Bhumibol laat Nederlanders vrij PZC Thais kind besmet met vogelgriep Hoe echt is het wiel van Michiel Achthonderd banen KPN weggesaneerd raymondo inister Bot bereikt akkoord over gevangenen in Thailand 21 t/m 23 Van Gogh had geen schuldgevoel Afrika Cup belangrijker dan WK erstappen telt Jordan timatum PZCj LETSELSCHADE? Naaktloper voltooit missie Polen komen niet naar Zeeland, ze zijn er al ■XKEBKl Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 mSm 5° gewolkt pikten :Jidenwind lokaal wat motregen. Matige en maximumtemperaturen deSgraden. ;47e jaargang no. 20 www.raymondo.nl maandmenu 23 Uiensoep met stokbrood kruidenboter gevolgd door een vistrio van zalm, botervis en scholfilet en als afsluiting het dessert van de chef. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 m 23 januari 2004 «nummer 1,20 kletsen, proeven, drinken, dansen, lachen, eten SSINGEN - Is het iel van ,jf! (Ve] echt bediend door ientemde admiraal De Buy- ,'HctMuieeum in Vlissingen. abtllouwslagerswieltebe- Wmis.wildat laten onder en. De uitslag moet bekend lin2007. als de vierhonderd- .„ioortedag van Michiel jioBOOil de Ruyter wordt «ral. Michiel de Ruyter werkte als jongen in de lijnbaan van de Vlissingse redersfamilie Lampsins. Het wiel waaraan hij draaide, zou bewaard zijn ge bleven. Het is op 12 oktober 1812 door de Heeren van de So ciëteit der lijnbaan van de Con cordia te Vlissingen geschonken aan het Koninklijke Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen. Dat is nog steeds eigenaar van het wiel, maar heeft het in bruikleen gegeven aan het Mu- zeeum. De 'echtheid' van het wiel wordt echter betwijfeld door zowel W. Weber, conservator van het museum, als R. Prud'homme van Reine, historicus, biograaf van De Ruyter en bestuurslid van de Stichting De Ruyter Het voorstel voor een onderzoek naar de echtheid van Michiels wiel is gedaan door Prud'hom me van Reine tijdens een overleg van diverse musea ter voorbe reiding op het herdenkingsjaar 2007. De Ruyter werd geboren op 24 maart 1607. Hij overleed op 29 april 1676 Weber en Prud'homme van Rei ne vrezen dat het wiel niet ver bonden kan worden aan de Vlis singse zeeheld. Zij vermoeden dat het minder oud is. „Dat zou jammer zijn, maar de waarheid is voor mij belangrijker dan de mythe", zegt Prud'homme van Reine. Ook het Zeeuws Genoot schap wil graag weten hoe oud het touwslagers wiel is, waar het vandaan komt en of de relatie met De Ruyter echt is. Conser vator K. Heyning juicht een on derzoek dan ook toe. „Mits dat zorgvuldig en voorzichtig ge beurt." pagina 12: touwslagerswiel „rHans Jacobs *nvanLambalqen INGKOK - De Thaise rong Bhumibol heeft Heren twee Nederland- gevangenen gratie ver end, Pedro Ruyzing en (orge Ofosuhene kwa- (Ddirect op vrije voeten zullen binnen een paar gen naar Nederland te- gkeren. Nederland en iailand zijn het boven- Hieens over een verdrag l het mogelijk maakt iNederlandse gevange- j na acht jaar in een bise cel hun resterende taf in eigen land uitzit- maakte minister Bot van ienlandse Zaken in Bang- bekend. In een afsluitend srekmet Bot heeft de Thaise sister van Justitie gister- nd alle afspraken nog eens l Thailand gaat ermee akkoord dat na het overbrengen van gevangenen naar ons land de Nederlandse administratie ve en juridische regels van toe passing zijn. Dat betekent voor de meeste gevangenen dat hun straf er bij aankomst in Neder land opzit. De Tweede Kamer reageerde verheugd op het ak koord. Het staatsbezoek is een breekijzer geweest om het lot van de Nederlandse gevange nen in Thailand te verbeteren, aldus de grote fracties. Bot maakte verder bekend dat de doodstraf van de uit Rotter dam afkomstige Chinese Neder landers Edy Tang en Li Yang wordt omgezet in levenslang. Ook voor de Amsterdamse marktkoopman Machiel Kuijt gloort hoop. Het was zijn plotse linge veroordeling tot levens lang na een aanvankelijke ver ordonneerde vrijlating, die de positie van de vijftien Neder landse gevangenen in Thailand op de politieke en diplomatieke agenda bracht. Bot heeft de toe zegging gekregen dat een hoger beroep dat Kuijt tegen zijn von nis instelt 'snel' zal worden af gehandeld. Volgens Bot is dat maximaal een half jaar in plaats van de gebruikelij k twee tot drie jaar. Kuijt kan dan ongeacht de uitslag van zijn beroep profite ren van het binnen enkele we ken te tekenen verdrag. Thai land en Nederland hebben afgesproken eikaars rechtssys teem te respecteren. Nederland gaat ermee akkoord dat veroor deelden eerst acht jaar in gevan genschap moeten verblijven al vorens ze kunnen vragen of ze de rest van hun straf in eigen land kunnen uitzitten. Bangkok Japans ouderwets waar voor je geld kijkt de andere kant op wanneer die gedetineerden vervolgens kort na aankomst in Nederland worden vrijgelaten, omdat hun straf op basis van de Nederland se rechtsregels erop zit. Neder land voorkomt daarmee dat er rechtsongelijkheid ontstaat in een Nederlandse gevangenis, waar drugssmokkelaars gemid deld nooit langer dan acht jaar vastzitten. GPD Schilder Vincent van Gogh leed met aan een schuldgevoel door de dood van een oudere broer. Van Gogh-kenners hebben daar vaak op gezinspeeld, maar uit een nieuw ontdekte brief van de kunstenaar concluderen deskundigen van het Van Gogh Museum in Amsterdam dat dat niet zo is. Het schrijfsel werd gisteren in het museum gepresen- teerd. Provincie boos op V ogelbescherming Vogelbescherming Nederland heeft zich de woede van de Zeeuwse provinciebestuurder M Kramer op de hals gehaald. De Vogelbescherming is naar de rechter gestapt om het afschie ten van ganzen en smienten te laten verbieden. Volgens Kra mer haalt de natuurorganisatie zo het akkoord onder uit waarvoor zij mede- f" verantwoordelijk is. Voor Afrikaanse voetballers is de Afrika Cup, de continentale titelstrijd die morgen in Tunesië begint, het belangrijkste toernooi dat er is. Nog belangrijker dan het WK. „Dit toernooi is hun etalage, in Tunesië kunnen ze laten zien dat ze rijp zijn voor een club in Europa", aldus Marokkaan en FC Twente-speler Adil Ramzi. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19 en 20; auto: 21 en 23. ÜHAAG - Het management desponsors van Jos Verstap- zijnhet beu nog langer aan lijntje te worden gehouden tEddie Jordan. Ze hebben ultimatum gesteld. ïambaas van de Formule 1- isgisteravond duidelijk te 'aan gegeven dat hij tot middag vijf uur de kans iihetbod rond Verstappen te ateren en het contract met coureur te tekenen. Zo niet zal de Limburgse coureur aarmet voor Jordan racen, geldschieters van Verstap- laet voorop Trust-directeur bl Perridon. willen niet frafhankelijk zijn van de a van Eddie Jordan. De teamchef probeert in zijn tocht naar nog betere spon- ivoortdurend tijd te rekken eelt een beslissing telkens 'Dietactiek is Perridon nu fetappen-sponsors heb- eaar verluidt zes miljoen i'inpetto voor Jordan, plus W-deal met SBS6, de nieu- ^ederlandse zendgemach- voor de Formule 1 Boven- toeft Jordan geen salaris ^stappen te betalen. De Wr knjgt zijn honorarium '^sponsors. Voor Jordan is aantrekkelijk aanbod, enkele andere coureur A' te kunnen bieden. Sö twijfelt echter zo lang «thij niet gelukkig is met de waarop de sponsors met product omgaan. Hij is niet ij*! te dominante en veelei- isponsors. GPD I'Advertentie Bent u de tofdstrandwacht die tandexploitatie Walcheren zoekt? tijk morgen in de si maak werk van ^of één van de vele aidere vacatures. Pedro Ruyzing (1.) en George Ofosuhene (r.), in een politiebureau in Thailand, vlak na hun vrijlating. foto Vinai Dithajohn/EPA Advertentie Wij helpen u met kennis van zaken kijk op www.vitak.nl Naambellen kan ook, gratis: 0800 VITAK NL 0800 848 25 65 van onze redactie buitenland BANGKOK - Na andere Aziati sche landen is nu ook Thailand getroffen door zeker één geval waarbij een mens besmet is ge raakt met vogelgriep. Een Thaise senator maakte gis teren bekend dat een kind be- JOHN O' GROATS - Naaktloper Stephen Gough arriveerde giste ren in John O' Groats, Schotland, nadat hij erin was geslaagd 900 mijl (ruim 1400 kilometer, de lengte van Groot-Brittannië) wande lend af te leggen zonder kleren. Zijn tocht begon ongeveer zes maanden geleden in Lands End. Tussendoor is Gough talrijke keren gearresteerd, meerdere malen voorgeleid en heeft hij twee keer in de gevangenis gezeten. foto And re w M i 11 igan/AP smet is geraakt in de provincie Suphan Buri. Van twee andere mensen wordt vermoed dat ze ziek zijn. Het Aziatische land heeft een van de omvangrijkste pluimveesectoren ter wereld. Thailand is begonnen enkele miljoenen kippen af te maken. De ziekte, die al enige tijd in de len van Azië rondwaart, heeft de afgelopen weken vooral toege slagen in Vietnam. Daar vielen zeker vijf, mogelijk dertien do den. Tot dusver waren alleen in Vietnam besmettingen van mensen gemeld. Ook in Zuid-Korea, Japan en Taiwan is de vogelgriep opgedo ken, hoewel in het laatste land een andere, minder agressieve variant van het virus rond waart. Er zijn tot dusver geen bewijzen dat de ziekte ook mensen onder ling besmet. De wereldgezond heidsorganisatie WHO is wel bezorgd over een mogelijke mu tatie van het virus, waardoor er overdracht van mens tot mens kan gaan plaatsvinden. Als het vogelgriepvirus in aan raking komt met het menselijk griepvirus, kan een meuw virus ontstaan. Daartegen zou het menselijk afweersysteem niet bestand zijn. Een dergelijk virus zou zich in enkele maanden tijd over de hele wereld kunnen ver spreiden. Zo'n epidemie zou veel ernstiger gevolgen kunnen hebben dan de longziekte sars. De Europese Unie heeft het voortouw genomen in eventuele importmaatregelen tegen Thais kippenvlees. Volgens een woordvoerster van het ministe rie van Landbouw in Den Haag heeft Europa nog niet - zoals Ja pan - zijn grenzen gesloten voor vlees uit Thailand. De Vereniging van de Neder landse Pluimveeverwerkende Industrie gelooft sterk in voor komen van problemen. Voorzit ter Odink noemt de huidige ont wikkelingen in Thailand en zijn buurlanden 'onstuimig' Hij vindt dat Europa beter even geen Thais kippenvlees kan im porteren tot er meer zekerheid is over de omvang en de soort be smetting. Jaarlijks importeren landen van de EU gezamelijk ongeveer honderdduizend ton kippen vlees uit Thailand. Tussen de twintig- en vijfen twintigduizend ton daarvan komt in Nederland terecht, al dus het Productschap Vee, Vlees en Eieren Dat is 6 procent van de totale import van pluimvee vlees. ANP/AFP/DPA door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Bij telecombe- drijf KPN vallen dit jaar nog driehonderd gedwongen ont slagen bij de afdeling vaste tele fonie. Bovendien verdwijnen bij die poot nog vijfhonderd ar beidsplaatsen via natuurlijk verloop. Dat heeft KPN gisteren bekend gemaakt. De prijzen van vaste telefonie staan al langere tijd onder druk door toenemende concurrentie en doordat steeds meer mensen alleen nog maar mobiel bellen en de vaste aansluiting de deur uit doen. Ook nieuwe techni sche ontwikkelingen zorgen er voor dat het aantal banen door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Polen zijn al volop aan het werk in Zeeland. Ze zijn actief in de agrarische, verwerkende industrie en in technische beroepen. De kans 'dat er veel meer Poolse werkne mers komen om te werken, acht manager L. Stoffels van uit zendbureau TecTec in Vlissin gen echter klein. „Dat zal reuze meevallen." Het kabinet beslist vandaag over een regeling om toelating van werknemers uit toekomsti ge lidstaten van de Europese Unie te beperken. Tien landen, treden I mei dit jaar toe totkie EU. De vrees bestaat dat met name Poolse arbeiders massakl naar West-Europa komen, als de arbeidsmarkt wordt vrijge laten. Werkgeversorganisatie VNO/NCW deelt die angst niet. De vrijheid van personenver keer in de Unie is een groot goed vindt VNO/NCW. Na de toetre ding van Spanje en Portugal bleek dat er weining animo was om West-Europa te gaan wer ken. Dat zal evenmin het geval zijn in de nieuwe lidstaten, vol gens een onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Vijf- tot tienduizend extra im migranten worden j aarlij ks ver wacht. A. Saman, secretaris van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW), ziet Oost-Europeanen ook nog niet massaal naar Zeeland komen. „Specialisten aan wie een te kort bestaat, zoals stukadoors, zie ik wel komen, maar om grote aantallen zal dat niet gaan." Manager L. Stoffels van het in Vlissingse uitzendbureau Tec Tec schat dat er nu al jaarlijks 'zeker enkele honderden Polen' in Zeeland komen werken. Ook hij verwacht niet dat Polen straks en masse naar West-Eu ropa afreizen. „Ze kunnen in Nederland meer verdienen, maar als Polen thuis werk heb ben, zijn ze niet happig om hier heen te komen." pagina 15: Polen werken hier al Advertentie) krimpt; het werk kan met veel minder mensen worden gedaan. De gedwongen ontslagen vallen op het hoofdkantoor, vooral bij de afdelingen marketing en ver kopen. KPN heeft in oktober al laten weten dat bij de afdeling telefonie banen op de tocht stonden. Tot nu toe was alleen niet duidelijk om hoeveel banen en hoeveel gedwongen ontsla gen het zou gaan. De vakbonden en de ondernemingsraden ko men binnenkort met een advies voor een sociaal plan. Abvakabo-bestuurder Danielle Wiek noemt het besluit van KPN 'zeer zuur'. „Krap twee jaar geleden hebben bij KPN 4800 mensen hun baan verloren. Het duurt lang voordat werkne mers zoiets verwerken." GPD voorletters straat: postcode plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: C. noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) C« noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). L per kwartaal met automatische incasso 56,60). c per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1