Strijkkwartet studeert Gitaren blijven gelukkig drijven Benny Neyman verlangt soms terug naar toen Dertig jaar zit zanger Benny Neyman (52) in het vak. Dat viert hij met een jubi leum-theatertournee en de cd Bitter zoet. De liedjes laten meer bitter dan zoet horen en daar heeft Neyman alle reden toe. Hij nam afscheid van Conny Vanclenbos, die hem begin jaren zeventig in haar voorprogram ma liet zingen en daarmee zijn loopbaan een flinke duw gaf, En hij verloor zijn platencontract bij CNR. Neyman, die in 1985 een hit scoorde met 'Waarom fluister ik je naam nog?', staat er weer helemaal alleen voor, net als toen hij begon in 1973. Natuurlijk doet het pijn als je - geen platencontract meer krijgt. Zeker op de manier zoals het bij mij gegaan is. Ik hoorde maar niks van CNR. Moest er onder hand niet een nieuw album ko men? Toen zag ik dat mijn con tract afliep. Ik dacht: ze bellen wel. Nee dus, niet eens een hand druk heb ik gekregen. Ach, het zat eraan te komen. Toen CNR werd overgenomen door Arca de, hield de toenmalige direc teur Herman Heinsbroek tijdens een kerstborrel een toespraak over de nieuwe koers, André van Duin, die naast me stond, tikte me aan. 'Benny, we wor den te oud, jongen.' Hij kreeg ge lijk. Ik verdiende tonnen per jaar, terwijl zij zich suf verkoch ten aan mij. Dat was in één keer afgelopen. Daar heb ik het heel moeilijk mee gehad." „Maar ik heb de knop kunnen omzetten. Bitter zoet heb ik in eigen beheer gemaakt. Zelf betaald en zelf geproduceerd. Er staan alleen liedjes op die ik mooi vind. Ach, had ik het maar tien jaar eerder gedaan. Dan wa ren mijn cd's mijn eigendom ge weest." Bitter zoet is een serieuze plaat geworden. Uitgelaten klin ken slechts twee nummers: 'Stoot van de stad' en het tempo- folkliedje 'Durf te zijn wie je werkelijk bent', over zijn co ming out als homoseksueel. Ver der zingt Neyman over zijn over leden vader, zijn jeugd, roem - roem is een luchtbel - en de lief de. En dat alles volgens ver trouwd concept: op muziek van anderen schreef hij de teksten. Heimwee „Het gaat goed met me. Ben al twintig jaar samen met mijn vriend. De theatertournee loopt goed. Ik heb een mooi huis en verdien nog altijd een goed be legde boterham." De laatste woorden vertelt hij in het 'Mestreechs'. En dat is niet zo- mAar. De zanger, die al meer dan dertig jaar weg is uit Lim burg, bespeurt een toenemend gevoel van heimwee. „Terugver langen naar vroeger, ik merk het nu ik ouder word. Ik wil de Sint-Servaeskerk zien, de oude brug. Ik heb niks met Soester- berg, waar ik woon. Maar ver huizen zou een te grote stap zijn. Er is natuurlijk zoveel ver anderd in Maastricht. Of ik ben zo veranderd." Bart Ebisch Benny Nfeyman treedt vrijdag op in het Scheldetheater in Ter- neuzen, (20.00 uur) en dinsdag 11 mei in De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur). De zee staat centraal in een muziektheatervoorstelling die oogt als een stripverhaal. Van Fay Lovsky is bekend dat ze een heel scala aan muziekin strumenten bespeelt, waaron der de zingende zaag en de won- dermachine theremin, en een ge heel eigen zangstem bezit. Vrij dag staat ze met haar groep Lo vsky op het podium van de Stadsschouwburg in Middel burg met een reprise van Maze of Mirrors, waarmee ze vorig seizoen de theaterwereld bijzon der prettig verraste. Samen met gitarist Cok van Vuuren, bassist Chris Grem en slagwerker Rob Wijtmans be speelt Fay een hele scheepsla ding aan instrumenten in deze voorstelling die zich ontvouwt als een muzikaal stripverhaal, waarin Engelse en Nederlandse liedjes logisch en hilarisch wor den afgewisseld. De (weinige) verbindende teksten worden door Fay boven haar matrozen- shirtje uitgesproken alsof ze in tekstballonnetjes staan. Een cruise eindigt in schip breuk, dus het is maar goed dat het kwartet aan boord het hand boek Survival paraat heeft en dat gitaren en ukeleles godzij dank blijven drijven. Er deint en golft een show langs die speelt op de vloedlijn tussen het De leden van het Ru bens Kwartet doen ge zamenlijk een voltijds stu die. Dat dit niet zonder re sultaat is, valt aanstaande woensdag te beluisteren in de Burgerzaal van het Stad huis in Middelburg. Wil je als musicus een pro fessionele scholing dan is het conservatorium de geëigen de weg. Sinds een aantal jaren is het in Nederland ook moge lijk om als compleet strijkkwar tet naar school te gaan. Eefje Ha- braken, violist van het Rubens Kwartet, legt het uit. „In 2001 is Stefan Metz, de cellist van het voormalig Orlando Kwartet, be gonnen met de Nederlandse Strijkkwartet Academie. Wij waren als kwartet toen net een jaartje bezig en werden uitgeno digd voor een proefles. Dat be viel zo goed, we hebben ons met een aangemeld." Gedurende twee jaar krijgt het ensemble twee keer per week les van Stefan Metz. Daarnaast schuiven de musici één keer in de maand aan voor een master class van een week, gegeven door internationaal vermaarde 'ouwe rotten in het vak'. Het is een aanpak die blijkbaar vruch ten afwerpt. In 2003 won het kwartet het Nationale Kamer muziekconcours en in november ontving het ensemble de presti gieuze Kunstprijs 2004. In de Burgerzaal laten de musici een breed palet horen. Tegen over twee barokdansen van Hen ry Purcell staat Tuin van Eros, een compositie uit 2002 van Louis Andriessen. Habraken: „In dit stuk grijpt Andriessen terug op de begintijd van het strijkkwartet. Net zoals toen ge bruikelijk was, geeft Andriessen de hoofdrol aan de eerste vio list, de andere drie instrumen ten zijn enkel ondersteunend. De clou van het stuk is dat de be langrijkste thema's uiteindelijk in de ondersteuning blijken te zitten." De link met Haydn, de grondleg ger van het moderne strijkkwar tet, is dan snel gelegd. Van Haydn speelt het ensemble het tweede strijkkwartet uit diens opus 54. Voor Habraken blijft het 'geweldig om Haydn te spe len. „De harmonieën, de gedurfd heid, de onverwachte wendin gen, de grapjes, deze muziek blijft fantastisch." Even enthousiast is de violiste over het Strijkkwartet van Willi am Walton. „Het is vlak voor 1950 geschreven, maar eigenlijk nog heel romantisch van toon. Het heeft een pastorale sfeer, af gewisseld met hele snelle ritmi sche delen." Douwe Eisenga Het Rubens Kwartet speelt woensdag in de Burgerzaal van het stadhuis in Middelburg (20.00 uur). Rubens Kwartet strand van de pop en de zee van kleinkunst. En er spoelen ge noeg thema's aan: vakantie, vluchtgedrag, overlevings drang. Een verhaal waarin hu mor hoog in de mast wappert, en met - hoe kan het ook anders - een zeer verrassende wending. Fay Lovsky staat vrijdag in de Stadsschouwburg in Middel burg (20.00 uur). Fay Lovsky en haar muzikanten. foto Kees van Vuuren ANTWERPEN Hoerenleed. Theatervoorstelling van Jan Christiaens Sr. over het leven van twee verschillende madammen uit de Quartier. vr, en za. Noord thea ter 20,30 uur, zo. matinée 15.00 uur Licht ongemakkelijk, Hedendaags theaterstuk over ontreddering, van Ti tus Muizelaar door Toneelhuis. do. vr. za. di. en wo. Studio Tokio 20.00 uur De Madam van 't café. Grotesk-geesti ge schets van een Westers gezinnetje, van Koffi Kwahulé, uitgaand van het levensverhaal van grootmoeder Bécqaert. do. vr. za-. en wo. Zuidpool 20.00 uur Adres Onbekend. Theaterstuk naar Kathrine Kressmann Taylor in een vertaling van Catrien Hermans door Erik Burke en Wim Stevens over een briefwisseling tussen twee vrienden en zakenpartners in de periode no vember 1932 tot maart 1934. do. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur Boston Marriage. Een theaterstuk over het liefdesleven van twee dames naar David Mamet in een vertaling van Brick de Bois. do. vr. en za. Raam- theater op 't Zuid 20.00 uur The Monkey Trial. Theaterstuk geba seerd op een ophefmakend (apen)pro- ces in Tennessee over een biologiele raar die de evolutietheorie onderwees door TG Stan. do. vr. en za. Monty 20.00 uur Peer Gynt. Muziektheaterprogramma naar een stuk van Ibsen met muziek van Grieg bewerkt door Stefan Perce val in een dramatisch gedicht waarin het conflict van Peer Gynt met de hem omringende wereld wordt uitge meten, door Het Toneelhuis. do. vr. za. di. en wo. Bourla 20.00 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen in de Arenbergschouw- burg: Jerome stuurt zijn kat, komisch theaterstuk van Herman Vedts door het Amfora Teejaater, vr. kleine zaal 20.30 uur; De maniak en andere ver halen, cabaretprogramma van en door Luk Wijns, vr. en za. 20.15 uur; Prettig klassiek, concert op accor deon en klarinet door Duo Nostalgia, zo. 11.00 uur; Yoüre my Flame, sterk ritmisch en avant-gardistisch jazzcon cert door Jazz Singer's Night met Ralph Alessi This against that, met als speciale gast Ravi Coltrane, zo. 20.30 uur; The Waterboys, akoes tisch rockconcert, di. 20.15 uur; Bert en Bernie met Hier en Nu, cabaretpro gramma door het Vlaamse cabaret duo Beert Van Poecke en Aron Wade, die in hun programma de wereld over surfen, di. en wo. kleine zaal 20.30 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater: Gelukkig (nog eens) Nieuwjaar, van vzw 3 pees met standup-comedy dooi de Drie Musketiers met Bert Kruis- mans, Nigel Williams en An Nelissen, do. vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur; Caveman, theatervoorstelling over verschillen tussen man en vrouw van Rob Becker door Theater Mogul met Philippe de Martelaere, vr. en za. 20.30 uur; Hoetl Vocale, muziekpro gramma o.l.v. David Davidse, zo. 12.00 uur Voorstellingen in de Kon. Elisabeth- zaal: Cofena 4, concert door het Rus sisch Staatssymfonieorkest o.l.v. Vale- ri Polyansky m.m.v. solist Linus Roth op viool met werken van Wagner, Brahms en Tsjaikovski, do. 20.00 uur; De Filhamonie 4, concert door deFilharmonie o.l.v. Rudolf Barshai met werken van Mahler en Barshai, vr. 20.00 uur; Voice Male Friends, benefietconcert, zo. 20.00 uur Voorstellingen in De Singel: Muziek- monografie met Riickblick en Hom mage aan Stockhausen van de Hon gaarse componist Györgi Kurtag door het Prometheus Ensemble, do. 20.00 uur; Klaviermuziek met wer ken van Beethoven, Schubert, Bartók, Kurtag en Liszt door Zoltan Kocsis, vr. 20.00 uur; Recital met Spaanse liefdesliederen en Italiaanse Ariettes door sopraan Montserrat Fi- queras, begeleidt op luit en barok- viool door Rolf Lislevand, ma. 20.00 uur; klassiek concert met werken van Schumann, Sjostakovitsj en Skrjabin door de Russische pianist Naum Gru- bert, di. 20.00 uur Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Op zoek naar Nosferatu of De heerser van de levende doden, theatervoor stelling en bewerking van de roman van Bram Stoker door Hilde Uitterlin- den en Charles Cornette, do. vr. en wo. 20.30 uur; «Mahala zigeuneror kest uit Roemenië, accordeonist Ful- gerica The Mahalia Gypsies, za. 20.30 uur; Alim Quasimov, concert met Mugam, klassieke muziek uit Azerbaïdjan, zo. 20.30 uur The Sound of Music. Musical welke zich afspeelt aan de vooravond van de tweede wereldoorlog in het Oosten rijkse Salzburg met hoofdrolspelers Maike Boerdam en Peter Van De Vel de. do. vr. za. en wo. Stadsschouw burg 20.00 uur, za. ook 14.00 uur, zo. 17.00 uur Merrily We Roll Along. Musicalpra- ductie over succes eri vergankelijk heid, een paar jaar terug in de tijd blikkend, naar het gelijknamige to neelstuk uit 1934 van George Kauf man en Moss Hart, met aangrijpende songs van Sondheim, door Konink lijk Ballet van Vlaanderen, za. en di. Theater «t Eilandje 20.00 uur, zo. 15.00 uur Lunchconcert. Concert met werk van Beethoven en Martinu door het Con trast Strijkkwartet, wo. Vlaamse Ope ra 12.30 uur GENT Basel-Retour. Theatervoorstelling naar Filip Luchene over de leegstand langs de Steenweg, haar bewoners en hun verlangens door toneelgroep De Tijd. do. vr. za. en zo. Minard 20.00 uur Het Nijlpaard. Toneelstuk door To neelgroep Ceremonia. vr. za. en zo. Nieuwpoorttheater 20.30 uur Lear. Toneelstuk naar Shakespeare van Tonic en Publiekstheater Area, wo. Area 20.30 uur 't Leven is zo slecht nog niet. Theater stuk naar tekst van Alexis Theckou- teff, vertolkt door Mieke Dobbels en Koen Onghena. vr. en za. Tinnenpot 20.00 uur Geert Hoste Hard. Cabaretprogram ma. vr. en za. Capitole 20.00 uur Lunchconcert. Cocktail Puccini, een semi-scenisch project en concert waarin arias en scènes van Giacomo Puccini vertolkt wordt door studen ten van de Operastudio Vlaanderen, vr. Vlaamse Opera 12.30 uur The Waterboys. Rockconcert. za. Han delsbeurs 20.15 uur Concerten in De Rode Pomp: Integra le Strijkkwartetten Beethoven, con cert door The Moscow Chamber Aca demy, do. 20.30 uur; Barok in de barak, concert door Guy Pension en Tomma Wessel, vr. 20.30 uur; Spaanse Top, concert door Pilar Vale ro, za. 20.30 uur; Belgisch creatieconcert, concert met werk van Albeniz, Mendelssohn, Schubert en Buckinx door Steenber gen, Brewaeys e.a. door Geert Callaert, zo. 15.00 uur BRUGGE Et Voila. Theatervoorstelling met tekst van Peter De Graef, doorkruist met filosofische beschouwingen en al gemene inzichten over het menszijn, maar met humor, vertolkt door Yves De Pauw. do. en vr. De Werf 20.30 uur Kopkind. Poëtische jeugdtheatervoor stelling over een kind dat de wereld in zijn hoofd grift, door Theater Schalaken Dak. za. De Werf 20.30 uur, zo. 15.00 uur De laatste hongerkunstenaar. Thea termonoloog over de in het slop ge raakte carrière van volkskunstenaar Emilio Flores, door Bob De Moor. vr. en za. Biekorf 20.30 uur Belgian Suzuki Chamber Orchestra. Apéritiefconcert door jongerenstrijk- kwartet met werken uit de barok en klassieke periode, van Elgar, Mozart, Vivaldi, Handel en Telemann. zo. Jos. Ryelandtzaal 11.00 uur KNOKKE Gotf. Theaterprogramma door Geert Hautekiet en Cie Kaïet. za. Schar- poord 20.30 uur ZATERDAG De Revisor De Paardenkathedraal speelt het stuk De Revisor. Het betreft een wervelende en hilarische komedie vanN'k laj Gogol, dé schrijver van de Russische ziel. In een klein perig stadje breekt de pleuris uit. Ieder moment kan de re sor arriveren. Deze hoge ambtenaar reist op inspectie do de provincie en zal genadeloos afrekenen met corruptie w beleid en misstanden. Onder leiding van de burgemeester23' komt de hele bevolking in actie om het imago van het stad op te poetsen. Maar niemand weet wie de revisor is en warf neer hij komt. De charmante opschepper Chlestakov die toe vallig platzak in het plaatselijke'hotel belandt, wordt aan zien voor de revisor. Vanaf dat moment stapelen absurde misverstanden, fatale vergissingen en idiote toevalligheden zich op. De regie is van Dirk Tanghe en Paula Bangels •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Jan van de Velde Jan van de Velde treedt op met zijn groep. Van cle Velde komt met een repertoire van eigen liedjes waar in Zeeuwse invloeden onmiskenbaar aanwezig zijn in zowel" de taal als ook in de onderwerpen die hij bezingt. Dezaiwer die nu woonachtig is in het Brabantse Nieuw-Vossemeer" groeide op in Anna Jacobapolder. Dat verklaart ook de titel van zijn programma Tussen zoet en zout. Van de Velde schrijft in de toelichting bij zijn programma: „Ik ben eenrel ziger tussen Zeeuwse klei en het Brabantse land en balan ceer tussen zoet en zout. Mijn muziek raakt alle elementen de zee, het land, de schorren met zijn verre luchten en voor niet te vergeten de mens die vaak centraal staat in de tek sten." De begeleidingsgroep bestaat uit Tilly Verbraak op viool, Ilona Leenaarts op dwarsfluit, Steffie de Klerckop klarinet en de cello wordt bespeeld door Rien de Jongh. Van de Velde zelf zingt en speelt gitaar. Naast liedjes diebekem zijn geworden van zijn cd Fiets is ook veel nieuw werkte horen. 't Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 20.00 uur De Reilanders De Reilanders brengen nogmaals het toneelstuk Zusters in Zaken. Zie vrijdag. Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur Reinder van der Naait De cabaretier Reinder van der Naait brengt zijn progranun Anders. Van der Naait is een multitalent dat jong en oud een avond topamusement bezorgt met muzikale acts, typetjes enimita ties. Als zijn coach treedt op Maks Mulder. Dorpshuis, Dreischor, 20.00 uur Alamo Race Track Alamo Race Track is een eigenwijze Groningse gitaarpop band. Centraal staat singer/songwriter Ralph Mulder, die inspire tie voor de meeste songs haalt uit de Groningse natuur Maar aan het landelijke wordt een stadssound toegevoegd die doet denken aan bands als The Smith en Talking Heads, Hoekig gitaarspel en tegendraadse ritmes voeren de boven toon. Het voorprogramma komt voor rekening van de Zeem se Odette Sorber, die vorig jaar de Zeeuwse Belofte wonin de categorie singer/songwriter. De Piek, Vlissingen, 22.00 uür ZONDAG CineConcert Het Thelema trio verzorgt deze keer het CineCincert. Het trio bestaat uit Peter Verdonck op saxofoon, Ward de Vleeschhouwer op piano en Marco Antonio Mazziniopklai net en brengt een programma van klassieke en modemeLa tijns-Amerikaanse muziek, met ondermeer eigen arrange menten van Mazzini, die zijn muzikale carrière begon aan het National Conservatory in Peru. Cine City, Vlissingen, li.30 uur Wintercircus Wintercircus Martin Hanson viert het 25-jarig bestaan. Deze jubileumvoorstelling gaat gepaard met veel glitter, glans en glinster en met vele verrassende acts met circusar tiesten in het theater. Een voorstelling voor het hele gezin vanaf 4 jaar. De Mythe, Goes, 13.00 en 16.00 uur Zeeuwse middag In de professioneel ingerichte studio wordt een Zeeuwse mi dag gehouden. Het programma bestaat uit optredens van de volksmuziek- groep Ambras uit Hulst en de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt. Ambras brengt veelal oude volksliedjes met eei virtuoze begeleiding van gitaar, viool en accordeon. Met grappen en grollen worden de liedjes opgediend en de acht! gronden van de teksten belicht. Het repertoire van Engel Reinhoudt bestaat uit luisterliedjes waarin ernst enhumot hand in hand gaan. Zeelandnet, Kamperland, 14.30 uur Tinkerbells De Tinkerbells spelen het muziektheatersprookje Tinkerlö verstof. Dit is een feestelijke theatershow voor kinderen vanaf 5 jaar. Een spannend avontuur waarin de ondeugende elfjes; op zoek gaan naar het recept van de Tinkertoverstof. Oma le ingrediënten bij elkaar te krijgen, gaan ze op bezoekbij Tarzan, de heks van Hans en Grietje en bij de kleine Zee meermin. En er zijn veel vrolijke en nieuwe Tinkerliedjese een speciaal Tinkerconcert na de pauze. Dan zingen ze ooi hun bekendste liedjes zoals Als je van beren leren kan, Bal bi en Diep in de Zee. Alle kinderen worden uitgenodigd on verkleed als hun favoriete sprookjesfiguur naar de voorste ling te komen. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur The Juke Joints De Bevelandse bluesrockers The Juke Joints geven een con cert. De band bracht in november een dubbel-cd uit ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan. HeartBreak Café, Goes, 16.00 uur Danny Vera Danny Vera en zijn band verzorgen een optreden. Er is een gastoptreden van de zangeres Simone Roerade.oi der meer bekend van de band Hips, Rob de Nijs, LoïsLane en Candy Dulfer. Café 't Schuttershof, Middelburg, 17.00 uur Grandpa Nick De Grandpa Nick's Sessieband geeft zijn maandelijkse co eert. Het thema is deze keer de muziek van de Britse band Simp Red. Gasten zijn de zanger Spencer Kroes en de drunwie Michel Geijp. Café Brooklyn, Middelburg, 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50