Kleintjes gooien kont tegen krib Voetballen op kaplaarzen pittige loting Advocaat is niet helemaal tevreden Rinus Verboom TUURLIJK. Uw foto's op CD voor maar 1€ voor tennissers keert terug in het wielerpeloton 29 Mini's ijveren voor eigen WK voetbal Jan Poortvliet verlengt contract AZ wil Landzaat overnemen Verkerk geeft op tegen Hewitt Ajax voegt talenten toe aan selectie afeber het water in 0een licentie ploeg Cipollini zaterdag 17 januari 2004 LIIK- De machtige Fifa krijgt concurrent: de NF Board, jtvoetballers van tientallen mi- pu.de landjes en bevolkings peil verspreid over de globe Ebben eindelijk een doel voor Ken, Met dank aan de onlangs «gerichte wereldvoetbalorgani- JicNF Board, die zich vooral Ijkt te profileren als een soort iportieve vredesduif. [ancaanstad, 2005. De nationa ls van de Christmas- en ^Paaseilanden trappen af voor finale om de Viva World Cup, Wereldbeker voor groeperin- die niet worden erkend door Fifa. Fictie of toekomst- Als het aan de bestuursle- kvanNF Board ligt. komt het fegnatieve wereldkampioen- Ëp er wel degelijk. Al kan Each afvragen of de recent brichte bond de realiteit niet uit het oog heeft verlo- begon allemaal met de van Monaco om te wor- tot de wereld- De Fifa legde het Wek naast zich neer, maar re- P buiten de woede van Edsvoorzitter Christian Mi- |ès. Die kwam na wat heen weervragen terecht bij Luc son. advocaat, gevestigd te i raam van Misson leidt nog ieds tot nachtmerries bij de riitige voetbalbobo's. Hij shet namelijk die Jean-Marc terzijde stond in zijn ja- lange en uiteindelijk gewon- n gevecht tegen het transfer- Misson werkt nu aan alternatieve wereldvoetbal- nd. die de populaire sport or iedereen mogelijk wil ma- Niet alleen voor de 204 na- die door de Fifa worden er kend, ook voor de tientallen af gewezen, verzwegen of geweer de bevolkingsgroepen. Monaco stond namelijk niet alleen in de ze kwestie. „Het standpunt van de Fifa is niet logisch", vindt Misson (51). „Waarom wel Engeland, Wales, Noord-Ierland en Schotland toe laten en niet Jersey, dat autono- mer is dan die andere vier. Waar om wel Hongkong en niet Mona co?" Andreas Herren, persvoor lichter van de Fifa, legt uit wie wel en wie geen lid kan worden. „Wij volgen de internationale ge meenschap en gaan alleen in zee met landen die door de Verenig de Naties zijn erkend. De aanwe zigheid van Wales, Schotland, Noord-Ierland en Engeland is historisch gegroeid. Die waren al opgericht voordat de Fifa be stond. De reglementen maken het onmogelijk hen nu eruit te zetten." Grenzen De dwarsliggers vinden dat je geen landsgrenzen nodig hebt om een voetbalfederatie te kun nen oprichten. Een ras of bevol kingsgroep is voldoende. Men sen die zich om welke reden dan ook tot elkaar verbonden voe len, hebben een sterkere onder linge band dan zij die met el kaar optrekken, omdat er ooit grenzen zijn getrokken, zo rede neert het trio. „We richten ons op drie groe pen," legt Misson uit. „Ten eer ste bevolkingen die verspreid le ven over meerdere landen. De Sapmi in Noord-Scandinavië, Lapland dus, zijn daar een voor beeld van. Ten tweede volkeren die deel uitmaken van een land, zoals de Catalanen. En tenslotte hele kleine landen die de Fifa om welke reden dan ook niet wil erkennen als land, zoals Mona co." Al snel werd duidelijk dat het aantal kandidaten voor de nieuwe bond veel groter was dan aanvankelijk werd aangeno men. Plotseling doken de namen op van de Aland Eilanden, Punt- land, Spitsbergen, Hutt River, Vaticaanstad, Transdnestrië, Zanzibar en de Cocos Eilanden om enkele voorbeelden te noe men. Het rijtje potentiële leden groeide met de dag. De actuele lijst bevat inmiddels 76 kandida ten: landen of regio's die een ei gen voetbalfederatie hebben of waar in georganiseerd verband wordt gespeeld. Allemaal leuk en aardig, die exo tische namen, maar wat moet je er als voetballiefhebber mee? Wat stelt voetbal voor in pak weg Tasmanië of Kiribati, dat in de afgelopen zomer nog met 18-0 werd weggevaagd door nie mand minder dan buureiland Vanuatu. „Het grote probleem is natuur lijk geld", voorspelt Misson. „Daarvan zijn we ons bewust. Het betreft kleine bonden met weinig financiële middelen. Daarom moeten we op zoek naar sponsors. De televisie zal weinig interesse hebben voor een eventueel WK. Een vergelij king met het normale WK is zo wel organisatorisch als wat be treft uitstraling en niveau na tuurlijk onmogelijk. Dat is ook niet ons streven." Identiteit De doelstelling van een eigen competitie van 'vergeten' lan den moet niet worden gezocht in sportief prestige. „Het gaat ons niet zozeer om het resultaat, om wie de beste is. We willen be volkingsgroepen de kans bieden op een georganiseerde manier te gen anderen te voetballen. Sport is een uitstekend middel om je eigen identiteit uit te dra Luc Misson, advocaat en bestuurslid van een nieuwe 'wereldvoetbalbond' en wellicht concurrent van de Fifa: de NF board. foto Ram van Meel/GPD gen, om te laten zien wie je bent. Daarom werpen we ook geen drempels op. Politieke en religieuze achtergronden van een kandidaatlid interesseren ons niet. Tenzij natuurlijk een neo-nazistische groepering zich zou willen aanmelden." In mei, zes maanden na de op richting op 22 december, komt het bestuur bij elkaar om te be kijken hoeveel respons er is. Er zijn brieven ontvangen vanuit de hele wereld met de vraag om meer gegevens. De deadline van 15 januari, waarop geïnteres seerden zich hadden moeten aan melden, is verschoven naar mei. Niet iedereen is namelijk vol doende ingelicht. Zoals Gill Mor gan van de voetbalbond op Jer sey: „NF Board? Dit interesseert ons. Ook wij zijn door de Fifa ge weigerd." Werk genoeg dus voor Misson en de zijnen. Het vertrouwen in een succesvolle afloop is groot. „We beschouwen ons helemaal niet als concurrent of tegenstan der van de Fifa. Eerder als aan vulling." De Fifa neemt de nieuwkomer, waarmee nog geen enkel contact is geweest, nauwelijks serieus. „We weten van het bestaan van NF Board, maar we zijn niet geïnteresseerd in een samenwer king", aldus een woordvoerder. GPD KEMER - Jan Poortvliet is ook volgend seizoen trainer van Stormvogels/Telstar. Op het trainingskamp van de eerstedivisionist in het Turkse Kemer bereikte het be stuur van de club overeenstemming met Poortvliet over contractverlenging. Hij is sinds 15 december 2002 in dienst bij Telstar. De vereniging heeft ook de spelers Anthony Correira, Sjaak Lettinga en Andwélé Slory lan ger aan zich verbonden. Correira en Lettinga tekenden voor twee jaar bij, Slory voor één seizoen. ANP ALKMAAR - AZ wil nog voor het einde van de winter stop Denny Landzaat overnemen van Willem II. De onder handelingen over de afkoopsom voor zijn nog doorlopen de contract bevinden zich echter in een impasse. Land zaat heeft bij Willem II nog een verbintenis tot medio 2005. „Met de speler zijn we er in principe uit, maar er zit een verschil tussen vraag en aanbod in de onderhandelin gen met Willem II. Het is afwachten of we er uit komen", aldus de woordvoerder van AZ. Met een overgang naar AZ zou Landzaat herenigd worden met zijn oude trainer Co Adriaanse. ANP SYDNEY - Martin Verkerk heeft opgegeven in zijn partij tegen Lleyton Hewitt in de halve finales van het tennis toernooi in Sydney. De tennisser uit Alphen aan den Rijn staakte de strijd na de eerste set. Verkerk voelde zich dui zelig en had maagklachten. Met het oog op de Australian Open wilde hij geen risico nemen en stopte hij, nadat He witt de eerste set met 6-2 had gewonnen. Een half uur voor de wedstrijd had Verkerk plotseling last van diarree. „Ik dacht dat het in de partij wel goed zou gaan", reageerde hij. „Maar eenmaal op de baan voel de ik me licht in mijn hoofd en duizelig. Het was moeilijk om te serveren en het kostte me ook veel moeite de rally's te volgen. Ik vond het niet goed voor mijn gezondheid om verder te gaan." Na zijn uitstekende optreden tegen de Australiër Mark Philippoussis deed het Verkerk pijn dat hij op deze ma nier het toernooi moest verlaten. „Dit is heel teleurstel lend voor mij. Het is ook de eerste keer dat ik zo uit een wedstrijd moet stappen." ANP AMSTERDAM - Ajax heeft de talenten Thomas Vermae- len, Tom De Mul en Daniël de Ridder toegevoegd aan de selectie. Het trio maakte de afgelopen dagen op het trai ningskamp in Portugal een goede indruk op de technische staf van de Amsterdamse club. Vermaelen is een linksbenige centrale verdediger. De Mul en De Ridder zijn rechteraanvallers/middenvelders. De Ridder reageerde op de website van Ajax verheugd op het nieuws: „Dat is leuk natuurlijk. Nu moet ik het laten zien. Ik heb een goed gevoel overgehouden aan het trai ningskamp, ben tevreden over mijzelf en wat ik heb laten zien. In de wedstrijd speelde ik rechtshalf. Ik had gedacht dat ik zou moeten wennen aan die positie, maar dat ging eigenlijk best goed." ANP KERSET WEST - Golfer nrten Lafeber heeft op de ede dag van het Zuid-Afri- Es Open. het openingstoer- c: van de Europese Tour, du itjes gemaakt op de zesde b. De dertigjarige Eindhove- naar sloeg de bal tot twee keer toe in het water. Daardoor het hij een triple bogey noteren en viel hij weg uit de top van het klassement. Lafeber eindigde gisteren op 72 slagen (par), op de gedeelde 22e plaats ANP door Antal Crielaard NOORD WIJK AAN ZEE - Het Nederlands elftal begint de kwa lificatiereeks voor het wereld kampioenschap van 2006 in (Advertentie) Lever uw kleurenrolletje of digitale fotomedia in (min. 20 best. aaneengesl. op 1 drager) voor ontwikkelen afdrukken bij onze KODAK 1-UUR Fotoservice. Wij branden uw herinneringen dan op CD voor maar één euro! (normale prijs 4,95 euro)*. Duitsland met een thuiswed strijd tegen Tsjechië, Oranje speelt op 4 september het eerste duel. Nederland speelt twaalf wedstrijden. Ruim een jaar na het eerste treffen sluit de ploeg van bondscoach Dick Advocaat op 12 oktober 2005 met een thuiswedstrijd te gen Macedonië de kwalificatie af. Bondscoach Dick Advocaat was gisteren na afloop van de mara thonzitting in Hotel Huis ter Duin gematigd tevreden met het uiteindelijke schema. Omdat de bondscoaches van Tsjechïe en Roemenië het niet eens konden worden over de duels tegen Oranje werd over de wedstrij den tussen die drie landen ge loot. „Daar hebben we dus geen invloed op gehad", aldus Advo caat. „Maar in dit soort vergaderin gen moet je altijd wat nemen en wat laten. Als iedereen zijn hak ken in het zand zou zetten, kom jeer nooit uit." De bondstrainer sprak uit erva ring. Om het speelschema voor de EK-kwalficatie te bepalen, moest ruim twee jaar geleden zelfs de Uefa een handje toeste ken, omdat de landen er onder ling niet uitkwamen. Stadions Ook ditmaal speelden er veel be langen. Landen als Armenië en Macedonië wilden de reeks graag starten met thuiswedstrij den tegen de 'grote' landen. „Dat soort landen wil graag hun stadions vol krijgen. Als alles al beslist is, komt er daar niemand meer kijken", verklaarde een woordvoerder van de voetbal bond KNVB gisteren. Het is nog onduidelijk in welke steden de duels worden afge werkt. Daarover neemt de KN VB in een later stadium een be slissing. Het speelschema: 2004, 4-9: Ne- derland-Tsjechië, 9-10: Macedo- nië-Nederland, 13-10: Neder- land-Finland, 17-11: Andorra-Ne- derland, 2005, 26-3- Roemenië-Ne- derland, 30-3 Nederland-Arme nië, 4-6: Nederland-Roemenië, 8-6: Finland-Nederland, 3-9: Arme- nië-Nederland, 7-9: Nederland-An dorra, 8-10. Tsjechïe-Nederland, 12-10: Nederland-Macedonië. ANP Dick Advocaat Ian Stewart/AFP door Jan Dagevos GOES - Rinus Verboom keert te rug in het wielerpeloton. De Goesenaar is met onmiddellijke ingang aangesteld als ploeglei der van de vrouwenwielerforma- tie Bik-Powerplate. De voormalige bondscoach van de Nederlandse vrouwenploeg volgt Ton Vrolijk op, die door de leiding werd ontslagen. Ver boom was in het verleden ook werkzaam bij de Amerikaanse wielerploeg. In de jaren negen tig had hij nog enige tijd de ama teurformatie Erotic Discount Centre onder zijn hoede. Daar vertrok hij in 1995, waarna het stil rond hem werd. „Ik was destijds een beetje uitge keken op het wielrennen", zegt Verboom, „maar ik heb toen wel gezegd dat als er een leuke uitda ging zou komen, ik er wel weer over zou nadenken. Die uitda ging is er nu. Michel Bik, de gro te man achter deze ploeg, is heel enthousiast en helemaal gek van het da mes wielrennen. Het aan bod kwam op het goeie moment, ook al omdat ik zonder werk zit." Verboom is de opvolger van Ton Vrolijk, die eerder deze maand wegens een conflict met het be stuur van het team werd ontsla gen. Ploegleider Frank van der Goes, die de formatie met Vro lijk leidde, besloot daarna ook op te stappen. Verboom: „De ploeg heeft pro blemen gehad, maar ik heb de toezegging dat alles goed wordt afgehandeld. Ik heb er zin in. Tot nu zijn er drie rensters vast gelegd." LAUSANNE - De wielerploe gen Domina Vacanze en Kelme krijgen voor dit seizoen defini tief geen licentie als Trade Team I. Beide ploegen hebben niet vol daan aan de gestelde eisen bij de inschrijving. De teams kre gen de onheilstijding al eerder te horen, maar konden tot 15 ja nuari proberen aan te tonen dat ze wel thuishoorden op het hoog ste niveau. Dat is ze niet gelukt. Bij Domina Vacanza rijdt oud wereldkampioen Mario Cipolli ni. Voor zijn ploeg wordt het na het schrappen van een plaats bij de dertig topteams moeilijk te worden toegelaten tot de Ronde van Frankrijk. Bij Kelme zit Ale jandro Valverde, afgelopen jaar goed voor zilver op de wereld kampioenschappen. ANP Jet is nog niet zo lang geleden dat 'leen Turkse Nederlanders tra- UQ ogen kregen wanneer het ge- over Turkije ging. De laatste ja- teno?k autochtone Neder- er$Turkije ontdekt. In de zomer j ®ze ln de file naar de zuidkust, ^rfle zon achttien uur per dag I"1'De mensen zijn er gastvrij, de ^n prachtig en alles is er spot- >p. Wie eens geen zin heeft in ogje strand, boekt een excursie JW mooie achterland. sjs °°k bij vele Nederlandse ilaJ <^oorgeï>ijpeld dat Turkije n van melk en honing is. Waar- en ze daar in de winterstop rainingskamp kunnen houden? ^jöagers reisden in de herfst af "«oorden met namen als Anta- na, Bodrum, Kemer en Dala- a e'en zich onder de wuivende palmen verleiden om tijdens de winter stop voor een prikkie een deel van een veelsterrenhotels af te huren. Lekker trainen op mooie velden onder een lente-zonnetje, de vorm aanscher pen voor de tweede competitiehelft, de teamspirit opvoeren zodat een echte vriendenploeg ontstaat. Trainers van twaalf Nederlandse profclubs droom den vele weken voordat ze naar Turkije afreisden al van een geslaagde tweede competitiehelft. Alleen jammer dat er zo veel concurrenten naar Turkije gin gen. Het zou dringen worden aan de top van het Nederlandse voetbal. Het is niet zo gek dat de Nederlandse trainers en managers meer verstand hebben van voetbal dan van het weer, al kan je dat aan de resultaten in de Eu ropa Cups niet altijd aflezen. Wanneer ze echter even de moeite genomen had den om de klimaattabel van Zuid-Tur- kije op te zoeken, dan hadden ze kun nen weten dat het weer in die contreien in de wintermaanden niet zo aange naam is. Het wil daar nog wel eens rege nen en als dat gebeurt gaat het niet om een motregentje, maar komt het uren aan een stuk met bakken uit de hemel. In Nederland valt jaarlijks gemiddeld zo'n 750 millimeter regen, verspreid over het hele jaar. Aan de Zuidkust van Turkije valt grofweg 250 millimeter meer, maar dan voornamelijk in de win termaanden. Rond Antalya kan het meer dan 2000 millimeter per jaar rege nen. Als Pluvius het daar op zijn heu pen krijgt, spoelen de tuinstoelen van de terrassen, lopen de zwembaden over en zijn voetbalvelden alleen nog te her kennen aan de doellatten die boven het water uitsteken. En juist daar zitten nogal wat Nederlandse clubs. Zie je ze zitten, de selecties van de twaalf Nederlandse profclubs? Op eik aars lip, simmend en klagend, om de vijf minuten een blik naar buiten wer pend om het droog te kijken. De irrita ties binnen de teams nemen toe. Jantje maakt tijdens het duizendste potje kla verjassen voor de honderdste keer de zelfde vervelende opmerking. Pietje krijgt de pest in omdat hij voor de zo veelste keer tijgerbalsem in zijn onder broek vindt en trainer Kees baalt niet alleen omdat zijn zo nauwkeurig opge stelde trainingsschema's in de map blij ven, maar ook omdat zijn lichaam niet zo goed tegen de Turkse olijfolie kan. En als het eindelijk droog is kunnen de spelers het trainingsveld alleen met kaplaarzen betreden. Maar die staan nog gewoon in Nederland! Stond niet in het lijstje 'Wat moet je meenemen en wat zeker niet'? Het is een abc'tjc om te voorspellen wie het na de winterstop goed gaan doen. Al die clubs die zich iets beter op de toe komst voorbereiden dan de Turkijegan- gers. Heerenveen is een twijfelgeval, want dat pikte op Malta ook een graantje mee van hetgeen Pluvius in het oosten van het Middellandse-Zeegebied dump te. Ajax en al die andere clubs die aan de Costa del Sol of in de Algarve neerstre ken mogen - indien mogelijk - naar bo ven kijken. Maar topfavoriet voor de landstitel is natuurlijk AZ. De club van Koning Co bleef - met beide benen op de grond - in Alkmaar trainen, 's Avonds keren de spelers gewoon terug naar moeder de vrouw. Ze eten boeren kool met worst en erwtensoep. Ze wor den er groot en sterk van. Koen de Vries door Cilya van der Kooy MELBOURNE - De Nederland se tennissers hebben niet een voudig geloot voor de openings ronde van de Australian Open. Martin Verkerk stuit in zijn eer ste partij op de geroutineerde Spanjaard Alex Corretja. Rae- mon Sluiter moet het opnemen tegen het Kroatische talent Ma rio Ancic, pupil van de voormali ge coach van Richard Krajicek Rohan Goetzke. John van Lot- tum speelt tegen de als negen tiende geplaatste Braziliaan Gustavo Kuerten. Sjeng Schal ken en Dennis van Scheppingen moeten nog wachten op hun te genstander. Zij treffen in de eer ste ronde een qualifier. Schal ken is met een zestiende plaats de hoogst gerangschikte Neder lander bij het eerste grandslam- toemooi van het jaar dat maan dag begint. Verkerk was niet ontevreden over Corretja als eerste oppe nent, maar zag tot zijn schrik dat boezemvriend Sluiter zijn mogelijke tegenstander in de tweede ronde is. „Dat vind ik echt vreselijk", keek Verkerk vooruit. „Dat is het ergste wat er is." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29