Pesten preventief bestrijden PZC 'Spannend' sleutelwoord bij expositie Bertram en Verrijp Mathisse Arendsen exposeert werken vol contrast in Goes Verkooppremie voor uitbreiding natuur bij Rammekenshoek MKB-Hulst wil af van beperkende economische regels 12 Politie denkt aan versterking verkeersteam kunst Open huis bij centrum schelpdieren Brommerdief krijgt boete van 750 euro zaterdag 24 januari 2004 TERNEUZEN - I)e Zeeuwse po litie speelt met het plan om het verkeershandhavingsteam met tien mensen uit te breiden. Het team, dat na een experimentele periode van vijf jaar dit jaar structureel onderdeel van de or ganisatie moet worden, krijgt er dan ook een taak bij. Politiewoordvoerder J. van Mou- rick wil niet bevestigen dat er een uitbreiding van het verkeers team op stapel staat. Wel wil hij kwijt dat er een voorstel ligt om het handhavingsteam structu reel onderdeel te maken van het politiekorps. Ook is er sprake van het takenpakket van dit team uit te breiden. Volgens Van Mourick gaat het dan met name om de afhandeling van ernstige verkeersongevallen bui ten de bebouwde kom. Door verkeersongevallen komen in Nederland jaarlijks zo'n hon derdduizend mensen bij de eer ste hulp terecht, belanden nog eens twintigduizend mensen voor langere tijd in het zieken huis en komen ongeveer dui zend mensen te overlijden. Daar om werd vijf jaar geleden extra aandacht voor de verkeersveilig heid gevraagd. Daartoe werd het landelijk Bureau Verkeers handhaving opgericht als zelf standig onderdeel van het Open baar Ministerie. Zeeland behoort tot de verkeers- onveiligste streken in het land én was daarom de eerste politie regio die onder de vlag van dat bureau een team van 28 mensen kreeg dat vrijgesteld was voor verkeerscontroles. Die controles concentreren zich nog steeds op vijf speerpunten: alcohol, rood licht, gordel, helm en snelheid. De proef met het verkeershand havingsteam is succesvol verlo pen en liep vorig jaar ten einde. Mede dankzij de controles is het aantal dodelijke verkeersslacht offers in Zeeland de afgelopen jaren aanzienlijk verminderd. Daarom is besloten het team vast onderdeel van het Zeeuwse politiekorps te maken. Het korps krijgt daar ook extra geld voor toegestopt. door René van Stee Negeren, roddelen, dreigen, bespot ten, lichamelijk geweld of het ver nielen van eigendommen. Pesterijen die het leven van de 21-jarige Belgische postbode David van Gysel ondraaglijk maakten en volgens een Brusselse rech ter tot zijn zelfmoord leidden. Afgelo pen dinsdag werden voor het eerst pest koppen op het werk veroordeeld voor hun gedrag. Vier postbodes en hun baas kregen voorwaardelijke celstraffen en geldboetes. Ook De Post ging niet vrijuit en moet wegens zijn lakse opstelling een boete van 238.000 euro betalen, Volgens de ad vocaten van het Belgische bedrijf en de raadslieden van de postbeambten is hiermee een gevaarlijk precedent ge schapen voor iedereen die het tegenzit op het werk. De Post benadrukt dat sinds het voorval heel wat is gedaan om de sociale begeleiding van werknemers Pesten op het werk zorgt voor veel menselijk leed. Een pestgeval kost een bedrijf gemiddeld 45.000 euro, onder meer door verhoogde WAO-instroom en hoger ziekteverzuim. foto Wim Kooyman Pestkoppen te verbeteren. Sindsdien neemt ook de Belgische overheid slachtoffers van pes terijen speciaal in bescherming. Onder meer de wettelijke bewijslast is omge keerd: als iemand meldt gepest te wor den, moet het bedrijf aantonen dat dit niet zo is. Zeeuwse werkgevers denken niet dat de rechterlijke uitspraak in België gevol gen heeft voor de wetgeving en aanpak van pestgedrag op het werk in Neder land, Enerzijds is er het besef dat een ta boe is doorbroken, anderzijds wijzen zij op het feit dat de aanpak van onge wenst gedrag ook in ons land wettelijk is vastgelegd. In de Arbeidsomstandig hedenwet (artikel 4, lid 2) staat dat de werkgever een beleid moet voeren dat agressie, geweld en seksuele intimidatie tegengaat. Als hij dat niet doet, is hij strafbaar. Desondanks is het volgens woordvoer der F. Neve van chemiegigant Dow Be nelux in Temeuzen geenszins de bedoe ling om nu maar rustig achterover te leunen. Een recente enquête waaruit bleek dat 16 procent van de ondervraag den wel eens wordt gepest op het werk, toont volgens hem aan dat er nog veel werk aan de winkel is. Het feit dat één pestgeval een bedrijf naar schatting 45.000 euro kost, onder meer door ver hoogde WAO-instroom en hoger ziekte verzuim, acht hij hierbij van minder be lang. Cursus „Dat is niet het belangrijkste. Iedereen moet bij ons veilig en prettig kunnen werken. Pestgedrag past gewoon niet binnen ons bedrijf. Daarom zetten wij in op een preventieve aanpak, waarbij iedere medewerker een verplichte cur sus respect en verantwoordelijkheid krijgt aangeboden. Dankzij een dergelij ke aanpak zijn we er stellig van over tuigd dat pestgedrag afdoende wordt be streden of vroegtijdig wordt gesigna leerd. Bij ons komt pesten incidenteel voor. Met de gevallen waarin het toch fout liep, zijn we uiteraard op een nauw gezette manier omgegaan", legt Neve uit. De gemeente Sluis heeft geen pestproto- col. Hoewel door het vonnis in Brussel ongetwijfeld in algemene zin aandacht aan het probleem zal worden besteed, verklaart gemeentewoordvoerster S. de Kievit dat dergelijke richtlijnen niet worden aangescherpt. In de tien jaar dat zij bij de gemeente Sluis werkt, kan zij zich geen (schrij nend) pestgeval herinneren. „Dat zegt heel veel, denk ik. Natuurlijk zijn we op onze hoede, maar in een relatief kleine en vrij gemoedelijke organisatie als de onze ligt de drempel voor de medewer kers om bij problemen de afdeling per soneelszaken binnen te stappen heel laag. Verder vindt regulier overleg plaats tussen leidinggevenden en mede werkers. Voor zover nodig, komt daarin ook pesten aan de orde." Onder het motto 'voorkomen is beter dan genezen' is F. Philips van de Dienst Ondernemingen van de Vlaamse socia listische vakbond ABW uitgesproken voorstander van een preventieve aan pak van pesten op het werk. Hiermee wordt volgens hem voorkomen dat goed willende werkgevers als de gemeente Sluis achteraf voor onaangename ver rassingen komen te staan. Als eerste ba sisvoorwaarde noemt hij het erkennen van het probleem. De tweede stap is het vastleggen van beleid. „Daarna moet dit beleid worden uitge dragen, want alleen met het aanstellen van een vertrouwenspersoon ben je er niet. Goede voorlichting en het actief uitdragen van beleid tegen ongewenst gedrag zijn in dit verband belangrijke vervolgstappen. Aangeven dat er sanc ties zijn die deel uitmaken van een hel der beleid en gelden voor alle daders van treiterijen, maakt hiervan deel uit. Als tenslotte ook leidinggevenden toege rust worden tot hun taken om dit ge drag tegen te gaan, is de kans groot dat het niet te laat is als er in een situatie van ongewenst gedrag moet worden in gegrepen." door Marianne van de Polder GOES - Eén blik en de bliksem slaat in. De aarde begint te schudden, een innerlijk zoek licht springt aan en een onweers bui barst los. Ditmaal Jipeft de donder een melodie. Er gaat een enorme positieve kracht uit van de schilderijen van Mathisse Arendsen uit Goes. Hij expo seert zijn abstracte werk samen met de objecten van Marinus Verkerke uit Goes tot en met 14 februari in galerie Art Snack in Goes. Opmerkzame kijkers worden als het ware het beeld ingezogen. Of het bevalt of niet: men moet er iets mee. Zijn schilderijen lij ken dromen, Hoe komt zijn werk zo origineel? „Door hard werken, een bepaalde groei, denk ik", antwoordt Arendsen. Ooit trok hij naar Parijs om daar stoeptekeningen te gaan maken. Inmiddels heeft hij zich maar liefst twintig verschillende stij len eigen gemaakt. De stijl die nu in Art Snack te zien is, kenmerkt zich door dua liteit. Door uitersten tegenover elkaar te zetten, ontstaat er een spanning die als doel heeft het onderbewuste te raken. In het schilderijHel laatste avond maal bijvoorbeeld vormt Jezus een schril contrast met zijn tafel genoten. In een ander beeld zet de kunstenaar arme mensen te- gen'over mensen die hun ogen sluiten voor de armoede. Hij ge bruikt graag symbolen uit de bij bel, maar zet die wel in de tegen woordige tijd. Hij geniet ervan incognito te luisteren naar wat mensen over zijn schilderijen zeggen. Als er een emotie overkomt bij de kij ker, zoals hoop, angst of ver driet, dan is hij daar al heel te vreden mee. Kunst is een com municatiemiddel", vindt hij. In de objecten van Marinus Ver kerke zijn objecten speelt het element vuur de hoofdrol. „Vuur is de basis voor transfor matie. Door het vuur van de zon kan op aarde alles groeien. Het is het licht in het donker." Niet alleen in de schilderijen van Arendsen is dynamiek te vinden: ook dé combinatie van zijn schilderijen en de objecten van Verkerke levert vonken op. Arendsen: „De kunst van Ver kerke is extreem anders, maar daarom is het juist leuk om ons werk bij elkaar te zetten: het ver sterkt elkaar daardoor. Maar er gens komt het in de ziel ook weer bij elkaar." Galerie Art Snack is geopend op dinsdag, woensdag, vrijdag en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur, op donderdag van 13.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De raku potten van Marian Verrijp zijn klassiek van vorm, maar vallen op door fraaie kleurschakeringen in metaalachtige en iriserende tinten, in kleur op kleur of met mooie kleurovergangen. foto Peter Nicolai Werk van Mathisse Arendsen foto Willem Mieras door Anita Tournois TERNEUZEN - De monumenta le abstracte schilderijen van Claus Bertram lijken gemaakt voor de ruimte van de hal. De werken vormen een boeiende eenheid met de architectuur van het gemeentehuis. De raku pot ten en objecten met strakke con touren van keramiste Marian Verrijp vullen de passerelle. Een tentoonstelling die een enorme rust uitstraalt omdat kunst en omgeving volkomen in balans zijn, maar toch spannend ge noeg is. „De toeschouwer moet hetzelf de gevoel van spanning krijgen als ik ervaar wanneer ik aan het werk ben", laat beeldend kunste naar Bertram uit Oudemolen ons weten. De abstracte impres sies tonen overduidelijk aan dat de natuur zijn voornaamste in spiratiebron vormt. Als voor naamste uitdrukkingsmiddel maakt de kunstschilder gebruik van acrylverf op doek of linnen, opgebracht met gedekte natuur- tinten in verschillende lagen, va riërend van zeer dun, bijna door schijnend, tot zeer dik. Hierdoor ontstaat een boeiende en leven dige structuur, die nog wordt versterkt door het toevoegen van zand. Ook gebruikt hij wel lappen lood ter versterking van de vormgeving van zijn werken, die meestal opgebouwd zijn uit twee delen: een wat kleinere rechthoek naast een groot vier kant, door thema en compositie met elkaar verbonden. De zo ontstane sfeerbeelden worden gekenmerkt door zowel verstil ling als dynamiek. Belangrijk uitgangspunt voor Bertram zijn niet zo zeer de or ganische herkenbare vormen, maar meer de modulaire vor men waaruit de natuur is opge bouwd en die niet met het blote oog waar te nemen zijn. Hier mee gaat hij aan de slag tot hij z'n uiteindelijke doel, een per soonlijke weergave van de schoonheid en levendigheid van de natuur, bereikt heeft. Men waant zich er dan ook mid denin als men een formaat werk als Kind of blue beleeft; opge bouwd in blauwen, dat doet den ken aan een zee of wateropper vlak. Of bij Ortygiadat gelijke nis vertoont met een bergwand, oprijzend uit een meer, maar ook wel affiniteit heeft met een waterval. Toch, wordt vermeld, komen deze associaties met de visuele natuur geheel voor reke ning van de toeschouwer. Gespannen lijnen Raku potten en objecten van keramiste Marian Verrijp uit Ba- rendrecht worden gekenmerkt door strakke contouren - de kun stenares zelf heeft het over 'ge spannen lijnen' - en bijzondere accenten. Verrijp: „De belijning is voor mij van wezenlijk be lang, deze moet vooral span nend zijn." Haar raku potten zijn klassiek van vorm, maar vallen op door door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Voor uitbrei ding van het natuurgebied Ram mekenshoek bij Ritthem wil de Stuurgroep Natuurherstel Wes- terschelde een kwart miljoen eu ro extra op tafel leggen. Dit is nodig om grond te kunnen ko pen. Het bestaande natuurgebied aan de Westerschelde wordt in noordwestelijke richting uitge breid met de Weitjes, de Karne- melkshoek en de inlaag Zuidwa tering. Al verschillende jaren wordt geprobeerd daarvoor 28 hectare landbouwgrond van één eigenaar aan te kopen. Die wil daar alleen over praten als er een flinke toeslag op de ge taxeerde verkoopprijs wordt ge geven. Het gaat om 9000 euro per hectare. Dat bedrag is gelijk aan 'verkooppremie' die ha venschap Zeeland Seaports be taalt voor de compensatiegrond, die nodig is als de Westerschel de Container Terminal er komt (Schorerpolder en omgeving). Uitbreiding van Rammekens hoek heeft met de WCT overi gens niets te maken. Dit plan is onderdeel van de (binnendijkse) natuurcompensa tie, als gevolg van de schade die ontstaat door de tweede verrui ming van de vaargeul in de Wes terschelde. Bathse Schor Desondanks wil de Stuurgroep Natuurherstel de voor de WCT verzonnen verkooppremie uitbe talen. Motief: Rammekenshoek is een uniek project, door de directe sa menhang met de nieuwe natuur die voor de WCT-aanleg is ver eist. De stuurgroep verwacht niet dat er nu ook elders voor grondverwerving in het kader van het natuurherstel Wester schelde, extra moet worden be taald. Het is de bedoeling om voorjaar 2004 in elk geval te beginnen met de inrichting van d als nieuw natuurgebied. grond hiervoor, zeven 1 is al aangekocht. In het kader van het natuurher- stel Westerschelde is in de loop van 2004 verder voorzien in de start van binnendijkse projec ten in Den Inkel bij Kruiningen, Bathse Schor (najaar) en verde re uitbreiding van de Baarzand- se kreek tussen Breskens ea Schoondijke. In de sfeer van ki extra natuurinrichting staan dii jaar ter uitvoering op de aj da: Zwaakse Weel, Bonner„ der, Hoedekenskerkepolder-al- le op Zuid-Beveland. In Zeeuws-Vlaanderen: Braak man-noord, Sophiapolder (mid dendeel), Aardenburgse Haven- polder (zuid), Herdijkte Zwarte- polder (een milde ontpoldering, met een verbinding naar de Noordzee), Zwartegatsekreek (noord), Strijdersgatpolder (west) en de Blikken. YERSEKE - Het Centrum voor Schelpdieronderzoek aan de Korringaweg 5 in Yerseke houdt volgende week woensdag v; twee tot vijf uur 's middags open huis ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Medewerkers geven tekst en uit leg over het schelpdieronder zoek anno 2004. Verschillende schelpdiersoorten worden ge toond en kunnen worden ge proefd. Het Centrum voor Schelpdieronderzoek houdt zich onder meer bezig met kwaliteits controles en werkt aan vernieuwingen in de schelpdier sector. Zo wordt momenteel on derzocht of het mogelijk is Sin Jacobsschelpen, mesheften en ta pijtschelpen te kweken. fraaie kleurschakeringen in me taalachtige en iriserende tinten, in kleur op kleur of met mooie kleurovergangen. Blauw en aan verwante tinten komen regelma tig terug, ook in haar objecten. Met draad of metaal, materialen wat regelmatig wordt toegepast, worden accenten aangebracht. Zoals een stapeltje van vele klei- rolletjes, bijeengehouden door koperdraad, die in een holte of bovenop het object is verwerkt. Objecten met een moderne vorm geving, gekenmerkt door herha ling, omkering en verwant schap. En waarbij tegenstellin gen als licht en zwaar, open en gesloten of massief en fragiel an dere specifieke eigenschappen aantonen: kenmerken waarmee Verrijp een duidelijk eigen stijl creëert. Tentoonstelling t/m 20 februari in hal en passerelle van het gemeente huis in Temeuzen. Openingstijden: ma. t/m do. van 9.00 - 17.00 uur, vr.9.00 - 20.00 door Frank van Cooten HULST - Ontwikkelingen in de gemeente Hulst worden gefrus treerd door provinciale en lande lijke regelgeving. Betere voor waarden zijn nodig om de econo mie de broodnodige impuls te ge ven. Dit vindt ondernemersorga nisatie MKB-Hulst. Deze organi satie overweegt Zeeuwse Kamer leden in te schakelen voor het stellen van Kamervragen over dit probleem. „Onlangs wilde een groot trans portbedrijf zich vestigen in onze gemeente. Dit bedrijf bracht veel werkgelegenheid mee. Het transportbedrijf mag echter van wege het streekplan niet naar onze gemeente komen. Volgens het streekplan mag dit bedrijf zich alleen vestigen in de ge meente Temeuzen. Dat is toch eigenlijk te gek voor woorden?", zegt Th. Mattheeuws, voorzitter van ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad en lid van MKB Hulst. Mattheeuws constateert dat in de gemeente Hulst niet zo veel mag. „We willen de economie in onze gemeente verbeteren. Dan moet je beginnen met de voor waarden. Voor de economische ontwikkeling zijn bijvoorbeeld nieuwe huizen nodig. Hulst mag echter praktisch geen huizen bouwen. Dat schiet dus niet op. En dan dat archeologisch onder zoek; dat is helemaal een ramp." Roomser Mattheeuws doelt op een Euro pees verdrag waarin staat dat in historische binnensteden eerst archeologisch onderzoek moet worden gedaan voordat een nieuw project wordt gebouwd, „Wij zien echter dat andere lan den het niet zo nauw nemen met dit verdrag. Wij zijn dus weer roomser dan de paus." Dit valt ook secretaris G. de Kra ker van MKB Hulst op. „Ontwik kelaars kunnen in België veel makkelijker iets realiseren. De uitvoering van dit Europees ver drag is dus niet eenduidig. Ik wil echter niet negatief doen. Het verdrag heeft ook voorde len. Belangrijke archeologische zaken moeten in stand blijven. We moeten dus wel nuchter blij ven. Het is echter wel jammer dat archeologische zaken een be lemmering zijn voor zo veel ont wikkelingen. De Kraker vindt het in iederge- val een goede zaak dat MKB Hulst op een lijn zit met h meentebestuur. „We weten dai de gemeente druk aan het uitoe fenen is op andere overheden. Dat is nodig ook, want de huidi ge regelgeving is best frustre| rend. Het gemeentebestuur zit er ook geweldig mee." Mattheeuws heeft, zoals hij zdi zegt, nog zo'n 'schitterend voor beeld'. „Het rapport over de toe komst van de detailhandel val het adviesbureau Droogh, Trom melen en Broekhuis in opc van de Kamer van Kooph; Als je dat rapport leest, mag he lemaal niets meer in Hulst Hulst mag dit rapport daarna nooit ondertekenen," Burgemeester J.F. Mulder lid eerder weten dat deze visie gea officiële status mag krijgen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gistere' een 23-jarige inwoner vanSpij kenisse voor de diefstal van eet bromfiets veroordeeld tot 1™ euro boete, waarvan 250 eurt voorwaardelijk. Zijn 21-jarig« kompaan uit Rotterdam kre*. bij verstek veertig uur taakst™ opgelegd. De Spijkenissenaar verschM gisteren op zitting. Hij verteld de brommer 8 juni vorig Renesse samen met zijn vrie» te hebben gestolen, omdat ze a een avondje stappen geen vefi voer meer naar huis h „Een taxi konden we niet beta len." Onderweg naar huis wen het duo op de gestolen bromn* aangehouden door de politie, w ficier van Justitie J Groene» tegen beide verdachten veera uur taakstraf. De Spijken»^ naar zei vanwege zijn dri® baan geen kans te zien om werkstraf te doen, HjJ.*130," ver een boete. De politierecn kwam hem tegemoet een1 van 1000 euro, waarvan250» ro voorwaardelijk, op te legge -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 58