Provincie eist klaarheid over taal GroenLinks wil tol heffen op elke weg •-v-tr-" f-* W'i II 5 "w Hf1 ,mkl Ideeën zat voor nieuwe ontwikkeling platteland Vogelbescherming maakt bezwaar tegen ganzenjacht Miniatuur Walcheren zoekt kiekjes uit oude doos 17 deputeerde Van Waveren wil eindelijk erkenning Zeeuws [aart voor oeren over indbouwgif issers bijeen Suurmond wil uitleg van industrie Cel in voor dronken rit over tent Werkgroep voor kreeften visserij Celstraf voor steekpartij in Sluiskil donderdag 22 januari 2004 JDELBI'RC - De regering juu eindelijk eens een be- I «men over de erkenning lel Zeeuws als streektaal, „gingen zijn niet nageko- y Gedeputeerde H. van Wa- J roeit zich 'aan het lijntje ouden'. I provinciebestuur heeft tênhalf jaar geleden al een traas ingediend voor de offi- eerkenning van het Zeeuws streektaal. Vorig jaar zomer z nog contact geweest met iinbtenaar van het ministe- tan Onderwijs, Cultuur en jaschappen (OCW). „Er zou rieg met het ministerie van nadandse Zaken volgen en iouden voor 1 november het bit ontvangen", zegt Van leren brember ging voorbij, maar koorde niks. Een ambtenaar de provincie informeerde Imaar eens waar het besluit iiHet zou, aldus Van Wave- voor 1 januari komen. Maar jpasseerde die deadline zon- ea bench t uit Den Haag. Iesis onjuist gebleken", stelt gedeputeerde verontwaar- jvast. ..Ik vind dat we inmid- recht hebben op een be- t Ik krijg sterk het gevoel *eaan het lijntje worden ge- den. Sinds de eerste aan- ag, tweeenhalf jaar geleden, talie noodzakelijke adviezen sebracht. Dan mag je toch nchten dat het een keer dtafgehandeld. En dus niet bet onderop een stapel be- tiige brief Waveren zal met zijn ambte- n alle feiten nog eens helder een rij zetten en een stevige I schrijven aan de ministe- ivan OCW en Binnenlandse ten. voorjaar van 2004 is vol len woordvoerder van Bin- jndse Zaken de nieuwe line. „Dat is natuurlijk vrij rekbaar, dus laten we zeggen: voor de zomer." Zeeland heeft bovenal recht op duidelijkheid, en eigenlijk ook op een positief besluit, meent de gedeputeerde. Immers, de Lim burgse aanvraag is ook erkend. „Waarom zij wel en wij niet?" vraagt hij zich hardop af. Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft er volgens hem ook terecht op gewezen dat de provincie altijd nog een be roep kan doen op het Europees Handvest. „Daarin staat nadruk kelijk dat de positie van de re gio's en alles wat karakteristiek is voor die regio's beschermd moet worden." De erkenning van de Zeeuwse taal is ook van belang voor de cultuurnota die Van Waveren uitwerkt. Veheugend Cultureel erfgoed krijgt daarin een belangrijkere plaats dan het nu heeft. De betekenis van cultu reel erfgoed en van de streek taal is de afgelopen jaren ge groeid. Dat wil de gedeputeerde duide lijk maken in de cultuurnota. „Ik vind het namelijk verheu gend dat de belangstelling voor het Zeeuws toeneemt Al is de re den daarvoor, namelijk dat er steeds minder Zeeuws wordt ge sproken, natuurlijk minder ver heugend." Van Waveren, een Schouwe- naar, spreekt zelf geen Zeeuws, doch keurig Algemeen Be schaafd Nederlands. „Maar toch staat het Zeeuws dicht bij me. Het voelt vertrouwd." ifr i' a--"' u ES - De stichting Mineralen Middelen Meester heeft een owe versie van de kaart voor nik van bestrijdingsmidde- gemaakt. sde hand van dit zogeheten iplicht' kunnen boeren mak eer'nagaan welke gewas- thermingsmiddelen voor be- lide gewassen het beste kun- :worden toegepast. De nieu- kaart is nodig, omdat de te muken middelen en de in de ifijk gangbare dosering zijn Pgd. tuitgifte van het 'stoplicht' is ioten omdat blijkt dat veel hrbouwers door gebrek aan craatie over de milieubelas- met goed weten hoe de be- $flgsmiddelen die zij ge ien, daarin kunnen verschil- De kaarten worden deze a verspreid onder de akker- "ers Zij kunnen zich ook Belden voor het laten door ken van hun gewasbescher- ppplan op schadelijkheid milieu en een kosten verge- Êgknjgen met minder belas- ifemiddelen. BKKZEE - Vissersvereniging Elkander' houdt vrijdag «niari de jaarvergadering in pant De Zeelandbrug in- lütffe. fitter C. van Liere van Zevi- 'toudt een inleiding over simago van de visserij'. Na I»üze spreekt Kamerlid S. 0ver het onderwerp 'EVA juiste koers'. De vergade- <*gmt om 14.30 uur. v 'i Foto's die een beeld geven van hoe Miniatuur Walcheren er in de afgelopen vijftig jaar uit zag: daarmee wil het attractiepark in Middelburg zijn verjaardag vieren. foto Zeeuws Documentatie Centrum door Ron Maqnée MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren in Middelburg bestaat dit jaar vijftig jaar. Het attractiepark viert het jubileum met een speciale tentoonstelling over de geschiedenis van Miniatuur Walcheren. Voor deze tentoonstelling zoekt het park kiekjes uit de oude doos. Dit jaar is het groot feest in het attractie park. Vijftig jaar bestaat Miniatuur Wal cheren, en dat wordt gevierd met een overzichtstentoonstelling. Miniatuur Walcheren zoekt hiervoor foto's van het park mét bezoekers bij de miniaturen. De inzendingen worden gescand en terug gezonden naar de eigenaren. De originele foto's worden dus niet bij de tentoonstel ling gebruikt, wel de scans. Hiervan wor den grote panelen vervaardigd, waarbij de inzendingen van de jaren vijftig, zes tig, zeventig, tachtig en negentig worden gegroepeerd. „Het is dus erg belangrijk dat mensen er bij zetten wanneer de foto is genomen", legt tentoonstellingsontwerper I. Leef- tink-Meijer uit. „Want van de foto's ma ken we vervolgens twee panelen per de cennium waarbij ingezonden foto's wor den gebruikt." De tentoonstelling met de inzendingen van het publiek wordt waarschijnlijk eind juni geopend. Inzenden van kiekjes kan nog tot en met 10 maart. Voor de in zenders liggen vrij kaartjes voor het at tractiepark klaar. Eenmalig Tijdens de tentoonstelling zal vooral de geschiedenis van het park zelf centraal komen te staan. Miniatuur Walcheren ontstond kort na de oorlog. In het park wilde men de bevolking laten zien hoe mooi Walcheren weer was geworden na dat het in de oorlog zwaar getroffen was. Zeshonderd amateur-modelbouwers maakten een miniatuur uit hun dorp. In 1954 werd Miniatuur Walcheren door ko ningin Juliana geopend. Het was de be doeling een eenmalige tentoonstelling te houden, maar deze werd in drie maan den tijd bezocht door 200.000 bezoekers. Toen het park een jaar na de opening nog steeds veel bezoekers trok, is het park nooit meer gesloten. door Rinus Antonisse WISSENKERKE - Het gebied rondom het Veerse Meer als het Zeeuwse voorbeeld van échte vernieuwing ten plattelande. Dat kan als boeren en andere (re- creatie-)ondernemers het lef hebben een aantal kansrijke ideeën om te zetten in concrete plannen. De kansen voor nieuwe activitei ten werden gisteravond toege licht tijdens een goed bezochte bijeenkomst in Wissenkerke. Er kwamen acht suggesties op ta fel, die bij voldoende belangstel ling omgezet kunnen worden in (proef)projecten. De ideeen zijn heel goed ook el ders in de provincie toepasbaar, zei Johan Klompe, bestuurder van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO). De acht ideeën: avonturenland; vrijwillige kavelruil; duurzame stroomproductie door mestver- gisting; een trefpunt voor infor matie en public relations; perma nent wonen op het boerenerf; een aaneengesloten groen-blau- we verbinding door het land schap; teelt van zoute gewassen en viskweek; nieuwe vormen van zoetwaterberging. Avonturenland mikt op een nieuw publiek, dat voor korte vakanties komt en activiteiten in hapklare brokken aangebo den wenst, lichtte Ally Wisse toe. Er is al veel, zoals (wa- ter-)fietsen, waterskiën, polders- port, parachutespringen, kano ën, maar dat wordt niet als to taalpakket aangeboden. Avontu renland wil dat wel doen. Doelmatiger Met vrijwillige kavelruil kan een boer kosten besparen en doelmatiger werk, beklemtoon de Ko de Regt. Het is al vanaf drie deelnemers mogelijk en hoeft niet beperkt te worden tot agrariërs. Mestvergisting op veebedrijven ofwel het verbranden van met haan voor stroomopwekking is haalbaar, vertelde Jaap Gideon- se. Het wordt voordeliger als an dere energiebronnen meege- stookt kunnen worden (frietvet, snijmais, tarwe, aardappelen). Binnenkort begint met steun van Delta een onderzoek naar de haalbaarheid. Een trefpunt rondom het Veerse Meer is het minst uitgewerkte idee. Dannv den Brabander gaf aan dat public relations een be langrijke pijler moet worden. Er is grote vraag naar landelijk wonen op het boerenerf, stelde Pieter Vollaard. Ook permanent wonen moet onderzocht wor- Üijps Antonisse ^DELBURG - Vogelbescher- 3 Nederland maakt bij het Pjks provinciebestuur be stegen de jacht op ganzen genten. De bestuursrechter iddelburg is gevraagd de .ffaunabeheereenheid Zee- ^deende ontheffing af te i van een collectieve voor het doodschie- - en grauwe gans en J!1'Voor de hele provincie, 5 van kol- gaat volgens Vogelbescherming veel te ver. Het is niet voldoende onderbouwd dat overal in Zee land sprake is van kans op be langrijke schade aan gewassen, aldus de organisatie. De door het dagelijks provincie bestuur verleende ontheffing wordt beschouwd als een deel van het (nog niet uitgebrachte) faunabeheerplan Zeeland. De Vogelbescherming is het daar mee oneens, omdat een aantal re gels van de Flora- en Faunawet met voeten wordt getreden. Er ontbreekt onder meer een ad vies van het Faunafonds over het deelplan Vogelbescherming onderstreept dat een Faunabeheerplan zo be langrijk is, dat dit heel zorgvul dig tot stand moet komen. De provincie mag niet zomaar even een onderdeel van het beheer- plan vaststellen, om zo makkelij ker een afschot-ontheffing te kunnen verlenen. Bijzondere rol In strenge winters komen veel ganzen en smienten naar Zee land, omdat daar dan doorgaans nog genoeg eten te vinden is. Vo gelbescherming stelt dat Zee land dus een bijzondere rol ver vult in de opvang van deze die ren, juist in periodes dat ze het door de weersomstandigheden moeilijk hebben. Met dit gege ven houdt het dagelijks provin ciebestuur op geen enkele wijze rekening Doodschieten van de ganzen en smienten mag pas als eerst ande re verjaagmiddelen zijn toege past. Vogelbescherming vindt die verplichting onvoldoende Er moet ook een beperking aan het aantal af te schieten vogels gesteld worden. De ervaring leert dat het schieten van hoog uit enkele dieren voldoende is om een groep te verjagen. Twee vogels Vogelbescherming wijst op de gang van zaken in andere pro vincies, waar is bepaald dat per jachtactie hooguit twee vogels mogen worden gedood. De ver eniging beklemtoont dat mede door het ontbreken van een aan talbeperking, in Zeeland actief wordt bemiddeld onder jagers; MIDDELBURG - Gedeputeerde J. Suurmond (milieu) ver langt opheldering over de klacht van bedrijven in het Sloegebied dat de milieuregels te streng zijn. De Industrie- groep Midden-Zeeland beklaagt zich daarover in een on langs uitgebracht rapport. De klacht van de bedrijven dat de Zeeuwse milieuregels strenger zijn dan elders, heeft Suurmond 'verwonderd'. Volgens de bedrijven worden ze belemmerd in hun groeimogelijkheden. Bovendien zou den bedrijven zich niet in Zeeland willen vestigen vanwe ge de te strenge eisen van de overheden. Overigens kon den voorzitter C. Braakman en secretaris W. Saman van de Industriegroep Midden-Zeeland daarvan geen voor beelden noemen. Suurmond zegt geen aanwijzingen te hebben dat Zeeland strengere eisen stelt dan andere pro vincies. Ook voor de stelling dat bedrijven zich daardoor laten afschrikken, kan hij geen bewijs vinden. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Moers (D) is gisteren in Middelburg voor poging doodslag en dronken rijden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en drie jaar rijontzegging. De rechtbank achtte bewezen dat de Duitser 19 juni vorig jaar stomdronken op een camping in Haamstede met zijn auto over een tent is gereden. Daarin bevonden zich twee campinggasten, van wie er één drie gebroken ribben op liep. „Het slachtoffer had dood kunnen zijn", motiveerde de rechtbank het vonnis. YERSEKE - Kreeftenvissers op de Oosterschelde werken met het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit aan voorstellen om de visserij op kreeft te verbete ren. De werkgroep is er gekomen dankzij een motie van het Zeeuwse WD-Kamerlid J Geluk. Kreeftenvissers klaagden erover dat er vorig jaar te veel visvergunningen zijn afgegeven. Als de werkgroep met goede adviezen komt voor een duurzaam beheer van Oosterschelde-kreef- ten, is minister Veerman 'eventueel' bereid het vergunnin genstelsel aan te passen. Uit de praktijk is volgens de mi nister nog niet gebleken dat er sprake is van overbevis- sing. Vooruitlopend op de voorstellen van de werkgroep heeft Veerman sleepnetvissers al verboden te vissen in vaste visvakken van fuikenvissers. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een twintigjarige inwoner van Sluiskil voor een steek partij veroordeeld tot anderhalf jaar cel. Daarbij werden ook een geweldsdelict en handel in verdovende middelen meegerekend. De aanleiding tot de steekpartij, op 25 sep tember vorig jaar in Sluiskil, was een ruzie met een auto mobilist van wie de verdachte geen voorrang kreeg. De au tomobilist achtervolgde de Sluiskillenaar tot aan zijn wo ning, waar de laatste met een vlindermes de pezen van de linkerhand van zijn belager doorsneed. Dat de man agres sief kon zijn, bleek eerder uit het geweld dat hij pleegde op een willekeurig persoon bij een pinautomaat in Sluis. Aan het slachtoffer moet hij 450 euro schade vergoeden, den. Hogeschool Zeeland wil met enkele boeren aan de slag. Een netwerk van groen-blauwe elementen vormen. Bestaande elementen als akkerranden, spuitvrije zones, paden, natuur vriendelijke oevers, bundelen. Daarvoor een gebiedsfonds op richten, bepleitte Jeroen Ver- schoore Door de verzilting van het Veer se Meer ontstaan mogelijkheden voor teelt van zilte gewassen als zeekraal en lamsoor, betoogde Jouke Heringa Ook zijn er kan sen voor viskweek, eventueel in combinatie met schelpdieren. De klimaatverandering zorgt voor natte winters en droge zo mers. Boeren moeten kijken naar zoetwateropvang: regen in bassins, dubbele drainage. De ZLTO wil met ondernemers een praktijkproef uitvoeren, kondig de Carla Michielsen aan. niet om schade te voorkomen, maar om het kunnen schieten van wild, ofwel plezier- in plaats van beheerjacht. Per schadeperceel wordt aan vijf jagers ontheffing verleend. Vogelbescherming noemt dat te veel van het goede. Ook bekriti seert de organisatie het ontbre ken van de regel dat niet mag worden geschoten op gemengde groepen vogels. Daardoor be staat het gevaar dat ook wordt geschoten op beschermde soor ten als dwerggans, wilde en klei ne zwaan. van onze regioredactie DEN HAAG - Over enkele jaren krijgen alle wegen een eigen prijskaartje voor motorvoertui gen. GroenLinks komt met een initiatiefwet die het gemeenten, provincies en waterschappen mogelijk maakt om tol te hef fen. Gedeputeerde T. Poppel- aars is 'nog niet enthousiast'. „Dat bevreemdt misschien, om dat ik zelf heb voorgesteld om tol te heffen op de wegen naar de Westerscheldetunnel", beseft Poppelaars. „Maar daar is tol heffing een middel om een knel punt op te lossen Tol heffen om mobiliteit te stu ren, bijvoorbeeld om sluipver- keer tegen te gaan, gaat de gede puteerde te ver. Hij gelooft wel dat het kan werken, maar prefe reert andere maatregelen. Poppelaars hikt vooral aan te gen de kosten voor de automobi list. Het heffen van tol mag van hem niet leiden tot een algehele prijsstijging van het autoge bruik. Het 'rekeningrijden' moet gepaard gaan met verla ging van de andere kosten, zoals de motorrijtuigenbelasting of de belasting op de benzine Prikkel De gedeputeerde bestrijdt dat de prikkel dan verdwijnt. „Als iedereen minder belasting voor de auto betaalt, blijft het effect van tolheffing in stand." Minister Peijs wil het reke ningrijden op rijkswegen over een jaar vijf invoeren. Zij vindt ook dat de regio een eigen mobi liteitsbeleid moet kunnen voe ren, maar bijbehorende wettelij ke maatregelen blijven tot nu toe achterwege Daarom kondig de Wijnand Duyvendak een ini tiatiefwet aan Andere partijen reageren niet direct afwijzend. GroenLinks vindt dat niet al leen op rijkswegen, maar ook op alle andere wegen routebepnj- zing moet worden ingevoerd. „Om sluipverkeer te voorkomen en mobiliteit beter te kunnen sturen", aldus Duyvendak. Als een meerderheid zijn voor stel steunt worden de huidige ju ridische belemmeringen voor ge meenten, provincies en water schappen nog voor het einde van deze kabinetsperiode (in 2007) opgeheven. Of er dan ook al werkelijk tol op regionale we gen kan worden geheven, hangt af van de minister van Verkeer en Waterstaat, die een knoop moet doorhakken over de tech- t niek waarmee dat moet De provincies Noord-Brabant en Gelderland steunen het initia tief. „Een uitstekend wetsvoor stel", reageert CD A-gedeputeer de Ene Janse de Jonge. „Het is een nieuw instrument voor regio nale overheden om een mobili teitsbeleid te voeren", aldus de provinciebestuurder voor ver keer en mobiliteit. Irritante en gevaarlijke verkeershinderende paaltjes, drempels en borden kunnen dan uit het straatbeeld verdwijnen. Wildgroei De minister moet erop toezien dat de lagere overheden de nieu we belasting niet gebruiken om er extra geld mee binnen te rij ven. „Er zijn voldoende waar borgen in het wetsvoorstel inge bouwd om excessen en wild groei te voorkomen", aldus Jan- se de Jonge. Volgens Duyvendak is het ook niet de bedoeling dat de regio de inkomsten gaat gebruiken om er nieuwe infrastructuur mee te fi nancieren. Noord-Brabant kan het geld bijvoorbeeld met inzet ten om er de aanleg van de A4 tussen Bergen op Zoom en Hal steren mee te financieren Hoe succesvol regionale en plaatselijke tolheffing werkt toont Londen aan Camera's fo tograferen kentekens die de be- taalzone binnenkomen, waarna eigenaren de rekening thuis krij gen. „Het binnenstadsverkeer is daar met dertig procent afgeno men", aldus Duyvendak. Maar Janse de Jonge voelt er niet voor het 'primitieve Londen- se systeem' ook in Brabant in te voeren. „Dat werkt eerder rem mend dan stimulerend op de vor ming van consensus over de in voering van een landelijk sys teem."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17