Boek vertelt geschiedenis CSW Ellen van der Made reist schilderend door zichzelf Provincie hecht aan doorgaan Schelde-plan Gerstsector zoekt meer boeren in Zeeuws-Vlaanderen Te weinig tenoren en bassen voor lustrum Scratch Messiah Professionele promotie Walchers ringrijden Robbert Jan Swiers verdiepte zich in jubilerende middelbare school Vogelbeurs kunst woensdag 21 januari 2004 door Ron Maqnée VEERE - Het ringrijden op Wal cheren wordt de komende jaren professioneel gepromoot. Met folders en posters zal de traditio nele Zeeuwse sport aan de man worden gebracht. Tot de doel groep behoren zowel Zeeuwen als toeristen. De Zeeuwse Ringrijders Vereni ging (ZRV) organiseert binnen de grenzen van de gemeente Veere jaarlijks tal van evene menten. Aan de promotie van de ze evenementen wordt door gaans maar weinig aandacht be steed. Vaak ontbreken de midde len om de sport op een professio nele manier onder de aandacht te brengen. Vanaf dit jaar gaat dat verande ren. De evenementencoördina tor van de gemeente Veere heeft een plan opgesteld om de activi teiten onder een groot publiek kenbaar te maken. Met folders en posters zal het ringrijden worden gepromoot. De folders zullen naar verwachting vanaf Pasen verspreid worden bi, e. pings, hotels, WV's en «iS pings. Met het totale pront een bedrag van bijmderti,* zend euro gemoeid. j Omdat de ZRV ook in Middd. b(Urg/nnVIiaS.ingenri«W- strijden houdt, waagt de mentencoördinator aan dezew. meenten een bijdrage indite ten. Ook de provincie Z«y wordt gevraagd mee te beu» aan het promotiemateriaal. 1 Jongerenvvedstrijd In mei zal het nieuwe seird van de ZRV van start gallJ een speciale jongerenwerk» Dit kampioenschap groeien tot een grootst.™s, nement waarbij ook Zet,,, muziek ten gehore wordt bracht en er standjes aji2 Zeeuwse ambachten, 1% nijen en klederdrachten. Een definitieve locatie voor ij evenement moet nog gevondn worden, maar de orgaJ denkt zelf aan een locatie ui gens op het strand aan de tra cherse kust. MIDDELBURG - Het dagelijks- provincie hecht grote waarde aan uitvoering van het ambitieu ze bouwplan voor het terrein van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. „We hopen dat de gemeenteraad het project doorzet. Het is een prachtige ver sterking voor Vlissingen", zegt gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening). Hij geeft aan dat er bij de pro vincie geen enkele twijfel be staat over de slaagkans. Van Wa veren: „We vinden dat het plan heel goed uit te voeren is. Wel hebben we als provincie ge vraagd te zorgen voor een goede financiële rapportage." De gedeputeerde wijst erop dat ondanks grote bezuinigingen het Rijk maar liefst 7,4 miljoen euro subsidie voor het KSG-pJ ject beschikbaar heeft gestel! „Dat is in deze tijd van kraptl heel bijzonder en het. geeft ad dat ook het Rijk veel belang J uitvoering hecht." Het doorgaan van de bouwpi nen is ook een belangrijk naai voor komende onderin lingen die de provincie met nfl nister Dekker van Vrom mol voeren over woningtoewijziij zegt Van Waveren. In februari praat hij daaroij met de minister en inzet is dd wat er in de grotere steden! Zeeland gebouwd mag worda boven de opvang van de naruuw lijke groei. Stel dat deVKssi® se plannen onverhoopt niet dd gaan, dan is dat richting M geen goed teken, aldus de gei puteerde. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Christelij ke Scholengemeenschap Walche ren viert dit jaar het vijftigjarig bestaan. Goed beschouwd be staat de school al veel langer. Al in 1864 werd de oudste voorlo per van de school opgericht. Robbert Jan Swiers schreef een boek over de geschiedenis van het voortgezet christelijk onder wijs op Walcheren. Dat heeft zich altijd in Middel burg geconcentreerd. „Omdat het de belangrijkste stad was", verklaart auteur Robbert Jan Swiers. „Er woonden de meeste mensen. In Vlissingen was een katholieke school, maar die was verbonden met de Belgische loodsen. Toen die vertrokken, zag je het aantal leerlingen naar beneden gaan." Het Vlissings gemeentebestuur werkte in de jaren 20 en 30 bo vendien de komst van christelij ke scholen tegen. „Vlissingen is een hele liberale havenstad ge weest. Gemeenten konden de stichting van scholen niet tegen houden, maar ze konden er wel moeilijk over doen." Eigen gebouw In Middelburg begon het in 1864 met een lagere school en een ulo, een school voor uitge breid lager onderwijs. De eerste lessen werden gegeven in het Schuttershof, na twee jaar vond men een eigen gebouw in de Bogardstraat. Later kwam werd de school uitgebreid met een mu lo. Rond de eeuwwisseling fuseerde de school, waar uitsluitend jon gens lessen volgden, met de meisjesschool uit de Singel straat. De school in de Bogard straat is de voorloper van de Griffioenmavo aan de Olmen laan, die uiteindelijk in 1992 op ging in de CSW. Na de oorlog nam het aantal leerlingen in het voortgezet on derwijs spectaculair toe. In Mid delburg was al een stedelijk Een van de afbeeldingen uit het boek van Swiers. gymnasium. De twee Walcherse steden hadden bovendien alle bei een rijks-hbs. In 1953 open de de christelijke hbs aan de Dam. De school groeide al snel uit zijn jasje. In het derde leer jaar was er één toilet voor 172 leerlingen. Bijna tien jaar later trok de school in een nieuw gebouw aan de Elzenlaan. Commissaris van de koningin De Casembroot ont hulde boven de ingang de spreuk die een hele generatie CSW'ers nooit zal vergeten: 'Ken hem in al uw wegen'. Naast de hbs, de ulo en de mulo ontstonden in die jaren christe lijke scholen voor beroepsonder wijs. In Middelburg kwamen een landbouwhuishoudschool, een detailhandelsvakschool en een,lagere technische school. In Oostkapelle werd ook een land bouwhuishoudschool opgericht. Daar was ook een lagere land bouwschool, die in 1965 fuseer de met de landbouwschool in Middelburg. Of je in die jaren naar de land bouwschool of de hbs ging, had vooral te maken met je afkomst, zegt Swiers. „Als je vader boer was, werd jij ook boer." Aan de andere kant moesten kinderen uit gegoede families minimaal naar de hbs. „Kon je dat niet, dan ging je toch. Dan zorgden ze ervoor dat je slaagde." Leerlingenkaarten Het boek is een instellingsge schiedenis, legt Swiers uit. Ver halen over leerlingen staan er nauwelijks in. „Van de Klaren- beek-lts waren er nog heel veel leerlingenkaarten. Daar zou je een heleboel over kunnen schrij ven. Maar van andere scholen had ik helemaal niets, dus dan is het niet compleet." Swiers heeft er ook niet gekozen voor om een lijstje met promi nente leerlingen samen te stel len. „Moet je dan schrijven over mensen die hoogleraar zijn ge worden? Of moet je schrijven over die jongen die in brokstuk ken op school kwam, zijn diplo ma haalde, een fietsenzaak be gon en nu een succesvol midden stander is? Wat is dan belang rijk? Ik denk het laatste." Robbert Jan Swiers, Een gulle klas sikale lach is niet misplaatst, Ge schiedenis van het christelijk voortgezet onderwijs op Walche ren, 1864-20Ö4, Uitgeverij Den Boer/de Ruiter, ISBN: 907457646X, 39,90 euro. Het boek is vanaf vandaag te koop. door Cees Maas KLOOSTERZANDE - Er is een tekort aan gerstboeren in Zeeuws-Vlaanderen. De regiona le telersvereniging van brouw- gerst werft actief boeren om zo het aantal beplante hectaren uit te breiden. Hiermee herleeft een historische teelt in het Zeeuws-Vlaamse land. Vroeger waren het velden met brouwgerst en bruine bonen zo ver het oog reikte in het Zeeuws-Vlaamse land. De lange aren van de gerst wiegden op de wind en deden de velden dan sen. En wanneer de bruine bo nen bloeiden, was het of heel de streek lachte. Die tijd is voorbij, maar komt weer een klein beetje terug, om dat 'steeds meer boeren in Zeeuws-Vlaanderen brouwgerst ontdekken als lucratieve 'opvul- teelt' naast het hoofdgewas, dat meestal tarwe is. En trouwens: met de teelt van bruine bonen in de regio gaat het naar verluidt ook opwaarts. Vanuit de regionale afdeling van de boerenbond ZLTO begon enkele jaren geleden een project om de teelt van brouwgerst te stimuleren, en" dat project was succesvol. De gerstboeren werken op con tract en leveren rechtstreeks aan de Grolsch-mouterij in Kloosterzande, zodat de lijnen kort zijn. Dat komt dan weer ten goede aan de kiloprijs die de telers krijgen. Die constructie werkte de afgelopen jaren naar tevredenheid voor beide kanten. Zowel de telers als de mouterij sponnen er garen bij. Momenteel hebben ongeveer vijftig Zeeuwse-Vlaamse boeren tweehonderd hectare met brouwgerst ingeplant. „Brom gerst is een goed product, ïe willen toe naar vierhonderd^ tare, dat zou mooi zijn. ft! dat haalbaar is, hangt af van os der meer de prijs die bro» gerst gaat doen op de markt' zegt boer en landbouwvoorma Wilfried Bral uit Vogel Hij is voorzitter van de telersva eniging die gisteravond u Moutersnest in Kloosterzam een speciale wervings-avoa voor boeren belegde. Goed jaar Het afgelopen jaar waseengoe jaar voor de brouwgerstlela De teelt kostte relatief weii en bracht gemiddeld 8500 ki per hectare op. Voor een boer dat een mooie opbrengst. De hele productie ging naard mouterij in Kloosterzande,M bedrijf dat het afgelopen ja 32000 ton gerst uit heel Ned? land gebruikte en natuurlij ook probeert de region:"''1 te stimuleren. „Brouwgerst is een mooi ge was", zegt Jos Haak van de nun terij. "Niet alleen past het mot in het landschap, het is ookntj eens de milieuvriendelijkste ai kerbouwteelt die er bestaat M land was traditioneel de brou* gerststreek van Nederland, 4 is nu verlegd naar het noords en het zou mooi zijn wannea Zeeuws-Vlaanderen wat ntö van die rol zou terugkrijgen. HULST - Vogelvereniging'! gelvreugd in Hulst houdt z® dag een vogelbeurs in cafe U Ster. De beurs duurt van M tot 12.00 uur. Er is een opkop» aanwezig. De entree is gi (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) De Scratch Messiah wordt dit jaar voor de vijfde achtereenvolgende maal uitgevoerd in Zeeland. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Zeeuwse Scratch Messiah is toe aan het eerste lustrum. Zaterdag 6 maart gaan tweehonderdvijftig zangers en orkestleden in de Vlissingse Sint Jacobskerk in één dag de Messiah van Handel instuderen en uitvoeren. Er is nog wel een probleem: tot dus ver hebben zich nog te weinig bassen en tenoren aangemeld. De term Scratch Messiah komt van de Engelse uitdrukking starting from scratch - vanuit het niets beginnen. Sinds okto ber hebben zangers, zangeres sen en musici in Zeeland de ge legenheid zich in te schrijven voor de uitvoering in de Sint Ja cobskerk. Van tevoren stude ren ze thuis hun partij in, zodat ze op 6 maart beslagen ten ijs komen. Onder leiding van diri gent Jules van Hessen, die de Scratch Messiah al jarenlang her en der helpt instuderen, wordt dan een dag lang gerepe teerd. 's Avonds volgt een uit voering met publiek. Vanuit het niets - zonder een bestaand koor of orkest - is een klassiek concert uit de grond gestampt. De voordelen zijn evident. De Messiah van Georg Friedrich Handel is een groot en veelom vattend werk. Koren nemen het niet zomaar op het programma. De Scratch Messiah biedt ama teurzangers in Zeeland de gele genheid dit imposante stuk toch eens uit te voeren. Dat ge beurt misschien niet perfect, maar de professionele begelei ding garandeert een behoorlijk niveau. De afgelopen jaren is gebleken dat de eenmalige sa menwerking tussen Zeeuwse zangers de aansluiting bij per manente koren en ensembles heeft bevorderd. De Scratch Messiah is in Zee land dan ook een traditie ge worden. Handels oratorium wordt in maart voor het vijfde achtereenvolgende jaar op deze manier ingestudeerd en uitge voerd. Alle reden voor een feest je, ware het niet dat het niet he lemaal goed loopt met de aan meldingen. Er is belangstelling genoeg, maar het zijn voorna melijk alten en sopranen die zich hebben opgegeven. Het aantal tenoren en bassen blijft daar bij achter. De organisatie is op zoek naar stemmen uit de ze lage registers. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij Matty Cijsouw (0118-627679 of cijsouw@zeelandnet.nl) en Leo Smit (0118-415908 of leo.smit@hetnet.nl). door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Alles wat ze meemaakt, kan invloed hebben op haar werk. Dus zijn de schil derijen van kunstenares Ellen van der Made veranderd sinds ze in Zeeland woont. „Ik ga vaak wandelen aan het strand. Dat werkt door in mijn kleurge bruik." Sinds mei vorig jaar woont ze in Middelburg. Aan de Penning- hoeksingel heeft ze haar atelier gevestigd, met een klein galerie- tje waar belangstellenden haar werk kunrierr bewonderen. Gale riehoudster ,Lia Hector is zo en thousiast over het werk van Van der Made, die in heel Nederland exposeert, dat ze tijdens de Mid delburgse kunst- en cultuurrou te op 1 februari een presentatie verzorgt in Galerie T. Van der Made is begonnen als beeldhouwer. Van 1972 tot 1977 volgde ze de opleiding plasti sche vormgeving aan de kunsta cademie Sint Joost in Breda. „Ik wist al heel vroeg dat ik kunste nares wilde worden. Als kind zat ik altijd met klei te frumme len en toen ik vijftien was, meld de ik me bij een creatief cen trum. Daar vonden ze me zo ta lentvol dat ik zo veel mocht ko men als ik wilde. En ik ging vaak, want ik deed het zo graag." Na enkele jaren als tandartsas sistente te hebben gewerkt, koos Van der Made definitief voor de kunst. Ze schreef zich in bij Sint Joost. Inmiddels maakt ze geen beelden meer, maar schilde rijen. „Die omslag heeft onge veer vijftien jaar geleden plaats gevonden. Als beeldhouwer hou je je ook bezig met tekenen en schilderen. Op een gegeven mo ment wilde ik liever op het plat te vlak werken. Ik wilde daarop hetzelfde bereiken als met mijn beelden. Er zit diepte in, ik pro beer het idee op te roepen dat de voorstelling driedimensionaal is. Als ik voor mijn eigen schilde rijen ga staan en ik concentreer me, dan kan ik er zo inlopen." Hoewel enige verwantschap met de kunst van Cobra onmisken baar is, zegt Van 'der Made niet door anderen te zijn beïnvloed. „Ik durf te zeggen dat ik mijn ei gen stijl heb ontwikkeld. En dat gaat maar door. Je kunt niet blij ven stilstaan. Iedere dag is een nieuwe dag. Je krijgt altijd wat mee, er gebeurt altijd iets nieuws. Daar ga ik mee aan de slag. „De figuren, de vormen en kleu ren die ik schilder, komen voor namelijk uit mezelf. Ik maak een reis van binnen en wat ik te genkom, presenteer ik in de bui tenwereld. Op zo'n reis door je zelf kun je schoonheid tegenko men, maar ook heimwee, ener gie of kracht. Vervolgens is het een worsteling om op het doek te krijgen wat je hebt gezien. Ik werk lang aan mijn schilderijen. Het schilderen gaat met de ja ren niet hoe langer hoe makkelij ker. Integendeel. Ik merk dat ik steeds minder snel tevreden ben. Ik streef naar puurheid en echtheid. Daaraan herken je het werk van een kunstenaar. Ik blijf doorwerken tot ik er zeker van ben dat ik die echtheid en die puurheid heb bereikt. Dat moment kan ik niet onder woor den brengen. Je werkt, je werkt en je werkt. Laag over laag breng ik aan en ineens weet ik dat ik klaar ben. Dan heb ik een bepaalde harmonie bereikt. Dan is het schilderij af." Galerie T in Middelburg ver zorgt een grote ééndagsexposi- tie met werk van Ellen van der Made op zondag 1 februari van 13-17 uur. Dan is ook het atelier van de kunstenares aan de Pen- ninghoeksingel 77 geopend. Ellen van der Made: Het schilderen gaat met de jaren niet hoe langer hoe makkelijker. Integendeel. Ik merk dat ik steeds minder snel tevreden ben. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40