pzc Leven in de schaduw van het licht PT' Lk'JJI Aspirine 23 Uitlokkers lichtallergie «■ra sr4tj i »j s i a i ij 0KTER THUIS Polypil Medische vindingen aspirine woensdag 21 januari 2004 looit meer fietsen op een zonnige dag. Of even naar de schuur lopen. Henk van der Lee ballergisch voor licht. Hij brengt zijn dagen rin huis. In het donker van de avond legint hij te leven. Dan gaat hij tennissen, jjfbij zijn kinderen langs. Wié. Mü Door SASKIA VAN DER MAAT Henk opent zelf de voordeur, want het is een grauwe re genachtige dag. Het licht dringt van daag in mindere mate door het wolkendek heen. In de huiska mer zijn de gordijnen wijd open geschoven. „Dit is het fijnste weer. Ik loop straks even naar het winkelcentrum", lacht de 65- jarige Eindhovenaar. 'Even' naar buiten gaan heeft voor Henk van der Lee een heel andere betekenis gekregen sinds zijn huid geen zonlicht meer ver draagt. De enkele keer dat hij zich buiten kan wagen, gaat ge paard met een uitgebreid ritueel. Lange mouwen, lange broek, handschoenen aan, pet op en ge zicht insmeren met sunblock fac tor 60. Langer dan een uur duurt zo'n uitstapje niet. De meeste da gen brengt hij binnen door. En dan moet hij nóg oppassen. Zoals laatst, toen hij 's avonds op be zoek was bij vrienden. „Ilc had er niet op gelet dat ik naast een ha logeenlamp zat. Binnen vijf mi nuten was de zijkant van mijn gezicht verbrand." Zo'n tien procent van alle Neder landers heeft huidproblemen die veroorzaakt worden door ücht. „Dat varieert van onschuldige kleine pukkeltjes die jeuken na de eerste zonnestralen tot extre- Drie keer per dag wrijft Henk zijn hele lichaam in met zalf. te draagt Henk van der Lee handschoenen om te Mfkomen dat hij gaat krabben. Foto Jurriaan Balke me allergie waarbij iemand geen zon- en kunstlicht meer ver draagt", vertelt lichtfysicus Huib van Weelden van het Universi tair Medisch Centrum in Utrecht. „Meestal wordt het zonne- of lichtallergie genoemd. In medi sche termen heet het Polymorfe Licht Eruptie (PLE) of Chronische Polymorfe Licht Dermatose (CPLD). Het zijn verschillende woorden voor hetzelfde ver schijnsel, namelijk het afwijkend reageren van de huid op UV-licht en/of zichtbaar licht van de zon en soms zelfs van lampen. Enke le honderden Nederlanders heb ben dit in zo'n ernstige mate dat ze nauwelijks buiten komen. Zo'n extreme lichtallergie is niet te genezen met medicijnen. De oorzaak is vaak onbekend." Ook bij Henk begon het zomaar ineens. Drie jaar geleden, na een fietstocht. Hij kon goed tegen de zon, maar die dag waren zijn ar men enorm verbrand, 's Nachts werd hij wakker van de jeuk en het vocht dat uit zijn oren en van zijn hoofd droop. Toch maar naar de huisarts. Dat was het be gin van een terugkerende bezig heid: ziekenhuisbezoeken. „Ik ben een keer gedachteloos naar de schuur gelopen om wat te pakken. Binnen een mum van tijd ging mijn huid kapot. Ik ben een week ziek geweest van de jeuk en de pijn", vertelt Henk. „Die jeuk is om gek van te wor den. Maar het allerergste is het besef dat mijn vrijheid weg is. Ik kan nooit meer even naar buiten gaan als ik daar zin in heb. Nooit meer met mijn vrouw gaan fiet sen en onderweg op een terrasje van de zon genieten, wat we zo graag deden." Confrontatie De lichtallergie laat Henk van der Lee geen andere keus dan zijn leven grotendeels binnens huis door te brengen. Geaccep teerd heeft hij dat nog steeds niet. „Het voelt of mijn leven voorbij is. Ik word er continue mee geconfronteerd. Elke dag be gin ik met het inwrijven van mijn hele lichaam met hormoon- zalf. Daaroverheen komt een laag vette zalf tegen de jeuk. Daarna trek ik verbandhoezen over mijn armen, benen en romp. 's Middags en 's avonds herhaal ik dit. Het ritueel van zalf smeren en verbinden be paalt het ritme van mijn dagen. Ik kan van alles doen in huis, maar het verschil is dat ik er niet voor kan ldezen om thuis te blij ven. Sinds mijn lichtallergie ben ik gaan puzzelen en tekenen. Ik kijk tv, probeer bezig te blijven. Maar soms zit ik gewoon op de bank en besef dat dit nooit zal veranderen. Ik ben niet meer zo enthousiast en actief als drie jaar geleden. Heel veel dingen kan ik niet meer doen, zoals op vakan tie gaan. Drie keer per week moet ik mijn huid laten wennen aan kleine hoeveelheden licht. Daarvoor heb ik een speciale lamp in huis die ik niet zomaar mee kan nemen." Pas als de avond is gevallen, be gint Henk te leven. Ingepakt en Foto Ton de Hond ingesmeerd met zonnebrand middel gaat hij op bezoek bij zijn kinderen of bij vrienden. Of hij gaat tennissen. De lampen in de tennishal hangen hoog ge noeg voor een veilig potje tennis. Nieuwsgierige blikken en opmer kingen als 'hé, het is hier binnen geen winter' kan hij inmiddels pareren zonder dat hij zich ge raakt voelt. „Jaren geleden zag ik in de zomer een man helemaal ingepakt door de straat lopen en dacht: 'kijk daar, die zool'. Nu loop ik er precies hetzelfde bij", zegt hij met een schalkse lach. Ondanks de enorme beperking die de lichtallergie in zijn leven heeft gebracht, probeert Henk zijn humor niet te verliezen. Maar als het woord 'zomer' valt. zucht hij. „De zomer is het ergst. Met een donkere zonneluifel en speciaal UV-werend zeil moeten we het huis afschermen tegen zonlicht. Ik heb tuindeuren laten plaatsen, zodat het lijkt of de zo mer toch een beetje 'binnen komt'. Soms ruik ik in de huiska mer de zon. Dan probeer ik me de warmte van de zonnestralen te herinneren." De ruiten van zijn auto zijn be dekt met UV-werende folie. „Ge lukkig hoef ik dat in huis niet te doen. Er zijn mensen die zo'n ex treme lichtallergie hebben dat ze constant in het donker zitten. Het kan altijd nog erger. Mijn collega is ongeneesüjk ziek. Ik kan met deze aandoening hon derd jaar worden." Zo'n tweehonderd Nederlanders hebben een aangeboren lichtovergevoelig- heid door een genetisch defect. Deze zeldzame aandoening heet Erytropoë- tische Protoporphyrie (EPP). In de meeste gevallen is lichtallergie niet aan geboren en duikt het plotseling op. „Vaak is er geen oorzaak voor te vinden", stelt lichtfysicus Huib van Weel den. „Wat we wel zien, is dat een groeiende groep mensen allergisch wordt voor licht na het gebruik van medicijnen zoals antibiotica. Ook contact met bepaalde planten, bijvoorbeeld bereklauw, en huidverzorgingsproducten leiden steeds vaker tot een abnormale reactie op zonlicht. Zo reageren som mige mensen allergisch op de zon als ze zonnebrandmiddel gebruiken." In welke mate deze boosdoeners lichtallergie uitlokken, verschilt per per soon. „Soms verdwijnt de huidreactie door het gebruik van het medicijn of huidverzorgingsmiddel te staken of het contact met de plant te vermijden. Maar het kan ook zijn dat er een ernstige lichtallergie optreedt die niet meer geneest en het dagelijks leven ingrijpend belemmert", aldus Van Weelden. Frisdrank Het drinken van een paar glazen frisdrank is de ver rassend simpele remedie tegen de spierkrampen die mensen met de ziekte van McArdle, een zeldzame stofwisselingsziek te, krijgen bij inspanning. Als gevolg van de stofwisseling ziekte daalt bij de patiënten de beschikbare hoeveelheid glu cose tijdens inspanning snel. Enkele glazen suikerhoudende frisdrank vooraf voorkomt dit, aldus J. Vissing (Rigshospita- let, Kopenhagen) in het tijdschrift New England Journal of Medicine. Bypass Bij het aanleggen van een bypass, een omleiding rond een verstopte slagader, in de benen heeft het gebruik van eigen I aders van de patiënt de voorkeur boven kunststof aders. Op termijn blijft de doorbloeding beter bij het gebruik van eigen aders, constateert P. Klinkert (Rijksuniversiteit Leiden) in het proefschrift waarop hij op vandaag promoveert. Managers De hoeveelheid managers en ander niet-patiënt gebonden personeel in de Nederlandse gezondheidszorg is de afgelopen tien jaar, anders dan vaak wordt gedacht, niet toegenomen. Wel is het aantal uren dat door artsen en verpleegkundigen aan patiënten kan worden besteed iets afgenomen. Meer tijd gaat op aan overleg en registratie van gegevens. Onder ande re door dit laatste effectiever te maken, bijvoorbeeld via het invoeren van een elektronisch patiëntendossier, kan winst behaald worden in de gezondheidszorg, constateert onder zoeksbureau Prismant. Teer Wie denkt het risico op longkanker te verkleinen door over te stappen op (filter)sigaretten met weinig teer, komt bedro gen uit. Veel of weinig teer maakt wat betreft de extra kans op longkanker weinig uit, schrijft J. Harris (Massachusetts Ge neral Hospital, Boston) in het British Medical Journal op grond van een vergelijkend onderzoek onder ruim 940.000 personen. Diabetes type 2 Wie dagelijks zes koppen koffie of meer drinkt, vermindert daarmee zijn/haar risico op het krijgen van diabetes type 2 ('ouderdomssuiker') met 30 tot 50 procent. Dit schrijft E. Sala- zar-Martinez (Harvard School of Public Health, Boston) in het vakblad Annals of Internal Medicine op grond van een studie onder ruim 125.000 personen. Welke bestanddelen van de koffie hierbij allemaal van belang zijn is nog niet bekend. Ca feïne in ieder geval, want onder drinkers van cafeïnevrije kof fie is het beschermende effect minder. Open ruggetje Een open ruggetje (spina bifida) kan niet alleen ontstaan door een tekort aan foliumzuur, maar mogelijk ook doordat het li chaam van de moeder antistoffen aanmaakt tegen de recept oren voor foliumzuur op de placenta. Deze antistoffen voor komen dat de receptoren het foliumzuur doorgeven aan het kind. Dit concludeert S. Rothenberg (State University of New York Downstate Medical Center, Brooklyn) in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine uit een onder zoek onder twaalf vrouwen die zwanger waren van een kind met een open ruggetje. Bij negen van hen vond Rothenberg antistoffen tegen de foliumzuur receptor. Miskraam Een tekort aan het eiwit MIC1, een bestanddeel van het af weersysteem, speelt mogelijk een rol bij het ontstaan van miskramen die niet het gevolg zijn van genetische afwijkin gen aan het kind zelf. Dit concludeert S. Tong (Monash Uni versity, Victoria) in het medisch tijdschrift The Lancet op grond van onderzoek onder 300 zwangere vrouwen. Rond de tiende week van de zwangerschap was de hoeveelheid MIC1 in het bloed van de vrouwen wier zwangerschap eindigde in een miskraam, ongeveer eenderde van de hoeveelheid MIC 1 bij de vrouwen bij wie de zwangerschap wel doorzette. Door PAUL VAN DIJK Inde 'British Medical Journal' ver scheen in juni een opzienbarend ar tikel. Twee Engelse wetenschappers kwamen met een revolutionair voorstel. Als alle mensen boven de 55 jaar iedere dag een polypil inne men zal het aantal mensen met hart-en vaatziekten met tachtig procent verminderen. Tachtig pro cent. De polypil (poly betekent veel of meerdere) kan als een soort vita minepil worden geslikt. Er zijn geen bijwerkingen te verwachten en een recept is niet nodig. Hart- en vaatziekten zijn de groot ste oorzaak van ziekte in de wester se wereld. Hartinfarcten, hartfalen en hersenbloeding (CVA) zijn de be langrijkste oorzaken van overlijden monze samenleving. Door het inne men van de polypil gaat het aantal infarcten en mensen met hartfalen en angina pectoris met 88 procent omlaag. Het aantal mensen dat een CVA krijgt daalt met 80 procent. De polypil bestaat uit zes ingrediën- jen: een stof die het cholesterol ver laagt (simvastatine), drie stoffen die <le bloeddruk verlagen (chloorthia- aitie, atenolol en enalapril), een stof tiiehet bloed dunner maakt (aspiri ne) en foliumzuur. Voor alle stoffen !>aat het om lage doseringen. De polypil hoeft niet op veiligheid en effectiviteit te worden onder st. Dit is namelijk al uitgebreid gebeurd. De combinatie van midde- en wordt sinds jaren in vergelijlcba- K cocktails en in veel hogere dose- "ng voorgeschreven bij mensen met hartkwalen. De polypil kan dus zonder problemen op korte termijn °P tie markt worden gebracht. Bo- vendien is het een goedkoop pro- nct omdat de patenten van de ver schillende onderdelen zijn verlo pen. Niets staat een invoering op grote schaal in de weg. U moet niet denken dat het hier om een slecht onderbouwd grapje gaat. De hoofdredacteur van het betref fende tijdschrift spreekt over de be langrijkste medische bijdrage van de laatste vijftig jaar. En op een na scholingsbijeenkomst in Leiden noemt professor Siep Thomas de polypil een uitdagend concept dat het risicodenken op zijn kop zet. Een voorstel waarover we na moe ten denken. Wat moet je hier nu van vinden als eenvoudige plattelands-dokter? Moet ik juichen omdat een enorm contingent mensen niet meer op mijn spreekuur zal komen? Moet ik blij zijn dat het aantal recepten drastisch zal afnemen en verwijzin gen naar de cardioloog nog slechts sporadisch zullen voorkomen? En moet ik treuren omdat ik nog zel den mijn bed uit hoef voor een hartinfarct? Natuurlijk doen we collectief ons best met gerichte voorlichting: stoppen met roken, afvallen, meer bewegen. We vertellen dat eten zo als de Grieken dat doen met veel olijfolie, vis, groente en fruit je overlevingskansen vergroot. Maar hoe effectief is dit allemaal? Juist de mensen met hoge risico's, vaak mensen met de lagere opleidingen, hebben hier nauwelijks een bood schap aan. Zo'n pil is dan misschien de oplos sing. Preventie van hart- en vaat ziekten wordt hiermee uit de medi sche sfeer gehaald. De zorg wordt overgedragen aan de risicodragers zelf. Eeuwenlang moest de gezondheidszorg het stellen zonder een aantal medische vindingen die vandaag de dag als vanzelfsprekend worden gezien. Wie waren de bedenkers en hoe verging het hun vinding? Door MARTEN DOOPER De Duitse fabrikant Hoffmann wordt, zo rond 1895, dagelijks gekweld door hevige reumati sche pijnen. De meest doeltref fende pijnstiller in die tijd is sa- licylzuur, een middel dat al eeuwenlang gewonnen wordt uit wilgenbast of de moerasspi rea. Vanaf halverwege de 19e eeuw kan salicylzuur - afgeleid van Salix, de wetenschappelijke naam voor de wilg - ook in het laboratorium worden gemaakt. Er kleeft wel een nadeel aan het medicijn. Het is niet alleen erg bitter, de zure stof veroor zaakt bij langdurig gebruik bo vendien levensgevaarlijke maagbloedingen. Hoffmann heeft echter geluk. Zijn zoon Felix (1868-1946) is scheikundige en sinds per tablet 500mn 1894 in dienst van Farbenfabri- ken vorm. Friedr. Bayer Co. Deze kleurstoffenfabriek legt zich sinds enige jaren toe op het fa brieksmatig maken van medi cijnen. De jonge Felix heeft met zijn vader te doen en experi menteert om het salicylzuur zo danig te veranderen dat het be ter te verdragen is. Op 10 au gustus 1897 vermeldt hij in zijn labjoumaal dat hij salicylzuur heeft voorzien van een zogehe ten acetylgroep. Het blijkt een schot in de roos. Acetylsalicyl- zuur, in 1899 gepatenteerd on der de naam Aspirine, kan aan zijn wereldwijde zegetocht be ginnen. Aldus de romantische lezing van de firma Bayer over de ge boorte van het meest succesvol le medicijn aller tijden. Enkele jaren geleden stuitte de Britse wetenschaps historicus v Walter Sne- ader echter op een brief van ene Ar thur Eichen- grün, in 1897 de chef van Fe lix Hoffmann. In zijn brief, ge Aspirine, de pil tegen pijn, koorts en ontstekingen werd begin vorige eeuw ontdekt door de scheikundige Felix Hoffmann. schreven in het concentratie kamp Theresienstadt waar Eichengrün als jood in 1944 was beland, stelt Eichengrün dat hij het was die Hoffmann destijds opdracht gaf acetylsali- cylzuur (en enkele andere sali- cylzuurverbindingen) te ma ken. Bovendien zou aspirine zonder Eichengrüns inspan ning niet verder gekomen zou zijn dan de laboratoriumtafel van Felix Hoffmann. De baas van de afdeling die het middel in de praktijk moest testen, Heinrich Dreser, zag er name lijk niets in. Hij vreesde dat het middel hartklachten zou ver oorzaken. Dreser wilde liever aan de slag met een andere door Hoffmann gemaakte stof: diacetylmorfine, tegenwoordig bekend onder de naam heroïne. Eichengrün omzeilde Dreser, schrijft hij in zijn brief, en be naderde op eigen houtje artsen om aspirine te testen als pijn stillend en koortswerend mid del. Die waren al snel enthou siast over de werking. Nadat een van hen een lovende brief stuurde naar Bayer, greep het management in. Aspirine werd alsnog door Dreser getest en kwam op de markt. Dat de naam Eichengrün in de geschie denis van aspirine werd wegge moffeld, wijt Sneader aan hét opkomend antisemitisme in Duitsland in de eerste helft van de 20e eeuw. Hoe het ook zij, aspirine blijft tot ver in de 20e eeuw het be langrijkste middel tegen pijn, koorts en ontstekingen. Toch is het middel nog steeds niet ide aal. Het risico op maagbloedin gen is weliswaar minder gewor den, maar nog niet verdwenen. En dus wordt het middel vanaf de jaren zeventig gepasseerd door nieuwe pijnstillers als pa racetamol en ibuprofen die geen maagklachten veroorza ken. Aspirine komt echter sterk terug. In lage hoeveelheden blijkt het te beschermen tegen een (tweede) hartinfarct, tegen hersenbloedingen en mogelijk ook tegen (darm)kanker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23