Zalm waarschuwt lidstaten Groot-Brittannië onderzoekt 258 kindermoorden opnieuw Pi UiïVERKOOPtot-70%Ben.W4 Vlaamse postbodes zijn schuldig aan doodpesten collega 5 John Kerry Minister ziet Brussel niet als suikeroom voor nieuwkomers EU Bot staat op gesprek met Thaise justitie-minister int in Iowa Minister Israël irengt bezoek im Pakistan Neerstorten van •estel van Flash Airlines blijkt teen aanslag Israël haalt huizen in Rafah omver FBI pakt maffia-clan aan Iraanse raad komt deels terug op uitsluitingen Aanvaller Lindh dubbel verdacht Doden door explosie raffinaderij Indonesië wil kerncentrale bouwen ESA blijft zoeken naar Beagle 2 Russische leger doodt Tsjetsjenen Weinig hoop meer voor opvarenden Noors schip woensdag 21 januari 2004 ^„radactie buitenland B0GKOK - Minister Bot van Buitenlandse Zaken heelt „openavond in Bangkok on- „nvacht een gesprek met de Thaise minister van Justitie w, het zogenoemde ovcr- hitntingsverdrag betreffende Nederlandse gevangenen in ïhaise cellen. Daarop heeft hijzelf gestaan, vertelde Bot gisterochtend in Thailand. De bewindsman ver gezelt koningin Beatrix bij haar staatsbezoek aan dat land. Op het programma stond al een gesprek tussen Bot en zijn col lega van Buitenlandse Zaken. Het overleg met de minister van Justitie is nu ingelast. Ne- derland en Thailand werken aan een verdrag dat het Neder landse veroordeelden mogelijk maakt een deel van hun straf in hun vaderland uit te zitten. Bot spreekt morgenochtend met zijn Thaise collega. Hij zei niet te verwachten dat het on derhoud met de minister van Justitie 's avonds meteen al zichtbare resultaten zal ople veren. Volgens Bot heeft het nu lopende staatsbezoek de on derhandelingen wel in een stroomversnelling gebracht. Strafmaat Er zijn nog verscheidene pro blemen op te lossen, bijvoor beeld op het gebied van de ver schillen in strafmaat tussen Thailand en Nederland. Ne derland heeft al een overbren gingsverdrag (wet Overdracht Tenuitvoerlegging Strafvon nissen) met verscheidene lan den, maar het lijkt wat meer noten op zijn zang te hebben. „Zij moeten nog met iets ko men", aldus Bot over de Thaise gesprektspartners. De bewindsman vliegt mor genavond onmiddellijk na het gesprek met de minister van Justitie naar huis. Hij is be trokken bij het lot van gedeti neerden. Ook op een eerdere post had hij met hen te maken, vertelde hij. „Dan ging ik naar de gevangenis met vitamine pillen voor de gedetineerden en een fles whisky voor de direc teur." ANP PESMOINES - De eerste De- Uiatische voorverkiezingen ideVSzijn gisternacht gewon- door senator John Kerry, pot senator John Edwards deed ld goed in Iowa, terwijl Ho- Tird Dean op enige afstand op J.derde plek belandde. for Dick Gephardt is het afge- tón, na een magere score in iezedoor hem cruciaal geachte at in het middenwesten van ijVS.Hij heeft niet langer zicht jde Democratische nominatie for de presidentsverkiezingen strekt zich terug uit de race. fcnykreeginlowa zo'n 38 pro lan de stemmen, Edwards, senator uit North Carolina, l! procent, Dean 18 procent. Kek Gephardt kwam niet ver- gdan 11 procent. Hij zei na af- j® dat zijn 'campagne welis- rïïrten einde komt, maar het ju-echt niet'. Gephardt deed in ook mee aan de race om de [Socratische nominatie, en ratoen in Iowa. Hij rekende jvedsteun onder vakbondsle- maardie bleef uit. uitslag van de voorverkie- iigenin Iowa wordt gezien als 0 eerste indicatie wie van de pididaten geschikt worden dit het op te nemen tegen irge Bush. In het verleden de uiteindelijke kandi atin Iowa veelal al een plekje de top drie te scoren. Howard fen putte daar troost uit, na- itduidelijk werd dat hij min- rgoedpresteerde dan op basis icde landelijke opiniepeilin- swas gedacht. „Als je ons een irgeleden had gezegd, dat we nie zouden worden in Iowa, a waren we ontzettend blij reest", hield hij zijn suppor- ïvoor. GPD UUZALEM - De Israëlische mister van Landbouw, Israël iitz, brengt in maart een be- #k aan Pakistan. Dat zei hij sieren voor de Israëlische ra- kjoodse staat en het islamiti- 6e Pakistan onderhouden I diplomatieke relaties en Ibezoek zou het eerste wor- bdateen vooraanstaande Is- Ésche functionaris in jaren aPakistan brengt, dzvertelde dat hij het Zuid- btischeland bezoekt met een be groep functionarissen mdevoedsel- en landbouwor- Jiisatie van de Verenigde Na- K(FA0). Volgens de bewinds- is de uitnodiging 'zeer bngrijk' en een teken van de ^beterde relaties tussen beide tien „De twee landen werken toen met de Verenigde Staten Éde strijd tegen het terrorisme Natisduidelijk een basis voor Menwerking", aldus Katz awoordvoerder van het Pa ganse ministerie van Bui- klandse Zaken sprak echter P dat zijn land Katz heeft {genodigd. Volgens de zegs- heeft de FAO wel een be- j» gesuggereerd, maar geen bedelingen gedaan over de «gatieleden. Bovendien ^Islamabad de FAO verteld een bezoek in maart niet «uitkomt. ANP/RTR/DPA •f'Be zwarte dozen van 'Beting T3J van Flash Airli- «Je deze maand in de Rode i bij Egypte stortte, hebben j^bct°nf(' dat het geen aan- maakten Egyptische ptöe onderzoekers die JP't voice recorder' en data recorder' hebben '«zochtgisteren bekend, •onderzoekers hebben naar de r. -00-" nog geen aanwij- gevonden op de banden i^oor defect het toestel in zee «storten, het ongeluk op 3 januari kust van de bad- 2 Sharm el-Sheikh in vPte, vonden alle 148 inzit- 2' onder wie 133 Franse Sn*dedood. WIAFP/RTR door Hans Gertsen BRUSSEL - De tien landen die per 1 mei lid worden van de Eu ropese Unie (EU), hoeven niet op onbegrensde financiële steun van Brussel te rekenen. Dat maakte de Nederlandse minis ter van Financiën, Zalm, duide lijk na afloop van overleg met zijn Europese collega's. Wat Zalm betreft zullen de tien nieuwe lidstaten er grotendeels zelf voor moeten zorgen dat hun integratie in de EU een succes wordt. „Natuurlijk willen we ze financieel ondersteunen en ad vies en raad geven waar dat no dig is. Maar de dynamiek zal van die landen zelf moeten ko men en niet van de suikeroom uit Brussel." Zalm reageerde daarmee indi rect op uitgelekte plannen van de Europese Commissie om de Europese begroting voor de periode 2007-2013 fors te ver hogen. De Commissie zou de lid staten om veel meer geld vra gen, mede om van de uitbreiding een succes te maken. Het EU- budget zou daartoe van onge veer 1 procent van het totale Eu ropese bruto binnenlands pro duct (de bruto waarde van alles wat in de EU wordt gemaakt) moeten stijgen tot 1,24 procent. Die toename zou op basis van de huidige verdeelsleutel beteke nen dat Nederland ongeveer een miljard euro per jaar meer aan Brussel moet afdragen. Neder land wil de komende jaren juist minder betalen aan Brussel. Niet alleen Zalm, maar ook zijn collega's uit Duitsland, Frank rijk, Groot-Brittannië, Zweden en Oostenrijk vinden een derge lijke verhoging van het EU- budget veel te veel van het goe de. In december drongen ze er bij de Commissie op aan de toe komstige EU-begroting op het huidige niveau te houden. Vol gens Zalm heeft ook Finland zich bij de zes aangesloten. Keuzes Volgens Zalm is een forse verho ging van de EU-begroting niet nodig om de integratie van de nieuwe lidstaten succesvol te laten verlopen, mits 'Brussel' keuzes durft te maken. Neder land en diverse andere landen vinden dat er de komende jaren veel minder geld uit de zoge noemde structuurfondsen naar armere regio's in de huidige lid staten moet gaan, en meer naar de tien nieuwe lidstaten. De nieuwkomers doen er vol gens Zalm verstandig aan een voorbeeld te nemen aan Ierland. Dat land is er, door Brusselse subsidies verstandig te gebrui ken, in korte tijd in geslaagd om van een relatief arm land welva rend te worden. „Ierland heeft het ook op eigen houtje ge daan." Hij waarschuwde de tien nieu we leden ook voor te veel haast bij de Europese integratie. „Als je te snel het gemiddelde wel vaartsniveau van de EU wilt be reiken, krijg je grote problemen. Dat is een les van de Duitse her eniging." GPD RAFAH - Een Palestijnse vrouw zoekt in het puin naar haar eigendommen terwijl een Israëlische bulldozer haar huis vernietigd in het vluchtelingenkamp Rafah in het zui den van de Gazastrook. Het Israëlische leger heeft gisteren dertig huizen en een mos kee omver gehaald in het kamp, hebben Palestijnse bronnen gezegd. Terwijl om hen heen balken en muren tegen de vlakte gingen, gooiden bewoners nog in allerijl matrassen en dekens uit de bovenverdiepingen. Het leger zei niet te weten hoeveel huizen zijn vernield, maar verklaarde alleen huizen te hebben uitgekozen van waaruit 's nachts schoten waren gelost op soldaten. Het leger beweerde aanvan kelijk dat de omvergehaalde huizen onbewoond waren, maar zei later dat dat nog werd onderzocht. Ook het bericht over het neerhalen van een moskee werd onder zocht. Meestal vermijdt het Israëlische leger schade toe te brengen aan religieuze plaatsen. foto Ahmed Rashad/RTR door Esther Gotink LONDEN - De dossiers van 258 kindermoorden in Groot-Brit tannië worden opnieuw ge opend na een geruchtmakend hoger beroep. Moeder Angela Cannings werd een maand gele den vrijgesproken van de moord op haar twee zonen, die volgens haar waren overleden aan wie gendood. Gisteren besliste het Britse Hooggerechtshof dat de medische kennis over zuigelin gensterfte nog steeds 'in de kin derschoenen' staat en dat daar om een einde moet komen aan rechtsvervolging in twijfelach tige zaken. Dit betekent dat alle rechtsza ken van de afgelopen tien jaar waarin wiegendood werd be streden, opnieuw onder de loep worden genomen. Het gaat om 258 ouders die persoonlijk ver antwoordelijk zijn gehouden voor de dood van een kind onder de twee jaar. De gebruikte ex pertise in hun zaak kwam voor namelijk van de inmiddels ge pensioneerde kinderarts Sir Roy Meadow, die de vuistregel hanteerde: 'Eén wiegedood is een tragedie, twee keer wiegen dood verdacht en drie keer wie gendood moord'. Cannings' hoger beroep was de derde zaak waarin de theorie van Meadow omver werd ge worpen. De 40-jarige moeder uit Wiltshire was in 2002 schul dig bevonden aan de dood van de zeven weken oude Jason in 1991 en de achttien weken oude Matthew in 1999. Haar advo caat zei dat Meadows bewerin gen in haar zaak zeer mislei dend waren. De andere gedingen waarin de expertise van Meadóws de door slag gaf en later terzijde werd geschoven, betrof de veroorde ling van Sally Clark en Trupti Patel. Hun vrijspraak in hoger beroep vorig jaar onderstreepte al de onzekerheid van experts in het vaststellen van de doodsoor zaak van baby's die zeer plotse ling overlijden. Procureur-Generaal Lord Goldsmith verklaarde gisteren dat van de 258 veroordelingen die opnieuw worden bekeken, 54 beldaagden nog steeds in de gevangenis zitten. „Hun zaken krijgen de hoogste prioriteit." Dat betekent onder meer nieu we hoop voor de 30-jarige Don- van onze redactie buitenland NEW YORK - De politie en federale recherche FBI hebben gisteren in New York een zware slag toegebracht aan de geor ganiseerde misdaad. De politie greep twintig kopstukken van de Bonnano-familie op beschuldiging van betrokkenheid bij moord en afpersing, chantage, omkoperij en intimidatie. Onder de arrestanten bevinden zich onder anderen maffia baas Anthony Urso en onderbaas Joseph Cammarano van de Bonanno-familie. Federale aanklagers openbaarden een twintig punten tellende aanklacht tegen in totaal 27 verdach ten. Achttien van hen worden in ieder geval in verband ge bracht met vijftien moorden en moordcomplotten.ANP/AFP na Anthony uit Somerset. Zij kreeg tweemaal levenslang en zit nu in de streng bewaakte Durham-gevangenis voor de moord op twee van haar kinde ren, door haarzelf steeds ont kend. Sir Meadow zou na de dood van haar jongste kind in 1997 hebben getuigd dat het een typisch geval van wurging was. Weerzinwekkend De procureur-generaal erkent dat nu een kans bestaat dat het recht niet altijd zal zegevieren. Er kunnen gevallen zijn waarin ouders opzettelijk hun kind ver moorden en de signalen goed weten te verbergen. Hij voegde toe: „Dat is een ongewenst ef fect, waarbij hoe dan ook veel ernstiger resultaten voorkomen worden." De mogelij kheid dat een moeder de onverklaarbare dood van haar kind probeert te verwer ken en daar dan ook nog eens de schuld van krijgt, noemde hij 'in onze maatschappij, in elke be schaafde gemeenschap, weer zinwekkend'. „Als de uitkomst van een rechtszaak uitsluitend afhangt van een serieus me ningsverschil tussen experts, is het onverstandig en riskant om een zaak voort te zetten:" GPD TEHERAN - De Iraanse Raad van Hoeders is gisteren deels te ruggekomen op de diskwalifi catie van ruim een derde van de 8200 kandidaten, onder wie tachtig hervormingsgezinde parlementsleden, voor de ver kiezingen van 20 februari. Tweehonderd van de uitgeslo ten kandidaten mogen alsnog meedoen en dat zullen er meer worden, beloofde raadslid Ab bas Kadkhodaei. Hervormers noemden het be sluit een positieve ontwikke ling, maar zeiden pas tevreden te zijn als alle uitgesloten kan didaten mogen meedoen. Zij zeiden hun zitstaking in het parlementsgebouw voort te zet ten zolang dit niet is gebeurd. Een lid van het conservatieve Genootschap van de Islamiti sche Coalitie, Habibollah Asga- roladi, waarschuwde gisteren de parlementsleden voor 'on plezierige gevolgen' als zij hun actie voortzetten. Kadkhodaei zei dat de raad op advies van Khamenei de diskwalificaties nog eens toetste en tweehon derd goed had bevonden. AP STOCKHOLM - De Zweedse politie onderzoekt of de man die in september de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Anna Lindh doodstak, een jaar eerder een 7 7-j arige man heeft vermoord. Het dagblad DagensNyheter meldde gisteren dat de 25-jarige Mijailo Mijailovic wordt verdacht van moord op de bejaarde man, die in 2002 na een bezoek aan een kerk in een buitenwijk van de Zweedse hoofdstad werd doodgestoken. De tip over de mogelijke betrokkenheid van Mijailovic is volgens de politie afkomstig van hetzelfde echtpaar dat de recherche in het on derzoek naar de moord op Lindh op het spoor van de 25-jarige verdachte zette. ANP/AFP SKIKDA - Een explosie in de grootste raffinaderij van Alge rije heeft aan zeker 23 werknemers het leven gekost. Meer dan zeventig mensen raakten gewond door de ontploffing op de afdelingvoor vloeibaar gas in het complex bij Skikda, 350 ki lometer ten oosten van Algiers. Dat hebben Algerijnse media gemeld. Veel gewonden zijn er door brandwonden ernstig aan toe. Zij zijn overgebracht naar gespecialiseerde ziekenhuizen in An- naba en Algiers. Reddingswerkers doorzoeken de puinhopen op zoek naar overlevenden. De explosie was tot op kilometers afstand te voelen. De scha de aan het petrochemische complex is groot en ook panden in de omgeving hebben schade opgelopen. Alle activiteiten op de raffinaderij zijn uit stopgezet. ANP/AFP/RTR JAKARTA - De Indonesische regering is van zins een kern centrale te bouwen. Volgens The Jakarta Post van gisteren moet de zesduizend-megawattcentrale in 2016 operationeel zijn. De bouwkosten worden geschat op zeker negen miljard dollar. De kerncentrale moet de snel groeiende vraag naar stroom in 's werelds grootste moslimland kunnen opvangen. ANP NOORD WIJK - De ruimtevaartorganisatie ESA probeert tot eind januari contact te leggen met de marslander Beagle 2. Dat meldde gisteren een woordvoerder van ESA. De organisatie heeft de zwijgende sonde nog niet definitief af geschreven, maar schat de kans op contact wel op 'bijna nul'. Het is een kans van minder dan één op de milj oen, aldus de we tenschapper. „We hebben weinig hoop meer." De Beagle kwam eerste kerstdag op Mars aan, maar heeft nog niets van zich laten horen. ANP MOSKOU - Russische troepen hebben in het zuidwesten van Tsjetsenië gisteren vijftien rebellen gedood. Dat heeft een mi litaire woordvoerder gemeld. De groep zou verantwoordelijk zijn geweest voor vele ontvoeringen en moorden, vooral op Russische militairen en Tsjetsjenen die de Russen gunstig ge zind zijn. De politie heeft in Moskou een onbekend aantal mensen aan gehouden die betrokken zou zijn geweest bij aanslagen. Het gaat om aanslagen op een militair ziekenhuis in Mozdok in augustus, waarbij zeker vijftig mensen om het leven kwamen en een dubbele zelfmoordaanslag tijdens een rockfestival in Moskou. Daarbij kwamen veertien mensen om. ANP/DPA sche werknemers zou er het slachtoffer van zijn. De uit spraak van de Brusselse recht bank wordt dan ook gezien als een belangrijke stap in de strijd tegen pesterijen. „Het vonnis kan een grote steun zijn voor wie gepest wordt. Het pesten wordt erdoor uit een taboesfeer ge haald, reageerde de advocaat van de ouders van Van Gysel, Jef Vermassen. GPD door Pascale Thewissen BRLTSSEL - Vijf Belgische post beambten zijn door de recht bank in Brussel schuldig bevon den aan het doodpesten van een collega. De 21-jarige David van Gysel uit Wezembeek-Oppem wierp zichzelf op 16 oktober 2000 voor de trein, volgens zijn ouders omdat hij het getreiter op z'n werk niet meer aankon. Vier beklaagden werden ver-4 oordeeld tot 22 maanden voor waardelijke gevangenisstraf en i een boete van 3700 euro. De vij f- de kwam er vanaf met achttien maanden voorwaardelijk. Het Openbaar Ministerie had drie maanden en een boete van 2500 euro geëist Ook De Post gaat als werkgever niet vrijuit. Het bedrijf moet een schadevergoeding van bijna 238.000 euro betalen. „Een ge vaarlijk precedent", noemde de advocaat van De Post de uit spraak. In zijn ogen verwart de rechtbank pesterijen met werk stress. Van Gysel was volgens hem gewoon niet opgewassen tegen de werkdruk. Hij kondig de gisteren beroep aan tegen het vonnis. De corpulente David van Gysel was regelmatig mikpunt van spot. Zijn collega's knoeiden met zijn bromfiets en gooiden de post die hij net gesorteerd had weer door elkaar als hij even naar het toilet ging. 'Asociaal', noemde de rechter gisteren de behandeling die de jonge post bode ten deel viel. Dat de sfeer in het postkantoor van Wezembeek-Oppem be hoorlijk verziekt was, onder vond ook de voorganger van Van Gysel al. Ook hij diende een klacht in tegen de vier postbo des en de postmeester wegens pesterijen en kreeg gisteren een schadevergoeding toegewezen van 2500 euro. De wanhoopsdaad van Van Gy sel deed veel stof opwaaien in België. Pesten op het werk bleek een veel groter probleem dan tot dan toe was aangenomen. Zo wat tien procent van de Belgi- OSLO - Reddingswerkers heb ben weinig hoop dat vijftien vermiste bemanningsleden van een gekapseisde Noorse bulk carrier nog levend worden ge vonden. Het schip sloeg maandagmid dag door nog onduidelijke oor zaak om voor de kust van Noor wegen ter hoogte van Bergen. De kans is klein dat de vermis ten, allen Filipijnen, in leven zijn gebleven in het ijskoude water. Van drie bemanningsleden is in middels het levenloze lichaam gevonden. Twaalf anderen, on der wie drie Nederlanders, zijn gered en in het ziekenhuis opge nomen. Zij verkeren buiten le vensgevaar. Het vrachtschip MS Rocknes was met een lading stenen on derweg naar Duitsland. Het stuurde maandag noodsignalen uit vlak voordat het rond half vier uur op ongeveer tweehon derd meter van het eiland Bjoroey omsloeg. Reddings vaartuigen en kleine boten wa ren snel ter plaatse. De overle venden vertelden dat het schip aan de grond was gelopen en dat het daarbij mogelijk bescha digd was geraakt. AP Advertentie L. Noordstraat 46, Middelburg di-za 11 -17 u. en op afspraak Haute Couture op uw maat!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5