Schalken wacht bombardement PZC Africa Cup is altijd spraakmakend Digitaal akkoord Verstappen Mark Boot wijst kopstukken de weg in Goes Biljarters spelen om supercup 20 Limburger weet precies wat hij kan verwachten van Roddick AZ laat zich in eigen huis verrassen Bobduo groots in Lillehammer Zesdaagse terug in Rotterdam Stalen van Museeuw negatief Robbie McEwen wint tweede rit Anand blaast Timman van bord ca3 halve Seizoen Club Card zaterdag 24 januari 2004 door Martijn van Beeten MELBOURNE - Nee, Sjeng Schalken had geen enkele zin om naar de partij tussen Andy Roddick en Taylor Dent te kij ken. Toen de twee elkaar op de Australische avond bestookten met mokerslagen, zat de Limbur ger met zijn vrouw Ricky en coach Willem-Jan van Hulst lek ker te eten in Cecconi's, een Itali aans restaurant aan de rivier de Yarra. Wie hij zou treffen in de vierde ronde van de Australian Open, de Limburger zou het later wel zien, De Amerikanen mochten het lekker uitvechten. „Die wed strijd interesseert me niet." Bij thuiskomt zag Schalken dat hij tegen Roddick speelt, de num mer één van de wereld. De man ook die hem in september vorig jaar volstrekt kansloos liet in de kwartfinales van de US Open. Roddick, die een uiltje knapte tijdens de partij van Schalken, rekende gisteren in slechts 71 minuten af met het Amerikaan se servicekanon Taylor Dent: 6-2 6-0 en 6-2. Misschien maar goed dat Schalken dit bombar dement aan zich voorbij liet gaan. Voor Schalken was de dag al lang goed. Voor het eerst in zijn loopbaan bereikte hij de vierde ronde van de Australian Open, door af te rekenen met de Oos tenrijker Jurgen Melzer, Die had hij in de val gelokt (7-6 6-4 en 6-1) met onvervalst 'catenac- cio-tennis', naar de defensieve Italiaanse traditie. Spioneren Spioneren in de Rod Laver Are na of voor de televisie in hotel Sofitel achtte Schalken zinloos. Vier eerdere ontmoetingen met Roddick en net zo veel duels met Dent hadden hem al genoeg kennis opgeleverd. Het niemen dalletje in de Rod Laver Arena voegde daar door de totale off-day van Dent niets aan toe. Schalken weet wat hij kan ver wachten van Roddick, weet ook i ALKMAAR - Subtopper AZ is de tweede helft van de competi tie in mineur begonnen. De num mer drie van de ranglijst dacht in de thuiswedstrijd tegen degra datiekandidaat ADO Den Haag slechts aan aanvallen, maar wist nauwelijks kansen, ie creë ren, laat staan te benuttêrf. Verdediger Kromkamp .bezorg de de bezoekers met een eigen doelpunt zelfs hun derde zege van het seizoen: 1-0. Bij AZ maakte Denny Landzaat een on gelukkig debuut. De zesvoudige international had van de 22 spe lers op het veld de meeste bal contacten, maar haalde daaruit niet altijd het optimale profijt. Kort voor tijd kreeg hij ook nog een gele kaart van scheidsrech ter Wiedemeijer en miste de oud-Willem Il'er een riante kans op de gelijkmaker. ANP LILLEHAMMER - Het Neder landse bobsleeduo Eline Jurg/ Nannet Karenbelt is de wereld top heel dicht genaderd. Dat bewees het Oranje-koppel gisteren bij de wereldbekerwed strijd in Lillehammer. Het twee tal eindigde op de tweede plaats, slechts 0,08 seconde ach ter het Duitse duo Sandra Prokoff/Berit Wiacker. Nooit eindigde een Nederlands bob sleeteam zo hoog bij wedstrij den in het wereldbekercircuit. ANP welke tactiek hij moet toepas sen. Vastbijten, keihard werken en vooral hopen, daar draait het morgen om. „Ik moet Roddick het gevoel geven dat er toch echt een tegenstander tegeno ver hem staat. Hopen op een kansje, proberen een set te pak ken en er dan een wedstrijd van maken." Viermaal eerder trof fen Schalken en Roddick elkaar. Driemaal, op Amerikaans hard court, kreeg de Nederlandse nummer zeventien van de we reld geen poot aan de grond. Hij pakte zelfs geen set. In Parijs Bercy, op een binnenbaan, wist Schalken in het najaar van 2001 in drie sets te winnen. „Een paar kansjes grijpen, dan zit je wél in de wedstrijd. Vorig jaar op de US Open verloor ik kans loos, maar kreeg ik halverwege de derde set wel een breakpoint. Had ik dat verzilverd, was er nog iets mogelijk geweest." Voor Roddick moet het een ze gen zijn dat hij Schalken treft in de vierde ronde. Op de laatste vier Grand Slam-toernooien waarin hij zich bij de beste zes tien schaarde, verloor de Lim burger van de latere kampioen. In 2002 van Lleyton Hewitt op Wimbledon en Pete Sampras op de US Open, vorig jaar van Ro ger Federer op Wimbledon en Roddick op de US Open. „Het ziet er dus goed uit voor Andy", lachte Schalken. Toch legt hij zich niet bij voorbaat neer bij een nederlaag. „Ik moet heel sta biel zijn, tegenstanders in mijn web vangen. Dan mag je weinig fouten maken." GPD door Ivo Op den Camp DEN HAAG - Het heeft bloed, zweet en tranen gekost. Weken lang onderhandelen, vaak op het scherp van de snede. De stemming veranderde soms met het uur maar gistermiddag, een half uurtje voor het verstrijken van het ultimatum, was daar dan het verlossende e-mailtje van Eddie Jordan. De teambaas verklaarde zich per elektroni sche post akkoord met de hoofd lijnen in het contract met Jos Verstappen. Het e-mailtje, gekoppeld aan een mondelinge toezegging, is in de ogen van onderhandelaar Mi chel Perridon van Verstappens hoofdsponsor Trust voldoende om ervan uit te kunnen gaan dat de coureur dit jaar Grand Prix gaat racen voor Jordan. „Het zit goed", klonk Perridon enthou siast. „Een mondeling akkoord en een e-mail ter bevestiging' meer kan ik op dit moment niet eisen. Volgende week zullen we de puntjes op de i zetten en het akkoord bevestigen met een handtekening", verwacht Per ridon. Dan ook zal Eddie Jor dan naar het hoofdkantoor van Trust in Dordrecht komen om de overeenkomst met Verstap pen tijdens een persconferentie toe te lichten. De man waar alle heisa van de laatste weken alle maal om te doen was - Jos Ver stappen - hield, door schade en schande wijs geworden, nog een slag om de arm. „Dit is heel posi tief en ik ga er ook van uit dat ik zal racen, maar ik heb natuur lijk al gekkere dingen meege maakt", verwees Verstappen naar de onheilstijding van twee jaar geleden. Toen had hij gel dig contract bij Arrows, nota be ne een halfjaar daarvoor nog middels een officieel perscom muniqué door de toenmalige teambaas Tom Walkinshaw be vestigd. Maar de coureur werd zonder enige aanleiding op straat gezet. „Dat bedoel ik. Dus toch eerst even die handte kening plaatsen. Want als er morgen ineens een tje komt met twintig miljoen dol lar, dan weet je wat er gebeurt." Maar ook Verstappen rekent er niet meer op dat dit doemscena rio zich zal voordoen. Jordan is al maanden op zoek naar cou reurs met een beter gevulde por tefeuille dan Verstappen, maar vond niets. Daarom ook is Per ridon dit keer minder achter dochtig, ofschoon de zakenman de laatste weken door Eddie Jor dan tot het uiterste op de proef werd gesteld. Al twee keer eerder dacht Per ridon rond te zijn met Jordan, twee keer kwam hij bedrogen uit en stelde de Ierse teambaas weer nieuwe eisen. De derde keer is wat Perridon betreft ech ter scheepsrecht. Jordan, die tijd wilde rekken om andere coureurs te strikken met een wellicht nog betere sponsordeal, zwichtte gisteren voor het vele geld dat het Ver stappen-kamp meebrengt: zes miljoen dollar netto en een recla medeal met de nieuwe Neder landse Formule 1-zendgemach- tigde SBS6. Het salaris van Jos Verstappen komt bovendien voor rekening van de geldschie ters. GPD De Belg Peter de Baeker won jjistcravond de eerste manche in de regioklasse. door Frits Bakker GOES - Met zijn superlichte Yamaha springt hij minstens tien keer zo ver als zijn eigen lengte. De twaalfjarige Mark Boot uit Burgh-IIaamstede zit vanaf zijn derde jaar bijna elke dag op een crossmo tor en mocht gisteren eindelijk zijn de buut maken in de Zeelandhallen. De kleinste bromvlieg in zijn klasse won ge lijk zijn eerste wedstrijd op een binnen baan. In zijn manche van de 85cc met kleine wielen moest hij duelleren met de Bul gaar Petar Petrov, die hij vanaf de start het nakijken gaf. Het was vergeleken met het geweld van de 500cc'ers niet meer dan een aardige warming-up van de indoorcross in Goes, maar ooit4 wil Mark Boot ook zo spectaculair over de schansen springen als Marco Stallmann. De Schouwse crosser, die vorig jaar zijn scheenbeen brak, heeft zijn kleine motor meestal wel onder controle. „Je moet in zo'n indoorcross wel technisch kunnen rijden", hijgde hij na zijn eerste serie, die hij met grote voorsprong won, „En het is ook vermoeiender dan buiten rijden." Maar uitleven kon hij zich wel en het ze- gegebaar aan de finish was bijna gerouti neerd. „Ik heb al zo'n tweehonderd be kers in de schuur staan", vertelde hij glunderend. Gisteravond had hij er een eerste plaats aan kunnen toevoegen, maar door een valpartij in de tweede manche was hij on danks twee manchezeges kansloos voor de eindzege. Die ging nu naar Petrov, Het was even wennen geweest voor Mark Boot, zoals het op de eerste dag van de cross ook VQor Marco Stallmann en de Britse brokkenmaker Owen Delaney een valse start was. „Het is een parkoers naar mijn hart", zei Stallmann na de eer ste training. „Ik kom alleen bij de spron gen bijna met mijn hoofd tegen het dak." Dat werd dus voor de eerste start nog snel aangepast. Rinus van de Ven, die zijn eerste manche in de 125cc maar gelijk op zijn naam zet te, had ook wel een bedenking. „Het is iets gevaarlijker met de sprongen dan de ze week op training", vond hij. „Maar het liep wel super zeg. Toen we weggin gen, wilden ze me in de eerste bochten nog even blokkeren. Dat laat ik nooit ge beuren. Ik blokte net zo hard terug." De Vlissinger demonstreerde zijn tech niek, gleed stijlvol door de bochten en sprong als een veertje over de schansen. Marco Stallman kreeg daar tijdens de op- warmingsserie van de inters niet de kans voor: De showman, die sinds een half jaar als barkeeper bij café Nationaal in Goes werkt, stuiterde kort na de start over een gevallen crosser. Zo erg was dat ook weer niet, want voor de inters ligt het hoogtepunt op vandaag. Verdwaasd Met Owen Delaney liep het op de eerste dag ook weer slecht af. De Brit, hersteld van de breuken die hij vorig jaar bij een val in Dublin opliep, ging al in de eerste Arm Lens. De Franse club gaat zwa re weken tegemoet. Maar liefst zes basiskrachten spelen vanaf vandaag om de Africa Cup in Tunesië. Ondertus sen gaat de Franse competitie gewoon door en dus zal Lens tot half februari met een half schaduwelftal moeten aan treden. RC Lens is niet de enige Franse club waarbij tijdens het Afrikaans landen- kampioenschap een hap uit de selectie wordt genomen. Paris Saint Germain, Sochaux en Bordeaux moeten bijvoor beeld elk vijf spelers afstaan. De club die het minst getroffen wordt, is nota bene koploper AS Monaco, dat alleen reservedoelman Tony Sylva zuidwaarts zag trekken. Het Franse voetbal levert welgeteld 81 spelers aan de Africa Cup, van wie 49 op het hoogste niveau spelen. Een goe de tweede is België, dat 28 Afrikanen het land zag verlaten. De Belgische pechvogel heet AA Gent, dat vijf spe lers tijdelijk is kwijtgeraakt. Het is daarom een klein beetje kinderachtig van Tottenham Hotspur om te zeuren over het afstaan van écn speler. Het is wel begrijpelijk, dat de Spurs hun goalgetter Frederic Kanouté liever niet in het shirt van Mali zien spelen. Zeker met in het achterhoofd, dat 'Fred die' al in het nationale jeugdelftal van Frankrijk heeft gespeeld. Maar omdat zijn ouders in Mali zijn geboren, is er niets illegaals aan zijn keuze. In het team met onder anderen Mahamadou Diarra (ex-Vitesse) is Mali meteen één van de grote outsiders. Het grote probleem van de Africa Cup is de speeldatum. Het toernooi werd ooit in de maand maart gehouden, maar de Europese clubs verzochten de Afrikaanse bond (CAF) toen om het in de (rustige) wintermaanden te houden. Maar inmiddels zijn de koude maanden ook niet meer zo voet ba Hoos. De voor zitter van de CAF - Issa Hayatou - be nadrukte donderdag bij zijn herverkie zing nog maar eens dat opnieuw ver plaatsen geen optie is. De Africa Cup is altijd spraakmakend. Er wordt misschien niet het beste voet bal van de wereld gespeeld, maar er ge beurt altijd iets. Lichtvoetige goochel trucs, zwaarwichtige kamikaze-acties, kleurrijk uitgedoste supporters én spe lers. Bij de vorige Africa Cup veroverde Ka meroen bijvoorbeeld de titel met shirts zonder mouwen. Dit keer heeft de ti telverdediger weer een nieuwe mode gril bedacht: een outfit uit één stuk. ROTTERDAM - Rotterdam krijgt van 6 tot en met 11 ja. nuari 2005 weer een wielerzesdaagse in Ahoy'. Het haal baarheidsonderzoek van de gemeente Rotterdam is in een afrondend stadium. Begin maart wordt een beslissinggt nomen door het Rotterdams college. De laatste zesdaagse in Ahoy' werd in 1988 gehouden. De demontabele houten wielerbaan werd daarna nooit meer opgebouwd in he- toenmalige Sportpaleis. GPD BRUSSEL - De op 11 september bij Johan Museeuw afge nomen bloed- en urinestalen zijn negatief. Zijn advocaat Jozef Lievens en manager Patrick Lefevere van zijn plow Quick Step hebben dat gisteren bekendgemaakt. seeuw moest urine en bloed afgeven toen hij vorig jaar werd verhoord in de zaak rond veearts Jose Landuyten verzorger Herman Versele. Landuyt en Versele werden vo rig jaar aangehouden op verdenking van levering van ver boden prestatiebevorderende middelen. Hierop raakten Museeuw en ook veldrijder Mario de Clercq, Jo Planckaert en Chris Peers in opspraak omdat zij middelen bij dë veearts zouden hebben besteld. Lan duyt en Versele werden in november op vrije voeten ge steld. De betreffende vier renners zijn eerder deze week op nieuw verhoord naar aanleiding van de vondst van verbo- den middelen. ANP HAHNDORF - De Australische sprinter Robbie McEwen heeft gisteren de vierde etappe in de Tour Down Under ge wonnen. Hij was na een rit over 141 kilometer van Unie? naar Hahndorf in de massasprint de snelste van het pelo ton. De Zwitser Clerc werd tweede, McEwen's landge noot Cooke derde. Rudie Kemna was op de ne plaats de beste Nederlander. In het algemeen klassi van de Australische rittenkoers blijft Patrick Jonker (Aus) aan de leiding. Hij heeft 1 minuut en 38 seconden voorsprong op McEwen. De Belg Gilbert staat derde. ANP WIJK AAN ZEE - Vishy Anand speelde gisteren in Wijk aan Zee een soort stormschaak. Jan Timman was het slachtoffer. Hij werd door de witte tornado van Anand van het bord geblazen. Na 29 zetten was Timman een ne derlaag rijker, zijn vijfde in het 66e Corus schaaktoer nooi. Voor Anand betekende de winst in de elfde ronde zijn vijf de overwinning in dit toernooi. Bovendien stelde hij vrij wel zeker zijn vierde toernooizege in Wijk aan Zee veilig. Twee ronden voor het einde heeft hij een vol punt voor sprong op Leko die Zhong versloeg. Adams raakte ander half punt achterop door remise tegen Bologan. Met zijn vierde triomf evenaart Anand het record dat op den. staat van de schaakhelden uit het verleden Max Euwe, La- jos Portisch en Viktor Kortsjnoi. Loek van Wely verdiende gisteren vijf elopunten d zijn remise tegen viervoudig Russisch kampioen Pi Svidler. ANP foto Willem Mieras ronde in Goes over de kop. Hij nam in zijn val drie andere rijders mee, bleef even verdwaasd liggen en liet die eerste manche aan zich voorbijgaan. In de her kansing haalde hij zijn gram en bleef hij de Axelaar Pascal de Zeeuw in de laatste meters net voor. Voor een bijna volle hal gaven de inters in de pauzenummers van de eerste avond een staaltje van techniek, rijkunst en acrobatische springkunst weg. De Brit ten Adam Chatfield en Gregory Lewis en de Belgische hoogvlieger Ken de Dijcker gingen voorop in een spectaculaire show. Dat belooft wat voor vandaag als het ech te crossgeweld losbarst. Marco Stallmann is gebrand op een top prestatie. „Ik heb al heel veel gewonnen in mijn carrière, maar nog nooit in Goes. En die van vorig jaar ben ik nog niet ver geten. Ik lag in gewonnen positie en ging vlak voor de finish over de kop. Het heeft zes weken geduurd voordat ik weer op de motor kon rijden." door Frits Bakker ANTWERPEN - Dick Jaspers is een van de vijf genomineer den voor de titel biljarter van het jaar. De tweevoudig win naar van de wereldbeker maakt daarmee kans op een premie van 12.500 euro, die wordt uitgereikt tijdens een gala in Antwerpen op za terdag 7 februari. De andere genomineerden zijn TorbjÖrn Blomdahl, Semih Sayginer, Frédéric Caudron en de jon ge Griek Filippos Kasido- kostas. Het biljartgala in de Zuider- kroon in Antwerpen staat vooral in het teken van de strijd om de supercup. De Turk Semih Sayginer, rege rend wereldkampioen drie banden, neemt het in een tweekamp op tegen de Torbjöm Blomdahl in een par tij best of seven in setjes van zeven caramboles. De Zweed Blomdahl werd in de voorgaande twee edities winnaar van de supercup, een trofee met een waarde van 12.500 euro. Hij is na Saygi ner de hoogste speler in de we reldranglijst. Dat geeft hem het recht om in Antwerpen met de regerende wereldkam-1 pioen te duelleren. De vijf spelers die kans ma ken op de titel speler van het jaar zijn door een vakjury ge nomineerd. Torbjörn Blomda hl, Dick Jaspers, Semih Saygi ner en Frédéric Caudron staan op basis van de positie in de worldranking bij die topvijf. De Griek Ka: kostas, de coming man in hel driebanden, heeft zijn nomi natie te danken aan zijn optre dens in de WK-toernooi vi vorig jaar. In het Spaanse Val- ladolid werd hij tweede ach ter Sayginer en hij won hei wereldkampioenschap voor junioren in Eeklo. Uitverkocht Het biljartala in Antwerpen, georganiseerd door Ludo Die lis, is met zeshonderd toe schouwers op voorhand al uit verkocht. Behalve de strijd om de supercup en de verkie zing tot beste speler is er ook - een Fantasy Challenge, waar in vier spelers artistiek biljart spelen. De Mexicaan Roberto Rojas, wereldkampioen inde- ze discipline, neemt het op te gen Semih Sayginer, mond Ceulemens en B Sanchez. (Advertentie) Dus broek en shirt aan elkaar gehecht. Nog even terug naar Lens. Ook de vori ge Africa Cup, in 2002, zat de Franse club behoorlijk dwars. Hun steraanval ler El Hadji Diouf miste in de finale de beslissende strafschop voor zijn land Senegal. Kan gebeuren. Diouf schreef de misser toe aan boze geesten, die zijn schot de verkeerde kant hadden opge stuurd. Lens moest zijn spits, die later furore maakte op het WK in Zuid-Ko- rea en Japan, vervolgens nog langer missen omdat hij in zijn geboorteland eerst de boze geesten nog moest verdrij ven. Rudy Boogert Kijk voor meer into* otoelntH» NAC admlnW* 076 52M500 (tdlgbaoc Prijzen van 57,00 lot 162,00. december Ontvang bi) aanvraag van een halve Seizoen Club Card een kwortoal Januari abonnement op Voetbal International óf een Mltre replica NAC bal. 08 T M 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20