Hoofddoekprotest radicaliseert Sharon prijst ambassadeur voor beschadigen kunst Britten openen oorlogsarchief op internet ielgië verruilt 'dop' rerklozen voor trengere controles Argentijnen geschokt over martelcursussen Kunstenaar gebruikt lijken gevangenen voor expositie matigde moslims vrezen voor gevolgen acties extreme groeperingen Personeel Alitalia staakt Belg bepleit verbod snoepreclame Basken willen radicale partij terug Recorders ramptoestel gevonden Drugstoerist kool gestoofd maandag 19 januari 2004 I redactie buitenland HAMBURG - De controversië- upuiise kunstenaar en hoog leraar pathologie Gunther von owensheeft lijken van geëxe- oiteerde Chinese gevangenen i^bruikt voor zijn exposities Jingeprepareerde menselijke Schamen. Dat meldde zater- fe Der Spiegel. y'ienshet opinieblad zijn in een 'fabriek' van Von Hagen in de Chinese kustplaats Dalian eind november 647 geconser veerde lichamen aangetroffen, die tentoongesteld of doorver kocht zouden worden. Eerder zei de kunstenaar dat hij er 250 in voorraad had. Een aantal lijken zou zijn gekocht, terwijl de anatoom er prat op gaat dat mensen hun lichaam vrijwillig aan hem afstaan. Verder zouden sommige lijken uit nabijgelegen gevangenis sen zijn gekomen, waar men sen om politieke reden vast za ten. Der Spiegel noemt het voorbeeld van de stoffelijke overschotten van een jonge man en vrouw die ruim twee jaar geleden, tegen betaling, aan Von Hagen werden gele verd. Kort daarvoor had een execu tiepeloton beiden door het hoofd geschoten. Von Hagen heeft tegen Der Spiegel toegegeven dat mede werkers de twee lijken van ge vangenispersoneel hebben ge kocht. Naar eigen zeggen was hij 'ge schokt' toen hij achter de waarheid kwam en heeft hij de medewerkers onmiddellijk ontslagen. In Europa trok de tentoonstel ling 'Körperwelten' van Von Hagens miljoenen mensen. Ge toond worden lichamen die zijn geconserveerd door het li chaamsvocht te vervangen door kunststoffen. Bij een volgende expositie sneed de anatoom publiekelijk in lijken. Dat was voor een aan tal landen reden voor een ver bod. ANP/DPA Glimmerveen MRUS I» verschillende tóen in Frankrijk is het af topen weekeinde betoogd te- uhet aangekondigde verbod «keidragen van hoofddoekjes «openbare scholen. De rege- jj, komt binnenkort met een itlionlwerp waarin het 'op- iditig dragen van religieuze lonverpen' als hoofddoekjes, huizen en keppeltjes wordt aboden. kKseen christelijke instellin- ihebben geen problemen met Mistel, de meeste moslim- eamsaties evenmin. Een klein ril radicalere groepen zag er ser een aanslag op de vrij- r van religie in. De moslim- q van Frankrijk, PMF, on- tfghanen zien ineer optreden mgeres op tv I0EL - De Afghaanse tele- heeft zaterdagavond voor tweede keer opnamen van angeres uitgezonden. De tender negeerde daarmee protesten van fundamen- £stiiche moslims. Ier deze week protesteerde conservatieve Afghaanse gerechtshof tegen de eerste tending met een zangeres k twaalf jaar. Het hof zou liefst de islamitische wetge- iria) ingevoerd willen die de rechten van uwen beperkt. ANP der leiding van de anti-joodse Mohammed Latrèche, organi seerde het protest in Parijs. Latrèche voorzag de komst van 20.000 betogers. Zoveel werden het er niet maar toch volgen zo'n vijfduizend demonstranten het traditionele protestparcours tussen de Place de la Républi- que en de Place de la Nation. De meeste betogers droegen geen hoofddoekjes. Het waren man nen, de schoolleeftijd al lang te boven. Ze sjouwden geen bor den of spandoeken mee noch scandeerden ze leuzen. Boos waren ze wel; niet op de re gering maar op de journalisten die de moslimmeisjes wilden vragen waarom ze hun hoofd doek niet wensten af te doen op school. Ze probeerden de meis jes tegen dat gevraag te bescher men. Daarom werden de jonge vrouwelijke demonstranten be geleid door een indrukwekken de ordedienst en konden ze zich pas op de Place de la Nation weer enigszins vrij bewegen. Vragen over him eigen opvattin gen over de regeringsplannen beantwoordden ze niet; ieder een verwees naar PMF-leider Latrèche. Die deed zijn reputa tie eer aan met de ene anti-jood- se opmerking na de andere. Verkiezingen Veel meisjes hadden zich voor zien van een kokarde met de rood wit blauwe kleur van de Franse vlag terwijl in de wagen aan de kop van de stoet om de haverklap het Franse volkslied werd gespeeld. Ook werden bordjes meegedragen met de tekst 'Een hoofddoek een stem', een duidelijke verwijzing naar de regionale verkiezingen die in maart worden gehouden. Het gelaakte wetsvoorstel houdt al een tijd de gemoederen bezig in Frankrijk. President Chirac heeft de steun van zo'n 70 procent van de bevolking maar de tegenstanders begin nen zich steeds nadrukkelijker te roeren. Binnen de onderwijsvakbonden is een discussie op gang geko men over het nut van een hoofd doekverbod. Maar de grootste verandering is dat radicale groepen zich mees ter maken van de discussie. De grote gematigde moslimorgani saties leggen het in de publici teit af tegen groeperingen als de PMF, die zich bij de betoging in Parijs omringde met Hezbollah- geestverwanten uit Libanon en Groot-Brittannië. Voorzitter Dalil Boubakeur van de over koepelende raad van moslimor ganisaties in Frankrijk vindt dat een zorgelijke ontwikke ling. Hij deed een oproep aan de vier tot vijf miljoen 'gematigde moslims' hun stem te laten ho ren. Boubakeur zei te vrezen dat het protest van dit weekeinde slecht is voor de verhoudingen in Frankrijk. Het gaat daarbij ook om de relatie tussen chris tendom en islam. Eerder liet de kardinaal van Parijs, Lustiger, zich in soortgelijke termen uit. Hij zei dat er snel maatregelen moeten worden genomen om een 'godsdienstoorlog' te voor komen. GPD flrïon van Lierop ll'SSEL - België schaft het typen' voor werklozen af. In utsvan de maandelijkse ont ijst van een stempel voor een ïkloosheidsuitkering komen (Here en strengere controles h inspecteurs. Ook lopen Kilozen die binnen een jaar «kunnen aantonen dat zij dateren of een opleiding vol- shet risico hun uitkering te ifoen. üsde belangrijkste uitkomst seen tweedaagse conferentie a de Belgische regering om de Korme er bovenop te helpen, dse uitkeringsgerechtigden "jen onder druk van de rege- Franstalige socialisten vrijstelling voor twee jaar te tonen dat zij sollicite- t Tot voor tien jaar moesten ïkiozen nog elke dag op een *ds wisselend tijdstip gaan open. Daarna werd 'de dop' 'tangen door een maande- melding voor het ontvan- avan een WW-stempelVoor in Wallonië werd massaal ®raik gemaakt van de WW- pwgen. fflaamse minister van Werk eenheid, de socialist Van- woueke, heeft er nu een ^nger controlesysteem door ®genom de doelstelling van kabinet-Verhofstadt te ha- L Het kabinet wil tegen het J van de legislatuur in 2007 WOO extra banen hebben ge werd. d op heden wordt nauwelijks ntroleerd bij werklozen Ojindjic wilde 'Oadic uitleveren J*EL - De in maart vorig 'ennoorde Servische pre- 1 n j?i'ndjic had twee "voorzijn dood de uitleve- £«*gezegd van de Bosnische Ratko Mladic, gezocht ^oorlogsmisdaden. -fsgt de hoofdaanklaagster Joegoslavië-Tribunaal, - °nte, in een zaterdag in 2 Verschenen artikel. De °P Djindjic 'stuurde al 'Pannen in de war', ^bevelhebber Mladic onder meer gezocht we- massamoorden rond Sre- "-® "n 1995. ANP/AFP thuis. Daardoor konden uitke ringsgerechtigden die officieel alleenstaand waren, maar on dertussen samenwoonden, mas saal frauderen en een dubbele uitkering opstrijken. Wie in de toekomst niet na uiterlijk twee jaar aantoont te hebben gesolli citeerd, verliest zijn volledige WW-uitkering. Er komt wel een bonus voor mensen die een lager betaalde baan tot 2000 euro bruto accepteren. In ruil daar voor verdwijnen wel fiscale voordelen voor lager betaalden. Vooral in de Bonnage, de oude industriestreek ten zuiden van Brussel, tierde het misbruik van uitkeringen welig. De Fransta lige socialisten dekten deze fraude toe, uit angst kiezers te verliezen. Om de economie verder te sti muleren besloot het kabinet vi ij dagavond al het openen van winkels eenvoudiger te maken. Ook verdwijnen tal van plano logische beperkingen voor grote ketens om megawinkels te ves tigen aan de rand van steden. ANP LONDEN - Een door de Royal Air Force (RAF) op 10 september Groot-Brittannië. Het hele archief van meer dan vijf miljoen foto's 1944 genomen foto van Arnhem. Deze is gemaakt een week voor het wordt toegankelijk gemaakt voor het publiek via www.evidencein- begin van de Slag om Arnhem. Vandaag wordt een website opera- camera.co.uk. De verzameling bevat niet alleen beelden van ge- tioneel met opnames die de Britse luchtmacht tijdens de Tweede vechtshandelingen, maar bijvoorbeeld ook luchtfoto's van de con- Wereldoorlog maakte in West-Europa. De site is opgezet door The centratiekampen van de nazi's. Aerial Reconnaissance Archives (Tara) van de Keele Universiteit in foto AP/Aerial Reconnaissance Archives ROME - Vandaag leggen werknemers van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia het werk acht uur lang neer. Ali talia moet daardoor ruim 360 vluchten schrappen, zo liet de maatschappij gisteren weten. Zij voorziet bij veel andere vluchten vertragingen. De staking duurt van 10.00 tot 18.00 uur Met de actie protes teert het personeel tegen bezuiningsplannen van de lucht vaartmaatschappij. DPA BRUSSEL- De Belgische minister van Volksgezondheid De- motte overweegt een verbod op de reclame voor snoepgoed. Dat meldden zaterdag diverse Belgische mediaDemotte rea geert daarmee op een oproep van de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO), die overgewicht en gezondheidsproblemen door te veel vette en suikerrijke voedingsmiddelen wil aan pakken. De Belgische bewindsman komt binnen enkele maanden ook met een publiekscampagne om te waarschuwen tegen het ge bruik van vet 'junkfood'en te veel zoetigheid. Details over het mogelijke verbod op reclame voor zoetwaren zijn nog niet be kend. ANP MADRID - Baskische separatisten hebben zaterdag aange kondigd naar het Europese Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg te stappen om hun radicale Batasuna partij weer legaal te maken. Het Spaanse hooggerechtshof heeft het ver bod vrijdag in hoger beroep bevestigd. Batasuna werd in maart 2003 verboden. Volgens de opper rechters is dat niet in strijd met de Spaanse wetgeving. Batasuna geldt als de politieke vleugel van de terreurgroep ETA. De extremistische beweging wil met behulp van aansla gen en politieke moorden Baskenland losmaken van Spanje. De ideologie van Batasuna zou haaks staan op de rechtsbe ginselen van democratisch Spanje. ANP/DPA CAIRO - Met een Franse onderwaterrobot is gisteren de cock- pitvoicerecorder gelokaliseerd van de Boeing 737 van de Egyptische maatschappij Flash Airlines die op 4 januari neerstortte in de Rode Zee. De recorder met vluchtgegevens werd vrijdag al gevonden De cockpitvoicerecorder lag op een diepte van meer dan 1.000 meter en bevindt zich daardoor niet in goede staat, maar het was nog onduidelijk of de inhoud is aangetastDe ramp kostte aan alle 148 inzittenden het leven. De meeste slachtoffers wa ren Fransen die op vakantie waren geweest in Egypte. AP ROOSENDAAL - Dat knollen voor citroenen kimnen worden verkocht, was bekend, maar dat boerenkool ook verkoopt als wiet? Een Belg is zaterdag tijdens een drugscontrole op de trein tussen Amsterdam en Brussel betrapt met 250 gram boe renkool met hier en daar een beetje wiet. De man had voor zijn aankoop 200 euro neergeteld. Tot overmaat van ramp voor de Belg zat er volgens de politie net te veel wiet tussen de kool. De politie droeg hem wegens invoer van verdovende middelen over aan Belgische collega 's. Volgens inspecteur M. Elshout worden vaker drugstoeristen gefopt. Zo stuitte de spoorwegpolitie in december op een man die voor achthonderd euro soepgroente had gekocht. ANP door Frans Lindenkamp BUENOS AIRES - De Argen tijnse president N. Kirchner eist dat justitie een diepgravend on derzoek instelt naar door de strijdkrachten georganiseerde martelcursussen. De 'folter- workshops' maakten onderdeel uit van de opleiding tot com mando en zouden dertig jaar lang hebben bestaan, zelfs tot ruim tien jaar na de terugkeer van de democratie in 1994. De zaak kwam aan het rollen toen de mensenrechtenorgani satie Dwaze Moeders van de Plaza de Mavo twintig foto's van 'marteltrainingskampen' en hevig toegetakelde rekruten openbaarde. Legeropperbevel- hebber R. Bendini heeft de au thenticiteit ervan bevestigd. Volgens hem ging dienden de cursussen om militairen voor te bereiden op wat hen te wachten stond als ze in handen vielen van de vijand. De onthulling bracht een golf van maatschappelijke veront waardiging teweeg. Op de foto's is onder meer te zien hoe ge blinddoekte rekruten in hun rol van gevangene getest worden op hun uithoudingsvermogen om zware lichamelijk kwellingen te doorstaan Daaronder waren elektrische schokken op hun teelballen met apparaten be stemd om het vee op te drijven. Ook werden ze door hun superi euren dagenlang tot hun nek in het water gezet of hun tanden uitgeslagen met gummiknup pels Sommige verantwoorde lijken hebben hoge functies bij de Argentijnse strijdkrachten. De voorzitster van de Dwaze i Moeders, H. Bonafini, spreekt van afschuwelijke beelden. '„Eerst martelden ze onderling om de aangeleerde praktijken vervolgens op anderen toe te passen. Vandaar dat onze ver miste kinderen zo vreselijk zijn gefolterd." Zij wil maatregelen tegen de verantwoordelijken. Ook wil Bonafini weten hoe het mogelijk is dat dergelijke me thoden ongestraft plaatsvon den na 1983, toen Argentinië weer een democratie werd. Ex- president R. Alfonsin (1983- 1989) zegt dat hij er nooit van heeft afgeweten. Tijdens de mi litaire dictatuur (1976-1983) zijn naar schatting dertigdui zend vooral jonge Argentijnen doodgemarteld. GPD Advertentie door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Premier Sharon heeft de Israëlische ambassa deur in Stockholm geprezen voor het beschadigen van een kunstwerk in een Zweeds muse um. Namens de regering be dankte hij hem gisteren voor 'het bieden van weerstand aan het groeiende antisemitisme'. Ambassadeur Zvi Mazel moet zich vandaag op het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken verantwoorden voor het beschadigen van Sneeuwwitje en de Gestoordheid van de Waarheidvrijdag bij de ope ning van een expositie over vol- kenmoord. Het werk bestaat uit een grote bak bloedrode vloei stof waarin het portret drijft van een Palestijnse zelfmoord- terroriste. Hoe Zweden op het inicident reageert is nog onduidelijk. „Ik zie het als een voorbeeld van slechte smaak en ik denk dat de hele zaak nogal is overdreven", zei Robert Rydberg, de Zweedse ambassadeur in Tel Aviv. De expositie waarvan het om streden werk deel uitmaakt, is ingericht bij een conferentie over volkenmoord. Het werk trekt extra de aandacht omdat het is afgebeeld op affiches en brochures. Het is een product van het Israëlisch-Zweedse kunstenaarsechtpaar Dror Fei- ler en Gunilla Skold. Trillen Mazel trok de stekker van de be lichting en de muziek uit het stopcontact en gooide één van de spots in de rode vloeistof. „Mijn vrouw en ik begonnen te trillen toen we het zagen", zei hij. „Daar was die terroriste, met haar opgemaakte gezicht, rustig drijvend op het bloed van de vermoorde gezinnen." De foto in de bloedvijver is van Hanadi Jaradat, een 29-jarige Palestijnse rechtenstudente die vorig jaar september in een res taurant in Haifa 22 Israëliërs ombracht. In een begeleidende poëtische tekst valt te lezen hoe ze tot haar daad kwamna de ge welddadige dood van een broer en een neef bij acties van het Is raëlische leger. Er staat ook dat zij 'negentien onschuldige Isra ëliërs' vermoordde, waarbij de namen zijn vermeld van de twee zwaarst getroffen gezinnen. Dror Feiler geniet in Zweden bekendheid als componist van experimentele muziek. Zijn vrouw is beeldend kunstenares. Hij groeide op in de communis tische kibboets Yad Channa en was parachutist in het Israëli sche leger. Later weigerde hij dienst. Dertig jaar geleden emi greerde hij naar Zweden. Freiler is voorzitter van de actiegroep Joden voor Israëlisch-Pales- tijnse vrede. Feiler zegt dat Mazel zijn kunst werk verkeerd heeft begrepen. „Ieder redelijk denkend mens had kunnen begrijpen dat we al leen maar onze pijn uiten over het voortdurend verspillen van bloed. De ambassadeur heeft Is raël diplomatieke en politieke schade berokkend. Intellectueel is hij een dwerg. Hij is opgetre den als een marktkoopman in een derdewereldland." Mazel gaat binnenkort met pensioen. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zwe den gevraagd het kunstwerk te verwijderen. Zo niet, dan wil Is raël de conferentie over volken- moord boycotten. De directeur van het Zweeds Historisch Mu seum peinst er niet over de eis in te willigen. GPD vastgesteld op 45 EURO. U betaalt dit bedrag als u een nieuwe auto op kenteken stelt. Met dit geld wordt een milieuverantwoorde recycling van afge dankte auto's in Nederland mogelijk gemaakt. www.arn.nl Auto Recycling Nederland BV is een onderneming van Bovag, FOCWA, RAI en Stiba, .arn.nl, email: info@arn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5