PZC Raadhuisstraat enige bouwoptie Café installeert turbo-afzuiging DINSDAG 7 Nu ook iedere op de markt in Extra geld voor schone stranden T ariefs verhoging voor sportvelden lijkt onuitvoerbaar Voorkeursrecht van gemeente Vlissingen stuit op weerstand Dieven maken 129 kazen en twee auto's buit emeente onderzoekt inbreidingslocaties in 's-Heer Arendskerke \uto botst op eigerend paard Koudekerke Wethouder niet tegen verkoop achthavens op ich-Duiveland GROENTEN Jonge vandalen aangehouden zeeuwse almanak Beer BEVELANDEN-THOLEN ygrRonjVlaflnée KIDDELBURG - Nog steeds is sgeen spoor van de daders van 0 inbraak in Kaasboerderij yhellach gevonden. j«e weken geleden werden in in bedrijf 129 kazen ont bind. De totale schade van de maandag 26 januari 2004 inbraak bedraagt zo'n tiendui zend euro. Het gaat om 129 'bol len'. kazen die rijpten om uitein delijk als belegen kaas verkocht te worden. Twee weken geleden, in de nacht van 6 op 7 januari, ont vreemden onbekenden twee be stelauto's die op het terrein van de kaasboerderij geparkeerd stonden. Eén auto was eenvou dig mee te nemen doordat het sleuteltje nog in het slot was. Bij de andere werd het stuurslot ge forceerd. De onbekenden namen met de auto's de lading kazen mee die ze in de opslag van de boerderij hadden gevonden. Bei de auto's zijn inmiddels weer te recht. Eén bestelauto werd die zelfde ochtend in Gapinge ge vonden. De andere wagen werd vier dagen na de inbraak op een bedrijventerrein in Waalwijk ge wir Rob Paardekam IR ARENDSKERKE - iuw in 's-Heer Arcnds- jffke lijkt alleen mogelijk in fcsebied tussen de Raadhuis- csat. de Deestraat en de Oude Üjksweg. Alle andere door de eente onderzochte locaties bij voorbaat al bijna kans- laatste uitbreiding van het ïp vond zestien jaar geleden aats. Dat ergert veel bewo- Ze vinden dat de gemeente nieuwbouw moet gaan ple- De locaties liggen echter voor het oprapen Uit een dangs opgestelde visie blijkt grootschalige uitbreiding aan de orde is. Nieuwe wo- tsen ten noorden van de Oude ksweg en ten westen van de idersedijk acht de gemeente itelijk ongewenst, terwijl de oostzijde van 's-Heer Arendskerke een archeologisch beschermd gebied ligt. Aan de zuidzijde ligt dan weer een agra risch beschermd gebied waar niet gebouwd mag worden. Als alternatief heeft de gemeen te vier inbreidingslocaties onder zocht, maar ook die geven pro blemen. Eindewege bijvoor beeld. Daar is ruimte, maar de aanwezigheid van veel bedrij ven en de spoorlijn kan voor pro blemen zorgen. De gemeente heeft besloten daarom geen on derzoek meer te doen naar deze locatie. Datzelfde geldt voor de sportvelden Die kunnen plaats bieden aan zo'n dertig wonin gen. Verplaatsing Het verplaatsen van de velden is echter een dure zaak en ligt slecht bij de bevolking. De vel den liggen nu immers op een ide ale locatie. Alleen Poelwijck en de locatie Het gebied achter de Raadhuisstraat in 's-Heer Arendskerke. Raadhuisstraat zijn volgens de gemeente serieuze opties. Het plan is om Poelwijck op termijn te vernieuwen, zodat mogelijk plaats ontstaat voor enkele wo ningen. Het is echter allerminst foto Willem Mieras zeker dat de vernieuwing door gaat en bovendien leggen een dichtbij gelegen veehouderij en een boomgaard beperkingen op. Daarom richt de gemeente zich voorlopig alleen op het gebied tussen de Raadhuisstraat, de Deestraat en de Oude Rijksweg. Daar zijn weliswaar scholen, een drukkerij, kantoren en een loodgietersbedrijf gevestigd, maar die staan allemaal leeg of te koop. Het gebied is 1,5 hecta re groot en biedt plaats aan on geveer twintig woningen. Mogelijkheid Ondanks dat nu al duidelijk is dat de gemeente woningbouw aan de Raadhuisstraat nooit kos tendekkend kan realiseren, wordt deze locatie momenteel gezien als de enige serieuze mo gelijkheid en daarom nader uit gewerkt. De kwestie wordt vandaag be sproken door de raadscommis sie grondgebied. Deze vergadert vanaf 19.30 uur in het stadhuis op de Grote Markt. 10UDEKERKE - Een 75-jarige lomobilist uit Vlissingen is za- idagmiddag op de Dishoekse- Koudekerke op een sard met 15-jarige amzone ge it, Het paard schrok van de rende auto, steigerde en crong de weg op. Het meisje en paard raakten lichtgewond diep lichte schade op. ERIKZKK - De gemeentelijke havens van Schouwen-Dui- id gaan mogelijk in de ver- Het dagelijks gemeentebe- r heeft meerdere verzoeken ittengekregen voor een eigen- iverdracht. iwethouder G. van de Vel de Wilde (WD) staat posi- 1 tegenover een privatisering, past bij het gewijzigde kem- ibeleid van de gemeente. feouwen-Duiveland zinspeelt «eerdere jaren op het afsto- tvan de jachthavens, tosten voor het regulier on- lud overstijgen de inkom- Daar komt bij, aldus Van Velde, dat de exploitatie er- iet langer als een gemeente- taak wordt gezien Privati- past in die zin dan ook ".et overdragen van de sport teen, waarop vorig jaar is »t. vindt de wethouder feelopen weken zijn verken- fc gesprekken gevoerd met Bghebbenden van water- herenigingen uit Scharen- Brouwershaven en Zienk- Het initiatief daartoe was ^gevallen van de betreffen- teturen zelf, geeft Van de Oï aan uit welke hoek de in eerste instantie waait, één geval van een particu- Tot het begin van deze maand was er in De Herberg door de rook net te zien boven de bar, is dat verleden tijd. door Ron Magnée MIDDELBURG - De Herberg is sinds een week niet meer het ro kerige cafeetje van weleer aan de Pottenmarkt in Middelburg. Daarvoor in de plaats is een bijna rookvrije tent gekomen. De oorzaak hangt aan de muur: vooruitlopend op toekomstige (Advertentie) I staan t.o. restaurant De Landbouw vWOLPHA ARTS DIJK tabakswetgeving heeft de uitba ter een reusachtige rookzuiger laten monteren. Uitbater en eigenaar P. Sanders van de Middelburgse kroeg haast zich te zeggen dat hij ze ker niet enige is met een dergelij ke voorziening In Middelburg is al een aantal cafés uitgerust met een machine om sigaretten rook af te zuigen. Maar de capa citeit waarmee De Herberg de vieze lucht afzuigt, is ongekend, oordeelt de kroegbaas ..Zelfs op z'n laagste stand, verschoont-ie elk uur zeven keer de totale ruimte", aldus Sanders. „En als iemand stevig pijp of sigaar zit te roken, zet ik 'm gewoon ietsje hoger De oorzaak van de overcapaci teit zit "m in de uitbreidingsplan nen van de kroegbaas Ooit wil hij zijn etablissement met een extra etage uitbreiden. De pas geïnstalleerde rookafzuiger heeft ook capaciteit om die eta ge schoon te houden. Maar voor lopig is De Herberg beperkt tot de begane grond en heeft de rookafzuiger dus een behoorlij ke overcapaciteit. Tot het begin van de maand was er in De Herberg door de rook - bij wijze van spreken - bijna geen hand voor ogen te zien. „Je zag bezoekers dan ook wel eens binnenkomen en op de mat om draaien. Met een gezicht van: póeh wat een rook." Sanders, die zelf bijna anderhalf jaar ge leden met roken stopte, kreeg ook zelf steeds vaker last van ontstoken ogen na een dag lang in de rook werken. Bovendien was het pand hoognodig aan een opknapbeurt toe. De kroegbaas was zelf zestien jaar geleden met De Herberg be gonnen en al die tijd had het pand nog nooit een grote verbou wing ondergaan. Omdat het hele etablissement onder handen moest worden genomen, kon de afzuigapparatuur meteen een voudig worden ingebouwd. Ove rigens is de investering nog steeds fors. De apparatuur kost al gauw zes- a zevenduizend eu ro", calculeert Sanders. Frisse lucht Door een zolderraampje in het dak wordt frisse lucht aange voerd en met een grote witte pijp het café ingeblazen. Aan de andere zijde van het café hangt een soortgelijke buis die de vie ze lucht afvoert en weer naar bo ven geleidt. Dat is ook het ge heim van een rookvrije tent, legt Sanders uit: „Niet alleen rooklucht afvoeren, ook frisse lucht aanvoeren.De appara tuur maakt werken in de kroeg ook stukken leuker, bekent San ders. „Als het café 's nachts om twee uur leeg is, zet ik 'm even hard aan en is het zó schoon." Eenmaal klaar met werken, is ook thuisfront tevreden. Vroe ger kwam Sanders thuis als een wandelende asbak, tegenwoor dig is „de rooklucht in je kleren nog geen eenderde daarvan", al dus de uitbater. De machine is ook in afwach ting van toekomstige, strengere wetgeving alvast geïnstalleerd. „Nu is de horeca nog een vrij plaats, maar straks komt er on- door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland steekt dit seizoen extra geld in het schoon maken van de Noordzeestran den. Het uitbesteden van de werk zaamheden vorig jaar is goedko per uitgepakt dan waar aanvan kelijk op was ingezet. Wethou der G. van de Velde-de Wilde wil die proef met één jaar verlen gen. mede omdat de afgelopen zomer door het extreem warme weer mogelijk een vertekenend beeld te zien heeft gegeven. Doel van de uitbesteding van de strandschoonmaak was een be sparing te realiseren van mini maal 33.442 euro. De werkelijke kosten die vorig jaar met deze werkzaamheden gemoeid wa- vonden. Van de kazen ontbreekt vooralsnog elk spoor. De bollen zijn genummerd met een b-num- mer (dat aangeeft dat het om boerenkazen gaat). De schade bedraagt ongeveer tienduizend euro. De verzekering van de kaasboerderij dekt het grootste deel. door Rob Paardekam KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal zijn tot de conclusie gekomen dat de geplande tariefsverho ging voor de tennis- en voetbal velden bijna niet uitvoerbaar is. Een meerderheid van de gemeen teraad besloot in oktober dat de tarieven voor de buitensportac commodaties flink omhoog moe ten. De clubs betalen nu drie procent van de kosten die de ge meente voor de sportparken maakt. Dat moet omhoog naar 15 procent in 2004, 25 procent in 2005 en liefst 35 procent in 2006. Veel tennis- en voetbalverenigin gen lieten meteen weten dat zo'n verhoging voor hen de dood steek is. Ze moeten de contribu tie met vele euro's verhogen, wat waarschijnlijk ledenverlies betekent. Een probleem voor de gemeente is dat met de meeste verenigin gen contracten zijn gesloten. Het gaat om alle tennisvereni gingen en de voetbalclubs Hans- weertse Boys, Rillandia en Krui- ningen. De contracten lopen tot 2010 en gaan uit van een jaar lijkse inflatiecorrectie. Als de gemeente de huren wil verhogen, moeten de contracten worden opengebroken. De clubs hebben al laten weten daar niet aan mee te werken. De gemeen te heeft daarop laten weten dat ze in dat geval een dikke huur verhoging voor hun broek krij gen als de contracten aflopen. Die opmerking is bij de clubs weer in het verkeerde keelgat ge schoten. Aan de clubs waarmee geen con tract is afgesloten, kan de ge meente wel zonder problemen een huurverhoging opleggen. De ze verenigingen hebben echter laten weten dat ze desnoods naar de rechter stappen om hun gelijk te halen. Al met al concluderen burge meester en wethouders dat de door de raad ingestelde tariefs verhoging feitelijk onuitvoer baar is De meeste clubs hebben contracten en bovendien zal de relatie tussen de gemeente en de verenigingen stevig worden ver stoord. Onbetrouwbaar Dat is feitelijk al het geval, wdnt de clubs hebben aangege ven de gemeente een onbetrouw bare partner te vinden. Het col lege vreest dat de verstoorde ver houdingen weieens effect kun nen hebben op de bereidheid van clubs om medewerking te verlenen aan het breedtesport project. Burgemeester en wethouders la ten de leden van de raadscom missie welzijn weten dat het ver hogen van het dekkingspercenta ge naar 15 procent in hun ogen het maximaal haalbare is In het voorjaar, bij het opstellen van de kadernota. zal de gemeente raad moeten beslissen of ze al dan niet vasthoudt aan het eer der genomen besluit om de tarie ven fors te verhogen. Allereerst bespreekt de commis sie welzijn de kwestie. Dat ge beurt dinsdag 3 februari vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. ARNEMUIDEN - Een 16-jarige en een 17-jarige jongen uit Arne- muiden en een 16-jarige jongen uit Middelbug zijn vrijdaga vond rond midernacht aan het Stationsplein in Arnemuiden aangehouden wegens vernie ling. De jongens hadden ruiten van een wachthokje op het perron vernield. De vandalen kregen een proces-verbaal. bij wijze van spreken - bijna geen hand voor ogen te zien. Dankzij de nieuwe afzuiginstallatie, op de foto foto Ruben Oreel getwijfeld strengere wetgeving. Vroeger was de slogan, roken, we komen we samen wel uit." Maar die tijden zijn volgens San ders wel over. „De anti-rooklob- by is heel sterk geworden." Hij denkt dat toekomstige wetge ving ook het roken in cafés aan banden zal leggen. Toch blijft roken en drank een onuitroeibare combinatie, vindt Sanders. „Ik weet niet wat het is, maar het gaat nu eenmaal sa men. Bij een biertje of een wijn tje hoort nu eenmaal een roker tje". aldus de kroegbaas. En hoe wel hijzelf geen sigaret meer aanraakt, stoomt zijn personeel nog \Tolijk door. „Die jongens zeiden wel eens: 'Je mag wel eens een pakje sigaretten voor ons kopen. Waarop ik ant woordde: 'Maar ik rook niet meer En zij vervolgens: Man. je rookt de hele dag gratis mee door Ron Magnée VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen ondervindt stevige weerstand van bedrijven, instel lingen en particulieren die geves tigd zijn rond de Prins Hendrik- weg. Onlangs heeft de Vlissing- se raad ingestemd met toepas sing van de zogeheten Wet Voor keursrecht Gemeenten bij de ontwikkeling van de Kennis- werf. Bezwaarmakers zijn mor dicus tegen het gebruik van de ze wet. Vanavond ontmoeten de partijen elkaar bij de commissie bezwaar en beroep. De Vlissingse gemeenteraad ging eind vorig jaar akkoord met het plan van B en W om de Wet Voorkeursrecht Gemeenten (WVG) uit de kast te halen bij de ontwikkeling van de Kennis- werf. Het gaat hier om het gebied rondom de Prins Hendrikweg waar de nadruk komt te liggen op hoogwaardig technisch on derwijs en kennisintensieve in stellingen. Ook is er plaats voor woningen, een congrescentrum of een evenemententerrein Streepje voor Het gebruik van de WVG geeft Vlissingen bij de ontwikkeling van het gebied een streepje voor op het gebied van de vastgoed markt. Een particulier die zijn onroerend goed wil verkopen, moet het eerst aanbieden aan de gemeente Zo is het eenvoudiger voor Vlis singen om deze panden aan te kopen. Daarnaast wordt het middel ingezet om ongewenste grondspeculatie tegen te gaan. Tot slot zorgt de WVG voor een prijsdempend effect. Het voor komt dat marktpartijen tegen el kaar opbieden en zodoende de prijs opdrijven. Al met al behoudt Vlissingen met de WVG de regierol bij de totstandkoming van de Kennis- werf „We willen de touwtjes in handen hebben bij deze gebieds- ontwikkeling", verklaarde wet houder L. Poppe-de Looff van Vlisingen al eens in de PZC. Een brede alliantie van instellin gen. bewoners en bedrijven is het niet eens met het besluit van Vlissingen. Tal van bezwaarmakers, van bouwmaterialenhandel Anker Desem tot de directie Domei nen-Zuid van het ministerie van Financiën, vechten de beslissing aan via de commissie bezwaar en beroep. Waarde Zeilmakerij Van de Gruiter voert bijvoorbeeld aan dat met de instelling van het voorkeurs recht voor Vlissingen ook de waarde van het onroerend goed fors onder druk komt te staan. Zeeland Seaports verwijt Vlis singen een onzorgvuldige voor bereiding en ondeugdelijke moti vering van het besluit. En een bewoner van de Edisonweg stelt bijvoorbeeld dat zijn grondge bied ook in de toekomst dezelf de bestemming behoudt. Daar om is de WVG voor zijn eigen dom niet van toepassing, zo stelt hij. De strijdende partijen komen el kaar vanavond tegen tijdens de zitting van de commissie be zwaar en beroep van de gemeen te Vlissingen. Aanvang van de zitting is 19 45 aan het Stadhuis plein 20 te Vlissingen. ren, kwamen uit op goed 205.000 euro, bijna 70.000 euro minder dan was begroot. In dat opzicht is de proef dan ook meer dan geslaagd. Ook de dagelijkse praktijk gaf over het algemeen reden tot tevredenheid, verwijst ze onder andere naar de reacties van de strandpaviljoenhouders. In het verleden klonk uit die hoek regelmatig klachten over afval op de stranden. Thomas van twee moest met zijn moeder mee naar de arts. Hij werd met wal speelgoed op de grond geparkeerd, zo dat zijn moeder rustig met de medicus kon praten Onver stoord zat de jongen te spe len Tot ineens een harde wind door het kantoor klonk. Thomas sprong op: „Hoor je de beer?'' Waarop de arts rood werd en Thomas' moe der niet wist waar ze kijken moest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23