparkeerde auto. Die schoof door en raakte een grondwater-bemalingspomp. Deze; ging daarbij kapot, waarna vele liters water in het rid terecht kwamen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 37-jarige inwoner uit de Zeeuwse hoofdsta voor het rijden zonder geldig rijbewijs twee weken cel op gelegd. De Middelburger werd twee keer - 15 juni inVlij singen en 21 juni in Middelburg - door de politie betrap toen hij in zijn auto reed. De man zit momenteel een straf uit voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Gemeentelij ke werkplaatsen en dagbestedin gen die open staan voor ieder een die er baat bij heeft: ter ont wikkeling van mensen met een verstandelijke handicap èn ter bestrijding van bijvoorbeeld een zaamheid bij ouderen. Met dat toekomst-idee leidde directeur P. van den Beemt gisteren staats secretaris C. Ross-van Dorp van Welzijn rond bij Arduinse vesti gingen op Walcheren. De staatssecretaris bezocht maandagmiddag de dagbeste ding van meervoudig gehandi capten in Biggekerke, de Arduin bakkerij en de verschillende on dernemingen in het bedrijven centrum van de instelling voor verstandelijke gehandicapten op het Vlissingse bedrijventer rein Vrijburg. Ze bewonderde er de kleding van het naaiatelier, het invoeren van de theedoeken in de strijkmachine bij de wasse rij, de producten van de drukke rij en het speelgoed van de hout werkplaats, Van den Beemt wil zijn instel ling volledig terugtrekken uit de verstrekking van woon-, zorg en dagbestedings- en werkvoor zieningen, In plaats daarvan wil hij een openbaar netwerk van zorgvoorzieningen komen voor alle mensen, met inbegrip van de cliëntengroep van Arduin. Staatssecretaris Ross op haar beurt trof op Walcheren een aan zet van wat haarzelf voor ogen staat, Zij bereidt de eerste lij nen van de nieuwe Wet op de Maatschappelijke Zorg voor. De wet regelt de verantwoordelijk heden die Rijk en gemeenten hebben voor het welzijn van de burgers, Houdbaar Ook tijdsbestedingen en werk plaatsen - zoals Arduin biedt - aan verstandelijk gehandicap ten moeten onder die nieuwe wet geregeld worden en niet lan ger betaald worden uit de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten. Het kabinet wil de bestedingen aan de AWBZ beperken om de wet 'houdbaar' te maken. Zinvolle activiteiten buitens huis hebben alles te maken met welzijn en niet met bijzondere ziektekosten, is de redenatie.te geacht of de deelnemer oude of jongere is, verstandelijk of If chamelijk beperkt of chronisd ziek. Het ministerie wil af van des» torale vergoedingsregeling per doelgroep, zei Ross gister middag. Er zijn volgens haartó veel parallellen in de benodigl voorzieningen om die niet s men te brengen onder één ver antwoordelijkheid: die van meenten. Om te voorkomen dat ertegnA verschillen in aanbod en kwal teit van dagbestedingen pern gio ontstaan, moet het Rijkwe zijnsgeld blijven oormerken! toezien op de besteding erna vindt Van den Beemt. De hoofdlijnen van de Wet de Maatschappelijke Zorg W den in maart aan de Tweede mer gepresenteerd, met eenaaa wijzing hoe de nieuwe gemeente lijke zorg betaald zou moefc worden. Het wetsontwerp is in de hes klaar. Het kabinet wil invoerii ervan per 2006. DEN HAAG - Prins lem- Alexander opent op donderdag 4 maart hel nieuwe multifunctionele ontvangstgebouw 'Delta plaza' van het themapart j Waterland Neeltje Jans ia Zeeland. Het oude ontvangstgebouj werd in augustus 200-1 door brand verwoest. Met de ingebruikneming] van het gebouw beschikt' Waterland Neeltje JaD5| weer over een represents-1 tieve entree van haar part' In het gebouw zijn de kas sa's, een winkel, filmzalen- en het hoofdrestaurant on dergebracht. Waterland Neeltje Jans een educatief themapark^ over de Deltawerken M vooral gericht op de storm vloedkering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12