Nieuwe woningtypes bij Cederhof De boeren vinden het echt rotganzen Zeldzame zwanen verrassen teller bij inventarisatie De Westerschelde is geen slootje zoals de Rijn, Maas of Amstel Honderden Zeeuwen tegen hoger salaris raad Delta Omgeving van zorgcentrum Kapelle ondergaat grote wijzigingen Djembé-middag Kookkunst in Heinkenszand Reimerswaal voor congres VNG zeeuwse almanak Roberta Flack PZC BEVELANDEN-THOLEN maandag 19 januari 2004 rtgnr Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Ruim 1300 Zeeuwen hebben zaterdag in I Terneuzen, Goes, Vlissingen en Middelburg hun onvrede laten I blijken over de salarisverho ging van de commissarissen van Delta NV. Zij deden dat door het ondertekenen van een petitie, opgesteld door de GroenLinks-fracties in de vier steden. Op een tochtige Markt in Ter- neuzen had GroenLinks zijn kampje opgezet. Een klein kraampje, wat aanlokkelijker gemaakt door kleurige posters, een schaal vol schuimpjes en - in de aanbieding verkregen - pepernoten. Peter Clijsen, die de GroenLinks eenmansfractie in Terneuzen bestiert, en zijn eerste opvolger Maurice Ver- eecken hadden het er druk mee. Vriendelijk werd het winke lend publiek in de binnenstad aangesproken, maar ook stap ten omstanders zelf op de ac tievoerders af. Snel vol De handtekeningenlijsten stroomden snel vol. In twee uur tijd (van 14 tot 16 uur) werden in de vier steden ruim 1300 handtekeningen opgehaald. Clijsen: „Wij zijn tevreden over de voorlopige opkomst. Veel Zeeuwen waren bereid de stel ling te onderschrijven dal het signaal wat uitgaat van zo'n salarisverhoging door de ge middelde burger niet begrepen wordt." Het valt volgens hem ook niet te begrijpen. „De 'Raad van wijze mannen' van Delta NV zou wijzer moeten zijn." De aandeelhouders van Delta stemden vorige maand in met een verhoging van de vergoe dingen voor de commissarissen met 35 procent. Reden daar voor is de toegenomen werk last (vergaderingen) van de commissarissen. De kwestie heeft geleid tot een hreed maatschappelijk pro test. De handtekeningenactie wordt deze week voortgezet. GroenLinks hoopt dat de vele steunbetuigingen tot gevolg hebben dat de salarisverho ging in de aandeelhoudersver gadering van maart wordt te ruggedraaid. Niet vanwege het geld wat ermee gemoeid is, maar vanwege de boodschap die uitgaat naar de burgers, al dus Clijsen. „In deze tijd van economische teruggang krijgt iedereen te maken met bezuini gingen, maar de Delta-com missarissen krijgen er juist geld bij." am Rolf Bosboom KAPELLE - De omgeving van zorgcentrum Cederhof in Ka pelle ondergaat ingrijpende veranderingen. Het is de bedoe ling het woningaanbod gevari eerder te maken en de levendig heid en toegankelijkheid van het gebied te vergroten. I Nabij het zorgcentrum staat een pot aantal seniorenwoningen. De Stichting Ouderenzorg Ka- pelleheeft de afgelopen jaren al een groot aantal huizen aan de Bruëlisstraat en omgeving flink gerenoveerd. Inmiddels is een fase in gang ge- zet die nog ingrijpender is. Een ceel van de woningen aaii zowel éeBruëlisstraat als de C.D. Ver- eekestraat zijn gesloopt om niaats te maken voor nieuw bouw. Daarbij is Marsaki, de ontwikkelingsmaatschappij van de woningcorporaties in de regio, betrokken. llomenteel zijn er werkzaam heden gaande als voorbereiding opdebouw van zeventien patio- woningenaan de C.D. Vereekes- iraat De woningen, die al bijna iliemaal zijn verkocht, worden verdeeld in vier blokken. Twee ervan staan haaks op de weg en twee parallel. In het midden somt een groengebied met pa den voor fietsers en voetgan gers. Marsaki werkt ook aan de plan nen voor ruim veertig apparte menten op het braakliggende terrein aan de Bruëlisstraat. Er wordt uitgegaan van drie delen, in hoogte variërend van drie tot vijf bouwlagen. De mogelijk heid bestaat dat de bewoners zorg krijgen van Cederhof. Het streven is dit jaar met de bouw te beginnen. Om de ontwikkeling planolo gisch mogelijk te maken, is een bestemmingsplan opgesteld. Daarin is ook de renovatie van ruim twintig woningen aan het begin van de Bruëlisstraat en de renovatie en uitbreiding van woningen aan het C.D. Vereeke- plein opgenomen. Het bestemmingsplan door loopt momenteel de volgende fase van de inspraakprocedure. De bezwaren die tegen de eerste versie waren ingediend, heeft de gemeente Kapelle afgewezen. De bezwaren, vrijwel allemaal a f komstig van bewoners van het Vereekeplein, waren gericht te gen het project met de patiowo ningen. Dat gaat deels ten koste van het groen aan de kant van het Vereekeplein. Bovendien moesten er twee ciderbomen voor wijken. Bomen De gemeente Kapelle weerlegt de bezwaren met het argument dat twee van de vier blokken be wust dwars op de weg zijn ge projecteerd, om te voorkomen dat de huizen aan het Vereeke plein tussen de andere bebou wing ingeklemd zouden komen te liggen. Daardoorishet onver mijdelijk dat een deel van het groen wordt opgeofferd. De ge meente voorspelt wel dat dat de kwaliteit en de uitstraling van het groen dat overblijft, verbe tert. Ook worden er vijf nieuwe bomen geplant. Naar aanleiding van een andere inspraakreactie laat de gemeen te weten dat de toekomstige appartementen aan de Bruëlis straat niet uitsluitend voorbe houden zijn aan senioren. Wel iswaar worden ze in eerste instantie voor die doelgroep ge bouwd, maar het is denkbaar dat ook starters op de woning markt, alleenstaanden en ge zinnen interesse tonen. Het bestemmingsplan ligt tot en met 11 februari ter inzage in het gemeentehuis in Kapelle. Zienswijzen kunnen tijdens die termijn worden ingediend bij de gemeenteraad. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Wat maakt Zeeland bijzonder of met ande re woorden, waarmee kan Zee land zichzelf onderscheiden? Die vraag stelde W. Weber zater dag aan het publiek dat afgeko men was op de goedbezochte presentatie van het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland in het Maritiem Muzeeum Zeeland in Vlissingen. Weber, directeur van het Mu zeeum antwoordde zelf; „Zee land heeft een rivier als de Wes terschelde, geen slootje als de Maas, de Rijn of de Amstel, maar een heuse rivier. Zeeland heeft bovendien een getijdever- schil dat kan oplopen tot 75 me ter. Hier kan iets gebeuren dat in Dover niet mogelijk is. Zeeland kan overstromen." Weber vindt dat de strijd met het water zo 'oer-Zeeuws is dat dit maritieme onderdeel nooit vergeten mag worden' ,,En uit gebuit moet worden." Hij was een van de sprekers tijdens de eerste bijeenkomst van het Plat form Maritiem Erfgoed Zee land. „Onze natuur is maritiem met haar slikken, schorren, in lagen en dijken. Het dijkland schap zoals in de zak van Zuid- Beveland is uniek. Op de andere Zeeuwse eilanden zijn deze ver kaveld, verdwenen." Slikhavens Maar typisch Zeeuwse sporen kunnen in ere worden hersteld. „De Zeeuwse havens vallen droog. Het zijn slikhavens. Maar ze zijn er haast niet meer. Als een haven aan het dichtslib ben is, baggeren we die weer snel uit. Waarom behouden we niet meer mooie slibberige ha ventjes." Zijn pleidooi voor deze haven tjes werd gevolgd door een op roep om de werkelijke maritie me schatten te onderzoeken. „En die liggen onder water. Je kan geen baggerschip aan het werk zetten of je komt een wrak tegen. Er wordt onderzoek naar gedaan, maar met Vlaams geld via de wrakopruiming in de Westerschelde. Het zijn Britten die het Zeeuwse VOC-verleden boven water halen en financie- ren. Zeeland doet niets." Toch is de waardering voor het maritiem erfgoed groter dan i tien jaar geleden. Dat is zijn overtuiging en die van R. Geluk, i dagvoorzitter van de bijeen- komst en lid van het Platform. „Heel wat Zeeuwen zetten zich intussen in voor het behoud van het erfgoed", zei Geluk. Divers De bijeenkomst, die door circa 80 personen werd bijgewoond, was bedoeld om verschillende maritieme clubs en instellingen met elkaar in contact te bren- gen. De opkomst was divers, van een afvaardiging van de stich ting behoud Loodsensteiger Vlissingen tot vertegenwoordi gers van de zeeverkenners, die gebruik maken van historische schepen. Het gemeenschappe- 11 jke belang lag in de belangstel ling voor het Maritieme erfgoed. Inleiders spraken over werven en havens en ook over het Vlaams maritiem erfgoed. Het Platform, dat ongeveer twee jaar geleden op initiatief van de provincie is opgericht, trad voor de eerste keer naar buiten. Het adviseert de provin cie. „We worden ondersteund door de Stichting Cultureel Er- goed Zeeland (SCEZ)", ver klaarde Geluk. MIDDELBURG - Slagwerk- school Rondomtrom houdt, in samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool, zondag 25 janu ari een djembé-inloopmiddag. Het evenement vindt plaats in de Stadsschouwburg in Middel burg. Een djembé is een Afri kaanse trommel.De activiteit begint om 13.30 uur en eindigt om 17.00 uur. HEINKENSZAND - Franse schrijver, kok en destillateur Christian Drouin zal samen met rijn vrouw op zaterdag 21 fe bruari een kookdemonstratie en pioeverij houden. ngse stoker/brouwer en schrijver J. van Schaik heeft de avond geregeld. Hij ontmoette Drain vorig jaar bij een wed strijd Calvados stoken. Volgens Van Schaik is de avond een soort uitwisseling. „Er zijn meerdere pepen aanwezig. Drouin bokt Franse maaltijden op ei gen wijze. Het Culinaire Gilde Zeeland zal haar eigen kook- ïfflst laten zienWe hopen zo el- sar te beïnvloeden. Dat geldt niet in de laatste tósvoor de gebrouwen dran- bn. Tijdens de demonstratie hn cider, calvados en pomme- n geproefd worden. „De aan jagen mogen proeven, en dan ^arkijken welke het beste is." Df lezing die in de demonstratie verwerkt is zal geheel worden vertaald. De avond begint om 10.00 uur en vindt plaats in de buken van het Culinaire Gilde Zeeland in Heinkenszand door Rob Paardekam YERSEKE - Ons land wordt elke winter overstelpt met on geveer één miljoen ganzen uit onder meer Siberië en Scandi navië. Een groot deel daarvan zoekt zijn heil in de Yerseke Moer. Reden voor veel vogel liefhebbers om daar eens te gaan kijken. Dat kun je op jezelf doen, maar ook georganiseerd. Zo ging gids Ine van de Veen van stich ting Het Zeeuwse Landschap zaterdagmorgen met ruim twintig mensen op pad voor een ganzenexcursie. Na koffie met een bolus in de Sequoiahof in Vlake vertrok het gezel schap per auto richting de Moer. „Een natuurexcursie per auto? vroeg een vrouw zich af. „Kunnen we niet lopend?" Dat kon dus niet. Volgens de gids schrikken voetgangers de gan zen te veel af. Bovendien werd het meer een rit langs dan door de Yerseke Moer. Juist door de aanwezigheid van de ganzen, mag niemand het natuurge bied in de wintermaanden be treden. Net buiten Vlake, ergens tus sen het gehuchtje en Yerseke, zijn de eerste ganzen al te zien. Gids Ine zegt dat het kolgan- zen zijn. „Je herkent ze aan hun witte kolletje." Het zijn er honderden. Door het stralende weer zijn ze tot in de verte te zien. „Zou de excursie bij re gen ook zijn doorgegaan?", wil de mannelijke helft van het Even uit de auto om te kijken naar de ganzen. echtpaar dat achterin zit we ten. „Ja natuurlijk", zegt Ine. „Je bent natuurliefhebber of je bent het niet." Wintertarwe Na een korte stop, met wat uit leg van de gids, rijdt de stoet langs een paar Belgen met ca mera en verrekijker. „Belgen zijn ook echte vogelaars", weet Ine. Al blijkt een paar secon den later dat ze niet altijd even slim zijn. „Ja hoor, smijt die deur lekker hard dicht, dan vliegen de ganzen zeker weg! roept Ine als een zijn portier iets te hard dicht doet. „Maar eigenlijk zijn ze wel het mooist als ze met honderden in foto Willem Mieras de lucht vliegen", zegt de man achterin. Ine beaamt dat. En natuurlijk heeft ze er ook een wetens waardigheid over. „Je ziet gan zen vaak in een mooie V-for- matie vliegen, maar soms ook ongeordend door elkaar. In dat laatste geval zijn het vaak brand- en rotganzen door el kaar", zegt ze. „Rotganzen?", vraagt de man. „Ja, die heten zo om het geluid dat ze maken; rot, rot, rot", vertelt Ine. „Ove rigens vinden de boeren het echt rotganzen." De man vraagt zich af waarom. „Ze be rokkenen toch niemand scha de?" Dat is dus niet waar. „Ze poepen alles onder en eten de wintertarwe op", zegt Ine. „Maar de boeren krijgen daar een vergoeding voor." Volgens de gids worden steeds vaker Nijlganzen in de Yerseke Moer gesignaleerd. Die zijn ontsnapt uit parken of bij par ticulieren. „We zijn daar niet zo heel erg blij mee", vertelt Ine. „Hoe meer Nijlganzen, hoe minder voedsel voor de an deren. Bovendien zijn ze erg agressief." Schuw Ten Noorden van de Postweg maakt het gezelschap een tweede stop. Daar zitten de ganzen weer met honderden samen. Heel erg dichtbij kan niemand komen, want in te genstelling tot de gedomesti ceerde ganzen die je bij vijvers ziet, zijn deze erg schuw. Na twee uur, veel wetenswaar digheden en een hele hoop ganzen komen de vogellief hebbers voldaan terug bij de Sequoiahof. Daar wacht een pan snert. Het Zeeuwse Landschap houdt deze winter nog twee ganzenexcursies in de Yerseke Moer: op 7 februari en 6 maart. Informatie en opgeven via te lefoonnummer 0113-382548. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Drie fraaie zwar te zwanen achter de kleine be graafplaats van Capelle verras ten gisteren vogelteller Jos van Felius die in het kader van de midwintertelling zijn inventa risatieronde maakte. Zwarte zwanen zijn spreek woordelijk zeldzaam. Van FeliL us was dan ook blij ze hier plot seling aan te treffen tussen een grote groep witte exemplaren. „Het zijn een vader, een moeder en een kind. Dat is gebruikelijk bij zwanen. Ze gaan met het hele gezin op stap. Het zijn heel dui delijk gewoon wilde zwanen en ze zien er prima uit", zegt Van Felius. Formulier Hij is een van de zeventig tellers die dit weekeinde in Zeeland betrokken waren bij de vogel- midwintertelling die jaarlijks in heel West-Europa in het derde weekend van januari wordt ge houden. De gegevens zijn be langrijk bij beleidsbepaling over het gebruik en invulling van de openbare ruimte. Van Felius telt als lid van de Na tuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland al heel wat jaartjes mee. Duiveland vanaf Zierikzee tot Bruinisse is het ge bied dat hij observeert. Hij trok er zaterdag enkele uurtjes en zondag de gehele ochtend met zijn kijker en registratieformu lieren op uit om vogelsoorten en -aantallen vast te leggen. Hij doet dat via de richtlijnen van Sovon, de organisatie voor vo- gelonderzoek. De gegevens worden internationaal uitge wisseld. Van Felius telt niet alleen de vo gels, maar registreert ook de weersomstandigheden. Uiter aard zijn die ook van grote in vloed op de vogelpopulatie. Het feit dat er de afgelopen twee jaar weer aanzienlijk wat zil verreigers op Schouwen-Dui- veland worden waargenomen, schrijft hij toe aan een serie mil de winters achtereen. „Als het langere tijd streng zou vriezen, zie je ze hier niet en veel zilver reigers overleven een strenge winter ook niet." Van Felius achtte het gisteroch tend ideale weersomstandighe den om te tellen. Heel wat beter dan zaterdagmiddag. Toen de regen hem het zicht te veel ging benemen, hield hij het voor ge zien Zijn registratie aan de Sas- dijk tussen Schuddebeurs en Dreischor had toen wel al aar dig wat wilde eenden, enkele zilverreigers, een wulp, een bui zerd en een paar smienten opge leverd. Maar de drie zwarte zwanen gisteren bij Capelle ga ven de midwintertelling voor hem toch eèn extra accentje. Overzicht Van Felius levert begin deze week zijn telgegevens in bij re giocoördinator Leo Tromper en na verloop van tijd kri jgt hij zelf een overzicht van de resultaten van de midwintertelling van vo rig jaar en dit jaar om de ont wikkelingen te kunnen vaststel len. Een onzer redacteuren kreeg vorige week te maken met een reeks lichamelijke onge makken. Om na te gaan waaraan zijn functiebeper kingen waren te wijten, moest de man een heleboel onderzoeken ondergaan. Hij doorstond ze met verve en dat is heel wat voor iemand met een wat hypochondri sche inslag. Alleen die hersenscan, dat moet wat hem betreft anders. Want, mopperde hij: „Het is al wat om. met je kop zo'n ap paraat ingeduwd te worden, maar dan ook nog met zo'n muziekje, dat kan echt niet. Sta je doodsangsten uit en die Roberta Flack maar zingen:....Killing me softly with this song, with this song..." I Momenteel zijn er werkzaamheden gaande als voorbereiding op de bouw van zeventien patiowoningen foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23