rerneuzen loopt in tactische val koploper Vliegende huisvrouw veroverde de wereld Andy Roddick tennist Schalken schaakmat Feiten en titels 13 Winterstop Veelzijdigheid Fanny Blankers-Koen was uniek maandag 26 januari 2004 Ajax zuchtend Kloetinge heeft Hoek vanaf nu Tjoba heeft Spanning loopt Prinsen vloert Belg regeert naar de winst weinig tijd meer vooral degelijk wonder nodig op bij veldrijders alle koningen in indoorcross zich als 17-jarige al gelden en werd ze ontdekt door trainer Jan Blankers, die destijds wei nig in damesatletiek, maar veel in Fanny Koen zag. Hij werd haar trainer, huwde haar in 1940, was allesbepalend in haar carrière en hield haar ook bij de sport op momenten dat ze wilde stoppen. Zoals in 1946, toen ze net voor de tweede keer moeder was geworden Toen Fanny Blankers-Koen twee jaar later naar Londen af reisde als 30-jarige moeder van twee kinderen en huisvrouw, werd ze in het Engelse maand blad World Sport als te oud voo.r de medailles beschouwd Zelf voelde ze zich ook onzeker Zoals ze later terugkeek: „Ik verwachtte niet een gouden medaille, laat staan vier." Volksfeest Nadat ze de zeges op de 100 me ter en 80 meter horden al bin nen had, sloeg haar stemming 1918-2004 Ik moet altijd wel een beetje lachen als ik al die trainers na de winterstop weer hoor roepen dat hun ploeg er klaar voor is. Ze zouden eigenlijk allemaal één en dezelfde woordvoerder kunnen aan stellen, want het is bij elke club hetzelfde liedje. Ze heb ben allemaal prima overwin terd en gaan er weer voor. Het valt me ook altijd op dat een hoop clubs in de winter nog even de trans fermarkt op gaat Den Haag heeft drie man aan getrokken, Vitesse heeft drie spelers gehaald en ook Zwol le heeft nog snel even twee spelers gehuurd. Ik weet niet wat dat is, maar kennelijk hebben die ploegen de tegen standers onderschat en hun eigen ploeg een beetje over schat. Ze hadden misschien verwacht dat ze met het hui dige materiaal beter zouden presteren. Blijkbaar hebben die clubs dan ineens ook weer veel geld tot hun beschikking. Wat ik me dan altijd afvraag is waarom ze zulke acties niet voor het begin van de compe titie opzetten. Dan waren ze misschien nooit zo in de pro blemen gekomen en hadden ze lekker in de middenmoot meegedraaid. Het is toch vaak paniekvoet bal. Bij Den Haag is het in de eerste wedstrijd nu toevallig goed uitgepakt, maar bij Vi tesse dus niet. En dan hoor ik Edward Sturing op de tv zeg gen, dat die nieuwe spelers tijd nodig hebben. Ze moeten ingepast worden, maar daar heb je toch die voorbereiding voor gehad, denk ik dan. Al les valt of staat meestal bij de eerste wedstrijd na de win terstop Van de topdrie had PSVde minste problemen, maar PSV mag niet te veel conclusies aan die wedstrijd verbinden. Daar was de tegenstand van Groningen te zwak voor. Vroeger was Gro- G ningen - ia een on- neembare O* vesting, T maargis- teren ze ker niet. De over winning van Ajax was heel moei zaam. al moet ik wel zeggen dat NEC wel heel erg verde digend speelde. En Ajax mis te nogal ivat mensen. Feyenoord ivas ook moei zaam. Toch kon je zien dat de ploeg wel mentale weerbaar heid heeft opgedaan in de winter, anders kun je tegen een ploeg als Utrecht geen '2-O-achterstand ombuigen. Het was trouwens dikver diend hoor. Ik denk dat de mensen in De Kuip zich niet verveeld hebben. Ikzelf heb in de winterstop flink doorgetraind, vooral in het krachthonk Na die ope ratie aan mijn knie toil ik zo snel mogelijk fit worden. Ik ga deze week naar buiten en begin met de looptraining. Ik hoop uiteindelijk toch nog wat wedstrijdjes bij Feye noord mee te pikken, maar wanneer dat gaat gebeuren, kan ik nu nog niet zeggen. Wat dat betreft breekt er ook voor mij een spannende pe riode aan. Gérard de Nooijer door Martijn van Beeten MELBOURNE - Als een tennis ser die alle wapens al in handen heeft ook nog eens gaat naden ken, wordt hij pas echt gevaar lijk. En gevaarlijk is de nummer één van de wereld Andy Rod dick. Sjeng Schalken, toch de schaker van het mannentennis, moest in de vierde ronde van de Australian Open zelfs op zijn ei gen terrein huigen voor de 21- jarige Amerikaan: 6-1, 6-2 en 6-3. Sjeng Schalken wist in 2001 één keer van Roddick te winnen, op tapijt in Parijs. Toen de Ameri kaan nog een tiener was en geen adviezen kreeg ingefluisterd van de geslepen coach Brad Gil bert. De toen 19-jarige Roddick sloeg bij elke kans zo hard als hij kon en dacht niet na bij wat hij deed. Helaas voor Schalken, die Roddick bestaat niet meer. Gil bert ontleedt elke tegenstander, geeft z'n pupil een strijdplan en die voert dat braaf uit. Schalken heeft er een hekel aan als tegenstanders niets anders doen dan de bal in het spel hou den. Dat doet hij graag zelf. En die tactiek koos Roddick. Waar mee het enige echte wapen van de nummer zeventien van de wereld, degelijkheid, onschade lijk werd gemaakt. Groeistuip Schalken nu zelf schaakmat. Echt verrassend was dat trou wens niet. gezien de achter grond van Roddick Die kreeg z'n verwoestende opslag pas na een enorme groeistuip op z'n vijftiende. Daarvoor moest hij als klein mannetje ook gewoon worstelen vanaf de baseline. „Andy is gewoon veel slimmer geworden, dat heeft hij aan Gil bert te danken", stelt Schalken. „Hij speelt nu als een echte nummer één. Ik maakte nu de fouten, niet Roddick." De Limburger had het al moei lijk in de Rod Laver Arena, waar de ondergrond nog net iets tra ger is dan op de buitenbaantjes. Schalken zocht naar z'n ritme en toen hij dat eenmaal had ge vonden, stond hij al achter met 2-0 in sets. De eerste was zelfs na achttien minuten al voorbij. Want op de servicegames van Roddick draait het niet om tac tiek, die zijn doorgaans na vier rake klappen al voorbij. Liefst 31 onnodige fouten, onwaar schijnlijk veel voor Schalken, geven aan hoe hij worstelde. Net als vorig jaar. in de kwartfi nales van de US Open, kreeg Schalken geen poot aan de grond tegen Roddick. Hopen op een kansje, met dat idee ging hij opnieuw de baan op. Dat leek zich aan te dienen op 2-2 in de derde set, toen Schalken een mogelijkheid kreeg om de servi ce van Roddick te breken. Drie niet te retourneren opslagen la ter (van 214, 209 en nogmaals 209 kilometer per uur) was de game gewoon voor Roddick Als trap na sloeg de Amerikaan la ter nog een service met 220 kilo meter per uur recht op Schalken af. De bal vloog zelfs door het driehoekje tussen handvat en racketblad. ,,Ik was gewoon kansloos", zuchtte Schalken, die met een verontschuldigend gebaar af scheid nam van hel Australi sche publiek. Grootheden De beste Amerikaan is een maatje te groot voor de beste Nederlander, die morgen met 45.000 euro op zak vertrekt uit Melbourne. Zelfs de tactiek om vaker het net op te zoeken, werkte niet. Al was zo'n aanval bij 15 van de 21 pogingen suc cesvol „Inde derde set haalde ik mijn eigen niveau, maar verloor ik nog dik. Misschien moet ik het programma van Roddick maar opvragen, om hem zoveel mogelijk te ontwijken." Wie moet Roddick nog stoppen op de Australian Open? Schal ken weet het ook niet. FVrnando Gonzalez, Bohdan Ulihrach en Taylor Dent, tennissers van het zelfde kaliber als Schalken, werden ook allemaal in drie sets aan de kant gezet. „Roddick en Federer zijn de twee grootheden van dit moment." Ondanks de kansloze nederlaag vertrekt Schalken met een tevreden ge voel uit Melbourne. Nog nooit was hij zo succesvol in de maand januari. Schalken heeft met overwinningen op Kenneth Carlson, David Ferrer en Jurgen Melzer in elk geval gedaan wat hij moest doen. „Ik heb veel zin in de Davis Cup tegen Canada", zei hij over de ontmoeting over elf dagen in Maastricht, de stad waar hij trouwde. GPD pagina 21: verrassingen blijven uit in Melbourne om in stress en heimwee. Ze miste haar kinderen. Voor haar f inale op de 200 meter huilde ze en vertelde ze Blankers naar huis te willen Hij zei dat dat goed was, maar dat ze later spijt zou krijgen. Ze vond dat hij gelijk had, huilde eens flink waarna ze zich een stuk beter voelde. Toen ze ook die finale had ge wonnen, volgde een dag later nog de estafette Dat vierde goud was er één met een op merkelijk verhaal. Fanny Blankers-Koen was die och tend naar de binnenstad van Londen gegaan om een regen jas te kopen. Ze keerde bijna te laat terug op Wembley. De ge haaste terugreis was haar war- ming-up. Evengoed bracht ze - als slotloopster van het Hol lands kwartet - het stokje van uit de derde of vierde positie nipt als eerste over de meet. Haar terugkeer in Amsterdam liep uit op een spontaan volks feest. Een ontlading van vreug de in de harde tijden van het na-oorlogse Nederland Blan kers-Koen onderging het be duusd. Maar ook met de trots, dat ze iets van blijdschap aan de mensen had kunnen geven. Als dank kreeg ze een nieuwe fiets. Omstreden, omdat in die tijd de amateurbepalingen nog uiterst streng waren. Emancipatie Met haar man reisde ze na haar zegetocht in Londen de wereld over, naar Australië en Ameri ka. Fanny Blankers-Koen werd als voorbeeld gesteld voor de moderne huisvrouw en moeder, als voorbeeld voor de emancipatie. Ook hier corri geert Kees Koomans biografie het beeld. Blankers-Koen was als atlete en echtgenote zeer af hankelijk van haar man. „Het opperhoofd", zegt de oud buurman van de Blankers, Pierre Claassen, in de biogra fie. „Als er één niet geëmanci peerd was, geldt het voor haar." Maar wat een atlete. De vraag die ze achterlaat, is hoeveel ti tels ze zou hebben veroverd zonder oorlog, die immers de Olympische Spelen van 1940 en 1944 onmogelijk maakte. In 1950 won ze bij de EK in Brus sel nog drie gouden plakken, twee jaar later bij de Olympi sche Spelen van Helsinki stap te ze in de eerste ronde van de hordesprint al uit. Fanny had een steenpuist, die niet afdoen de kon worden behandeld. In 1953 stopte de grootste atle te van de vorige eeuw. Fanny Blankers-Koen verbleef sinds eind 2002 in een psychiatrisch verpleeghuis. Daar eindigt ook de biografie van Kees Kooman. Met majoor Bosshardt, die met haar heeft gebeden voor een spoedige dood. En met vrien din Bep Jansen, die heeft moe ten beloven aan Fanny dat er mooie muziek wordt gedraaid bij de begrafenis. Zoals ze het zei: 'Zodat alle mensen moeten janken. En dan kom ik voor de laatste keer op alle voorpagi na's van de kranten.' GPD leeuwse eersteklasser domineert, maar verliest wel van effectieve Geldrop (2-0) jorBauke Boersma iLDROP - De hoofdklasse is lang w altijd een feest voor de echte lief- Men Behoudzucht regeert, kansen ^schaars en effectiviteit is het hoog moed. Wat dat betreft liet Geldrop, ïloper n de eerste klasse C, gisteren Terneuzen zien zeker niet te mis- fcn in het walhalla voor amateurs. Zeeuwen domineerden het duel, •Uf de Brabanders sloegen bij hun Nzame uitvallen twee keer venijnig e2-0. ®*Mike But en de zijnen betekende nederlaag tegen Geldrop. die een lie streep haalde door de kampi- ^piraties, een regelrecht déja vu. ^floop bedolven worden onder lo- woorden van alles en iedereen tegenstander een warm hart toe- Maar geen punten om mee naar te nemen. is echt hoofdklassevoetbal wat fcdrop vandaag liet zien", sprak de geslagen aanvoerder van Terneu- *nade wedstrijd op sportpark De P,it- „Bitter weinig kansen krijgen, •".lijd en wijle door je tegenstander Reugeld worden, maar die enkele Rijkheid die je krijgt wel benut- wnplimenten 4ihebben we vorig jaar vaak genoeg gemaakt", verwees But naar het ^tuur in de hoofdklasse dat voor ^«uzen maar één seizoen duurde, meekunnen met de tegenstan- soms zelfs beter zijn, van alle kan- ^mplimenten krijgen, maar wel el- !«er met nul punten van het veld ;,^s frusterend. Maar, zo gaf But hel is ook wel degelijk een Mike But zet een aanval voor Terneuzen op. „We moeten ons nu richten op de na- competitie." foto Kees Martens kwaliteit om als ogenschijnlijk onder liggende partij toch te winnen. „Wat dat betreft heeft Geldrop dit seizoen wel aangetoond van alle ploegen in on ze klasse het meest geschikt te zijn om in de hoofdklasse te gaan spelen. Zover zal het vermoedelijk ook wel ko men. Door de zege hebben de Braban ders Terneuzen voorgoed afgeschud, acht verliespunten scheiden beide kemphanen inmiddels. Geldrop moet alleen nog met Internos zien af te reke nen, maar de ploeg uit Etten-Leur heeft ook al zes verliespunten meer dan de provinciegenoot. Een al te groot pro bleem mag de titel dus niet meer zijn voor Gel drop. Nacompetitie De andere geïnteresseerden in de hoofdklasse zijn daarmee veroordeeld tot de route die nacompetitie heet. „Daar moeten we nu ons vizier maar op richten", zei Mike But met gevoel voor realiteitszin. „En laten we wel wezen, we hoeven natuurlijk helemaal niet te wanhopen. Wat we hier vandaag lieten zien was overwegend gewoon goed." Dat was het zeker. Geldrop mocht aan vankelijk wel het meeste balbezit koes teren. maar de ploeg van het trainers- duo Jan Poels/Rob Meulendijks kwam nooit dreigend in de buurt van het Ter- neuzense doel. Omdat het raffinement ontbrak, maar toch vooral omdat de Zeeuws-Vlaamse defensie, onder lei ding van de superieure Danny Magito, hermetisch afgesloten was. Naarmate de eerste helft vorderde, nam Terneuzen, met vormgever But als grote gangmaker, het heft zelfs bru taalweg in handen. Het leidde tot wat piepkleine kansjes en één grote in 41e minuut. Chinedu Chukwugbo dreef zijn solo echter te ver door en zag bo vendien de vlak voor het doel volledig vrijstaande Stefan Saey en Mike Bul over het hoofd. „Zo'n kans moet er dus gewoon in", bleek Terneuzen-trainer Paul Telussa de wetten van het voetbal ook te ken nen. „Dan krijg je precies waar je voor af op hoopte: de voorsprong en daar mee vermoedelijk meer ruimte. Dan is het maar de vraag hoe Geldrop daar mee omgaat." Overwicht En dat zal ook altijd de vraag blijven. Omdat Terneuzen het overwicht in het eerste kwartier van de tweede helft niet in een of meer treffers wist om te zetten, ondanks een drietal piepkleine moge lijkheden (But, De Wolf. Chukwugbo) daartoe. En omdat Geldrop in de 65e minuut de eerste echte Brabantse kans van de wedstrijd in een doelpunt omto verde. Mohammed Idrissi kegelde de bal eerst nog snoeihard op de paal, waarna hij de rebound prachtig langs de kansloos grabbelende doelman Erik de Koeyer joeg: 1-0. Het offensief dat Terneuzen daarop ontwikkelde, leidde tot helemaal niets. Sterker, in de laatste minuut werd de nederlaag definitief. De Koeyer tastte mis bij een hoekschop van Brabantse makelij en Engin Özer was er als de kippen bij om de bal tegen de touwen te schieten. „Uithuilen en opnieuw beginnen", haalde But een cliché uit de kast. „We moeten ons nu richten op het halen van de nacompetitie en daarin vervolgens proberen te promoveren. Dat is een lan ge. vaak zware route, die ik onszelf het liefst bespaard had door kampioen te worden. Maar het is niet anders." Gegroeid Ondanks het afscheid van de titelaspi- raties zag trainer Paul Telussa vol doende lichtpunten in de langzaam in vallende Brabantse duisternis. „Na tuurlijk ben ik teleurgesteld. Ik wil im mers altijd winnen. Maar feit is wel dat ik heb kunnen zien dat de ploeg enorm gegroeid is. Na onze thuiswedstrijd te gen Geldrop eerder dit seizoen waren vriend en vijand het erover eens dat Geldrop veruit de betere ploeg was. Maar nu waren wij toch zeker gelijk waardig." Zelfs een beetje meer dan dat. Maar dat dat geen garantie is voor de zege, toon de het hoofdklasserijpe Geldrop wel aan. (leldrop-Temeuzcn 2-0 (0-0). 65. Moham med Idrissi 1-0,89. Engin Özer 2-0. Scheids rechter: L. Beurden (Den Bosch). Gele kaar ten: Bob Crooy (Geldrop), Mike But en Dan ny Magito (beiden Terneuzen). Aantal toe schouwers: 290. Terneuzen: Erik de Koeyer; Andy Vereert- brugghen, Danny Magito, Danny terSteege, Erik-Jan Naudts; Ramasan Kesikbas (67. Matty Buysse), Maik de Wolf (67 Williams Benoit Moukoko), Mamadouba Gueye, Ste fan Saey; Mike But, Chinedu Chukwugbo. HnorPim van Esschoten DEN HAAG - Ze was er al bij op de Olympische Spelen van 1936, pas achttien jaar oud. De enige trofee die Fanny Koen uit Berlijn meebracht was de krabbel van Jesse Owens. Ape trots was ze op de handteke ning van de donkere legende die in Berlijn vier gouden me dailles won. Ze ontmoette Owens weer in 1972 in Mün- chen en zei: „Ik heb uw handte- keningnog altijd, ik ben Fanny Blankers-Koen." Zei Owens: „U hoeft mij niet te vertellen wie u bent. Ik weet alles over Het was een gesprekje waar over Fanny Blankers-Koen, gisteren overleden op 85-jarige leeftijd, enkele jaren geleden nog hoofdschuddend sprak: „Is dat niet ongelooflijk Jesse Owens wist wie ik was Ook al was ze zelf een legende met evenveel olympische titels, Fanny Blankers-Koen liet zich nu eenmaal het liefst kennen als bescheiden. Owens was in 'naar ogen een geweldenaar en haar eigen olympische gold- iush in Londen 1948 deed ze af met: „Ach, eigenlijk was het toch niks. Wat heb ik er nou voor getraind?" De Vliegende Huisvrouw' tramde zo'n drie keer week op de baan aan het Amsterdamse Olympiaplein. maar deed wel aan wintertraining, voor die tijd volstrekt nieuw. En ze ves tigde twaalf wereldrecords. Als springster, hordeloopster, sprintster en als meerkamp ster. Die veelzijdigheid is na dien nooit meer vertoond. Bo vendien, haar record van 11,5 seconde op de 100 meter (13 ju ni 1948, Amsterdam) werd ge lopen in een tijd van zware spi kes en trage sintelbanen, on vergelijkbaar met het snelle, lichte materiaal van nu. Niet voor niets werd ze in no vember 1999 uitgeroepen tot de Atlete van de Eeuw, tijdens een groots gala in Monaco. „Is het echt, heb ik gewonnen?", riep de toen 81-jarige uit. Ze was vaak te gast op bijeen komsten met de groten uit de olympische geschiedenis. Of ze Naam: Francina Elsje (Fanny) Blankers-Koen. Geboren: 26 april 1918 in Baarn. Deelname Olympische Spelen: 1936 (Berlijn) - 4x100 m: 5e <48,8 seconden), hoogspringen: 6e(l,55m) 1948(Londen)-100mle(ll,9), 200 m: le (24,4), 80 m horden: le(l 1,2), 4x100 m: le(47,5). 1952 (Helsinki) - 100 m: niet gestart in halve finales, 80 m h: uitgevallen in halve finales. 1960 (Rome). 1964 (Tokio), 1968 (Mexico-Stad) - Ploeg- ieidster Nederlandse vrouwen. NK (1936-1955): 58 titels (13 x 100 m, 12 x 200 m, 11 x 80 m h, 10 x hoog, 9 x ver, 2 x kogelsto ten, 1 x vijfkamp). EK: 5 goud (1946 - 80 m h, 4 x 100 m, 1950 - 100m, 200m, 80 m h), 2 brons (1938 - 100 m, 200 m). Wereldrecords: 21. Eretitels: Ridder in de Orde van Oranje Nassau (1949), Beste atlete in de olympische ge schiedenis (1982, New York), toekenning Olympic Order (1989). internationale atlete van de 20e eeuw (1999, Monte Carlo). Bijnamen: Vliegende huis vrouw, Flying Dutchmam. Fanny Blankers-Koen passeert de finish op de 4 x 100 meter estafette tijdens de Olympische Spelen van 1948 in Londen, waar ze vier keer goud won. fotoAP werd door het NOCNSF of de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie naar voren gescho ven als boegbeeld. Ze was en bleef de atlete die als huis vrouw en moeder van twee kin deren de wereld versteld had doen staan met haar vier zeges in Londen 1948 en daarmee een voorbeeld van emancipatie. Bescheiden, spontaan en altijd in voor een grap. Dat beeld van Fanny Blankers-Koen stond lang als een huis. Tot vorig jaar de biografie van Kees Kooman verscheen. Hoezeer Kooman haar als atlete ook prijst, ze was ook een vrouw die aanstel lerig kon zijn, eerzuchtig, ja loers en egoïstisch „Eigenlijk is het een heel een zame vrouw geworden. Ze kon geen liefde geven. Ze was ge wend verwend te worden Het is heel erg om te zeggen, maar ik vrees dat niemand echt van haar heeft gehouden," zegt hartsvriendin Bep Jansen in de biografie 'Een koningin met mannenbenen'. Broer Huib Koen: „Het was ge woon mijn zuster. En wat zeg je over je zuster? Het was een bes te meid, ze heeft altijd haar ei gen zin gedaan. Maar in wezen was het een kreng." Zes broers Francina Elsje Koen werd op 26 april 1918 geboren in Baarn als enig meisje in een gezin met zes broers, dat kort daarna naar Hoofddorp verhuisde. Ze was als kind altijd in beweging, zat nooit stil. Op aanraden van de badmeester in Hoofddorp meldde ze zich bij atletiekclub ADA in Amsterdam. Een jaar later, in 1935, liet ze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13