Probleem muziekschool nijpender Drie zwarte zwanen verrassen midwinter-vogelteller aangenaam Bestuur Nieuwe Kerk snel weer op volledige sterkte Directrice heeft weinig hoop op oplossing ruimtegebrek accommodatie Zierikzee Hooglied ilzheimercafé blijkt behoefte te voorzien Honderden Zeeuwen kgen hoger salaris Delta ÉL Oosterland maakt zich op voor historisch feest Kranslegging Oosterland zeeuwse almanak Roberta Flack PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 19 januari 2004 sorANPankow 2ERKZEE - De bedrijfsvoe- flja bij de Zeeuwse Muziek- éool in Zierikzee blijkt erop jericht dat de inhoud niet wordt getast door lastige praktijk- naties. De huisvesting is veel ie krap, maar daar mogen de lessen niet onder lijden. Met eenzelfde insteek werd za- Bgmiddag tijdens het do- entenconcert in de Lutherse jerk een dissonant aangepakt, athet optreden dreigde te ver boren. „Muziek komt optimaal lot zijn recht bij de gratie van stilte.Dan is het dus jammer dat Ier een klein kindje voortdurend doorheen praat", gaf pianist LeendeBroekért te kennen. Hij seizocht de betrokken vader net het zeer jeugdige toeschou- sertje dan ook het concert te Maten. Daarna kon er onge stoord verder gemusiceerd wor tel. Het probleem van de huisves- sg blijkt minder snel en effec- 5el verholpen te kunnen borden. „Drie van de vijf les- roimten zijn veel te klein om volgens hedendaagse maatsta- 3 les te kunnen geven", ver zachtte directrice E. Jense ruim s jaar geleden al. Haar eigen Eatoorruimte functioneert als Mcentenkamer. Geconcen- werken of een rustig tele foongesprek voeren blijkt daar Biwehjks mogelijk. „Die situ- izeisnog precies hetzelfde", ense er nu aan toe. Veel «trouwen in een oplossing op tete termijn heeft ze dan ook set. Het bestuur van de Zeeuw ss Muziekschool heeft geruime geleden al belangstelling soond voor vestiging op de uvenverduiping van een even- teel nieuw te bouwen zalen complex op de plaats van Mond- igon aan de Oude Haven, bewel in de raadzaal tijdens ölitieke discussies over dit !an de belangen van de Mu itschool veelvuldig worden ênoemd, heeft Jense zo haar twijfels of dat nieuwe Mondra- gon er wel ooit zal komen. Het huidige pand van de Mu ziekschool in de Poststraat is al sinds 1964 in gebruik. In die tijd telde de school circa tweehon derd leerlingen. Tegenwoordig komen er wekelijks ongeveer 450 leerlingen over de vloer. Ze variëren in de leeftijd van acht tot tachtig, want muziekbeoefe ning blijkt populair onder alle leeftijdsgroepen. De directrice streeft ernaar volledig aan de vraag te voldoen. Het muziek onderwijs komt op de eerste plaats. Zij neemt het derhalve noodgedwongen voor lief dat de krappe huisvesting vooral op de administratie en het manage ment drukt. Voor het concert 'Tour door Europa' zoals zater dagmiddag werd verzorgd door enkele docenten, ontbreekt in eigen huis de accommodatie. Daarom werd uitgeweken naar de Lutherse Kerk. Via composi ties van Handel, Schubert, Hen- riëtte Bosmans, Fauré, Gherar- deschi, Dvorak en Lorca werd een tour gemaakt door Enge land, Oostenrijk, Nederland, Frankrijk, Italië, Tsjechoslowa- kije en Spanje. Het gevarieerde concert werd uitgevoerd door Jos Vogel (orgel). Rob van der Meule (bas/banton), Leen de Broekert (piano) en Ellengard Jense en Henny van Eersel (pia no quatre mains). De Zeeuwse Muziekschool in Zierikzee is veel te krap behuisd, maar daar mogen de lessen niet onder lijden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er is volop ver trouwen dat het bestuur van de plaatselijke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken in Zierikzee heel snel weer volledig op sterkte zal zijn. Tot die conclusie komt woordvoer der H. Uil van deze plaatselijke commissie. Er zijn drie vacatures in het da gelijks bestuur te vervullen. Voorzitter L. Blikman is in de cember al vertrokken en secre taris M. Mol en penningmeester A. Zwart hebben te kennen ge geven hun werk op korte ter mijn aan anderen te willen over dragen. Het vertrek van deze drie bestuursleden heeft alles te maken met de ontwikkelingen van de afgelopen twee jaar toen een soort tweedeling ontstond tussen voor-en tegenstanders van een bredere bestemming van de Nieuwe Kerk. Vooral de discussie over een eventuele theatervoorziening in het voor malig kerkgebouw deed de ge moederen hoog oplopen. Door toedoen van de toen opgerichte Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk werden die thea terplannen in een pril stadium afgeblazen. Sindsdien spannen 'De Vrienden' zich in het kerk gebouw veelvuldiger te gebruiken voor concerten, pre sentaties en andere muzikale activiteiten. „Dat zijn soms bij zonder aardige evenementen, maar ze brengen te weinig geld op en het grote tekort alleen al op het jaarlijks onderhoud is er niet mee opgelost", zegt secreta ris Mol. Naast de drie dagelijkse be stuursleden hebben nog twee andere commissieleden te ken nen gegeven binnenkort te wil len aftreden. „We staan nu dus voor de taak vijf nieuwe be stuurders te vinden", zegt Uil. Hij is één van de vijf overgeble ven leden binnen de commissie die expliciet verklaard hebben eendrachtig hun schouders on der dit werk ten behoeve van de Nieuwe Kerk te willen zetten. „We hebben nu ook heel duide lijk de taken vastgelegd die er naast het werk van voorzitter, secretaris en penningmeester vervuld moeten worden. Dat be treffen een algemeen-adjunct- coördinator vrijwilligers, coör dinator verhuur, coördinator activiteiten, twee leden voor technische zaken en een verte genwoordiger die zitting heeft in de orgelcommissie", laat Uil weten. Hij zegt er alle vertrou wen in te hebben dat er mensen voor deze functies te vinden zijn. „Er zijn vrijdagavond tij dens de vergadering al wat na men genoemd en die mensen gaan wij de komende tijd bena deren. Óver een maand hopen we het bestuur weer op volledi ge sterkte te hebben." Uil is naast lid van de plaatselij ke commissie ook secretaris van de Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk. Hij verwacht ze ker ook binnen die groepering mensen te kunnen vinden die zich voor een bestuursfunctie willen inzetten. In de statuten staat vermeld dat de plaatselij ke commissie een 'representatie van de gehele bevolking ter plaatse' dient te zijn. Volgens Uil wordt er niet meer bewust gelet op de religieuze stroming die iemand vertegenwoordigt, maar wordt meer waarde ge hecht aan die persoonlijke be trokkenheid met de Nieuwe Kerk. SIRJANSLAND - Het Refor matorisch Contact Schouwen- Duiveland houdt donderdag een bijeenkomst waarin 'Het Hooglied' centraal staat. De bijeenkomst wordt gehou den in de grote zaal van de kerk in Sirjansland en begint om 19.45 uur. (oorAli Pankow BROUWERSHAVEN - Het Alz- mercafé op Schouwen-Dui- ttland blijkt te voorzien in de ehoefte vragen te stellen en moties te uiten over dementie. Debijeenkomsten om de zes we- tain Woonzorgcomplex Poor- öshof in Brouwershaven 'orden sinds de oprichting in september vorig jaar bijzonder E«d bezocht. liddingsvoorzitter J. de Looff- fcWildvan de Stichting Alzhei mer Nederland constateert met «Jdoening dat er een gevarieer- Kdoelgroep wordt bereikt. Het Üzheimercafé bood zaterdag in forterhof weer een ontmoe- mmppunt voor zowel patiënten mantelzorgers, maar ook 'w mensen die beroepshalve ^".dementie te maken hebben. Aanvankelijk stond T. Achter- fcg geprogrammeerd om van- I baar eigen ervaringen te 'stellen over de jarenlange "Urging van haar demente moeder. De inleidster moest ahterafzeggen wegens griep en sar verhaal komt tijdens een ja de volgende Alzheimerca- «aan de orde. In haar plaats rJgW.Jansen uitgebreid in op de hulp die de vrijwillige thuis zorg en het meldpunt Mantel zorg kunnen bieden. Volgens Jansen is het overigens vaak een hele stap voor mensen een beroep te doen op anderen voor hulp bij de verzorging van een partner, ouder of familielid. Al die mensen die daarvoor staan, worden aangeduid als 'mantelzorgers'. Dat is een we zenlijk verschil met vrijwilli gers, oftewel mensen die uit vrije wil kiezen voor hulpverle ning aan derden. Voor mantel zorg kan iedereen plotseling ko men te staan als een naaste of dierbare ziek wordt. Volgens Jansen kan dat in het geval van dementie vaak een zware belas ting worden. De eigen fysieke gesteldheid, een drukke baan, de taken in het eigen gezin, maar ook de relatie tussen man- telzorger en patiënt zijn bepa lende factoren hoe lang iemand die hulpverlening kan volhou den. Spreekster benadrukte hoe be langrijk het is dat de mantelzor- ger af en toe van de zware taak wordt ontlast. Dat kan bijvoor beeld door enkele uren of een dagdeel per week een beroep te doen op een vrijwilliger. „Dat gaat niet van de een op de ande re dag", gaf Jansen aan. Ze legde uit dat er informatie- en kennis makingsgesprekken aan vooraf gaan en dat er een contract wordt ondertekend waarin af spraken worden vastgelegd. Zo beloven de vrijwilligers bij voorbeeld zwart op wit nooit naar buiten iets te zullen vertel len over zaken die ze in de hulp verleningssituatie meemaken. Wie een beroep wil doen op on dersteuning kan simpelweg aankloppen bij het meldpunt Mantelzorg dat gevestigd is bij de Vrijwillige Thuiszorg in Zie rikzee en doordeweeks elke och tend telefonisch bereikbaar is: 0111-457103. „Geef ons wel even de tijd om de juiste hulp verlener te zoeken", verzocht Jansen. Zij moet erkennen dat het zeker voor hulp aan Alzhei- merpatiënten enige moeite komst voldoende vrijwilligers te vinden. De bijeenkomst za terdagmiddag bood verder veel ruimte voor uit uitwisselen van persoonlijke vragen en ervarin gen. Verder gaf Daniëlle van Bunderen nog een toelichting op het werk van Emergis en op de hulp die deze instantie in ge val dementie kan bieden. Het volgende Alzheimercafe in Poortershof wordt gehouden op zaterdagmiddag 20 maart tus sen 14.00 en 16.30 uur. HliKii - *i< «vy* V- A.- 'i', /ti. v r - - -% 7 "--"N Vogelteller Jos van Felius maakte afgelopen weekeinde in het kader van de midwintertelling zijn inventarisatieronde. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Drie fraaie zwarte zwanen achter de klei ne begraafplaats van Capelle verrasten gisteren vogelteller Jos van Felius die in het kader van de midwintertelling zijn inventarisatieronde maakte. Zwarte zwanen zijn spreek woordelijk zeldzaam. Van Fe lius was dan ook blij ze hier plotseling aan te treffen tussen een grote groep witte exem plaren. „Het zijn een vader, een moeder en een kind. Dat is gebruikelijk bij zwanen. Ze gaan met het hele gezin op stap. Het zijn heel duidelijk gewoon wilde zwanen en ze zien er prima uit", zegt Van Fe lius. Hij is een van de zeventig tel lers die dit weekeinde in Zee land betrokken waren bij de vogel-midwintertelling die jaarlijks in heel West-Europa in het derde weekend van ja nuari wordt gehouden. De ge gevens zijn belangrijk bij be leidsbepaling over het gebruik en invulling van de openbare ruimte. Van Felius telt als lid van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland al heel wat jaartjes mee. Duiveland vanaf Zierikzee tot Bruinisse is het gebied dat hi j observeert Hij trok er zaterdag enkele uurtjes en zondag de gehele ochtend met zijn kijker en re gistratieformulieren op uit om vogelsoorten en -aantallen vast te leggen. Hij doet dat via de richtlijnen van Sovon, de organisatie voor vogelonder- zoek. De gegevens worden in ternationaal uitgewisseld. Van Felius telt niet alleen de vogels, maar registreert ook de weersomstandigheden. Uiter aard zijn die ook van grote in vloed op de vogelpopulatie. Het feit dat er de afgelopen twee jaar weer aanzienlijk wat zilverreigers op Schouwen- Duiveland worden waargeno men schrijft hij toe aan een se rie milde winters achtereen. „Als het langere tijd streng zou vriezen, zie je ze hier niet en veel zilverreigers overleven een strenge winter ook niet." Van Felius achtte het gister ochtend ideale weersomstan digheden om te tellen. Heel wat beter dan zaterdagmid dag. Toen de regen hem het zicht te veel ging benemen, hield hij het voor gezien. Zijn registratie aan de Sasdijk tus sen Schuddebeurs en Dreischor had toen wel al aar dig wat wilde eenden, enkele zilverreigers, een wulp, een buizerd en een paar smienten opgeleverd. Maar de drie zwarte zwanen gisteren bij Capelle gaven de midwinter telling voor hem toch een extra accentje Van Felius levert begin deze week zijn telgegevens in bij re giocoördinator Leo Tromper en na verloop van tijd krijgt hij zelf een overzicht van de resul taten van de midwintertelling van vorig jaar en dit jaar om de ontwikkelingen te kunnen vaststellen. door Ali Pankow OOSTERLAND - Een brunch in historische kleding en een op tocht met tal van historische elementen. Het zijn enkele van de hoogtepunten in het feest programma voor de viering van het 650-jarig bestaan van Oos terland. De speciale feestcommissie van de Dorpsraad Oosterland heeft dat feestprogramma voor 95 procent rond. Het festijn wordt gevierd op donderdag 24, vrij-* dag 25 en zaterdag 26 juni. De verschillende locaties waar de' festiviteiten plaatsvinden zijn een feesttent op de Markt, dorpshuis Oosterhof, de Sint Joostdijk. het Groenendaal en de Hofweg. Op de eerste avond concentreert het programma zich in de feest tent. Na de officiële opening verzorgen de koren VZOS, het Duivelands Mannenkoor en Oosterlands Fanfare daar een gezamenlijk concert. Later op de avond wordt er zogeheten meezing-muziek gespeeld. In dorpshuis Oosterhof wordt ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Oosterland een fo to-expositie ingericht. Die is daar te zien vanaf vrijdag 25 ju ni tot en met zaterdag 3 juli. Dorpsbewoner P Roks tekent voor de samenstelling van deze tentoonstelling. De sportvereniging, de oranje vereniging en openbare basis school 'De Oosterburcht' slaan de handen ineen voor de organi satie van het kmdervermaak op de Sint Joostdijk op de vrijdag middag. Op diezelfde dag staat er op de Markt een kermis opge steld en voor de oudere jeugd staan er 's avonds spelletjes en een vossenjacht op het pro gramma. In de feesttent wordt I er op die avond kinderdisco en I karaoke gehouden en vanaf tien uur staat er een concert van het Heineken Music All round or- kest Fairplay gepland. Wie meer van luistermuziek j houdt kan op die avond terecht in De Oosterhof voor een optre den van de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt. De laatste feestdag op zaterdag 26 juni staat in het teken van de grote reünie van huidige dorps bewoners en oud-Oosterlan- ders. Zij zullen elkaar vanaf elf uur treffen op de Markt voor een brunch, 's Middags start er van- af de Hofweg een grote histori- 1 sche optocht en 's avonds wordt de viering afgerond met een barbecue, een concert van de i Julianakapel en een groot vuur werk. OOSTERLAND - De jaarlijkse kranslegging ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de wa tersnoodramp in 1953 in Oos terland wordt dit keer gehouden op maandagmiddag 2 februari. Het bestuur van de Dorpsraad wil om 13.30 uur een krans leg gen bij het monument op de begraafplaats in Oosterland. Belangstellenden die deze plechtigheid willen bijwonen, worden om 13.00 uur verwacht bij dorpshuis Oosterhof om van daaruit naar de begraafplaats te lopen, Na afloop van de kranslegging is er gelegenheid om gezamen- lijk koffie te drinken in het dorpshuis. Een onzer redacteuren kreeg vorige week te maken met een reeks lichamelijke onge makken. Om na te gaan waaraan zijn functiebeper kingen waren te wijten, moest de man een heleboel onderzoeken ondergaan. Hij doorstond ze met verve en dat is heel wat voor iemand met een wat hypochondri sche inslag. Alleen die hersenscan, dat moet wat hem betreft anders. Want, mopperde hij: Het is al wat om met je kop zo'n ap paraat ingeduwd te worden, maar dan ook nog met zo'n muziekje, dat kan echt niet. Sta je doodsangsten uit en die Roberta Flack maar zingen:....Killing me softly with this song, with this song..." I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27