Conflict rond financiën vliegveld Schelpdieronderzoek jubileert PZC Politie overweegt uitbreiding ploeg verkeerscontroles directeur dreigt met opstappen na onenigheid met bedrijven Zeeland Airport Verduistering tijdens werk 10% KORTING Gepakt in gestolen auto Gestolen auto uitgebrand Vrouw gewond na val van paard Politie houdt lastige mannen aan Mishandeling in Goes iP wil kantoor taatsbosbeheer iZeeland We komen voor de sport Eucharistie €45,- maandag 26 januari 2004 piEMUIDEN - Directeur i^ysen van Zeeland Airport pjj zijn functie neer te leg- Hij is in conflict gekomen de bedrijven op het vlieg- jd. die ook aandeelhouder over de financiële proble- p van Zeeland Airport. Tij teen bijzondere ledenverga- jja op 2 februari wordt ge- ^rd de breuk te lijmen. ad Airport kampt met structurele problemen De si en de gebouwen zijn ei- Èom van de aandeelhouders, «stellen van de directie die aigemeen belang van het jield dienen, worden door aandeelhouders dus steeds said naar het belang van lagen bedrijf. Daardoor ta albesluiten stuk op onder- ji verdeeldheid. grond en gebouwen in han- zijn van de aandeelhouders (Advertentie) Golden Tulip KITOUIN KOUDEKERKE'VUSSINGEN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Dishoek) H.-0118-55251O Fax:0118-552776 westduin@zeelandnet nl UT IS GASTRONOMISCH VERGADEREN? Oat is vergaderen in een topaccommodatie met een supertop Lunchbuffet.... Omdat vergaderen ook best lekker mag zijn. tot augustus 2004. 3el, fax of mail gerust voor uitgebreide informatie. en met in bezit van het vliegveld zelf, leidt ook tot blijvende fi nanciële tekorten. Zeeland Air- port kan geen grond verpachten en de andere inkomsten zijn laag. Het is daardoor elk jaar op nieuw moeilijk de begroting slui tend te krijgen. Geysen heeft, gesteund door zijn drie commissanssen, enkele voorstellen gedaan om de finan ciële tekorten op te tassen. „Maar die zijn door de aandeel houders van tafel geveegd. Wij hebben toen gevraagd om tegen voorstellen. Die zijn niet geko men Daarop hebben wij geza menlijk gezegd dat we weg zijn", legt Geysen uit. Ongelijkheid Volgens F. Pots, voorzitter van de belangenorgamsatie Zeeland Airport, hebben de aandeelhou ders best begrip voor het stre ven van de directie om een oplos sing te vinden voor het geldte kort. „Het is alleen de vorm en de manier waarop die tot ver schil van inzicht heeft geleid. Het voorstel was om de bedrij ven een bijdrage te vragen voor de toegang tot de startbaan Maar iedere verdeelsleutel leidt tot ongelijkheid tussen de bedrij ven. En het voorstel van de di rectie betekende een onaan vaardbare vorm van ongelijk heid." Pots wijst erop dat het ene be drijf weinig grond heeft maar een hoge omzet, terwijl het ande re veel grond heeft maar een la ge omzet. Dat maakt het moei lijk tot een goede verdeelsleutel te komen. Van de zijde van de aandeelhou ders is overigens wel degelijk een tegenvoorstel gedaan, zegt Pots Nog niet alle aandeelhou ders zijn het daarmee eens. „Ik probeer uit te zoeken hoeveel steun noodzakelijk is en of ik de anderen kan overtuigen." Als tijdens de bijzondere aan deelhoudersvergadering op 2 fe bruari alsnog een bevredigende oplossing wordt gevonden, zijn Geysen en de commissarissen be reid aan te blijven. Geysen hoopt dat dat lukt. „Komen we er nu met uit, dan wordt het echt moeilijk voor het vliegveld om het hoofd boven water te houden. We gaan nog eerder ka pot aan onderlinge verdeeldheid dan aan problemen met de omge ving." Ook Pots ziet de toekomst van Zeeland Airport somber in als er niet snel een oplossing komt voor de zwakke financiële posi tie „Zeker door de eisen voor kwaliteitscertificaten die op oms afkomen hebben we extra inkomsten nodig. Uit het ge bruik van het vliegdveld is wei nig te halen, want door de econo mische malaise neemt het aan tal vluchten eerder af dan toe AXEL - De politie heeft afgelopen vrijdagavond rond kwart over negen een twintigjarige man uit Terneuzen in Axel aangehouden wegens verduistering in dienstbetrek king. De man had bij een restaurant in Axel, waar hij werkzaam was, goederen met een waarde van honderden euro's weggenomen. De man is in verzekering gesteld. WESTDORPE - Gisteraochtend rond half vier is in de Mo lenstraat in Westdorpe een achttienjarige automobilist uit Gent aangehouden. De aanhouding vond plaats naar aanleiding van het feit dat hij een auto bestuurde die als gestolen was geregis treerd. De man was door Belgische politieagenten vanuit België achtervolgd. Op Nederlands grondgebied, zo'n twee kilo meter over de grens, konden Zeeuwse politieagenten hem aanhouden. De man is ingesloten. AXEL - Een personenauto die tussen zaterdagavond half twaalf en gisterochtend vroeg was weggenomen vanaf de van Middelhovenstraat in Axel is gisterochtend rond zes uur geheel uitgebrand teruggevonden op de Goesseweg in Hoek. THOLEN - Een 21-jarige vrouw uit Tholen is zaterdag middag gewond geraakt toen ze op de Veerweg in haar woonplaats van haar paard viel, nadat het beest op hol was geslagen. De vrouw kwam met haar hoofd op het wegdek terecht en werd naar het ziekenhuis de Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag twee mannen aangehouden in Goes. Een 52-jarige Goesenaar werd in de Sint Jacobstraat in de kraag gevat, omdat hij op straat liep met een aangebroken flesje bier en het niet weg wilde zetten. Eenmaal op het bureau meldde een tweede man zich De ze 31-jarige Goesenaar was het niet eens met de aanhou ding van de andere man en weigerde het bureau te verla ten. Daarom werd ook tegen hem proces-verbaal opge maakt. GOES - In de binnenstad van Goes is in de nacht van zaterdag op zondag een 18-jarige man mishandeld. Een aantal onbekende jongeren schopte hem zodanig hard dat hij schaafwonden, een blauw oog en gebroken tanden op liep. De politie zegt niets te weten over de oorzaak van de mis handeling. andhaven DDELBURG - Het verdwij- van het regiokantoor van ilsbosbeheer uit Zeeland worden voorkomen. Dat it de Statenfractie van de ükundig Gereformeerde Par- Iractie vraagt het dagelijks tinciebestuur actie te onder en. De SGP noemt het onge- st dat 'een zo belangrijke in de ontwikkeling van IZeeuwse buitengebied' van de provincie het beleid insturen, fcüid J Houmes wijst op de pampagne Welkom in Zee- waarin ruimte, groen en D ontplooiingskansen op de sdsmarkt worden aangepre- Ht; stelt dat van het vertrek fe provincie van de grootste "te organisatie in Zeeland ïgatief signaal uitgaat Spraken over het beheer •natuurgebieden in de pro sgaan ervan uit dat Staats heer verantwoordelijk is 'ce helft daarvan. Het be- ;ran de andere helft is ver- t tussen stichting Het *se Landschap en de Vere is Natuurmonumenten 2* wil weten of Staatsbos- over het sluiten van het Kantoor in Middelburg (in We buitenplaats Tooren- overlegd heeft met de ®cie Dit klemt volgens '•«neer. daar sprake is van s aan hoogwaardige werk- Rtheid verdwijnen van het re stoor West-Brabant/ Del ved niet valt te keren, acht "GP het redelijk dat bij het compensatie wordt ge- li voor het verlies aan ar- jlaatsen. In dit verband CHoumes op dat al meerde- W-)overheidsdiensten uit fed zijn vertrokken, ^hng van het regiokan- 'tti 2005, vloeit voort uit fedelijke reorganisatie bij Bbeheer. De acht dis- fe worden omgezet in vier *klen. Zeeland wordt bij ^Brabant en Limburg ge- lHet hoofdkantoor van dit ■d komt waarschijnlijk m- F® probeerde Staatsbosbe- tok al het regiokantoor in jfe te sluiten. Breed verzet ■Zeeland, waarvoor in de dc Kamer teun verkregen lvoorkwam de sluiting. Vlissinger Piet de Nooyer sleutelt nog wat aan de motor van zoon Gregory bij hun camper op de parkeerplaats van de Zeelandhallen; „Het is altijd gezellig, onze sport kent nog geen hooligans." foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Eens per jaar lijkt de parkeer plaats van de Zeelandhallen in Goes meer op een camping. Tientallen cam pers herbergen de deelnemers van In- door Motorsport en hun gevolg. Ze zijn vaak weer even snel vertrokken als ze gekomen zijn, want de karavaan gaat voort. „Het is altijd wel gezellig", zegt Piet de Nooijer uit Vlissingen, terwijl hij aan de motor van zoon Gregory staat te sleu telen. „Je komt vaak dezelfde mensen weer tegen, dus je leert ze kennen. Bo vendien kent onze sport nog geen hooli gans. Natuurlijk gebeurt er wel eens wat, maar een ruzie is altijd snel ge sust." Volgens de Nooijer rijdt zijn zoon toch gauw veertig wedstrijden per jaar. „We zijn dus erg vaak van huis. Vandaag staan we in Goes, morgen moeten we al weer naar Lummen. Daar in België gaat het er over het algemeen nog gemoedelij ker aan toe. De sport is daar ook veel populairder. Mensen komen daar met hun tentje staan om niets te hoeven mis sen." Dat kan Peter van Laet beamen. „Bij wedstrijden in België staan er zeker drie keer zoveel campers en caravans als hier. In Vlaanderen is motorcross echt een grote sport. De grote kampioe nen komen van bij ons." Campinggevoel Ook van Laet zegt de sfeer in het motor dorp altijd gezellig te vinden, maar of het nou een echt campinggevoel is? „Dat niet hoor, we komen in de eerste plaats voor de sport. Natuurlijk drin ken we daarnaast ook wel eens een bak koffie of een pintje samen." Landgenoot Jos Sterckx is het daarmee eens. „Dat campinggevoel, zo van: met z'n allen gezellig op een grasveld, is toch meer iets Hollands. Dat wil met zeggen dat wij niet meedoen, maar in de winterperiode is het altijd minder. Ge snapt zeker wel dat ik in die kou niet buiten op een tuinstoel ga zitten?" Hij wijst om zich heen. „Ge ziet het: ie dereen zit lekker in zijn caravan. Wach ten op zijn of haar race." door Rinus Antonisse YERSEKE - Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Kom daarmee niet aan bij Aad Smaal, hoofd van het jubile rende Centrum voor Schelpdier Onderzoek (CSO) in Yerseke. „Waar we voor staan is onafhan kelijk onderzoek. Onze op dracht is dat op wetenschappe lijke wijze uit te voeren." Het centrum bestaat bij de gra tie van opdrachtgevers. Vaak de overheid (ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit), soms de Europese Unie, maar in belangrijke mate ook de schelpdiersector. Maar op drachtgevers naar de mond pra ten is er niet bij. verzekert Smaal. „Als we dat doen, zijn we gauw klaar. Dan verdwijnt het ver trouwen in ons. We hebben niet voor niets een reputatie van de gelijkheid en die willen we graag overeind houden", legt hij uit. Smaal wijst op de menings verschillen die er nogal eens zijn tussen de vissers en het Ne derlands Instituut voor Visserij- onderzoek, waarvan het CSO on derdeel is (NIVO en CSO vallen onder Wagemngen Universi teit). „We hebben door de vele contacten wel een goede relatie met de visserijsector. Ze nemen ons serieus, ook als we dingen hebben die niet goed in hun straatje passen Met enig tam-tam viert het CSO woensdag de 25ste verjaardag. Minister Veerman van LNV komt het innovatieplatform aquacultuur installeren en ver schillende hotemetoten geven hun visie op de kansen voor aquacultuur Het CSO zelf neemt een zogenaamde Aad Smaal, hoofd van het jubilerende Centrum voor Schelpdier Onderzoek inYerseke: „We hebben een reputatie van degelijkheid en we willen die overeind houden." foto Willem Mieras 'hatchery' jn gebruik, dat de ba sis vormt van het nieuwe Innova tiecentrum Zeecultuur, dat aan de Yersekse Korringaweg - sym bolisch tussen de schelpdierin dustrie en het Nederlands Insti tuut voor Oecologisch Onder zoek - wordt opgericht. Daarmee wordt een lange tradi tie van schelpdieronderzoek voortgezet, vertelt Smaal. Hij geeft aan dat al sinds het eind van de 19e eeuw onderzoek wordt verricht. Een rapport uit 1902 over 'oorzaken van den achteruitgang in hoedanigheid van de Zecuwsche oester' is er een voorbeeld van. Overigens een rapport waarin het begrip 'draagkracht' centraal staat (er werden te veel oesters in de Kom van de Oosterschelde uitge zet, waardoor ze onvoldoende groeiden). Na ruim honderd jaar is er nog niets nieuws onder de zon Via een laboratorium in Bergen op Zoom (1935) en een in de Oesterbaai bij Wemeldin- ge (1956), verhuisde het onder zoek naar Texel. Dat werd no dig geacht, omdat de Ooster schelde afgesloten zou worden Toen dat niet doorging, kwam het onderzoek terug naar de Del ta, in Yerseke Bij de ingebruik name van het huidige onderko men, tien jaar geleden, werd de naam: Centrum voor Schelpdier Onderzoek Koorddansers Aad Smaal ziet zichzelf en de 20 medewerkers bepaald niet als koorddansers die voortdurend moeten balanceren tussen het visserijbedrijf en de natuur. „Je moet altijd zoeken naar de nuan ces. Het is nooit zwart-wit Dat is de kracht van wetenschappe lijk onderzoek. Het is ook abso luut waar dat je altijd nieuwe in zichten en vragen tegenkomt. Je moet ook continu bezig zijn om dingen te verbeteren. Je kunt zeggen: de bodemberoering door visserij is fataal voor de natuur - dat is trouwens niet zo - dus die moet stoppen, maar je kunt ook zoeken naar tech nieken om dat te verbeteren." Het hoofd CSO vindt overigens dat in Nederland te weinig wordt geïnvesteerd in onder zoek. „We zijn meer een han dels- dan onderzoeknatie. Het gezegde 'wie kennis vermeer dert, vermeerdert smart' heeft misschien wel calvinistische wortels. Ik zeg liever: kennis is macht. De laatste jaren is de be trokkenheid bij onderzoek in de schelpdiersector stukken beter, denk ook aan de oprichting van de stichting Ontwikkeling Duur zame Schelpdiervisserij In het veld Het onderzoek van het CSO kent vier thema's: dynamische schelpdierbestanden; kwaliteit schelpdieren; duurzame visserij; zeecultuur. De nadruk ligt op werken in het veld, ofwel Waddenzee, kustwateren en Delta, e gegevens die het cen trum boven water haalt, worden voor diverse doeleinden gebruikt, zoals rapporten over het visserijbeleid in de kustwate ren (EVA I en II). Het meest in beeld is het onder zoek naar de hoeveelheid schelp dieren die beschikbaar zijn voor vissers en vogels. Smaal merkt op dat het CSO de bestands schattingen tegenwoordig goed in de vingers heeft „We kunnen nu, door een groot meetprogram ma, behoorlijk goed schatten wat er ligt aan bijvoorbeeld kok kels en mosselzaad. Dankzij onderzoek durft hij ook de stelling aan dat de mosselcul tuur in wezen goed is voor de na tuur. Smaal" ..Je wint mossel zaad op plek A en brengt het naar plek B. waar van nature geen zaadval plaats vindt, maar waar het zaad wel beter groeit. Je zorgt als het ware voor een be tere spreiding van de mosselen; doe je dat niet dan krijg je min der biomassa. Zo draagt de mos selcultuur bij aan de beschik baarheid van voedsel voor de ei- dereenden." Via het nieuwe thema van het CSO, zeecultuur, hoopt Smaal eraan bij te kunnen dragen dat ook de veelbesproken kokkelsec tor die duurzame richting uit gaat: overgaan van vissen op kweken. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Zeeuwse po litie speelt met het plan om het verkeershandhavingsteam met tien mensen uit te breiden. Het team. dat na een experimentele periode van vijf jaar dit jaar structureel onderdeel van de or ganisatie moet worden, krijgt er dan ook een taak bij. Politiewoordvoerder Jan van Mounck wil niet bevestigen dat er een uitbreiding van het ver- keersteam op stapel staat. Wel wil hij kwijt, dat er een voorstel ligt om het handhavingsteam structureel onderdeel te maken van het politiekorps. Ook is er sprake van, om aansluitend op de integratie in het korps het ta kenpakket van dit team uit te breiden, zo geeft de politie woordvoerder aan. Volgens Van Mourick gaat het dan met name om de afhande ling van ernstige verkeersonge vallen op wegen buiten de be bouwde kom. Eerste hulp Door verkeersongevallen komen in Nederland jaarlijks zo'n hon derdduizend mensen bij de eer ste hulp terecht, belanden nog eens twintigduizend mensen voor langere tijd in het zieken huis en vinden ongeveer dui zend mensen de dood. Die cijfers waren vijf jaar gele den aanleiding om extra aan dacht aan de verkeersveiligheid te gaan besteden. Daartoe werd het landelijk Bureau Verkeers handhaving opgericht als zelf standig onderdeel van het Open baar Ministerie. Zeeland genoot de twijfelachtige eer tot de in het verkeer onveiligste streken in het land te behoren en was daarom de eerste politieregio die onder de vlag van dat bu reau een team van 28 mensen kreeg dat was vrijgesteld was voor verkeerscontroles. Die con troles concentreren zich nog steeds op vijf speerpunten: alco hol. robd licht, gordel, helm en snelhei(j. De proef met het verkeershand havingsteam is bijzonder succes vol verlopen en liep medio vorig jaar officieel ten einde. Mede dankzij de controles is het aan tal dodelijke verkeersslachtof fers in Zeeland de afgelopen ja ren aanzienlijk verminderd. Daarom is inmiddels besloten het team een vast onderdeel van het Zeeuwse politiekorps te ma ken. Het korps krijgt daar ook extra geld voor toegestopt. Het is op dit moment nog niet duidelijk wanneer de integratie van het verkeershandhavings team in het korps zijn beslag krijgt, wat het precieze taken pakket van het team dan wordt en hoeveel mensen ervan deel gaan uitmaken, zo zegt Van Mourick. KAPELLEBRUG - In de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken in Kapellebrug wordt maandag 2 februari een gezon gen eucharistieviering voor de vrede gehouden. De dienst begint om zeven uur 's avonds. (Advertentie) APK KEURING VOOR SLECHTS VOORDELIG DOOR DE KEURING Voor oen onafhankelijke APK Keuring van auto bent u t*| ftoMe lyrecenter aan het juiste adres Bi| FYotile lyrecenter kunt u altijd geheel vnibiijvend uw auto laten controleren Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten PROFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL «I KOLE - LUCTOR Tomouion. I«d tor Hughortluyt. Hughorsluyt J Tol: 0113-61 3» II Hulst, Ind Tsït Hog* Wog Afnkowog 4 Tol: 0114 31 40 S< Oostburg. Ind Ton Siompotihooti Transport» og Tot: 0117 - 4S 33 71

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37