PZC }rinsen verslaat oude kampioenen Toeval bestaat niet op de Weissensee errassingen blijven uit in Melbourne Anand verlangt naar Kasparov achter het bord 21 Timmer en Wennemars verlangen naar huis vents talent naar WK allround schaatsen ao Jie wint hailand Open ilver voor ranje bij aalhockey inner Vasseur onschuldig 0 Nationale Sportweek in april Angenent doet aanval op uurrecord Europese titel viermansbob Lange Patrick Jonker sluit glansrijk af Sedoc verbetert Nederlands record Zilver Vlasveld EK wintertriatlon Wereldrecord 800 meter zwemmen maandag 26 januari 2004 jjnnrNorbert Kleinherenbrink HARBIN - Inpakken en vveg- nfzen. Dat was het motto ,aannee de wereldkampioe- Jfn Marianne Timmer en Er- Lq Wennemars in het week- jinde deelnamen aan de we- R|dbekerwedstrijden sprint in kt Chinese Harbin. Het top- juo van Nagano verlangde na een maandje Azië meer naar juisdan naar meer medailles. fbch perste met name Timmer Mg fraaie tijden uit haar ver- moeide lijf. Met drie afstands overwinningen verbaasde ze vooral zichzelf. Wennemars had minder reden tot lachen en juichen. Hij won 'slechts' de eerste 1000 meter en eindigde gisteren op zijn specialiteit op de derde plaats, achter de zege vierende Gerard van Velde en de sterke Beorn Nijenhuis. Timmer behaalde gisteren op de afsluitende 1000 meter haar elfde wereldbekerzege in haar loopbaan. Daarmee passeerde ze Yvonne van Gennip, die op tien bleef steken. In het we reldbekerklassement steeg Timmer in Harbin met stip naar de eerste plaats, mede dankzij de absentie van haar Amerikaanse concurrente Jen nifer Rodriguez, die de voor keur gaf aan een trainings kamp in Salt Lake City De 29-jarige inwoonster van Tynaarlo kan na Van Gennip en Tonny de Jong de derde Neder landse schaatsster worden die een wereldbeker wint. Haar voorsprong op de Italiaanse Si- mionato bedraagt 50 punten, met nog drie wedstrijden te gaan. Rodriguez staat op 80 punten van Timmer, die in Chi na niet al te veel wilde vooruit blikken. „Eerst terug naar Ne derland. Ik kan niet wachten om naar huis te gaan", ver zuchtte ze. Voor Wennemars was het giste ren zijn eerste 'nederlaag' in zeven wereldbekerwedstrijden op rij, inclusief de laatste twee races van het vorige seizoen. Met een nieuwe zege op de 1000 meter had hij gisteren in Har bin de Rus Igor Zjelezovski ge ëvenaard, die eerder op dezelf de afstand zeven races op rij won. Het was uitgerekend Van Velde die Wennemars eindelijk weer eens te snel af was. de man die hem op 1 maart 2003 voor de laatste keer aftroefde op de 1000 meter „Ach, het moest er een keer van komen", sprak Wennemars desondanks monter. „Ik reed een redelijke race tot aan de laatste bocht Die liet ik hele maal lopen. Ik heb zo'n dertig meter amper afgezet met mijn schaatsen. Dan weet je dat je niet kan winnen." ANP ïGijs van Oosten JBENVEEN - De onbevan- nieuwkomer Tom Prinsen «dezaterdag in een skate-off Beerenveen drie gelouterde ddkanipioenen op een Niet Rintje Ritsma (33), Postma (30) of titelverdedi- Gianni Homme (30), maar ;21-jarige talent uit Twente gop en 8 februari als vierde Wander deelnemen aan het iallround in het Noorse Ha rde weliswaar veelbeloven- aar ook onervaren Prinsen n de winst in het klasse- movereen 1500meter(le) en i5ö00 meter (2e) als een ver- sng. Zijn doel was zich te NGKOK - Badmintonster Jie heeft in Bangkok de aland Open gewonnen. i China geboren speelster Nederlands paspoort ver gulde finale de Zuid-Kore- leJun Jae Youn met 11-8 2- 11-6. Jie verzekerde zich bij het tooi eerder al van een olym- nominatie. Ze bereikte door zich voor de tweede rteplaatsen voor een kwart- van een grandprixtoer- MP iDHOVEN - Het Nederlands ;enteam heeft bij het Eu- kampioenschap zaal- sey in Eindhoven de tweede behaald. tverloor gisteren in de fi- an titelhouder Duitsland 2-6. Voor de thuisploeg ge Janneke Schopman keer (1-2 en 2-3). Voor 1, dat in de WK-finale ilvan Nederland won, was keerde elfde Europese ti- li - De Franse wielrenner Vasseur heeft ontkend binnen zijn ploeg Cofidis is van structurele do- aktijkcn. Vasseur, die af- n week 18 uur door de i politie werd vastgehou- «ld een persconferentie, b niets te maken met wat jtende is. Ik heb mijn ei- tttier van werken en daar bij", zei de 33-jarige ren- lin 1997 vijf dagen de gele «oeg in de Ronde van lijk. „Deze affaire is geen !vinCofidis, het is een pro- >*an sommige individuen, oktie ondervroeg me over g, over mijn teamge- rer het leven binnen iloeg. ANP/AFP plaatsen voor de wereldbeker wedstrijden in februari (Inzeil en Heerenveen) om zo de weg naar het WK afstanden in maart vrij te houden. Het gestelde doel werd zonder problemen bereikt en het WK allround kreeg Prinsen er min of meer als bonus bij. Een meeval ler voor het vooral in slecht nieuws gespecialiseerde DSB, het commerciële schaatsteam waar hij tot 2005 onder contract staat. Op het Nederlands kampioen schap in december was Prinsen - onder coach Kosta Poltavets rustiger geworden - nog als ze vende geëindigd. „Natuurlijk wilde ik het liefst Ritsma, Post- ma en Romme er afrijden. Voor de skate-off had ik besloten al les te geven, maar had niet ge dacht dat het zo zou uitpak ken." Gianni Romme (2e in de skate- off), Ids Postma (4e) en Rintje Ritsma (6e) verwerkten de ne derlaag in een veld van zes deel nemers zo nuchter mogelijk maar keken er wel beteuterd bij. Romme probeert een verande ring in zijn schaatstechmek - een hoger ritme - terug te draai en. „Maar die lange klap haal ik niet een, twee, drie terug", zei Romme, die op het EK van dit jaar nog vierde was geworden. Ritsma klaagde zaterdag over boterzacht ijs, geloofwaardiger is dat hij kwaliteit heeft moeten inleveren na zijn kuitbeenbreuk in de zomer. Postma tenslotte, voelde al langer dat de grote vorm er niet was. Eensgezind erkenden zij dat Prinsen gruwe lijk hard rijdt en absoluut de snelste is. De doorbraak van eerder Mark Tuitert en mogelijk nu ook Tom Prinsen, markeert het begin van het einde voor het drietal schaatsers dat in de laatste ne gen seizoenen gezamenlijk acht wereldtitels verdeelde. Ritsma wonin 1995,1996,1999en2001, Romme in 2000 en 2003 en Post ma in 1997 en 1998 In het ont brekende jaar 2002 won overi gens Jochem Uytdehaage Rits ma en Romme gaan door. Post ma houdt een slag om de arm. „Als ik zin heb ga ik volgend jaar door Moet maar eens bekij ken hoe of wat." Friesland Een gevoelige nederlaag leed de traditionele schaatsprovincie Friesland Sinds 1992 - met uit zondering van 2002 - was van het drietal Falko Zandstra, Rintje Ritsma en Ids Postma steeds wel één van hen verte genwoordigd op het WK all round. Zandstra is al zeven jaar gestopt, voor Postma en Ritsma nadert het einde en is in elk ge val het seizoen voorbij Voor hen zijn geen wedstrijden meer, ook niet in de wereldbeker. Voor de Friezen wordt in Noor wegen de eer hoog gehouden door een jonge vrouw Wieteke Cramer Zij had zich op het EK met Renate Groenewold en Bar bara de Loor al gekwalificeerd voor de mondiale strijd in Ha- mar. Gretha Smit plaatste zich zaterdag ook voor het WK all round. Het ongecompliceerde fenomeen uit Rouveen, die in maart gaat oogsten op het WK afstanden, heeft er zoals altijd zin in GPD Marathonschaatser Peter de Vries (links) reed een attente race op de Weissensee. door Mariëlle Verstegen TECHENDORF - Glunderend en genie tend staat de kersverse Nederlands kam pioen op het ijs. Hij lacht, maakt grap pen. Dan een tik op de schouder. Peter de Vries draait zich om. Henk Gemser ach ter hem. Grote ogen van De Vries. De lan ge schaatser valt in de armen van de oud- schaatscoach. Daarna geen woorden meer. Alleen nog maar tranen. Toeval bestaat niet. En zaterdag 24 janu ari op de Weissensee al helemaal niet. Mooier kan het Nederlands kampioen schap niet zijn voor Peter de Vries Met die ene omhelzing Die omhelzing met Henk Gemser Ze zeggen niks. „Met som mige mensen hoef je geen woorden te wisselen, je weet precies van elkaar wat je voelt", zegt De Vries later. Direct na die bijzondere omhelzing kan de 36-jarige marathonschaatser niks meer uitbrengen. Het wordt hem alle maal te veel. Gemser wandelt rustig weg, zijn blauwe muts nog slechts een stipje in de verte. Ook zijn ogen zijn gevuld met tranen. Was het toeval9 Dat juist bij het winnen van die titel waar De Vries al zo lang op hoopte Die ene prijs die nog ontbrak, dat Gemser daarbij was. Was het toeval dat op de dag dat De Vries zijn lijstje com pleet maakte, zijn steun en toeverlaat uit het verleden opdook? De man die geen moment van zijn zijde week nadat de Fries in 1987 helemaal in de kreukels lag omdat hij met zijn auto tegen een boom was geknald. De man die op hem in praatte, met hem trainde en hem na veel zwoegen en tegenslagen terugbracht. De man ook die destijds tegen hem zei: 'Jij wordt ooit de beste marathonschaatser van Nederland.' Op een afstandje De Vries is die woorden nooit vergeten. Nooit En als het dan zover is, staat on verwacht en zomaar uit het niets Henk Gemser achter hem. „Hoe kan dat nou?", vraagt De Vries zich even later hardop af. „Henk is nooit op de Weissensee. Nooit hier geweest. En juist nuDe Vries maakt zijn zin niet af. Hoeft ook niet. Gemser is voor het eerst op de Weissen see. om te schaatsen met zijn dochter en schoonzoon. Vrijdagavond laat is hij aangekomen. Zaterdagmiddag staat hij op een afstandje in de sneeuwrand en hoort de speaker: 'Peter de Vries, zoon van Jacobus en Annie, wint. Iedereen stuift op de nieuwe kampioen af, die eerst zijn vader in de armen valt. Gemser blijft toeschouwer op afstand. Is geëmotioneerd. Daarna de tik op de schouder, de omhelzing. „Dit is heel mooi", zegt Gemser. „Ik heb ooit tegen Peter gezegd dat hij nog eens de beste wordt Dat het uitgerekend vandaag ge beurt. maakt het heel bijzonder." De schaatser uit Oranjewoud is veertien jaar A-rijder. Hij won de Cup, de alterna tieve elfstedentocht ook. „Maar nog nooit won ik een Nederlandse titel. Dat ik daar gek van werd. is een groot woord Maar ik ben best wel eens gefrustreerd thuis gekomen." Pa en ma De Vries zagen het en voelden mee. Ook zij hebben hem altijd gesteund. „Dat komt allemaal naar boven bij zo'n overwinning. Dat maakt het zo emotio neel", zegt vader De Vries. Telefoontje De gedachten van Jacobus gaan terug naar toen. Die zondagavond dat hij het telefoontje kreeg dat Peter ernstig ge wond was bij een auto-ongeluk. „Ik was eerder in het ziekenhuis dan Peter. Toen hij binnenkwam op de brancard zei hij tegen me: Pa, zorg ervoor dat ze mijn been er niet afhalen Ook Gemser ontfermde zich toen over de jonge talentvolle schaatser. De Vries werd kind aan huis bij Henk en Annie in Oudehaske. „Zij hebben zoveel voor mij gedaan." Annic behandelde hem als fy siotherapeute, Henk nam de sportrevali- datie voor zijn rekening. En dat was geen makkelijke weg. De Vries brak zijn been daarna nog twee keer De laatste keer heeft Gemser uren op hem in zitten pra ten in het ziekenhuis. „Toen wij 's avonds bij hem kwamen, zei Peter: 'We gaan door.' Dat was zo goed van Henk", zegt pa Jacobus. De Vries ging door en ruim vijftien jaar later op een stralende dag op de Weissen see wint hij het Open Nederlands kampi oenschap. Op het einde van de honderd kilometer blijft De Vries na wat wisselingen in kop- groepjes over met Martijn Kromkamp. Ruud Aerts en heel verrassend B-rijder en Japanner Shinta Kobayashi Er zit nog een groep achter met namen als Angenent, Borst en Jeroen de Vries. De laatste kilometers gaat Angenent buffe len, maar De Vries wacht niet af en zet aan. „Ik durfde geen seconde meer ach terom te kijken. Ik voelde ze achter me." Met een buiging en met gebalde vuisten gaat De Vries als eerste over de finish. GPD Agassi door Martijn van Beeten MELBOURNE - De grootste verras sing na een week mannentennis op de Australian Open: er zijn geen verras singen. Normaal gesproken sneuvelt in de eerste vier ronden de ene grote naam na de andere. Dit jaar zijn alleen Guil- lermo Coria, Carlos Moya, Tim Hen man en de verliezend finalist van vorig jaar Rainer Schüttler gestruikeld. In Melbourne wordt afgerekend met een traditie. Een sensationele eerste week en dan kabbelend richting finale, zo is het dus niet in 2004. Alleen Coria, Moya en Schüttler kwijtraken, toer nooidirecteur Paul McNamee had er vooraf voor getekend. Zeker omdat de twee Australische favorieten, Lleyton Hewitt en Mark Philippoussis, de eer ste week hebben overleefd. In voorgaande jaren werd altijd ge klaagd dat de Australian Open te vroeg in het seizoen wordt gehouden. Daar heeft de organisatie gehoor aan gege ven door het evenement een week op te schuiven. Zeven dagen maken blijk baar een wereld van verschil. Het zal de discussie over het nog drastischer wij zigen van de kalender, met de Austra lian Open in maart, doen verstommen. Wat ook meespeelt, is het feit dat de zo mer in Melbourne tot dusverre mild is. Coria, Moya en Schüttler gingen on deruit op de eerste twee dagen, toen het kwik nog wél boven de dertig graden kwam. Daarna, met een temperatuur- tje van rond de 24 graden, hielden alle toppers stand. Het verhaal dat deelnemers aan de Masters Cup en de finale van de Davis Cup kansloos zijn op de Australian Open - zij krijgen immers als laatste vakantie - gaat dit jaar ook al niet op. Juan Carlos Ferrero, Lleyton Hewitt en Mark Philippoussis stonden allemaal in de Davis Cup-finale en haalden in Melbourne de vierde ronde. Van de acht tennissers die in Houston streden om de Masters-titel, zijn er na zeven dagen tennis ook nog vijf over. Stabiel Sjeng Schalken heefter wel een verkla ring voor. Hij ziet een duidelijke af scheiding tussen de wereldtoppers en de rest.Op Wi mbledonde US Open en nu weer. ze rollen zo door het schema heen. En wij als subtoppers zijn stabiel doen wat we moeten doen. Eerder dit jaar in Chennai was ik ook al kansloos tegen Moya. Dat zegt wel iets." Het lijkt erop dat meer en meer tennis sers het spoor van Andre Agassi kiezen. De viervoudig winnaar verloor voor het laatst in 1999 een partij in Melbour ne. tegen Vince Spadea. In 2002 ont brak hij, met een polsblessure. Agassi DEN HAAG - NOCNSF houdt van 9 tot en met 18 april voor het eerst de Nationale Sportweek. De sportkoepel wil in die periode het sporten extra stimuleren. Ook scholen besteden in de sportweek meer aandacht aan sport dan normaal en klan ten van sportwinkels krijgen bij besteding van 25 euro een Nationaal Sportgeschenk. ANP TECHENDORF - Schaatser Henk Angenent doet dit seizoen een poging om het werelduurrecord te verbeteren. De win naar van de laatste Elfstedentocht reist begin maart naar Cal gary, waar hij op 12 maart het uurrecord van Roberto Sighel hoopt te breken. De Italiaan schaatste vijf jaar geleden 41 ki lometer en 40,54 meter ANP ST. MORITZ - Olympisch kampioen Andre Lange heeft giste ren op de bobbaan in St. Moritz de wereldbekerwedstrijd en tevens Europese titel veroverd. De Duitser bleef op de Zwit serse baan de Amerikaanse slee van Todd Hays voor De Zwit ser Ivo Rüegg veroverde bij het EK het zilver Brons was voor Christoph Langen uit Duitsland. De Nederlandse slee van Arend Glas beëindigde de wereldbekerwedstrijd als 21e In het EK-klassement was het kwartet op de achttiende plaats terug te vinden Glas werkte de wedstrijd af met Eric Gom- mans. Vincent Kortbeek en Sybren Jansma. ANP ADELAIDE - De Nederlandse Australiër Patrick Jonker heeft zijn wielerloopbaan op fraaie wijze afgesloten. De 34- jarige coureur, geboren in Amsterdam, schreef gisteren in zijn woonplaats Adelaide de Tour Down Under op zijn naam. Daarmee nam hij glorieus afscheid van het peloton. Klasse mentsleider Jonker hield na de zesde en laatste rit een voor sprong van 1 minuut en 13 seconden over op Australiër Rob bie McEwen. ANP ZUIDBROEK - Gregory Sedoc heeft zaterdag in Zuidbroek tijdens het Nelli Cooman Indoor Gala het Nederlands record op de 50 meter horden verbeterd. Sedoc liep de 50 meter in 6,60 seconden. Het oude record stond sinds vorig jaar op naam van Marcel van der Westen met 6,63. ANP WILDHAUS - Titelverdedigster Marianne Vlasveld heeft za terdag in de Zwitserse plaats Wildhaus zilver behaald bij de Europese kampioenschappen wintertriatlon. De Nederland se wereldkampioene moest in de combinatiewedstrijd over lopen, mountainbike en skiloop alleen de Duitse Sigrid Lang voor laten gaan. TOKIO - De Japanse zwemster Sachiko Yamada heeft op een invitatiewedstrijd in Tokio haar eigen wereldrecord op de 800 meter vrije slag verbeterd. Yamada zwom op de kortebaan een tijd van 8.13,35. Daarmee was ze precies een seconde sneller dan haar oude toptijd. ANP/AFP foto Vincent Jannink/ANP verschijnt altijd topfit en dik op tijd in Australië, dat is zijn geheim. De Ameri kaanse nummer vier van de wereld werd gisteren behoorlijk getest door de Thai Paradorn Srichaphan, moest in de eerste set zelfs vijf setpoints wegwer ken Maar net als in zijn voorgaande twee partijen won Agassi opnieuw zon der een set af te staan: 7-6, 6-3 en 6-3. De man die deze eeuw nog ongeslagen is in Melbourne, neemt het bij de laat ste acht op tegen de Fransman Sebas- tien Grosjean. De enige grote schok in het toernooi was zaterdag te noteren bij de vrou wen. waar Venus Williams in twee sets (6-4 en 7-6) verloor van haar landgeno te Lisa Raymond. Williams, die na de verloren Wimbledon-finale van vorig jaar geen wedstrijd meer had gespeeld, was nog roestig. Alles wijst nu op een Belgische finale tussen Justine Henin- Hardenne en Kim Clijsters. GPD door Mare Kok WIJK AAN ZEE - Met zijn vier de toernooizege in Wijk aan Zee was schaker Viswanathan Anand gisteren zeer in zijn nop jes. Maar de sporter in hem ver langt ernaar om weer eens te genover die andere grootheid te zitten. „Het zou fantastisch zijn als Garry Kasparov volgend jaar naar het Corus-toernooi komt", stelde de Indiase groot meester na afloop. „Ik heb al elf maanden niet te gen hem gespeeld en als ik pech heb zie ik hem dit jaar ook niet Dat is jammer voor de uitstra ling voor het schaken als de we reldtoppers zo weinig tegenover elkaar ten strijde trekken. Dat vind ik als sportman zonde, maar voor de vele schaakfans is dat ook een gemis." Met zes schakers uit de mondia le toptien had de hoofdgroep van het 66ste Corus-schaak- toemooi alles in zich om een topattractie te worden. Maar tijdens zeventien dagen schaak werden de heren groot meesters overvleugeld door de pas dertienjarige Magnus Carl- sen, het Noorse jochie dat als een wervelwind door de C- groep raasde en met overmacht won. In de kroongroep was alleen Viswanathan Anand in staat de middelmaat te ontstijgen. Nor maal geven vechtjassen als Vla dimir Kramnik en Alexei Sjirov een impuls aan het topevene- ment van Wijk aan Zee. Maar Kramnik (zijn geplande WK- match met Leko wil maar niet van de grond komen) en Sjirov (druk bezig met het opzetten van een schaakschool in Spanje) leken andere dingen aan hun hoofd te hebben en schaakten ver onder hun niveau. Tussensprint Omdat ook de overige van de in totaal veertien deelnemers tel lende kroongroep geen bedrei ging konden vormen voor Anand, was het toernooi al snel van alle spanning ontdaan. Daar kon een onverwachte ne derlaag zaterdag tegen Topalov, Anands eerste verlies in Wijk aan Zee sinds 1998 en in liefst 71 partijen, niks aan veranderen. Met een machtige tussensprint van vijf zeges was de Indiase sportman van het jaar 2003 im mers al te ver uitgelopen. Na zegesin 1989,1998 en 2003 is Anand nu voor de vierde keer de beste schaker aan de Noord- Hollandse kust Daarmee eve naarde hij het recordaantal overwinningen van Max Euwe, Lajos Portisch en Viktor Kortsj- noi Goed vooreen winstpremie van 10.000 euro. Met het overwicht van Anand wakkerden de geluiden aan om 's werelds beste schaker Garry Kasparov weer naar Wijk aan Zee te halen. Na zijn drie veel besproken opeenvolgende toer nooizeges (1999, 2000 en 2001) is 'De Baas' niet meer in Neder land geweest. Nummer twee Dankzij zijn prima optreden passeert Anand op de FIDE-lijst Vladimir Kramnik als de num mer twee van de wereld. De nummer één, Kasparov, is nog ver weg. „Maar eigenlijk ben ik momenteel de beste speler on der de actieve schakers", vindt 'Vishy'. „Garry heeft al elf maanden geen officiële partij geschaakt en als je niet speelt verlies je volgens het gehanteer de Elo-systeem ook geen pun ten. Er zou eigenlijk een nieuwe formule moeten worden verzon nen om de beste schaker van het moment aan te kunnen wijzen." Van de drie Nederlandse groot meesters mag alleen Loek van Wely tevreden terugkijken. Hoewel hij bij vlagen als een duf konijn zat te schuiven, finishte de als dertiende geplaatste Til- burger met 6,5 punten op een ge deelde zesde stek, twee volle punten achter Anand. Van Wely wint daarmee zo'n 17 Elo-pun- ten hetgeen de ver afgegleden Nederlands kampioen weer richting de topvijftig van de we reld brengt. Ivan Sokolov, de beste Neder landse schaker van het afgelo pen jaar, wist zijn toernooi nog een beetje te redden door zater dag fraai van Kramnik te win nen. Maar met vijf puntjes kwam de inwoner van Oegst- geest niet verder dan de twaalf de stek. Voor Jan Timman ging Corus 2004 als een nachtkaars uit. Met drie opeenvolgende ne derlagen in de slotronden fi nishte de winnaar van 1981 en '85 voor de tweede keer met de rode lantaarn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21