Verpleegkundige-zaak vervolgd PZC Moslimintegratie op kerkhof is nog niet zo simpel als het lijkt PZC Karen-rebellen en leger Birma tekenen bestand Delta Haags gerechtshof hoort 22 dagen lang getuigen en deskundigen 24 januari 1954 zaterdag 24 januari 2004 Het begint eind 2001 bij de rech ter m,et een arbeidsconflict tus sen een verpleegkundige en een ziekenhuis. Niemand bevroedde toen dat het een van de meest ge ruchtmakende processen van de laatste decennia zou worden. Om een zo volledig mogelijk beeld te krijgen van de zaak Haagse verpleegkundige heeft het gerechtshof in Den Haag be sloten in 22 dagen een lange reeks getuigen en deskundigen in het openbaar te horen. door Leo Roggeveen De Haagse verpleegkundige kijkt tijdens de regiezitting van het Haagse gerechtshof op 4 november van het vorige jaar verschrikt om zich heen. Ze lijkt volkomen overdonderd door de - voor de overige aanwe zigen - uiterst voor de hand lig gende vraag. „Waarom ik in hoger beroep ben gegaan?" De inmiddels 42-jarige verpleegster is zeven maanden daarvoor door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een levenslange gevangenis straf voor het vermoorden van vier patiënten en een poging tot moord op drie anderen. Op de vraag waarom ze het niet eens is met de haar opgelegde straf antwoordt ze pas in twee de instantie, en weinig overtui gend, dat ze onschuldig is. De twee advocaten-generaal die het Openbaar Ministerie op de unieke hoger beroepszaak heeft gezet, reageren veel strijd baarder. Zij zijn ervan over tuigd dat de verpleegkundige veel te goed is weggekomen op 24 maart 2003. Als het aan het OM ligt wordt de Haagse in ho ger beroep alsnog voor dertien moorden veroordeeld en vijf po gingen daartoe. Voor de strafmaat zal het niet uitmaken of Haagse verpleeg kundige schuldig wordt bevon den aan het plegen van vijf of dertien moorden. Het gaat het OM om iets veel on- De Haagse verpleegkundige bij de rechtbank. grijpbaarders. Dat zijn geloof waardigheid en prestige. Voor de aanklagers staat vast dat ze willens en wetens, en op grote schaal, heeft gemoord. Wie het dossier Haagse ver pleegkundige vandaag de dag in ogenschouw neemt, stuit op meters papier, vuistdikke ord ners en honderden, zo niet dui zenden memo's. Zowel de aan klagers als de verdedigers heb ben zich tot in de op het oog on- benulligste details verdiept en zullen in hoger beroep elke stro halm aangrijpen om tot een ver oordeling dan wel vrijspraak van de verdachte te komen. Toch begon de zaak Haagse ver pleegkundige uiterst beschei den. Sterker, toen de Haagse kantonrechter J.AWestermann zich op 8 november 2001 uit sprak over het arbeidsconflict dat was gerezen tussen Haagse verpleegkundige en haar werk gever - de Stichting samenwer kende ziekenhuizen (het Julia na en Rode Kruisziekenhuis) - kon hij nooit bevroeden welke justitiële machinerie hij in wer king zette. Westermann stelde op die be wuste dag de Stichting samen werkende ziekenhuizen in het gelijk toen hem de vraag werd voorgelegd of de arbeidsover eenkomst met de verpleegkundi ge kon worden ontbonden. De ziekenhuisdirectie had geen en kel vertrouwen meer in haar werkneemster nadat tijdens haar nachtdienst op 4 septem ber 2001 de vijf maanden oude baby Amber was overleden. De baby was een uur voor haar en tree nog onderzocht door een arts. Die kwam tot de conclusie dat geen acuut levensgevaar dreigde. Schadevergoeding Intern onderzoek bracht aan hét licht dat de Haagse verpleeg ster opvallend vaak dienst had tijdens sterfgevallen van kinde ren. Voor het ziekenhuis stond vast dat ze een reëel gevaar vormde voor de patiënten en het zette een ontslagprocedure in gang. Rechter Westermann begreep dat het nooit meer goed zou komen tussen de Haagse foto Jacques Zorgman/GPD verpleegkundige en het zieken huis. Hij oordeeld.e ook dat de werkgever, vanwege het uit brengen van een 'uiterst kwet send persbericht' over de werk neemster", 45.000 euro bruto schadevergoeding naar de Haag se moest overmaken. Hoe de verpleegkundige op de ze uitspraak heeft gereageerd, is nooit opgetekend. Wellicht was ze opgelucht. Het is ook niet uitgesloten dat ze zich nu pas echt zoi'gen begon te ma ken. Het ziekenhuis zou immers niets hoeven te betalen als ze zou worden veroordeeld voor de verdenkingen die haar ontslag hadden veroorzaakt. Een maand zweefde Haagse ver pleegkundige tussen hemel en aarde. Er was geen aanklacht, maar haar gangen werden zeer nauwlettend nagegaan. Op 13 december 2001 ooi'deelde justi tie voldoende bewijs te hebben en pakte de Haagse op. Zieke geest De moorden zouden zijn ge pleegd in het Juliana Kinderzie kenhuis, het Rode Kruis Zieken huis, het Ziekenhuis Leyenburg en het ziekenhuis van het huis van bewaring in Scheveningen. Dagboeknotities, vernietigde dagboekpassages en (gestolen) boeken over massamoordenaars ondersteunden het steeds ster kere vermoeden dat in de Haag se verpleegkundige een heel erg zieke geest huist. Justitie had aanwijzingen dat de verpleegkundige - die een al les behalve makkelijke jeugd leidde in Canada, zeven(!) zelf moordpogingen deed en zich prostitueerde - haar patiënten ovei"doses aan medicijnen gaf 'om hun lijden te bekorten'. In de derde week van septem ber 2002 boog de Haagse recht bank zich voor de eerste keer in houdelijk over de zaak. Tech nisch bewijs bleek nauwelijks voorhanden en er waren ook geen directe getuigen van de misdaden. Het OM baseerde zich vooral op statistieken: sta tistici rekenden de i-echtbank voor dat de kans dat een ver pleegkundige zoveel sterfgeval len meemaakt als deze vrouw, nihil is. Ook de dagboeken waaxin zij zelf schreef 'weer te hebben toe gegeven aan haar compulsies' op de dag dat een patiëntje over leed, werden als bewijs opge voerd. De rechtbank veroordeel de de Haagse verpleegkundige op 24 maart 2003 tot levenslan ge gevangenisstraf wegens de moord op vier patiënten en een poging daartoe op drie anderen. Het gerechtshof gaat vanaf aan staande woensdag uitmaken of de Haagse een groot deel van haar leven achter de tralies zal moeten slijten. GPD In het spoor van de koningin komen bestuur- ders de laatste tijd, als zij kritiek ondervinden met de bezwering dat zij zich niet herkennen in het beeld dat van hen wordt geschetst. Ook de president-commissaris van Delta, J.I. Hennekeij koos dezer dagen voor die benadering nadat hij en zijn mede-commissarissen onder vuur kwamen te liggen. De commissarissen hebben, met instem ming van de aandeelhouders, een verhoging v het eigen honorarium met 35 procent geregei. Een beslissing die, in een tijdsgewricht van nullij, nen en broekriemen, bij velen verkeerd is gevallen. Er vielen woorden als 'graaien' en 'snaaien' en Hennekeij vond die niet overeenkomen met zijn perceptie van de werkelijkheid. Als een vergelijking wordt gemaakt met de mores in delen van het bedrijfsleven, kan de salarisverho ging worden gezien als een struikeling van e groepje kleine krabbelaars die gezamenlijk en in vereniging een extraatje van 47.000 euro verdelen, Het heeft wel iets roerends dat volwassen mensen die niet aan nooddruft onderhevig zijn, terloopsde beursjes wat spekken. En om Hennekeij te horen verklaren dat hij en zijn Delta-kompanen niet voor 'zakkenvullers' wensen te worden versleten. Dat zal best, maar de commissarissen hebben er zelf om gevraagd dat ze met minder flatteuze eti ketten worden beplakt. Van groot inzicht gi het namelijk niet om in een periode van zware be zuinigingen te kiezen voor een financiële inhaal slag die vier jaar achterwege gelaten indexeringen verre overtreft. Hennekeij heeft toegegeven dat hij iets niet g heeft aangepakt. De verhoging van de vergoedin gen is naar zijn inzicht redelijk, maar de beslissing dienaangaande is niet voldoende voor de buiten wacht toegelicht. Als dat wel was gebeurd, geen slagregen van toorn over de commissarissen zijn neergedaald. Vreemd. Delta is nog altijd een nutsbedrijf in over heidshanden en moet dus dienstbaar zijn aan d menleving. Een bestuurder van' dat bedrijf zou in staat moeten zijn een inschatting te maken van de maatschappelijke reacties die zijn handelen oproe pen. Hij moet enkele zetten vooruit kunnen d ken. Wil dat niet lukken, dan roept hij zelf de vraag op of hij voldoende gekwalificeerd is voor het werk bij Delta dat naar eigen zeggen zo inge-r wikkeld is geworden dat de vergoedingen omhoog moeten. door Grant Peck Al bijna 56 jaar vecht de Bir- maanse Karen-mrnderheid voor onafhankelijkheid. f)e Ka ren begonnen hun strijd' voor een eigen staat in het oosten van Birma (Myanmar) kort voor kolonisator Grool-Brittannië zich in 1948 uit het land terug trok. Deze week ondertekenden de rebellen en de Birmaanse jun ta een bestand, waarover ze het in december al informeel eens waren geworden. Het bestand moet een vredesak koord mogelijk maken, maar de partijen hebben zonder twijfel nog een lange weg te gaan. De opstand van de Karen heeft aan beide zijden duizenden le vens geëist. Het Birmaanse le ger ontzag ook dorpelingen die niets met de rebellen te maken hadden niet. Toch is volgens de rebellenleidei'S die deze week in de hoofdstad Rangoon de over eenkomst met de regering slo ten vrede nu mogelijk. Het is goed denkbaar dat de on- dei'handelingen zich eindeloos zullen voortslepen, bijvoor beeld omdat het leger zich niet aan het bestand houdt, of dat ze mislukken. Toen de Karen hun strijd begon nen, waren ze zo sterk dat ze al snel oprukten tot in de noorde lijke buitenwijken van Ran goon. In 1950 werden ze terug geslagen en nu beheersen ze niet meer dan een paar gebied jes langs de grens. De meeste lei ders wonen in Thailand en het rebellenleger bestaat voor een groot deel uit kinderen. Dialoog Met name Thailand oefent druk uit op zowel de Nationale Unie van Karen (KNU) als de junta om een vredesakkooi'd te slui ten, opdat de junta zich verder kan concentreren op een dia loog met oppositieleidster Aung San Suu Kyi. De weigering van de junta om de overwinning van haar Nationale Liga voor Democratie bij de parlements verkiezingen van 1990 te erken nen, heeft ervoor gezorgd dat •Birma zich in een internatio naal isolement bevindt. De junta en de KNU lijken de onverzettelijkheid die ze bij eer dere onderhandelingen toonden te hebben laten varen. De rebel len hebben ingestemd met een bestand, zonder dat er tegelij kertijd een veelomvattend poli tiek akkoord is gesloten en de junta eist niet meer dat de rebel len om te beginnen hun wapens inleveren. De rebellen zijn tot het besef ge komen dat politieke onderhan delingen geen kans van slagen hebben als er nog wordt gevoch ten, zegt Ner Dah, die net als zijn vader, de 77-jarige gene raal en vicevoorzitter Bo Mya, een belangrijke rol speelt in de KNU. Toen de junta de rebellen in no vember de hand reikte, zag de KNU in dat ze die kans moest grijpen, zegt Ner Dah. „Of het ons nou iets opleveiT of niet, we moeten duidelijk kunnen ma ken wat het Karen-volk wil en waar het Karen-volk recht op heeft: zelfbeschikking", aldus Ner Dah voor hij naar Rangoon afreisde. Het militaire bewind zal zowel in als buiten Birma waai"dering oogsten omdat het erin is ge slaagd een bestand overeen te komen met de koppigste rebel lengroep van het land. De junta zal het bestand ongetwijfeld aanvoeren als bewijs van zijn goede democratische bedoelin gen. De Amerikaanse Birma-deskun- dige Josef Silverstein noemt het bestand een zwaktebod van de rebellen. „Ik weet dat het Ka ren-volk zwaar lijdt en dat het leger niet aflaat in zijn pogin gen om de KNU te vernietigen en het Karen-verzet te breken. Ik denk dat dit Bo Mya's huidi ge handelwijze verklaart." Ham Yanghwe, een in balling schap levende veiTegenwoordi- ger van de Birmaanse Shan-nxinderheid, denkt dat de Karen het slim hebben aange pakt door de best mogelijke overeenkomst te sluiten, in de wetenschap dat de internationa le gemeenschap druk uitoefent op de junta. „Ze hebben het langst van ieder een gevochten, het meest gele den en hebben het meeste op het spel staan. Ze weten heus wel wat ze doen. Het is een bele diging voor de Karen om dat an ders te zien." AP Moslims willen vaker in Nederland worden begraven, Steeds meer gemeenten hebben daarom plannen voor islamitische grafvel den op algemene begraafplaatsenIn de praktijk blijkt een en ander nog niet zo een voudig. 'Elke moslimstroming heeft daar een apart veldje.' door Floor de Booys Steeds meer Nederlandse moslims willen in Nederland worden begraven. Zeker voor de hier geboren tweede en derde gene ratie is het geen vanzelfsprekendheid meer dat ze straks in een kist per vliegtuig terug gaan naar Turkije of Marokko. Uitvaartondernemers, beheerders van be- gi'aafplaatsen en gemeenten proberen voor zichtig op deze wens van allochtone Neder landers in te spelen. In de praktijk blijkt dat allemaal nog niet eenvoudig. Belangrijkste vraag is waar de moslims hun doden willen begraven. In een eigen vak op een algemene begi'aafplaats? Of moeten er aparte moslimbegraafplaat sen komen? Gouda was een van de gemeen ten die onlangs met dit vi-aagstuk te maken kreeg. De gemeente wil op de algemene be graafplaats IJsselhof een apart vak inrich ten voor moslims, maar de moslimgemeen schap wil liever een stuk grond kopen voor een eigen begraafplaats. Om uit te zoeken wat het beste is, nam de gemeente Gouda het bureau Genius Loci in de arm. Dit bureau uit het Brabantse Box tel is gespecialiseerd in begraafplaatsad vies en -beheer. Voor directeur Cor Smulders van Genius Loci is het niet de vraag óf, maar wannéér islamitisch begraven in Nederland een vlucht neemt. „Er zijn 920.000 moslims in Nederland. De tweede en derde generatie verliest geleidelijk de binding met het land van herkomst. Hun familie is en blijft hier, Gemeenten vragen steeds vaker wat ze moe ten met islamitisch begraven." Indic De gemeente Den Haag heeft de oudste mos limbegraafplaats van Nedei'land. Op een van de gemeentelijke begraafplaatsen is al sinds 1930 een apart vak ingericht voor moslims. „Dat waren destijds moslims uit het vooi-malig Nederlands-lndië. Vaak 'in landse' bedienden die met Nederlanders mee kwamen naar Den Haag", zegt Pien van Buul namens de gemeente Den Haag. Inmiddels is meer ruimte nodig voor het begraven van moslims. Daarom is op een andere Haagse begraafplaats (Westduin) een nieuw moslimgedeelte in gebruik ge nomen. Daar hebben tot nu toe veertig vol wassenen en twaalf kinderen hun laatste rustplaats gevonden. Op het oog zijn slechts wat Arabische tekens op een enkele grafsteen afwijkend. Maar onder de grond zijn de verschillen groter: de lichamen lig gen op de zij, veelal slechts in een doek ge wikkeld, het gelaat in de ï-ichting van Mek ka. Volgens Wim Zaalberg, van de Landelijke Organisatie van Begraafplaatsen, is West duin een voorbeeld van hoe het niet moet met moslimbegraafplaatsen. „De integratie is daar in elk geval mislukt. Elke moslim stroming heeft daar een apart veldje." Vol gens Zaalberg hebben de moskeebesturen te veel invloed gehad bij de inrichting. „En die gunnen elkaar vaak het licht in de ogen niet, Ook binnen de islam heb je de rekkelij- ken en de preciezen." Niet alleen de juiste ligging van de dode, met het gezicht naar Mekka, is belangrijk voor moslims. Er zijn nog meer specifieke kenmerken waaraan een moslimbegrafenis moet voldoen en waarmee begraafplaatsbe- heei'ders rekening moeten houden als ze een apart vak inrichten. Smulders van Genius Loei: „Extra schop pen bijvooi'beeld, want de mannelijke fami lieleden van de oveidedene gooien vaak sa men het gat dicht. Er wordt door moslims nog echt begraven. Een wasplaats is vanwe- RAADHUIS - Biervliet heeft na negen jaar weer een raad huis. Het gebouw op de Markt, ontworpen door het Middel burgse architectenbureau Rot huizen en 't Hooft, vervangt het oude raadhuis dat in 1945 door brand werd verwoest. HEMINGWAY - De Ameri kaanse schrijver Ernest He mingway (55) en zijn vrouw, oorlogscoiTespondente Mary Welsh, hebben gisteren een vliegtuigongeluk in Noord- West Oeganda overleefd, Het toestel stortte door nog onbe kende oorzaak neer boven de Murchisonwatervalwaar de Nijl een val maakt van 130me" ter. Hemingway, die vorig jaar bekroond werd met de Pulit- zerprijs voor zijn roman The old man and the Seaverblijft: sinds augustus in Afrika. JUBILEUM - Het Algemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord- Beveland heeft het 25-jarigju bileum gevierd. Op de zeer druk bezochte re- ceptie in hotel De Korenbeurs; in Goes getuigden vele spre kers van het belangrijke socia le werk dat het fonds de afgelo- pen kwart eeuw heeft verricht,, Het fonds heeft momenteel: 46.600 leden. Op de Haagse begraafplaats Westduin is een nieuw moslimgedeelte in gebruik genomen. Op het oog zijn slechts Arabische tekens op een enkele grafsteen afwijkend. Maar onder de grond zijn de verschillen groter: de lichamen liggen op de zij, veelal slechts in een doek ge wikkeld, het gelaat in de richting van Mekka. foto Theo Bohmers/GPD ge de vieze handen dan ook geen overbodi ge luxe. Moslims willen ook absoluut geen honden bij hun doden hebben. Dat zijn vol gens de islam onreine dieren. Nog een be langrijk verschil is dat de teraardebestel ling volgens de islam binnen 24 uur moet plaatshebben, liefst al voor de eerste zons ondergang. Maar dat is strijdig met de Ne derlandse wet op de lijkbezorging, die voor schrijft dat er pas na 36 uur mag worden be graven." Begraven in het land van herkomst is voor veel moslims nog steeds een aantrekkelijke optie. Niet alleen omdat een graf in Turkije en Marokko veel goedkoper is dan in Neder land, maar ook omdat eeuwigdurende gra ven daar gebruikelijk zijn. In Nederland wordt een graf vaak na twintig, dertig jaar geruimd. Elke tien jaar kan wel om verlen ging van grafrechten worden gevraagd, maar daar zit wel een prijskaartje en veel administratieve rompslomp aan vast. Toch verwacht Cor Smulders dat steeds meer moslims dat voor lief zullen nemen omdat ze willen worden begraven in het land waar ze ook zijn geboren. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 -per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoot het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v, lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties; maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje*) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V is aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in ee, (nbonnomonten)administratle en om u te (laten) inforrnerer ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wogei de derden. Als u op deze informatie geen prijs stolt dan kt i, Postbus 314460 AA Goes, het Wegoner-concOT.W^ bestand dat wordt gebruik! over voor u relevante diensten^ jr of door ons zorgvuldig t ,i HU onh,i(,,-.|,.t molde Olf r'w Behoort tot gieqener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4