Timmer is weer fris in het hoofd G0A1I Wennemars getergd naar goud Jac Orie: de beste van deze planeet Gerard van Velde haalt zijn gram op dag twee van WK halve Seizoen Club Card NAC Sponsors van vrouwenploeg zijn in oorlog \og één overwinning verwijderd van sportieve onsterfelijkheid Nieuw!! Marianne Timmer rijdt met een stralende lach uit na de laatste race. foto Everett Kennedy Brown/Epa Erben Wennemars: „Ik ging ervan uit dat ik vier perfecte races moest rijden, maar dat was niet eens no dig." foto Eriko Sugita/RTR Hartsvriendinnen op het podium in olympische schaatshal foor Peter van der Hulst "AGANO - Marianne Timmer Anni Friesinger zijn harts vriendinnen op en builen de ijs- Man, maar gedurende de kleine nw minuten van de ritten wa- Nizein Nagano eikaars groot- Ju concurrenten. Maria Aaltje «immer zegevierde met een bmpVerSChil °P de sPrintvier" Daarmee is de cirkel rond. Na twee gouden olympische me dailles, twee zeges op de WK af standen, mag Timmer zich nu ook 's werelds beste sprintster noemen. „Maar je denkt toch niet dat ik nu stop. Ik wil kijken wat er op de Spelen van Turijn nog mogelijk is." Of het nou positief of negatief is, met Timmer gebeurt altijd wel wat in de M-Wave. De diva van «ecember Prijzen van 57,00 tol 162.00. Ontvang bij aanvraag van een halve Seizoen Club Cord een kwarlool abonnement op Voetbal International ót een Mitre replica NAC bol de Nederlandse sprint zegevier de in de Japanse bergstad in 1998 op de olympische 1000 en 1500 meter. In de eregalerij van de schaatsbaan dient de gesig neerde foto van Timmer als tast baar bewijs. Twee jaar later leek ze in die zelfde schaatstempel een van de eerste slachtoffers te worden van de net ingevoerde bloed- controles op doping. De experi mentele apparatuur was echter niet goed afgesteld en gaf foute waarden aan. Feestje Nagano blijft ondanks dat ak kefietje altijd speciaal voor Timmer. En wat is er dan mooier om het jongste hoogtepunt op hetzelfde podium te vieren met je hartsvriendin. De band tus sen Timmer en zilveren medail le-winnares Anni Friesinger gaat terug tot begin jaren ne gentig van de vorige eeuw. Ze ontmoetten elkaar in een inter nationale jeugdwedstrijd. Tijdens de WK voor junioren in 1994 werd de vriendschap al leen maar hechter. Ook toen al deelden ze in de prijzen. Friesinger werd in Berlijn twee de, Timmer derde ,,'s Avonds hadden we een feestje en na een wijntje krijg je heel goede ge sprekken". zei de rijdster van Sponsor Loterij met een glim lach. Friesinger, die vorige week nog de Europese titel allround op eiste is niet alleen een groot kampioen, maar ook een spor tieve verliezer. „Ik kan heel goed leven met deze uitslag." De dag voor het toernooi filosofeerden de twee al winkelend voorzich tig over die positieve uitkomst „De opmerkingen van Anni zijn echt gemeend en niet, zoals bij anderen, gespeeld. Dat is altijd al zo geweest." WK-debuut De Duitse maakte een indruk wekkend WK-debuut. De kilo meter was in Nagano haar do mein, maar ze gaf op de 500 meter te veel toe. Ze mist de po wer voor die afstand, omdat ze na langslepende knie- en rug blessures minder aan kracht training kan doen. Toch werd het nog spannend. Timmer begon met een ogen schijnlijk ruime voorsprong van 1,29 seconden aan de laatste af stand, maar al snel stond coach Jac Orie met samengeknepen billen op de kruising. Op de eer ste volle ronde verloor Timmer veel te veel tijd. „Ik hoorde de speaker 28,8 omroepen." Orie. „Daaruit bleek dat ze niet ge concentreerd was." Wild Timmer zelf sprak van gretig heid. „Ik wilde te graag. Toen ik die tussentijd vernam dacht ik: ga alsjeblieft schaatsen. Ik sneed de bochten niet goed aan en was veel te wild in mijn slag. Ik schaatste de longen uit mijn lijf, maar ik speelde wel met vuur." Timmer ging tenslotte toch het beste met de zware omstandig heden om. Ze behaalde de titel zonder ook maar een afstands zege te boeken. Dat kwam slechts drie keer eerder voor. Het ijs van de M-Wave was traag en specialisten als Manli Wang, Anzhelika Kotyuga en Shihomi Shinya beten zich daarop stuk. Ook de andere Nederlandse vrouwen kwamen er niet aan te pas. Andrea Nuyt (twaalfde), Frou- ke Oonk (veertiende) en Anna- marie Thomas (achttiende) volgden op eerbiedwaardige achterstand. „Ik denk dat het een voordeel is dat ik inhoud heb gekregen van de 1500 me ters die ik dit jaar schaatste", vond Timmer. Rechtszaken Floor van Leeuwen werkte de afgelopen twee jaar intensief met Timmer samen en zag haar veranderen. „Alle privé-om- standigheden deden haar geen goed. Dan kun je wel zeggen dat het niets uitmaakt, maar zo werkt het niet." De commerciële ploeg van de 29-jarige schaatsster eindigde in een flop en tal van rechtsza ken, het huwelijk met haar voormalige coach Peter Mueller liep uit op een echtscheiding en haar steun en toeverlaat Egbert van 't Oever overleed. Floor van Leeuwen: „Ze is nu weer fris in het hoofd. Zo inten sief als Marianne de sport nu be leeft was het nog nooit." GPD AMSTERDAM - Powerplate, de sponsor van de in opspraak ge raakte wielerploeg Bik-Power- plate, wil rehabilitatie voor ploegleider Ton Vrolijk en ver zorger Ruud Verbeek. Volgens Michel Bik, de andere geldschieter, heeft het tweetal de Noorse renster Anita Valen opzettelijk geprobeerd te droge ren. „Ik ben echt ontdaan en misselijk van deze aantijgin gen", reageerde Guus van der Meer van Powerplate zaterdag. „Het is nergens op gebaseerd. Ik wil absoluut niks meer met die Bik te maken hebben. Deze jongens verdienen rehabilita tie." Van der Meer wil de komende weken samen met Vrolijk en Verbeek proberen een team sa men te stellen. De Goesenaar Rinus Verboom, die door Bik is gevraagd om de nieuwe ploeg te leiden, verwacht geen proble men door de nieuwe ontwikke lingen. „Het was al bekend dat Powerplate zou stoppen met de sponsoring. Michel Bik heeft gezegd dat de ploeg gewoon doorgaat. Ik wacht wel af in welke vorm dat gebeurt." Bik heeft in de afgeslankte vorm nog drie rensters onder contract staan (Vera Koedooder, Corine Doorland en Nancy Kerrvgan) Rinus Verboom: „Wat er ook ge beurt, die nieuwe ploeg komt er, zo heeft Bik me verzekerd. Ik ga ervan uit dat hij het oud zeer opruimt en dat we daar na een nieuwe start maken." ANP maandag 19 januari 2004 sterk debuut van Davids Terneuzen speelt sterke generale Tjoba is geen partij voor Fortis Verkerk door virus geplaagd FC Antwerp op rand van afgrond Lange Delft 109 - Middelburg 0118-650755 Gerard van Velde: genekt door een val op de training. foto Vincent Jannink/ANP door Peter van der Hulst NAGANO - Gerard van Vel de keek met gemengde ge voelens terug op de WK sprint in Nagano. De troef van TVM kwam zaterdag on danks pijnstillende injecties nauwelijks vooruit, om een dag later in een rechtstreeks duel met specialist Hiroyasu Shimizu zijn gram te halen met een zege op de 500 meter. Na twee keer Jan Bos (1998 en 1999) zorgde hij voor de derde overwinning op die af stand tijdens een W'K sprint. Het herstel gisteren - hij pak te ook nog zilver op de 1000 meter - kwam voor de 32-ja- rige Heerdenaar te laat. „Ik ben de wereldkampioen van de tweede dag. Die valpartij van vrijdag heeft me gewoon genekt." Aanvankelijk deed Van Velde na zijn buiteling in de slot- training alsof er niets aan de hand was. Hij hield de pro blemen voor zich. „Ik wist gelijk dat het niet goed zat. Ik ging niet voor niets meteen van het ijs. De heup was zo stijf dat ik er niet goed met mijn lichaam boven kon ko men." Een kromme linkerschaats vormde een bijkomend pro bleem. „Hij was door de val helemaal aan puin, maar ik durfde er niet aan te sleute len. Aan rechtbuigen zit een risico. Ik verprutste het vorig jaar vlak voor de NK sprint ook." Na de eerste dag wTas het gat met Erben Wenne mars zo groot geworden dat hij het er toch maar op waag de. Van Velde had achteraf spijt dat hij niet eerder in greep „Ach. op dit soort momenten scheelt het dat je olympisch kampioen bent. Een wereld titel sprint is dan mooi als je die erbij haalt", reageerde Van Velde luchtig. ..Begrijp me niet verkeerd. Het is niet zo dat ik het erbij laat zitten omdat ik die olympische titel heb. De sponsor zit ook thuis te kijken en dan is het alleen maar fijn als je zo'n goede tweede dag hebt. Met twee van deze dagen had ik boven aan gestaan. Het is jammer dat ik net geen derde werd." Na Wennemars werd Van Velde met zijn vierde plek wel de beste Nederlander. Zijn ploeggenoot Beorn Nij- enhuis, die zaterdag zilver pakte op de 1000 meter, ein digde als elfde. Simon Kui pers kende een verdienstelij k debuut met een zeventiende klassering, maar miste op de eerste wedstrijddag wel bij na de dopingcontrole. Trai ner Floor van Leeuwen kon hem nog net op tijd uit de bus halen voordat die vertrok. GPD (o»PetervanderHulst VAGANO - Erben Wennemars biKMijn gevoel nog maar één „winning verwijderd van sportieve onsterfelijkheid. Na gouden coup op de WK af- Edn, vorig jaar in Berlijn,en kersverse titel op de WK sprint mist hij slechts olympi- sdtt glorie. Uitgerekend op de ijsbaan waar (emissie zes jaar geléden voor heerst strandde, sloeg hij gis- Krenzijn slag.,,Ik heb slechte, j»l slechte herinneringen aan Jtagano Telkens als ik hier hamdachtikaan dieval, maar ilsikhier nu terugkeer, denk ik rileen aan deze wereldtitel $nnt." He! was de Noor Grunde Njös ie de olympische droom van ïamemars in 1998 wreed ver gooide. Vier jaar later zat de jpnnter in Salt Lake City met de ploeg van Peter Mueller op dood spoor. Egbert Rolf Wennemars kreeg in 1994 als Overijssels mara thonkampioen op natuurijs een uitnodiging voor de opleidings- ploeg sprint. Die discipline was in Nederland nog nauwelijks ontwikkeld, maar dat veran derde met de generatie waarvan hij, Jan Bos, Jakko Jan Leeuw- angh en Gerard van Velde deel uitmaakte. „Ik vond het gewel dig om in dat Aegon-pakje met die schoudervullingen rond te lopen." Lange tijd was Wennemars niet zo succesvol als zijn tijdgeno ten, maar dat veranderde in 1998. Hij werd derde op de WK sprint achter kampioen Bos en herhaalde die prestatie vorig j aar. Jac Orie gaf hem in de ploeg van Sponsor Loterij het laatste zetje naar de top. „Erben is technisch en conditioneel ver beterd", aldus de coach. Alles wat Orie dit seizoen aan raakt, lijkt in goud te verande ren. Toch strandde de jacht op de wereldtitel voor Wennemars bijna voordat die goed en wel was begonnen. Op de eerste 500 meter werden hij en Hiroyasu Shimizu drie keer door de star ter teruggeroepen. Toen het schot eenmaal viel, bleef de 28- jarige Zwollenaar met moeite op de been. Zenuwen waren het niet, verze kerde hij. „Het was gewoon slecht, jammer", zocht de sprin ter na de race boos zijn weg naar de kleedruimte. „Al na tachtig meter dacht ik 'dat is mooi klo te' en in de eerste bocht 'dit is einde WK, waar doe ik het nog voor'." Dreamteam De gedachten van Wennemars gingen willekeurig terug naar de WK sprint van 2001In Inzeil verknalde de schaatser ook zijn eerste afstand en kon hij een po diumplaats meteen vergeten. Trainer Jac Orie wilde het ijs in de M-Wave wel kapot rammen, maar eenmaal bij zijn pupil liet hij niets van emotie blijken. Met zijn rustige benadering, tacti sche inzicht en individuele be geleiding trok de Hagenaar het onder Peter Mueller vastgelo pen dreamteam weer vlot. „Het leek destijds wel een op een sek te. Het kostte Jac weinig moeite om dat te veranderen. De schaatsers waren blij dat ze er vanaf waren", schetste Floor van Leeuwen, sprinttrainer on der Orie, de situatie van de schaatsploeg twee jaar geleden. Wennemars deelde die mening niet. „Peter heeft me ook be langrijke dingen bijgebracht." Alleen op de belangrijke mo menten zegevieren was een pro bleem. Wennemars kwam tot afgelopen weekeinde niet ver der dan twee bronzen medailles op de WK sprint. De Zwollenaar kon maar moeilijk omgaan met wedstrijdspanning. „Maar daar heb ik in Berlijn mee afgere kend." One leerde schaatsers als Mark Tuitert en Erben Wen nemars pas wat winnen is en zette Marianne Timmer op het rechte pad. De paniek bij Wennemars viel na de openingsafstand dan ook mee, de woede was des te groter. Getergd zag hij zaterdag kans zijn forse achterstand op titel verdediger Jeremy Wother- spoon op de 1000 meter om te zetten in een voorsprong. Hij herhaalde dat kunstje na de tweede 500 meter. De Canadees, tweede in de eindrangschikking voor landgenoot Mike Ireland, kon in die langste ritten niet tip pen aan zijn Nederlandse con current. Gisteren verbeterde Wenne mars, die dit seizoen domineert op de kilometer, het baanrecord dat hij 24 uur eerder vestigde. ,Ik ging ervanuit dat ik vier per fecte races moest rijden om mee te doen, maar blijkbaar hoefde dat niet. Ik heb deze titel op de duizend meter gewonnen, en goed ook." Jac Orie zorgde ervoor dat Ne derland niet meer alleen op de allroundtoernooien een domi nante rol inneemt. Markus Ei- cher, trainer van Anni Friesin ger kon het niet treffender onder woorden brengen: „Immer die Hollander." Wennemars ergert zich aan die kritiek. Hij vindt het maar niets dat zelfs in eigen land geluiden opgaan dat de Nederlandse rol in het internationale schaatsen wel erg prominent wordt. „De Duitse vrouwen wonnen jaren lang de WK sprint en in het all- roundschaatsen werden de No ren jaren achtereen eerste. Dit is weer typisch Nederland. Het is ook nooit goed." GPD doorTim Senden NAGANO - Geen ereronde op het ijs van de M-Wave, geen hul diging op het stadhuis van Den Haag. Maar toch heeft Jac Orie reden zich een beetje kampioen te voelen. De Hagenaar leidde gisteren twee pupillen naar de wereldtitel sprint. „Dit zou ik nooit hebben bereikt onder een ander trainer", meende de ene kampioen, Erben Wennemars. Ook de andere schaatsster van Sponsor Loterij liet zich na af loop van de mondiale kampi oenschappen lovend uit over Orie. „Jac bekijkt alles indivi dueel. Dat maakt hem heel sterk", sprak Marianne Timmer. „Hij zegt niet: nou, dit is gemid deld, dus deze training pas ik een beetje aan voor jou." De coach bleef nuchter onder de lof die hem werd toegezwaaid Sinds zijn aantreden bij de - toen nog - Spaar Select-forma- tie heeft hij veel successen mee gemaakt. Vorig jaar veroverde Wennemars twee titels op de WK afstanden en werd Gianni Romme Europees- en wereld kampioen allround. Dit jaar werd Mark Tuitert kampioen van Europa en pakten Wenne mars en Timmer op het WK de titels. ..Nee. ik voel me geen wereld kampioen", zei Orie. „Ikheb wel het gevoel dat we het goed ge daan hebben en vind deze pres taties heel apart." Orie wordt inmiddels geroemd voor zijn wetenschappelijke benadering van het schaatsen. Zo onder bouwt hij elke trainingsop dracht: „Ik vertel precies waar om ik iets doe en welk doel ik beoog." Die aanpak, gecombineerd met een individuele trainingsaan- pak, lijkt de sleutel tot succes. „Hij is de beste coach op deze planeet", meende Wennemars. „Hij maakt goede programma's, waardoor mijn 1000 en 1500 meter flink zijn verbeterd. Het geheim? Hard, heel hard trai nen." Wennemars had niet alleen voor Orie een goed woordje. De Zwollenaar liet ook blijken dat hij de winst van teamgenoot Timmer als een opluchting had ervaren: „Ik vind 't geweldig voor haar. Ik wist dat Marianne dit kon", zei hij. Toch had de 28-jarige boeren zoon ook kritiek: „Het is frus trerend dat een vrouw met zo veel talent er zoveel jaren een potje van heeft gemaakt. Ik ben blij dat ze nu serieus met haar sport omgaat." ANP Advertentie Vanaf dinsdag 20 januari de Winterkwis in de PZC. Wees er bij en pak je voordeel dat op kan lopen tot ruim 25%! Kijk voor meer info op:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13