Handtekeningen tegen salaris Presentatie Platform Maritiem Erfgoed goed bezocht De boeren vinden het echt rotganzen Hotel-restaurant Piccard viert jubileum in Soul-stijl Schouwen-Duivelands Alzheimercafé blijkt in behoefte te voorzien luim 1300 Zeeuwen laten onvrede blijken over vergoeding voor raad Delta Bekeuringen bij lerkeerscontrole i.1 'T Ruiten vernield zeeuwse almanak Roberta Flack WALCHEREN maandag 19 januari 2004 j...qhBila van Doorsselaer jBNEUZEN - Ruim 1300 Jnuiten hebben zaterdag in [neuzen. Goes, Vlissingen en Middelburg hun onvrede laten hjlen over de salarisverhoging andecommissarissen van Del- dKV.Zij deden dat doorliet 011- jertekenen van een petitie, op gesteld door de GroenLinks- [neties in de vier steden. Op een tochtige Markt in Ter gen had GroenLinks zijn kampje opgezet. Een klein kraampje, wat aanlokkelijker gemaakt door kleurige posters, Gebed eenheid christenen MIDDELBURG - De Raad van Kerken in Middelburg houdt tan 18 tot en met 25 januari de «eek vangebed voor de eenheid van christenen. De week van gebed voor de een heid van de christenen wordt al bijna honderd jaarlijkse gehou den mjanuari. Zowel op zondag iSalsopzondag 25 januari wor den m de bij de Raad van Ker sen aangesloten kerken aan dacht besteed aan de bijzondere «eek Onderdelen van de litur- jeinde diensten op die zonda- fenzijn gekozen uit het door le denvan de verschillende kerken i: de Syrische stad Aleppo aan gereikte materiaal. In Aleppo komen oosters-orthodoxen, rwms-katholieken en protes tanten regelmatig bij elkaar. Bovendien onderscheidt deze Sad zich door een geest van sa- renleven en nabuurschap met cemoslims. 'Mijn vrede geef Ik cishet thema van het liturgisch materiaal voor de vieringen. Kerken uit het Midden-Oosten nodigen kerken wereldwijd uit Kt hen mee te bidden. Zo kun- christenen hun medeleven en solidariteit met de mensen uit het Midden-Oosten tot uit drukking brengen. IEROOSKERKE (W) - Bij een verkeerscontrole in Seroosker- lewcrden zaterdag tussen 10.45 en 12.00 dertig auto's gecontro leerd. Pooral auto's met aanhangwa- ^ns werden aangehouden. De tontrolegebeurde op de Wilgen- oekweg en de Hondegemse- wg In totaal werden 16 bekeu ringen uitgeschreven voor niet rakende richtingaanwijzers, teen remlichten en overbela- Wildplasser MIDDELBURG - Op de Vlas- saikt in Middelburg heeft een ft-jarige inwoner van de ge- teente Veere zondagochtend ®0 50 een bekeuring gekregen ®dat hij stond te plassen tegen -n gevel. een schaal vol schuimpjes en - in de aanbieding verkregen - pe pernoten. Peter Clijsen, die de Groen Links eenmansfractie in Ter- neuzen bestiert, en zijn eerste opvolger Maurice Vereecken hadden het er druk mee. Vrien delijk werd het winkelend pu bliek in de binnenstad aange sproken, maar ook stapten omstanders zelf op de actie voerders af. De handtekeningenlijsten stroomden snel vol. In twee uur tijd (van 14 tot 16 uur) werden in de vier steden ruim 1300 hand tekeningen opgehaald. Clijsen: „Wij zijn tevreden over de voor lopige opkomst. Veel Zeeuwen waren bereid de stelling te on derschrijven dat het signaal wat uitgaat van zo'n salarisverho ging door de gemiddelde burger niet begrepen wordt." Het valt volgens hem ook niet te begrij pen. „De 'Raad van wijze man nen' man Delta NV zou wijzer moeten zijn." De aandeelhouders van Delta stemden vorige maand in met een verhoging van de vergoe dingen voor de commissarissen met 35 procent. Reden daarvoor is de toegenomen werklast (ver gaderingen) van de commissa rissen. De kwestie heeft geleid tot een breed maatschappelijk protest. De handtekeningenactie wordt deze week voortgezet. Groen Links hoopt dat de vele steun betuigingen tot gevolg hebben dat de salarisverhoging in Het 44-jarig bestaan van hotel-restaurant Piccard wordt gevierd met een discoparty in seventies-stijl. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het was een revival van Saturday Night Fever. En dat was pre cies de bedoeling van hotel restaurant Piccard. Het familiehotel aan de Vlis- singse Badhuisstraat vierde zaterdag avond zijn 44-jarige bestaan. Eigenaar André Pekaar had voor een 'that's Soul- uitrusting' gekozen: broek met wijde pij pen en knaloranje overhemd. Hij bepaalt met Anthon Langeveld, René van Olden- beek en hun partners al jaren het gezicht van Piccard. Vierenveertig jaar geleden bedachten Pekaars ouders de naam Piccard. „In de tijd van de Hugenoten is mijn familie uit Frankrijk gevlucht; uit Picardië. Heel wat familie kwam terecht in Yerseke, wij ook. Daar werd de naam op allerlei ver schillende manieren uitgesproken en ge schreven. Maar Piccard is onze basis." Na de watersnoodramp verhuisde fami lie Pekaar naar Vlissingen. Ze zaten eerst in De Vic op de boulevard, daarna ver kasten ze naar het huidige Piccard. „Ik geloof dat we in de loop der jaren tien keer hebben uitgebreid. Het is nu een viersterrenhotel. Vroeger was het alleen het gebouw met het torentje." Er zijn niet veel dingen gek of vreemd bij Piccard. Zaterdagavond bijvoorbeeld duurt het niet lang of de dansvloer wordt gebruikt. „We willen jongere ouderen tot in de late uurtjes laten dansen", zegt Pe kaar. En voor diegene die er voor het feest speciaal uit wil zien, gaat naar 't Cos- tuumpje in Arnemuiden. Daar kan onder andere glitter- en feestkleding gehuurd worden. Een aantal gasten had elkaar daar eerder de dag ontmoet. Sommige hadden de zelfde kleding gepast. Een twintiger met nepkuif en wit pak a la John Travolta zegt over het zachtroze kostuum van een andere bezoeker. „Maatje 56, ik kom niet verder dan 51. Maar een mooi pak is het." Hij vindt de muziek van vroeger 'best aardig'. Die draaien zijn ouders ook vaker. Ook hij treuzelt niet met dansen. Vlissingen gaat uit en blijkt te willen dansen. „Een avondje organiseren is iets anders dan een hotel runnen", zegt Pe kaar even later. „We zitten vaak met zijn allen bij elkaar en brainstormen over nieuwe acties voor hotelgasten." Lange veld kan er een paar herinneren. Het weekeinde speciaal voor honden bij voorbeeld. „Honden zijn altijd al wel kom in het hotel, maar dat weekeinde kregen ze speciale aandacht." Ze hadden op het badstrand een honden wedstrijd gehouden en 's avonds mochten de hon den gezamenlijk eten. Meer dan zestig waren er aanwezig. Ook een paarden- weekeinde dat Piccard met enkele mane ges had georganiseerd, passeert de revue. „Sommige paarden liepen voor de eerste keer op het strand. Die waren amper te houden." Een aardige actie bleek ook het samenge stelde arrangement te zijn. van Piccard, met het Strandhotel en Westduin, zegt foto Lex de Meester Langeveld. „De gasten konden kiezen waar ze gingen dineren, lunchen of ont bijten. De hotels regelden dat onderling met elkaar." En dan de kilometervergoeding. „Onze leus was: 'gratis slapen kan niet'. Wat wel kon, was kilometervergoeding geven. We hadden uitgedokterd dat 20 eurocent per kilometer een aardige tegemoetkoming was en wij zouden er ook niet bij inschie ten. We hebben bij die actie veel klanten uit Groningen gehad." De klantenkring werd verbreed en daar ging het om. „Klanten vertelden dat ze nog nooit iri Zeeland waren geweest, maar dat ze dit zo'n sympathieke actie vonden, dat ze maar eens naar Vlissingen afzakten. De Saturday Night werd zaterdag beslo ten met de Zeeuwse formatie Copy Cat. Op zaterdag 14 februari, wordt het twee de deel van het 44-jarige bestaan van Piccard gevierd. „We hebben dan optre dens van Two Tones, een Elvis Live- -show en Rochting Valentine. Dan is het rock and rollen." joorEdith Ramakers VLISSINGEN - Wat maakt «land bijzonder of met ande- k woorden, waarmee kan Zee- zichzelf onderscheiden? Die vraag stelde W. Weber zater- "hgaan het publiek dat afgeko men was op de goedbezochte Presentatie van het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland in ^Maritiem Muzeeum Zeeland Vlissingen. Jeber, directeur van het Mu- ijwum antwoordde zelf: „Zee- and heeft een rivier als de Wes- JKhelde, geen slootje als de de Rijn of de Amstel, maar een heuse rivier. Zeeland t ij ovendien een getijdever- Wiudat kan oplopen tot 7,5 me- nierkan iets gebeuren dat in lerniet mogelijk is. Zeeland «overstromen vindt dat de strijd met P»alerzo 'oer-Zeeuws is dat ■"maritieme onderdeel nooit /^ten mag worden'. „En uit- moet worden." Hij was Cvan sprekers tijdens de ^bijeenkomst van het Plat - lt Maritiem Erfgoed Zee- ?*t L'natuur is maritiem «baar slikken, schorren, in- dijken. Het dijkland- PPzoals in de zak van Zuid- J^nd is uniek. Op de andere J*seeilanden zijn deze ver overd wenen." In ere V typisch Zeeuwse sporen n in ere worden hersteld. Zeeuwse havens vallen droog. Het zijn slikhavens. Maar ze zijn er haast niet meer. Als een haven aan het dichtslib ben is, baggeren we die weer snel uit. Waarom behouden we niet meer mooie slibberige ha ventjes." Zijn pleidooi voor deze haven tjes werd gevolgd door een op roep om de werkelijke maritie me schatten te onderzoeken. „En die liggen onder water. Je kan geen baggerschip aan het werk zetten of je komt een wrak tegen. Er wordt onderzoek naar gedaan, maar met Vlaams geld via de wrakopruiming in de Westerschelde. Het zijn Britten die het Zeeuwse VOC-verleden boven water halen en financie ren. Zeeland doet niets." Toch is de waardering voor het maritiem erfgoed groter dan tien jaar geleden. Dat is zijn overtuiging en die van R. Geluk, dagvoorzitter van de bijeen komst en lid van het Platform. „Heel wat Zeeuwen zetten zich intussen in voor het behoud van het erfgoed", zei Geluk. De bijeenkomst, die door circa 80 personen werd bijgewoond, was bedoeld om verschillende maritieme clubs en instellingen met elkaar in contact te bren gen. De opkomst was divers, van een afvaardiging van de stichting behoud Loodsensteiger Vlissin gen tot vertegenwoordigers van de zeeverkenners, die gebruik maken van historische schepen. Het gemeenschappelijke belang lag in de belangstelling voor het Maritieme erfgoed. Inleiders spraken over werven en havens en ook over het Vlaams mari tiem erfgoed. Het Platform, dat ongeveer twee jaar geleden op initiatief van de provincie is opgericht, trad voor de eerste keer naar buiten. Het adviseert de provin cie. „We worden ondersteund door de Stichting Cultureel Er- goed Zeeland (SCEZ)", ver klaarde Geluk. de aandeelhoudersvergadering van maart wordt teruggedraaid Niet vanwege het geld wat er mee gemoeid is, maar vanwege de boodschap die uitgaat naar de burgers, aldus Clijsen „In de ze tijd van economische terug gang krijgt iedereen te maken met bezuinigingen, maar de Delta-commissarissen krijgen er juist geld bij". door Rob Paardekam YERSEKE - Ons land wordt el ke winter overstelpt met onge veer één miljoen ganzen uit onder meer Siberië en Scandi navië. Een groot deel daarvan zoekt zijn heil in de Yerseke Moer. Reden voor veel vogellief hebbers om daar eens te gaan kijken. Dat kun je op jezelf doen, maar ook georganiseerd. Zo ging gids Ine van de Veen van stichting Het Zeeuwse Landschap zater dagmorgen met ruim twintig mensen op pad voor een gan- zenexcursie. Na koffie met een bolus in de Sequoiahof in Vlake vertrok het gezelschap per auto richting de Moer. „Een natuurexcursie per auto? vroeg een vrouw zich af. „Kunnen we niet lopend?" Dat kon dus niet. Volgens de gids schrikken voetgangers de gan zen te veel af. Bovendien werd het meer een rit langs dan door de Yerseke Moer. Juist door de aanwezigheid van de ganzen, mag niemand het natuurgebied in de wintermaanden betreden. Net buiten Vlake, ergens tussen het gehuchtje en Yerseke, zijn de eerste ganzen al te zien. Gids Ine zegt dat het kolganzen zijn. „Je herkent ze aan hun witte kolle tje." Het zijn er honderden. Door het stralende weer zijn ze tot in de verte te zien. „Zou de excursie bij regen ook zijn door gegaan?", wil de mannelijke helft van het echtpaar dat ach terin zit weten. „Ja natuurlijk", zegt Ine. „Je bent natuurlief hebber of je bent het niet." Wintertarwe Na een korte stop, met wat uit leg van de gids, rijdt de stoet langs een paar Belgen met ca mera en verrekijker. „Belgen zijn ook echte vogelaars", weet Ine. Al blijkt een paar seconden later dat ze niet altijd even slim zijn. „Ja hoor, smijt die deur lekker hard dicht, dan vliegen de ganzen zeker weg!roept Ine als een zijn portier iets te hard dicht doet. „Maar eigenlijk zijn ze wel het mooist als ze met honderden in de lucht vliegen", zegt de man achterin. Ine beaamt dat. En natuurlijk heeft ze er ook een wetenswaar digheid over. „Je ziet ganzen vaak in een mooie V-formatie vliegen, maar soms ook ongeor dend door elkaar. In dat laatste geval zijn het vaak brand- en rotganzen door elkaar", zegt ze. „Rotganzen?", vraagt de man. „Ja, die heten zo om het geluid dat ze maken; rot, rot, rot", ver telt Ine. „Overigens vinden de boeren het echt rotganzen." De man vraagt zich af waarom. „Ze berokkenen toch niemand scha de?" Dat is dus niet waar. „Ze poepen alles onder en eten de wintertarwe op", zegt Ine. „Maar de boeren krijgen daar een vergoeding voor." Volgens de gids worden steeds vaker Nijlganzen in de Yerseke Moer gesignaleerd. Die zijn ont snapt uit parken of bij particu lieren. „We zijn daar niet zo heel erg blij mee", vertelt Ine. „Hoe meer Nijlganzen, hoe minder voedsel voor de anderen. Bo vendien zijn ze erg agressief." Ten Noorden van de Postweg maakt het gezelschap een twee de stop. Daar zitten de ganzen weer met honderden samen. Heel erg dichtbij kan memand komen, want in tegenstelling tot de gedomesticeerde ganzen die je bij vijvers ziet, zijn deze erg schuw. Het Zeeuwse Landschap houdt deze winter nog twee ganzenex- cursies in de Yerseke Moer: op 7 februari en 6 maart. Informatie en opgeven via telefoonnummer 0113-382548. VLISSINGEN - In de Kerk straat in Vlissingen werd in de nacht van zaterdag op zondag een winkelruit vernield. In de Marcus de la Palmstraat in Mid delburg werd de voorkamerruit van een woning vernield en op de Noordsingel in Middelburg twee slaapkamerruitjes. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Het Alz heimercafé op Schouwen-Dui- veland blijkt te voorzien in de behoefte vragen te stellen en emoties te uiten over dementie. De bijeenkomsten om de zes we ken in Woonzorgcomplex Poor tershof in Brouwershaven worden sinds de oprichting in september vorig jaar bijzondet goed bezocht. Afdelingsvoorzitter J. de Looff- de Wild van de Stichting Alzhei mer Nederland constateert met voldoening dat er een gevarieer de doelgroep wordt bereikt. Het Alzheimercafé bood zaterdag in Poorterhof weer een ontmoe tingspunt voor zowel patiënten als mantelzorgers, maar ook voor mensen die beroepshalve met dementie te maken hebben. Aanvankelijk stond T. Achter berg geprogrammeerd om van uit haar eigen ervaringen te vertellen over de jarenlange verzorging van haar demente moeder. De inleidster moest echter afzeggen wegens griep en haar verhaal komt tijdens een van de volgende Alzheimerca- fé's aan de orde. In haar plaats ging W. Jansen uitgebreid in op de hulp die de vrijwillige thuis zorg en het meldpunt Mantel zorg kunnen bieden. Volgens Jansen is het overigens vaak een hele stap voor mensen een beroep te doen op anderen voor hulp bij de verzorging van een partner, ouder of familielid. Al die mensen die daarvoor staan, worden aangeduid als 'mantelzorgers'. Dat is een we zenlijk verschil met vrijwilli gers, oftewel mensen die uit vrije wil kiezen voor hulpverle ning aan derden. Voor mantel zorg kan iedereen plotseling ko men te staan als een naaste of dierbare ziek wordt. Volgens Jansen kan dat in het geval van dementie vaak een zware belas ting worden. De eigen fysieke gesteldheid, een drukke baan, de taken in het eigen gezin, maar ook de relatie tussen man- telzorger en patiënt zijn bepa lende factoren hoe lang iemand die hulpverlening kan volhou den. Spreekster benadrukte hoe be langrijk het is dat de mantelzor- ger af en toe van de zware taak wordt ontlast. Dat kan bijvoor beeld door enkele uren of een dagdeel per week een beroep te doen op een vrijwilliger. „Dat gaat met van de een op de ande re dag", gaf Jansen aan. Zeiegde uit dat er informatie- en kennis makingsgesprekken aan vooraf gaan en dat er een contract wordt ondertekend waarin af spraken worden vastgelegd. Zo beloven de vrijwilligers bij voorbeeld zwart op wit nooit naar buiten iets te zullen vertel len over zaken die ze in de hulp verleningssituatie meemaken. Wie een beroep wil doen op on dersteuning kan simpelweg aankloppen bij het meldpunt Mantelzorg dat gevestigd is bij de Vrijwillige Thuiszorg in Zie- rikzee en doordeweeks elke och tend telefonisch bereikbaar is: 0111-457103. „Geef ons wel even de tijd om de juiste hulp verlener te zoeken", verzocht Jansen. In het Vlissingse Muzeeum gingen diverse sprekers in op het maritieme erfgoed van Zeeland. foto Lex de Meester Een onzer redacteuren kreeg vorige week te maken met een reeks lichamelijke onge makken. Om na te gaan waaraan zijn functiebeper kingen waren te ivijten, moest de man een heleboel onderzoeken ondergaan. Hij doorstond ze met verve en dat is heel wat voor iemand met een wat hypochondri sche inslag. Alleen die her senscan, dat moet wat hem betreft anders. Want, mopperde hij: „Het is al wat om met je kop zo'n ap paraat ingeduwd te worden, maar dan ook nog met zo'n muziekje, dat kan echt niet. Sta je doodsangsten uit en die Roberta Flack maar zingen:....Killing me softly with this song, with this song..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7