Deelname van Verkerk in gevaar Zevende Dakarzege voor Peterhansel Veteraan Versteeg begrijpt bond wel Skiër Raich rekent zich rijk Mart Australian Open staat in teken van afzeggingen en blessures 19 Groenendaal tweede in Nommay Heideman blijft aan de leiding Kocabas wint van wereldkampioen Chemweno en Vroemen ijzersterk Nalbandian verslaat Agassi Wilson wielerkampioen Australië Handballers niet laar het WK lallyrijder wil tori van Dakar Rotterdam Shorttrackers bij wereldbekers «USOUBNE - De deelname ijlrtia Verkerk aan de Au- jjnOpen is onzeker. De 25- tennisser uit Alphen aan I,lijn. die vrijdag in Sydney lawst opgeven in zijn halve y, tegen Lleyton Hewitt, ufteen virus onder de leden, fcib hij zich gisteren voelde, ie Verkerk niet in staat aan het „mooi te beginnen. Duizelig in het hoofd, geen iigie.dat was tijdens zijneer- maandag 19 januari 2004 lurgman geeft jaspers klop lïlJCHEN - Baimond Burgman feit zaterdag in Wijchen het Grand Prix-toernooi drieban- |agewonnen. Hij versloeg in j; finale Dick Jaspers in 34 horten met 50-43. De winnaar iadeen gemiddelde van 1,470. Jaspers kreeg gisteren al revan- ée voor die nederlaag. De Bra- fcsderprolongeerde zijn natio- titel bandstoten door in de "deaf te rekenen met Michel jnSilfhout. Jaspers verzamel de 150 caramboles in acht Brten. Zijn tegenstander bam tot 83 punten, libretitel was voor Ferdi- sd Polman. Hij versloeg gis- rn m de eindstrijd René Ljy.erburg. Polman had voor i-;G0caramboles één beurt no- I Luijsterburg kwam niet roer dan 45 caramboles. Pol en Luijsterburg kwamen aar zaterdag ook al tegen in landstrijd van het ankerka- «pel47/l. Daarin was Luijs- róorgmet 200-156 de sterk- ri Tilleman veroverde in Lichen twee nationale titels, i het kampioenschap in het lierkader 47/2 volgde giste nde titel in het ankerkader In de klassieke spelsoort doeg Tilleman Wiljan van de euvel. De Drontenaar tikte de ;G caramboles in acht beurten ir. Van de Heuvel bleef il24 steken, ANP ste training in Melbourne de fy sieke conditie van Verkerk. Het uurtje op baan vier, met de Itali aan Filippo Volandri, was hem slecht bevallen. De finalist van Roland Garros dacht niet eens aan de Spanjaard Alex Corretja, morgen zijn tegenstander in de eerste ronde. „Ik moet eerst maar eens beter worden," zei hij na een bezoek aan de toernooi- arts. Die vertelde Verkerk dat deelname verboden is, als hij morgen nog niet is opgeknapt. „Onder dat verbod is uit te ko men." stelt de Alphenaar, „maar ik ga zo'n advies niet ne geren. Op deze manier aan het toernooi beginnen, heeft geen zin. Ik stel mijn beslissing wel uit tot het laatste moment. Ik weet niet precies wat er met me aan de hand is, dus is het ook on duidelijk wanneer er verbete ring optreedt. Ik weet alleen ze ker dat het geen sars is." Sydney Verkerk liep het virus op in Syd ney, waar hij zijn eerste officiële toernooi van dit jaar speelde. Hij maakte er indruk, met zeges op Wayne Arthurs, Max Mimyi en Mark Philippoussis. En leek klaar voor een nieuw tennisjaar, na een langdurige dip die volgde op zijn succesreeks in Parijs. Na een set tennis tegen Hewitt, toemooiwinnaar omdat in de fi nale ook Carlos Moya met een enkelblessure opgaf, hield Ver kerk het echter voor gezien. Op zaterdag, na een dag rust, voelde Verkerk zich al wat beter. Maar de training van gisteren baarde opnieuw zorgen. „Ik voelde me ontzettend slap, had geen power. Mijn bloed is goed, mijn hartslag ook en ik heb geen koorts. Alleen ontbreekt de energie." Coach Nick Carr kon hem nauwelijks oppeppen, om dat die inmiddels ook is geveld. Verkerk is bij lange na niet de enige die kwakkelend naar Mel bourne afreisde. Het vrouwen toernooi wordt zelfs geteisterd door blessures en afzeggingen, Serena Williams, die na haar Wimbledon-zege van vorig jaar zomer niet meer in actie kwam, blijkt na een knieoperatie nog niet fit genoeg voor de Austra lian Open. Ook Jennifer Capria ti ontbreekt. Net als Jelena Do- kic, de voormalige Australische die zich nog niet sterk genoeg voelt. Lindsay Davenport is er wel, maar heeft last van de schouder. De eerste service die zij zal slaan, is morgen in haar openingspartij tegen Ruxandra Dragomir. En Kim Clijsters kwakkelt met haar enkel, die ze verzwikte tijdens de Hopman Cup in Perth. Ze speelt, vertelde ze gisteren tijdens een perscon ferentie. Maar wel met een inge zwachteld gewricht, dat ze op de training nog niet voor hon derd procent durfde te belasten. De enige die lacht, is de lichtste van het stel. Justine Henin-Har- denne, de Belgische nummer één van het mondiale vrouwen tennis, is vannacht wél fit be gonnen aan het eerste Grand Slam-toernooi van het jaar. Juist zij, de tennisster waarvan jaren werd gezegd dat ze niet zou kunnen aanhaken bij haar grotere en krachtigere concur rentes, verkeert in uitstekende vorm. De Belgische won het toernooi van Sydney door de Franfaise Amelie Mauresmo in twee sets (6-4,6-4) te verslaan. Deze Australian Open had het toernooi van de comebacks moeten zijn. Van de zusjes Wil liams, die na Wimbledon vorig jaar zomer geen wedstrijd meer speelden. Venus, hersteld van een hardnekkige blessure aan de buikspieren, is er wel. Blessureleed Net als Thomas Johansson, de Australian Open-winnaar van 2002 die na ruim een jaar einde lijk heeft afgerekend met bles sureleed. De Zweed maakt zijn rentree tegen de lokale held Phi lippoussis en keert morgen on getwijfeld terug op het centre court dat hij twee jaar terug als winnaar verliet. Ook Dennis van Scheppingen kan spreken van een comeback. Voor het eerst sinds de US Open van 1998 is de Mijdrechter weer van de partij op een Grand Slam-toernooi. Voor hem begint dat morgen, als hij stuit op de Amerikaanse kwalificant Jeff Morrisson. GPD ii/orwnf Martin Verkerk verlaat gedesillusioneerd de baan nadat hij in de halve finale van het toernooi in Syd ney heeft moeten opgeven tegen Leyton Hewitt. Het virus dat de Nederlander daartoe dwong, bedreigt nu ook zijn deelname aan de Australian Open. foto Dan Peled/AP NOMMAY - Richard Groenendaal is tweede geworden bij de vijfde wereldbekerwedstrijd veldrijden in Nommay. De Raborenner moest op het zware Franse parkoers alleen de Belgische wereldkampioen Bart Wellens voor zich dulden. Wellens' landgenoot Sven Nijs blijft leider in de tussenstand. Bij de vrouwen ging de overwinning naar de Duitse Hanka Kupfemagel. De Nederlandse Daphny van den Brand finish te als derde. ANP EINDHOVEN/GELEEN - Jan Maarten Heideman won za terdag in Eindhoven de vijftiende marathon van de KNSB/Essent-competitie voor Cedric Michaud. Gisteren in Geleen was de volgorde omgekeerd: De Fransman won, Hei deman werd tweede. Door die resultaten behoudt Heideman dertien punten voorsprong op Michaud. Bij de vrouwen won Gretha Smit de elfde wedstrijd, zaterdag in Eindhoven, De schaatsster uit Warmenhuizen was de snel ste in de eindsprint van een kopgroep van zestien vrouwen. Klassementsleidster Linda Verdouw werd tweede, Danielle Bekkering derde. ANP LOPBURY - De Nederlandse bokser Husnu Kocabas heeft in Thailand een oefenpartij tegen Cho Siriwat, wereldkampioen profs van de WBA in het bantamgewicht, gewonnen. Kocabas bereidt zich in Thailand samen met de Cubaanse topcoach Is- mael Salas voor op het EK, volgende maand in het Kroatische Pula, waar de bokser een olympisch startbewijs hoopt te ver dienen. ANP BREDA - De Keniaan Wilson Chemweno en de Nederlander Simon Vroemen maakten gisteren de dienst uit bij de sprint cross in Breda. Chemweno won de lange cross over 11,6 kilo meter nipt voor de Nederlandse langeafstandsspecialist Ka- miel Maase. Vroemen, steepleloper van beroep, zegevierde op de korte cross over 2900 meter. Bij de vrouwen won de Belgische Mounia Aboulahcen op de lange cross over 5900 meter. In de laatste ronde ontdeed zij zich van de Nederlandse Anita Looper. De korte cross leverde een zege op voor de Belgische Liesbeth van de Velde. ANP MELBOURNE - David Nalbandian heeft het invitatietoer- nooi van Melbourne gewonnen. In de finale versloeg de Ar gentijn de Amerikaan Andre Agassi met 6-2 6-3. Nalbandians landgenote Paola Suarez won de finale in Canberra van de Italiaanse Silvia Farina Elia: 3-6, 6-4, 7-6. In Auckland was de overwinning voor de Slowaak Dominik Hrbaty. In zijn der de finale op rij versloeg hij het Spaanse talent Rafael Nadal met 4-6, 6-2, 7-5. ANP/RTR BUNINYONG - Matthew Wilson is gisteren in Buninyong Australisch kampioen wegwielrennen geworden. Wilson, uit komend voor het Franse fdjeux.com, ging in de laatste van achttien omlopen in de aanval en kwam alleen aan. Op meer dan een minuut was het zilver voor Robert MacLachlan, twee minuten later werd David McKenzie derde. ANP OVE ZAMKY - De Neder- ndse handballers komen in Wó niet uit op het WK. De innen verloren zaterdag de iralificatiewedstri j d tegen kmakije met liefst 43-22, mrdoor de ploeg van bonds- taach Henk Groener geen kans t«r heeft om als eerste in de wlete eindigen. Rnje moest het in het Slo- akseNove Zamky doen zon- ïspelerEelco Weevers en kee- de Bakker. Weevers site in het thuisduel tegen Cïaknegeblesseerd. De Bak- - moest de ploeg wegens pri- ï-mdenen verlaten. In de ont sierende wedstrijd waren L-k Bult, Fabian van Olphen iSoald Stuiver met ieder vier «punten de topscorers, seier was niet verbaasd dat f ploegzich niet plaatste voor sWK Wel was hij onthutst de manier waarop zijn was weggespeeld: „De s* drie duels speelden we *4 nu zijn we de mist inge st Maar je weet dat dat kan *uren met een jonge ploeg." ^akije zette Nederland di- Kopgrote achterstand. Groe- .Als je dan met tien goals wkomt, weet je dat het heel ^jkwordt. Zeker als je niet speelt, kun je enorm door h'jszakken. Maar we hebben "ploeg met alleen broekies." *ner hield een redelijk ge- over aan de kwalificatie- «s. „We hebben een stap toruit gezet. Ik zie voldoende Rpectief. Maar we hebben "ogeen eind te gaan "ANP Als het aan Herman olt ligt, start de volgende üevan de Dakarrally in Rot en] n ^olterdamse rally- l erhet plan binnenkort •Men met wethouder Nico ®sensvan sport. ■%nd jaar is Rotterdam Eu- ^Porthoofdstad. Wat is er dan 2005 te beginnen spektakel? Mocht dit te *5 omen, dan is het een jaar ^.Pritna afsluiting van ;Saar". zegt Vaanholt, J j de financiële mid- ^an de Maasstad beperkt •jMisschi®0 is het mogelijk o^anisatie tot een mooi te ia!™ T" De orgam" j ,.2 t nog een kan- ^tstad 'GPD door Hans Koenekoop DAKAR - De Fransman Stephane Peterhansel en de Spanjaard Nani Roma zijn de Dakar-helden van dit jaar. Pe terhansel won de 26e woestijn rally bij de auto's, Roma bij de motoren. De 38-jarige Peter hansel zette voor de zevende keer de lauwerkrans op en hij vestigde een nieuw record. Zijn prestatie is ook bijzonder omdat hij na Hubert Auriol de tweede is die de Dakar Rally op zowel op de motor als in de auto wint. Peterhansel domineerde de rally in de jaren negentig op de motor, hij boekte zes eind overwinningen op een Yamaha. De Fransman sloeg deze Dakar toe in de achtste etappe van Atar naar Tidjikja in Maureta- nië. De Fransman joeg die dag zijn Mitsubishi over de zand duinen en had aan de finish bij na 29 minuten voorsprong op de Duitse Jutta Kleinschmidt (Volkswagen), die in de volgen de etappe haar motor opblies. De Japanner Masuoka, winnaar in de twee vorige Dakar-edities, verloor door pech aan de ver snellingsbak anderhalf uur. Ma suoka herpakte zich in volgende etappes, maar kon de kloof met zijn teamgenoot nooit meer overbruggen. Ultieme prestatie De 31-jarige Roma won de rally op een schier onverwoestbare KTM 660cc. De fabrieksrijder reed drie weken constant en raakte in geen enkele etappe se rieus in de problemen. „Dakar winnen is de ultieme prestatie", zei een overgelukkige Roma. Zijn grootste belager was de Fransman Richard Sainct, drie voudig winnaar. De KTM-cros- ser vond nooit de juiste tactiek om Roma uit zijn evenwicht te brengen. „Begrijp de rally, zei de ervaren Meoni ooit tegen me. In de laatste etappe van de Dakar Rally stuurt de Fransman Stephane Peterhansel zijn Mitsubishi behendig naar de eindzege. foto Pascal Rondeau/AP Nu weet ik hij wat hij daarmee bedoelde; elke tegenslag accep teren en vooral kalm blijven. Ik heb elke dag moeilijke momen ten gehad in deze zware rally, maar het lukte me om kalm te blijven. Mentaal was ik de sterkste", aldus Roma. De zeventiende en laatste etap pe op het strand van het Roze Meer bij de Senegalese hoofd stad Dakar werd bij de motoren een prooi voor de Fransman Cy ril Despres. De KTM-fabrieks- rijder won zijn vierde etappe. Bij de auto's ging de zege in de korte standproef van 27 kilome ter naar de Schot Colin McRae in een Nissan. Routinier Jan de Rooy viel deze Dakar uit met een gloednieuwe DAF Zijn neef Hans Stacey reed de woestijnrally uit in de oude DAF van zijn oom. En hij won en passant ook nog de slo tetappe, een strandproef langs het Roze Meer (Lac Rose) van de Senegalese hoofdstad. Oud-ral- lyrijder Stacey, tegenwoordig oliehandelaar in Best, was in de special van 27 kilometer 37 se conden sneller dan Hans Bekx uit het Brabantse Mariaheide, die ook al een DAF bestuurt. De eindzege bij de vrachtwa gens ging voor de vierde keer naar de Rus Tsjagoeine in een Kamaz. Diens landgenoot Kabirov, eveneens in een Kamaz, werd tweede. Gerard de Rooy, de zoon van Jan, reed zijn DAF als derde het podium in Dakar op. ANP van onze sportredactie WENGEN - Alpineskiër Benja min Raich was gisteren de grote winnaar bij de wereldbeker wedstrijd op de slalom in het Zwitserse Wengen. De 25-jarige Oostenrijker schreef niet alleen de race op zijn naam, maar klom tevens naar de eerste plaats in het klassement van de wereld beker algemeen. „Dit is een gro te triomf", sprak hij glunderend 11a zijn dubbelslag in aanhou dende sneeuwval. Zijn tweede seizoenszege in de wereldbekeren zijn dertiendein zijn loopbaan kwam aan het einde van zijn tweede manche nog bij na in gevaar. Vlak voor de finish bleef Raich ternauwer nood op de been. Enkele rivalen, onder wie Kalle Palander, Gior gio Rocca en Bode Miller, gin gen op het uitdagende parkoers al in hun eerste race onderuit. Raich zegevierde na twee man ches in een tijd van 1.40,50, bij na een halve seconde sneller dan zijn landgenoot Rainer Schön- felder (1.40,97) en wereldkam pioen Ivica Kostelic uit Kroatië (1-41,54). In het klassement om de wereldbeker algemeen ver dreef Raich de Noor Lasse Kjus van de leidende positie. De ont troonde kopman eindigde in Wengen, waar Raich ook al in 1999 en 2001 zegevierde, slechts op de zeventiende plaats. Bij de vrouwen beleefde Renate Goetschl een succesvol week einde in Cortina d'Ampezzo. Zowel bij de afdaling op zater dag als gisteren eindigde de Oostenrijkse op de tweede plaats. Daarmee verdiende ze voldoende punten om in het we reldbekerklassement van de af daling de eerste plaats van de Duitse Hilde Gerg over te ne men. In het klassement van de wereldbeker algemeen liep Goetschl verder weg van num mer twee Anja Paerson uit Zwe den, die op de Italiaanse piste weinig indruk maakte. De zege ging zaterdag naar Gerg, die Goetschl en Montillet (Fra) te snel af was. Gisteren won Montillet, die Goetschl en Kildow (VSt) aftroefde. Voor Montillet (30) was het alweer haar derde triomf op afdaling in dit seizoen. De Olympische kampioene moest wel echter vijf weken wachten op een nieuwe over winning. ANP/RTR door Alexander van Eenennaam ZOETERMEER - Het opgewon den standje Cees Juffermans kwam nog een heel eind, maar de ervaren, bedachtzame Dave Versteeg had zijn toernooi niet. Samen sloten ze met hun land genoten Robbert-Kees Boer en Niels Kerstholt de Europese ti telstrijd shorttrack gisteren af met de vierde plaats in de aflos sing. Geen medaille. Net niet. Zo gaat dat dit seizoen met het Nederlandse shorttrack. Soms is het nèt niet, vaker helemaal niet. Zo mochten de Nederlan ders niet meedoen aan de eerste serie wereldbekerwedstrijden, omdat zij niet voldeden aan de in hun ogen absurd hoge criteria van het shorttrackbestuur. Bij hun eerste kans op internatio nale roem waren de halve fina les het eindstation voor Neder landers, als ze er al kwamen. Alleen Juffermans en de aflos- singsploeg drongen door tot een finale. Daarin werden ze twee keer vierde en laatste, maar dat was geen schande. Juffermans, met 21 jaar net zo jong als Kerstholt en Boer, was na afloop emotioneel en opge wonden. Emotioneel omdat hij na een half jaar blessurepech boven verwachting had ge schaatst, opgewonden omdat de interimbestuursleden van de sectie shorttrack van de KNSB volgens hem het verkeerde be sluit namen door de kernploeg op te heffen. Niet serieus „De bond moet objectief kijken wat er aan de hand is. Jammer dat we niet serieus worden ge nomen. Ga eens hard werken om iets op te bouwen. Er is nu al een jaar voorbij, maar de bond heeft nog niets gedaan", foeterde de Stompwijker, die op de Olympi sche Spelen van Salt Lake City (2002) de enige Nederlandse shorttracker was. „Toen ik 21 was, ergerde ik me ook overal aan", relativeerde Dave Versteeg (27), in vergelij king met zijn landgenoten een oude en ervaren rot. De schaat ser die al meedeed aan de Spelen van Nagano (1998) kan in tegen stelling tot bijna al zijn collega's juist wel begrip opbrengen voor de bond, die beoogt het short- tracken voor 2010 naar hoog ni veau te tillen. „Ik snap dat best", aldus Ver steeg, die gisteren in geval van een medaille van de aflossings- ploeg de A-status van NOCNSF had heroverd. De rijder, die nu als taxichauffeur voor school kinderen bijverdient, is niet ne gatief over de huidige ontwik kelingen in Nederland. „We moeten nog maar een paar jaar zo verdergaan", zegt hij zelfs over het feit dat de shorttrac kers weer zijn aangewezen op de gewestelijke trainingen. Versteeg ziet de recente uitval- len van zijn collega's naar de bond als jeugdig 'enthousias- 1 me'. „Ik -heb geleerd aan dat soort dingen geen energie te be steden. Maar het is niet waar dat de schaatsbond niets doet. We trainen bij de gewesten, die geld krijgen van de KNSB. Boven dien hebben we net als vroeger gewoon zes keer per week trai ningsijs." Juffermans wil van een verbete ring niets horen. „We hebben mensen met olympische erva ring en olympische potentie. Er zijn bonden die daarvoor een moord zouden doen", mopperde hij. Versteeg toverde een glim lach op het gezicht en dacht aan vroeger. „Jezelf opwinden, dat kost alleen maar energie." ANP ZOETERMEER - Enkele Ne derlandse shorttrackers mogen volgende maand meedoen aan de laatste twee wereldbeker wedstrijden van het seizoen. De Nederlanders misten de eerste serie wedstrijden omdat ze niet voldeden aan de gestelde kwali ficatie-eisen van het interim- bestuur van de bond. Tijdens het EK in Zoetermeer kregen de schaatsers de voorbije drie dagen de kans zich alsnog te kwalificeren voor de wed strijden in Praag en Bormio (6 en 13 februari). Voor individue le startbewijzen was de eis een plaats in de halve finales. Ma- riëlle Lootsma, Liesbeth Mau- Asam en Cees Juffermans vol deden daaraan. Voor de aflos singswedstrijd was een finale plaats nodig. De mannenploeg (Juffermans, Versteeg, Boer en Kerstholt) voldeed, de vrouwen niet. Omdat hun tijd goed was, hoop ten ze op clementie. Maar ze krijgen dat niet van het interim- bestuur van de bond. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19