Toestroom EU-werkers beperkt Hoogste baas RVD stopt ermee öufcjftt Nieuwbouw Spoorwegmuseum begonnen Levenslang geëist voor twee moorden NMa onderzoekt prijzen van geneesmiddelen Prijsvechter JetsSky weg uit Nederland labinet laat maximaal 22.000 mensen toe Onrust over inhoud van gifvaten in zee niek filmpje uit oorlog duikt #p in Putten Ontslag voor Aldi-klokkenluider Rotterdam verbiedt kitesurfen niet Chinese les voor Bossche scholieren E-mailcursus bridge voor blinden Klant bepaalt zelf prijs van menu Donner erkent probleem met maximumstraffen 50% KORTING zaterdag 24 januari 2004 gAMfl redactie binnenland pES HAAG - Het kabinet is het gieren eens geworden over de ^perking van het aantal El'-werknemers uit de tien meu rt lidstaten van de Europese luie.Eerder waren de ministers Zalm (Financiën) en Brinkhorst Economische Zaken) het daar #2 over oneens. 35 kabinet beperkt het 'vrij ver- tar van werknemers' tot 22.000 gessen uit Polen, Tsjechië, Hon- prije en de zeven andere meu te lidstaten. Üj dat aantal voor mei 2005 ladwerkelijk dreigt te worden wordt een nieuw be- gJRLINGEN - Bij milieuorga- éaties is onrust ontstaan over ic inhoud van de gifvaten die toensdag van de bodem van de Noordzee zijn gevist. ads het incident op 21 decem- h. toen het vrachtschip Andi- st de vaten ten noordwesten nn Vlieland verloor, wordt ge- over het giftige arseen- atoxide. Die stof is wit. ïjkswaterstaat meldde woens- ag echter dat er 'een geelbrui- i' lekte uit de container :e aan het dek van het berging- schip werd getakeld. ,0f dat dezelfde stof is die in de sten zit, weten we niet," aldus van der Steen van Rijkswa terstaat. „Er zijn monsters geno- sen, maar de uitslag is nog niet toen." biddels is het Openbaar Mi- iisterie in Amsterdam een straf- Schtelijk onderzoek begonnen aar het incident. Het onder- nek concentreert zich op de ka- in van de Andinet en de re- GPD UTTEN-In Putten op de Velu- »e is een uniek familiefilmpje gedoken uit de Tweede We- sldoorlog in dat dorp. 2? het 8 mm-filmpje, beschik bar gesteld door een familie in fchen, zijn binnentrekkende en echtende Duitsers te zien. toont het Canadese bevrij- £5 die, staande op tanks, Put- fc binnenrijden Behalve het tripje zijn ook andere docu- •ten in het bezit gekomen de Stichting Oktober '44 in tem: tientallen oude fotopla- Ëmet beelden van gebombar- bcnle huizen in het naburige Êjierk. Die werden gered van ïmlmsbelt toen familie van fotograaf spullen wilde weg- fc en. Een zoon van de secreta- iTCnde stichting vroeg of hij «c'aten mocht hebben. 'stichting is er blij mee omdat i?utten maar weinig beeldma- Taa! van de oorlog bewaard is teven GPD sluit genomen. Het kabinet kan het nauwlettend in de gaten hou den, omdat werkgevers werkver gunningen moeten aanvragen. De EU wordt op 1 mei 2004 uit gebreid De arbeidsvoorwaarden en -om standigheden moeten voldoen aan de Nederlandse regelge ving. Het wettelijk minimum loon moet worden gerespecteerd en de CAO worden nageleefd De Nederlandse CAO kan ech ter worden omzeild door bijvoor beeld Poolse werknemers via een Pools bedrijf te detacheren bij een Nederlandse werkgever. De Kamerfracties van CDA, WD en LPF, een Kamermeer derheid, waren tegen onvoor waardelijke openstelling van de grenzen CDA'er Bruis noemt het nu voor gestelde 'quotum' net als WD'er Visser een stap in de goe de richting, maar ze gaan nog niet akkoord. Ze willen dat er geen vergunningen worden afge geven in een branche met een ho ge werkloosheid onder Neder landers. Bezorgd Bruis en Visser zijn bezorgd over de extra kosten van zeven tig miljoen euro door toename van het aantal uitkeringen, om dat buitenlandse werknemers Nederlanders verdringen. Visser gaat het verst in zijn kri tiek. Hij wil dat het aantal van 22 000 omlaag gaat Ook de FNV en het CNV kraken het kabinetsplan. Vooral door de ontsnappingsroute via buiten landse detacheringsbureau's vre zen zij dat personeel uit de nieu we EU-landen Nederlandse werknemers van de markt gaan concurreren, doordat werkge vers ze minder kunnen betalen dan wat CAO's voorschrijven. D66-Kamerlid Bakker spreekt van een 'redelijk compromis'. Hij had liever volledige opening van de grenzen gezien, maar legt zich neer bij het kabinetsbe sluit. PvdA-Kamerlid Bussemaker kan zich in grote lijnen vinden in het voorstel, maar mist plan nen om illegale arbeid te bestrij den. Door de werkvergunningen vre zen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland een toename van de administra tieve rompslomp. Het liefst zien zij geen beperkingen op het in huren van werknemers uit de nieuwe EU-landen. Een belangrijke afweging bij de beslissing de grenzen te openen, is volgens het kabinet de ver wachting die bij Midden- en Oost-Europese staten is gewekt dat ons land de toestroom niet zou beperken Het tweede paar se kabinet had dat duidelijk ge maakt Nu de werkloosheid blijft stijgen en andere lidstaten de toestroom willen beperken, heeft het kabinet besloten tot de grenswaarde. „We erkennen het vrij verkeer van werknemers, maar gaan met voorbij aan de ef fecten op onze arbeidsmarkt", aldus premier Balkenende. Wachten Zalm drong eind vorig jaar aan om te wachten met het openen van de grenzen. Hij vreesde dat Nederland over spoeld wordt met goedkope ar beidskrachten uit Polen en ande re voormalige Oostbloklanden, temeer omdat onder meer Duits land zijn grenzen nog twee jaar dichthoudt. ANP UTRECHT- Burgemeester Annie Brouwer (1.) wordt geholpen met het boren van de eerste paal van het nieuwe Spoorwegmuseum in Utrecht. Op de plek waar het oude museum stond zijn nu alleen nog een aantal vertrouwde herkenningspunten te zien, zoals de locomotief de Bergkoningin (r.) uit 1928, een pronkstuk van het museum. Het nieuwe museum zal naar verwachting medio 2005 de deuren openen. foto Marco Hofste/ANP door Hans Jacobs SUKHOTHAI - Het aantal staats- en officiële bezoeken dat Eef Brouwers als directeur-gene raal van de Rijksvoorlichtings dienst heeft bijgewoond is nau welijks te tellen. Zelf denkt Brouwers dat het er de afgelo pen negen jaar tussen de 45 en 50 zijn geweest. Het gisteren af gesloten staatsbezoek van konin gin Beatrix aan Thailand was in elk geval voor hem het laatste. Brouwers (64) gaat met pen sioen. „Voor het eerst dat ik afscheid neem van een baan zonder iets nieuws te hebben", aldus Brou wers eerder deze week. Berich ten dat hij voorzitter zou wor den van PSV - Brouwers woont in Eindhoven - sprak hij tegen. „Het kost veel te veel tijd." Eerder werkte de RVD-topman als perschef bij Philips en als verslaggever en presentator bij het NOS-journaal. Als direc teur-generaal van de RVD was Brouwers spreekbuis van zowel het koninklijk huis als de minis ter-president. „Weken van tachtig tot honderd uur waren normaal," gaf Brou wers gisteren toe. Een blik op de ochtendkranten was vaak al genoeg om te weten of het een drukke dag zou wor den of niet „Die kranten blijf ik lezen, maar ik hoef niet meer in actie te komen. Dat zal wel even wennen zijn", aldus Brouwers. De 'koninklijke' pers nam gister avond in de tuin van het archeo logisch museum van de oude Thaise koningsstad Sukhothai afscheid van Eef Brouwers, tot hilariteit van prins Willem- Alexander. Die nam de gelegen heid te baat de rollen nu eens om te draaien en foto's te maken van journalisten en fotografen. Brouwers is gevraagd adviseur te worden van de persclub van 'royaltyverslaggevers' in Den Haag. Op dat verzoek heeft hij nog niet gereageerd. GPD Eef Brouwers van onze redactie binnenland UTRECHT - Omdat hij de moor denaar zou zijn van zowel de Utrechtse Nadia van de Ven als de Edenaar Anton Bussing, heeft de officier van justitie gis teren voor de rechtbank in Utrecht levenslang geëist tegen een dertigjarige man uit Utrecht. Volgens officier van justitie A Dam zette de man op 1 okto ber 2002 een Uzi machinepis tool op het hoofd van zijn huis genote, de 25-jarige studente Van de Ven, en loste vijf scho ten. Aan de schietpartij zou een ruzie over een wasmachine in de studentenwoning vooraf zijn ge gaan. Tijdens het onderzoek naar de moord op Van de Ven bleek dat de schoten met hetzelfde wapen waren gelost als die welke in no vember 1995 een eind maakten aan het leven van de toen 31-ja rige verzekeringsagent Bussing. Deze werd in zijn auto in zijn woonplaats doodgeschoten. De man uit Utrecht heeft steeds ontkend de moorden te hebben gepleegd Ook houdt hij vol dat de munitie en onderdelen van wapens die in zijn woning zijn aangetroffen, niet van hem zijn. De man stelt dat hij de dag na de moord op Van de Ven in een bos bij Utrecht uit een verdo ving ontwaakte en dat iemand probeert hem 'erin te luizen'. Bussing zou hij nooit hebben ge zien of gekend. Zijn raadsman W Ausma wees daarbij naar de ex-vriend van Van de Ven. Het feit dat deze man over een alibi beschikt, sluit volgens Ausma niet uit dat hij anderen inschakelde om wraak te nemen op zijn ex. Voor een verband met de moord op Bussing is volgens Ausma geen bewijs, omdat het wapen in de tussentijd van eigenaar kon zijn veranderd. Officier Dam vond echter dat de maatschappij 'maximaal' tegen de beklaagde moet worden be schermd. „Met zijn gelaten en onverschillige proceshouding heeft hij het leed van de families van de slachtoffers versterkt", aldus Dam. De rechtbank doet uitspraak op 6 februari. ANP hebbeaj hobbies van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) heeft deze week inval len gedaan bij een aantal fabrikanten van medicijnen en bij hun branche-organisatie Bogin. De NMa heeft invallen bevestigd bij Katwijk Farma in Leiden, bij Magnafarma in Zaandam en verder in Haarlem bij de Bo gin. Daarnaast heeft de autoriteit ook bij an dere fabrikanten gegevens verzameld. De bedrijven worden verdacht van het ma ken van verboden prijsafspraken. Zij zouden de prijzen van geneesmiddelen waarvan de patenten al zijn afgelopen, kunstmatig hooghouden. De NMa besteedde vorig jaar extra aan dacht aan de zorg en zal dat ook dit jaar blij ven doen. Midden vorig jaar nam de kartel- politie al de apothekers op de korrel met on der andere een inval in het hoofdkantoor van de apothekersorganisatie KNMP. De verdenking luidt dat die afspraken maken over prijzen van medicijnen, de markt on derling verdelen en sommige fabrikanten van medicijnen boycotten. De overheid streeft naar een lagere kost prijs voor medicijnen om de uitgaven aan de gezondheidszorg te drukken. Kortingen Maar apothekers hebben vaak afspraken met fabrikanten van wie zij veel duurdere medicijnen verkopen met dezelfde werking. Ze verdienen daar meer aan en krijgen van fabrikanten kortingen op de aanschaf. ANP pagina 7: notaris onder de loep BEST - Supermarktketen Aldi heeft een 49-jarige werkne mer op staande voet ontslagen, omdat hij het concern in diskrediet zou hebben gebracht. Hij gaat zijn ontslag aan vechten bij de rechter met steun van vakbond FNV Bond genoten. Het gaat om chauffeur W van den Broek die donderdag voor Radio 1 Journaal zei dat het met de arbeidsverhou dingen bij de vestigingen van de Duitse supermarktketen nog erger gesteld was dan in een televisiedocumentaire van Zembla naar buiten kwam De directie zou werkne mers intimideren en valselijk van diefstal beschuldigen. De FNV noemt Aldi een doodziek bedrijf ANP ROTTERDAM - Kitesurfen voor de kust van Hoek van Holland en een deel van de Maasvlakte wordt niet geheel verboden. Burgemeester en wethouders vpn Rotterdam kwamen don derdag na aandringen van coalitiepartij WD terug op het eerder voorgestelde totaalverbod voor kitesurfen en wa terscooters in deze kustwateren. Het college wilde een ver bod,omdat aan deze sporten risico's kleven. ANP DEN BOSCH - Het Koning Willem I College in Den Bosch gaat vanaf volgend jaar Chinese taal en cultuur ge ven aan de leerlingen van havo en vwo. De Bossche school is daarmee de eerste in Nederland waar scholieren onder wijs krijgen in het Chinees Dat zei directeur H. Witteman van het Koning Willem I gisteren. Volgens de directeur wordt Chinees in de toe komst almaar belangrijker, omdat het land zowel de EU als de VS voorbij gaat streven. ANP ROOSENDAAL - Blinden en slechtzienden kunnen bin nenkort een bridgecursus per e-mail volgen. De cursus is een initiatief van Mau Cohen, bridgedocent en auteur van bridgeboeken. Hij werkt daarbij samen met de Nederland se Bridge Bond en de Vlaamse Bridge Liga. Cohen begon al in 1994 met cursussen bridge voor blinden en slecht zienden. „Het leek mij een uitstekende manier om mensen uit hun isolement te halen", zegt Cohen. ANP OLDEBERKOOP - Gasten die binnenkort een vorkje wil len prikken in restaurant 't Wapen in het Friese Oldeber- koop mogen in februari tien dagen lang zelf de prijs van een driegangenmenu bepalen. Kees Faber, eigenaar van het restaurant, is het zat dat zijn sector in een negatief daglicht staat door de hoge prij zen. „Wij rekenen gewoon eerlijke prijzen. De klanten be talen alleen wat meer omdat de grondstoffen ook duurder zijn geworden." Faber laat zijn gasten de prijs betalen die zij over hebben voor het eten dat hen wordt voorgeschoteld. Er bestaan geen minimumprijzen. GPD van onze redactie binnenland DORDRECHT - De luchtvaart maatschappij JetsSky gaat ope reren vanuit het Deense Billund en niet vanuit Nederland. Eerder deze maand waarschuw den de reisbrancheorganisatie ANVR en de Consumentenbond reizigers nog niet in zee te gaan met de nieuwe prijsvechter. De luchtvaartmaatschappij zou nog een zaak in oprichting zijn en niet alle vergunningen op orde hebben, maar wel al vluchten via zijn website aanbieden. De prijsvechter maakte gisteren verder bekend op 28 maart te be ginnen met vliegen in plaats van op 1 februari, zoals op de websi te staat. De maatschappij verwacht nog dit jaar circa 663.000 vliegtuig- stoelen te verkopen vanuit Dene marken naar onder meer Span je, Frankrijk, Griekenland, Cy prus, Portugal, Egypte, Turkije en Italië. De Consumentenbond wil dat de prijsvechter openheid van za ken geeft over de situatie van het bedrijf. De bond onder neemt anders juridische stap pen. Ook moet de mogelijkheid tot boeken via JetsSky.com worden stopgezet, totdat zeker is dat vluchten doorgaan. Daarnaast wil de bond maatregelen zien, waardoor consumenten die ge boekt hebben hun geld terugkrij gen. Reizigers die al een vlucht heb ben geboekt bij JetsSky in de pe riode van 1 februari tot 28 maart, kunnen volgens de maat schappij hun ticket omboeken of krijgen hun geld terug. Volgens een woordvoerder van het bedrijf hebben vanuit Neder land 23 mensen een vlucht ge boekt en vanuit het buitenland dne- tot vierduizend. ANP door Kees Bos DEN HAAG - Minister Donner (Justitie) is het eens met de Tweede Kamer dat er een te groot verschil is tussen de huidi ge strafmaten van twintig jaar cel en levenslang. Wie tot twin tig jaar celstraf krijgt, komt nu automatisch na ongeveer der tien jaar vrij. Donner zei gisteren echter meer mogelijke oplossingen te zien dan het idee dat de Tweede Ka mer donderdag lanceerde. Die wil een celstraf van dertig jaar, zodat gevangenen in praktijk na twintig jaar vrijkomen. „Er ligt al een voorstel van mij om gevangenen niet langer auto matisch vervroegd vrij te laten Gevangenen zouden dan ook daadwerkelijk twintig jaar kun nen uitzitten", aldus Donner. De minister vreest bovendien dat het Kamer-idee het strafsys- teem aantast. De maximumstraffen lopen nu gestaag op met de emst van de delicten. Ze hangen met elkaar samen. „Als je dan de ene maximum straf verhoogt van twintig naar dertig jaar, moet je ook naar al le andere kijken." Het idee van de Tweede Kamer was donderdag gepresenteerd door CDA'er Van Haersma Bu- ma. Het kreeg direct steun van PvdA en LPF. De WD houdt nog een slag om de arm, maar wil wel zwaardere straffen. Minister Donner verwacht pro blemen als zowel het idee van de Kamer als zijn eigen voorstel zouden worden ingevoerd. Ge vangenen zouden dan na dertig jaar vrijkomen. „In dat geval voorzie ik een groter tekort aan cellen." ANP (advertentie) Voor mannen en vrouwen The image you like! Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118 - 640773

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3