Veel oude modellen in nieuw jasje Onbekend maakt onbemind W3 Meubelbeurs Keulen Bruine tint Inpakhoes Douche Wiebel vrij Art Deco zaterdag 24 januari 2004 De Nederlandse meubel producenten gaan risi co's zorgvuldig uit de weg. Dat blijkt uit de nieuwe col lecties die tot en met morgen te zien zijn tijdens de Inter nationale Meubelbeurs in Keulen. Door succesvolle mo dellen in een nieuw jasje te steken, hopen fabrikanten de crisis te bezweren. Crisis in de meubelbranche? Nee,daarvan heeft de Neder landse producent Linteloo geen last gehad. „De crisis is aan ons voorbijgegaan", zegt eigenaar Jan te Linteloo. „In 2003 bestonden we tien jaar. We hebben het jaar posi tief afgesloten en leveren inmid dels aan achttien landen." Niet alleen Te Linteloo, ook veel van zijn collega's gaan ervan uit dat 2004 een aanzienlijk beter jaar zal worden dan 2003. Verwacht wordt dat tijdens de Internationale Meubelbeurs in Keulen al sprake zal zijn van enig herstel, In Keulen breng en 55 Nederlandse producenten hun nieuwe collecties aan de man. Alleen al dat aantal is tekenend: vorig jaar reisden maar 44 fabrikanten af naar Duitsland. Dat mag dan de voorbode zijn van een voorzichtig herstel, als het gaat om de collecties is voorzichtigheid troef. Rens de Roon van Arco geeft toe dat er voornamelijk is gewerkt aan nieu we toepassingen voor bestaande mo dellen. „We hebben ervoor gekozen om meer bmzet te'halen met onze goed lopende producten." Zo zijn in de vo rig jaar geïntroduceerde tafelprogram ma's nieuwe materialen toegepast. De modellen Graphic en Pure zijn bijvoor beeld verkrijgbaar met een tafelblad van het kunststof corian. Van het suc cesvolle stoeltje Frame is onder de naam Frame XL een robuustere va riant verkrijgbaar. „Omdat het fragie le onderstel stevige mensen af schrikt", aldus Van Roon. Draaivoet Ook Montis zet dit jaar vooral in op cosmetische veranderingen. Zo is een vast onderstel vervangen door een draaivoet, zijn leuningen robuust in plaats van fragiel en heeft een doorge stikte naad plaatsgemaakt voor een rits. Het tafelprogramma Wang is uit gebreid met een bar- en salontafel. Ge orgette Stam: „We hebben gekozen voor restyling van meubelen om de col lectie eigentijdser te laten ogen. Op die manier sluiten de modellen beter aan bij de wensen van de consument. En die nemen wij erg serieus." Opval lend is ook dat ingetogen kleuren dit jaar domineren in de presentatie van Montis. „We houden nog steeds van opvallende kleuren", aldus Stam. Bird of Paradise van Leolux „Maar we hebben nu gekozen voor bravere kleuren om de verkoopbaar heid te benadrukken en de detaillist niet af te schrikken. Die moet de pre sentatie kunnen vertalen naar de ei gen winkel." Bij Leolux overheersen eveneens inge togen natuurtinten. Dat is volgens An- tal Nemeth van Leolux typerend voor economisch minder periodes. „Dan valt de consument terug op warme, veilige kleuren." Die kiest daarnaast ook voor neutrale ontwerpen, merkt hij op. Daarom is van de minimalisti sche bank Howlo (Cuno Frommherz) de meer klassieke ogende loungeva riant Howlazy verschenen. Minder spraakmakend, minder opvallend. Met het nieuwe model Hemmingway refereert Leolux aan vroeger tijden, Deze extra diepe rookstoel met hou ten frame is vooral herkenbaar. Dat de consument kiest voor herkenbaar en duurzaam is ook weerspiegeld in de nieuwe uitvoering van de succesvol le tafel Ithaka, ontworpen door Hugo de Ruiter. Die is vanaf dit jaar ver krijgbaar in massief hout. Fineer is so wieso verdwenen. „Dit jaar is uitslui tend massief hout toegepast", aldus Nemeth. Toch hebben verkopers wel behoefte aan een blikvanger, weet Nemeth. „Ze willen graag iets nieuws laten zien." Die blikvanger heet Bird Of Paradise, een ontwerp van de jonge vormgever Pieter van Velzen. Het stoeltje wordt gepresenteerd in een oranje en groene uitvoering. Volgens Nemeth roept het ontwerp nogal extreme reacties op. „Mensen vinden het ontwerp vreselijk of fantas tisch. Maar eigenlijk gaat het in dit ge val niet om de vormgeving. Het vernieuwende zit in de construc tie. De stoel bestaat uit een rubberen zak die in een frame is opgehangen. Daardoor komt er geen veer aan te pas." Op hetzelfde idee is een nieuw ontwerp van Gerard van den Berg voor Label geënt. Het stoeltje Ninho oogt als een nest. Daarmee sluit het be drijf volgens dochter Meike van den Berg aan bij de hang naar knusheid Dat spreekt ook uit de diepere zitvlak ken en de warme stoffen. Hoewel ook Linteloo bestaande model len heeft doorontwikkeld (de houten tafel Aulia van Henk Vos heeft twee kleinere broertjes gekregen) kiest het bedrijf uitdrukkelijk voor vernieu wing. Nieuw is de extra diepe bank St. Helena, die is bekleed met een stof van linnen en viscose. „Rijk, warm, royaal", aldus Jan te Linteloo. Ook niet echt gedurfd, omdat de eigentijd se consument momenteel hangt aan comfort. Opvallende ontwerpen Dat spraakmakende ontwerpen toch kunnen lonen, merkt Simon van Esch. Tot vorig jaar was zijn bedrijf vooral gespecialiseerd in projectmeubilair. Halverwege 2003 verscheen voor het eerst een collectie voor de consument. Dit jaar is de producent dan ook voor het eerst aanwezig in Keulen. „We hadden totaal geen verwachtingen, maar tot nu toe valt het enorm mee. Er is met name aandacht voor de op vallende ontwerpen." Dat geldt bij voorbeeld voor het tweepotige tafeltje Half A Table van Niels van Eijk en Mi riam van der Lubbe. Geplaatst tegen een spiegel is een complete tafel zicht baar. Hardloper is ook de staande kapstok Chase van Michiel van der Kley. Die kreeg daarom een gelijknamig broer tje dat tegen de muur bevestigd kan worden. Paul Geerts en Anja Sparidaans Opklapbaar meubel van Astron Witte klaverzuring Veel plantenliefhebbers heb ben een blinde vlek voor klaverzuring, Oxalis. Het ge slacht Oxalis - waarnaar oxaal zuur is genoemd - kent honder den soorten, maar in tuinen kom je die zelden tegen. Het meest bekend nog is Oxalis adenophylla, een bolgewas dat al in april bloeit - de ronde pol letjes van zeegrijs blad zijn dan overdekt met cyclaamroze bloe men en die vroege en uitbundi ge bloei maakt het plantje bij uitstek geschikt voor de impuls verkoop: je kunt het eenvoudig weg niet laten staan als je het bij een tuincentrum tegenkomt. Dat het bolgewasje uit Zuid-Amerika stamt en in Euro pa niet betrouwbaar winter hard is, doet er niet toe. In april denk je aan het komende voor jaar en niet aan de volgende winter. Veel soorten Oxalis ko men van het zuidelijk halfrond, en zijn daardoor niet of nauwe lijks vorstbestendig. Je,zou dat als een nadeel kunnen beschou wen, maar je hoeft maar te zien hoe de lichtgele Oxalis pres-ca- pae in Zuid-Europa kan woeke ren en je beseft dat die vorstge- voeligheid een zegen is irj plaats van een vloek. Natuurlijk kun je verscheidene soorten klaverzuring wel door de winter slepen door ze 's win ters af te dekken met noppenfo lie, maar wie wil maandenlang noppenfolie zien als hij door zijn raam naar buiten kijkt? Het is een betere oplossing om de uitheemse soorten als kuip- planten te beschouwen - een rol die ze met verve vervullen, want ze bloeien de hele zomer. Op de markt kom je ze wel eens tegen: Oxalis deppei (Iron Cross), met een roodbruin kruis op het klaverblad en met steen rode bloemen. Of Oxalis rubra (vroeger O. floribunda), met een ware lawine van roze bloem pjes, van het begin van de zo mer tot aan de eerste nacht vorst. Winterhard Oxalis rubra verdraagt een paar graden vorst, maar is bij ons net niet winterhard. In het zuiden van Engeland kun je zien wat er gebeurt als deze klaverzuring de winter overleeft: zandige voor tuintjes in badplaatsen zijn daar bedekt onder een deken van zachtgroen, hartvormig blad en een zee van roze bloe men. Misschien een idee voor le zers in Nieuwvliet, Noordwijk of Huisduinen? Naast uitheemse klaverzuringsoorten bestaan er ook inheemse. Dat zijn er twee, tenminste, als je de in 1658 inge voerde Stijve klaverzuring, Oxa lis fontana, als voldoende inge burgerd beschouwt. Het is geen onaardig plantje, die Stijve kla verzuring met zijn frisgroene blad en zijn heldergele bloem pjes, maar ik vind het een irri tant onkruid dat zich bij voor keur middenin een pol andere planten nestelt, van waaruit je het met geen mogelijkheid kunt verwijderen. Ik ben wel gecharmeerd van Wit te klaverzuring, Oxalis acetosel- la, een bodembedekkend plantje dat in het voorjaar, in april, uit loopt met blad dat bijna lichtge vend groen is Daarna volgen de bloempjes die op afstand door schijnend wit lijken, maar die, als je ze van dichtbij bekijkt, met roze dooraderd blijken, met aan de basis van ieder van de vijf bloemblaadjes een gele vlek. Witte klaverzuring is een ideale bodembedekker voor donkere plaatsen. De plant verdraagt geen zon - bij het eerste straal tje zonlicht vouwen de blaadjes zich onmiddellijk op; schijnt de zon langer, dan gaat de klaver zuring dood. Het zou een gewel dige plant zijn voor zonloze stadstuinen, maar jammer ge noeg worden die dikwijls vol ge plant met zielloze buxushaagjes omdat tuinarchitecten vinden dat stadstuinen en buxus goed samengaan. Witte klaverzuring kan met minder licht toe dan welke plant ook. Oxalis acetosel- la groeit nog bij anderhalf pro cent van het volle daglicht en je zou de plant dan ook als gids- plant kunnen gebruiken om te testen of plantengroei op donke re plaatsen onder bomen über haupt mogelijk is. Gedijt Witte klaverzuring daar, dan kun je experimenteren met andere schaduwplanten; gaat de klaver zuring dood, dan kun je het ver der wel vergeten. Dan rest slechts mos. En daar is niets mis mee. Romke van de Kaa Douchen en bruinen Tijdens het douchen een brui ne tint krijgen. Dat is bin nenkort mogelijk met Sunsho- wer, een paneel met UV-lampen dat in de douche geplaatst kan worden. Volgens Sunshower Internatio nal, dat het product op de markt brengt, zou de combinatie met water ook nog eens zorgen voor een snellere bruining. Het appa raat neemt - in tegenstelling tot een zonnebank - weinig plaats in. Het apparaat is vanaf maart verkrijgbaar bij de sanitairspe- cialzaak. De Sunshower Domes tic (voor thuis) kost 4000 euro. Volgens woonwarenhuis Leen Bakker veranderen Nederlanders hun eethoek ge middeld om de negen jaar. De Belgen zouden hun eethoek daarentegen om de drie jaar ver nieuwen. Kwestie van zuinig heid. Om daaraan tegemoet te komen zijn bij het woonwaren huis inpakhoezen voor eetka- merstoelen verkrijgbaar. Daar mee kunnen de oude stoelen aangepast worden aan een nieu we sfeer in het interieur. De in pakhoes is afgestemd op de stan- daardmaten van zitting en rug hoogte van bijna alle eetkamer- stoelen. Ze zijif verkrijgbaar vanaf 14,99 euro in acht ver schillende kleuren. Een bijpas sende tafelloper kost 6,99 euro een tafelkleed 19,99 euro. Sanitairproducent Marike Euro pe breidt de collectie Well uit met een serie doucheplateaus. Deze worden half februari tij dens de vakbeurs VSK in Utrecht geïntroduceerd. Net als de andere producten in de serie is de vormgeving strak en so ber. Het douchewater wordt via smalle geulen afgevoerd naar een pUtje dat aan het zicht ont trokken is. De prijs is van de doucheplateaus is nog onbe kend. Informatie: www.marike-europe.nl Het verbaasde uitvinder Er- win Croughs dat de wiebel- vrije terrastafel nog niet be stond. Daarom vond hij hem zelf uit De Doggy is vanaf maart verkrijgbaar. Het princi pe is simpel. Op het onderstel van de tafel is een draaibare stang geplaatst. Daardoor pas sen de vier poten zich automa tisch aan als het grondopper vlak ongelijk is. De tafel wordt geleverd door Durotex Lifesty le, het bedrijf dat vorig jaar win- tervaste palmen op de markt bracht. De adviesprijs is 130 eu ro Het onderstel is ook los ver krijgbaar voor 90 euro. Informatie: www.bright-idea.org De zesde editie van de Natio nale Art Deco Beurs vindt van donderdag 5 tot en met zon dag 8 februari plaats in de Gro te Kerk in Den Haag. De na druk ligtop meubilair en acces soires uit de Art Deco periode. Volgens de organisatie is vooral het aanbod van Frans kunstglas dit jaar groot. Met vijftig deelne mers is de beurs dit jaar groter dan ooit. Vorig jaar trok het eve nement 6000 bezoekers. De en tree bedraagt 7 euro. De beurs is donderdag geopend van 15.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 11.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 19.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Informatie: www.aadf.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31