Verplaats disco's uit Renesse 3 DAGEN PZC Als het met de strip maar goed gaat 60% KORTING I PZC ha»-: Het bier groeit weer op het land Zorg op Schouwen volop in beweging Hulpverlening voor nieuwe groepen daders PZC Hdnx xnuMt 15 Idee horeca-ondernemer agenda Jongen doet greep in kassa Snorfietser gewond Werkstraf voor xtc-handel Jury gezocht voor spekcheques Benoeming Stichting Renesse Winterkwis (23 -24-25 januari) RESTANTEN WINTER COLLECTIE I mannenmode donderdag 22 januari 2004 ILVESSE - Horeca-onderne- K. Jachraan vindt dat het lijd wordt dat Renesse als teanscentrum een fikse om- «teling maakt. Hij denkt aan .«centratie van discotheken jgjfnhet dorp en aan een ande- jioreca-ün-ulling van de huidi- cafés en disco's binnen de is een persoonlijke visie, binnen de horeca in Renesse ^jnoet uitkristalliseren", be- •jimkt Jachman. Hij heeft zijn geer. onlangs gelanceerd tij- Éi een vergadering van de ho- jsbianche. Ook in het politiek van GroenLinks dinsdaga- Bodm Renesse heeft hij de dis mie daarover aangezwengeld, a plan in een prematuur sta- sndus, al heeft hij er zelf al Voorlijk concrete beelden bij. •denkt hij aan een groot uit- uascomplex met discotheken de buurt van de eerste roton- jsroor Renesse. Tyr is ruimte en je bezorgt er mand overlast", zegt Jach- o. Volgens hem gaat het in r- visie echt om heel iets an- jrsdan wat wethouder G. van jVelde-de Wilde twee jaar ge- $ntijdens de verkiezingscam- ppie lanceerde. „Zij had het ia ook wel over een concentra- jcvan discotheken buiten Ren- k, maar alleen met het doel feoverlast voor de bewoners op ilossen. Mijn doel is ook de Rrlast voor de ondernemers te lossen. Met andere woor- ■l als de gemeente echt verbe- ring wil in Renesse, zal ze met d wat geld over de brug moe- ikornen", zegt Jachman. STREEKACTIVITEITEN Gemeentehuis, 20.00 uur: uisledenspreekuur; MFC, 19.30 uur: ^«nkomst Groei en Bloei. anfare geeft ;oncert HIGH-HAAMSTEDE - Fanfa- Oefcning en Uitspanning uit ïtuwerkerk geeft maandageen irt in Zorgcentrum Duin- aan de Kloosterweg in krgh-Haamstede. tóerleiding van dirigente Ca- iKotoun wordt een program- egebracht dat varieert van pit- is marsen en romantische mu- Blduetten tot bekende film- Kiek. De leerlingmuzikanten a de fanfare krijgen speciale indacht. Het concert begint 19.30 uur. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a «O AB ZIERIKZEE 'el 0111-454647 fa 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Parcel Modde (chef) "flKleemans ^Pankow Soesman 'udvBoogert (sport) centrale redactie «tkmspark 28 ?ostbus 31 fü AA goes T* (0113)315500 **10113)315669 s-fnail: redactie@pzc.nl iternet JW.pzc.nl ^aili Web@pzc.nl ^orgklachten: ^-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; %dagstot 12.00 uur Hij stelt zich voor dat de huidi ge horeca-ondememers hun ca fés en discotheken aan de Hoge- zoom verkopen om ze door ande ren als etablissementen in de 'zachte sector', bijvoorbeeld als bistro of brasserie, te laten voortzetten. „Dan levert je pand natuurlijk aanzienlijk minder op, omdat in die sectoren min der winst wordt gemaakt. Nou, en dat verschil zou de gemeente dan moeten bijpassen, zodat de horeca-ondernemer op zijn beurt weer kan investeren in dat uitgaanscentrum buiten het dorp", aldus de uitleg van Jach man. Hij is ervan overtuigd dat met deze omwenteling meer slagen tegelijk gemaakt kunnen wor den. De nachtelijke overlast bin nen het dorp wordt bestreden en Renesse speelt in op de be hoefte van het hedendaagse uit gaanspubliek. Markt Volgens Jachman mag dat overi gens niet te lang duren. In zijn optiek is de Renesser horeca hard op weg de greep op de markt te verliezen als er niet snel veranderingen komen. Hij voelt zelf helemaal niks voor weer een vervolgonderzoek voor het meten van geluidsoverlast. Discussies over het verruimen van de sluitingstijden zijn vol gens hem ook allemaal wel ge voerd en leiden verder tot niks. Om de zaken in Renesse daad krachtig aan te pakken, moet er echt iets gebeuren, vindt Jach man. Hij benadrukt dat daar naast ondernemersgeest ook veel medewerking en geld van de gemeente voor nodig zullen zijn. De Mouterij in Kloosterzande. Arnold (links) en Jos Haeck zijn bezig in de zogenoemde kiemkast. foto Peter Nicolai door Cees Maas KLOOSTERZANDE - In Zeeuws-Vlaanderen groeit deze zomer weer bier op het oude land. Of, weer: het is er altijd wel geweest, maar mondjes maat. Maak plaats voor de mout- boeren. Het gaat over de teelt van brouwgerst. En het gaat om een van de beste brouwgerstge- bieden van Europa: Zeeuws- Vlaanderen. De regio is niet alleen befaamd om de vlasteelt, maar sinds kort ook omdat er weer bier groeit op het land. Goed bier. Kwali teitsbier. En dankzij een groep enthousiaste boeren komt die oeroude teelt weer een beetje op. Maar het gaat langzaam. Dinsdagavond in Kloosterzan de. In een zaaltje tekenen vijf Zeeuwse-Vlaamse boeren mom pelend in op een speciaal akker bouwproject: de teelt van brouw gerst. Ze worden moutboer. Het is niet hun hoofdinkomen, ze doen het erbij. Ze sluiten zich aan -bij de groep van ongeveer vijftig andere Zeeuws-Vlaamse boeren en gaan hun brouwgerst leveren aan de Grolschmouterij die in de regio staat. Ze tekenen een contract met de mouterij en heffen na de oogst het glas in de wetenschap dat het misschien hun eigen gewas is dat hier schuimend en kolkend door de kele gaat. „Het is wel leuk", zegt een jonge boer, „wat ik nu ga doen, deed mijn grootvader ook." Dat is een waarheid. De teelt van brouwgerst is een histo rische teelt in het Zeeuws-Vlaamse land. Heel Zuidwest-Nederland was in de negentiende eeuw en de eerste helft van de twintigste de streek bij uitstek voor brouwgerst. Het zachte klimaat plus de ge steldheid van de grond (klei die veel vocht vasthoudt) maakte het gebied zeer geschikt. Maar na jaren van prijsdaling was er geen verstandige boer meer te vinden die brouwgerst inzaaide. Tot vier jaar geleden de boerenbond ZLTO onder lei ding van Wilfried Bral uit Vogel waarde het brouwgerstproject startte. En tegelijkertijd begon met het verder veredelen van het zaad om de opbrengst en de kwaliteit van het graan op te krikken. Dat lukte. Er is nu ongeveer 200 hectare bouwland bestemd voor brouw gerst. De boeren en de mouterij willen dat areaal verdubbelen de komende jaren, maar dat is Donald Duck-tekenaar Sander Gulien komt met eigen album door Jeroen Boer VLISSINGEN - Een beetje schaamde Donald Duck-teke naar Sander Gulien (29) zich er wel voor, het onlangs versche nen album met verhalen van zijn hand. „Het is allemaal oud werk dat gebundeld is. Als teke naar word ik steeds beter en mijn werk van vijf jaar geleden vind ik al een stuk minder." Toch ziet de in Vlissingen woon achtige tekenaar het album wel als een bevestiging van zijn goe de werk. Guliens liefde voor het stripteke nen begon al vroeg. „Op mijn vierde vond ik strips al heel leuk. Daarom wilde ik ze zelf ook maken." In zijn jeugd was de jonge tekenaar altijd bezig met strips maken. „Mijn moeder moest mij op een gegeven mo ment echt naar buiten sturen. Ik was altijd aan het tekenen." Proefscenario Donald Duck kwam in zijn le ven toen hij veertien jaar was. „Ik ging met mijn vader naar de stripdagen en kwam ook langs de stand van Donald Duck. Daar liet ik wat werk zien." De mensen van het weekblad von den Guliens strips zo goed, dat ze hem een proefscenario voor een Duck-verhaal stuurden. Over het resultaat waren ze erg te spreken en sinds die tijd werkt de tekenaar voor het vro lijke weekblad. „Eerst moest ik mijn werk nog combineren met school, maar Sander Gulien maakt Donald Duckstrips. sinds mijn twintigste werk ik er fulltime aan." De verhalen die Gulien tekent, krijgt hij opgestuurd van de re dactie. Vervolgens maakt hij de pagina's in potlood. Die worden opgestuurd naar Hoofddorp, waar het blad gevestigd is. Na goedkeuring sturen zij de pagi na's weer terug en kan Gulien gaan inkten. „Het is een arbeids intensief proces. Over het teke nen van één pagina in potlood doe ik een dag. Het inkten kost vervolgens ook weer een dag." Het maken van een compleet verhaal van ongeveer acht tot tien pagina's kost hem ongeveer drie weken. De verhalen die hij tekent, wor- kt* iC IT foto Ruben Oreel den vaak overgenomen door bui tenlandse edities. „Mijn verha len zijn bijvoorbeeld verschenen in Denemarken, Spanje, Italië en Indonesië. Dat doet mij tegen woordig niet meer zoveel. Het gebeurt heel vaak. Maar het blijft natuurlijk leuk."Het teke nen van de figuren die Duck- stad bevolken is gebonden aan door Piet Kleemans BRUINISSE - Er draait een project trans- ferverpleegkunde op het eiland, aan de nieuwbouw van het Bruse zorgcentrum In 't Opper wordt hard gewerkt en dit jaar wordt begonnen met de bouw van een hospice in Zierikzee. De zorgverlening op Schouwen-Duive- land is volop in beweging, zo bleek giste renavond tijdens een door de dorpsraad Bruinisse belegde themabijeenkomst. De ontwikkelingen in de zorg volgen el kaar in snel tempo op. Het streven is zorg op maat verstrekken maar dat kan alleen, benadrukte sociaal psychiatrisch verpleegkundige R. Ge- schiere van centrum voor geestelijke ge zondheidszorg Emergis, als er sprake is van een goede samenwerking tussen zorg verleners. Vanuit Emergis is een project transferver- pleegkunde opgezet. Een transferver pleegkundige fungeert dan als tussenper soon tussen zorgvrager en zorgverlener. „Wij bekijken waar en hoe de zorg het best geleverd kan worden." Coördinator vrijwillige thuiszorg M. Ket ting benadrukte in haar verhaal het be lang van vrijwilligers op het gebied van thuis- en mantelzorg. Vrijwilliger Het werk van die vrijwilliger begint, stel de Ketting, waar dat van de professione le thuiszorger eindigt. De vrijwilliger on dersteunt ook de mantelzorger. Geen overbodige luxe want, zei Ketting, het verzorgen van een ziek familielid kan zwaar zijn voor de mantelzorger. Tafeltje-dek-je kan, bleek uit het relaas van T. Hanzen, evenmin zonder vrijwilli gers. Tafeltje-dek-je staat aan de voora vond staat van een ingrijpende verande ring van de werkwijze. De dagelijkse bezorging van vers bereid de maaltijden maakt plaats twee maal per week bezorgen van uit een centrale keuken betrokken koel-verse maaltijden. Hanzen beziet de toekomst met enige zorg. Zowel in Bruinisse als in Ouwerkerk kampt de maaltijdverstrekker met een te kort aan vrijwilligers. De zorgcentra op Schouwen-Duiveland staan eveneens, meldde G. van der Sluis VLISSINGEN - Een zestienjarige jongen uit Zierikzee is gisteren in een woning in Vlissingen aangehouden.De jon gen wordt ervan verdacht afgelopen vrijdagmiddag, na een greep in de kassa bij de Aldi te Vlissingen, een geldbe drag te hebben weggenomen. Hij kon vanmorgen worden aangehouden dankzij diverse getuigenverklaringen. een optimistische wens. „Zo hard gaat het ook niet en de meeste boeren hebben nu al hun wintertarwe ingezaaid. Dus die gaan nog niet aan de brouw gerst. Maar er is een stijgende lijn merkbaar en dat is goed. De veredeling van het zaad begint vruchten af te werpen", zegt Wilfried Bral. Het feit dat de opbrengst voor de boeren niet slecht is en de teelt door een minimum aan be strijdingsmiddelen veel milieu vriendelijker, werkt mee aan het enthousiasme. Vorig jaar bracht een hectare brouwgerst maar liefst 8500 kilo op. Direc teur Jos Haeck van de mouterij ziet het project met genoegen aan. Volgens Haeck maakt Zeeuws-Vlaanderen nu deel uit van „een van de beste brouw- gerstgebieden van Europa." bepaalde regels. Het moet her kenbaar blijven. „De Disney-fi- guurtjes zijn het moeilijkst om te maken. Dat is wel een uitda ging. Vooral de uitdrukkingen zijn lastig." Duckstad Gulien probeert te tekenen in de stijl van Carl Barks (de teke naar die Duckstad bedacht en Donald Duck meer diepgang gaf). Barks is volgens Gulien de beste Duck-tekenaar ooit. „Het is voor mij de kick om zoveel mo gelijk zijn stijl te benaderen." Soms komt Gulien in de scripts dingen tegen waarvan hij niet meteen weet hoe hij ze moet te kenen. „Ik had een keer een ver haal waarin een baggermachine voorkwam. In de bibliotheek zoek ik dan een foto." Ook voor meer algemene zaken gebruikt de tekenaar vaak fo to's. „Als ik bijvoorbeeld een straatje moet tekenen, zoek ik een foto waarop dat staat. De elementen in de strip moeten na melijk wel geloofwaardig over komen." Toch vindt hij dat je niet te veel met foto's moet werken. „Als je niet oppast ben je meer bezig met feiten checken dan teke nen." Over zijn toekomst heeft Gulien niet echt een duidelijk beeld, zo lang hij maar iets met strips kan blijven doen. In Donald Duck ziet hij voorlopig nog genoeg uit dagingen. „Het maakt mij niet uit waar ik woon of hoe ik leef. Als het met de strip maar goed gaat. De strip is nummer één." VLISSINGEN - Bij een aanrijding tussen een scooter en snorfiets in Vlissingen is gistermiddag een 65-jarige Vlis- singer gewond geraakt. Een zestienjarig meisje uit Vlissin gen kwam, nadat zij moest remmen voor een groepje fiet sers, met haar scooter ten val en gleed hierbij door naar de linkerzijde van het pad. Op dat moment kwam de 65-jarige op zijn snorfiets aanrijden en botste boven op de scooter. Hij viel en liep hierdoor een hoofdwond op Na behandeling in het ziekenhuis kon hij naar huis. Het meisje kwam met de schrik vrij. MIDDELBURG - Een 28-jarige politieman uit Velp en een 24-jarige marechaussee uit Rotterdam zijn gisteren in Middelburg voor hun aandeel bij grootschalige handel in xtc-pillen veroordeeld tot 180 uur werkstraf en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. Bij de voorbereidingshandelingen voor de deal van 100.000 xtc-pillen was ook een 40-jarige inwoner van Ter- neuzen betrokken. De rechtbank legde de Terneuzenaar een half jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaar delijk, op. Zijn rol vond de rechtbank weliswaar beperkt, maar hij was al eens eerder veroordeeld voor drugshan del. Tegen het trio had het Openbaar Ministerie negen maan den cel geëist. In de strafmaat werd meegewogen dat de verdachten schade hadden toegebracht aan het imago van de politie en de marechaussee. Daarnaast werd er re kening mee gehouden dat ze zijn ontslagen. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg zoekt nieuwe juryleden voor de spekcheques. Spekcheques zijn aanmoe digingsprijzen voor initiatieven die de leefbaarheid in de wijk bevorderen. Ze worden elk jaar uitgereikt. Het is de bedoeling dat er vanuit elk deel van de stad een bewoner in de jury plaats neemt. Volgens A. Jonkman van de gemeente kost het ju rylidmaatschap een halve dag per jaar. Belangstellenden kunnen zich melden bij de afdeling wijkaanpak van de ge meente. ZIERIKZEE - Het dagelijks gemeentebestuur stelt de ge meenteraad voor mr. dr. D. van Eek te benoemen als lid van de Raad van Toezicht van de Stichting Renesse. Met de benoeming van Van Eek wordt in de tussentijdse vaca ture voorzien die ontstond na het overlijden van dr. L. Ginjaar. Het voorstel komt aan de orde in de gemeente raadsvergadering op donderdag 29 januari. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Emergis be gint nog dit jaar met twee nieu we soorten daderhulpverlening, voor vrouwelijke daders en voor geweldplegers jegens ouders. Dat werd gisteren bekend bij de ondertekening van het conve nant dat de samenwerking vast legt tussen justitie, politie en hulpverleningsinstellingen in Zeeland bij de bestrijding van thuisgeweld. Instelling voor geestelijke ge zondheidszorg Emergis begon afgelopen jaar de hulpverlening aan volwassen mannen die met justitie in aanraking komen we gens huiselijk geweld. Daarmee werd een witte vlek in de Zeeuw se aanpak van huiselijk geweld ingevuld, memoreerde Ingrid Morselt, manager regionale sa menwerking voor het Openbaar Ministerie in Zeeland. Zeeland was lang voorloper in Neder land met de aanpak van huise lijk geweld in het provinciale be leidsplan De Vrijblijvendheid Voorbij, maar kreeg last van de wet op de remmende voor sprong. Daderhulp, om de kans op her haling van de geweldpleging te verminderen, kwam pas twee jaar geleden in zicht toen een projectgroep die hulp vorm ging opzetten. Juist gisteren boekte de daderhulpverlening een eer ste succes, zei Morselt. Een ver- dachte man toonde zich bij de rechtbank enthousiast over de hulp en zei het gevoel te hebben dat hij zijn agressie onder con trole had. Jaarlijks krijgt de politie in Zee land circa 150 meldingen van thuisgeweld. (advertentie) van zorgkoepel Allevo, ingrijpende veran deringen te wachten. De nieuwbouw van zorgcentrum In 't Op per in Bruinisse is in volle gang en bin nen twee jaar moeten ook zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee en zorgcen trum Duinoord in Haamstede eraan gelo ven. De gemeente Schouwen-Duiveland speelt in dit alles volgens F. Babijn van de afdeling Samenleving vooral een regis serende rol. „September vorig jaar hebben wij als ge meente een intentieverklaring getekend met woningbouwcorporatie Zeeuwland en zorgverlener Allevo. Want er gaat heel wat veranderen in de zorg en samenwer king is meer dan ooit nodig", aldus Ba bijn. OUDE MARKT 45 - VLISSINGEN - TEL. 0118-419337 www.knuijtmannenmode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39