Roep om woningbouw in Gat Vismijnen fuseren PZC Dorpsraad blijft tegen ruimen graven in Haamstede llX agenda Nieuwe directeur Ecoscope Maand cel voor huiselijk geweld Voorwaardelijk wegens bedreiging Spanner van jacht gestolen frojectontwikkelaar en dorpsraad Nieuwerkerk doen appèl op gemeente Goes accepteert risico's voor Stationspark Pipistrello lichtadvies KERKBALANS woensdag 21 januari 2004 Inleiding over verken Bach DER1KZEE - De theologe/ mu- b.Annemiek Vogels uit Tho le houdt dinsdagavond 3 fe- narieen inleiding over de wer- flvan componist Johan Sebas- ■Bach. 1 doet dat in het kader van ebijbelavond in het RK Paro- fóxntrum in de Mosselstraat meakzee. fet het gesproken woord zal t :o deze avond ook veel mu- a te beluisteren zijn. k bijeenkomst in het Paro- fecentrum begint om 20.00 KUINISSE - Dorpshuis, 19.30 uur, ver dring dorpsraad over eilandelijke Sector Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND rahtweg 23a 'ostbus 80 3MAB ZIERIKZEE •51:0111-454647 fax:0111-454657 bnail; redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) RetKleemans [Afi Pankow Soesman "•^vBoogert (sport) centrale redactie Nonspark 28 hstbus 31 AA goes Tjl: 10113)3155oo ^(0113)315669 Ml: redactie@pzc.nl 'ntermet Ww.pzc.nl '""Wil: web@pzc.nl ^klachten: *°0t323l231 bandag t/m vrijdag ge- rende de openingstijden; «aniagstot 12.00 uur RENESSE - Natuuractiviteitencentrum Ecoscope in Ren- esse heeft een nieuwe directeur. De 35-jarige Vlaardingse Karen Struijs volgt per 1 februari William van der Hulle op die in dienst is getreden bij Staatsbosbeheer als opzich ter Grevelingen. Struijs was tot voor kort werkzaam bij Port Greve. zij heeft ervaring in zowel de horeca als de dierenverzorging. Struijs werkte als vrijwillig dierenver zorgster bij diergaarde Blijdorp in Rotterdam en binnen de horeca was zij actief als (chef)kok en gastvrouw. Zij heeft opleiding gevolgd op het gebied van natuur- en mi lieueducatie, faunabeheer en natuurwetenschappen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. No- mes veroordeelde gisteren een 38-jarige man zonder vaste woon - of verblijfplaats voor poging tot zware mishande ling en bedreiging conform de eis tot een maand gevange nisstraf. De verdachte had op 16 november vorig jaar in Vlissingen een vrouw meermalen in haar gezicht ge stompt en geslagen. Toen het slachtoffer begon te schreeu wen had de man geroepen: „Als je doorgaat, dan ver moord ik je." Volgens officier van justitie G. Oosterveld had de vrouw door de vuistslagen een gebroken neus opge lopen. Raadsman E, Smit verwees in dat verband naar de aanvul lende informatie van de arts, die niet over een gebroken neus repte. De strafpleiter vond dat het incident in een be paalde context dient te worden geplaatst. „Het slachtof fer ging flippen. Het zijn twee gehavende mensen die niet in staat zijn hun relatie vorm te geven." De politierechter vond een maand cel passend. MIDDELBURG - Een 50-jarige inwoner van Dinteloord gaf gisteren in Middelburg toe drie jongemannen te heb ben bedreigd en beledigd. De man woonde begin novem ber vorig jaar in Borssele toen hij de drie jongeren begon uit te schelden en twee van hen met de dood bedreigde door met zijn vinger een snijdende beweging langs zijn keel te maken. „Ze hebben het zelf uitgelokt", verzekerde hij op de zitting. Officier van justitie G. Oosterveld eiste zestig uur werk straf, maar politierechter G. Nomes hield rekening met de omstandigheden en legde de verdachte een maand voor waardelijke gevangenisstraf op. De man voelde zich ver stoten door de gemeenschap van Borssele. „Ik ben als een parasiet behandeld. Ik kon onze hond niet meer uitlaten. We werden op die manier beperkt in onze bewegingsvrij heid." De spanningen liepen dermate hoog op dat hij zich met zijn gezin gedwongen voelde om te verhuizen naar Bra bant. „We hebben daar een nieuwe start gemaakt", zei hij. De man is inmiddels anderhalf jaar voor psychische klachten onder behandeling bij Emergis in Kloetinge BRUINISSE - Van een jacht aan de Jachthavenweg in Bruinisse is een achterstagspanner gestolen met een waar de van meer dan duizend euro. (Advertentie) door Ali Pankow tie met de begraafrechten in het algemeen. Het tarief is gericht BURGH-HAAMSTEDE - De op 65 procent kostendekkend- Dorpsraad Burgh-Haamstede heid en de overige 35 procent volhardt in zijn pleidooi voor moeten door de gehele gemeen- uitbreiding van de begraaf- schap worden opgebracht plaats Vredehof in Haamstede. Volgens de aanwezigen gistera- Ook tegen het hernieuwde voor- vond bij de dorpsraadsvergade- stel van het dagelijks gemeente- ring in Haamstede zijn de mees- bestuur slechts vier in plaats te nabestaanden best bereid een van zes oude begraafvakken te hoog bedrag betalen voor een ruimen verzet de Dorpsraad goed verzorgde laatste rust- zich. Dat bleek gisteravond tij- plaats voor hun overledenen. In dens een tussentijds belegde 4 hun optiek stuit het ruimen van openbare vergadering. oude graven op veel meer weer- i stand. Ter vergelijking werd ver- De overgrote meerderheid van wezen naar de strijd die bewo- het overigens beperkte aantal ners in Bruinisse en Scharendij- aanwezigen daar was het er ke veel eerder al hierover heb- over eens dat ruimen van gra- ben gevoerd met het gemeente ven veel te gevoelig ligt binnen bestuur. „Daar is uiteindelijk de bevolking. Uitbreiding, ook ook niet geruimd, maar uitge- al pakt dat dan duurder uit, ver- breid. Daar moeten wij met z'n dient in hun ogen ten allen tijde allen ook voor meebetalen Dan de voorkeur. Met die boodschap kan dat voor Haamstede dus gaat dorpsraadvoorzitter D Bos- ook wel", luidde een van de ar- man maandag 2 februari naar gumenten, de Commissie Openbare Ruim- te. Daar komen zowel de noodza- OOrkeilF kelijke capaciteitsuitbreiding Er liggen inmiddels zes verschil- van de begraafplaats in Haam- lende voorstellen voor capaci- stede als de kosten van de be- teitsuitbreiding van Vredehof graafrechten in het algemeen variërend van een aanzienlijk ge- aan de orde. deelte ruimen tot helemaal niet ruimen, maar flink uitbreiden. VOOrStCl Het college van B en W heeft Het feit dat de kosten voor be- voorkeur voor een beperkte rui- graven en het onderhoud van ming van vier begraafvakken op een graf op Schouwen-Duive- het oudste gedeelte van Vrede- land fors beginnen op te lopen, hof. Dat levert begraafruimte is voor het dagelijks gemeentebe- voor 27 jaar op en leidt tot een stuur aanleiding te kiezen voor verhoging van 344 euro van de ruimen in plaats van voor uit- begraafrechten breiden van Vredehof. Een eer- De Dorpsraad blijft na het over- der voorstel daartoe werd op leg van gisteravond pleiten voor verzoek van de raadsfracties een beperkte uitbreiding van nog eens tegen het licht gehou- Vredehof. De begraafrechten den. De politieke partijen willen worden 418 euro hoger, maar de discussie over uitbreiding in daarmee wordt het bezwaar van Haamstede graag voeren in rela- ruiming voorkomen Het Stationspark in Goes wordt verder uitgebreid, ondanks dat veiligheidsnormen worden overschreden. foto Willem Mieras In Breskens wordt vis aangevoerd door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De vismijnen van Vlissingen en Breskens gaan 1 januari 2005 fuseren. De Vlissingse wethouder P. van der Maden en zijn collega R. Leent- faar van Sluis hebben dit giste ren bekend gemaakt. Visserijbe stuurder J. Fenijn uit Breskens juicht de fusie toe. „Anders slokt Urk ons op." De afslagen in Breskens en Vlis singen blijven bestaan, maar ko men onder één bestuur. Vlissin gen blijft zich richten op de groothandel. De Vlissingse vis mijn draait alleen vrijdag, als de grote kotters na vier dagen van zee terugkeren. In Breskens wordt ook door de week aange voerd voor de kleinhandel, on der meer garnalen. Op termijn wacht Breskens nieuwbouw. De gemeente Sluis wil het havengebied van Bres kens herinrichten. „De plek waar wij zijn gevestigd, is goud waard", stelde F. Lokerse, direc teur van de Zeeuwse Visveiling Breskens. „Voor een jachthaven zitten we op een A-locatie." De nieuwe afslag zou op het haven terrein moeten blijven. De vismijn van Vlissingen blijft in elk geval op de bestaande lo catie aan de binnenhavens „Vis sers zijn erg tevreden over die plek", aldus wethouder Van der Maden. „Omdat er geen getijbe weging is, hoeven ze in het week einde geen wacht te houden op de schepen. Dat zou anders wor den, als we de vismijn naar Vlis-« singen-Oost zouden verplaat sen. Dat willen we per se niet." Het personeelsbestand van bei de vismijnen blijft gelijk; vijf formatieplaatsen in Breskens en 6,5 in Vlissingen. Van der Ma den en Leentfaar verwachten dat er doelmatiger kan worden gewerkt, waardoor tijd vnjkomt voor nieuwe taken als promotie en marketing. Volgens de twee bestuurders is de fusie belangrijk om een ster foto Peter Nicolai ke vismijncombinatie in het zuidwesten van Nederland te krijgen, zeker in het licht van de gedaalde visquota. Dit jaar gaan de gemeente Vlis singen en de Zeeuwse Visveiling Breskens gebruiken om de fusie voor te bereiden Het gemeentelijk vismijnbedrijf Vlissingen wordt tegelijk met de fusie verzelfstandigd. De afslag in Breskens is dat al. De gemeente Sluis is enig aan deelhouder. Hoe de aandelen en de zeggenschap worden ver deeld in de fusie-afslag, is nog niet bekend, evenmin wie direc teur wordt. Vlissingen had vorig jaar een omzet van zo'n 28 mil joen euro, Breskens ruim 11 mil joen euro. Visserijbestuurder Fenijn is ronduit vóór fusie. Die is vol gens hem nodig om een visaf- slag in Zeeland te houden „Vroeger werd gedacht dat de fruitveiling in Kapelle sterk was, maar die is toch ook ver dwenen Advertentie «orMPankow tëUWERKERK - De roep om «oningboim in het zogeheten U van Nieuwerkerk neemt Eigenaar van deze locatie jAoma Projectontwikkelaars j\ dringt er bij het gemeentebe- aur met klem op aan het voor- ^erpbestemmings Bebouw- xKom Nieuwerkerk' zo aan te assen dat het binnen afzienba- ,tijd mogelijk wordt hier hui shouwen die voor een bre- doelgroep betaalbaar zijn. plan d'Heule 2 in Nieuwerkerk. Adboma heeft op 2 april vorig jaar al een stedebouwkundige schets aan de gemeente gepre senteerd en LSD wil weten waarom de gemeenteraad daar niet van op de hoogte is ge bracht. Planologisch biedt het vooront werp voor het nieuwe bestem mingsplan Bebouwde Kom Nieu werkerk echter nog geen moge lijkheden voor woningbouw. Nu ligt er nog een horecabestem- ming op het betreffende perceel Dat dateert van dertig jaar gele den toen het de bedoeling was dat hier een motel zou verrijzen. Veel andere plannen zijn sinds dien de revue gepasseerd maar om allerlei redenen nooit uitge voerd. Ook het, voornemen van Adboma hier een winkelpassage te bouwen, bleek niet haalbaar. Woningbouw leek aanvankelijk onmogelijk op deze locatie van wege het wegverkeerslawaai zo dicht bij rijksweg N59. Met het terugbrengen van de maximum snelheid naar 50 km/uur op de kruising van Nieuwerkerk blij ken die mogelijkheden er nu wel te zijn. Dat was reden voor Adboma een stedebouwkundige schets op te stellen. In het vooront werpbestemmingsplan krijgt de ze locatie echter de bestemming 'Groenvoorzieningen'. De pro jectontwikkelaar maakt daar be zwaar tegen. Adboma is als eige naar van de grond in elk geval niet van plan die bestemming te realiseren. Evenmin verwacht de projectontwikkelaar dat de gemeente op haar beurt het per ceel wil onteigenen teneinde daar zelf groenvoorziening aan te leggen De door Adboma ingediende zienswijze staat op de lijst van ingekomen stukken voor de raadsvergadering op donderdag 29 januari vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Zierikzee. 5;Dorpsraad Nieuwerkerk om- ütt; de plannen van Adboma ®-dat ze voorzien in de grote be- jjoefteaan huisvesting bij jonge- jg en zogeheten starters die mor het eerst een huis willen ko- '4 indien biedt een woning- «uwproject op deze al dertig arbraak liggende locatie ein- #k de mogelijkheid hier een j&lijke entree voor het gp te realiseren. meerderheid van de bevol- tg spreekt zich in de enquête jk de leefbaarheid die de hpaaad onlangs heeft gehou- p'duidelijk uit voor woning en op deze plek. Gesprek ïaorzitter J. Prins van de dorps- ad wil graag op korte termijn de gemeente en de project- ütwikkelaar een gesprek aan- flaiom de mogelijkheden te be ds. Volgens hem past een juwproject op deze plek feil- k binnen het overheidsbeleid ilinbreiding van woningbouw tien de dorpskern voorkeur ecent boven uitbreidingsplan- aiddels heeft ook de fractie e Leefbaar Schouwen-Duive- bc (LSD) zich in de discussie sengd met schriftelijke vra- e aan het college van burge- eser en wethouders. LSD Bit dat dit project aan de Bavan het dorp best gestalte e krijgen naast de afwikke- ivan het andere nieuwbouw- door Rolf Bosboom GOES - Hoewel de veiligheids normen worden overschreden, zet de gemeente Goes de uitbrei ding van het Stationspark door. Wel worden allerlei maatrege len bekeken om de kans op een ramp met dodelijke slachoffers zo klein mogelijk te houden. De gemeente is, tot haar erger nis, in een discussie gewikkeld met de inspectiedienst van het ministerie van Volksgezond heid, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom). Die had vraagtekens gezet bij het bestemmingsplan dat de vol gende fase van het Stationspark mogelijk moet maken. De risi co's van het vervoer van gevaar lijke stoffen per spoor, dat vlak langs het kantorengebied loopt, zouden zijn berekend volgens een ongeschikte, achterhaalde methode. De opstelling van de Vrom-in- spectie dwong de gemeente een nieuw onderzoek te laten doen. Dat is uitgevoerd door het Goe- se ingenieursbureau F. Koch. De uitkomsten daarvan zijn in middels bekend. Uit het onderzoek blijkt dat het 'groepsrisico', de kans op een ramp met dodelijke slachtof fers, de norm overtreedt. Vooral ongevallen met veel slachtof fers. meer dan honderd, hebben 'een hogere dan acceptabele kans op voorkomen', aldus het bureau. De overschrijding wordt vooral veroorzaakt door de plannen voor een woontoren en een school (De Vliedberg) in het gebied. Met het zogeheten plaatsgebon den risico is niets mis. Op basis van de verwachte aantallen transporten mogen in een strook van dertig tot veertig meter van af het spoor geen kwetsbare be stemmingen, zoals woningen, worden gerealiseerd. Daar zijn ook geen plannen voor. De normen liggen niet wettelijk vast. Gemeenten mogen er dan ook van afwijken, als ze daar voor tenminste goede redenen aangeven. Het gemeentebestuur van Goes is dat van plan. In een voorstel aan de gemeenteraad belooft het 'al het rederlijkerwijs moge lijke te doen, voor zover dit bin nen onze bevoegdheid ligt, om de kans op slachtoffers en scha de te minimaliseren'. Daarvoor zijn er diverse ideeën. In elk ge val worden toekomstige bewo ners en gebruikers van panden in het gebied geïnformeerd over de risico's, moeten de gebouwen aan bepaalde veiligheidsvoor schriften voldoen en wordt het gemeentelijke rampenplan speci fiek uitgewerkt voor het Sta tionspark. Daarnaast wil de ge meente proberen het gevaar van de treinen met gevaarlijke stof fen zo veel mogelijke te beper ken. Daarbij kan worden ge dacht aan het instellen van een maximumsnelheid van veertig kilometer per uur (eventueel al leen 's avonds en 's nachts), ge vaarlijke transporten meer 's nachts laten rijden, een speciale behandeling van het lpg-ver- voer en mogelijk zelfs het weren van lpg-vervoer door Goes. An dere zaken die worden genoemd zijn het realiseren van een onge lijkvloerse kruising bij de Van Herturmveg en het saneren van wissels in het gebied, zodat de kans op 'conflictpunten' zo klein mogelijk wordt gehouden. De raadscommissie grondgebied houdt maandag 26 januari een hoorzitting over het bestem mingsplan. Bezwaarmakers kun nen hun ongenoegen dan toelich ten. De bijeenkomst wordt ge houden in het stadhuis en be gint om 19.30 uur. Behalve de Vrom-inspectie hebben de Zeeuwse Milieufederatie en een grote groep particulieren pro test aangetekend. Zij hebben vooral problemen met de hoogte van de woontoren (22 verdiepin gen). Het college van B en W liet al eerder weten die bezwaren niet te delen. van 750,- voor €550,- (zolang de voorraad strekt) H FREDDY l/l BOGAARD voor een passend Nieuwstraat 21, 4524 EB SLUIS Tel. 0117-461853 - www.bogaardlights.nl 10. Bob de Bouwer 12. Jan Houwer 11Frans Bauer 2004

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35