Weerstand tegen Voorkeursrecht Café installeert turbo-afzuiging DINSDAG Nu ook iedere op de markt in Sportwagen vliegt uit de bocht Extra geld voor schoonmaken strand Schouwen-Duiveland Ergernis VVD om parkeerterrein Dieven maken 129 kazen en twee auto's buit nstellingen en particulieren hekelen toepassing bij ontwikkeling Kenniswerf Inn actie ardbeving Iran Aanhoudingen ia vernieling GROENTEN EN FRUIT Ritthem online op site Platform Oecumenische dienst in Middelburg Beer WALCHEREN maandag 26 januari 2004 rRon Magnée DELBURG - Nog steeds is er geen spoor van de daders van een inbraak in Kaasboerde rij Schellach gevonden, flvee weken geleden werden in het bedrijf 129 kazen ont- vreet ;md. De totale schade van de inbraak bedraagt zo'n tien duizend euro. Het gaat om 129 'bollen', kazen die rijpten om uiteindelijk als belegen kaas verkocht te worden. Twee weken geleden, in de nacht van 6 op 7 januari, ont vreemden onbekenden twee be stelauto's die op het terrein van de kaasboerderij geparkeerd stonden. Eén auto was eenvou dig mee te nemen doordat het sleuteltje nog in het slot was. Bij de andere werd het stuurs- lot geforceerd. De onbekenden namen met de auto's de lading kazen mee die ze in de opslag van de boerderij hadden gevon den. Beide auto's zijn inmid dels weer terecht. Eén bestelau to werd diezelfde ochtend in Gapinge gevonden. De andere wagen werd vier dagen na de in braak op een bedrijventerrein in Waalwijk gevonden. Van de kazen ontbreekt vooralsnog elk spoor. De bollen zijn genum merd met een, b-nummer (dat aangeeft dat het om boerenka zen gaat). De schade bedraagt ongeveer tienduizend euro. De verzekering van de kaasboerde rij dekt het grootste deel. vrRon Magnée JSSINGEN - De gemeente ondervindt stevige erstand van bedrijven, instel- >en en particulieren die geves- Izijn rond de Prins Hendrik- i, Onlangs heeft de Vlissing- raad ingestemd met toepas- jvan de zogeheten Wet Voor drecht Gemeenten bij de Afwikkeling van de Kennis- Arf. Bezwaarmakers zijn mor bus tegen het gebruik van de- Lwet. Vanavond ontmoeten de elkaar bij de commissie fezwaar en beroep. Pe Vlissingse gemeenteraad pi eind vorig jaar akkoord rei het plan van B en W om de |ftt Voorkeursrecht Gemeenten HVG) uit de kast te halen bij lontwikkeling van de Kennis- ierf. Het gaat hier om het ge- ped rondom de Prins Hendrik- ïsgwaar de nadruk komt te lig- U op hoogwaardig technisch tederwijs en kennisintensieve ingen. Ook is er plaats •woningen, een congrescen- of een evenemententer pje voor d gebruik van de WVG geeft ïissingen bij de ontwikkeling mhet gebied een streepje voor gebied van de vastgoed- |t. Een particulier die zijn poerende goed wil verkopen, soet het eerst aanbieden aan de meente. Zo is het eenvoudiger wr Vlissingen om deze panden aan te kopen. Daarnaast wordt het middel ingezet om ongewens te grondspeculatie tegen te gaan. Tot slot zorgt de WVG voor een prijsdempend effect. Het voorkomt dat marktpar tijen tegen elkaar opbieden en zodoende de prijs opdrijven. Al met al behoudt Vlissingen met de WVG de regierol bij de totstandkoming van de Kennis werf. ,,We willen de touwtjes in handen hebben bij deze gebieds- ontwikkeling", verklaarde wet houder L. Poppe-de Looff van Vlisingen al eens in de PZC. Een brede alliantie van instellin gen, bewoners en bedrijven is het niet eens met het besluit van Vlissingen. Tal van bezwaarma kers, van bouwmaterialenhan- del Anker Desein tot de directie Domeinen-Zuid van het ministe rie van Financiën, vechten de be slissing aan via de commissie be zwaar en beroep. Zeilmakerij Van de Gruiter voert bijvoorbeeld aan dat met de instelling van het voorkeurs recht voor Vlissingen ook de waarde van het onroerend goed fors onder druk komt te staan. Zeeland Seaports verwijt Vlis singen een onzorgvuldige voor bereiding en ondeugdelijke moti vering van het besluit. En een bewoner van de Edisonweg stelt bijvoorbeeld dat zijn grondge bied ook in de toekomst dezelf de bestemming behoudt. Daar om is de WVG voor zijn eigen dom niet van toepassing, zo stelt hij. De strijdende partijen komen el kaar vanavond tegen tijdens de zitting van de commissie be zwaar en beroep van de gemeen te Vlissingen. Aanvang van de zitting is 19.45 aan het Stadhuis plein 20 te Vlissingen. Walk ÜSSINGEN - Jongerencen- ÜmWalk-Inn houdt deze week a actie voor de slachtoffers bs de Iraanse aardbevings- bp. Ze hebben zich hiervoor tagesloten bij de kledingactie au Mensen in Nood. Kleding ffibij Walk-Inn worden ingele- Taan de Bonedijkestraat 159 ens openingstijden (dinsdag i en met vrijdag 16.00-17.30 men 19,30-22,30 uur.) (8NEMUIDEN - Een 16-jarige neen 17-jarige jongen uit Arne- aöden en een 16-jarige jongen Middelbug zijn vrijdaga- ncd rond midernacht aan het BmSplein in Arnemuiden Eigehouden wegens vernie- feg. De jongens hadden ruiten «een wachthokje op het per- vernield. De vandalen kre pt een proces-verbaal. Auto botst op eigerend paard iöüDEKERKE - Een 75-jarige Btomobilist uit Vlissingen is za- ïcagmiddag op de Dishoekse- in Koudekerke op een admet 15-jarige amazone ge rit, Het paard schrok van de berende auto, steigerde en tong de weg op. Het meisje en 'paard raakten lichtgewond, ■«auto liep lichte schade op. Tot het begin van deze maand was er in De Herberg door de rook net te zien boven de bar, is dat verleden tijd. bij wijze van spreken - bijna geen hand voor ogen te zien. Dankzij de nieuwe afzuiginstallatie, op de foto foto Ruben Oreel door Ron Magnée MIDDELBURG - De Herberg is sinds een week niet meer het ro kerige cafeetje van weleer aan de Pottenmarkt in Middelburg. Daarvoor in de plaats is een bijna rookvrije tent gekomen. De oorzaak hangt aan de muur: vooruitlopend op toekomstige tabakswetgeving heeft de uitba ter een reusachtige rookzuiger laten monteren. Uitbater en eigenaar P. Sanders van de Middelburgse kroeg haast zich te zeggen dat hij ze ker niet enige is met een dergelij ke voorziening. In Middelburg is al een aantal cafés uitgerust met een machine om sigaretten rook af te zuigen. Maar de capa citeit waarmee De Herberg de vieze lucht afzuigt, is ongekend, oordeelt de kroegbaas. „Zelfs op z'n laagste stand, verschoont-ie elk uur zeven keer de totale Advertentie I staan t.o. restaurant De Landbouw ruimte", aldus Sanders. „En als iemand stevig pijp of sigaar zit te roken, zet ik 'm gewoon ietsje hoger'" De oorzaak van de overcapaci teit zit 'm in de uitbreidingsplan nen van de kroegbaas. Ooit wil' hij zijn etablissement met een extra etage uitbreiden. De pas geïnstalleerde rookafzuiger heeft ook capaciteit om die eta ge schoon te houden. Maar voor lopig is De Herberg beperkt tot de begane grond en heeft de rookafzuiger dus een behoorlij ke overcapaciteit. Tot het begin van de maand was er in De Herberg door de rook - bij wijze van spreken - bijna geen hand voor ogen te zien. „Je zag bezoekers dan ook wel eens binnenkomen en op de mat om draaien. Met een gezicht van: póeh wat een rook." Sanders, die zelf bijna anderhalf jaar ge leden met roken stopte, kreeg ook zelf steeds vaker last van ontstoken ogen na een dag lang in de rook werken. Bovendien was het pand hoognodig aan een opknapbeurt toe. De kroegbaas was zelf zestien jaar geleden met De Herberg be gonnen en al die tijd had het pand nog nooit een grote verbou wing ondergaan. Omdat het he le etablissement onder handen moest worden genomen, kon de afzuigapparatuur meteen een voudig worden ingebouwd. Ove rigens is de investering nog steeds fors. De apparatuur kost al gauw zes- a zevenduizend eu ro", calculeert Sanders. Frisse lucht Door een zolderraampje in het dak wordt frisse lucht aange voerd en met een grote witte pijp het café ingeblazen. Aan de andere zijde van het café hangt een soortgelijke buis die de vie ze lucht afvoert en weer naar bo ven geleidt. Dat is ook het ge heim van een rookvrije tent, legt Sanders uit: „Niet alleen rooklucht afvoeren, ook frisse lucht aanvoeren." De appara tuur maakt werken in de kroeg ook stukken leuker, bekent San ders. „Als het café 's nachts om twee uur leeg is, zet ik 'm even hard aan en is het zó schoon." Eenmaal klaar met werken, is ook thuisfront tevreden. Vroe ger kwam Sanders thuis als een wandelende asbak, tegenwoor dig is „de rooklucht in je kleren nog geen eenderde daarvan", al dus de uitbater. De machine is ook in afwach ting van toekomstige, strengere wetgeving alvast geïnstalleerd. „Nu is de horeca nog een vrij plaats, maar straks komt er on getwijfeld strengere wetgeving. Vroeger was de slogan: roken, we komen we samen wel uit." Maar die tijden zijn volgens San ders wel over. „De anti-rooklob- by is heel sterk geworden." Hij denkt dat toekomstige wetge ving ook het roken in cafés aan banden zal leggen. Toch blijft roken en drank een onuitroeibare combinatie, vindt VLISSINGEN - Een 23-jarige automobilist uit Vlissingen is zondagmiddag rond half twee op de Koksweg in Koudekerke uit de bocht gevlogen. De auto kwam vervolgens ondersteboven in de sloot terecht. De automobilist had met zijn sportwagen waarschijnlijk te hard gereden. De bestuurder en zijn inzittende, een 29-jarige Middelburger, zijn door de brandweer uit de auto gehaald. Beiden zijn met onbekende verwondingen met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissin gen. De auto raakte zwaar beschadigd. Foto Ruben Oreel door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland steekt dit seizoen extra geld in het schoon maken van de Noordzeestran den. Het uitbesteden van de werkzaamheden vorig jaar is goedkoper uitgepakt dan waar aanvankelijk op was ingezet. Wethouder G. van de Velde-de Wilde wil die proef met één jaar verlengen, mede omdat de afge lopen zomer door het extreem warme weer mogelijk een verte kenend beeld te zien heeft gege ven. Doel van de beproefde uitbeste ding van de strandschoonmaak was een besparing te realiseren van minimaal 33.442 euro. De werkelijke kosten die vorig jaar met deze werkzaamheden ge moeid waren, kwamen uit op goed 205.000 euro, bijna 70.000 euro minder dan was begroot. In dat opzicht is de proef dan ook meer dan geslaagd, conclu deert de wethouder. Ook de da gelijkse praktijk gaf over het al gemeen reden tot tevredenheid, verwijst ze onder andere naai de reacties van de strandpavil joenhouders. In het verleden klonken uit die hoek regelmatig klachten over afval op de stran den. Representatief Toch wil Van de Velde de proef periode met nog een jaar verlen gen. Door de extreem warme zo mer en de extra drukte op de stranden kan 2003 niet als een representatief jaar worden aan gemerkt voor een juiste inschat ting van de kosten, vindt zij. Dat er desondanks een bespa ring is bereikt, zegt volgens de wethouder veel over het feit dat een particulier ondernemer zulk werk efficiënter kan doen dan de gemeente. Het resultaat over twee seizoenen biedt waarschijn lijk een meer gemiddeld beeld om het werk goed te kunnen de finiëren. Dat is nodig, omdat de hoge kos ten de gemeente in geval van uit besteding verplichten tot een Eu ropese aanbesteding. Gedacht wordt aan een contract voor de duur van vijf jaar voor de in to taal 21 kilometer Noordzee strand vanaf de Brouwersdam tot aan de Stormvloedkering. Burgemeester en wethouders willen ook het tweede proefjaar met dezelfde aannemer in zee gaan. De bedoeling is dat de 'strandveger' komend seizoen een extra aantal uren wordt in gezet, Wat er tevens bijkomt, is de schoonmaak van de betonpla ten die bij vijf verschillende duinovergangen tot aan de vloedlijn worden neergelegd ter verbetering van de toegankelijk heid voor minder validen. Te vens is voorzien in nieuwe afval bakken. Van de Velde verwacht, gezien de gerealiseerde bespa ring, ook het meerwerk binnen de huidige begroting te kunnen laten uitvoeren. Mocht dat on verhoopt anders uitpakken, dan bestaat te mogelijkheid tot een greep uit de extra inkomsten van de toeristenbelasting, aldus de wethouder. De strandschoon maak wordt maandag 2 februari besproken in de commissie Openbare Ruimte. De vergade ring in het gemeentehuis begint om 19.30 uur, In die zelfde commissie komt ook de door het college voorge stelde ruiming van een deel van de begraafplaats van Haamste de aan de orde. De maatregel moet een antwoord bieden aan toekomstig ruimtegebrek. De dorpsraad van Burgh-Haamste- de is tegen ruiming en wil uit breiding van de bestaande be graafplaats. Binnen dit kader wordt ook gesproken over een verhoging van de begraafrech- ten. De huidige tarieven lopen nu volgens B en W te ver achter bij de daadwerkelijke kosten. Sanders ,.Ik weet niet wat het is, maar het gaat nu eenmaal sa men. Bij een biertje of een wijn tje hoort nu eenmaal een roker tje", aldus de kroegbaas. En hoe wel hijzelf geen sigaret meer aanraakt, stoomt zijn personeel nog vrolijk door, „Die jongens zeiden wel eens: 'Je mag wel eens een pakje sigaretten voor ons kopen.' Waarop ik ant woordde: 'Maar ik rook niet meer.' En zij vervolgens: Man, je rookt de hele dag gratis mee'" door Ron Magnée VEERE - De fractie van de VVI) in de gemeenteraad van Veere ergert zich aan de capaciteit van het parkeerterrein aan de Traverse in Domburg, bij het ge meentehuis van Veere. Niet al leen 's zomers, maar ook 's win ters staat het terrein stampvol met auto's. De liberalen vragen het college van Veere actie te on dernemen. Bezoekers kunnen hun auto ner gens meer parkeren, zo schrij ven de liberalen.„Het parkeer terrein aan de Traverse is een veelzijdig parkeerterrein. Het herbergt voertuigen van diverse categorieën: bezoekers van het gemeentehuis, dienstauto's van de gemeente Veere, bezoekers aan Domburg die niet in de kern terecht kunnen of willen en om wonenden en personeel van de gemeente", schrijft fractievoor zitter P. Overmeen van de VVD. Het gevolg is dat bezoekers aan het gemeentehuis hun auto ner gens meer kunnen parkeren, stel len de liberalen vast. „Wij heb ben tot onze verbazing geconsta teerd dat ook buiten het seizoen dit terrein vaak vol staat, met RITTHEM - Ook Ritthemers kunnen tegenwoordig op het World Wide Web over actuele ontwikkelingen in hun eigen dorp lezen. Op de site van Plat form Oost-Souburg is een plekje ingeruimd voor Ritthem. Notu len van vergaderingen, de agen da en al wat verder van belang kan zijn, staat op de site te le zen. Het adres is ritthem.plat- formsouburg.nl name bij slecht weer, waarbij ook de voor bezoekers van het gemeentehuis gereserveerde plaatsen geheel opgevuld zijn." De liberalen vinden dat er voldoende parkeergelegenheid voor gemeentehuisbezoekers moet zijn. Het aantal gereser veerde plaatsen voor bezoekers moet dan ook uitgebreid wor den, schrijft Overmeen in zijn brief. Mocht deze aanpak geen soelaas bieden, dan vragen de li beralen het college een alterna tieve oplossing te bedenken. MIDDELBURG - De Petrus en Pauiusparochie en de SOW-ge- meente De Hoeksteen in Middel burg houden vanavond een ont moetingsbijeenkomst voor gelo vigen van verschillende gezind ten. Centraal punt in de oecumeni sche ontmoeting is het van el kaar leren vanuit ieders achter grond. Na inleidingen op het the ma gaan de deelnemers in klei ne groepen met elkaar in ge sprek, waarbij de eigen ervarin gen gedeeld kunnen worden met leden van een andere kerk. Thema van deze avond is 'Hoe ben ik in mijn geloof opge voed?'. Deelnemers wordt ver zocht (niet verplicht) een voor werp mee te nemen dat een bij zondere betekenis is of had bij hun vorming in het geloof. Bij voorbeeld een kinderbijbel, een rozenkrans, een tekening van de zondagsschool of een bidprent je. Plaats van handeling is De Hoeksteen in Middelburg, aan vang is om 20.00 uur. zeeuwse almanak Thomas van twee moest met zijn moeder mee naar de arts. Hij werd met wat speelgoed op de grond geparkeerd, zo dat zijn moeder ongestoord met de medicus kon praten. Rustig zat de jongen te spe len. Tot ineens een harde lüind door het kantoor klonk. Thomas sprong op: „Hoor je de beer?" Waarop de arts rood werd en Thomas' moe der niet wist waar ze kijken moest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7