Scholieren staan stil bij moord File door verplaatsing markt Gimbrére Directeur Goese ziekenhuis op non-actief gesteld Gehele Nieuw wooncentrum Onder de Toren opent in Middelburg Dood Haagse docent aanleiding tot discussie over geweld Windturbine door bliksem uitgeschakeld WINTERCOLLECTIE EXTRA Politie betrapt serie-inbreker op heterdaad zeeuwse almanak Hak swb zaterdag 17 januari 2004 rAionnoi/prc Dit hrpncrt tnrh mpnspn nn ïHpp- tia F.r lnnpn nvpral mpnspn I tcron2e\ [USSINGEN - Het is doodstil i( les klassieke talen van ^5 op middelbare school [Atldemond in Vlissingen. Het ton van de wind is het enige Ll. Buiten hangt de vlag plok. Weel Zeeland werd gisteroch- ad om elf uur op scholen stil «taan bij de moord op leraar Wieren van het Haagse ide minuut voorbij is, begint docen tL. Gabri- met vwo-5 over gebeurtenis. De leerlingen pellen dat ze het nieuws pas 'end hoorden en schrokken. Ze vinden het bij de gebeurtenis stil maar de één minuut fee is misschien wat overdre- .Je hebt er al bij stil ge- üd Waarom moet dat nu in ene minuut?", vraagt één ideleerlingen zich af. De an- instemmend, vindenze het goed om er- i?r te praten. „Ik vind het jokkend dat je zoiets in je kan halen. Die jongen ilt misschien psychische pro- men, maar hij moet gewoon raft worden", vindt Lonne- Ze vindt dat mensen in de geving van de jongen het had- moeten zien aankomen dat iets van plan was. „Maar aan 2sdere kant kunnen mensen ó'.emen wel heel goed verber- merkt ze op. Caressa be- jt met hoe de jongen heeft inschieten. „Je denkt toch GOESE SAS - De windmo- *n bij het Goese Sas is voorlopig buiten bedrijf. De molen werd in de nacht wn woensdag op donder ss door de bliksem getrof- w. Daardoor 'explodeer- w de drie wieken. fet van de wieken moet verloren worden be- öouwd. Hoe slecht de an- ^retwee er aan toe zijn, is niet duidelijk. De rotor - de windmolen wordt ^ochijniijk naar bene- §etakeld, waarna de Precieze schade kan wor- opgenomen. molen, die sinds 1990 5® sluizen staat, is eigen- o® van Vereniging Zeeuw- De blikseminslag bete- ,at behoorlijke scha- *P°st- J. Springer van «euwind gaat voorlopig von 50.000 euro. „De J°l® wordt nog helemaal Smeten. Dan hebben zekerheid over de vereniging is molen is voorzien van rj* bliksemafleiders. -Maar tegen zo'n ïiur.kun ie weinig is de tweede keer laar tijd dat zo dons overkomt." „Dit brengt toch mensen op idee ën". verwacht Caressa Gabriëlse kan zich nog goed her inneren dat er 25 jaar geleden bij schooldisco's totaal geen be veiliging was, tegenwoordig wordt er beveiligingspersoneel ingehuurd. Maar meer beveili ging op scholen is volgens de leerlingen geen oplossing. „Meer controle maakt het alleen maar spannender om bijvoor beeld wapens mee naar school te nemen", meent Lonneke. Ca ressa denkt dat films ook aanlei ding geven tot gewelddadige voorvallen. „Mensen zien films en willen slimmer zijn dan de criminelen in de film." „Het gaat dan gewoon steeds meer om de kick. Het is net zo iets als roken: het mag niet. en daarom doe je het", zegt Nien- ke. „Weten jullie dat wij op school een lijst hebben met risico-leer lingen, die we extra in de gaten houden?", vraagt Gabriëlse aan de leerlingen. De klas reageert verbaasd. „Het gebeurt dan ook achter jullie rug", merkt de docent op. „Maar wat voor lijst is dat dan? Staan daar ook mensen op waar van gedacht wordt dat ze agres sief zijn of wapens hebben?", vraagt Nienke. Gabriëlse knikt bevestigend. „Maar maak je niet ongerust, jullie zijn een relatief veilige groep." De leerlingen in de klas vertel len dat zij zich op school niet on veilig voelen. Ook als ze bijvoor beeld uitgaan, voelen ze zich vei lig. „Er lopen overal mensen rond die misschien iets kunnen doen, maar er zijn altijd veel an dere mensen bij. Dat geeft je een gevoel van veiligheid." Zierikzee Ook bij Pontes Scholengroep lo catie Pieter Zeeman werd het om elf uur stil in de klas. „We hebben er bewust voor gekozen die herdenking niet in de aula maar in elke klas apart te laten, zodat er na die minuut stilte in kleine groepen ruimte was om over het gebeuren te praten", zegt Pontes-directeur C. van Da len. Volgens hem heeft de schiet partij in Den Haag veel reacties te weeg gebracht. „Wij achten het goed daar in discussies met de leerkrachten ruimte voor te bieden. Klassikaal komen de leerlingen wat gemakkelijker met hun reacties dan in zo'n gro te aula." De dood van Van Wieren schok te de leerlingen en het onder wijspersoneel in Zeeland. Op het Buys Ballot College in Goes is sinds de moord herhaaldelijk over het geweld gesproken. „Het moet uitgepraat worden", vertelt P. Favier, directeur van de school. „Door erover te pra ten, komt dat gevoel van veilig heid weer terug." Volgens Favier is de symboli sche stilte van belangrijke waar de. „We tonen op deze manier medeleven met de school en de familie van Van Wieren, maar we laten ook weten zelf ge schokt en ontdaan te zijn over Vwo-3-leerlingen van de Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman houden een minuut stilte in het klaslokaal tijdens een les natuurkunde. foto Dirk-Jan Gjeltema de gebeurtenis." Om nog verder steun uit te dragen, schreef Fa vier namens de school een brief aan het Terra College. Favier hoopt dat er een les uit de ge beurtenis wordt getrokken. „Het is tragisch, maar dit is ken nelijk nodig om te laten zien dat bruut geweld niet kan." Het Buys Ballot College hield als enige school in de regio geza menlijk stil in de kantine van de school. „Als de minuut stilte zo massaal gehouden wordt, ont breekt de intimiteit", verklaart L. Nieuwenhuizen van het Goe se Lyceum voor Beroepsonder wijs. Net als op de andere scho len werd de minuut stilte daar klassikaal gehouden. De klassen zijn ook al sinds het begin van de week bezig met het onder werp. Nieuwenhuizen: „Er is een grote behoefte om de meningen te ven tileren. Waar die meningen erg verschillen, wordt gedebatteerd. Dat is een leerzame manier van verwerken." Een docent aan De Vliedberg, een school voor speciaal voortge zet onderwijs, is het met hem eens. Hij vindt dat de media een verdeling in de meningen heb ben veroorzaakt. „Onze leerlin gen zijn makkelijk te beïnvloe den door de andere kant van het verhaal. Maar ze moeten begrij pen dat geweld nooit een oplos sing is." Daarom is ook op De Vliedberg veel over de moord ge praat. „Door ze te confronteren met wat zo'n daad aanricht, la ten we ze nadenken over de ge volgen." geving de-leerlinge Elvera denkt een vlaag van woede gen kunt doen die je achteraf zou willen. „Maar hij heeft pistool meegenomen en is naar school gefietst. Dan 5 hij het van plan en was het plotselinge ingeving", it Caressa. Lonneke denkt ïlf juist 'op kunt fok- eent Gabriëlse gooit in de iep dat de jongen thuis mis- problemen heeft, die ge- .kunnen worden als verzach- 3e omstandigheden. daar ben ik het niet mee Hij moet sowieso straf krij sen daarnaast therapie", rea- Lonneke fel. Caressa zegt je zoiets gewoon niet doet, in enkele omstandig- i Ook Sophie vindt een moei- jeugd of problemen thuis excuus om tot een dergelij- daad over te gaan. leerlingen vinden het beang- jend dat geweld op scholen het voorval in Den Haag stuk dichterbij is gekomen. had niet verwacht dat iets zou gebeuren. „Je denkt t 'dat gebeurt hier niet', dacht ik ook met de moord PimFortuyn. Dit soort din- verwacht je in Amerika, Nederland." yi verwacht zelfs dat dit snal aanleiding kan zijn tot agressie in het onderwijs. Het Buys Ballot College hield als enige een moment van stilte in de aula. foto Willem Mieras door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met verkeer in Vlissingen had gisteren proble men om de stad te verlaten. Door de verplaatsing van de weekmarkt van de Spuistraat naar de Coosje Buskenstraat werd een uitvalsweg afgesloten. Gevolg was dat er halverwege de middag een file stond van de Nieuwendijk tot aan de waterto ren bij de Koudekerkseweg. „We gaan met de politie Zee land onderzoeken hoe we de doorstroom kunnen verbete ren", reageerde F. Slager van de gemeente Vlissingen. De markt, die sinds jaar en dag een plaats had verworven aan Advertentie KASSAKORTING OP DE REEDS AFGEPRIJSDE PRIJS! LANGE DELFT 16 MIDDELBURG de Spuistraat, moet plaatsma ken voor het bouwproject Cen trumplan Vlissingen. De komen de twee jaar zal de vrijdag markt in de Coosje Busken straat staan. Een aantal verkeersgebruikers ontweek de fuik. Komend vanaf BERGEN OP ZOOM - De Zeeuwse politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Zevenbergen een 22-jarige in woner uit Bergen op Zoom op heterdaad betrapt bij een wo ninginbraak. De man bekende tientallen inbraken in Zeeland en West-Brabant. De politie heeft gisteren op ver schillende plaatsen huiszoekin gen gedaan. Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang. De man heeft verklaard sinds oktober tientallen woninginbra ken te hebben gepleegd, onder meer in Goes, Tholen, Krabben- dijke, Middelburg en in Zeven bergen. Per plaats pleegde hij meerdere inbraken per nacht. In de loop van gisterochtend werd nog een tweede verdachte, een 21-jarige inwoner van Bergen op Zoom, aangehouden. het Bellamypark kozen ze er voor om achter de Edah direct rechts af te buigen. Het is een il legale sluiproute, waarbij op het parkeerterrein van de Edah ge keerd wordt. „Het mag misschien niet, maar nu blijkt wel dat het verleidelijk is", reageert G. van Marion van de Lokale Partij Vlissingen (LPV). De LPV kaartte al eerder aan dat er een tijdelijke oplossing moet komen, zodra de Coosje Buskenstraat op vrijdag afgeslo ten is. De partij wees op de weg achter de Edah, die met enkele veiligheidsaanpassingen op vrij dag voor verkeer opengesteld kan worden. „Dan bereik je in elk geval dat er verschillende routes mogelijk zijn om de stad uit te gaan." Rustig Van Marion zegt dat hulpdien sten in deze situatie niet snel ter plaatse kunnen zijn. „En nu is het nog een rustige periode, geen sinterklaas, kerst of zomer. Er staat ons dit jaar nog heel wat te wachten. We zullen een degelijke oplossing moeten be denken." Slager merkt op dat volgende week de oorzaak van de strem mingen en de mogelijke aanpas singen nader worden bekeken „We kunnen de verkeerslichten aanpassen en regelen dat we de hoofdwegen intensiever gaan ge bruiken." De weekmarkt zorgde gisteren op de nieuwe mak voor het verkeer dat Vlissingen uit wilde. plek voor veel onge- foto Ruben Oreel (Advertentie) Vanaf dinsdag 20 januari de Winterkwis in de PZC. door Rolf Bosboom GOES - Directeur S. Schuite voerder van de Oosterscheldezie- kenhuizen is met onmiddellijke ingang op non-actief gesteld. Op korte termijn wordt R. van der Meulen benoemd als inte rim-bestuurder. De Raad van Toezicht en Advies van de ziekenhuizen heeft don derdagavond 'indringend' ge sproken met Schuitevoerder en diens raadsman over de be stuurscrisis. De Raad van Toe zicht kwam tot de conclusie dat de verhoudingen 'zeer ernstig en onherstelbaar verstoord' zijn. De rechter wordt daarom om ontbinding van de arbeidsover eenkomst gevraagd. In eerste instantie neemt voorzit ter E. Geluk van de Raad van Toezicht de taken van de Raad van Bestuur waar. Op zo kort mogelijke termijn wordt Van der Meulen benoemd als inte rim-bestuurder. Hij zal worden bijgestaan door een co-bestuur, dat bestaat uit twee leden van de medische staf: F. van Empel en A. Lavrijssen. Crisismanager Van der Meulen is jurist en be drijfskundige. Na een loopbaan op het ministerie van Financiën is hij sinds een aantal jaren als zelfstandige actief. Hij fungeert als crisismanager en als coach van directies en Raden van Com missarissen. Hij heeft geen erva ring in de ziekenhuiswereld. De bestuurscrisis in de zieken huizen is ontstaan tijdens de se lectie- en wervingsprocedure voor een nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur. Volgens de Raad van Toezicht eiste Schuitevoerder, sinds het ver trek van voorzitter J. Broertjes het enige lid van de Raad van Bestuur, het voorzitterschap op. Daardoor zou een onwerkbare situatie zijn ontstaan. Een groot deel van de organisatie heeft zich achter Schuitevoerder ge schaard, omdat er tevredenheid was over zijn functioneren. Ook leefde de angst dat met een nieuw bewind een reorganisatie gepaard zou gaan. Die vrees is volgens voorzitter Geluk van de Raad van Toezicht 'ongegrond. „Er is nog nooit sprake geweest van een reorganisatie. De ondernemingsraad (OR) is verbijsterd dat Schuitevoerder op non-actief is gesteld. De OR heeft eerder de bestuurscrisis voorgelegd aan de Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording, die de Raad van Toezicht ter verantwoor ding kan roepen. De raad hoort komende dinsdag zowel Schuite voerder als de Raad van Toe zicht. „Het is niet bepaald fat soenlijk dat de Raad van Toe zicht die bijeenkomst niet heeft afgewacht", zegt voorzitter C. Tanis van de OR. Voorzitter I. Stroo van de Raad voor Maatschappelijke Reke ning en Verantwoording heeft daar echter weinig problemen mee. „De Raad van Toezicht mag dit soort dingen zelfstandig doen. Wij worden wel keurig op de hoogte gehouden." De Raad van Toezicht zet onder tussen de procedure om een nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur te vinden, onver minderd voort. Pas als die ge vonden is, wordt gekeken naar het aantrekken van een tweede man of vrouw. Geluk schat in, rekening houdend met eventue le opzegtermijnen, dat een nieu we voorzitter over drie maan den aan de slag kan. Schuitevoerder wil volgens het ziekenhuis nog altijd niet reage ren op de kwestie. Hij wacht in elk geval de zitting bij de Raad voor Maatschappelijke Reke ning en Verantwoording af alvo rens naar buiten te treden. door Ron Maqnée MIDDELBURG - In het hofje Onder de Toren in Middelburg is gisteren een aantal in de hui zenmarkt opererende bedrijven en instellingen open gegaan. Zo wel huurders als kopers kunnen er terecht. Makelaar Orisant neemt het grootste deel van de beschikba re ruimte in. In het complex zijn er ook filialen te vinden van de Rabobank, Woongoed Middel burg, Anker Desein en Zorg- stroom in combinatie met SVRZ (Stichting Voor Regionale Zorg verlening). Zo kunnen mensen die de koop van hun huis afslui ten bij Orisant, meteen een bad kamer bij Anker Desein bestel len. En iemand die meer wil we ten over thuiszorg kan ook in het woningenbestand van Woon goed snuffelen. Anker Desein verkoopt onder meer tegels, sani tair en inbouwapparatuur. Daar naast zijn er vier Bruynzeel-keu- kens ingericht. De Rabobank heeft een eigen balie waar geïn teresseerden bijvoorbeeld een hypotheek kunnen afsluiten. En bij het ZIP (Zorg Informatie Punt) van Zorgstroom en SVRZ kunnen bezoekers terecht met vragen over zorg, wonen en wel zijn. Volgens directeur P. Verburg van Orisant is de combinatie van bedrijven en instellingen uit zonderlijk te noemen. „Voor Ne derlandse begrippen is dit, zo ver ons bekend, redelijk uniek te noemen. Hoewel we wel veel ideeën in Amerika hebben opge daan, waar je dit soort winkels meer ziet." Over één ruimte van het hofje is nog geen overeenstemming over hoe het benut zal worden; dit vertrek staat dan ook nog leeg. Verburg legt uit dat er over deze plek met een aantal geïnteres seerden is gesproken, waaron der bloemisten annex tuinarchi tecten, maar dat de kogel nog niet door de kerk is. Voorlopig wordt deze grote ruimte de ko mende maanden gebruikt als ex positieruimte. „Piet Hein Eek, een kunstenaar die meubels maakt van bijvoorbeeld sloop hout, is de eerste exposant. Ook Simpelpaars, het bedrijf van An neke Treurniet dat meubels en kunstwerken maakt, gaat hier exposeren", legt Verburg uit. Lunchroom Direct naast de expositieruimte gaat een ondernemer een lunchroom/restaurant uitbaten. Begin april gaat het etablisse ment open. De openingstijden worden van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Het res taurant krijgt een eigen ingang, omdat de rest van het hofje om zes uur 's middags sluit. Ook het binnenplein van het hofje zal als terras gebruikt gaan wor den. Sinds gisteren is Onder de To ren geopend. De officiële ope ning is waarschijnlijk halverwe ge april, als de bedrijven hun draai hebben gevonden en de kinderziekten tot het verleden behoren. Sinds ze de beschikking heeft over een mobiele telefoon van de zaak, wordt die Middel burgse dame naar haar zin veel te vaak gebeld door ene mijnheer Hak uit Breda Spelingen van het telefoniebe drijf en het lot brengen bijeen wat normaal gescheiden zou moeten blijven. „Hallo colle ga", roept de man opgewekt als ze haar toestelletje in wer king stelt. „Hier met Hak weer." Zo gaat het tot vervelens toe. Hak heeft er geen problemen mee maar zij hééft al een colle ga met een zachte 'g' en dat is meer dan voldoende. Bij ieder volgend fout tele foontje loopt de kwestie ho ger op. Het is nu al zo ver, dat ze niet eens meer de groeten van Hak moet hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9