[)e Bosuil sluit zijn ogen nooit tcj« verteiijgi 4jax kiest voor een andere start Anand neemt het heft in handen in Corus-toernooi Octopus-keeper Timman (52) is stress nog steeds niet de baas 21 Iloyal Antwerp FC, de oudste club van België, in nood Scheef RUGNUMMER Dertienjarige Steelt de show maandag 19 januari 2004 wiffBBPEN-De oudste club - i Belgie is in nood. Roval wwerp FC, geboren in 1880. «ibalt als een bejaarde man. .goot in een halve ruïne en een akelig platte porte- wnee. Tegenstanders komen -dineermet de bibbers naar de -$10 roemruchte Bosuil, want He Great Old' is niet meer zo ÊicGrosjean is alweer de der etrainer die zich dit seizoen in f wespennest van Antwerp Jftgestort. En binnen vijftig pna zijn aanstelling op 3 ja- had hij al heel wat steken Jen. De ene speler kwam ïuur te laat op de training psé), twee anderen hadden hoog oplopende ruzie in de jtedkamer (Goots en Sishuba) e vierde lag plots in het zie- laluis(Mussa) en weer een an- tiwerd in verband gebracht si cocaïnegebruik (Pivaljevic Een lekkere binnenkomer, fear zo is het leven bij Royal -twerp FC. De ogen van de suil zijn nooit gesloten. En -terwijl het tachtig jaar oude Jlion het aanzien nauwelijks «rwaard is. Aan de lange zij- iherinneren de houten tribu- met bovenop het typische _ikje aan langvervlogen tij- t Aan de korte zijden achter doelen domineren geblin de glazen van de business gs en plastic kuipstoeltjes cdeMcDonalds family stand. -nop wil zijn historie herbe rg, maar ook meegroeien met -wdemetijd. Wdeisers :jpagaat doet de club inmid- hbijna uitscheuren, evenals grijze pleisterwerk van de r^nmuren Verschillende hildeisers liggen op de loer, bouwbedrijven tot belas- dienst, en op 1 maart moet twerptoch zijn begroting in- leren bij de bond voor een awe licentie. De financiële atie is allerminst florissant, ar insiders menen dat Ant- sp(nog) niet de failliete kant aKVMechelen en SK Lom mei op gaat. Bovendien heeft Antwerp ervaring in overleven. In de jonge jaren van The Great Old pleegde doelman Albert Grisar bijvoorbeeld een coup van jewelste. Na een bestuurlijke ruzie kreeg de goalie vrij wel alle spelers van Antwerp achter zich en stichtte een nieuwe club: Beerschot. Antwerp hield slechts één speler over: René 'Jim' Moreels. De (éénmans)club wankelde. Maar na één competitieloos jaar had Moreels voldoende medestan ders verzameld voor een door start. Rivaliteit Uit die periode dateert ook de eeuwige rivaliteit tussen Ant werp en Beerschot. Beide clubs zijn ook mordicus tegen een fu sie, hoewel dat volgens veel Antwerpenaren (71 procent zegt een enquête) de enige ma nier is om topvoetbal in de hoofdstad te houden. De Ant werpse derby's - waar de titel Ploeg van 't Stad op het spel staat - zijn weken voordien al talk of the town. Momenteel is Germinal Beerschot de boven liggende partij na een eclatante 4-O-uitzege in september. Eind jaren zestig beleefde Ant werp een nieuwe crisistijd. In 1968 degradeerde de Koninklij ke voor het eerst in zijn bestaan uit de hoogste klasse. Eén oud- -speler, tevens oud-internatio nal (4 interlands, 19 keer bank zitter), had het naar eigen zeggen allemaal voorspeld en toen het zittende bestuur was afgezet, werd deze rebel voor zitter. Bijna 35 jaar later is Eddy Wauters nog steeds het opper hoofd van Antwerp. Maar hoe wel hij veel goeds heeft gedaan voor de club, is hij allerminst onomstreden. In de jaren zeventig verbaasde Wauters iedereen al door van Antwerp een soort vreemdelin genlegioen te maken. Zeer on gebruikelijk in die tijd, maar niet voor Wauters. ,,Dat we zo veel buitenlanders hebben, dat is mijn hobby", zei hij in 1976. En nog steeds, want tegenwoor dig heeft Antwerp zelfs zestien nationaliteiten in de selectie. Moment uit de België-Nederland van 1952 in het roemruchte Bosuil-stadion. België won met 4-2. Controverse sleept als een bruidsluier achter Wauters aan. Vijf jaar geleden werd hij bij voorbeeld een jaar geschorst, omdat hij iemand vals beschul digde van omkooppraktijken. Hij voerde ooit een breed uitge meten verbale oorlog met An- derlecht-voorman Michel Ver- schueren over de invloed van kleine clubs. En recentelijk kreeg hij van de rechtbank een forse geldboete, omdat hij de ex-trainers Georg Kessler en Ratko Svilar geen vakantiegeld had betaald (in totaal 28.000 eu ro). Maar diezelfde Wauters, in 1957 speler bij de laatste landstitel van Antwerp, stond ook aan de wieg van historische successen. Na het diepe dal eind jaren zes tig haalde hij in de jaren zeven tig Guy Thijs als architect binnen de toen nog niet afblad derende muren. Antwerp deed plots weer mee om de landstitel, in het bekertoernooi én in Euro pa. Het grote Ajax sneuvelde in '75 zelfs bijna op de Bosuil; een afgekeurde goal van Riedl bracht de Amsterdammers red ding. Tien jaar later zorgde Wauters opnieuw voor een paleisrevolu tie. In december 1987 was Ant werp degradatiekandidaat nummer één: na dertien duels had RAFC slechts drie schamele puntjes gesprokkeld. Wauters deed toen een gouden greep. Hij haalde Georg Kessler en deze voormalige Oranje-bonds- coach trok Antwerp uit het moeras. Een jaar later was Ant werp de trotse koploper in Bel gië en weer een jaar later stond het zelfs in de finale van de Uefa Cup tegenover Parma. Vandaag de dag zal Wauters op nieuw een Houdini-act moeten verzinnen om Antwerp te be houden voor de eerste klasse. Voormalig speler en trainer Henk Houwaart ziet het echter somber in. „Wie zestiende wordt met dit elftal, heeft heel foto ANP goed werk verricht", zei hij be gin december. De 2-0-thuisne- derlaag van gisteren tegen An- derlecht maakte de klus voor Grosjean alleen maar zwaarder. Antwerp staat nu zelfs op de laatste plaats. Het zijn sombere bespiegelin gen voor de stamhouder van het Belgische voetbal met zijn mar kante onderkomen. De laatste interland op de Bosuil dateert alweer van een kwart eeuw ge leden, de laatste Europa Cup wedstrijd van tien jaar geleden (een 5-0-debacle tegen New castle); hoe lang zou de Hel van Deurne nog eerste-klassevoet- bal huisvesten? dobr Mare Kok WIJK AAN ZEE - Naast scha ken is Viswanathan Anand zeer geïnteresseerd in het leven van de Indische tijger. De groot meester heeft het dier blijkbaar goed bestudeerd, want tijdens het Corus-schaaktoernooi neemt 'Vishy' vooral de zwakste prooien dodelijk te grazen. Dankzij zeges op het aange schoten wild Alexei Sjirov en Zhang Zhong is de jager naar de koppositie gesprint. „Maar de weg naar mijn vierde, toernooizege in Wijk aan Zee is nog lang", blijft de nieuwe klas sementsleider realistisch. „Al was dit absoluut een zeer suc cesvol weekend." Viswanathan Anand schaakt momenteel zeker niet zijn beste toernooi. De nummer drie van de wereldranglijst heeft echter nog steeds die fabuleuze gave om kleine foutjes van de tegen stander onherroepelijk af te straffen. De Indiër, die voor de tiende keer deelneemt aan 'Corus', is aan de Noord-Hollandse kust reeds 66 partijen ongeslagen. Sinds zijn nederlaag tegen Judit Polgar in 1998, boekte de Indiër 44 remises en 22 overwinningen. Waarvan de laatste twee tegen Sjirov (zaterdag gemangeld in een ingewikkeld toreneindspel) en Zhong (zag gisteren te aan vallend spel afgestraft worden) tot stand kwamen. Anand behoort al jaren tot het selecte groepje prijsjagers. Hij won in Wijk aan Zee al drie keer het toernooi (1989, '98 en 2003). Met vijf winstpunten uit zeven partijen lijkt Anand ook in de 66ste Corus-editie hard op weg naar de hoofdprijs van 10.000 euro. Alleen Vladimir Kramnik en Michael Adams (beiden 4,5 punt) kunnen de Tijger van Ma dras enigszins bijbenen. De Ne derlanders Loek van Wely (3,5), Jan Timman en Ivan Sokolov (beiden 2,5) volgen reeds op ge paste afstand. Met topcricketer Sachin Ten- dulkar is Anand de beroemdste sporter van India. Hoe trots de bevolking op zijn prestatie is, blijkt uit het feit dat Anand in 2000 door het gezaghebbende weekblad Sportstar is uitgeroe pen tot beste sportman van het millennium. Hoewel Anand zeer trots op zijn verworven ere titel mag zijn, blijft hij zoals al tijd de bescheidenheid zelve: „Mijn uitverkiezing zie ik als een mooi gebaar." Ganges Naast zijn rustige inborst staat de 34-jarige grootmeester ook bekend om zijn droge humor. Op de vraag waarom hij als hindoe in januari 2001 niet in India was om, net als tientallen miljoenen geestverwanten, in de heilige ri vier Ganges aan het ritueel dei- zuivering mee te doen, ant woordde hij gevat: „Waarom zou ik een bad in de Ganges moeten nemen? Ik kan hier in Wijk aan Zee toch gewoon in de Noordzee springen! Anand zegt zich altijd thuis te voelen in het 'typical Dutch Tournament'. Het schaken in een zaal met honderden club schakers ei-vaart hij als prettig. „Het zorgt voor een mooie am biance. Wijk aan Zee is een groot schaakfestival. Dat is een van de redenen waarom ik hier zo graag kom." Wat de andere reden is? „Jullie Nederlanders hebben van die heerlijke choco mel." Door het winnen van het Fide- WK vier jaar geleden loste Anand zijn jarenlange belofte van toekomstig wereldkampi oen in. Want vanaf zijn geboorte stond al vast dat hij de top zou bereiken; Viswanathan bete kent immers wereldveroveraar. En of hij blij was met de wereld titel, hoefde ook niemand aan hem te vragen; Anand betekent immers vreugde. Anand. die zich in eigen land in zet voor Be ontwikkeling van kinderen met een geestelijk handicap, straalde ook gister middag veel vreugde uit. „Zulke scherp opgezette partijen win nen geeft ontzettend veel bevre diging", gaf hij na zijn gewon nen treffen met Zhong aan. GPD door Antal Crielaard Met een hilarische speech van lilFreek de Jonge is Ajax gister- niddag officieel het nieuwe jaar be- sonnen. Waar normaal gesproken de voorzitter of directeur een vlammend kiooghoudt aan het begin van een sieuw jaar. zette Ajax die traditie overboord. Cabaretier De Jonge 2ocht het woord voeren. „Tijd voor «nieuwe wind", verklaarde Ajax- 'Okker fPom Okker is het recordaantal ze- •Lges in het dubbelspel kwijtge- üakt aan Todd Woodbridge. De Au stralische tennisser behaalde in Syd- -Tmet zijn Zweedse partner Jonas Bjorkman zijn 79e titel in deze disci- fine. Okker had het record sinds 1968 s;78overwinningen in handen, «oodbndge en Bjorkman wonnen in k finale met 7-6 7-5 van de Ameri- kanse broers Bob en Mike Bryan. -Dit is een heel speciaal moment voor sprak Woodbridge na afloop. •Hetisheel bijzonder deze mijlpaal in -vdney te bereiken. Dit is de plek mijn tennisdroom begon. Het tail niet beter gekund." p 61 titels behaalde Woodbridge wtgrootste gedeelte van zijn succes- met zijn landgenoot Mark Wood- pe. Nadat Woodforde zijn loop- taan beëindigde, ging hij spelen met »|orkman. 'Schoonmoeder Qver schoonmoeders wordt in het Valgemeen niet altijd even vleiend ^sproken. Kristol' Rul, de atleet uit .«Belgische Merelbeke die zaterdag mvvestdorpe de Eugene Vink Memo- "vam winnen, is daar een uitzon- «nngop. _adatRul over de aankomstlij n was s«omen stapte er parmantig een op hem af. „Allez manneke", >.ge moet u goed verzorgen. Na '^strijd moet ge u meteen goed Rieden anders wordt ge verkou- ;®- Vanonder haar jas toverde ze P achtereenvolgens een shirt, een pningsjack en een trainingsbroek porschijn. „Die moet u direct aan een. Als ge uw moeder toch niet Hul volgde de raad van de onmiddellijk op. „Ze zorgt ;^V00rmiJ maar ik moet toch wat "4fn niet mijne moeder, maar ^«schoonmoeder", zei Rul in sap- tynvw?mS' c*aarmee meteen het «oordeel over schoonmoeders et njk der fabelen verwijzend. voorzitter John Jaakke. „Het moet maar eens afgelopen zijn met het haantjesgedrag." Met die woorden gaf de nieuwe preses een duidelijk signaal af naar zijn me devoorzitters bij de twee andere top clubs. Sinds jaar en dag is het een ge woonte een nieuwjaarsreceptie op te luisteren met een speech vol nieuws en harde woorden. „Ik heb hier vorig jaar rondgekeken tijdens de receptie", legde Jaakke uit. „Niemand vond die toespraak van Van Praag leuk en er was niet echt sfeer. Ik vond dat we het dit jaar eens anders moesten doen. Vandaar dat we hebben gekozen voor deze aanpak." Dat resulteerde in een vinnige voor dracht van De Jonge. Waar voorzit ters zich over clubaangelegenheden normaal gesproken op de vlakte hou den, nam de cabaretier geen blad voor de mondMet een knipoog zette hij het aankoopbeleid voor schut. „We heb ben een elftal met alleen maar links buitens" en „het magazijn wordt geblokkeerd door mokken en sleutel hangers van Sikora en Soetaers". Hij doelde op de aankopen van Koeman, die verpieteren op de bank of de tribu ne van de Amsterdamse club. Ondanks de soms harde woorden - „ik doe dit niet voor het geld, maar voor de club, dat zouden de eerste-elftal spelers ook eens wat meer moeten doen" - rolden bij de aanwezigen de tranen over de wangen. Om af te slui ten zette De Jonge het clublied in. Dat vervolgens uit volle borst werd mee gezongen. Jaakke; „Sommige tradi ties moet je eens doorbreken." Alge meen directeur Arie van Eijden vulde aan: „Misschien moet dit wel een nieuwe traditie worden." ANP De man met misschien wel de beste traptechniek ter wereld staat scheef. Die onthutsende mededeling kreeg David Beckham tijdens zijn me dische keuring voor zijn transfer van Manchester United naar Real Madrid, vorig jaar zomer. De aanvoerder van Engeland onthulde zijn fysieke on volkomenheid gisteren in een Engelse krant. „Mijn linkerbeen is korter dan mijn rechterbeen", verklapte Becks. „Ik dacht dat het niet zo vreselijk bijzon der was. Maar in mijn geval was de af wijking toch groter dan gebruikelijk. Gelukkig is het geen groot probleem." De fijnbesnaarde spelmaker wordt sinds zijn overstap naar Spanje ach tervolgd door blessures. De laatste drie duels miste hij door een enkel blessure, mogelijk ook veroorzaakt door het hoogteverschil in zijn benen. „Eigenlijk zou ik met een zool in mijn linkerschoen moeten spelen", zei Beckham. „Maar daar houd ik hele maal niet van. Ik wil de schoen aan mijn voeten voelen en niets anders. Zeker als ik een vrije trap neem, luis tert dat heel nauw. ROME - Welke voetbalclub zou hem niet willen hebben, een keeper met vier armen? Met zo'n speling der natuur op doel heeft de tegenpartij het een stuk moeilijker om een doelpunt te maken. Heel even leek het er gisteren op dat het Italiaanse Sampdoria in Francesco Antonioli over zo'n octopus-doelman beschikte, maar nadat de fotograaf zijn toestel ter zijde had gelegd, kwam van achter de rug van Antonioli AS Roma-aanvaller Antonio Cassano tevoorschijn. Hij had zijn armen even vriendschappelijk om de keeper geslagen. foto Dylan Martine^Reuters De Nederlandse schaatsnatie is apetrots op de dubbelslag op het WK sprint in Nagano. Goud, zowel bij de mannen als de vrouwen is een ongekende weelde. Maar het is bij lange niet de eer ste keer dat tijdens een WK sprint één land met beide hoofd prijzen naar huis gaat. Liefst vijf landen gingen Nederland voor. In 1970 de Sovjet-Unie (Muratov en Titova), in 1979 de VS (Heiden en Poulos-Müller), in 1982 opnieuw de Sovjet Unie (Khlebnikov en Petruseva), in 1994 opnieuw de VS (Jansen en Blair) en in 2002 Canada (Wo- therspoon en LeMay-Doan). van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Hoe bizar het ook klinkt: eigenlijk verkeert alleen Jan Timman in' de A- groep van het Corus-toernooi in Wijk aan Zee in goede vorm. De Amsterdammer heeft last van andere kwaaltjes. Hij kan ook op gevorderde leef tijd (52) zijn zenuwen nog steeds niet in bedwang houden en schiet in de stress als de span ningen oplopen. Waar Anand op het moment suprème uiterst nuchter aanlegt, schiet Timman met losse flodders. Tegen Svidler gaf hij zaterdag met wit remise in een veelbelo vende stelling die nog vele aan knopingspunten bezat om een verantwoorde winstpoging te wagen. Zelfs de Rus zag amper een uitweg voor zwart. ,,Ik kon achter het bord geen winst ont dekken", reageerde Timman korzelig. In zijn achterhoofd speelde mee dat hij zijn eerste twee partijen met de witte stuk ken had vergooid. Zowel tegen Leko als tegen Van Wely sprong hij in kansrijke positie opzichtig in de fout. Met zwart kwam hij in de 66e editie nog niet in gevaar. Tegen Sjirov was dat gisteren wel het geval. De in Letland geboren Spanjaard leed al twee nederla gen in Wijk aan Zee en zag in Timman de ideale opponent zijn score wat op te vijzelen. Op zijn beurt heeft Timman het altijd moeilijk tegen Sjirov. Van de voorgaande twaalf partijen ver loor hij er zeven, won er een (in 1996 in Groningen) en de overi ge vier eindigden in remises. De laatste remise dateerde alweer uit 1999 in het toenmalige Co- rustoemooi. Kemphanen Gisteren zaten beide kempha nen bijna de volle zeven uur achter het bord. Sjirov kwam met licht voordeel uit de Grün- feld-Indische opening en bouw de dat in de loop van de partij met dwingende zetten uit. De zwarte stukken werkten be paald niet harmonieus samen en voordat Timman daarin veran dering kon aanbrengen, stond er een toreneindspel op het bord waarin wit een pion meer had. Dat voordeeltje zette Sjriov on danks heroïsch verzet van Tim man na 101 zetten in winst om. Door zijn derde nederlaag staat Timman na zeven ronden op 2,5 punt, de score waarmee hij vorig jaar het toernooi na dertien ron den afsloot. Hij deelt de voor laatste plaats met Ivan Sokolov die zaterdag in een wildwest partij tegen Loek van Wely het punt deelde en gisteren verloor van Bologan. Van Wely is voor alsnog de beste Nederlander in Wijk aan Zee. Door twee remi ses handhaafde hij zijn score van 50 procent. Maar een killer achter het bord is Van Wely nog niet in de 66e uitgave. ANP WIJK AAN ZEE - Hij heeft de motoriek van een kind, maar schaakt als een volwassen kerel. De 13-jarige Magnus Carlsen is hard op weg om de topattractie van het 66ste Corus-schaak- toernooi te worden. Met een prachtige zege op medekoplo- pcr in de C-groep Gagunasjvili, behaalde het Noorse wonder kind gistermiddag zijn eerste grootmeesternorm. Magnus Carlsen denkt niet dat hij ooit wereldkampioen zal worden. „Dat doel is onrealis tisch." Maar dat hij het grootste westerse schaaktalent is, staat als een paal boven water.. Vraag dat maar aan de vijftien Corus- managers die afgelopen don derdagavond een simultaan te gen het jochie mochten spelen. „Mag ik ze direct van het bord vegen, of moet ik het rustig aan doen", vroeg Carlsen vooraf aan de organisatie. Binnen het uur had hij veertien slachtoffers ge maakt. Met een dergelijke wervelwind dendert de Noor ook door de grootmeester C-groep. Met zes punten uit zeven partijen leidt hij soeverein. En dat voor een mannetje, dat niet uit een schaakland komt. Noorwegen kent slechts zes grootmeesters, onder wie Carlsens leermeester Si men Agdestein - de achtvou dig voetbalinternational die als schaker een subtopper werd. Alex Roose, wedstrijdleider in Wijk aan Zee, is erg onder de in druk van de Scandinaviër. „Magnus is heel rustig, laat zich niet gek maken door al die grote mannen", zegt Roose die qua lengte twee koppen boven Mag nus uitsteekt. „Carlsen begon het toernooi als de nummer 726 van de wereld, maar binnen af zienbare tijd is dit een grote. Ik bewaar ook alle notatieformu lieren van de partijen die Mag nus hier speelt." Lachend: „Over twintig jaar is dat goud waard." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21