Sharon weer in opspraak Weinig spanning maar veel politiek in jaarrede van Bush Schuld aan brand skitrein Kaprun alle instanties way.nl Verwarring over wet hoofddoeken Frankrijk groeit Kardinaal België noemt homo's pervers 5 Premier Israël zou zich door zakenman hebben laten omkopen Roepen naar de overkant heftig cultureel weekendje '«iïïMïïi uij Methode om brandwond te genezen Slapende rechter is oordeelkundig Leger Nepal doodt rebellen Maleisië wil moordenaars geselen Geen sars-patiënten meer in China Aanscherpen quota arbeiders Oost-Europa mag niet van Brussel donderdag 22 januari 2004 \oorse prinses Uette-Marit ,eeft dochter HODe Noorse prinses Met- lh.it is gisteren bevallen dochter. Dal heeft het jjjinOslo bekendgemaakt. b dertigjarige prinses de «v van kroonprins Haakon, teerder op de dag door haar jrnaareen ziekenhuis in Oslo ÏJjrht om daar te bevallen, bevalling is goed verlopen b jaam van het prinsesje „jt pas bekendgemaakt na ótting van het kabinet, «ochijnlijk vandaag Het is óikoK eerste kind. De bore- staat na haar dertigjarige Jft op de tweede plaats in de van de troonopvolging, een wetswijziging uit HO kunnen in Noorwegen zo- 4prinsen als prinsessen voor oom in aanmerking komen. Set koningskind werd rond het aiddaguur begroet met 21 ka- enschoten vanaf het middel- Ktiwsekasteel Akershus in Os- [tSPPPA Verdachte moord \Iarleen Konings toor rechter [RELLENDAM - De 46-jarige «dachte van de moord op de taierlandse studente Marleen fcnings is gisterochtend voor k eerste keer voor de rechter «schenen. featie beschuldigt hem van gjoid. beroving, wapen- en «nitiebezit. De rechter heeft fcbehandeling van de zaak uit leid tot 20 februari. De ver lichte blijft in hechtenis. Pi voorgeleiding gisterochtend iter de rechtbank in Swellen- duurde niet langer dan een Salfuur. De rechter heeft het Koces verdaagd, omdat de ver- bate heeft gevraagd om een jhöcaat. femanheeft tegenover de poli- bekend dat hij Marleen Ko- fep met een vuurwapen om kleven heeft gebracht. Sinds idecember was de Nederland- studente vermist. Haar li- tam werd vorige week op ewijzing van de verdachte ssnden in een kloof in de Tra- awPass tussen Barrydale en farbraak, circa 180 kilometer roosten van Kaapstad. ANP teuzengezwel OEKAREST - In een zieken- ÉinBoekarest is gisteren een arathonoperatie begonnen :eenvrouw te bevrijden van ügezwel van tachtig kilo. Het pfdaardige gezwel bedekt bij- idehele rug van de 46-jarige lücaBughez en loopt door tot tverwege haar dijen. De huw heeft een genetische af dong. neurofibromatose. fcpiez heeft door het almaar reiende gezwel de afgelopen ie jaar op bed moeten liggen smoest door anderen worden azoigd.AP van onze redactie buitenland TEL AVIV - De Israëlische justi tie heeft gisteren de Israëlische zakenman David Appel aange klaagd. omdat' hij in de jaren ne gentig heeft geprobeerd de hui dige premier Ariel Sharon om te kopen. Dat meldden Israëlische media en bronnen bij de recht bank in Tel Aviv. De aanklacht maakt niet duide lijk of Sharon het smeergeld heeft geaccepteerd. Volgens de krant Haaretz staat er impliciet wel in dat Sharon actief aan de omkooppraktijken deelnam. De Israëlische regeringsleider is al vaker beschuldigd van betrok kenheid bij financiële schanda len, maar heeft elke aantijging hartgrondig tegengesproken. De jongste beschuldigingen ko men voort uit een al jaren lo pend onderzoek naar illegale fi nanciering van de politieke campagnes van Sharon. De aan klachten hadden tot nu toe nau welijks gevolgen voor de popu lariteit van de premier, die mede door een harde aanpak van Pa lestijnse terroristen in de peilin gen overeind blijft. De nieuwe aan klacht bevat echter de meest gedetailleerde verwijten tot nu toe en kan Sharon wel degelijk politieke schade berokkenen. De Israëlische justitie beraadt zich over de vraag of zij ook Sharon moet aanklagen. Een besluit over al dan niet vervol gen is mogelijk al binnen enkele weken te verwachten. Vakantieoord Volgens de aanklacht tegen Ap pel heeft deze onder meer ge probeerd plaatsvervangend premier Ehud Olmert, destijds burgemeester van Jeruzalem, en Sharons zoon Gilad om te ko pen. De bouw van een vakantie oord op een Grieks eiland en on- roerendgoedprojecten in Israël speelden daarin een centrale rol. Appel had voor zijn Griekse plannen de toestemming van de autoriteiten nodig, en hoopte die door de hulp van Sharon en Olmert te krijgen, aldus de aan klagers. De regeringsleider deed, volgens de aanklagers, zo wel voor als tijdens zijn pre mierschap zijn best voor projec ten van Appel. In ruil voor steun van beide politici financierde Appel hun respectievelijke campagnes voor het voorzitter schap van de Likud-partij in 1999. Verder zou Appel Gilad te werk hebben gesteld bij het project in Griekenland. De zakenman heeft volgens justitie de jongste zoon van Sharon bovendien drie miljoen dollar toegezegd om zijn vader, destijds minister van Buitenlandse Zaken, te beïn vloeden. Appel zou ook Olmert steekpenningen hebben betaald in ruil voor steun aan het pro ject. Het bureau van Sharon weiger de gisteren elk commentaar. De advocaat van Appel sprak elke aantijging tegen. .,Er was geen smeergeld, er was geen gever en geen ontvanger", aldus de raadsman Appel is naast on- roerendgoedondememer een machtig figuur achter de scher men van Sharons Likud-partij ANP/RTR/AFP i rIJ&'fv' CHILIANA - Indiase inwoners van Kashmir communiceren op de oever van de Neelum-rivier met hun familieleden aan de Pakistaanse kant van de omstreden pro vincie. Duizenden mensen die al bijna een generatie lang van elkaar verwijderd zijn door de frontlinie tussen India en Pakistan in Kasmir, verzamelden zich gisteren op de zwaar gemilitariseerde rivieroevers tijdens de grootste familiereünie sinds er twee maanden een staakt-het-vuren werd bereikt. foto Roshan Mughal/AP delijke straalkachel vlak bij een brandstofleiding in de berg- baan zat, waardoor weglekken de olie vlam vatte. Een fatale fout was volgens Danninger-Soriat dat niemand bij de bouw van de bergbaan aan brand gedacht heeft en der halve ook geen maatregelen heeft getroffen om een brand te voorkomen of tegen te gaan. Aangezien de nodige voorzorgs maatregelen niet zijn getroffen kon er een mozaïek van fouten en wanprestaties ontstaan, waardoor vijftien van de zestien aangeklaagden zich schuldig hebben gemaakt aan achteloos en derhalve strafbaar handelen. De officier van justitie wees het verweer van de verantwoorde lijke leiding van de bergbaan dat bij de bouw in 1993-1994 dit soort zaken nog n iet bekend wa ren, af. De straalkachel was op de verkeerde plaats aange bracht. Danninger-Soriat achtte niet alleen de leiding van de berg baan schuldig maar ook de be drijfsleider, de onderneming die de wagens voor de bergbaan bouwde, het bedrijf dat de straalkachels maakte en de werknemers van het bedrijf dat de brandstofleiding aanlegde. Inspecteurs van allerlei dien sten, inclusief het Oostenrijkse ministerie van Verkeer, achtte de officier van justitie eveneens schuldig. Zij deden hun werk niet goed, omdat zij de gevaar lijke constructie niet ontdekten en dus geen maatregelen eisten. Het proces heeft zestig dagen geduurd. Er werden 95 getuigen en vijf getuige-deskundigen ge hoord. GPD gonzeredactie buitenland ÖIZBURG - Het ongeluk met ktwgbaan in het Oostenrijkse iipmn op 11 november 2000 mrbij 155 mensen, onder wie Nederlanders, de dood -aden, was te voorkomen ge- West debetrokken instanties dra- derhalve schuld aan de ^P- Dit stelde de officier van Btitie.E. Danninger-Soriat, in 831 slotpleidooi bij het Kap- ®-proces in Salzburg. %ns de officier van justitie y alle betrokkenen gezon- tegen de elementaire vei- fffeidsregel dat een ontste- fsgsbron en een brandstof owkundig nooit dicht bij el- =rmogen liggen. De ramp is --"•aan doordat een ondeug- Advertentie) tULu,u,ENARRANGEMENT SAMEN OP ''WW.UTRECHTYOURWAY.NL Nederland werd genoemd. Dat was het meest verras sende aan de in de nacht van dinsdag op woensdag uitgesproken 'State of the Union', de jaarrede van de Amerikaanse president George Bush. Zijn eerste termijn zit er goeddeels op. Over tien maanden zijn er presidentsverkie zingen en dan wil Bush het mandaat van de kiezer voor nog vier jaar Repu blikeins bestuur. door Ans Bouwmans WASHINGTON - „We kunnen doorgaan met economische groei en hervorming in onder wijs en Medicare (ziekenfonds voor bejaarden, red.), of we kunnen terug naar ouderwets beleid en verdeeldheid van wel eer", zei Bush. Het is niet helemaal duidel ij k op welke verdeeldheid hij doelde, want de polarisatie in het Con gres is erger dan ooit. De aan drang bij Democraten om samen te werken met de Repu blikeinen is navenant afgeno men. De verdeeldheid onder de bevolking over de koers van het land is eveneens groot. ..Ik denk dat er twee verschillende werel den zijn, de wereld waarover de president praat en de wereld waarin Amerikanen leven", vertolkte de Democratische presidentskandidaat John Ker ry het gevoel in de zijn achter ban. Ook de reacties van andere De mocratische kandidaten, die staan te trappelen om het in no vember tegen Bush op te nemen, waren niet mals, Howard Dean: „Hardwerkende Amerikanen zullen door deze pogingen van de president om zijn radicale agenda te verpakken in com passie, heenkijken." Dean doelt daarmee op de oproep van Bush om de doorgevoerde belasting verlagingen - die volgens de De mocraten vooral bij de rijken te recht komen - permanent te maken Bush ziet belastingver lagingen als een belangrijke sti mulans voor economische groei en aanwas van banen, maar van dat laatste is tot nu toe niets te merken. Het heeft er alle schijn van dat Bush voorafgaand aan zijn Sta te of the Union zijn kruit ver schoten heeft. Of misschien zijn Bush' adviseurs geschrokken van de negatieve reacties op de deze maand gelanceerde Visio- analyse naire' initiatieven voor immi gratie en ruimtevaart. De speech was defensief en stak flets af tegen zijn twee voorgan gers, waarin Bush de term 'As van het Kwaad' lanceerde en vervolgens Amerika voorbe reidde op de oorlog in Irak. Met het oog op de verkiezingen ging een belangrijk deel van de jaarrede over binnenlands be leid. Bush stipte wat punten op het verlanglijstje van zijn chris- telijk-conservatieve achterban aan. Hij dreigde zijn steun te zullen geven aan een grondwet telijk verbod op het homohuwe lijk als 'actievoerende rechters' blijven oordelen dat homo's en lesbiennes recht hebben op het huwelijk. En hij kondigde aan nog meer geld te zullen steken in onderwijsprogramma's die sek suele onthouding voor het hu welijk stimuleren. Natuurlijk wijdde hij ook enige woorden aan Irak Vorig jaar be weerde hij dat Irak over chemi sche en biologische wapens be schikte; nu hield hij het erop dat er 'dozijnen' wapenprogram ma's zijn aangetroffen die nog hadden bestaan als de VS niet waren opgetreden. Hij loofde het goede dat de oorlog in Irak heeft gebracht, door te verwij zen naar de Libische belofte te ontwapenen. Bush verwierp de kritiek dat Amerika niet heeft geprobeerd andere landen te betrekken bij de Iraakse wederopbouw van de hand. Die kritiek is moeilijk uit te leggen aan onze partners in Irak, aldus Bush. Waarna hij ze begon op te sommen. Nederland was nummer vijftien (waarna applaus klonk) en klaarblijke lijk nog net iets belangrijker dan Noorwegen en El Salvador GPD BRUSSEL - De Belgische kardinaal Gus- taaf Joos heeft voor ophef gezorgd door in een interview met het tijdschrift P-Magazi ne te zeggen dat 95 procent van de homo's seksueel geperverteerd is. De katholieke primaat van België, kardi naal Godfried Danneels, distantieert zich van de uitspraken. Volgens zijn woordvoer der gaat het om persoonlijke opvattingen van Joos en niet om het standpunt van de Belgische bisschoppen. Het interview verscheen in de editie van gis teren „Ik ben bereid om hier in mijn eigen bloed te schrijven dat van al wie beweert dat ze lesbisch of homo zijn. maar 5 tot 10 pro cent ook echt lesbisch of homo is. Alle ande ren zijn gewoon seksueel geperverteerden". aldus de tachtigjarige kardinaal, een oude vriend en studiegenoot van paus Johannes Paulus II. Volgens Joos lopen echte homo seksuelen niet in kleurrijke pakken maar zijn het mensen met een ernstig probleem die daarmee moeten leren leven. ,.We moe ten die mensen helpen, niet veroordelen. De Kerk verwerpt homoseksuelen niet, maar wel homoseksualiteit." AP MADRID - Spaanse wetenschappers hebben een nieuwe me thode ontwikkeld om de huid van mensen met brandwonden te herstellen. Zij hebben daarvoor een stukje huid van het slachtoffer nodig met de grootte van niet meer dan een postze gel. Dit meldde de krant El Pais gisteren. Een stukje huid van twee vierkante centimeter is voldoende om aan de belangrijkste huidceltypen te komen. Die worden vervolgens in het bloedplasma van de patiënt gecultiveerd. Binnen drie weken kunnen de artsen dan over een stuk huid van maximaal twee vierkante meter beschikken. Dat is vol gens hen genoeg om een patiënt te redden wiens huid voor meer dan 60 procent is verbrand. De wetenschappers hebben de methode met succes toegepast op veertig mensen met ern stige brandwonden. ANP/DPA LONDEN - Twee Britten mogen niet in beroep tegen hun ver oordeling wegens het plannen van een grote diefstalook al is de rechter tijdens het proces in slaap gevallen. Dat heeft het hof van beroep in Londen gisteren bepaald. De twee mannen werden in 2002 ieder tot achttien jaar gevan genisstraf veroordeeld. De rechter heeft toegegeven dat hij in slaap is gevallen, maar ontkent te hebben gesnurkt, zoals de advocaten beweren. Het hof van beroep zei dat het niet uitmaakt of hij heeft gesnurkt. „Als hij in slaap is gevallen is hij niet zo aandachtig geweest als hij had moeten zijn.Vandaag leggen de rechters uit waar om een beroep desondanks niet nodig is. AP KATHMANDU - Het Nepalese leger heeft een luchtbombar dement uitgevoerd op een bijeenkomst van maoïstische rebel len in een afgelegen bergdorp. Daarbij zouden tientallen doden zijn gevallen. Mogelijk zijn er burgers onder de slacht offers, omdat die regelmatig door de rebellen gedwongen worden hun bijeenkomsten bi] te wonen. Legerhelikopters voerden het bombardement uit bij Jugatha- tapa Chaur, zo'n 400 kilometer van Kathmandu. AP KUALA LUMPUR - Maleisië overweegt om kindermoorde naars en verkrachters van kinderen vóór hun terechtstelling in het openbaar te geselenWaarnemend minister van Justitie Rais Yatim zal het plan voorleggen aan het kabinet, heeft de krant New Straits Times gisteren gemeld. Aanleiding tot het voorstel zijn twee recente gevallen waarbij meisjes van 10 werden verkracht en vermoord. Op verkrachting van en moord op kinderen staat verplicht de doodstraf. Geseling wordt in Maleisië al veel als straf ge bruikt, maar gebeurt tot nu toe achter gesloten deuren. AP BEIJING - De laatste van drie sars-patiënten die de afgelo pen maand in China in het ziekenhuis waren opgenomen, is genezen verklaard. Een 35-jarige man bi] wie de ziekte was geconstateerd mocht gisteren naar huis. De twee andere men sen die de longziekte hadden, een serveerster en een televisie producent, waren al eerder uit het ziekenhuis ontslagen. Geen van de 28 mensen die met de man in contact waren ge weest vertoont verschijnselen van sars. Ze hoeven daarom niet langer in quarantaine te blijven, aldus het Chinese minis terie van Volksgezondheid. AP van onze redactie buitenland PARIJS - Kan uitbundige 'ha- righeid' op of rond het hoofd een opzichtige religieuze uiting zijn? Met dergelijke vragen worstelen dezer dagen de Fran se volkvertegenwoordigers. De Franse minister van Onderwijs, Luc Ferry, leek deze week voor een parlementaire commissie onverbiddelijk. Hij zei dat de wetstekst met opzet tal van mo gelijkheden tot interventie openlaat. t Het was op 17 december dat de ze kwestie nijpend werd door een initiatief van de president van de seculaire Franse repu bliek, Jacques Chirac. Hij wilde vooral islamitische hoofddoe ken verbannen uit openbare scholen in het basisonderwijs. Hij lanceerde echter geen wets ontwerp tegen islamitische hoofddoekjes, maartegen 'teke nen en kledij die opzichtig de re ligie van de drager uitdragen' op scholen en andere openbare ge legenheden. Volgens de initiatiefnemers is de wet niet specifiek tegen de islam gericht. Ze moet het niet-religi- euze of wereldlijke karakter van de Franse staat beschermen. Veel parlementsleden die zich nu over het voorstel buigen, vre zen dat het plan vooral vaag is en vrezen daarom problemen bij de toepassing ervan De ongeveer 6000 leden in Frankrijk van de Indiase religi euze gemeenschap van de sikhs bijvoorbeeld, met hun voorals nog onafscheidelijke tulband op het hoofd, hopen dat voor hen een uitzondering kan wor-, den gemaakt. De wet lijkt even wel voor deze tulbanden ge knipt te zijn, want die zijn wel zeer opzichtige tekenen van de religie van de persoon onder de tulband De sikh;, kunnen toch ook een onzichtbaar haarnetje dragen, opperde Ferry dinsdag in de parlementaire commissie. Vol gens de minister kan tevens - en indien nodig - de republiek op treden tegen 'haarbanden die met de verkeerde intentie wor den gedragen' of tegen religieus ogende 'harigheid'. Religieuze kaalheid wordt een ander pro bleem. Ferry voorziet dat de leerlingen een grote inventivi teit aan de dag zullen leggen om de wet te omzeilen. ANP/AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - EU-lidstaten mo gen geen strengere maatregelen nemen voor de komst van werk nemers uit Oost-Europa dan nu al gelden. Wel kunnen zij be staande regels, zoals quota, voor maximaal zeven jaar ver lengen. Dat zei gisteren de woordvoer der van Europees commissaris Verheugen (Uitbreiding) in een reactie op de Nederlandse plan nen om vanaf de aansluiting van tien nieuwe, hoofdzakelijk Oost-Europeselanden bij de EU in mei quota voor werknemers uit die lidstaten in te voeren. Op het eerste oog lijkt het Neder landse plan overigens niet in strijd met deze Europese af spraak. Vorig jaar kwamen de EU-rege- ringsleiders bij de onderteke ning van het toetredingsverdrag in Athene overeen om de gren zen voor Oost-Europeanen die in het Westen willen werken niet plots extra op slot te doen. De EU heeft overigens nog geen inhoudelijke reactie op de Ne derlandse voorstellen. „We moeten eerst officiële plannen zien", zo zegt de woordvoerder. „Wel geldt het algemene princi pe dat je bij uitbreiding de regels niet ineens fors mag aanscher pen." Nederland hanteert nu al zeer strenge en selectieve regels voor de verstrekking van werk vergunningen aan Oost-Euro peanen. Alleen tijdelijke werk nemers of bijvoorbeeld medi sche specialisten krijgen een werkvergunning. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5