ud college opnieuw aan zet Yerseke Moer weer natte poel 11 Houtbedrijven sluiten de deuren Thoolse fracties vinden aandacht voor veiligheid soms te ver gaan Raad van Toezicht ziekenhuis probeert schorsing te ontlopen up else wethouders begraven strijdbijl en werken weer samen legeren litiebevel oet 20% KORTING Topmerk keukens tegen afbraakprijzen. SieMatic ING Bank zeeuwse almanak Oog BEVELANDEN-THOLEN zaterdag 24 januari 2004 rMifike van der Jagt ypELLE - De gemeente Kapel- beeft een nieuw college, al is niet helemaal de goede Dezelfde heren die bij de plaatste raadsverkiezingen (I college bevolkten, zitten er weer: G. Burger (CDA), Bersclman (VVD) en P. Ganse- (Gemeentebelang). ïD-fractievoorzitter G. van iel, die de laatste onderhande len heeft geleid, kunnen bij tere capaciteiten worden «gedicht. Voor het resultaat /gisterenmiddag werd gepre steerd, moesten verschillende cape strijdbijlen worden be- iven. ly jaar geleden klapte een col- se met dezelfde wethouders jar een andere burgemeester de Groot had toen nog geen ats gemaakt voor S. Kramer) elkaar. Het clubje zat nog iar twee jaar, maar de ruzie seen een winkeltje dat Gan- Ein strijd met het bestem- .plan dreef, liep zo hoog op de wethouders het vertrou- iin elkaar opzegden. Ganse- aruimdehet veld en L. Nieu- ahuijse (SGP) nam diens ats in. die samenstelling ging het Ka- college bij de afgelopen abtsperiode van start, Tot drie saaden geleden, toen het colle- een meerderheid naar és werd gestuurd, wilde het boteren tussen Burger en sieentebelang. Ganseman ii nooit onder stoelen of ban- dat hij vond dat Burger eest opstappen. ii coalitie liep grote schade op r-3 een meerderheid van de deen WD-motie ondersteun- saarin afkeuring werd uitge ven over het functioneren Nieuwenhuijse, die teveel duitgegeven voor een interne rwuwing. De SGP-fractie ta het hoog op en stelde de D niet meer te vertrouwen. iBURG - Een 24-jarige van Kapelle is gisteren Idelburg voor het negeren een politiebevel veroor- (ldtot 225 euro boete. man weigerde 7 juni vorig in het uitgaanscentrum van te zich te verwijderen toen politie een wildplasser aan- „Waarom mag ik hier niet an? We leven toch in een vrij jT, had hij gezegd. „Het unieuwsgierigheid", zei hij ten. De politierechter iter anders over, „U bleef mde agenten in staan. Dat M vervelend voor de politie, zij hebben geen behoefte e omstanders die zich met cwerk willen bemoeien." (Advertentie) op onze 9astronomische brunches (op 25 Jan., 8,15 en 22 feb., 7 en 21 mrt.) Nu voor 16.50 p.p. (kinderen speciaal tarief) Met Valentijn (15 feb.) «en roos voor de dames! Golden Tulip 4n koudekerke/vlissingen Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Dishoek) «-0118-55251O Fax. 0118-552776 ''6slduin@zeelandnet.nl Een maand later werd het hele college demissionair gemaakt. De aanvankelijke conclusie van de eerste besprekingen was een coalitie van CDA, SGP en PvdA. Die coalitie struikelde op onenigheid in het CDA. Een meerderheid van de fractie hield vast aan de portefeuille ruimtelijke ordening en de per soon van Burger. C. Toorenaar, die tot dan toe de onderhande lingen had geleid, gaf zijn op dracht terug omdat hij van zijn fractie niet met een andere kan didaat naar de besprekingen mocht. Daarop kreeg de WD het voor touw, wat binnen een week heeft geleid tot het gisteren aan gekondigde college. Alle partijen verwachten wel wat te moeten uitleggen aan de Kapelse burgers en geven toe dat dat niet makkelijk zal zijn. Niet alleen zit er nu een zelfde college als de club die vier jaar geleden met veel her rie uit elkaar viel. Nieuwen- huijse, over wie vriend en vij and doorgaans tevreden is, is nu vervangen door Ganseman die al vier jaar duidelijk maakt Bur gers bloed wel te kunnen drin ken. Wijn De drie partijen zeggen water bij de wijn te hebben gedaan op grond van de overtuiging dat Kapelle niet langer onbestuurd kan blijven. Ook een andere por tefeuilleverdeling maakte de personen voor elkaar aanvaard- baar.Uit alles blijkt dat voor al le coalitiepartijen het alterna tief, PvdA-fractievoorzitter R. Lambeck, minder aantrekke lijk was dan het begraven van de strijdbijlen. Van Gooi ver klaarde dat Lambeck zichzelf buitenspel heeft gezet door tel kens meer tijd te vragen. „Voor op stond voor ons dat het snel moest gebeuren. Alles hebben we aan de kant gezet. De PvdA bleek daartoe niet bereid." De portefeuilles in het college, dat dinsdag 10 februari wordt geïnstalleerd, zijn ten opzichte van vroeger anders verdeeld. Herselman blijft financiën doen Het nieuwe college van Kapelle: vlnr P. Ganseman, G. Burger en J. Herselman. foto Willem Mieras en krijgt er onderwijs bij. Ganse man krijgt ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, milieu, eco nomische zaken en cultuur. Voor Burger blijven sociale za ken, volksgezondheid en werkge legenheid over. En natuurlijk burgerservice. Kramer levert dus economische zaken in en krijgt er personeelszaken, hand havingsbeleid en voorlichting voor in de plaats. De Yerseke Moer past zich in snel tempo aan, met in de winter overal 'vlakjes'. foto Chiel Jacobusse door Rinus Antonisse VLAKE - De uitgedroogde Yer seke Moer is weer een echt poel- gebied. Dat wil zeggen pias-drasse weilanden, tot de rand gevulde sloten en veel gro tere waterpartijen. Of, zoals op z'n Zeeuws ondergelopen ziltige grond genoemd wordt: vlakjes of blikken. Het is de situatie die van oudsher in de winterperiode op de poelgronden voorkwam. In de Yerseke Moer, het laatste gro tere stuk oudland in Zeeland, was daar geen sprake meer van. Dat kwam door verdroging als gevolg van peilverlagingen ten behoeve van agrarische activitei ten. De waarden in het beschermde natuurgebied, in beheer bij stichting Het Zeeuwse Land schap, hadden daar zeer onder te lijden. Vandaar dat na veel vijven en zessen door water schap Zeeuwse Eilanden afgelo pen maanden een anti-verdro- gingsproject is uitgevoerd. Dat zorgt voor een hoger water peil in het natuurgebied, terwijl met dammen en een stuw voor komen wordt dat de omringen de landbouwgronden er last van ondervinden. Volgens woordvoerder S. Minne- boo van het waterschap is de in voering van de nieuwe peilen (1.50 meter min Normaal Am sterdams Peil in het noordelijk deel en 1.70 meter min NAP in het zuidelijk deel) goed verlo pen. Een speciale commissie volgt komende jaren de ontwik kelingen. M. Jacobusse, medewerker van Plet Zeeuwse Landschap, stelt tevreden vast dat het gebied snel reageert op de ingreep. „Je ziet dat de oude trekjes terugko men. De Yerseke Moer wordt weer moer. Je komt er nu pas goed achter dat er stiekemweg afgelopen decennia veel verdro ging is opgetreden." Met het project wordt de klok pakweg 25 jaar terug gezet, stelt Jacobusse. „In dit geval is dat buitengewoon positief. Je maakt de verdroging en het na tuurverlies ongedaan. Al ten tij de van de ruilverkaveling, een kwart eeuw geleden, was al afge sproken de verdroging te bestrij den. Nu komt het er eindelijk van." Slikstrookjes Plij tekent aan dat de huidige natte toestand in de Yerseke Moer niet zo blijft. „We zul len komende zomer dergelijke peilen niet meer hebben. Dat was vroeger ook zo: nat in de winter, droger in de zomer. Er ontstaan dan kale slikstrookjes. Ik verwacht dat bijvoorbeeld plevieren het beter gaan doen en dat ook visdiefjes terugke ren." De moer is een belangrijk over- winteringsgebied voor ganzen. Momenteel zitten er ongeveer vijfduizend. Het grootste aantal kol- en brandganzen, enkele honderden rotganzen en een en kele verdwaalde grauwe gans. Die voelen zich in de vernieuw de omgeving meteen thuis, meldt Jacobusse. „Je ziet dat ze zich concentreren op de pias-drassige stukken. Ze zitten tussen de plassen in. Dat hadden we erg gehoopt. Kolgan- zen ontpopten zich tot cultuur volgers, richting akkers, omdat ze te weinig natte graslanden hadden. Nu de oude weilanden zijn teruggekeerd, zien ze het cultuurland niet meer zitten", zegt Jacobusse Hij is tot nu toe tevreden over het verloop van het project en vernacht dat naast de ganzen ook andere vogelsoorten nieuwe kansen krijgen. „Groen- en zwartpootruiters, tureluurs, al lerlei eendensoorten - als voge laar gaat je hart open. Het is fe nomenaal." (Advertentie) 'tel afbraakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk, maar voor een keer verkopen wij enkele eie SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de aller- •ste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is op. Kom snel langs bij 'an onze SieMatic adviseurs. Kijk voor dealeradressen in de Gouden Gids of bel 0800 - 0042 of kijk op siematic-showroomkeukens.nl. U bespaart duizenden euro's. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse politiek heeft bedenkin gen bij de forse investeringen die de komende jaren in de brandweer moeten worden ge daan. De aandacht voor veilig heid schiet soms wel erg ver door, vinden diverse fracties. Uit een recent rapport blijkt dat het korps, naast de 85 vrijwilli gers, veel meer beroepskrachten nodig heeft om het werk volgens de huidige normen te kunnen doen. Momenteel zijn er drie be roepskrachten, terwijl er op pa pier ruim tien volledige arbeids plaatsen nodig zijn. Veel van het werk dat eigenlijk moet ge beuren, blijft daardoor liggen of wordt vertraagd. De hoge eisen die worden ge steld zijn het gevolg van met na me de vuurwerkramp in Ensche de en de cafébrand in Volen- dam. Daardoor is de aandacht voor veiligheid enorm toegeno men. Ruim tien volledige be roepskrachten voor de Thoolse brandweer is echter zo goed als onbetaalbaar. Daarom wordt de komende tijd, in overleg met de politiek, naar een middenweg ge zocht. In de gemeenteraad, zoals don derdagavond ook in de raads commissie algemeen bestuur bleek, leven er nogal wat beden kingen tegen de steeds strengere normen. „Hebben we het dan in het verleden zo verkeerd ge daan?", vraagt M. van Gorsel (WD) zich af. „Is het allemaal niet erg overtrokken? Nu is er sprake van een soort hype." Andere partijen willen eerst wel eens een vergelijking zien met andere gemeenten, om te weten of Tholen enigszins in de pas loopt. Tien beroepskrachten door Rolf Bosboom GOES - De Raad van Toezicht van de Oosterseheldeziekenhui- zen hangt een schorsing boven het hoofd. De raad probeert daar met een compromisvoor stel alsnog onderuit te komen. De bestuurscrisis in de zieken huizen is ontstaan naar aanlei ding van het voornemen van de Raad van Toezicht om S. Schui tevoerder, het enige lid van de Raad van Bestuur, te ontslaan. De kwestie werd dinsdagavond besproken in de Raad voor Maat schappelijke Rekening en Ver antwoording (RMRV), die de Raad van Toezicht ter verant woording kan roepen. De RMRV heeft besloten, na zo wel Schuitevoerder als de Raad van Toezicht te hebben gehoord, de Raad van Toezicht te schor sen. Die uitkomst zou pas don derdag aan alle partijen worden meegedeeld. Dat gebeurde niet woensdag, in verband met de be grafenis van een van de mede werkers van het ziekenhuis. Het oordeel van de RMRV werd echter ook donderdag niet open baar gemaakt. De Raad van Toe zicht, geschrokken van de drei gende schorsing, drong aan op nieuw overleg, dat in allerijl werd georganiseerd. Daaruit is in de loop van donderdag een 'compromis' gekomen, dat eerst formeel aan de RMRV moet wor den voorgelegd. Die beslist maandag 2 februari of hij terug komt op het, overigens nog niet uitgevoerde, besluit tot schor sing. Over de inhoud van het compromisvoorstel zwijgen alle partijen. Een van de problemen waar de RMRV mee kampt is het voorko men van een machtsvacuüm. Sinds Schuitevoerder op non-ac- tief is gezet, fungeert voorzitter E. Geluk van de Raad van Toe zicht tijdelijk als Raad van Be stuur. Als de Raad van Toezicht wordt geschorst, zou de organi satie helemaal stuurloos wor den. De Raad van Toezicht heeft R. van der Meulen aangetrok ken als interim-bestuurder. Hoe wel hij al belast is met de dage lijkse gang van zaken, moet de officiële benoeming nog plaats vinden. Binnen de ziekenhuisor ganisatie, inclusief de medische staf, heerst ondertussen grote onduidelijkheid over de stand van zaken, doordat de Raad van Toezicht en de RMRV voorlopig weigeren inhoudelijke medede lingen te doen. De patiënten- raad heeft de afgelopen dagen evenmin iets vernomen. Schuitevoerder raakte in con flict met de Raad van Toezicht over de opvolging van J. Broer tjes als voorzitter van de Raad van Bestuur. Schuitevoerder, over wiens functioneren binnen de organisatie tevredenheid be stond, vond dat eerst intern moest worden gekeken naar een mogelijke opvolger. De Raad van Toezicht wilde echter direct een externe procedure, waaraan Schuitevoerder vervolgens wei gerde mee te doen. (Advertentie) ifJ <^^7 - STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert met de nieuwe vestiging in de Stadspoort AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 01 13 249617 door Jeffrey Kutterink GOES - Houtverwerkingsbe drijf Van Riesen en Hout Kons- truktie Nederland (HKN) in Goes gaan dicht. Hoeveel van de in totaal vijftig arbeidsplaatsen verloren gaan is nog niet precies bekend. De vestigingen zijn onderdeel van Pontmeijer, een bedrijf dat al langere tijd kampt met finan ciële problemen. Het concern heeft vorig jaar al een grote reorganisatie doorge voerd. Daarbij is vooral de kaas schaafmethode gebruikt. De mensen die bij die reorganisatie zijn ontslagen, hebben onlangs van het CWI een brief ontvan gen waarin tevens de nieuwe re organisatie in Goes stond ver meld. Op straat Terwijl het personeel van de bouwbedrijven in Goes nog van niets wist. „Daardoor lag het op straat en heeft Pontmeijer in al lerijl het personeel, de onderne mingsraad en de vakbonden als nog moeten inlichten", zegt CNV-bestuurder T. van Rijssel. „Dit had nooit zo mogen gebeu ren. Plet CWI heeft dat tegen al le afspraken in vermeld." Volgens Van Rijssel is de oor zaak van de bedrijfssluitingen triest, maar onvermijdelijk. „De bouw heeft een heel slecht jaar achter de rug. Financieel staat Pontmeijer er slechter voor dan gedacht. De kaasschaaf voldoet niet meer." Bij Van Riesen en HKN in Goes werken vijftig mensen. „Hoe veel mensen kunnen worden overgeplaatst naar andere vesti gingen en hoeveel gedwongen op straat komen te staan is nog niet dtiidelijk", z'egt Van Rijssel. „Daarover worden we eind ja nuari door de directie van Pont meijer ingelicht." Een deel van de medewerkers van Van Riesen kan aan de slag bij de vestiging van Pontmeijer in Middelburg. De medewerkers van HKN kunnen meeverhuizen naar een vestiging in Gelder land. „We gaan na of het sociaal plan dat is gemaakt voor de reorgani satie van vorig jaar, moet wor den aangepast of aangevuld voor deze reorganisatie", aldus Van Rijssel. „Binnen Pontmeijer vinden nu op verschillende niveaus reorga nisaties plaatst. Zo wordt ook op het hoofdkantoor in Zaan dam gereorganiseerd. Ik ver wacht dat ook elders in het land vestigingen zullen worden geslo ten." (advertentie) STERK IN PRIJS KWALITEIT lijkt in elk geval te veel van het goede. „Het zal altijd een afwe ging blijven tussen wat we wil len en wat we kunnen", stelt J. van den Donker (D66). Vakidioten Burgemeester W. Nuis noemt de veiligheidsdiscussie 'een kwes tie waar heel Nederland mee zit'. Hij nam donderdagavond zelfs het woord 'vakidioten' in de mond, om aan te geven dat de regelgeving soms wel heel vergaat. Op dit moment zit Tholen, afge zet tegen vergelijkbare gemeen ten, wat brandweeromvang be treft op gemiddeld niveau, aldus Nuis. Hoe veel mensen er uitein delijk bij moeten komen, komt pas aan de orde als er een vierja rig beleidsplan voor de brand weer is opgesteld. „Die afwe ging zullen we met beide benen op de grond moeten maken." Telefoon: 0118-591900 www. restaurantvrouwenpolder, nl Alleen maandag gesloten (m.u.v. juli-augustus) Guido's moeder liep de laat ste dagen wat moeilijk. „Ik heb last van een ekste roog", antwoordde ze de klei ne man toen hij vroeg hoe dat zo kwam. Toen hij 's middags uit school kwam. wilde Guido meteen weten hoe het met moeder ge steld was. „En, doet je extra oog nog zo'n pijn?" SieMatic Keukenstudio Van Vliet Nieuwendijk 89 onder dak bij Pot Woninginrichting :S Sieger B.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 MIDDELBURG Woonstudio Middelburg :j$tneterrein Arnestein Grenadierweg 17a TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 11 siematic-showroomkeukens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 51