PSV hoeft niet voluit te gaan Ajax ploetert en puft nu al weer PZC Onverwacht goede afloop in De Kuip Benauwde winst Chelsea bij amateurs van Scarborough 14 Groningen zoekt volgens trainer Jans tevergeefs naar de duels Heerenveen stijgt door zege bij Vitesse Valencia verspeelt koppositie PSV aast op Winston Bogarde Club Brugge vernedert Cercle Beckham zet Bush in schaduw Toda komt alsnog naar ADO Tunesië start met overwinning Duel Besiktas na vijf keer rood gestaakt maandag 26 januari 2004 door Henk van Weert GRONINGEN - Sommige wed strijden ben je al vergeten voor dat ze afgelopen zijn. FC Gro- ningen-PSV was zo'n partij. De ontmoeting was net zo span nend als het groeien van gras. De landskampioen knuppelde voor de rust vakkundig twee doelpunten achter Itoy Beuken kamp. In de tweede helft speel de PSV de bal efficiënt rond zon der dat de Groningers eraan te pas kwamen. Drie punten, klaar. Volgende patiënt. Dat het niet enerverend werd lag vooral aan FC Groningen. Er is een tijd geweest dat PSV toch wel een tikje nerveus in Groningen uit de bus stapte. In het hoge noorden moest in die tijd op zijn minst stevig gebuf feld worden om te kunnen win nen. Hoge uitslagen werden het nooit. Die tijd is niet meer. FC Gronin gen was gistermiddag een leeuw zonder tanden. Of beter nog: tan den zonder leeuw. PSV mocht de buit binnen spelen zoals de ploeg het wenste, Weerstand was er nauwelijks. Na twee doel punten vond de landskampioen het welletjes. Het was geen dag voor showtime. Groningen-coach Ron Jans drukte het mooi uit. „We wilden de duels opzoeken, maar we von den ze niet." Zeker in de tweede helft tikte PSV de bal zo keurig rond (en terug op Waterreus) dat de spelers van Groningen de bal en de man meestal slechts achterna konden lopen. Venij nig werd het spel van PSV nooit. Af en toe leek het wel op de salonremise van eind vorig seizoen toen PSV in Groningen landskampioen werd. Die typering gold niet voor de beginfase. Groningen speelde met de linies op elkaar, gaf zo weinig ruimte weg en verhinder de dat PSV de bal bij de spits kreeg. Die spits, Jan Vennegoor of Hesselink, opende de tweede helft van de competitie zoals hij de eerste helft afgesloten had. Tegen Vitesse liet hij voor open doel de bal lopen. In de zevende minuut in Groningen zette hij in een identieke situatie wel zijn voet tegen de bal. Deze keer stond de paal in de weg. Pas in de 32e minuut was het raak. Wilfred Bouma pegelde de bal uit een vrije trap op doel, Kurt Elshot raakte 'm aan en Beukenkamp was kansloos: 0-1. Vijf minuten later was er van een wedstrijd geen sprake meer. John de Jong, veruit de beste man op het veld, plukte de bal met de voet uit de lucht en bood Vennegoor of Hesselink een tweede kans: 0-2. Schaduwspits In de tweede helft kreeg PSV nog wat kansjes, maar de Eind- hovenaren taalden niet naar een hoge overwinning. Voor FC Gro ningen was alleen Martin Drent dichtbij een doelpunt. Ronald Waterreus pareerde de ingekop te bal. PSV speelde in Groningen an ders dan anders. In Turkije oe fende de ploeg op een speelwijze die in de buurt van 4-3-3 komt. Die lijn werd doorgetrokken. Een echte schaduwspits ont brak opnieuw. Guus Hiddink be zette het middenveld met een driehoekje van spelers. Vogel was de corrector en aanjager, die centraal en vlak voor zijn verdediging stond. Balafpakker Mark van Bommel speelde rechts voor hem, De Jong links voor hem. In die speelwijze heeft PSV nor maal gesproken een echte rechts buiten nodig, die voor diepgang op de flank kan zorgen, zoals Ar jen Robben dat op links doet. Dennis Rommedahl is nog wel even geblesseerd en Ji-sung Park is niet de flits op rechts ge bleken, Hiddink lost het voorlopig op met Theo Lucius, meer midden velder dan aanvaller. Hij blijft hangen op rechts. Het maakt de rechterflank minder gevaarlijk dan verlangd mag worden. Hiddink was tevreden over Lu cius. Hij heeft er geen moment aan gedacht om Lucius even uit de wind te houden, na alle ophef over diens betrokkenheid bij een vuurwerkincident in Breda. „De rook rond Lucius is al lang opgetrokken. Hij krijgt de steun van zijn maten. Zelf is hij sterk genoeg om hier doorheen te ko men." Over de wedstrijd was hij al even content. „We hebben niks weg gegeven, heel goed georgani seerd gespeeld, maar we hadden wel een hogere score moeten rea liseren." Ron Jans knikte. „PSV was be ter dan FC Groningen. We zijn hier weggetikt." GPD ARNHEM - Heerenveen en FC Twente boekten belangrijke uit zeges in de eredivisie. De Frie zen hadden aan een fraai doel punt van Knopper genoeg tegen Vitesse (0-1), Twente counterde naar hartelust bij Willem II: 2-3. John, Ramzi en N'Kufo hadden de Enschedeërs een 0-3-voor- sprong bezorgd waarna Quinn en Victoria in de slotfase nog wat terug konden doen. Meteen na de laatste treffer blies scheidsrechter Van der Hilst af. In de onderste regionen waren er louter nederlagen, waarmee ADO Den Haag er met de verras sende zege bij AZ positief uit sprong. Volendam redde het niet bij NAC (3-2), hekkenslui ter FC Zwolle ging op eigen veld hard onderuit tegen RBC Roosendaal: 0-3. Net boven de gevarenzone slaagde RKC er ook niet in te winnen. Roda JC was met 2-1 te sterk. MADRII- Valencia is de koppo sitie in de Spaanse Primera Divi sion kwijtgeraakt aan Real Ma drid. De Madrilenen wonnen za terdag al met 2-1 van Villarreal, Valencia verloor een dag later op eigen veld verrassend van Osasuna: 0-1. Barcelona dankte de 1-0-zege bij Sevilla, aan een doelpunt van Patrick Kluivert. Real Madrid was zaterdagavond in een spijkerhard duel de baas (2-1) over Villarreal. Solari en Ronaldo scoorden voor Real, dat drie minuten voor tijd nog een tegengoal van Ballesteros incas seerde. Barcelona won met 1-0 bij Sevilla door een treffer van Patrick Kluivert. De regelmatig in Camp Nou verguisde spits zet te zijn ploeg na ruim een half uur op voorsprong. Sevilla beëindigde het duel met tien man: Marti kreeg in de 84e mi nuut zijn tweede gele kaart. Ar nold Bruggink scoorde eenmaal voor Real Mallorca. De eilandbe woners wonnen met 3-1 bij Za- ragoza. Real Sociedad won, met Sander Westerveld op de bank, met 5-2 bij Celta de Vigo. Italië AS Roma zag concurrent AC Mi lan gisteren in de strijd om de Italiaanse voetbaltitel weer dich terbij komen. De Romeinen moesten op eigen veld Udinese een gelijkspel (1-1) toestaan, waar Milan fors uithaalde tegen hekkensluiter Ancona: 5-0. Panucci had AS Roma al na vijf tien minuten aan de leiding ge bracht, maar de Tsjechische in ternational Jankulovski bezorg de Udinese in de slotfase alsnog een punt. AC Milan kwam tegen Ancona laat op gang. Alle doel punten vielen in het laatste half uur. Sjevtsjenko en Tomasson scoorden vanaf de strafschop stip, de Portugees Rui Costa maakte zijn eerste treffer sinds drie jaar en de Braziliaan Kaka tekende voor nummer vier en vijf.Van de subtoppers in de Se rie A was alleen Lazio succes vol. Met Jaap Stam won de ploeg uit Rome bij Lecce met 1-0 dankzij een doelpunt van Ce- sar in de 55e minuut. Internazio- nale en Parma kwamen niet ver der dan een gelijkspel. Inter, met Andy van der Meyde in de basis, bleef bij Modena op 1-1 steken, Parma en Bologna kwa men niet verder dan 0-0. ANP/RTR Ajacied Daniel de Ridder legt onder het toeziend oog van NEC-speler Jeffrey Leiwakabessy (4) aan voor een schot. foto Olaf Kraak/ANP door André Hooqeboom AMSTERDAM - Half ziek, half zwak en half misselijk is Ajax verder gegaan met de overle vingstocht in de eredivisie. Was het in Kerkrade tegen Roda JC al niet goed, maar kwamen de Amsterdammers met de schrik vrij, gisteren tegen NEC oogde het al niet veel beter. Schade bleef opnieuw uit, waardoor de voorsprong op PSV nog altijd drie punten bedraagt en de Am sterdammers op koers zit rich ting landstitel. Het was slecht, gisteren in de Arena. Ajax kon niet, NEC wil de niet. Voor dat eerste golden excuses, voor het tweede niet. NEC kwam voor een punt en kreeg niets. Eigen schuld dikke bult. Ajax daarentegen is zwaar gehavend teruggekomen uit Por tugal, waar het weer mooi was, de trainingen zwaar, maar het afvalpercentage onder de spe lers hoog. Vóór Roda miste Koe man al negen spelers uit zijn se lectie, voor het duel met NEC zelfs elf, omdat Soetaers en Grygera zich ook al in de zieken boeg meldden. Daarbij was Rafael van der Vaart geveld door griep en had twee dagen op bed gelegen. Niet de ideale voorbereiding op een competitiewedstrijd. Hij meldde zich gisterochtend wel, om nog van enig nut te kunnen zijn voor het toch al gemankeerde elftal. Koeman liet zijn aanvoerder spe len, maar in de spits, opdat hij fysiek minder belast zou wor den. Wesley Sonck mocht funge ren als aangever, als 'nummer tien'. Een rol die de Belg bij zijn vorige werkgever Genk al had vervuld, maar bij Ajax nooit kreeg toebedeeld. Met Ibrahimovic als vaste spits en geen rechtsbuiten, probeerde Koeman zijn aankoop aanvanke lijk op de vleugel, maar dat was geen succes. In Portugal werd besloten dat Sonck voortaan centraal zou spelen. In, of ach ter de spits. „Het maakt mij niet zoveel uit, als ik maar speel", zei de Belg na de bevrijdende ze ge, die eigenlijk helemaal op zijn naam kwam. Want hoe ma tig hij en de rest van Ajax ook speelden, de 1-0 was een opluch ting, weer een stap dichter bij de hoofdprijs. Opgelucht In afwachting van het leegstro- men van de ziekenboeg gaat het bij Ajax maar om één ding: over leven. Zonder de zes potentiële basisspelers Ibrahimovic, Pie- naar, Trabelsi, Lobont, Grygera en Maxwell, wier vervangers nog nauwelijks enige ervaring hebben op dit niveau, js er ook niet meer dan dat te eisen. Het sprak vanzelf dat Koeman na afloop niet repte over de slechte wedstrijd, maar wel op gelucht was over het resultaat. Ajax kan op dit moment niet meer brengen dan het hoogst noodzakelijke, en dat is punten pakken en van wedstrijd naar wedstrijd leven. Dat elk nadeel z'n voordeel heeft, is een adagium van één van de grootste Ajacieden, Jo- han Cruijff, maar de laatste we ken komt dat steeds vaker uit. Gisteren debuteerde weer een jongeling in het eerste. Net klaar met zijn gymnasium en in de startblokken om een voetbal carrière te beginnen, mocht Da niël de Ridder, net negentien, mee op trainingskamp naar Por tugal. Dat was al een meevaller. In Kerkrade viel hij sterk in, en gisteren tegen NEC speelde De Ridder in de basis. Hij werd on middellijk bekroond tot 'man van de wedstrijd'. Nu was een kinderhand in de Arena gauw gevuld, want zijn leuke acties en brutale spel, gaven tenminste nog enige kleur aan de bleke ver toning. De Ridder zelf was als een kind zo blij, maar relativeer de gelijk dat de volgende wed strijd eigenlijk weer belangrij ker is, De Ridder is een echte uit de Ajax-opleiding. Op z'n elfde ging hij al naar het gymnasium en wenste eerst zijn - zware - op leiding af te maken, alvorens zich volledig op het voetbal te storten. „Omdat ik nu eenmaal alles afmaak waar ik aan be gin", zei hij gisteren in een vol wassen en koele reactie. Of die opleiding ooit van pas komt in zijn voetballoopbaan is onzeker. De Ridder zal vooral zijn weg gaan vinden in de voetbalmaat schappij, als een van de weinige echte vleugelspitsen, tweebenig, dus zowel op links als op rechts inzetbaar. Hij is een voetballer die een man kan passeren, goed in de positie kan spelen, het veld breed houdt en op de juiste momenten de actie durft te ma ken. Een ideale speler voor het Ajax-systeem en zeker voor de toekomst. GPD door Jaap van Essen ROTTERDAM - Bij Feyenoord probeerde Bert van Marwijk de afgelopen weken manmoedig het geloof in een goede tweede seizoenhelft te prediken. In het eerste halfuur na de winterstop leek de trainer een dominee zon der parochie. FC Utrecht nam in De Kuip een 2-0-voorsprong. Feyenoord herrees na de pauze echter, op pure wilskracht, waardoor het evangelie van Van Marwijk nog volgelingen kent. Welbeschouwd deed Feyenoord gisteren goede zaken. In de eer ste plaats werd de aanval op de vierde plaats (door Heerenveen, FC Twente en ook FC Utrecht natuurlijk) afgeslagen. En dat is voor het geknakte zelfvertrou wen in Rotterdam uiterst belang rijk. Bovendien kwam de nummer drie van de ranglijst binnen handbereik. Het verschil is nog maar een puntje. De achter stand op PSV en Ajax blijft eer biedig, met respectievelijk ne gen en twaalf punten. Waarbij het verschil in doelsaldo nog eens voor een extra gaatje zorgt. Vooralsnog lijkt het eerste doel van Van Marwijk - de derde plaats heroveren - het enig reë le. Feyenoord is nog steeds veel te labiel om een goede reeks neer te zetten. Dat bleek giste ren wel in de eerste helft. Utrecht kwam volgens trainer Foeke Booy naar de Kuip met de gedachte dat er punten te ha len waren, en dat was een juiste inschatting. FC Utrecht begon aanvallend en agressief, Feye noord wist zich er geen raad mee. Vooral defensief liet de ploeg van Van Marwijk enorme gaten vallen en dat was opval lend. Immers, met Lodewijks (36), Van Wonderen (33), Paau- we (28), Van Haaren (31) en Song (24) staat daar een brok routine om u tegen te zeggen. „Maar we verdedigden slecht, waren veel te slap in de duels", vond Van Marwijk. Daarmee zei hij geen woord te veel, want het was onwaarschijnlijk hoe sim pel Tanghe en Leitoe voor 0-1 en 0-2 konden zorgen. Het gefeest vanwege die tweede treffer duurde iets te lang na de aftrap voort, waardoor Buffel vogelvrij stond en er 1-2 van maakte. Die treffer was op dat moment niet bepaald verdiend, maar daarom niet minder be langrijk. Winterslaap Van Marwijk: „Door dat doel punt gingen we toch heel anders de rust in." Dat bleek wel, want Feyenoord leek na de pauze ein delijk ontwaakt uit de winter slaap. De ploeg speelde geen oogstrelend voetbal, maar kwam terug door pure inzet en wilskracht. Bovendien was FC Utrecht de kluts een beetje kwijt. Hans van de Haar was in de eerste helft een prima aan speelpunt voorin, maar in het tweede bedrijf was hij net zo slecht als Dirk Kuijt aan de over kant. Ook de Feyenoord-spits liet bijna iedere bal van zijn voet afspringen. FC Utrecht kwam er niet meer uit, liet zich steeds verder terug dringen en werd alleen nog over eind gehouden door de oncon ventionele doelman René Ponk. Hij pakt geen bal vast, maar houdt ze in de regel wel tegen. Achtereenvolgens Smolarek, Song en Van Persie stuitten op Ponk. Ook Kuijt kon in de 79e minuut de bal niet voorbij de Utrechtse doelman krijgen. De spits miste vanaf elf meter, na een straf schop die volkomen ten onrech te was uitgedeeld door arbiter Temmink. In de rebound tikte invaller Danko Lazovic wel de GRONINGEN - Winston Bogarde staat in de t ling van PSV, Guus Hiddink heeft de verdediger van Qiei- sea gepolst of hij het seizoen wil afmaken in Eindhoven Bogarde is in ongenade geraakt bij de Londense club. Hiddink zoekt naarstig naar een centrale verdediger voor de rest van het seizoen. Als gevolg van blessures van Er- nest Faber en Andre Ooijer kampt PSV met onderbezet ting in het hart van de defensie. Omdat de ploeg nog op drie fronten om prijzen strijdt wil Hiddink versterking Volgens Hiddink staat Bogarde niet afwijzend tegenover verhuur aan PSV. Bij Chelsea maakt de voormalige Neder, landse international al geruime tijd geen deel meer uit van de selectie. GPD BRUGGE - Club Brugge was gisteren de sterkste in de stadsderby met Cercle. Het werd 5-0 dankzij doelpunten 1 van Clement, Verheyen (2) en Mendoza (2). Alle doelpun ten vielen na rust. Club staat desondanks slechts vijfde met 21 punten achterstand op Anderlecht, dat zaterdags. 1 vond een kleurloze 2-0-zege op AA Gent boekte. ANP LONDEN - David Beckham heeft de Amerikaanse presi dent Bush en Jezus ver achter zich gelaten in een onder-1 zoek naar de helden van Britse jongeren. In de ondervra ging onder 2500 jongeren bleek Beckham de grootste 'held' en deelden Bush en Jezus de 123e plaats. Achter Beckham, die 132 stemmen kreeg, stonden in de uitslag acteur Brad Pitt (60 stemmen) en zanger Justin Timberlake (58). Zanger Michael Jackson, in opspraak vanwege een rechtszaak en in het verleden druk sleute lend aan zijn uiterlijk, werd vierde. De eerste vrouw was zangeres Jennifer Lopez op de vijfde plaats. ANP/AFP DEN HAAG - ADO Den Plaag presenteert vandaag de Ja panse international Toda als versterking. Zijn Japanse club Shimizu S-Pulse leent hem voor een halfjaar uit aan de Haagse club. De 26-jarige speler kwam vorig jaar voor Tottenham Hotspur uit, maar keerde na teleurstellende er varingen in oktober terug naar Shimizu. Arjan van der Laan (34) maakt het seizoen op huurbasis af bij FC Dord recht. Het contract van de middenvelder loopt komende zomer af bij ADO. Voor het nieuwe seizoen tekende hij een contract voor één jaar bij FC Dordrecht. ANP RADES - Tunesië heeft de openingswedstrijd om de Afn- j ca Cup in winst omgezet. De ploeg, zonder Ajacied Trabel si, versloeg Rwanda zaterdag in Rades met 2-1 Dos San- j tos maakte in de tweede helft de beslissende treffer. Beide ploegen raakten wegens een rode kaart een speler kwijt. Rwanda, dat zich voor de eerste keer plaatste voor het hoofdtoernooi, zag Sibomana met rood vertrekken in de 56e minuut. Vier minuten later kon de Tunesiër Ben-1 achour inrukken. ANP/RTR gelijkmaker binnen. Lazovic had ook de strafschop versierd, Hij zou door Touzani ten val zijn gebracht, maar het had meer weg van toneelspel van het welbekende Joegoslavische top niveau. Touzani kreeg wel rood voor het akkefietje. FC Utrecht had alle reden om zich te bekla gen. Helemaal omdat de ploeg tien tal minuten later vergat Lazovic te dekken bij een corner, waar na de Servier ook nog de win nende treffer kon binnenkop- pen. Dat gebeurde uitgerekend op het moment dat de Utrecht-fans zich eindelijk lie ten horen. Maar liefst tachtig minuten zweeg de vrijwel geheel in het zwart geklede meegereisde aan hang, als eerbetoon aan een overleden collega-fan. De aan moedigingen in de laatste tien minuten hielpen niet meer. Feye noord had de buit binnen. Of Feyenoord daadwerkelijk beter aan de tweede seizoenshelft is begonnen dan aan de eerste, moet de komende weken nog blijken. Dan pas kan het evange lie van Van Marwijk zich bewij zen. GPD van onze sportredactie SCARBOROUGH - Met een be nauwde 1-0-overwinning keer den de voetbalmiljonairs van Chelsea zaterdag terug van een uitstapje naar Scarborough. De non-league club was er niet in geslaagd voor de grootste stunt in de vierde ronde van de strijd om de FA Cup te zorgen, maar manager Russel Slade had een genoeglijke middag beleefd: „Iedereen bij onze club mag trots zijn." Chelsea, derde in de Premier League en zodoende 104 plaat sen hoger gerangschikt dan Scarborough, kwam na tien mi nuten op voorsprong toen verde diger Terry doel trof uit een voorzet van Hasselbaink. De aanzet voor een doelpuntenfesti- val was het niet. De spitsen Gud- johnsen en Hasselbaink slaag den er de rest van de middag niet in doelman Walker te passe ren. Arsenal had weinig moeite -met Middlesbrough (4-1). Bergkamp opende de score, maar Job maak te al snel gelijk voor Middles brough, waar Zenden en Boa- teng speelden. Via twee treffers van Ljungberg en een goal van Bentley liep Arsenal uit naar 4-1. Boateng kreeg vier minuten voor tijd rood wegens een grove charge op een tegenstander. Boa teng raakte zijn opponent niet, maar de arbiter beschouwde de actie als onbesuisd en stuurde de Nederlander ondanks heftig protest van het veld. Manchester United had gisteren een eenvoudige klus bij derdek lasser Northampton: 0-3. Silves- tre en Forlan scoorden, Chris Hargreaves passeerde zijn eigen doelman. Martijn Reuser scoor de voor zijn werkgever Ipswich Town, maar dat doelpunt mocht niet baten. In de thuiswedstrijd tegen Sunderland stond Ipswich met 0-2 achter toen de oud-Aja- cied in de slotminuut nog tegen- scoorde (1-2). Bruno Cheyrou bezorgde Liver pool de zege in het bekerduel met Newcastle United: 2-1. In de thuiswedstrijd opende Chey rou al in de tweede minuut de score, maar weer twee minuten verder maakte Robert alweer ge lijk. Na ruim een uur besliste Cheyrou de wedstrijd met zijn tweede doelpunt. Swansea, da' in de derde divisie speelt, zorg de zaterdag voor een kleine ver rassing door Preston (eerste divi sie) met 2-1 uit te schakelen. Schotland Celtic boekte zaterdag op be zoek bij Aberdeen de twintigste competitiezege op rij in de hoog ste Schotse voetbalklasse. De ploeg uit Glasgow won met 3-1, mede dankzij een doelpunt van topschutter Larsson. De oud-Feyenoorder verdubbel de kort voor rust een door Pe- trov verworven voorsprong me: zijn zeventiende treffer van het seizoen. Nieuwkomer Pearson was na een klein uur verant woordelijk voor de 0-3. De voorsprong op Glasgow Ran-i gers bleef elf punten. De Ran-J gers versloegen op eigen veld Li vingston met 1-0. De Duitser Nerlinger scoorde al na dertien minuten nadat doelman McKet- zie een inzet van Ricksen niet at- doende had verwerkt. Veel en thousiasme was er in het Ibf- ox-stadion over de terugkeer van Ronald de Boer. De Neder lander maakte zijn rentree na een afwezigheid van vijf maan den wegens een knieblessure. De Boer verving in de 62e mi nuut Michael Mols. ANP/RW i ISTANBUL - Besiktas moet vre zen voor strafmaatregelen wj de Turkse voetbalbond. Van koploper werden gisteren in duel met Samsunspor liefst n)f spelers uit het veld gestuurd, waarna scheidsrechter Pap'la niets anders kon doen dan net duel staken. Besiktas keek tegen een achterstand van 4-1 aan, Voor rust moesten Zago (te keer geel), Uzülmez en Yildino al naar de kleedkamer. Nadat Pancu en Zan eveneens de rod* kaart hadden gekregen, bleven er slechts zes Besiktas-spelKj over en moest de wedstrijd wor den afgebroken. De Turkse vod* halbond gaat zich nu overs'a^; pen beraden, puntenaftrek I niet uitgesloten. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14