PvdA laakt slap beleid veiligheid op scholen Vier moorden in Rotterdam-Noord Moord op Marleen Konings nog door mysterie omgeven PZC Minister Van der Hoeven zou te afwachtend zijn Honderden bij afscheid doodgeschoten docent Para komt te hard neer Wie van makkelijk houdt, regelt zijn aangifte via internet. Nieuwe prijzenslag supermarkten Politie rijdt man aan Actie voor beter imago plantsoen Van Kooten krijgt Ganzenveer Kritiek op terugsturen Somaliërs 19 januari 1954 maandag 19 januari 2004 vvTfErwin Tuil HEN HAAG - Het kabinet staat kost aan de kant bij de verbe uring van de veiligheid op scho en. Dat vindt PvdA-Kamerlid i onderwijsvvoordvoerder Ha- jlinister Van der Hoeven stelt in prioriteiten en zegt eerst ^onderzoeksrapport af te wil- |owachten dat in april wordt gepresenteerd. Het lijkt me dat sal meer dan genoeg bekend s,het is tijd om zo snel moge- 4wat te doen." De PvdA vindt tel ook goedkoop van de minis- ler dat ze nu schermt met een rapport dat al twee jaar geleden op initiatief van de onderwijs raden is begonnen. Hamer is dit weekeinde gepi- ieerd geraakt over de minister Van der Hoeven van Onderwijs aanleiding van de moord •p de Haagse docent H. van Wie- 3i. De minister stelde vrijdag scholen zelf meer moeten iaiom de veiligheid te verbete- Sa-.-endien verweet ze schoolbe- srorders bewust incidenten in doofpot te doen om zo een irchi imago te voorkomen. „Ik d dat ongepast schoolleiders on verwijt te maken, als er net «vermoord is", zegt Hamer. Oak de opmerking van premier Bdkenende dat leraren respect ondersteuning verdienen is de PvdA in het verkeerde heigat geschoten. .Van Wieren heeft zich echt in- jset voor de veiligheid op zijn cool. Ik vraag me af hoeveel «ca Van Wieren de laatste ja- heeft gehad van de over fed." Dit kabinet laat niet zien ei de prioriteiten bij het onder- 'iggen, vindt de PvdA, on alle beloften over extra {da. „Natuurlijk hebben lera ren een betere beloning gekre gen, maar niet dankzij dit kabi net. Nu wordt gesneden in ar beidsvoorwaarden. onderwijs achterstandenbeleid en maatre gelen die aantoonbaar effect hadden. Scholen worden juist in de kou gezet." Hamer is vindt dat Van der Hoe ven de problematiek van zich af schuift naar scholen en gemeen ten. „Het is juist een verant woordelijkheid van iedereen, dus ook van het kabinet." Alleen strookt dat niet, zegt Hamer, met het motto van de eigen ver antwoordelijkheid. Hamer vraagt zich af of het ka binet wel in actie wil komen. Ze verwijst naar een motie van LPF-Kamerlid Kraneveldt die het scholen verplicht om een vei ligheidsparagraaf op te nemen in de studiegids. Die motie werd door de Tweede Kamer aangeno men, maar Van der Hoeven wei gert die uit te voeren. De PvdA vindt dat het kabinet nu in be weging moet komen en ophou den met praten over detectie poortjes. „Dat is symptoombe strijding. De oorzaak wordt er niet mee aangepakt." Hamer wil dat er een leerlingencoach komt, dat allerlei hulpinstanties beter samenwerken, dat leraren direct de jeugdzorg kan inscha kelen en dat het kabinet wat doet. GPD van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Vele hon derden mensen hebben zater dag in Zoetermeer afscheid genomen van de dinsdag ver moorde leraar H. van Wieren, inwoner van deze plaats. Het is volgens een woordvoerder van de familie 'heel mooi en zonder wanklank' verlopen. De familie is daar erg dank baar voor. Er waren zo nu en dan emotio nele momenten, maar er is ook nogal wat gebeurd, zei de woordvoerder. De familie heeft het ook ge waardeerd dat de filmende pers de gevraagde afstand heeft bewaard. „Er zijn hele maal geen lelijke dingen ge beurd." De familie had voor twee momenten gekozen: za terdag de condoleance, maan dag de crematie in Rijswijk. Minister Van der Hoeven van Onderwijs en vice-premier De Graaf zullen daarbij aan wezig zijn. Van Wieren, adjunct-direc teur van het Haagse Terra College, werd dinsdag op school door een leerling neer geschoten. Hij overleed dezelf de dag. De leerling heeft vrijdag be kend dat hij Van Wieren heeft neergeschoten. Hij zei volgens het OM dat hij na een korte discussie in een opwel ling had geschoten. ANP RHOON - Een 32-jarige pa- rachutespringer uit Amster dam is gisteren overleden aa een harde landing in Rhoon (Zuid-Holland). Dat heeft parachutistenvereni ging Skydive Rotterdam be- j kendgemaakt. De parachutist was te gast in Rotterdam. r een goed geopend ralscherm raakte hij hard ne grond. In het Medisch Centrum Rijnmond-Zuid is de Am sterdammer aan zijn ver kondingen overleden, volgens Skydive Rotter dam was het slachtoffer i zeer ervaren parachu te met meer dan zeshon derd sprongen achter zijn naam. De man was lid van een ver- tnigmg in Hilversum. Van- at Rotterdam Airport wor- I den boven Rhoon regelma tig parachutesprongen uit gevoerd ANP De drie stoffelijke overschotten worden een voor een uit de benedenwoning aan de Krabbestraat gehaald. foto Robert Vos/ANP door Sander Rooijakkers ROTTERDAM - Vier moorden in één weekeinde, allemaal in Rotterdam-Noord. De meeste buurtbewoners lijken niet echt onder de indruk. In de Krabbestraat in de Rotter damse wijk Schiebroek zijn za terdag in een benedenwoning drie onbekende jonge mannen doodgeschoten. Tot paniek leidt dat niet. Buurtbewoners ver wachtten wel dat het een keer mis zou gaan. Zaterdagavond is het rustig in het straatje. Een jonge man met een rode pet lacht een gouden tand bloot. Buurtgenoten noemen hem de buurtconciërge, omdat hij alles op straat ziet. „Ik moet mijn au to in de gaten houden, dus kijk ik altijd naar buiten", verklaart hij. Natuurlijk weet hij wat over het pand waar het drama zich voltrok. Er werd gedeald. Maar niet door de hoofdbewoner, die was een prima vent. De hoofdbewoner werkt op de bloemenveiling in Aalsmeer. Maar er kwamen ook gasten in de woning, die minder eerlijke zaken deden. Dat wilde de hoofdbewoner eigenlijk niet, zegt 'de buurtconciërge'. „Maar ja, het was familie of het waren vrienden." Er wordt veel ge praat door de mensen op straat. Over de jonge mannen van wie niemand last had. En over de buurt. Een paar dagen geleden was er nog een achtervolging van een gestolen Mercedes. „Dat leek net een film", zegt een jonge moeder. „Volgens mij re den er wel een stuk of twaalf po litiewagens achteraan. Over het gras, tussen de flats door, totdat hij werd klemgereden." Waar mee de vrouw wil zeggen: dit deel van Schiebroek is niet meer zo rustig als tien jaar geleden. Vriend Een jonge man zegt meer te we ten over wat er zich in de wo ning afspeelde. De lijken zijn ge vonden door de hoofdbewoner en een vriend en hij kent die vriend. Via via zegt hij te heb ben gehoord wat het duo binnen aantrof. De slachtoffers zijn vol gens de jonge man met een vuur wapen gedood. Ten minste één hunner zou van dichtbij met een schot door het hoofd zijn ge dood. En dat terwijl het volgens zijn bron waarschijnlijk ging 'om iets heel kleins'. De politie zwijgt. Over het mo tief voor de moord op een 43-ja- rige Rotterdammer eerder die dag wil de politie evenmin wat kwijt. Het slachtoffer werd om streeks half vier neergeschoten in Bergpolder. De dader, die er op de fiets vandoor ging, is voortvluchtig. De politie heeft twintig getuigen gehoord, waar onder een paar kinderen die op het moment van de schietpartij op straat speelden. Het slachtoffer kocht oude wo ningen, knapte ze op en ver kocht ze dan weer. Een buur man zag hem vrijdag nog foto's maken van een pand dat te koop stond. Een onroerend goed-mag- naat was de man niet. Hij woon de zelf in een etagewoning en reed in een Opel Astra. Die stond na zijn dood nog urenlang met brandende lichten. Enkele ruiten van de wagen waren stuk geschoten. Het lijk lag enkele meters verder op de stoep, on der een wit laken. Misschien is er eerst geschoten op de auto, gist de politie. Moge-r lijk probeerde het gewonde slachtoffer daarna weg te ren nen. Maar misschien is er ook al leen maar geschoten toen de Rot terdammer al was uitgestapt en raakten verdwaalde kogels de auto. Getuigen zeggen dat ze het slachtoffer tevergeefs heb ben horen vragen 'om alsjeblieft niet te schieten'. GPD 'hu IS LUH^HESl door Eelco van der Linden PRETORIA - De moord op de Nederlandse studente Marleen Konings, wier lichaam vrijdag werd gevonden in een kloof bij e Barrydale in de West-Kaap, blijft mysterieus. De lijkschou wing in het Tygerberg Zieken huis in Kaapstad, is nog niet af gerond. De politie kon derhalve niet zeggen of vergiftiging, zoals gesuggereerd, de doodsoorzaak „Het onderzoek wordt bemoei lijkt doordat het lichaam in ver gaande staat van ontbinding is", aldus politiewoordvoerder E. de Beer. Zij wilde eerdere uit latingen van rechercheurs dat het lichaam minstens zeventien dagen op de vindplaats had gele gen, niet bevestigen. De vochti ge omgeving in combinatie met een felle zon, hebben het ontbin dingsproces versneld. De politie wil niets kwijt over de man die vorige week is opge pakt in een pension in Uping- ton, bijna 800 kilometer ten noorden van de plek waar Mar leen is gevonden. De 46-jarige man, wiens uiterlijk overeen komt met de door de politie ver spreidde compositietekening, ontkent iets met Konings te ma ken te hebben. Na doorvragen wist hij wel de plek te noemen waar het lichaam is gevonden. Het gaat om David McGraw die gespecialiseerd is in oplichting, waarvoor hij acht jaar gevangen zat. Hij werd getraceerd omdat hij een creditcard en een sim kaart van de mobiele telefoon van Konings had gebruikt. De man zou verschillende namen ge bruiken. Het is niet bekend of hij de Rob Cowley is, die na kerst met Mar leen in de richting van Kaap stad reisde, of dat er nog een tweede verdachte is. In het begin van het onderzoek waren er mensen die claimden Marleen in het gezelschap van twee mannen te hebben gezien. Dat was in Riversdale, waar Marleen en Rob Cowley een zie kenhuis bezochten vanwege een 'voedselvergitiging'. Nu wordt vermoed dat Marleen daar al on der invloed was van een verdo vend middel of een vergif. Van de in Upington gearres teerde man is bekend dat hij handig was met vergif en het toe diende aan een man die hem hielp een nieuw leven op te bou wen. De man overleefde het. Dat de man vorige week in een restaurant werd gesignaleerd met een vrouw die voor Marleen werd aangezien, kan inhouden dat het om McGraw ging die al een tweede slachtoffer had ge vonden. GPD Advertentie Download daarom het aangifteprogramma van www.belastingdienst.nl. Het elektronische aangifteprogramma maakt het u heel makkelijk. Zo worden alle bedragen automatisch uitgerekend, vragen die op u niet van toepassing zijn, worden overgeslagen en het programma is voorzien van een uitgebreide toelichting. Na het invullen kunt u uw aangifte weer elektronisch naar ons terugsturen. Dit is snel, veilig en makkelijk. ZAANDAM - Albert Heijn verlaagt vandaag de prijzen van vijfhonderd artikelen. Een breed pakket dagelijkse boodschappen wordt gemiddeld 3 tot 10 procent goedko per. Het is de tweede keer dit jaar dat Albert Heijn een nieuwe stap zet in de prijzenslag die de supermarktketen in oktober ontketende. Met deze nieuwe ronde heeft Al- bert Heijn sindsdien 1800 artikelen in prijs verlaagd. Concurrent Cl 000 zal op de prijsverlaging reageren. ANP ELST - Een 25-jarige man is gisterochtend gewond ge raakt, doordat hij werd aangereden door een politieauto. De man is opgenomen in het ziekenhuis. De agenten kwa men met de schrik vrij. De politieauto haalde op de snelweg A325 (Nijmegen - Arnhem) een langzaam rijdende auto in, toen deze plots naar links zwenkte en in botsing kwam met de poli tieauto. Volgens de politie was de 25-jarige onder invloed van alcohol. Deze man zei dat hij niet heeft gereden. De politie sluit niet uit dat een andere bestuurder er vandoor is gegaan. ANP EINDHOVEN - De omwonenden van het Anne Frank plantsoen in Eindhoven hebben gisteren actie gevoerd voor een beter imago van het plantsoen. Ze hebben een pe titie aangeboden aan loco-burgemeester M. Mittendorff. Het plantsoen kwam in het nieuws door de Eindhovense ontuchtzaak waarbij onder andere de ex-PSV-directeur F. Spooren betrokken zou zijn geweest. „Iedereen in Nederland kent het plantsoen als het be ruchtste stukje groen van Nederland", zei E. Moerman, een van initiatiefnemers van de actie. ANP AMSTERDAM - Aan schrijver en 'taalvirtuoos' Kees van Kooten is de Gouden Ganzenveer 2004 toegekend. De Aca demie De Gouden Ganzenveer lauwert Van Kooten (1941) wegens zijn betekenis voor het geschreven woord. Zijn bij zondere bijdrage aan de Nederlandse taal en cultuur spreekt uit de vele columns, verhalen en bundels van zijn hand, aldus de organisatie gisteren. Vorig jaar kreeg journalist Jan Blokker de prijs. ANP DEN HAAG - GroenLinks heeft minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) gevraagd asielzoe kers niet langer naar Somalië uit te wijzen. De partij voelt zich gesteund door een uitspraak van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Het Tweede-Kamerlid Vos heeft daarover zaterdag vragen gesteld. Het terugsturen van mensen uit Somalië is al jaren om streden, omdat het land geen regering heeft. Daardoor kunnen geen officiële reispapieren worden uitgegeven. Uitgeprocedeerde Somaliërs worden doorgaans via de Ke- niaanse hoofdstad Nairobi naar hun land van herkomst weggezonden. ANP MARGARINE - Merkmargari- ne wordt vier cent per kilo duurder. Voor de halfspond- pakjes geldt een verhoging van een cent. De fabrikanten verho gen de prijs, omdat de prijzen van de verpakkingen omhoog gegaan zijn. ECONOMIE - Het ging vorig jaar, als de februariramp niet wordt meegeteld, economisch goed met Zeeland. De werk loosheidcijfers waren laag. Dit komt onder meer door het her stelwerk na de Ramp. Daar naast was er een redelijke vraag naar agrarische en indus triële producten. MAZZOLA - J. Mazzola, die als keel-, neus- en. oorarts in heel Zeeland bekend was, is gistermiddag op de rooms-ka- tholieke begraafplaats in Mid delburg begraven. Dokter Mazzola overleed afge lopen vrijdag op 62-jarige leef tijd. JONGENSCLUB - Onder lei ding van J. de Korte en W. Ju- melet is in Bruinisse opnieuw een jongensclub opgericht. De jongensclub telt al achttien le den. JARIG - Prinses Margriet wordt vandaag elf jaar. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Hoofdredactie: A. L, Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Station park 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat! 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand. 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag- 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren n voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u s verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze nistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- in de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- Als u op deze informatie geen pri|S stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. le- :e. Postbus 31.4460 AA Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3