Rijk laat campings wachten w ie zijn die zakkenvullers van Delta? RVzi,e °yer ?tudi.e. schelpdiervisserij 15 tritiek op traag Den Haag Musical in Oostkapelle Ook masteropleidingen op Roosevelt Academy CNV toch akkoord met CAO Total Boete voor ongeval onder invloed Taakstraf voor mishandeling Hardrijders raken rijbewijs kwijt l£0E.bLlJAi2.M Gedeputeerde wil debat over woontoren zaterdag 24 januari 2004 fwHarmen van der Werf dDDELBURG - Mini-camping- toiders verkeren in grote onze- Kriiel over het komend sei- jen, Het ministerie van Land- pkomt maar niet met infor- 0tieover hoeveel kampeereen- zij op hun mini-camping i toelaten. fodatis een slechte zaak voor g toeristisch product Zee- Ij", oordeelt gedeputeerde Ice Kok van recreatie, „Mi- pipinghouders weten niet ze aan toe zijn en daarom ranen zij hun klanten ook «Snzekerheid bieden." Kok voerde gisteren overleg (wethouders van recreatie de kustgemeenten Sluis, Noord-Beveland en ren-Duiveland. Veel dan vaststellen dat Den laat afweten, konden met. Wethouder G. van der Me Wilde van Schou- üs-Duiveland deelt de mening irovinciaal bestuurder De is heel kwalijk. Twee jaar jisiden is al toegezegd dat het fe seizoen vijftien kampeer- aeden op een mini-camping sochten staan." is nog steeds niet geregeld, bister Veerman van Land- Bwzorgt voor vertraging. Hij éde Wet op de Openluchtre- Btie intrekken, maar komt Beind dit jaar met een intrek- jswet. Voor komend seizoen 'hij een overgangsregeling 'en, te er echter nog niet. alang er geen overgangsrege ling is, geldt de huidige wet, die in het hoogseizoen en rond feest dagen vijftien kampeereenhe- den toestaat en daarbuiten tien. „Juridisch schijnt het erg moei lijk te zijn de regeling te ma ken", heeft De Kok vernomen. „Eind februari zou die er moe ten zijn." Uitbreiden De Kok gaat er vanuit, evenals de gemeentebestuurders, dat de overgangsregeling het mogelijk maakt het hele seizóen vijftien kampeereenheden toe te laten. De vereniging van kampeerboe- ren Vekabo, die niet voor het overleg was uitgenodigd, wil ver der gaan. Mini-campinghouders die dat willen en kunnen, zou den volgens de Vekabo moeten kunnen uitbreiden tot twintig of vijfentwintig eenheden. Voor De Kok is dat niet onbe spreekbaar, laat hij doorscheme ren. „Maar laten we eerst dit sei zoen goed regelen, dan kunnen we over de toekomst praten, ook in relatie tot andere vormen van verblijfsrecreatie.'", stelt hij. OOSTKAPELLE - Leden van de Samen-op-Weg-kerken van Oostkapelle spelen op zondag 8 februari de musical 'Anders dan de nacht' van Kees de Bruine. De uitvoering gaat over het. ver haal van Mozes en vindt plaats in de Zionskerk in Oostkapelle. De aanvang is om 19.00 uur. W. Gispen, rector magnificus van de Universiteit Utrecht, voorzitter N. Ginjaar van de Roosevelt Academy en bestuursvoorzitter J. Mandos van de Hogeschool Zeeland geven zichzelf een applausje nadat ze de startdocumenten voor de universiteit in Middelburg hebben getekend. foto Ruben Oreel door Ron Magnée MIDDELBURG - De Roosevelt Academy gaat in de toekomst ook masteropleidingen aanbie den. Die voorspelling deed voorzitter N. Ginjaar van de onderwijsinstelling gisteren bij de officiële aftrap van de Roosevelt Academy. „De bacheloropleiding is slechts het begin. Op den duur halen we ook masteropleidin gen in huis", voorspelde voor zitter Ginjaar van de stichting Roosevelt Academy. Voorals nog verzorgt de Zeeuwse uni versiteit vanaf september al leen een driejarige bachelorop leiding. Ginjaar, zelf oud-staatssecretaris van On derwijs, waagde zich zelfs aan de voorspelling dat de studen ten zó ambitieus zullen zijn dat ze ook nog willen promove ren aan de Middelburgse uni versiteit. Ginjaar deed haar uitspraken tijdens de officiële onderteke ning van de startdocumenten van de Roosevelt Academy in het gemeentehuis in Middel burg, de plek waar in septem ber de Zeeuwse universiteit van start gaat. Naast Ginjaar ondertekenden ook W. Gispen, rector magnificus van de Uni versiteit Utrecht en bestuurs voorzitter J. Mandos van de Hogeschool Zeeland de ge meenschappelijke regeling die aan de Roosevelt Academy ten grondslag ligt. Bij de plechtigheid benadrukte Mandos het vernieuwende ka rakter van de Middelburgse universiteit. Recto r-magni fi cus Gispen van de Utrechtse universiteit meende dat Mid delburg met de onderwijsinstel ling de 'top van de jonge gene ratie naar Middelburg haalt'. Tempo Deze populatie zal een bepalen de factor in de stad worden, zo voorpelde Gispen. Ginjaar be nadrukte vooral het tempo waarmee de Roosevelt Aca demy uit de grond is gestampt. „Twee jaar geleden was het nog onvoorstelbaar. En nu ver richten wij de formeel-juridi sche handeling. Er is niemand die dat snapt." Inmiddels loopt het aantal aan meldingen van studenten vol gens plan, oordeelt H. Adriaan- sens, dean van de Roosevelt Academy. Eind deze maand staat de teller waarschijnlijk op 80 a 85 studenten. Dat wil zeggen: studenten die zich heb ben aangemeld, de verplichte papieren hebben overhandigd, zoals een aanbevelingsbrief van de schooldecaan en een mo- tivatiebrief van eigen hand, en waarschijnlijk ook worden toe gelaten. Volgens Adriaansens ging de oorspronkelijke planning uit van 90 a 100 studenten aan het eind van deze maand. Op 1 mei sluit de inschrijving. Er is plek voor zo'n tweehonderd eerste jaars. VLISSINGEN-OOST - Vakbond CNV heeft gisteren als nog ingestemd met de nieuwe CAO voor olieraffinaderij Total in Vlissingen-Oost. De leden hadden het gevoel het onderste uit de kan te heb ben gehaald. Twee weken geleden wezen zij het eindbod van de directie af omdat het te veel open eindjes bevatte, met name over enkele fiscale regelingen. Na overleg tussen CNV en de directie zijn die onduidelijk heden opgelost. Ook al omdat FNV Bondgenoten twee we ken geleden al wel met het eindbod had ingestemd, gin gen de CNV'ers gisteren toch akkoord. Het loon gaat met terugwerkende kracht vanaf oktober met 0,85 procent om hoog. Daarnaast krijgt het personeel elk jaar een budget dat naar eigen inzicht kan worden besteed aan allerlei zaken, bijvoorbeeld een computer, pensioensparen, zorgverlof of kinderopvang. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 26-jarige vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad voor dronken rijden veroordeeld tot 600 euro boete en acht maanden voorwaardelijke rijontzegging. De Middelburgse bleek 7 juni vorig jaar te veel alcohol te hebben gedronken toen ze met haar auto in Vlissingen be trokken raakte bij een ongeval. Uit de blaastest volgde een score van 545 microgram, tweeënhalf keer zoveel als toegestaan. Uit haar strafblad bleek dat de Middelburgse al bij een eerdere gelegenheid met een slok te veel op een auto had bestuurd. Een twintigjai'ige drankrijder uit Krabbendijke werd voor rijden onder invloed bestraft met 405 euro boete. De man werd 7 juni vorig jaar in Kruiningen betrapt met een alcoholgehalte van 440 microgram, twee keer zoveel als toegestaan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde gisteren een acht tienjarige inwoner van Temeuzen wegens mishandeling tot 120 uur taakstraf De verdachte was 15 juni vorig jaar in de binnenstad van Temeuzen betrokken bij een opstootje. Daarbij had hij een man met een boksbeugel geslagen. Ook deelde hij knietjes uit aan het slachtoffer. Aan de hand van de video beelden werd de jonge Terneuzenaar door de politie aan gehouden. RILLAND - Tijdens een videosurveillance heeft de politie gisteren twee automobilisten betrapt die veel te hard re den. Beiden moesten hun rijbewijs inleveren. Op de Oude Rijksweg in Rilland reed een 35-jarige auto mobilist uit Hellevoetsluis met een snelheid van 160 kilo meter per uur, terwijl ter plaatse slechts 80 is toegestaan. Op de A58 passeerde een 22-jarige Amsterdamse automo bilist Kapelle met 174 kilometer per uur, in plaats van de 120 die daar is toegestaan. »f Maurits Sep IDDELBURG - Jarenlang de- i ze hun werk in stilte. Wat leden en hoeveel ze daarvoor fflald kregen, interesseerde mand iets. Maar sinds hun is salarisverhoging zijn de missarissen van Delta het üpuntvan kritiek. Wie zijn ei- ijk die 'zakkenvullers'? -zijn er negen: acht mannen vrouw. De bekendsten voorzitter J. Hennekeij ^gedeputeerde van de D),T. Poppelaars (huidig ge beerde van het CDA) en Kok (burgemeester van Bor- Poppelaars en Gelok verte- woordigen respectievelijk de ihcie en de gemeenten. Om- 'zijvoor de overheid werken, Wen neveninkomsten in de linde- of gemeentekas wor- igestort. Zij zien dus niks te- ran hun jaarlijkse vergoe- ^van 18.500 euro. Som die reden vindt Gelok, Waris van de Raad van Com- snnssen (RvC), de ontstane ftssie vervelend. Er is in zijn r=lgeen sprake van zelfverrij- I Een vergelijking met de Ni van Ahold, Anders Mo- I gaat in zijn ogen mank. trok hij zich de kritiek - In zijn nieuwjaarsrede be- januari bood hij - als burge n-publiekelijk zijn excu- zsn. Of hij - als commissaris ^aar ook gaat handelen, is tiaar de vraag. Hij wacht de gering van de commissaris- dofebruari af. Poppelaars zelf niks mag Nvan zijn commissaris-sa- Moet voor hem niet ter za- /»k heb wel met die verho- S geworsteld, maar ik vind lijn moet trekken. Of of allemaal niet. En ge- jnaar andere bedrijven be- IDelta geen exorbitante ver- Uit en vergelijking po Hay Group blijkt dat Wn 'gemiddelde' vergoe- S'-htkeert. Ook de tijdsbeste- somt overeen met het lan- &gemiddelde. fckeij krijgt als voorzitter pgste vergoeding: 25.000 "aar als oud-gedeputeer- 'igt hij ook wachtgeld van JNde. Hij mag bijverdie nt 100 procent van zijn Nrdiende loon. Alles daar- Wördt gekort op zijn jeld. letter van de RvC is to Werf, topman van ver zekeringsmaatschappij Aegon. Hij restaureerde het Wooldhuis aan de boulevard van Vlissingen en woont daar nu. Een andere topindustrieel is G. van der Peijl, directeur en grootaandeelhouder van De Hoop in Temeuzen. De Hoop ex ploiteert de bouwmarkten Gam ma en Karwei. Van der Peijl is door Quote op plaats 387 van de 500 rijkste Nederlanders gezet, met een geschat vermogen van 50 miljoen euro. De provincie heeft als grootaan deelhouder (50 procent) van Del ta drie commissarissen. Naast Poppelaars zijn dat W. van Montfrans en F. de Zeeuw. Van Montfrans, oud-burgemeester van Veere, is tegenwoordig inte- rim-manager. Zij heeft een twee de huis in Grijpskerke. De Zeeuw is directeur nieuwe mark ten bij het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Vertrouwen Eén plaats in de Raad van Com missarissen is ingeruimd voor ie mand die het vertrouwen geniet van het personeel. Op voor dracht van de ondernemings raad is D. Don benoemd, oud-di recteur van het energiebedrijf in Noord-Holland. Het negental wordt gecompleteerd door een Vlissinger: C. Izeboud, hoogle raar ondernemingsrecht aan de Vrije Universiteit in Amster dam. De Raad van Commissarissen ziet erop toe dat de directie van Delta haar werk goed doet. De Raad kan voorstellen van de di rectie goed- of afkeuren. Dat ge beurt in het belang van het be drijf en in dat van de aandeel houders. En omdat dat de over heden zijn, zijn ook de Zeeuwse burgers gebaat bij een Raad van niveau. „Wij dragen een grote maatschappelijke verantwoorde lijkheid", constateert presi dent-commissaris Hennekeij. „Sommigen van ons zijn juist daarom wel commissaris bij Del ta geworden, maar niet bij een ander bedrijf. Wij voelen ons be trokken bij Zeeland." Dat verklaart volgens Henne keij waarom zij zich niet herken nen in het beeld van 'een stelle tje zakkenvullers'. „We voelen ons machteloos dat te verande ren." Het lijkt ook alsof de commissa rissen zich er niet tegen willen verzetten. Alsof ze daar geen zin in hebben, dan wel er geen zin in zien. Voor een deel omdat zij te weinig tijd hebben, ze zijn in meerderheid drukbezet, maar ze ker ook omdat ze er niet voor voelen zich in de discussie te mengen. Zij blijven bij voorkeur op de achtergrond, verschansen zich liever achter de voorzitter, die als officiële woordvoerder optreedt. Poppelaars en Gelok moeten soms wel antwoorden; zij dragen ook politieke verant woordelijkheid. Buiten hen is al leen 'personeelscommissaris' COR DE JONGE Don bereid zich uit te spreken. „Soms moet ik erom fronsen, soms moet ik erom lachen", zegt Don over de commotie. Hij ont vangt wekelijks de krantenknip sels over Delta. De laatste we ken 'met gemengde gevoelens'. „Een zakkenvuller ben ik niet." De verhoging van 35 procent be schouwt hij zelf ook als 'een for se stap', zeker in deze periode. „Maar ik geneer me niet. In de zes jaar dat ik commissaris ben, is er veel veranderd." Delta is een ander bedrijf geworden. Commerciëler. De verantwoor delijkheden zijn zwaarder ge worden. „Daardoor zijn we veel meer gaan vergaderen. Ik ben dan wel gepensioneerd, maar ook mijn tijd is kostbaar." Don moet bovendien bijhouden wat de concurrenten van Delta doen, zich verdiepen in 'de markt'. Veel lezen dus, en con gressen bezoeken. Volgende week bijvoorbeeld naar Eneco. „Ik moet toch weten hoe ze daar denken." De kosten die hij daar voor maakt, moet hij uit zijn ver goeding halen. Een vergoeding trouwens die hij niet volledig op strijkt; Delta houdt er eerst 52 procent loonbelasting af. Van de 18.500 euro bruto blijft netto 8880 euro over. Hij is uiteraard door niemand verplicht commis saris te worden. Wel gevraagd, door de ondernemingsraad. Een leuke verrassing was dat. Geen wanklank Vanuit de medewerkers van Del ta is nog vrijwel geen wanklank vernomen over de salarisverho ging. Tegenover hen hoeft hij zich dus niet schuldig te voelen. Doet Don ook niet. „Op de tota le begroting van Delta is mijn sa laris maar een enorm klein be dragje. Of we voorzichtiger had den moeten zijn? We hadden het beter moeten uitleggen." Want in zijn ogen schuilt daar de kern van het probleem: „Bijna niemand weet wat wij doen en waar we vandaan ko men. Het is een ver-van-hun- bed-show. In het algemeen be staat er een verkeerd beeld van wat wij zijn en doen. Commissa ris, dat is geen bekend beroep." Dat is ook hun eigen schuld, geeft Don toe. Commissarissen zijn omgeven met een waas van 'oude mannen met een sigaar in hun hoofd' die elkaar in achter kamertjes leuke baantjes toe schuiven. Don geeft het ronduit toe: wat meer openheid zou de commissarissen goed doen. door Harmen van der Werf YERSEKE - De discussie over de effecten van schelpdiervisse rij op de Waddenzee is in vreemd vaarwater terechtgeko men. B. Ens, eerstverantwoorde lijke voor de evaluatie van het sinds 1993 gevoerde schelpdier- visserijbeleid, heeft gisteren zelf één van de hoofdconclusies van de evaluatie gerelativeerd. De schelpdiersector is verbijsterd. Volgens Ens is naar buiten toe te veel de nadruk gelegd op de gevolgen van lange-termijneffec- ten op het Waddenmilieu, zoals de afname van de hoeveelheid voedingsstoffen in het water. De invloed van visserijactiviteiten op de vogelstand is daardoor naar zijn oordeel onderbelicht gebleven. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur reageert getergd op de uitlatingen van Ens, ver woord in dagblad Trouw. „De evaluatie heeft vier jaar ge duurd en is getoetst door een on afhankelijke commissie. Het geeft geen pas daar dan op terug te komen, al hou je altijd onze kerheden. Wetenschappers moe ten de kunst verstaan daarmee om te gaan." Twijfel Wat Ens heeft gezegd, komt niet uit de lucht vallen. Natuur- en milieuorganisaties trokken eer der de conclusie over de vermin derde productiviteit van de Wad denzee in twijfel. Zij bleven bij hun eis dat de in hun ogen tc schadelijke mechanische kokkel visserij moet worden stopgezet. Onderzoeker T. Piersma van het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ), gehar nast tegenstander van kokkel vis serij, ging zelfs een stap verder. Hij verweet het ministerie van Landbouw de uitkomsten van de evaluatie te hebben gemani puleerd ten gunste van de schelpdiersector. T. IJlstra, pro jectleider bij het departement, nam daar vervolgens in felle be woordingen afstand van. Piers ma heeft niet aan de evaluatie meegewerkt. Duurzaam Of al dit geruzie politieke gevol gen heeft, is zeer de vraag. De standpunten over de toekomst van de schelpdiervisserij in de Waddenzee liggen al min of meer vast. CDA-Kamerlid S. Buijs en zijn VVD-collega J. Geluk geven aan de koers te blij ven volgen die minister Veer man heeft uitgestippeld. Veer man vindt dat de schelpdiervis serij kan blijven, maar dan moet er w<^l werk worden gemaakt van milieuvriendelijkere, duur zame visserijmethoden. Ook de LPF zit op die lijn. In een verklaring hebben de drie instituten die bij de evalua tie betrokken zijn, gistermiddag laat aangegeven dat zij achter de studieresultaten blijven staan. Voor het ministerie van Landbouw is de kous daarmee af. „Dc nuancering die Ens heeft willen aanbrengen, was goed be doeld, maar de presentatie is on handig aangepakt", aldus een voorlichter. Momenteel is de inspraak over de evaluatie nog gaande. Minis ter Veerman komt in mei, juni met voorstellen voor nieuw be leid, waarna de Tweede Kamer aan zet is. RILLAND - Gedeputeerde H. van Waveren vindt dat alle inwoners van de Bevelanden hun mening moeten kunnen ge ven over het plan een woonto ren te bouwen in het Stations park in Goes. Van Waveren zei dat gisteren tij dens het congres Bouwen aan de toekomst in Rilland. „De ge meente Goes wil een grote in greep doen in het publieke do mein door het stadsgezicht te verrijken - of zo u wil te verpes ten - met een toren van circa tachtig meter. Die toren heeft een grote impact op de Bevelan den. Zo'n ingreep verdient een groot publiek debat. De locatie ligt vast, de vorm nog niet, De officiële inspraak is voorbij. Maandag is er nog een hoorzit ting. Eerlijk gezegd vind ik zo'n procedure voor een dergelijk project veel te mager. De toren is straks vanuit Nisse en Kapel le goed te zien. Ik reken op het initiatief van de gemeenteraad."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15