EU stopt import Thaise kip 3 halen 2 betalen Zuid-Afrika krijgt geen genoeg van seksaffaire op hoog niveau Iraakse sjiietenleider Al Sistani geeft VS respijt ft Kiesdrempel jaagt Vlaamse eine partijen schrik aan Volgens productschap geen besmet vlees in Nederland Sfor pakt ex-president Bosnië op Franse brandweerlieden opgepakt Griek Mitsotakis verlaat politiek Berezovski heet nu Jelenin Speciale Karelsprijs voor paus Dodental aanslag WTC bijgesteld Yukos opnieuw op de korrel zaterdag 24 januari 2004 Talrijke doden door felle brand 0p bruiloft India KEff DELHI - Een grote brand ^ft gisteren aan zeker 51 be kkers van een bruiloft in India Kleven gekost. Vele tientallen uderen raakten gewond. Dat Kft een overheidsfunctionaris ade zuidelijke deelstaat Tamil \adu gemeld. ■jethuwelijksfeest had plaats in sngeïmproviseerde trouwzaal '."de tempelstad Srirangam. faarschijnlijk vielen veel uchtoffers toen de bruilofts- jjsten in paniek door de nauwe j^angprobeerden te vluchten Ouder de slachtoffers is ook de 3-jarige bruidegom. Volgens autoriteiten woonden meer sn driehonderd mensen de ce- »nonie bij in een ruimte die Itor slechts honderd personen Kchiktis. ftgens ooggetuigen ontstond brand op het moment dat de •naden debruidegom rond een raurliepen om hun huwelijk te :Cfgelen De kamferolie was ^gestoken onder een dak van afbladeren Het vuur werd 'xor kortsluiting aangewak- H, Debrandweer heeft het vuur ge- Ünsten de verschroeide lijken ;;deruimte gehaald. ANP lelgië overweegt verbod funbox voor sigaretten BUSSEL - De Belgische mi nder van Volksgezondheid De- eoite neemt forse maatregelen iroken te ontmoedigen. Zo komt er een verbod op zoge- iclen 'funboxes' of hoesjes om waarschuwingen tegen ro- ien op sigarettenpakjes met te ren. Ook wil Demotte binnen iweejaar het roken op de werk- >:ekverbieden. Nu is roken al so verboden in openbare ge touwen. Om te stimuleren de sigaret op ïgeven, stelt de Franstalige so- calist verder voor om gevolgde atwenningskuren terug te be- aien. De ministerraad heeft de roorstellen gistermiddag goed gekeurd. lemottekwam vorige week nog net zijn plan om reclame op id te verbieden in de strijd tegen overgewicht. ANP orPascaleThewissen ffil'SSEL - De Vlaamse groe- w dreigen bij de Vlaamse ver dingen op 13 juni buiten de :te vallen. De Belgische Ka- ging gisteren akkoord met linvoering van een kiesdrem- Ivan vijf procent, net als bij landelijke verkiezingen. Die *p<n uit op een fiasco voor 'kwn! (toen nog Agalev). De Wij verloor al haar zetels in parlement. Vlaamse groenen haalden bij landelijke verkiezingen in B'ïong jaar nog maar 3.8 pro- van de stemmen. Gevolg: 'tartij verdween na 22 jaar uit Belgische parlement Vol gde jongste opiniepeilingen ïdepartij bij de deelstaatver- ®ngen in juni van dit jaar «verder 'de dieperik' ingaan, wdeBelgen dat zeggen. De C:l zou slechts 2,6 procent 'destemmen krijgen en ook ^anderen van de politieke «•"worden gevaagd. Zonder Gdrempelzou de partij welis- hen zetels verliezen, maar «steeds twee zetels behouden «Vlaams parlement ■andere kleine partijen, zo- 5 d« gematigd nationalisti- N'ieuw-Vlaamse Alliantie •tgekomen uit de vroegere ■'isunie). vrezen de kiesdrem- a stemden tegen Zij ver bal socialisten en liberalen, samen de regering vormen, c»de kleine fracties mond- willen maken. ïrote woede «vorming van het kiesstel- •»rgt al weken voor verhitte -«deren in België. Vorige ging het Vlaams parle- akkoord met de invoering, als bij de landelijke verkie- van provinciale kies- ^gen die de huidige kiesdis- «i vervangen. foorstel behaalde de beno- J* tweederde meerderheid K dank aan het extreem- ®se Vlaams Blok, dat meer *®en verwacht binnen te ^door het nieuwe kiessys- 5 Dit tot grote woede van de "Oen. ^as oud-voorzitter Jos s van Groen! loopt het ^parlement dankzij een «Socratische partij als het straks het risico kleine de- ^tisehe partijen als de N- ^roen! buitenspel te zet- door Marcel Proos BRUSSEL -De Europese Unie heeft gisteren de grenzen geslo ten voor Thais kippenvlees en kipproducten. Het importver bod is met terugwerkende kracht op 1 januari ingegaan en loopt tot zeker 2 februari. Dit gebeurde enkele uren nadat de Thaise overheid had erkend dat het vogelgriepvirus in het land rondwaart. Thailand heeft waarschijnlijk geen kippenvlees dat met het vogelgriepvirus is besmet naar Nederland geëxporteerd. Het laatste vlees uit Thailand is ons land 8 januari binnengekomen. Dit komt van kippen die zes tot zeven weken eerder zijn ge slacht. Toen was er voorzover het Productschap Vee, Vlees en Eieren weet, nog geen sprake van vogelgriep in Thailand. Het eten van besmet vlees is overigens ongevaarlijk, aldus het PVE gisteren. Het virus kan alleen op mensen worden over gedragen door langdurige blootstelling aan levend pluim vee. Iedereen kan met een gerust hart kip of eieren eten, stelt het ministerie van Volksgezond heid. Het vlees uit Thailand wordt volgens het PVE gebruikt voor bijvoorbeeld kipnuggets en kip burgers. Het importverbod leidt waarschijnlijk niet tot tekorten in de supermarkten of snack bars Producenten zullen nu kip uit bijvoorbeeld Brazilië halen. Kip wordt ook niet duurder, zo verwacht het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel Longontsteking In Thailand is vermoedelijk voor het eerst iemand overleden aan de vogelgriep. De 56-jarige man is bezweken aan een zware longontsteking. Bloedmonsters moeten uitwijzen of hij daad werkelijk vogelgriep had. De Thai was een van drie verdachte gevallen. Bij twee jongens is al vastgesteld dat ze drager van het virus zijn. Hun toestand is kritiek. Andere ziekten De Thaise regering heeft lange tijd ontkend dat het vogelgriep virus door het land rondwaart. De overheid had tot nu toe vol gehouden dat het slachten van miljoenen kippen nodig was omdat er andere ziekten, zoals kippencholera en brochitis wa ren uitgebroken. Premier Thaksin Shinawatra zei echter gisteren dat er 'zeer waarschijnlijk' vogelgriep was opgedoken. Thaise volksverte genwoordigers repten donder dag al van een uitbraak. Het virus lijkt zich verder over Azië te verspreiden. Ook in Cambodja is onder de kippen- populatie vogelgriep uitgebro ken, zo werd gisteren bekendge maakt. Vietnam, Japan en Zuid-Korea kampen eveneens met een uit braak. Tot nu toe waren alleen in Vietnam mensen besmet ge raakt, van wie er inmiddels vijf zijn overleden. ANP Volgelingen van ayatollah Al Sistani tijdens het vrijdaggebed in de Imam Ali moskee in de heilige stad Najaf. ioiu mii ja foto Ali Jasim/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - De invloedrijkste sjiitische geestelijke in Irak, grootayatollah Al Sistani, heeft zijn aanhang gisteren op geroepen de demonstraties voor snelle verkiezingen op te schorten, totdat een team van de Verenigde Naties heeft vast gesteld of vroege verkiezingen wel moge lijk zijn. Al Sistani deed de oproep volgens een medewerker op een gebedsbijeenkomst in Karbala. Zijn oproep tot kalmte geeft het door Amerikanen geleide bestuur in Irak respijt om een oplossing te vinden voor het geschil over het plan om de macht op 1 juli over te dragen. Dit plan voorziet in indirecte verkiezingen voor een parlement, dat op zijn beurt een voorlopige regering moet aanwijzen Al Sistanide geestelijk leidsman van het merendeel van de sjiitische meerderheid in Irak, wil zo snel mogelijk directe ver kiezingen. Na zijn oproep gingen zijn volgelingen in verschillende steden mas saal de straat op om de eis met demon straties kracht bij te zetten De Amerika nen, die al te maken hebben met hard nekkig verzet van Iraakse soennieten, dreigden er daardoor een geduchte nieu we tegenstander bij te krijgen. De Verenigde Staten zeggen dat vrije en eerlijke verkiezingen op korte termijn onder de huidige omstandigheden on mogelijk te organiseren zijn. Al Sistani zegt nu dat hij het oordeel wil afwachten van een team van de Verenigde Naties dat VN-secretaris-generaal Kofi Annan naar Irak wil sturen om te bepalen of snelle verkiezingen uitvoerbaar zijn. Volgens de medewerker roept Al-Sistani alle bevolkingsgroepen in Irak op zijn standpunt over te nemen, „opdat de be zettingstroepen geen stappen nemen die hun eigen belangen en niet die van het Iraakse volk dienen" Leidende rol De Amerikaanse regering heeft VN-top- man Lakhdar Brahimi inmiddels ge vraagd een leidende rol te spelen in de wederopbouw van Irak. Het Witte Huis wil de zeer ervaren Algerijnse diplomaat SARAJEVO - De internationale vredesmacht in Bosnië (Sfor) heeft gisteren samen met de po litie in Mostar de Kroaat Ante Jelavic gearresteerd. Hij was in de jaren negentig lid van het presidentiële drieman schap van Bosnië-Herzegovina. Dat heeft de politie in Mostar gisteren bevestigd Ook de voormalige Bosnische minister van Defensie Miroslav Pree en bankdirecteur Miroslav Rpucic van de Hercegovacka Banka zijn aangehouden. De Sfor assisteerde de politie bij de aanhoudingen. De drie worden verdacht van verduistering van geld van de Hercegovacka Ban- kadie die eind jaren negentig de nationalistische Bosnische Kro- aten steunde. Toen de internationale gemeen schap het bestuur in Bosnië in 2001 overnam, werd de bank ge sloten. Jelavic werd uit het pre sidentiële driemanschap gezet en afgezet als leider van de na tionalistische Kroatische De mocratische Gemeenschap. ANP/DPA door Eelco van der Linden PRETORIA - Wie had het con doom bij zich? Wat droeg ze, toen ze om drie uur 's nachts aan zijn deur klopte? Zuid- Afrika, een land geteisterd door nauwelijks opgemerkte verkrachtingen, praat over niets anders dan wat er in een hotelkamer in India is gebeurd tussen twee Zuid-Afrikaanse congresgangers. En de natie is het eens: de vrouw moet aan de schandpaal. Bij de kranten is het een 'hot' item. Het nieuws is niet bij te benen. Gisteren viel overal te lezen dat Salomé Isaacs, de aids-activiste die zegt te zijn verkracht door de beroemde rechter Siraj Desai, haar aan klacht introk. Maar terwijl aan alle keuken tafels een instemmend 'hè hè' moet hebben geklonken, meldde de advocaat van de vrouw dat deze de aanklacht intrekt 'vanwege alle verstik kende media-aandacht'. Maar dat ze nog steeds stelt ver kracht te zijn. Terug bij af, ver der smullen. De feiten: na een avondje eten en stappen met Disai en ande re bezoekers van het Sociaal Wereld Forum besloot Isaacs, na het zenden van een sms, naar de kamer van de rechter te gaan Ze wilde daar 'nog werk doornemen voor de vol gende dag', maar het draaide uit op seks. Tegen haar zin, want ze had duidelijk 'no' ge roepen. Het gebruikte con doom was overhandigd door de vrouw op het moment dat de 'verkrachting onafwend baar was'. Radiostation Al deze informatie kregen de Zuid-Afrikanen al een uur na het gebeurde te horen van Isa acs zeer geëmotioneerde echt genoot. die tot twee keer toe een radiostation belde. Hij bad om hulp voor zijn vrouw, hun twee kleine kinderen en hem zelf Excuses was wat hij eiste van de rechter, die ondertus sen was gearresteerd en opge sloten. Waarschijnlijk werd nooit eer der een misdaad sneller pu bliek bezit. De talloze praat programma's gingen over niets anders, kranten publiceerden hoofdredactionele commenta ren op de voorpagina Zoals die van de vrouwelijke journa liste van ThisDay, die schreef dat Isaacs moest worden aan gepakt, omdat het volstrekt duidelijk was dat zij en haar echtgenoot uit waren op geld. En dat vond iedereen. Een enkeling kwam met nuan ces als: 'vrouwen vragen er niet altijd om' en 'ongewilde seks tussen vrienden is ook verkrachting', maar dat alles leek hier niet van toepassing. Van Salomé Isaacs kon weinig slechts gevonden worden, maar haar man bleek al snel een verleden van fraude en af persing te hebben. Niet serieus De consensus was zo overdon derend dat intrekken van de aanklacht niet meer dan lo gisch was. Het kwaliteitsblad Mail Guardian had gisteren een voorblad met als enige tekst 'de dag dat verkrachting werd verkracht'. Het blad stelt dat vanaf nu de misdaad met meer serieus zal worden geno men 'Dankzij het zieke gedrag van de Isaacs, kunnen chauvi nistische varkens hun gang gaan.' De vrouw is inmiddels terug in Zuid-Afnka en houdt zich schuil De rechter is op weg naar huis, na een borgsom te hebben betaald Niemand die hun versie nog heeft gehoord. GPD LILLE - Zeven vrijwilligers van de brandweer in een Noord- Frans stadje worden ervan verdacht tieners te hebben aange zet om brand te stichten, zodat ze zelf meer geld konden ver dienen. Dat heeft de Franse justitie gisteren gemeld De brandweerlieden uit de Noord-Franse stad Sallaumines vertelden de rechercheurs dat ze vreesden dat hun kazerne dicht moest, omdat er te weinig werk was. In Zuid-Frankrijk is een vrijwilliger bij de brandweer aangehouden, omdat hij toegaf vijf branden te hebben gesticht in de Rivièra. AP ATHENE - De voormalige premier en langstzittende parle mentariër van Griekenland, Konstantin Mitsotakis, vertrekt uit de politiek. De 86-jarige politicus maakte gisteren bekend dat hij niet meedoet aan de landelijke verkiezingen in maart. Mitsotakis, van 1990 tot 1993 premier, zat vanaf 1946 in het Griekse parlement en was van 1984 tot 1993 partijleider van de conservatieve partij Nieuwe Democratie (ND). Alleen tijdens en na de periode van de militaire dictatuur, die van 1967 tot 1974 duurde, stond de conservatieve politicus tien jaar lang buitenspel. ANP/AFP LONDEN - De omstreden Russische zakenman Boris Berezovski heeft ïnGroot-Bntanmë zijn naam veranderd. De autoriteiten hebben volgens de minister van Binnenlandse Zaken Blunkett de naam formeel gewijzigd m Platon Jelenin en reisdocumenten op die naam afgegeven aan de politieke vluchteling Berezovski Hij woont sinds 2001 in Engeland. Hij vertrok uit Rusland als fel tegenstander van president Poetin en onder dreiging van processen wegens fraude. Hij werd steenrijk in de roerige jaren negentig en was een bondgenoot van de toenmalige president Jeltsin. De naam Je lenin komt uit een Russische film die is gebaseerd op Berezov ski's leven. ANP/AFP BERLIJN - Het stadsbestuur van het Duitse Aken eert Johan nes Paulus II dit jaar met een speciale Karelsprijs. De paus verdient de prestigieuze onderscheiding voor zijn bijdrage aan de Europese eenheid. De paus neemt de prijs in maart in het Vaticaan in ontvangst. De reguliere Karelsprijs is dit jaar toegekend aan Pat Cox, de voorzitter van het Europees Parle ment. Cox krijgt de prijs op 10 mei in het Duitse Aken uitge reikt. De Karelsprijs bestaat sinds 1950 en is bedoeld voor mensen die zich op bijzondere wijze hebben ingezet voor Europa. Het afgelopen decennium werden onder meer koningin Bea trix (1996), Tony Blair (1999) en Bill Clinton (2000) onder scheiden. AP NEW YORK - Drie personen zijn geschrapt van de lijst met slachtoffers van de aanslag op het New-Yorkse World Trade Center van 11 september 2001Van de drie kan niet met zeker heid worden vastgesteld dat ze bij de aanslag om het leven zijn gekomen, heeft de krant New York Times gisteren bekendge maakt. Het totale dodental staat nu op 2749. Volgens de medische dienst van New York is het jongste dodental vermoedelijk het definitieve. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland heeft In terpol verzocht internationale arrestatiebevelen uit te vaardi gen tegen twee medewerkers van de onder vuur liggende Rus sische olieproducent Yukos. Dat heeft de internationale po litieorganisatie gisteren tegen over het Russische persbureau Interfax bevestigd. Interpol kreeg op 16 januari het verzoek van Rusland arrestatiebevelen uit te vaardigen voor de groot aandeelhouders van Yukos Leo nid Nevzlin en Vladimir Doe- bov. Nevzlin kreeg afgelopen najaar het Israëlische staats burgerschap. Doebov, was tot voor kort ook in Israël.De Russi sche justitie beschuldigt Nezv- lin van belastingontduiking en Doebov van fraude Nezvlin zou na de arrestatie Yukos-direc- teur Chodorkovski 50 procent van diens aandelen in Menatep, de moedermaatschappij, in be- heerjiebben gekregen. AP graag inzetten om de weg naar Iraaks zelfbestuur in betere banen te leiden. Brahimi is kortgeleden aangesteld als speciaal adviseur van VN-secretans-ge- neraal Kofi Annan In die rol van onder secretaris-generaal heeft Brahimi ook de kwestie-Irak in portefeuille. De Alge rijnse ex-minister, die net een tweejarige VN-missie in Afghanistan afsloot, heeft tot dusver geweigerd een VN-team in Bagdad te gaan leiden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Colin Powell, Nationaal Veiligheidsadviseur Condoleezza Rice en haar topadviseur Robert Blackwell ont vingen Brahimi donderdag in het Witte Huis Een doorbraak zou dit niet hebben opgeleverd AP/ANP/AFP IS Advertentie Akte-enveloppen per pak 10 stuks 1.50 per 3 pakken van 4.50 3 00 Print, kopieer- en faxpapier per pak 500 vel 5.50 per 3 pakken van 16.50 1100 Insteektassen per pak 50 stuks 2.25 per 3 pakken van 6.75 „u 4 M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5