Bewoners bepalen verkeersbeleid Duizend blindgangers in Vlissingen Hof eist hogere straf tegen Vlissingse stalker Schouwen-Duiveland maakt ivelstandseisen duidelijker Jaagpad verlengd IJsclub Zierikzee door jongeren gered van de ondergang 11 Maatregelen moeten veiligheid in Wolphaartsdijk vergroten Curegluren Slachtoffer botsing overleden Boete voor vernieling Werkstraf voor openlijk geweld Drankrijder botst bijna op politie Man zwaargewond bij aanrijding Werkstraf voor dealen in xtc Veel boetes bij controle Drie mannen betrapt bij bedrijfsinbraak swb zaterdag 17 januari 2004 (MiRolfBosboom LoLPHAABTSDIJK - Het is de hedoeling dat Wolphaartsdijk „dio dit jaar wordt omge- „rnidtot30-kilometerzone.De mannen, die deze maand ter tn- |jg»en in zowel het stads- Ctoorin Goes als de Meulewei mWolphaartsdijk. heeft de ge- eeme Goes laten opstellen door een werkgroep van zestien bewoners van het dorp. Het resultaat is een uitgebreid pakket maatregelen. Bij de komgrenzen van Wolphaarts dijk en Oud-Sabbinge komen uiteraard borden ('sobere poor ten') te staan die de maximum snelheid van dertig kilometer per uur aangeven. Op de Boom- dijk bij de bocht Lepelstraat- Frederiksstraat en bij de aan sluiting Molendi j k-Oostkerkes- traat worden uitritconstructies aangebracht. Op twee plaatsen zijn kruis puntplateaus voorzien: op de kruising Burgemeester Hack- straat, Veerweg en Papeweg en bij de aansluiting van de Bijs- terweg op de Veerweg. Op diver- se plaatsen, zoals de aansluiting van de Zuiderlandweg op de Molendijk en de Oostkerkes- traat op de Hoofdstraat worden markeringen op de weg aange bracht, om de weggebruiker ex tra attent te maken op de situa tie. Drie zaken moet de gemeente nog nader bekijken, zoals het asfalteren van de bocht Oude Kade-Frederiksstraat, in com binatie met een wegversmal ling. Ook de situatie op de Oost- kerkestraat ter hoogte van dorpshuis De Griffioen wordt nog onderzocht. Met de provin cie en waterschap Zeeuwse Ei landen wordt overlegd over het al dan niet aanpakken van de kruising Stadseweg-Kaaidijk. Veerse Meer De maatregelen moeten de ver keersveiligheid in Wolphaarts dijk vergroten en een deel van de overlast van vooral het recrea- tieverkeer richting het Veerse Meer wegnemen. Een echt afdoende oplossing zou een rondweg zijn, al wordt dat idee al tientallen jaren geop perd. De projectontwikkelaars Pro Konsult en Fraanje hebben vorig jaar een plan ingediend om een rondweg aan te leggen in combinatie met woningbouw. Die suggestie is nog onderwerp van discussie. EN HAAG - Omdat hij zijn ex- ïdin zou hebben belaagd en ouders zou hebben be- ..gd, eiste het Openbaar Mi- jerie (OM) gisteren in hoger roep bij het Haagse gerechts- deen werkstraf van zestig uur i drie maanden voorwaarde- kecelstraf tegen een 38-jarige an uit Vlissingen. De verdach ts zelf in beroep gegaan om- dal hij de mildere straf die in eerste instantie werd opgelegd (mii werkstraf van veertig uur n drie weken voorwaardelijk) jjonterecht vond. ben de relatie tussen de Vlis- nger en zijn ex werd verbro- ai, spraken ze af dat hij tot 31 Member'01 in de gezamenlij- ewoning zou blijven zitten en i! ze het huis daarna zouden rkopen De verdachte vertel- gisteren dat hij dan ook zeer EROOSKERKE - Onder lei- w van een gids van Staats- isbeheer wordt morgen een tcursie ondernomen langs de lagen van de Oosterschelde en it Plan Tureluur. De tocht, 'Tu- gluren', begint 's middags om fee uur vanaf het parkeerter- !in (achter de voormalige vuil- lats) op de hoek van de ilaagweg en Hoos j es weg. verbaasd was toen hij op 17 ok tober een telefoontje van de nieuwe vriend van zijn ex kreeg. De man die haar juridisch advi seerde bleek haar geliefde te zijn geworden. Volgens de Vlis- singer bedreigde deze man hem. Hij zou hem op niet mis verstane wijze hebben gesommeerd om de woning voor 1 november te verlaten. Bovendien zou de man dingen hebben gezegd over het verleden van de verdachte die hij in vertrouwen aan zijn toen malige vriendin had verteld. Hij was boos, voelde zich verraden en probeerde zijn vriendin te be reiken. Zij nam echter niet op. Ook niet toen hij het achttien keer probeerde en ook haar nieuwe vriend zestien keer pro beerde te bereiken. .,Ik vond dat ik er recht op had om te weten wat er aan de hand was", aldus de verdachte. Bedreiging Hij ging naar het huis van haar ouders. Volgens zichzelf om hen te vragen om te bemiddelen in de situatie. Die ouders deden echter aangifte van bedreiging. De man zou hebben geroepen dat er 'doden' zouden vallen in hun familie, 'dat ze nog niet van hem af waren' en dat hij 'ervoor zou zorgen dat ze in een rolstoel terecht zouden komen'. Klink klare nonsens, volgens de ver dachte. Volgens die ex liet de man haar na die avond anderhalve maand geen dag met rust. Hij zou haar en haar nieuwe liefde veelvul dig hebben gebeld, langs de wo ning zijn gereden, midden in de nacht een bankje op zijn komen halen en de deur hebben ver nield en in zijn bestelbusje voor haar woning zijn gaan posten terwijl hij keiharde muziek draaide. Slachtoffer De Vlissinger probeerde het hof gisteren ervan te overtuigen dat juist hij eerder het slachtoffer van stalking was geworden. Re gelmatig zouden zijn ex en haar nieuwe vlam treiterend langs zijn zaak zij gelopen en hun middelvinger naar hem hebben opgestoken. Bovendien waren ze op 1 november zonder zijn in stemming de woning binnenge drongen, gooiden ze zijn spullen uit het raam en veranderde ze de sloten. Hij zou geen aangifte bij de politie hebben gedaan, om dat hij verder wilde met zijn le ven. Bovendien was hij van mening dat hij er recht op had om bij de woning te posten en midden in de nacht spullen op te halen, omdat het huis formeel nog zijn eigendom was. Het OM vond dat de 'gefrustreerde man' zijn woe de buiten alle proporties had af gereageerd en eiste een hogere straf dan de politierechter in eerste aanleg oplegde. Het hof doet over twee weken uitspraak. >or Marcel Modde IERIKZEE - De gemeente choimen-Duiveland gaat lar welstandseisen verhelde- ?n.Nu is het voor veel inwoners ogonduidelijk wat nu precies el en niet mag bij de bouw van ileenlopende zaken. Ook de ommunicatie met de burger an beter, vinden burgemeester Si wethouders. let ingang van deze week on- ergaat de behandeling van Duwaanvragen een aantal faktische wijzigingen. Zo edt de gemeente zich voorge len de eisen waaraan moet [orden voldaan bij een vergun- iogaanvraag, voortaan voor Edereen duidelijk op papier taan hl mes snijdt aan twee kanten, int wanneer straks na twee de welstandscommissie •g steeds niet kan worden rertuigd van de esthetische listheid van het bedoelde luwwerk, dan komt er een af wend advies aan het college mshet in het merendeel van de wallen over. Nu gebeurt het olgens beleidsambtenaar W. «ense nog regelmatig dat plannen vijf tot zes keer in deels ingepaste vorm opnieuw de Repasseren in de welstands- Nnmissie. Voor grotere projec t-zoals de bouw van een nieu- le woonwijk, geldt een apart °!_ec! roet vooroverleg, geeft Afhandeling *°fbouwwerken in de catego- ischutting, serre en dakkapel f,. al meer dan een jaar een 'Korte afhandeling. Volgens ■nieuwe woningwet zijn die niet langer vergunnings- wanneer ze binnen re- Jj afmetingen blijven en JJ de achterkant van de wo- J? staan. Zierikzee, u. r' Noordgouwe en wvershaven zijn van die piling uitgezonderd in ver- ®r'd methet beschermde stads- g dorpsgezicht dat daar de «hand heeft, f^e Procedurele verbetering het welstandstoezicht loopt emeente vooruit op de wel- ^hsnota die er voor 1 juli voorbeeld dat de dakpannen in de binnenstad van Zierikzee oranje moeten zijn en er geen kunststof kozijnen mogen wor den gezet. Nu is het voor veel mensen heel subjectief wat wel stand is. Straks hoeft daar als het goed is geen misverstand meer over te bestaan." Communicatief verandert er ook het nodige bij de welstands commissie, geeft Lievense aan. Iedere aanvrager krijgt voort aan twee dagen van te voren be richt over behandeling van zijn plan in de commissie. Eerder is niet mogelijk, aldus de ambtenaar, omdat daarmee de flexibiliteit van de agenda ge weld aan zou worden gedaan. Ook wordt naar de indieners toe beter duidelijk gemaakt wat precies de vervolgprocedure door Jeroen Boer MIDDELBURG - Het jaagpad langs het Kanaal door Walcheren is doorgetrokken tot aan de Schroebrug in Middelburg. Hoewel het pad nog niet officieel open is, maken fietsers er al wel gebruik van. De nieuwe situatie leidt de fietsers tot aan de Schroebrug. Daar kun nen ze afslaan naar rechts, richting Dauwendaele, door Edith Ramakers VLISSINGEN - Rond de 11.500 bommen zijn er in de Tweede Wereldoorlog op Vlis singen gevallen. „Ik kan er drie naast zitten, maar toch is het een realistisch getal", zegt achivaris A. Meerman van de gemeente Vlissingen. Hij maakte een bommenkaart voor de gemeente en tekende aan waar diep in de grond pro blemen te verwachten zijn voor het geval daar gebouwd wordt. ,,Op het Scheldeterrein voor zie ik niet veel moeilijkheden. In tegenstelling tot het gebied bij de Binnenhaven, waar de gemeente de Kenniswerf wil ontwikkelen. Daar is de kans groter dat er bommen liggen die nog niet zijn afgegaan. De zogenoemde vervelende blind gangers." Het binnenstadsterrein van de Scheldewerf is zwaar gebom bardeerd. Op 24 juni 1943 bij voorbeeld vielen er twee bom men op de machineloods, was er een bominslag in de koper slagerij, twee keer werd de timmerfabriek onder vuur ge nomen en ook de houtopslag plaats werd getroffen. „Omdat het in redelijk dicht bevolkt gebied was, werden de bommen die niet tot ontplof fing waren gekomen, snel ge traceerd en geruimd. Daar hebben we nu geen last meer van", aldus Meerman. Water De officiële opruimingsdien sten van het Rijk gaan ervan uit dat van het aantal bommen dat gevallen is, er tussen de 5 en 10 procent niet is afgegaan. Voor Vlissingen zou dat bete kenen dat er rond de duizend blindgangers in de grond moe ten zitten. „We spreken dan ook over de buitengebieden van de gemeente. Daar was het toezicht minder groot en wer den de bommen niet gesigna leerd." Desondanks kunnen er op het Scheldeterrein, dat Vlissingen tot woon- en verblijfsgebied wil ontwikkelen, nog onbe schreven bommen liggen. J. Schroevers van de gemeente Vlissingen: „Er kunnen bij voorbeeld bommen in het wa ter terecht zijn gekomen, "v X. "y:v Archivaris A. Meerman toont de Vlissingse bommenkaart: „Er zijn tijdens de Tweede Wereldoorlog rond de 11.500 bommen gevallen." foto Lex de Meester die nooit opgemerkt zijn en waarop geen acht is gesla gen." Brug Vandaar dat Vlissingen onder zoeksbureau TNA Surveil uit Amsterdam de opdracht gaf om de grond van het Schelde terrein nader te onderzoeken. De gemeente wil 26 hectare grond en 8 hectare water over nemen van de Koninklijke Schelde Groep vooreen bedrag van 34 miljoen euro. In totaal heeft Vlissingen 100 miljoen euro nodig om het terrein bouwrijp te maken. Daarbij zijn inbegrepen de zuivering van de sterk vervuilde indu striële bodem, de kosten voor een tweede binnenstadsont sluiting (met mogelijk een brug), wegen, voetpaden, openbare verlichtingen, bank jes en het herstellen van de ka demuren. De gemeenteraad beslist eind van de maand of de overdracht doorgaat. De kosten van het ruimen van bommen worden niet ge noemd. „We kunnen voor ver velende verrassingen komen te staan", zegt Schroevers. De ruimingen zijn namelijk duur. Maar de onkosten worden voor een belangrijk deel vergoed door het Rijk. TNA gebruikt de gedetailleer de bommenkaart van Meer man en zal nog meer historisch onderzoek verrichten. Daar voor worden onder andere on derzoeksgegevens van de Royal Air Force, de Engelse luchtmacht, bekeken. De be doeling is dat de bommenkaart van het Scheldeterrein nauw keuriger wordt ingekleurd om een indicatie te krijgen van de prijs voor de ruiming. OUDE-TONGE - De 73-jarige man uit Oude-Tonge die ge wond raakte bij een aanrijding op de provinciale weg ter hoogte van zijn woonplaats, is donderdag namiddag aan zijn verwondingen overleden. De auto van de man kwam vorige week door nog onbekende oorzaak in botsing met een wagen van een 2 3 -j arige vrouw uit Den Bommel. Beiden voertuigen gleden door en kwamen ver derop in een sloot tot stilstandDe vrouw liep daarbij heup- en nekletsel op. De 73-jarige bestuurder raakte ernstig gewond aan zijn hoofd en nek. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een negentienjarige inwoner van Zierikzee voor vernie lingen aan auto's conform de eis 350 euro boete opgelegd. De Zierikzeeënaar kwam 23 maart vorig jaar in zijn woon plaats van een feestje toen hij onderweg een paar geparkeerde auto's beschadigde. De verdachte betuigde gisteren zijn spijt. Hij zei niet meer te weten wat hij had gedaan. In zijn voordeel pleitte dat hij de schade had vergoed. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een twintigjarige inwoner van Heinkenszand voor het plegen van openlijk geweld conform de eis veroordeeld tot veertig uur werkstraf. De verdachte had 21 januari vorig jaar in Heinkenszand een man bij een pinautomaat mishandeld. Volgens de Bevelander, die deel uitmaakte van een groepje jongeren, had het slachtof fer hem uitgedaagd door hem middenin zijn gezicht uit te la chen. Het slachtoffer werd daarop tegen zijn hoofd geslagen. VLISSINGEN - Een 37-jarige automobilist uit Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag bijna op een politiewa gen gebotst. De man verleende op de kruising Spuistraat- Gasthuisstraat geen voorrang aan de surveillancewagen. De agenten reden de man achterna, hielden hem aan en namen een blaastest af. Het bleek dat hij teveel hadgedronken. De man kreeg een boete en een rijverbod van vier uur. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit 's-Gravenpolder is gistermorgen rond kwart voor acht zwaargewond geraakt bij een aanrijding op de Londense Kaai in Middelburg. Hij wilde rond kwart voor acht het zebrapad richting de Segeersstraat oversteken en werd geschept dooreen auto. De man kwam een paar meter verder op het wegdek terecht. De man is eerst naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, maar is later overge bracht naar Antwerpen. De politie is op zoek naar getuigen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 22-jarige man uit Terneuzen voor dealen in xtc-pillen veroordeeld tot 180 uur werkstraf en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. De Terneuzenaar werd verweten tussen november2002 en31 maart vorig jaar in harddrugs te hebben gehandeld. De verdachte bestelde honderd xtc-pillen en zorgde vervolgens voor de levering aan klanten. of naar links om de Schroeweg over te steken. In de oude, nog bestaande, situatie konden fietsers aan het einde van het jaagpad door een fietstunnel onder de Poelendaelesingel door. Het oude fietspad inclusief de fietstunnel wordt tijdelijk afgesloten totdat de bouw van het nieuwe kantoor van Rijkswaterstaat afgerond is. Dit om gevaarlijke situaties te voorkomen. foto Ruben Oreel door Ali Pankow ZIERIKZEE - Even zag het er somber uit voor het voortbe staan van de IJsvereniging Zie rikzee, maar de zaak is in korte tijd weer behoorlijk op de rails gezet. Zelfs de koek-en zopie- tent die op instorten stond, is in middels weer opgelapt. ,Dat kotje hebben we de afgelo pen weken opgeknapt. Er is een nieuw dak opgelegd, de elektri sche bedrading is hersteld en met nog wat nieuwe planken er tegen lukt het wel weer", zegt Nico Cats. Hij had de boel voor het aanzien nog graag een verfje willen geven. „Maar daar is het nu veel te nat voor, dus voorlo pig moet het maar even zo. Als er vorst komt, kan de koek- en zo- pietent in elk geval draaien." Cats is één van de drie jongeren die zich eind november bereid toonden hun schouders te zetten onder een nieuw bestuur voor de IJsvereniging Zierikzee. Bij de oudere bestuursleden die zich vele jaren voor de club hadden ingespannen was de rek er vrij wel volledig uit. Moeizame communicatie, strubbelingen met het gemeentebestuur en er gernis over de mentaliteit van de jongeren waren daar debet aan. Wegens gebrek aan belang stelling werden er ook al jaren geen ledenvergaderingen meer belegd. En toen het ook nog eens moeilijk bleek het oude kotje bij de ijsbaan opgeknapt te krijgen, was dat de druppel die de em mer deed overlopen. Jongere generatie Een extra ledenvergadering moest voorkomen dat de Zierik- zeese IJsvereniging na 118 jaar zomaar ineens zonder bestuur zou komen te zitten. Nico Cats en zijn vrienden Martijn den Boer en Michel Bin, allen zeven tien jaar, dienden zich aan als leden van een jongere generatie die hun verantwoordelijkheid voor de club wilden nemen. Te vens maakte zich tijdens deze avond een vierde nieuw be stuurslid kenbaar: L. Mol-Sip- man. De nieuwkomers bedon gen wel dat enkele van de oude bestuursleden nog enige tijd aanbleven om hen wegwijs te maken en in te werken. Voorzit ter J. Kort en penningmeester J. Huier stemden daarin toe. Inmiddels is de nieuw samenge stelde ploeg voortvarend aan het werk gegaan. „We zijn dus meteen begonnen met dat kotje op te knappen. Er was nog een beetje geld voor in kas en we hebben er wat sponsors bij ge vonden", zegt Cats. Ook aan de bestuurstafel zijn er inmiddels nadere afspraken gemaakt. Kort en Huier blijven nog even om hun werk straks met een ge rust hart te kunnen overdragen aan Cats en Den Boer. Mol-Sip- man heeft de functie van secre taris op zich genomen en Michel Bin wordt de nieuwe ijsmeester. Volgens de toekomstig voorzit ter is het nu alleen nog maar een kwestie van geduldig wachten tot er vorst komt. Hij hoopt vu rig dat het binnenkort gaat vrie zen, want hij zou toch nog graag een poosje op natuurijs schaat sen deze winter. GOES - Bij verschillende ver keerscontroles in Goes en omge ving zijn donderdagavond 47 mensen bekeurd. Achttien automobilisten kregen een boete omdat ze geen gordel droegen, terwijl vijftien brom fietsers te veel vermogen bleken te hebben. Andere boetes wer den uitgedeeld voor fietser zon der verlichting, het rijden met een aanhangwagen zonder ken tekenplaat en een verlopen apk. De controles vonden plaats op de Albert Joachimikade, de Troelstralaan, de Westhaven- dijk en de Ringbaan West in Goes, de Nieuwe Rijksweg in 's- Heer Hendrikskinderen en de Noordzakweg in 's-Heer Arendskerke. MIDDELBURG - De politie heeft donderdagavond drie mannen op heterdaad betrapt bij een inbraak. De mannen werden rond half tieh betrapt in een bedrijfspand aan de Kleverskerkseweg in Middelburg. Ze zijn na verhoor met een proces-verhaal op zak weer vrijgelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11