iddelburg wil verleidelijk zijn Natuurstichting dolblij na overwinning 11 Houtbedrijven sluiten de deuren lens en moeten minstens eenmaal naar hoofdstad komen 20% KORTING 6 loete voor egeren van wlitiebevel Uitstallingen zijn economisch belang 'opmerk keukens tegen afbraakprijzen. SieMatic 'ouiCcf, Winkeldief moet vier weken zitten fff <2^^ - ING Bank Terneuzen wil brug zijn tussen eigen inwoners en Georgië Veere verlaagt tarief voor uitstallingen niet Oog 'ZC WALCHEREN zaterdag 24 januari 2004 fflrAhvan der Sluis JDDELBURG - De stad Mid- burg moet zich beter verko- a om mensen te verleiden ten minste tenminste één keer naar stad te komen óf nog een leer terug te keren, Onderne- jHS, bewoners en het gemeente- stuur moeten daarvoor samen handen ineen slaan. Dat iaat in het Stadspromotieplan. n W stellen de gemeenteraad j»rom dit jaar 365.000 euro itle trekken. fessen moeten verleid worden snaar de Zeeuwse hoofdstad komen om er willen wonen [of werken. Als de stad wil wien, dan moet Middelburg aten de stadsgrenzen 'zieht- iürder en uitnodigender' wor- 5. Nieuwe promotie-activitei- t moeten daarvoor zorgen, ïiidige inwoners van Middel- Advertentie op onze gastronomische brunches (op 25 jan., 8,15 en 22 feb., 7 en 21 mrt.) Nu voor 16.50 p.p. (kinderen speciaal tarief) Met Valentijn (15 feb.) in roos voor de dames! Golden Tulip JUIN KOUDEKERKE/VLISSINGEN Westduin 1 4371 PE Koudekerks (Dishoek) II0118-552510 Fax:0118-552776 westduin@zeelandnet.nl Lei IELBURG - Een 24-jarige oner van Kapelle is gisteren Bddelbur» voor het negeren een politiebevel veroor- dtot 225 euro boete. Euan weigerde op 7 juni vorig Ein het uitgaanscentrum van te zich te verwijderen toen een wildplasser aan- Waarom mag ik hier niet ?We leven toch in een vrij had hij gezegd. „Het nieuwsgierigheid", zei hij feren dacht er an over. „U bleef tussen de in staan. Dat is heel ver- Std voor de politie, want zij geen behoefte aan om- die zich met hun werk bemoeien." f boete was conform de eis pdeOfficier van Justitie. Honderd uur taakstraf voor verduistering PpELBURG - Dc Mid- jidburgse politierechter B. prewaard Boekhout ptgisteren een 31-jarige F® uit Oost-Souburg por verduistering honderd •"taakstraf opgelegd. p Souburger had medio in Vlissingen als pen- Pgmeester van de Stich- N Palladium 4340 euro pterovergedrukt. De ver ste gaf de verduistering ren zei uit geldnood tot Naad te zijn gekomen, ^schadebedrag heeft hij Mddels terugbetaald Ne Stichting. burg, maar ook ondernemers en het gemeentebestuur moeten meehelpen aan de promotie van hun stad. Ondernemers zouden bijvoor beeld hun zakelijke relaties be wuster en vaker moeten uitnodi gen om Middelburg van een an dere kant te leren kennen. Inwo ners kunnen vrienden en familie meenemen naar toeristische plekjes in de stad om zo via mond-tot-mondreclame te pro moten. De gemeente moet als een spin in het web fungeren door zoekende ondernemers be ter van dienst te zijn of ze met een bijzonder bedrijfsevene ment naar de Zeeuwse hoofd stad te lokken. De gemeente Middelburg moet een zogenaamd 'business servi cepakket' ontwikkelen. Dat be staat uit een 12-uursmeldlijn voor vragen, klachten en infor matie. Antwoord Binnen twee dagen krijgt ie mand antwoord over de stappen die gemeente neemt. Binnen twee weken krijgt de aanvrager een schriftelijk en volledig in houdelijk antwoord, onderte kend door het college van B en W. Ook nieuw is een oriënte rend bezoek aan Middelburg, be doeld voor geïnteresseerde on dernemers die zich willen vesti gen. Het bezoek bestaat uit een ontvangst door de burgemeester of een wethouder, een diner, het wegzetten van de auto, een cul tureel uitje en een bijzonder aan denken, een dag later bezorgd op het privé-adres. Een nieuw idee is ook perso neelsverenigingen in den lande te interesseren om eens een dag je Middelburg te doen. De stad zou ook meer kunnen doen met Pasen. Onder de naam 'Mystiek Middelburg' kunnen kerken, re ligieuze groepen en aanbieders van passende kunst (beeldende kunst, podiumkunst, zang en muziek, poëzie) een programma kunnen aanbieden. Pasen is vol gens het Stadspromotieplan een bijzonder moment, omdat de ontdekker van het Paaseiland (Jacob Roggeveen) uit Middel burg komt. Internet Een grote rol om de stad te pro moten is weggelegd voor inter net en stadspromotiebrochures. Daar is ook het meeste geld mee gemoeid. Voor dertigduizend eu ro kan een Middelburgs promo tieteam ingezet worden. Zij zijn door Ab van der Sluis VEERE - Eigenlijk, zegt de Veer- se ondernemer Jan Mosmans, is het de moeite niet waard om ook maar één woord vuil te ma ken aan het gemeentelijk uitstal lingen- en terrassenbeleid. ,,'t Is om te lachen." Hij vindt alle re geltjes over afmetingen, de con troles van de afgelopen zomer en de evaluatie van deze week te zot voor woorden. „Het is betut teling." Mosmans heeft zeven winkeltjes in Veere, waar hij kleding, keu kenspulletjes, woondecoraties en snoep verkoopt. Aan de gevel van elk pand hangt een klein uit hangbord. Op de stoep staat een billboard met een afmeting van vijftig bij vijftig centimeter. De stoep voor Saartje, waar hij keu- kenaccessoires en speelgoed aan de man brengt, staat vol met houten trapjes en onder meer visnetjes. „Ik mag mijn eigen stoep zo vol zetten als ik zelf wil. Ik zou er zelfs een hele ker mis van kunnen maken, maar dat doe ik niet. Ik vind dat de on dernemers in Veere het heel be hoorlijk doen. Kijk naar de trap jes; dat is een behoorlijke sta pel. Zo verkoop ik er wel een he le berg. Uitstallingen zijn puur een economisch belang." Hij wijst naar de overkant van de Markt, waar zijn winkel Mal le Jantje is gevestigd. Op de smalle stoep staan granieten bankjes. „Daar heb ik er vorig jaar ongeveer veertig van ver kocht, alleen omdat ze buiten staan. Het is een lokkertje. Je hoopt zo klanten binnen te krij gen. Als er niets buiten staat, lo pen mensen je winkel voorbij." De stoepen op de Markt in Veere behoren bij de woningen. Vrijwel elk huis heeft een hek. Wandelaars worden daardoor min of meer gedwongen om over de weg te lopen. De wandel- strook meet slechts een halve meter met pal daarnaast par keervakken. Mosmans wijst op het terras van de plaatselijke lunchroom, die behalve op de stoep, ook stoelen heeft staan op een parkeervak. „Over een ob stakel gesproken! Ik vind het prima, hoor. Niks is zo belang rijk als op een terras zitten, ze ker op een mooie dag. Het is ook een kwestie van smaak. De één vindt aluminium stoelen mooi, de ander geeft de voorkeur aan rieten stoelen. Dat is toch heel persoonlijk. Terrassen trekken gewoon mensen. Het houdt Veere levendig. Wij betalen ook voor de uitstallingen en de ter rassen." De Veerse ondernemer kan zich de controles van afgelo pen zomer nog goed herinneren. Bij de eerste inspectie kreeg hij te horen dat één van zijn bill- boarden een paar centimeter in de goot, naast het trottoir stond. Bij wijze van compromis staat de reclame-uiting nu een paar centimeter op de stoep. Met vakantie „Wat mij ook verbaasde, is dat de controle plaatsvond in de zo mer. Ik heb met de chef van de controleur gebeld, maar die was met vakantie. Ook de behande lend ambtenaar was met vakan tie. In de zomer hebben wij, on dernemers het hartstikke druk, maar het gemeentelijk apparaat is met vakantie... De manier waarop de controles zijn inge voerd, is niet goed geweest." Mosmans zegt dat hij ondanks alles voldoende begrip vindt bij het gemeentebestuur. „In de eva luatie staat dat er nog dertig ge vallen zijn, waar met maatwerk een oplossing gezocht moet wor den. Daar komen we wel uit. Wat de gemeente niet moet ver geten is dat uitstallingen en ter rassen van levensbelang zijn voor ondernemers. Ik denk dat de situatie zichzelf wel regelt, maar ik hou een beetje het ge voel over dat de winkeliers er een zootje van maken. Dat is niet zo." Jan Mosmans baant zich een weg over de stoep aan de Markt in Veere. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Stichting Tuin van Zeeland heeft het voor elkaar. Tot april kapt het water schap Zeeuwse eilanden geen meidoorns meer. Het water schap gaat het eigen beleid, on der druk van de provincie, tegen het licht houden. Valerie Sche pers van de stichting is blij. „We hebben een grote Goliath versla gen." De Tuin van Zeeland heeft zich sinds de oprichting sterk ge maakt voor de beplanting op Walcheren en in het bijzonder voor de meidoorn. Schepers is samen met Peter Fraanje de drij vende kracht achter de Tuin van Zeeland. „In het begin denk je, we willen toch het goede, dat zullen anderen ook wel vinden. Het gaat tenslotte om het groen op Walcheren. Het was voor mij een enorme klap dat we zo ont zettend veel tegenwerking kre gen. Het zit zo diep bij ieder een." De directe aanleiding voor de oprichting van de stichting was het kapbeleid van het Water schap Zeeuwse Eilanden. Fraan je en Schepers merkten dat ver ontruste burgers geen bezwaar kunnen maken tegen kapvergun- ningen. Door een stichting op te richten, kon dat wel. „We heb ben altijd geprobeerd om de dia loog te zoeken, met gemeenten en met het waterschap. We wil den ze er bewust van maken dat het zo gewoon niet kon. Maar het waterschap is. zo gesloten als een oester. Ze doen beloftes die ze een week later alweer ver geten zijn," Het conflict tussen het water schap en de stichting bereikte een hoogtepunt toen het water schap besloot dat alle mei doorns op Walcheren op minder dan vijfhonderd meter afstand van een fruitteler of boomkwe kerij, gekapt moesten worden. De meidoorn zou de veroorza ker zijn van de ziekte peren- vuur. „De universiteit van Wage- ningen heeft inmiddels weer legd dat perenvuur overgaat van meidoorns op boomgaar den", zegt Schepers. De meidoorn was voor de inun- (Advertentie) afbraakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk, maar voor een keer verkopen wij enkele -le SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de aller- 'e SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is op. Kom snel langs bij onze SieMatic adviseurs. Kijk voor dealeradressen in de Gouden Gids of bel 0800 - 0042 of kijk op ,5|eniatic-showroomkeukens.nl. U bespaart duizenden euro's. L^eMatic Keukenstudio Van Vliet Nieuwendijk 89 onder dak bij Pot Woninginrichting •Sieger B.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 MIDDELBURG Woonstudio Middelburg -'derrein Arnestein Grenadierweg 17a TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 siematic-showroomkeukens.nl datie de reden dat mensen uit de randstad naar Walcheren kwa men, vertelt Schepers. „Ze kwa men voor de geur." Eén van de belangrijkste doelstellingen van de stichting is het herstel van het ouder cultuurlandschap op Walcheren, inclusief haagbe planting en inclusief meidoorn. Wanbestuur „In de algemene vergadering van het waterschap is het voor stel gedaan om de leden dat rap port te laten lezen en de besluit vorming een maand uit te stel len. Ze wilden gewoon het rap port niet lezen. Dat is onzuivere besluitvorming. Als je niet van de feiten op de hoogte bent, kun je geen besluit nemen. Dat is ge woon wanbestuur. Ten einde raad, belde Schepers een hoogle raar waterschapsrecht, die advi seerde om het provinciebestuur in te schakelen. „Zo is alles aan het rollen gekomen. We blijven toch nog argwanend, maar de provincie heeft ons beloofd dat we op de hoogte gehouden wor den. We willen ons nu wat terug trekken en ons wijden aan fond senwerving, zonder steeds over onze schouder te moeten kijken om op te letten wat er nu weer gekapt wordt. De afgelopen twee jaar zijn we alleen bezig ge weest met actievoeren." Geen verstand Het waterschap zou het beheer van het groen langs de wegen over moeten dragen aan de pro vincie, vindt Schepers. „Ze heb ben er geen verstand van. Wij hebben ervoor gepleit om eerst eens alle beplanting langs te gaan, dood hout weg te halen en aan onderhoud te doen. De jon ge boompjes waaien om en lig gen drie maanden plat. Dat is toch zonde van het geld?" „We voelen ons echt klokkenluiders. Het was niet altijd makkelijk. Maar we krijgen enorm veel po sitieve reacties. Het leeft abso luut op Walcheren. Het kost heel veel energie, maar nu reali seer ik me dat je als heel klein Davidje toch een grote Goliath kan verslaan." Valerie Schepers van de Stichting Tuin van Zeeland is blij dat het waterschap tot april stopt met het kappen van meidoorns. foto Lex de Meester advertentie STERK IN PRIJS <S KWALITEIT in denH herkenbaar aan bijzondere kle ding, geen gewone jas, maar juist een Middelburgs ontwerp. Eén idee, het inzetten van een vaste camera vanuit Middel burg, met een link naar de web site, vindt het college te duur. Dat zou per jaar veertigduizend euro gaan kosten. B en W zien meer in uitbreiding van de web site, waar voor specifieke doel groepen (ondernemers, toekom stige bewoners) informatie is te vinden. Het college is wel voorstander van een bezoekerspas met toeris tische informatie en kortingen. De pas vervangt de Touristpass. door Jeffrey Kutterink GOES - Houtverwerkingsbe drijf Van Riesen en Hout Kon- struktie Nederland (HKN) in Goes gaan dicht. Hoeveel van de in totaal 50 arbeidsplaatsen ver loren gaan, is nog niet precies bekend. De vestigingen zijn onderdeel van Pontmeijer, een bedrijf dat al langere tijd kampt met finan ciële problemen. Het concern heeft vorig jaar al een grote reorganisatie doorge voerd. Daarbij is vooral de kaas schaafmethode gebruikt. De mensen die bij die reorganisatie zijn ontslagen, hebben onlangs van het CWI een brief ontvan gen waarin tevens de nieuwe re organisatie in Goes stond ver meld. Terwijl het personeel van de bouwbedrijven in Goes nog van niets wist. „Daardoor lag het op straat en heeft Pontmeijer in al lerijl het personeel, de onderne mingsraad en de vakbonden als nog moeten inlichten", zegt CNV-bestuurder T. van Rijssel. „Dit had nooit zo mogen gebeu ren. Het CWI heeft dat tegen al le afspraken in vermeld." Volgens Van Rijssel is de oor zaak van de bedrijfssluitingen triest, maar onvermijdelijk. „De bouw heeft een heel slecht jaar achter de rug. Financieel staat MIDDELBURG - Officier van Justitie, J Groen, eiste gisteren in Middelburg tegen een twintig jarige winkeldief uit Arnhem vier weken cel. „Deze man is hard op weg een veelpleger te worden." De politierechter was het met de officier eens en von niste conform de eis. De Arn hemmer werd op 16 juni in Mid delburg betrapt toen hij uit een kledingzaak blouses wegnam. Pontmeijer er slechter voor dan gedacht. De kaasschaaf voldoet niet meer." Bij Van Riesen en HKN in Goes werken 50 mensen. „Hoeveel mensen kunnen worden overge plaatst naar andere vestigingen en hoeveel gedwongen op straat komen te staan is nog niet duide lijk", zegt Van Rijssel. „Daar over worden we eind januari dóór de directie van Pontmeijer ingelicht." Een deel van de medewerkers van Van Riesen kan aan de slag bij de vestiging van Pontmeijer in Middelburg. De medewerkers van HKN kunnen meeverhuizen naar een vestiging in Gelder land. „We gaan na of het sociaal plan dat is gemaakt voor de reorgani satie van vorig jaar, moet wor den aangepast of aangevuld voor deze reorganisatie", aldus Van Rijssel. „Binnen Pontmeijer vinden nu op verschillende niveaus reorga nisaties plaatst. Zo wordt ook op het hoofdkantoor in Zaan dam gereorganiseerd. Ik ver wacht dat ook elders in het land vestigingen zullen worden geslo ten." (Advertentie) STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert met de nieuwe vestiging in de Stadspoort AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 door René Hoonhorst TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil fungeren als in termediair voor burgers en be drijven die iets voor de inwo ners van Georgië willen doen. Nu de oud-Terneuzense Sandra Roelofs presidentsvrouwe is - haar man Michail Saakashvili wordt morgen officieel geïnstal leerd - willen velen het land van de voormalig stadsgenote hel pen, had G. van Boom van de TOP (Temeuzense Onafhankelij ke Partij)vernomen. Hij vroeg tijdens de rondvraag van de raadsvergadering dan ook wat de gemeente kan doen om de hulp ter bestemder plekke te brengen. Burgemeester J.Lonink meldde dat het gemeentebestuur e-mail-contact met Georgië heeft en daarnaast contact heeft gezocht met de ouders van Roe lofs. „De vader van Sandra gaat binnenkort naar Georgië en zal daar inventariseren aan welke zaken het meest behoefte is. Wij brengen bedrijven of particulie ren vervolgens met hem in con tact obzorgen voor de adresgege vens van charitatieve doelen", legde Lonink na de raadsverga dering uit. De burgemeester benadrukte dat Terneuzen alleen bemiddelt voor humanitaire en charitatie ve doelen. Het gemeentebestuur zal geen politieke betrekkingen aankno pen met het Georgische bewind. „We willen als gemeente inwo ners die iets willen doen in Georgë of voor de Georgiërs de weg wijzen, maar we houden ons verre van politieke ontwik kelingen in het land." draaien. B en W hadden name lijk wel besloten om het tarief voor de terrassen in de kustker- nen niet extreem te verhogen. Het college schrijft aan de ge meenteraad wel nagedacht te hebben over een lager tarief voor de uitstallingen, maar bur gemeester en wethouders van Veere blijven bij hun eerder in genomen standpunt. Het dagelijks gemeentebestuur hoopt door het vragen van (ho ge) tarieven, 'de overmatige aan wezigheid van uitstallingen op de openbare weg in te dammen'. De gemeente wil op deze manier de toegankelijkheid van stoepen en straten in de kernen waarbor gen en de verkeersveiligheid ver hogen. door Ab van der Sluis DOMBURG - Burgemeester en wethouders van Veere zijn niet van plan de tarieven voor de winkeluitstallingen te verlagen. Dat schrijft het college aan de gemeenteraad. In de raadsvergadering van no vember besloot de gemeente raad de precariobelasting voor de terrassen en de uitstallingen te verhogen. Het tarief voor de uitstallingen steeg van 2,5 naar vijf euro. De Federatie van Ondernemers verenigingen in de gemeente vroeg daags erop in een brief de verhoging van de precariotarie- ven voor uitstallingen terug te zeeuwse almanak Telefoon: 0UH-59I900 www. restaurants'rouwenpolder.nl Alleen maandag gestolen m.u.v,jidi-augiistus) Guido's moeder liep de laat ste dagen wat moeilijk. „Ik heb last van een ekste roog antwoordde ze de klei ne man toen hij vroeg hoe dat zo kwam. Toen hij 's jniddags uit school kwam, wilde Guido meteen weten hoe het met moeder ge steld was. „En, doet je extra oog nog zo'n pijn?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11