Schooljeugd krijgt fietspaden De mooiste taele van aollemaele PZC PZC Scepsis overheerst in reacties op supermarktplan Waterschap stelt regels op voor integer handelen tarwei voor eind dit jaar geklaard dankzij subsidie EU 13 brandweerman Goudzwaard verrast met lintje legeren van lolitiebevel lost 225 euro Houtbedrijven sluiten in Goes Kapelle heeft nieuw college Voorlopig geen kap meidoorns Middelburg wil meer bezoekers Mannen in gestolen auto aangehouden üorAliPankow OOSTERLAND - Brandweerman Han joudzwaard in Oosterland beleefde giste ren avond met wisselende emoties. Ener- jjds was er wat melancholie over het ge- afscheid van de brandweer we- isongcn pijhet bereiken van de leeftijdsgrens van ij jaar. Anderzijds werd hij volkomen over heid door de koninklijke onderschei- jjog die hij door burgemeester Asselbergs mg opgespeld. {oudzwaard is benoemd tot lid in de orde atOranje-Nassau vanwege zijn jarenlange zaterdag 24 januari 2004 inzet als vrijwillige brandweerman. Met het idee gewoon de jaarvergadering van de blus- groep Oosterland bij te wonen, kwam hij gis teravond naar de brandweergarage. Daar werd hij rond half negen plotseling verrast met de entree van zijn naaste familieleden en van de burgemeester die weldra de tradi tionele woorden sprak 'dat het Hare Majes teit had behaagd'. Sinds 1972 is Goudzwaard lid van de vrij willige brandweer, eerst binnen de gemeen te Duiveland en sinds 1997 binnen de ge meente Schouwen-Duiveland. Hij is opge leid tot hoofdbrandwacht. Bovendien be schikt hij over de diploma's voor het bedie nen van de pompen en het dragen van een persluchtmasker. Postcommandant H. van der Maas van de blusgroep Oosterland noemt Goudzwaard 'een brandweerman in hart en nieren'. Die leeftijdsgrens van 55 jaar is nou eenmaal een hard gegeven, maar komt voor Goudzwaard toch wel wat vroeg, meent Van der Maas. Volgens de postcommandant kennen de col lega's bij de brandweer hem als de ideale pompbediende, die nooit nadrukkelijk op de voorgrond trad, maar er altijd borg voor stond dat de pomp goed werkte. „Als er ooit een storing was dan wist Han het met zijn technische kennis altijd op te lossen." Burgemeester Asselbergs reikt de koninklijke onderscheiding uit aan brandweerman Han Goudzwaard. foto Marijke Folkertsma wirPiet Kleemans SCHARENDIJKE - Een lang ge taterde wens van de inwoners Scharendijke en omstreken wrdt vervuld. Mits de grondver- «erving geen problemen ople id wordt in april begonnen Ki de aanleg van een vrijlig- jtnd fietspad langs Elkerzeese- itgen Zwaardweg. erder Waterschap taiwse Eilanden heeft via de «ast Landelijk Gebied (DLG) a Europese subsidie van MOO euro in de wacht weten om het plan te kunnen ïüseren. 'jor het fietspad wordt vanuit Ij Sèarendijke al jaren gepleit. aElkerzeeseweg en Zwaard- fietsen schoolkinderen igelijks richting Zierikzee, arde vestiging Pieter Zeeman de Pontes Scholengroep. e niet ongevaarlijke fiets rit. 3 taeanten K Sserzeeseweg en Zwaardweg orden met name tijdens de zo- ermaanden niet alleen door de hoolgaande jeugd, maar ook r"i »r recreanten die in hun auto 3" p zoek zijn naar zon, zee en nd gebruikt. na vijf kilometer spitsroe lopen bereiken de jeugdige IDDELBURG - Een 24-jarige iwner van Kapelle is gisteren Middelburg voor het negeren a een politiebevel veroor- ffeldtot 225 euro boete. man weigerde 7 juni vorig _jin Goes zich te verwijderen a de politie een wildplasser Èield. „Waarom mag ik hier ït staan? We leven toch in een ijland?", had hij gezegd. „Het n is nieuwsgierigheid", zei hij "fsteren. politierechter dacht er an- ;over. „U bleef tussen de Jtenin staan. Dat is heel ver kild voor de politie, want zij tben geen behoefte aan om- Dders die zich met hun werk -enbemoeien." 'EO ACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND firachtweg 23a 'ostbus 80 3 ZIERIKZEE Tel: 0111 -454647 bx: 0111 -454657 Snail: redzzee@pzc.nl torcel Modde (chef) [iet Kleemans [SPankow Soesman HBoogert (sport) CENTRALE REDACTIE «tionspark 28 'Wbus 31 AA GOES ^10113)315500 ,j ^(0113)315669 "wiail: r .nl "iernet ["Wpzc.nl web@pzc.nl ja |"0rgklachten: ,A «0-0231231 bandag t/m vrijdag ge- ^"öe de openingstijden; t ^Oagstot 12.00 uur fietsers de aansluiting op de N59 en kunnen dan gebruik ma ken van een vrijliggend fietspad dat doorloopt tot aan Zierikzee waar ze via een met verkeers lichten beveiligde kruising de N59 over kunnen steken rich ting school. Het fietspad langs Elkerzeese- weg en Zwaardweg wordt, ver telt voorlichter D. Steijn-Laing van Waterschap Zeeuwse Eilan den, vrijliggend en drie meter breed. Tussen het nieuw aan te leggen fietspad en de bestaande rijstrook van Elkerzeeseweg en Zwaardweg komt een drie me ter brede middenberm. Als het lukt om in april te begin nen met de aanleg - en daar gaat Steijn-Laing vooralsnog van uit - is het lang verbeide fietspad naar verwachting voor het einde van dit jaar een feit. Tegelijkertijd gaan elf kruispun ten van polderwegen op de schop. Op de kruisingen Zuider- nieuwlandweg- Duivendijkse- weg, Lokkersweg- Staspelsweg, Lokkersweg-Papenweg en Bras- weg-Zandweg komen wat in vaktaal 'spleetogen' heet: een druppelvormige verhoging mid den op het kruispunt. Een aantal kruispunten krijgt een verhoogd kruisingsvlak. Het gaat om de kruispunten Kak- kersweelweg- Lokkersweg, Kak- kersweelweg- Bartelsweg, Kak- kersweelweg-Schouwsedijk, Ka- pelleweg-Kloosterweg, Kapelle- weg-Hogeweg, Elkerzeeseweeg- Hogeweg en Elkerzeeseweg- Groeneweg. Het is de bedoeling dat ook dit werk voor het eind van het jaar afgerond wordt. Het subsidiegeld komt uit het Europees Oriëntatie- en Garan tiefonds voor de Landbouw. Ari Damman en Tineke Veerhoek-Deurloo vinden Slot Haamstede een prachtige locatie voor een streektaalavond. foto Dirk-Jan Gjeltema Grote belangstelling voor streektaalavond in Slot Haamstede door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Voor Tineke Veerhoek-Deurloo gaat dat bekende ge zegde zeker op: 'De Schouwse taele is de mooiste taele van aollemaele'. Bij de aanbieding van de tweede cd van caba retgroep Kant'ooi, anderhalf jaar gele den, werd zij zelfs 'de koningin van de streektaal' genoemd. Tineke is ver knocht aan het Schouws dialect. Als gastvrouw van de streektaalcommissie van Stad en Lande was ze gisteren dan ook weer helemaal in haar element tij dens de streektaalavond in de Ridder zaal van Slot Haamstede. De overvolle zaal en een flinke wacht lijst met belangstellenden die teleurge steld moesten worden, leveren het be wijs dat er nog veel meer mensen zijn die van streektaal houden of er in elk ge val graag naar luisteren. Joop van Loo boeit de toehoorders met een mooi verhaal over de vroegere schoolmeester Vijverberg in Noordgou- we en over het kindje Wannes dat maar niet kwam. Jan van der Have laat horen dat plat Bru's toch weer anders klinkt dan het dialect in de kop van Schouwen. Hij ver haalt over een gesprek tussen twee mos selschippers, van wie de ene negen kin deren heeft en de ander slechts één. Maartje Stuut-Deurloo schreef speciaal voor deze avond een verhaal op basis van de legende van Westerschouwen. Pau Heerschop laat horen dat het Flak- kees dialect ook specifieke aandacht verdient. Hij vertelt verhalen van zijn cd In t voorbie göön. Daarin komen on der meer jeugdherinneringen van zijn militaire diensttijd aan de orde. Zijn vaste pianist moet deze avond verstek laten gaan, maar begeleidster Jikke Troost van Kant'ooi is graag bereid in te vallen. Tussentijds worden de verhalen afgewis seld door de liedjes van het Schouws cabaret met Henk en Leni Blom, Mien- tje Bliek, Ari Damman en Henk Keste- loo. Warme wijn Tijdens de pauze is er warme wijn in de kelder van het slot. De wijn wordt inge schonken door de burgemeester van Ne- derlek, oftewel door Tinekes echtenoot Cees Veerhoek. Dat roept meteen de vraag op hoe het haar vergaat als burge meestersvrouw. Verstaan ze haar in Lekkerkerk als ze Schouws praat? „Ja, de meesten wel hoor, maar in het open baar praat ik natuurlijk wel ABN, maar als ik het dan even tegen Cees heb, doe ik het toch weer in het Zeeuws. Als ik dat niet doe, is het net of ik hem voor de gek houd. Overigens hebben ze in Lek kerkerk ook een heel lief dialect hoor. Dat hoorde ik vorige week toen we bij een voorstelling van het amateurtoneel waren." Tineke keert Schouwen-Duiveland zo maar niet de rug toe. Ze geeft voorlopig de voorkeur aan een weekendhuwelijk, zodat ze haar werk bij de VVV kan blij ven doen en dialect kan blijven praten, want de meeste toeristen horen haar dat ook graag doen. Ze is met het Schouws opgegroeid. „Ik ben geboren in huisje 'Kee' aan de Lageweg in Burgh. Daar is altijd Schouws gespro ken. Bij m'n vader kon je eerst nog een beetje horen dat hij van Tholen kwam, maar dat heeft m'n moeder hem gauw afgeleerd." Tineke heeft er begrip voor dat in som mige situaties ABN moet worden ge sproken, maar ze kan zich vreselijk erge ren bijvoorbeeld aan een vrouw die nog maar net buiten het eiland woont en doet alsof ze het Zeeuws vergeten is. Zelf kan ze het sappiger omschrijven: „Dan is zo'n vrouw net een blauwe maandag over Ziepe en dan gaat ze met een hete aardappel in d'r keel praten." Voorrecht Dat de streektaalcommissie de streek taalavond in Slot Haamstede kan hou den, verheugt haar. Ze schrijft dat voor recht vooral toe aan de goede contacten die ze nog heeft met de familie pijck- meester, behorend tot de eigenaars van het historisch pand. „De oude burge meester Dijckmeester kwam vaak nog langs bij het VW-kantoor voor een kop koffie en een stuk zoete koek met boter. En z'n zoon Jan heeft op een van onze streektaalavonden nog eens een mooi verhaal verteld over Lieve Gostemok- ke, de schildknaap van Witte van Haem- stede. Hij deed dat in plat zeeuws. Dat had hij geleerd van de meisjes van de INAS-opleiding, die bij hun in de huis houding stage liepen," Tineke heeft in Ari Damman een bondgenoot in de lief de voor het dialect. Hij is voorzitter van de streektaalcommissie. De vertelavon den dateren van de laatste jaren. Ze voorzien in een behoefte. Zo was enkele jaren geleden de zaal van theater Mon- dragon in Zierikzee zelfs te klein. Dam man zou graag zien dat er naast die bij eenkomsten weer eens wat meer aan dacht komt voor de wetenschappelijk kant van de streektaal. Cassettebandje Hij denkt met plezier terug aan het wer ken met mensen als A. de Vin, T. Bran- denbarg, A Leijdekkers en L. Velt- man-Hack. Een cassettebandje met streektaalliedjes en het boekje 'Verha len van Bru tot Burgh' zijn de tastbare resultaten uit die periode. Vanuit de commissie werd ook getracht het basisonderwijs te stimuleren speci fieke aandacht te geven aan de streek taal. Soms stuitte dat op weerstand, want dialect zou taalachterstand tot ge volg hebben. Damman, met zelf een leven in het on derwijs achter zich, is een heel andere mening toegedaan. „In gezinnen waar nog Zeeuws wordt gesproken, horen kinderen tegenwoordig door invloed van radio en televisie ook heel veel ABN. Ik denk dat specifieke lessen over de streektaal binnen het basisonderwijs juist een taalverrijking voor de kinde ren kunnen opleveren." door Mieke van der Jagt GOES - Het waterschap Zeeuw se Eilanden gaat een leidraad vaststellen voor integer hande len binnen en buiten de organi satie. In navolging van andere overheden en op advies van de Unie van Waterschappen, legt ook Zeeuwse Eilanden in een no titie neer wat kan en wat niet kan in de bedrijfsvoering. Het is evident dat ambtenaren en bestuurders van waterschap pen zich net als ieder ander moe ten houden aan wetten en regels en moeten handelen in de geest en bedoelingen van die wetten en regels. In de meeste over heidsorganisaties zijn inmiddels de normen achter wetten en re gels expliciet vastgelegd en inge bed in verschillende afdelingen van de organisatie. Naast een uitvoerige verhande ling over integriteit in de admi nistratieve organisatie, in het aanbestedingsbeleid op het ge bied van nevenfuncties en ge schenken, stelt het bestuur van het waterschap een soort hand leiding vast. De lichtlijnen gaan over samenwerken, vertrouwelij ke gegevens van personeel en be drijf, over geschenken en atten ties van leveranciers en over de omgang met middelen en goede ren van het waterschap. Het schap heeft geen reden om aan te nemen dat er rare praktij ken bestaan onder werknemers en bestuur en stelt daarom geen rigide controlesysteem voor. Al gemene en periodieke controles moeten volstaan. Overigens is bij Zeeuwse Eilan den al een klokkenluiderrege ling van kracht en functioneert een vertrouwenspersoon om on gewenste omgangsvormen tegen te gaan. Het omgaan met e-mail en inter net binnen de organisatie van het Waterschap zal in een apar te regeling aan strenge regels worden gebonden. De leidraad komt aan de orde tij dens de algemene vergadering van het waterschap die dinsdag 10 februari wordt gehouden in het hotel Ameville in Middel burg. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. GOES - Houtverwerkingsbedrijf Van Riesen en Hout Kon- struktie Nederland (HKN) in Goes gaan dicht. Hoeveel van de in totaal vijftig arbeidsplaatsen verloren gaan is nog niet precies bekend. De vestigingen zijn onderdeel van Pontmeijer, een bedrijf dat al langere tijd kampt met financiële problemen. Het concern heeft vorig jaar al een grote reorganisatie doorgevoerd. Volgens CNV-bestuur- der T. van Rijssel is de oorzaak van de bedrijfssluitingen triest, maar onvermijdelijk. ,,De bouw heeft een heel slecht jaar achter de rug. Financieel staat Pontmeijer er slechter voor dan gedacht." Bij Van Riesen en HKN in Goes werken vijftig mensen. „Hoeveel mensen kunnen worden overgeplaatst naar andere vestigingen en hoeveel gedwongen op straat komen te staan is nog niet duide lijk", zegt Van Rijssel. „Daarover worden we eind januari door de directie van Pontmeijer ingelicht." Een deel van de medewerkers van Van Riesen kan aan de slag bij de vestiging van Pontmeijer in Middelburg. De medewerkers van HKN kunnen meeverhuizen naar een vestiging in Gel derland. KAPELLE - De gemeente Kapelle heeft een nieuw colle ge, al is nieuw niet helemaal de goede term. Dezelfde he ren die bij de voorlaatste raadsverkiezingen het college bevolkten, zitten er nu weer: G. Burger (CDA), J. Hersel- man (VVD) en P. Ganseman (Gemeentebelang). WD-frac- tievoorzitter G. van Gooi, die de laatste onderhandelin gen heeft geleid, kunnen bijzondere capaciteiten worden toegedicht. Voor het resultaat dat gisterenmiddag werd gepresenteerd, moesten verschillende scherpe strijdbijlen worden begraven. De drie partijen zeggen water bij de wijn te hebben gedaan op grond van de overtuiging dat Kapelle niet langer onbestuurd kan blijven. MIDDELBURG - De Stichting Tuin van Zeeland heeft het voor elkaar. Tot april kapt het waterschap Zeeuwse ei landen geen meidoorns meer. Het waterschap gaat het ei gen beleid, onder druk van de provincie, tegen het licht houden. Valerie Schepers van de stichting is blij. „We heb ben een grote Goliath verslagen." De Tuin van Zeeland heeft zich sinds de oprichting sterk gemaakt voor de be planting op Walcheren en in het bijzonder voor de mei doom. MIDDELBURG - De stad Middelburg moet zich beter ver kopen om mensen te verleiden tenminste tenminste één keer naar de stad te komen óf nog een keer terug te keren. Ondernemers, bewoners en het gemeentebestuur moeten daarvoor samen de handen ineen slaan. Dat staat in het Stadspromotieplan. Mensen moeten verleid worden om naar de stad te komen om er te willen wonen en/of wer ken. Als de stad wil groeien, dan moet Middelburg buiten de stadsgrenzen 'zichtbaarder en uitnodigender' worden. Nieuwe promotie-activiteiten moeten daarvoor zorgen. In woners, maar ook ondernemers en het gemeentebestuur moeten meehelpen aan de promotie van hun stad. gen een interessant plan." Pv- dA-fractievoorzitter W. Renden blijft zeer voorzichtig in zijn reactie „Je moet hier zeker niet op voorhand nee tegen zeggen. Verdwijnen van de Golff uit de binnenstad kan het parkeerpro- bleetn verlichten en het autoluw mak^n van de binnenstad mak kelijkermaken.'1 Fractievoorzitter van Leefbaar Schouwen-Duiveland P. Berre- voets-Ringelberg twijfelt aan de haalbaarheid van het plan. „En ik vraag me ook af of er daar ei genlijk wel plaats is voor nog een supermarkt. Nee, ik krijg hier nog geen warme gevoelens van." Alert (-voorman J. Koopman evenmin. „Het blijft natuurlijk toch een kwetsbare plek. Ik denk dat we daar heel voorzich tig mee om moeten gaan." Bespreekbaar Heemkundige kring Stad en Lande houdt haar kruit nog even droog. Woordvoerder D. Schorer: „Het plan wekt bij mij vooralsnog geen enthousias me, maar ik wil niet bij voor baat de deur dichtgooien." Over 'bescheiden' bebouwing valt met Stad en Lande te pra ten. „Grote kantoorgebouwen of hoogbouw in de schil, daar zijn wij mordicus tegen, maar we zijn niet a priori tegen alle bebouwing in de groene schil." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Niet haalbaar', zegt de een, 'interessant idee' vindt een ander. I)e meningen in de Schouwen-Duivelandse po litiek over het plan voor de bouw van een ondergrondse su permarkt aan het Hatfieldpark in Zierikzee zijn verdeeld. Voor alsnog overheerst scepsis. Winkelketen Prisma Food Groep wil als alternatief voor de Golff-vestiging in het histori sche centrum van Zierikzee een nieuwe supermarkt in de 'groe ne schil' aan de rand van de stad, in buitenwijk Poortam bacht. De gedachten gaan uit naar een ondergrondse super markt met daarboven drie woon lagen die in totaal 27 (huur-)ap- partementen herbergen. Gewaagd plan, vindt H. de Vries van GroenLinks. „Wie niet waagt, wie niet wint. Maar het lijkt mij niet haalbaar. Bo vendien zijn er duidelijke afspra ken gemaakt over de groene schil. Die mag niet aangetast worden." De Vries voegt daaraan toe dat wat haar betreft andere priori teiten gelden. „Naar mijn idee kan de gemeente beter als een speer doorgaan met bouwen in Poortambacht II en Noorderpol der." WD'er D. Meulblok is wat ge matigder, maar eveneens kri tisch. „Het plan ziet er best aar dig uit, maar het is geïnitieerd vanuit de ondernemer en dit soort plannen moeten vanuit de consument komen. Versnipperd Meulblok wijst op het gevaar van toenemende vesnippering. „Ik kan best begrijpen dat de Golff uit de binnenstad wil, maar als je kijkt naar het belang van de consument, zou dat ge paard moeten gaan met de vesti ging van kleine speciaalzaken. En daarvoor vind ik de nu geko zen lokatie niet de meest optima le." CDA-voorman R. van der Wek ken zegt het plan een serieuze kans te willen geven. „Wij zijn als CDA nooit echt tegen bou wen in de groene schil geweest. Ik vind het met name vanwege de combinatie met huurwonin- VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee mannen aangehou den die in een gestolen auto door Vlissingen reden. Het betreft een 29-jarige man uit de gemeente Sluis en een 31-jarige Vlissinger. Agenten zagen de auto in de Sot- tegemstraat rijden. Hierop werden de mannen aan gehouden en overgebracht naar het bureau. De 29-jarige man werd na verhoor in vrijheid ge steld, de 31-jarige man zit nog vast in verband met nader on derzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59