provincie tegen horecaplan Kats van 't Hof f Schoondijkenaar moet cel in voor kindermishandeling Doop Sluis wil servicepunt post behouden met renteloze lening foot hotel-restaurant bij Zeelandbrug inbreuk op open karakter gebied Pronken vrouw rijbewijs kwijt ulst kort et extra op itkering Ommetje met ezels Kanaries uit Ovezande kampioen Vrouw mishandeld in Oostburg Brugge wil milieuramp voorkomen Voorbereiding bouw hospice VANAF JANUARI 'S MAANDAGS GESLOTEN Pm, maandag 19 januari 2004 pMisAntonisse HISBouw van een groot- ajj, hcrecavoorziening aan ÉI(tt van it Zeelandbrug bij litis'in hevige mafe' in strijd «I hel provinciale beleid. I)il nt«deputeerde H. van Wavc- (CDA. ruimtelijke orde- iel. ÜRDENBURG - Een 58-jarige joobiliste uit de gemeente jus reed zaterdagmiddag dron- j,t door Aardenburg. Ze had dusdanig veel op dat ze haar rij wijs moest inleveren. r^vrouw was in de Bootstraat Aardenburg achteruit gere den kwam hierbij met de lin ialen tegen de stoeprand en akte een hek. Ze reed vervol- sswegen parkeerde haar au- op een parkeerterrein aan de aiperswei. Toen ze werd aan- sroken door agenten, be- êirden die een alcohollucht. jeenblaastest bleek de vrouw «maal zoveel alcohol in haar oed te hebben dan is toege- PF tegen steeds iepere Schelde SNEUZEN - De Temeuzense T-iractie vindt dat de drie sirs-Vlaamse gemeenten ge- wilijk ten strijde moeten m te voorkomen dat tiers in de streek onder water r.er gezet, als compensatie rde verdieping van de Wes- tóelde. „Door de ongebrei- ie hang van wereldhandels- uiers naar steeds forsere con- ischepen komt de Antwerp- venin economische proble- Het eind is echter zoek in de oplossing gezocht wordt eeds een diepere en bredere Ide", aldus de LPFi KfFrank van Cooten illST - Mensen in de bijstand s langdurig werklozen uit de itente Hulst worden niet rlïa gekort. Het college wil de huidige regels verder plijk zou Hulst de raaitkeringsgerechtigden ver eren, omdat dit jaar de nieu- eretWerk en Bijstand in wer- treedt. Gemeenten moeten tsgels aanpassen, en in af- fenmg met Temeuzen en i is een Zeeuws-Vlaamse Pening Toeslagen en Veria- onontwikkeld. Met die nieu- ■dening zou de uitke- ehtigde er in inkomen f aditeruit gaan. Het delen san woning met iemand an- etekent bijvoorbeeld een I van tien procent op de ng. Als er geen woonlas- -zijn. gaat de uitkering zelfs Sfrintig procent omlaag. iCliëntenplatform Sociale i&heid Hulst is daar tegen, «adviseerde de gemeente de baande regels te handhaven, pot dit het beste is voor de &ten. Het platform merkt op 25het delen van een woning jjl alleen maar voordelen «•Het delen van een woning ^ent immers minder huur- Kidie, kwijtschelding eri bij- We bijstand. Daarnaast wt het platform het niet te- ®t dat Hulst wordt gedwon- Me uitkeringen te verlagen de andere gemeenten tot gemiddelde te komen. „Er JWtal zoveel gekort op de mi- ^t het niet juist is de m Hulst nog meer te ;'®door van model te veran- «0', de organisatie die op hoor de minima, kiest ech- voor uniforme Zeeuwse ^■Het mag immers niet uit- ®°waar een uitkeringsge- woont Ook het colle ct dat er heel wat argu- voor de regionale re- l "'als dat de hoogte van de wordt afgestemd op BUsituatie en woonkosten (j^ant en een lagere uitke- een motivatie zijn om gaan werken. Toch 1 college bij de oude Jr regels. Naast het feit ®enna-icieel voordelig zijn *pinima, zijn deze regels en W ook veel eenvou- *ot te voeren. Hij is weliswaar 'aangenaam verrast' door het ontwerp dat de Architecten Alliantie voor on dernemer Gé uit Goes heeft ge maakt, maar de plek waar die wil bouwen, noemt Van Wave- ren buitengewoon problema tisch. „We moeten er heel goed over nadenken." Onlangs kreeg de Statencommissie Ruimte een presentatie van het plan voor een hotel-restaurant met con gresruimten, ter hoogte van de toegang tot de Zeelandbrug (aan de oostkant, richting Kats). Er zouden 60 hotelkamers moe ten komen, eetgelegenheid voor 250 personen, conferentieruim ten voor 350 personen en bijna 200 parkeerplaatsen (150 over dekt), In het ontwerp is in het verleng de van de Deltaweg een dijk op geworpen (de architect noemt het een 'plooi'). Daarin worden de voorzienin gen ondergebracht; een deel steekt boven de dijk uit. Langs de dijk wordt een kreek gegra ven, met wandelvoorzieningen. Er komen drie informatiepavil joens: over de Oosterschelde, het Zeeuwse landschap en de historie van Noord-Beveland. De grond is al gekocht door Gé (die diverse horecagelegenheden in Zeeland uitbaat). Van Waveren onderstreept dat afspraak is om langs de Mid den-Zeelandroute geen nieuwe bedrijvigheid toe te laten. Ook al is in het plan veel aandacht besteed aan vormgeving en land schappelijke inpassing, het bete kent volgens de gedeputeerde toch een ernstige inbreuk op het open karakter van het gebied (aan de andere kant, richting Co- lijnsplaat ligt dat wat anders; daar staat al een fabriek). Tijdens de presentatie voor de commissie werd gesuggereerd dat de Zeeuwse natuurorganisa ties het plan toejuichen. Dat klopt maar gedeeltelijk, blijkt uit de reactie van directeur M. Hemminga van Het Zeeuwse Landschap. Hij is razend en thousiast over het ontwerp, dat wat hem betreft dé norm mag worden voor bouwen in het bui tengebied. „Deze vormgeving vind ik voor treffelijk en we moeten hier en daar in Zeeland toch de econo mie ruimte laten." Behoedzaam Maar over de plaats waar Gé wil bouwen is Hemminga min der enthousiast. „Het is niet bij voorbaat dé geschikte locatie. Een plek dichterbij bestaande bebouwing heeft onze voor keur." Hij hoopt dan ook dat de provincie met de locatiekeus zeer behoedzaam zal omgaan. Overrompeld door de presenta tie, hebben verschillende Staten leden zich al bij voorbaat vastge legd. „Een enorme economische impuls. Dit hebben we nodig in Zeeland", vindt H. Smits (Zeeuws Belang). „Een prachti ge landschappelijke inpassing. Noord-Beveland heeft echt een impuls nodig", stelt J. Adriaan- se (SGP). „We steunen het pro ject van harte", aldus P. Hame link (PvdA). Daarentegen ma nen G. van der Giessen (D66) en J. van Ginkel (ChristenUnie) tot terughoudendheid. „Er zijn meer gebieden die een economi sche impuls nodig hebben en hoe doen we dat dan?", betoogt Van der Giessen. „Een prachtig project, maar wel een heel nieuw element, waar we zeer zorgvuldig mee moeten om gaan", meent Van Ginkel. Gedeputeerde Van Waveren zal zo snel mogelijk een standpunt van het dagelijks provinciebe stuur uitbrengen. Martine Stragier uit het Belgische Bassevelde wandelt met haar ezels Bilha en Laban door de Temeuzense wijk Zuidpolder. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Van mensen die met hun hond een om metje maken, kijkt niemand op. Dat is anders als er wordt gewandeld met een ezel, en al helemaal als het er twee zijn. Bilha en Laban waren zaterdag de opvallend ste deelnemers aan de zesde editie van de Winterneuzen- tocht van de Temeuzense wandelvereniging Zelden Rust. Eigenaresse Martine Stragier uit het Belgische Bassevel de zegt jaarlijks al gauw zo'n tweehonderd kilometer te wandelen met haar ezels, voorzien van de bijbelse na men Bilha en Laban. Tijdens de Winterneuzentocht koos ze voor de middellange afstand en had dus vijftien kilometer lang bekijks. „Ik stond even heel raar te kijken, maar ik vind het ei genlijk erg leuk dat ze dat doet, wandelen met haar ezels", zegtE. Koole van Zelden Rust. Ruim vijfhonderd wandelaars liepen de zeven, vijftien of 21 kilometers van de Winterneuzentocht, velen verge zeld door hun hond. De wandeltocht voert door en om Terneuzen. Koole: „Omdat er veel mensen van buiten Terneuzen meewandelen, willen we altijd de mooiste plekjes laten zien." Dit jaar was er onder de deelnemers een bus vol politieagenten uit Brussel. Vooral Belgen ko men af op de wandeltochten van Zelden Rust. Koole: „Dat komt omdat de data van onze wandeltochten staan vermeld in de Marching, het grote wandelboek van België." Vorig jaar verschenen ruim zevenhonderd wandelaars aan de start. door Aector Dooms MIDDELBURG - Kindermis handeling moet zwaar worden bestraft, zei officier van justitie G. Oosterveld vrijdag tegen een 42-jarige inwoner van Schoon- dijke. Ze eiste twee maanden ge vangenisstraf tegen de man we gens mishandeling van zijn kin deren. „Het gaat om weerloze kinderen die al langer proble men met hun vader hadden", merkte ze op. Politierechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde de ver dachte tot drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Hij sloot zich aan bij de woorden van de officier. „U bent een agressief baasje. Wie zijn kinderen slaat, zit niet goed. De kinderen vra gen daar niet om." De mishandeling vond 24 mei vorig jaar in Aardenburg plaats, in de woning van de ex-vrouw van de verdachte. Daar had hij zijn elfjarige zoon en zijn veer tienjarige dochter gewelddadig aangepakt. Het jongste slachtof fer was door zijn vader met kracht tegen een muur gesme ten. Ook drukte de vader een knie in zijn buik. Het meisje zou tegen de koelkast geworpen zijn. De Schoondijkenaar zei echter zijn kinderen met geen vinger te hebben aangeraakt. „Ik zal kinderen en huisdieren nooit aanraken", reageerde hij geëmotioneerd. De verdachte be schuldigde zijn ex, haar vriend en de kinderen van een complot. „Dit is doorgestoken kaart." Ook zijn raadsman H. den Hol lander plaatste kanttekeningen bij de beschuldigingen. „Het is opmerkelijk dat er geen verkla ring van de arts is over het letsel van de kinderen. Bijna een maand na het incident zijn ze naar het politiebureau gestapt om aangifte te doen. Verder valt het op dat de kinderen in sep tember nog naar hun vader zijn gegaan." De strafpleiter vroeg om een voorwaardelijke straf. Geen twijfel Voor de politierechter bestond er geen twijfel. „U zegt dat u uw kinderen niet slaat, maar de praktijk is anders. U had ge dronken en heeft in een driftbui de kinderen meppen verkocht." De verdachte was al eerder ver oordeeld voor een mishande- ling. De man zag zijn kinderen in het kader van een omgangsregeling, maar heeft inmiddels geen con tact meer met hen. „Ze hoeven bij mij niet meer aan te klop pen", uitte hij zijn ongenoegen. VLISSINGEN - Met een fles champagne en het spelen van het volkslied is dit weekeinde het hy- dografische opnemingsvaartuig Luymes in Vlis- singen gedoopt. Het is het tweede opnemings vaartuig dat Schelde Marinebouw bouwt voor de Koninklijke Marine. De Snellius ging de Luymes voor. L. Kamp-Bloem, echtgenote van defensieminister H. Kamp. verrichtte de doop en gunde Luymes een behouden vaart. Het schip is 81,4 meter lang en kan maximaal 42 be manningsleden herbergen. Met dit type vaar tuig kunnen zeebodems worden afgespeurd. Het schip verstrekt meteogegevens ter onder steuning van militaire en civiele operaties. Het kan ook worden ingezet voor kustwachttaken op de Noordzee. Onlangs nog bewees een hydro grafisch opnemingsvaartuig zijn nut bij het op sporen van 63 vaten met arseenpentoxide, die tijdens de decemberstorm in de Noordzee te recht waren gekomen. De Luymes en de Snel lius vervangen de Hr Ms. Tydeman en de Hr Ms. Buyskens. foto Lex de Meester OVEZANDE - Jan Stroo uit Ovezande is bij het bonds- kampioenschap van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers twee keer Nederlands Kampioen geworden. De jury beoordeelde zijn stam van vier goudgroene kanaries als de beste. Daarbij werd vooral gelet op kleur, pigment en formaat. Verder werd hij ook nog kampioen met een en keling bij de goudgroene kanaries. Stroo werd in 1996 al eens wereldkampioen met een goudgroene kanarie. Daar van zijn de vogels waar hij dit maal mee won afstammelin gen. Ferdinand Verburg uit Waarde scoorde ook hoog bij het bondskampioenschap. Hij werd kampioen Stammen, met vier vogels van het ras fife fancy. Rien Jakobsen uit Krab- bendijke veroverde met zijn vogels een gouden en bron zen medaille. OOSTBURG - De politie zoekt getuigen van een mishan deling aan de Oude Haven in Oostburg. Daar werd don derdagochtend rond half zeven een 41-jarige vrouw uit de gemeente Sluis mishandeld door een onbekende man. De vrouw fietste over een ventweg naar haar werk en zag dat er in tegengestelde richting een auto stopte, of al stil stond. Een man stapte uit en sprak haar aan. Toen de vrouw stopte, pakte hij haar vast en nam haar mee naar een nabijgelegen opslagplaats voor stro. Hier trok hij aan haar kleding en sloeg haar. Toen er een onbekend geluid klonk, liep de man gauw weg. Het slachtoffer heeft diver se schaafwonden in het gezicht, hals en handen. Vermoe delijk heeft ze aan de mishandeling ook gekneusde ribben overgehouden. De politie is vooral op zoek naar twee bromfietsers, die de vrouw vlak voor het incident passeerden. BRUGGE - De Brugse burgemeester P. Moenaert heeft duidelijke afspraken gemaakt over de ontmanteling van de zwaar verontreinigde terreinen van de voormalige cokesfabriek Carcoke in de haven van Zeebrugge. Het ge meentebestuur van Brugge is als de dood voor het ramp scenario dat zich onlangs afspeelde bij de afbraak van een soortgelijke fabriek in de haven van Brussel. Bij de op ruiming van de oude Marly-Carcokefabriek in Brussel ontstond brand, waarbij giftige stoffen vrijkwamen. Het vuur woedde enkele dagen waardoor gemeenten tot voor bij Leuven zwaar te lijden hadden van geurhinder. In Zeebrugge werd cokesfabriek Carcoke in 1996 om mi lieuredenen gesloten. De terreinen behoren tot de zwaarst verontreinigde van Vlaanderen. Het 13 hectare grote fa brieksterrein wordt vier tot zes meter diep afgegraven. Maar eerst moeten alle gebouwen gereinigd en afgebro ken worden. Asbest moet worden verwijderd en leidingen met chemische stoffen moeten worden gereinigd. De kost prijs voor de opruiming wordt geraamd op 45 tot 50 mil joen euro. De afvalstoffenmaatschappij wil in Brugge in geen geval een beroep doen op de aannemingsbedrijven die de af braak in Brussel deden. De giftige brand werd er veroor zaakt door een van de onderaannemers. Het schoongemaakte fabrieksterrein zal later worden ge bruikt voor uitbreiding van de haven van Zeebrugge. In een brief heeft Postkantoren BV laten weten De Boevere fiat te geven de balie naar achteren terug te plaatsen. De kosten be dragen 4400 euro. De Boevere komt 2500 euro tekort. Daarom heeft ze zich gewend tot de ge meente. Het college vraagt nu de raad in te stemmen met een renteloze lening van 2500 euro. door Sheila van Doorsselaer IJZENDIJKE - Voor het behoud van het servicepunt van TPG-Post in IJzendijke is de ge meente Sluis bereid een rentelo ze lening van 2500 euro te ver strekken aan exploitante J. de Boevere. Zonder deze geste zou het servi cepunt hoogstwaarschijnlijk ver- 1 dwijnen. Dat betekent een ver- schraling van het voorzieningen niveau in IJzendijke. De Boevere exploiteert het TPG-Post servicepunt in haar drogisterij aan de Landpoort- straat. Voorheen was achter in de winkel een postagentschap gevestigd, maar dat is door TPG in september 2003 omgezet in een servicepunt, waar minder diensten worden aangeboden. De omvorming tot servicepunt hield voor De Boevere een ver plichting in: Postkantoren BV verplicht exploitanten van servi cepunten een balie vóór in de winkel te realiseren. De Boevere verhuisde de balie, zoals voorge schreven, van achter naar voor in de winkel, maar kampt sinds dien met een omzetdaling van haar drogisterijartikelen. Om dat de winkel niet zo groot is, werkt het niet om voor in de winkel een balie te hebben. Als de omzetdaling zich doorzet, is De Boevere genoodzaakt haar onderneming te sluiten en zal dus ook het TPG-Post service punt verdwijnen. Gebleken is dat andere onderne mers in IJzendijke niet in de rij staan een TPG-servicepunt te exploiteren. ZIERKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is de in spraakprocedure begonnen voor de bouw van een hospice aan de Frederik Hendriklaan in Zierik- zee. De plannen liggen vier weken ter inzage. Op basis van de plan nen kunnen belanghebbenden reageren. Aansluitend wordt de bouwaanvraag in behandeling genomen. Volgens beleidsambte^- naar R. Stam van de afdeling Ruimtelijke Ordening duurt het vergunningtraject zes maanden tot een jaar, afhankelijk van het aantal en de soort bezwaren die worden ingediend. Ook de pro vincie moet nog een oordeel vel len. De Stichting heeft eerder aangegeven nog dit jaar te wil len beginnen met de bouw van de 'huiselijke opvang voor ster venden'. De bezwaren van om wonenden tegen het plan zou den na herhaaldelijk overleg de wereld uit zijn, ook nu er voor is gekozen het huis niet centraal, maar aan de rand van het bunga lowwijkje neer te zetten. (Advertentie) WONINGINRICHTING Molendijk 15 - HOEK - Tel. 0115 - 441235 EEN VAN 'T HOFF CLIENT IS STEEDS CONTENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29