Privé-geschiedenis te boek PZC Oefening en kunst van de Teeken Akademie Gedichtendag in Zeeland bijna een gedichtenmaand Zeeuw eist miljoen vergoeding letsel van oud-werkgever Dijkrock jubileum op Valentijnsdag 14 Zeeuwse leden voor de Derde Kamer gezocht Vissers praten over onderzoek kreeftenbestand Levensverhalen kunst donderdag 22 januari 2004 GOES - Het Centrum voor Inter nationale Samenwerking in Goes (COS Zeeland) zoekt Zeeuwse leden voor de Derde Kamer. Dit is een 'schaduwpar- lement' op het gebied van ont wikkelingshulp en duurzame ontwikkeling. De Derde Kamer begint eind februari en 150 bur gers kunnen een jaar lang mee doen. Afgelopen jaar maakten E. Spue- sens uit Philippine en F. van Kollem uit Zuiddorpe als Zeeuwse afgevaardigden deel uit van de Derde Kamer. Zij moeten nu opgevolgd worden door nieuwe belangstellenden. De Derde Kamer wil onder meer de regering en politiek (on gevraagd) adviseren over ont wikkelingssamenwerking en concrete ideeën en oplossingen voor diverse problemen aandra gen. In de loop van het jaar zijn er acht bijeenkomsten. Daarnaast krijgen de leden trainingen aan geboden. Het is vrijwilligers werk; er is alleen een onkosten vergoeding. Op de websites www.dederde- kamer.org en www.coszee- land.nl is nadere informatie te vinden. THOLEN - De Vereniging van Beroepsvissers Zuid-West Ne derland houdt vrijdag 13 februa ri een algemene ledenvergade ring. Dat gebeurt in centrum Meulvliet te Tholen, vanaf 10.30 uur. Na behandeling van een aantal huishoudelijke zaken verzorgen verschillende deskundigen van onder meer het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit, de politie, de Algeme ne Inspectiedienst en de Neder landse Onderwatersportbond in leidingen over het onderwerp 'inventarisatie kreeftenbestan den mogelijk? Is dit nuttig of overbodig?'. door A.J. Snel Hij denkt een gat in de markt te hebben ontdekt. Marcel van der Voort uit Vlis- singen helpt mensen hun levensverhaal te schrijven. Kort geleden liet hij via ad vertenties weten dat hij tegen betaling de geschiedenisssen van mensen in boekvorm giet of op cd-rom zet. Intus sen heeft hij een kleine wachtlijst. „Hier is duidelijk behoefte aan." Het idee is hem komen aanwaaien: er lopen heel veel mensen rond die een interessant, bewogen leven hebben geleid en die daarover iets op schrift willen stellen. Zonder dat het er ooit van komt. Eenvoudig omdat ze er niet aan gewend zijn hun gedachten op papier te ordenen of omdat ze zichzelf niet de discipline opleggen die voor zo'n project vereist is. Van der Voort (42): „Ik heb ervaring als journalist; ik heb als freelancer voor allerlei bladen gewerkt en ik weet dus hoe een verhaal verteld wordt. In mijn opzet gaat het overigens wel an ders dan in de journalistiek. Daar geef je zelf vorm aan een artikel, op basis van de ruimte die je beschik- baar hebt, en inhoudelijk gezien op de manier die past bij het beleid van de krant. Wie mijn deskundigheid in roept, bepaalt zelf hoe het er gaat uit zien. Mijn hulp bestaat uit het sturen van de manier waarop de levensge schiedenis wordt verteld, uit orde ning waardoor de volgorde logisch blijft en uit taalkundige aanpassin gen, waardoor een boek er goed uit ziet. Maar de inhoud is een zaak van degene die mij inhuurt. De mensen die dat doen, hebben in grote lijnen drie redenen: ze willen hun verhaal voor zichzelf in boekvorm hebben; ze willen het vastleggen voor hun nage Marcel van der Voort: Veel mensen hebben een bewogen leven achter de rug. foto Mechteld Jansen slacht; of ze zien er een manier in om dingen te verwerken." Van der Voort neemt in principe elke opdracht aan, maar hij hanteert wel enkele spelregels. „Ik kom niet op het terrein van het occulte, ik begeef me niet in de sfeer van strafbaarheid en een verhaal moet met te veel bit terheid hebben, waarbij alleen maar geageerd wordt tegen anderen. Die regels hebben te maken met het feit dat ik christen ben. Sinds een jaar. Ik ben rooms-katholiek opgevoed, maar sinds een jaar hoor ik bij de evangeli sche gemeente. Ik zal mijn religieuze overtuiging niet proberen op te drin gen aan anderen. Evangeliseren is er dus niet bij, ook al omdat het bij die levensverhalen niet om mij gaat maar om de ander. Maar ik werk niet mee aan de duisternis. Als mensen door mijn spelregels worden afge schrikt, geen probleem, want ze kun nen toch niet met mij uit de voeten en ik zou ze niet als Wanten willen Van der Voort kiest voor een diepgra vende en tijdrovende benadering van mensen die van hun levensverhaal een boekje willen maken. Hij laat zijn klanten gedurende tien sessies van een uur in chronologische volgor de over hun leven vertellen en neemt die gesprekken op. Hij schrijft de op namen uit in de computer en slaat dan aan het corrigeren en - als de chronologie tijdens een gesprek is los gelaten - knipt en plakt hij het ver haal zodanig dat het zich logisch laat lezen. Per twee sessies krijgen zijn klanten het resultaat te zien en ze kunnen dan suggesties doen om wijzi gingen of aanvullingen door te voe ren. Na de sessies en de bewerkingen gaat het manuscript naar de uitgever en wordt een boek gemaakt van twee honderd pagina's, met maximaal tien foto's. Van der Voort:,, Het is heel fascine rend wat mensen te vertellen hebben. Natuurlijk gaat het vaak over geboor te, huwelijk, scheiding, oorlog en ramp, maar er zitten ook heel blije, vrolijke elementen in. Ik houd de ver halen voor me. Ik verplicht me, als dat wordt gewenst schriftelijk, tot ge heimhouding." Duur is Van der Voort niet. Een boek je kost, bij honderd exemplaren, on geveer 1500 euro. „Prijswijzigingen voorbehouden, want ik zit nu in een opbouwfase en ik moet dus nog zien hoe het gaat lopen. Het zal wel iets omhooggaan, want het is heel ar beidsintensief. Maar heel kostbaar zal ik het nooit maken." Hij heeft intussen een lijst van gega digden en geïnteresseerden. Het wel slagen is voor Van der Voort echter vooral verbonden aan het plezier dat hij en anderen hebben in de produc ties. „Ik kan met weinig toe en de mensen zijn blij met wat ik help ma ken. Dat past bij mijn levensvisie." door Estella Heesen 's-HEER ARENDSKERKE - Een voorschot van een miljoen euro op de schadevergoeding en 25.000 euro voor reeds gemaak te kosten wil de 45-jarige J. Elenbaas uit 's Heer Arends- kerke van zijn oud-werkgever, het Gorinchemse baggerbedrijf Van Oord ACZ Marine Contrac tors BV. Elenbaas raakte in fe bruari 2000 zwaar gewond na een bedrijfsongeval in Singapo re en verloor daarbij zijn rech terbeen tot boven zijn knie. Ook zijn linkerbeen is blijvend beschadigd. Bovendien heeft hij dagelijks pijn, waarvoor hij wordt behandeld in een pijnkli- niek. Elenbaas zit inmiddels in de WAO en is verwikkeld in een strijd om de afwikkeling van de schaderegeling. Daarom zat hij afgelopen dins dag voor de Amsterdamse kan tonrechter om in kort geding zijn eisen kracht bij te zetten. Zijn advocaat E. Goossens be toogde dat het een simpele incas sokwestie had kunnen zijn, wa re het niet dat Van Oord, via een contactpersoon, de zaak voort durend traineert. Op brieven zou niet worden geantwoord, re keningen worden niet betaald. Goossens: „Wanneer ik dreig met een kort geding, kan er in eens wel geld worden overge maakt, zoals twee dagen gele den." Daarom heeft hij ook de Duitse verzekeraar Gerling gedag vaard. Goossens: „Mijn cliënt heeft er belang bij rechtstreeks met de verzekeringsmaatschap pij te handelen." Volgens een re cent onderzoek van de Nationa le Ombudsman inzake letsel schade zou in veel gevallen de tussenpersoon vaak onnodig bot en regelmatig botter reageren dan verzekeringsmaatschappij en zelf, stelt Goossens. Van Oord heeft inmiddels 46.000 euro betaald aan Elen baas, maar volgens Goossens is een aanvullend voorschot nodii vanwege de inkomenslemJ en de enorme kosten waai zijn cliënt staat. Inmiddelsheeil het Nederlands Rekementn, voor Letselschade (1STRK) L. kend dat Elenbaas zo'n 90|.|( euro aan inkomsten- en w, sioenschade heeft. Volgens ad» caat J. Meyst-Michels, vaftl Oord, heeft het bedrijf er alle aan gedaan om Elenbaas s goed mogelijk te helpenenii, juist aan de zijde van Elenbaas sprake va tegenwerken. Zijn advocaat® zonder overleg een rapport heb ben laten opstellen door k NRK. Ook zouden brieven waar in specificaties worden ge vraagd niet zijn beantwoon zijn. Verder heeft Elenbaa nooit de contactpersoon in aji huis willen ontvangen om in zicht te krijgen in de huiselijk situatie, die van belang zouzij voor het opstellen van schade posten. „Ik heb allang zo ie mand in mijn huis gehad", ver klaard Elenbaas. Teleurgesteld Hij is vooral zwaar teleurge steld in de houding van ziji voormalige werkgever. Vai Oord zelf heeft hij nooit meerge zien, nadat hij terug in Neder land was. Hij heeft nog aaneei bedrijfsfilm van Van Oord mee gedaan over veiligheid, maa daar heeft hij spijt van, onida er daarna geen contact mee met het bedrijf is geweest. ,Zi ga je niet met mensen om", zeg hij tegen kantonrechter A, Beu kenhorst. "Hoe moet het nu ver der", vraagt de rechter zichn anderhalf uur zitting af. „Isee bemiddelaar misschien wat?" Elenbaas en zijn advocaat vk len er wel wat voor, maaradvo caat Meyst-Michels wil er me van horen. Dan stelt Goossen nog voor om de huidige contaci persoon te laten Maar ook dat wordt a door de tegenpartij. Uitspraak op 29 januari. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het lijkt op het eerste gezicht een ongerijmd heid. Wie de tentoonstelling be zoekt die het Zeeuws Museum heeft ingericht met topstukken van de Middelburgse Teeken Akademie, ziet voornamelijk schilderijen. Die maakten ze daar toch niet? Toch zijn de wer ken op hun plaats, omdat in de negentiende eeuw vrijwel elke Middelburgse kunstenaar van betekenis een band had met de academie.' De expositie Topstukken van de Teeken Akademie concentreert zich vooral op de negentiende eeuw. Het is één van vijf ten toonstellingen waarmee in Mid delburg aandacht wordt ge schonken aan de 225e verjaar dag van de Teeken Akademie, die overigens vorig jaar al een feit was. Op elke locatie wordt een ander aspect belicht. Kunst handel Laurentius heeft de expo sitie gereconstrueerd die de Tee ken Akademie in 1822 in het Mu seum Medioburgense organiseer de. Bij RDH Architecten en Ste- debouwkundigén in de Stads- schuur zijn ontwerptekeningen te zien van Middelburgse stads bouwmeesters die aan de acade mie doceerden en hun leerlin gen. De Zeeuwse Bibliotheek biedt inzicht in het tekenonder wijs van toen en nu en De Druk kerij laat portretten zien die leerlingen van de door de Tee ken Akademie gesubsidieerde klas van het Middelburgs Insti tuut voor Kunstzinnige Vor ming (MIKV) hebben gemaakt van gemeentebestuurders. De tentoonstelling in het Zeeuws Museum is de meest am bitieuze van de vijf. Het is de enige waarvoor het publiek moet betalen, maar dan krijgt het ook een mooi verzorgde mi- nicatalogus mee, met informatie over de Teeken .Akademie en de tentoonstelling en reproducties van een aantal werken. Vormgeving Zoals tot nu toe steeds het geval was bij exposities waarvoor het museum de afgelopen jaren ge deeltelijk werd opengesteld, is veel aandacht besteed aan de vormgeving. Twee zalen zijn ouderwets behangen om de sfeer van een salon te creëren, in één zaal zijn ontwerptekenin gen tot behang uitvergroot. Een tekening van het planetenstelsel siert het witte tafelkleed in de eerste zaal. Verlichting onder de tafel maakt de tekening zicht baar. In de derde zaal is een film te zien over tekenen en schilderen. Elke vrijdag- en zon dagmiddag (van 14.00 tot 15.00 uur) wordt een dergelijke de monstratie live verzorgd. Het Zeeuws Museum toont wer ken van de belangrijkste kunste naars die als docent aan de Tee ken Akademie waren verbonden of er hun opleiding genoten. Dat betekent dat werk te zien is van onder anderen Johan Pieter Bourjé, Pieter Gaal, Cornells Kimmel, vader Jan Frederik en zoon Willem Johannes Schütz en Aert Schouman. Zeegezichten Behalve portretten zijn er genre stukken te zien en landschap pen - wat in Éeeland betekent dat er flink wat zeegezichten bij zitten. Het aardige is dat ver schillende werken een omslag in stijl laten zien die samenhangt met de manier waarop het kij ken naar de werkelijkheid in de negentiende eeuw veranderde. Mooi is bijvoorbeeld het ver schil tussen de 'Schipbreuk in de Zeeuwse wateren' (1849) van De leden van de Teeken Akademie, een potloodtekening van Jak obus Perkois, pronkstuk van de tentoonstelling bij Laurentius. J.F. Schütz en 'Laagwater aan de Schelde' van W.J. Schütz. Het eerste tafereel is romantisch en zo fijn geschilderd dat van de verfstreek zelf geen spoor is te ontdekken. Zoon Schütz daaren tegen heeft de verf er dik op ge zet en wist met zijn impressio nistische stijl het licht te van gen. Interessant zijn ook de geteken de volkstypes van Willem en Martinus Pauwelsen op de gaan derij, die aangeven hoeveel oefe ning voorafging aan een schilde rij als 'Stadhuis in Middelburg' van Willem Pauwelsen. Veel van de in het Zeeuws Mu seum getoonde kunstenaars de den ook mee aan de expositie van de Teeken Akademie in 1822, wat verklaart dat van hen ook werk te zien is bij kunsthan del Laurentius. Ook daar is een kleine catalogus samengesteld, waaruit kan worden opgemaakt dat reconstructie hier betekent werk van dezelfde kunstenaars en niet hetzelfde werk als in 1822. Barend Cornells en Johan nes Hermanus Koekkoek zijn goed vertegenwoordigd, evenals Johannes Cornells Haccou en Abraham Kraijesteijn. Hét pronkstuk is de potloodteke ning die Jakobus Perkois om streeks 1780 maakte van de le den van de Teeken Akademie en die naderhand zo'n beetje het lo go van de onderwijsinstelling is geworden. Van zijn hand is ook de van het Leids Prentenkabi net geleende aquarel van het verfhuis aan de Vlasmarkt, een pand dicht in de buurt van kunsthandel Laurentius. De Teeken Akademie leidde niet alleen kunstenaars op, maar ook ambachtslieden. RDH Architec ten en Stedebouwkundigen toont die kant, onder meer met ontwerptekeningen van het Gasthuis, de Noord Poort, de Dam en Middelburgse schoolka- chels. De Zeeuwse Bibliotheek legt de nadruk op het tekenon derwijs van vroeger, met lesboe ken, modellen (in dit geval etala gepoppen), tekentafels en schil derezels tegenover dat van nu, waarin de computer een belang rijke rol speelt. Er is werk te zien van toen en nu en bezoe kers kunnen zelf aan de slag. In De Drukkerij is te zien hoe MIKV-leerlingen de huidige Middelburgse magistraten heb ben uitgebeeld. Behalve hun ta lent tonen de tekeningen ook hun tekortkomingen. Vooral de wethouders Albert de Vries en Adri van 't Westeinde lijken slachtoffer te zijn geworden van cartoonisten. Wat nog eens be wijst: oefening baart kunst. En die oefening is 225 jaar lang' door de Teeken Akademie gefa- ciliteerd. Exposities Teeken Akademie: Zeeuws Museum t/m 29 feb, woe t/m zo van 13-17 uur. Lauren tius t/m 7 feb, di t/m za van 10-17 uur. RDH, Stadsschuur 2 t/m 27 feb ma t/m vri van 10-17 en zo 1 febr van 13-17 uur. In De Drukkerij t/m 7 feb en de Zeeuw se Bibliotheek t/m 28 tijdens re guliere openingstijden. door Inqrid Huibers RILLAND - Komende Valen tijnsdag wordt in Rilland niet opgeluisterd door zoetgevooisde koortjes of rustige pianomuziek, maar door stevige rock. Dijk rock bestaat deze winter twaalf- enhalf jaar en dat wordt zater dagavond 14 februari in het dorpshuis in Rilland gevierd. Het spits wordt die avond rond acht uur afgebeten door de gloednieuwe Rillandse rockfor matie Strung Out. De band treedt na maanden van oefenen voor het eerst op. Meteen daar na speelt de Kapelse band Hurri cane. De formatie speelt covers uit de jaren 70 en 80. De slotact wordt verzorgd door de Zeeuwse powermetalband Over The Edge. De groep speelt behalve eigen werk ook num mers van Metallica, Machine Head en Guns n' Roses. De opbrengst'van de avond gaat naar de Stichting Kika (Kinde ren Kankervrij), die zich bezig houdt met het onderzoek naa kanker bij kinderen. Voor de dertiende editie vanhe Dijkrockfestival, vrijdag en za terdag 24 en 25 april, is de orga nisatie nog op zoek naar begin nende blues- en of rockband uit de regio die mee willen did gen naar de open-podiumpnj! De winnaar mag in 2005 hj Dijkrockfestival openen. Het is de derde keer dat er tij dens Dijkrock een open podiui wordt gehouden. In 2002 wo de Vlissingse formatie Back lash, die later dat jaar ook di De Zeeuwse Belofte in de piij zen viel.. Vorig jaar kwam dj formatie Vintage uit Bergen oj Zoom als beste uit de bus ende ze band zal dus in ieder gevj dit jaar tijdens Dijkrock te hj ren zijn. Belangstellende band kunnen zich nog tot eindfebm ri melden bij de organisatie® Dijkrock. In het Zeeuws Museum is veel aandacht besteed aan de aankleding. Twee van de drie zalen zijn met ouderwets behang omgetoverd tot een soort salons, in deze derde zijn de muren behangen met uitvergrote ontwerptekeningen. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - De Gedichten dag werpt in Zeeland zijn scha duw vooruit. Hoewel het pas vol gende week donderdag zo ver is, komen zondag in Terneuzen de dichters Gerrit Kouwenaar en Remco Campert voorlezen. Maandag opent in de biblio theek in Vlissingen een poëziesa- lon. Op de gedichtendag zelf wordt poëzie van André van der Veeke voorgelezen in het Middel burgse jazzcafé Desafinado. Sinds 2000 is het elke laatste donderdag van de maand janua ri in Nederland en België Ge dichtendag. Het evenement wordt georganiseerd door Poe try International en de Vlaamse organisatie Behoud de Begeerte. Elk jaar verschijnt een Gedich tendagbundel die voor iets meer dan een euro te koop is. Dit jaar is die geschreven door dichter Rutger Kopland. Vorig jaar waren in Nederland rond de Gedichtendag 165 acti viteiten georganiseerd. Ook dit jaar staat weer veel op stapel. In Zeeland kan van een gedich- tenweek of misschien zelfs een gedichtenmaand worden gespro ken. Het begint zondag in Porgy Bess in Terneuzen. Twee grand old men onder de Neder landse poëten komen daar uit ei gen werk voorlezen: Gerrit Kou wenaar en Remco Campert (aan vang: 16.00 uur). De Bibliotheek in Vlissingen opent maandaga vond (19.30 uur) een Poëziesa- lon. De afgelopen tijd zijn bezoe kers van de bibliotheek en schrijversverenigingen uit de re gio opgeroepen gedichten en bij behorende illustraties op te stu ren. Met deze combinaties van woord en beeld wordt een expo sitie ingelicht. Bezoekers kun nen hun stem uitbrengen en op 1 maart (19.30 uur) maakt jury voorzitter burgemeester Anneke van Dok de winnaars bekend. In Middelburg presenteert André van der Veeke tijdens de Gedichtendag in Desafinado (20.00 uur) zijn bundel Reizigers voor alle richtingen. Gedichten 1993-2003. Behalve Van der Veeke zelf lezen de met hembe vri ende schrijvers Jan Kuipers Cees Maas, Theo Raats, Mein dert Inderwisch, Emma Crebor der, Lou Vleugelhof, Lauren! Geerse en Tom Schrijer erin voor. Ook Hans Verhagen, schrij ver van het nawoord, zal aanwe zig zijn. ,j De Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg orgc.. heid van de Gedichtendag vooj de eerste drie klassen van ne voortgezet onderwijs in Zeeland een project rond liefdesgedich ten. Er zijn ansichtkaarten ge maakt van de gedichten 'Love- song 100001' van Huub van dei Lubbe, 'Verliefd' van Wiel Ka ters, 'Ik schreef je' van Toon legen en 'Briefjes' van Daniel BüUet. Met lessügesties zijn (te opgestuurd naar de Zeeuw- scholen. Van 29 januari tot bruari kunnen de scholen rn dit materiaal aan de sag Schrijfster Johanna Kruit eo kunstenaars Paul en Mennofl Nooijer verzorgen in dePerl, op verschillende Zeeuwse sc len een workshop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44