Strijd tegen muskusrat gaat door Leraren blij met Opleiden in de School 10 jaar vast Rijkswaterstaat hervat aanleg zoab op A58 Veertigduizend t-tags in omloop )rag queen-wedstrijd lij tweede PinkParade Statenfractie PvdA wil hoe dan ook studie kansen haven 13 Werkloosheid stijgt in Zeeland het minst Waterschappen zetten extra rattenvangers in op Zuid-Beveland Natuurherstel moet compleet zijn Ierse mosselen mogen komen ttT Extra raad in Middelburg nver universiteit Werkstraf voor autokraak De werkloosheid in Zee- y is het afgelopen jaar toege- Mmen met 9,5 procent. In ver- JJSg tot andere provincies is Uiinlai mensen zonder baan Jutland het minst toegeno- men- Datblijkt uit cijfers van het Cen- voor Werk en Inkomen 01) De werkloosheid is het woensdag 21 januari 2004 meest gestegen in West-Brabant (37,3 procent). Ook al is het aan tal mensen zonder werk in Zee land het minst hard gestegen, dat zegt nog niet alles over de ontwikkeling van de Zeeuwse ar beidsmarkt. Van de beroepsbe volking in Zeeland (158.000 mensen) heeft 7,3 procent geen baan (11.534 mensen). Op die manier gemeten, behoort Zee land tot de middenmoot. Het aantal werkzoekenden als percentage van de beroepsbevol king is hoog in Groningen/ Noord-Drente (12 procent), Zuid-Limburg (11 procent) en de regio Rijnmond (13 procent). Gunstiger is de situatie in de re gio Rijn-Gouwe (5,1 procent), in Noordoost-Brabant (6,7 pro cent), in West-Utrecht en in de regio IJssel-Veluwe (beide 6,8 procent). Landelijk gezien steeg de werk loosheid het afgelopen jaar met 24 procent tot 678.500 werkzoe kenden (+131.200 mensen). Uitgedrukt in percentage van de beroepsbevolking, zit 9 procent van de beroepsbevolking zonder werk. Onder etnische minderheden was de stijging van het aantal werklozen (16 procent) aanzien lijk lager dan het gemiddelde. Uitgedrukt als percentage van de beroepsbevolking is het aan tal werkzoekenden onder min derheden echter nog steeds drie keer hoger (30 procent) dan het gemiddelde. Het CWI verleende afgelopen jaar vergunning voor 64.702 ont slagen. De ontslagen vielen met name in de sectoren detail- en groothandel (19 procent), indus trie (19 procent), financiële en zakelijke dienstverlening (19 procent) en in de bouw (11 pro cent). In tweederde van de geval len betrof het ontslag om bedrijf seconomische redenen. j^Ban Jansen qOES - De Zeeuwse water- éappen mogen niet verslap- y0 in hun strijd tegen de mus- bisrat. In het westen van jfl-Beveland is het aantal ge- fligen exemplaren van deze knaagdiersoort vorig jaar weer fa gestegen. Zeeuws-Vlaanderen, waar moral inliet westen de muskus- Httenpopulatie jarenlang zor- 1J is daarente- kusrattenvangers ingezet. Die inspanning leidde ertoe dat vo rig jaar in dit gebied 11.521 mus kusratten zijn gevangen. In 2001 waren het er 3132 en in 2002 9.837. De daling van het aantal gevan gen muskusratten in Zeeuws- Vlaanderen heeft zich in 2003 voortgezet: 11.800 exemplaren tegen 15.626 in 2002 en 20.217 in 2001. Op Tholen en Sint-Phi- lipsland is de muskusrat nog in opmars: in 2001 zijn er 960 exemplaren gevangen, in 2002 1249 en in 2003 1558. Óp Schou- wen-Duiveland is sprake van een gestage afname: 1190 in 2001, 728 in 2002 en 373 in 2003. Op Noord-Beveland en in Oost-Zuid-Beveland lijkt de si tuatie onder controle met de vangst van respectievelijk 64 en 39 muskusratten. Op Walcheren zijn 641 muskusratten gevan gen; iets minder dan in 2002 maar nog altijd veel meer dan in 2001 (269). Beverrat Vorig jaar zijn in Zeeland zes tien beverratten gevangen, voor al op Schouwen-Duiveland en in het natuurgebied bij de Kram mersluizen. Omdat het er meer dan tien zijn, kan het water schap aanspraak maken op een landelijke subsidiepot voor de bestrijding van het beest. Bever- ratten zijn een stuk groter dan muskusratten. Ze kunnen een meter lang worden en een gewicht van tien kilo halen. Door hun grootte richten ze meer schade aan dan muskusrat ten. De muskusrat en de beverrat on dermijnen met hun gegraaf oevers van sloten en kreken, waardoor die verzakken en af kalven. Het leidt tot slechtere af watering en verzakking van plat- telan^swegen. Het succes van de muskus- en beverratbestrijding is mede af hankelijk van de meldingen die de vangers binnenkrijgen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft er een speciaal meldpunt voor ingericht. MIDDELBURG - Eerst voldoende compensatie voor de tweede verdieping, dan pas praten over een volgende ver ruiming van de vaargeul in de Westerschelde. Dit stelt het dagelijks provinciebestuur in antwoord op vragen van Statenlid M. Wiersma (GroenLinks). Het betekent volgens het dagelijks provinciebestuur dat het lopende programma voor compensatie van de natuur- schade volwaardig uitgevoerd moet worden. Om te kun nen bepalen of de compensatie voldoende is, moeten eerst de gevolgen van de tweede verdieping voor het Wester- schelde-systeem duidelijk zijn. Verwacht wordt dat zich geen zandhonger zal voordoen (afkalvende platen en slik ken), zoals in de Oosterschelde het geval is. Daar is door de stormvloedkering de getijdewerking afgenomen; in de Westerschelde zal dit niet het geval zijn, ook niet na een volgende verdieping. DEN HAAG - Ierse mosselen mogen in de Oosterschelde worden uitgezaaid. De Raad van State heeft dat gisteren bepaald. Elf mosselbedrijven hadden om een uitspraak van het hoogste rechtscollege in deze kwestie gevraagd. De Faunabescherming had bezwaar aangetekend. De na tuurorganisatie vreest de komst van vreemde organismen in de Oosterschelde. De Raad van State deelt die angst niet. Ierse mosselen eh Oosterschelde-mosselen zijn iden tiek. Al eerder had het Yersekse bedrijf Delisea eenzelfde zaak gewonnen. De uitspraak van de Raad van State, die het meer ondernemers mogelijk maakt Ierse mosselen te verzaaien, was dan ook geen verrassing. De Ierse mosse len worden naar Zeeland gehaald om verder te groeien tot 'Zeeuwse' mosselen, omdat er een tekort is aan Neder landse mosselen. popnieuw een afname geregis- lïong jaar hebben de achttien ratienvangers die in Zeeland ac- iefzijn 25.996 muskusratten in klemmen en fuiken ver kalkt. Ter vergelijking: in Pwaren het er 28.365 en in BI 25,937. is misschien de (het aantal één rattenvanger per ar vangt). Die was vorig jaar 1(8, in 2002 1,28 en in 2001 125. De afname ten opzichte a2002 is duidelijk, maar ver beken. met de landelijke norm lijft de besmettingsgraad veel iiboog. Die norm gaat ervan uit da! een muskusrattenbestrijder aar eens in de vier uur een rat Ragt. kt waterschap Zeeuwse Eilan- s dat de bestrijding van de sskusrat in Zeeland coördi- eat, noemt de stijging van het natal muskusratten in het wes ts van Zuid-Beveland 'explo it!1. Daarom zijn er extra mus- IODDELBURG - De gemeente rad van Middelburg komt 4 februari voor een ktra vergadering bij elkaar, enige agendapunt is de Academy. je gemeenteraad moet dan een Bnitief besluit nemen over geld dat het wil uittrekken aanpassing van de gebou- voor de Roosevelt Aca- De gemeenteraad stemde éhetnajaar van 2002 al in met van de Zeeuwse Uni- liteit. Daarmee was een be- fgemoeid van 1,4 miljoen eu- maart vorig jaar vroeg de van toen nog Leefbaar (inmiddels Poli Partij Middelburg) om een ledig overzicht van de finan ce gevolgen voor de gemeen- fvan de komst van de Aca- finy. college kon een maand later met aangeven wat de finan- "le consequenties zouden zijn. "JJels bestaat meer duide- I over de financiën. De ge- eraad krijgt eind deze 'eenraadsvoorstel toege- k extra raadsvergadering in etstadhuis begint om 19 uur. De A58 bij Heinkenszand: op de noordelijke rijbaan ligt zoab, op de zuidelijke nog niet. door Ben Jansen MIDDELBURG - Na een paar dagen met onafgebroken regen is het een mooi gespreksonder werp op verjaardagsfeestjes en in bedrijfskantines: de slechte toestand van het wegdek op som mige delen van de A58. Op de nog niet van zeer open asfalt be ton (zoab) voorziene wegvakken leidt de spoorvorming bij hevige neerslag tot verlies van grip op de weg, met alle gevaren van dien. Blijkbaar bestaat dit risico al leen in de beleving van de weg gebruikers, want cijfers over on gevallen op de A58 geven niet te zien dat de stroken met gewoon dicht asfalt beduidend onveili ger zijn. Het onbehagen over het wegdek is in elk geval geen aan leiding erover aan de bel te trek ken. Bij Rijkswaterstaat zijn geen klachten bekend. Het Meld punt Verkeersveiligheid Zee land, dat begin vorig jaar met zijn activiteiten begon, heeft tot nu toe één opmerking over het wegdek van de A58 geregis treerd. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland heeft bij zijn jaarlijkse analyse van ongelukken tot nu toe geen verband gezien tussen de veilig heid en het ontbreken van zoab op delen van de A58. Rijkswaterstaat is sinds 1993 be zig met de uitvoering van een tienjarenplan om de toplaag van de A58 in Zeeland te vervangen door zoab. Inmiddels is onge veer tweederde van het 107 km lange traject voorzien van de nieuwe wegbekleding. Die leidt minder snel tot spoorvorming en voert door de open structuur van het zoab regenwater beter af, waardoor autobanden min der stuif water opwerpen. In de uitvoering van het tienja renplan is in 2002 en 2003 een stagnatie opgetreden, omdat an dere dure verbeteringswerken voorrang kregen: groot onder houd aan de Vlaketunnel, ver nieuwing van de verkeerslich ten bij Nieuwerkerk en de aan leg van een rotonde bij Zierik- zee. Zuidbaan Het is de bedoeling dat Rijkswa terstaat dit jaar de draad weer oppakt: voor 2004 staat het aan brengen van zoab op de zuid- baan van de A58 (richting Vlis- singen-Bergen op Zoom) over een lengte van ongeveer 3 kilo meter van Vierwegen bij Kapel- Ie in de richting Vlaketunnel op het programma. De dienst weg- en waterbouw kunde van Rijkswaterstaat brengt elke twee jaar de kwali teit van het autosnelwegennet in kaart. Op basis daarvan wordt bepaald welke wegvak ken het dringendst moeten wor den aangepakt. Daarnaast kan Rijkswaterstaat Zeeland zelf me tingen uitvoeren als daar aanlei ding voor is. De weliswaar niet formeel ge melde klachten over het wegdek van de A58 op de zuidbaan heb ben vooral betrekking op het ge deelte vanaf de oostkant van de Sloedam in de richting van de Vlaketunnel en op de andere rij baan van de oostkant van de Sloedam in de richting Middel- burg. Uit gegevens van Rijkswater staat blijkt dat tussen aanslui ting De Poel bij Goes en parkeer plaats Sloedam bij Arnemuiden in de periode 2000-2002 127 on gelukken zijn geregistreerd, waarvan 27 met gewonde of do delijke slachtoffers. Bij onge veer 30 procent van de ongeluk ken met slachtoffers was sprake van een nat wegdek. Dat komt overeen met landelijke cijfers. De belangrijkste oorzaak van on- foto Willem Mieras gelukken op de A58 is verlies van de macht over het stuur. Dat geldt ook voor het wegvak De Poel-parkeerplaats Sloedam in beide richtingen (43 ongeluk ken). Uit de ongevalsgegevens valt niet op te maken of de kwaliteit van het wegdek een rol heeft ge speeld. In de periode 2000-2002 zijn vijf ongelukken op het weg vak direct veroorzaakt door weersomstandigheden. Dat kan regen zijn, maar ook sneeuw, ij- zel of wind. Minder afstand Landelijke gegevens van Rijks waterstaat geven te zien dat op wegen met zoab bij regen niet minder ongelukken gebeuren dan op wegen met dicht asfalt. Dat heeft waarschijnlijk te ma ken met het feit dat automobilis ten zich veiliger wanen op zoab, waardoor ze harder rijden en minder afstand houden. - De Vlissingse Wit PinkParade wordt dit ft uitgebreid met een drag •^-competitie. Ook wordt de dit jaar groter dan vori- jaar,belooft de organisatie. •PinkParade, een optocht van 3ü®s waarop wordt gedanst '•muziek gedraaid, beleefde vo- ïlMr zijn eerste editie. Op 29 van dit jaar zijn de boule- en de binnenstad van Vlis- '8® wederom het toneel van optocht. eorganisatie belooft dit jaar optocht van 450 meter, be- rit een aantal trucks ®°P nouse, techno en break- worden gedraaid. Er rijdt buck mee waarop ten gehore wordt vorig jaar is er ook een Braziliaanse stoet. 'Bloco Cama- valesco Beija-flor do Brasil Hol- landa', de carnavalsgroep die vo rig jaar in een kleine bezetting te zien was, zal in volle sterkte (120 personen) aanwezig zijn. Bijzonder element van de Pink Parade is de verkiezing van twee queens. Niet alleen wordt de carnavals-gween gekozen, de mooist verklede vrouw, maar ook de mooiste drag queen (uit bundig verklede man). De route voert vanaf de Presi dent Rooseveltlaan (Nollepar- keerplaats) over de boulevards naar het Bellamypark om te ein digen op de Zeilmarkt. Het Dijk- theater wordt tot 19.00 uur om getoverd tot een dansplein. La ter wordt in het Arsenaal een groot feest gehouden met vijf danszalen; ook de uitkijktoren wordt gebruikt. Ook de sporthal Baskensburg zal als danszaal worden gebruikt. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - OidS! Het klinkt een beetje als een stalge- luid, maar het is de afkorting van iets wat de toekomst heeft: Opleiden in de School. Een zaal vol mensen uit het onderwijsveld bleek er gis teravond behoorlijk voor warm te lopen tijdens een conferentie van de Hogeschool Zeeland die plaatsvond in de Stenge in Hein kenszand. Leraren, zo is de opvatting, kun nen het vak beter leren in een praktijksituatie dan in klasloka len met een beetje stage erbij. Dat vergt een andere houding van de studenten, van de scho len waar de opleiding wordt ge noten, maar ook van instellin gen als de PABO, het ROC en de RPCZ, de schoolbegeleidings dienst. Zij-instromers Helemaal nieuw is het niet, dat OidS. Iets dergelijks gebeurt al met de zogenaamde zij-in- stromers, mensen met een an dere dan onderwijskundige HBO-opleiding, die toch voor het vak van leraar kiezen. De PABO heeft voor de zij-instro mers al een begeleidingstraject ontworpen. Het verschijnsel zij-instomers, bedacht om de nood aan leraren te helpen leni gen, heeft echter het denken over lerarenopleidingen veran derd. Er is trouwens ook ruimte ge schapen om anders te gaan den ken. Scholen in het basisonder wijs mogen steeds meer zelf bepalen hoe ze hun budgetten inzetten. Ze mogen zelf weten hoeveel personeel ze in dienst hebben en welke kwalificaties de leerkrachten moeten hebben om voor de klas te kunnen staan. Zo kan het zijn dat er be halve een gewone leraar ook klasse-assistenten, onderwijsas sistenten en leraarondersteu ners met eenzelfde groep kinde ren werken. Doorleren De inleiders van de conferentie, Jozef Kok van Fontys Hoge school, Cor Kuyvenhoven van de Archipel Scholen op Walche ren en Maarten Anthonisse van de PABO Hogeschool Zeeland, zagen voor hun eigen organisa ties zeker een zinnige rol in het OidS weggelegd. Basisscholen zouden met een goed geijkt opleidingsprogramma voor het personeel, behalve een goede leeromgeving voor kinderen, ook opleidingsinstituten voor le raren en ander pedagogisch per soneel kunnen worden. Dat vergt wel van het gekwalificeer de personeel de wil om door te leren. Voordat OidS echt in de steigers staat, zal er nog veel water door de Schelde vloeien. Er zullen zich ook voetangels en klemmen op de weg erheen bevinden, zo als bleek uit de bijdragen van Geoffrey Versluis van de Dordt- se Weizigtschool en van Rob Gel- jon, opleidingsmentor van 't Mo- zaiek in Oost-Souburg. De Wei zigtschool loopt voorop met functiedifferentiatie en Geljon merkt bij de begeleiding van twee zijinstromers dat het oplei dingsproject en de werkvloer moeite hebben gelijke tred te houden. Maar de aanwezigen in de Sten- ge stonden te trappelen om van fouten te leren en zich door een grotere ideeënrijkdom te laten inspireren. TERNEUZEN - De t-tag voor de Westerscheldetunnel is een succes. De exploitatiemaatschappij NV Westerschel detunnel heeft deze week het veertigduizendste elektroni sche tolapparaatje in omloop gebracht. Dat zijn er bedui dend meer dan in eerste instantie was geraamd. Het suc ces van de t-tag is volgens de NV mede te danken aan de korting van 25 procent die abonnementhouders op een tunnelpassage krijgen en het gemak waarmee tunnelge bruikers het tolplein kunnen passeren. De meeste t-tags zijn verstrekt aan particulieren, maar de laatste maanden dienen ook zakelijke gebruikers zich steeds meer aan als vaste klant van de tunnel. Met name Vlaamse transporton dernemingen hebben de laatste tijd veel belangstelling voor de t-tags. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. No- mes heeft gisteren een 45-jarige man uit Terneuzen voor het plegen van een autokraak 56 uur werkstraf opgelegd. Officier van justitie G. Oostervelde eiste vier weken ge vangenisstraf. De verdachte werd op 15 oktober vorig jaar in Terneuzen betrapt bij de autokraak toen hij probeerde een autoradio uit het dashboard te trekken. door Maurits Sep VLISSINGEN - Een onderzoek naar de mogelijkheden voor ha venontwikkeling in het stroom gebied van de Westerschelde is hoe dan ook nodig. Dat staat los van de vraag of de Westerschel de Container Terminal alsnog moet worden aangelegd. Voorzitter P. Holtring van de PvdA-Statenfractie heeft dit gis teren gezegd tijdens een leden vergadering van zijn partij in Vlissingen. De provincie wacht met spanning op het eindonder-1 zoek van F. ten Thij naar de haalbaarheid van een nieuwe procedure voor de aanleg van de WCT. Dat rapport, inclusief het standpunt van Gedeputeerde Staten, verschijnt volgende week. Holtring gaat ervan uit dat GS zullen vragen om een onderzoek te laten uitvoeren naar de econo mische noodzaak van de WCT, naar de gevolgen van die contai nerkade voor de Westerschelde en naar de gevolgen voor het achterland. Dit alles is in de vo rige procedure onvoldoende ge beurd en daarom heeft de Raad van State het besluit over de WCT vernietigd. Regelgeving „De vorige keer is eerst gezegd dat de WCT er moest komen, daarna zijn de argumenten ge zocht. De gedachte was: willen is kunnen. We moeten ons be wuster worden van de regelge ving en dus beter onderzoeken wat mógelijk is voordat je be sluit wat je wilt doen. Kunnen moet voorop staan", zei Holt ring. Hij ziet een onderzoek naar de mogelijkheden van havenont wikkeling nadrukkelijk los van de WCT. „Je moet weten wat er kan. Daarna moet je besluiten of de WCT daarin past of niet." Een deel van de PvdA-leden ziet de volgorde liever andersom. „De Raad van State heeft het hart van ons verkiezingspro gramma aan flarden gescho ten", stelde J. Schuurman Hess van de afdeling Noord-Beve land. Net als anderen pleitte hij er daarom voor binnen de partij eerst nog eens na te denken over de vraag of de WCT er wat de PvdA betreft nog wel moet ko men. Een aantal leden vreest dat het daarvoor te laat is als eerst de grenzen van de moge lijkheden in de havens worden verkend. „Ik zou graag horen dat de WCT nog geen gepas seerd station is", zei J. Rooden- burg. De containerterminal is wat Holtring betreft inderdaad nog geen gepasseerd station, al merkte hij wel op dat de fractie de terminal ook nog niet heeft opgegeven. „Maar die discussie komt echt nog een keer. Ik denk na de zomer." Ook de leden mo gen hun zegje nog doen, beloofT de partijvoorzitter L. Wille. (Advertentie) 4.9 Fortis Bank verlaagt de rente op hypotheken met langere looptijd. De bank van vandaag www.fortisbank.nl of bel gratis 0800-8182 "Rentewijzigingen voorbehouden. Effectieve rente 5.1%. Vraag naar de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13