EU dreigt producten VS extra te belasten Spirit rijdt over oppervlakte Mars FAO eist gedegen onderzoek naar vogelgriep Azië erreurkampen ontdekt in woestijn m Saoedi-Arabië bas+mar de jager ftandelsconflict door omstreden Amerikaanse wet Apen kunnen eenvoudige grammaticaregels leren Irakezen betogen voor verkiezingen Weer treinen India-Pakistan Prijs aids-test arme landen daalt Meeste doodstraffen in Singapore Vrouwen belaagd door ringknipper Afghanistan laat 49 Pakistanen vrij Genen bepalen sars-gevoeligheid Ook Rusland en China dromen van maanmissie Christen-democraat negeert cordon rond Vlaams Blok Gezinsbond wil 11 België verbod 'P billenkoek Help slachtoffers aardbeving Iran! Giro 555 hoog, hoger, hoogst grandioze kortingen tijdens de najaarsopruiming dus ren, spurt of vlieg vliegensvlug naar het kerkplein in kapelle, naar kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl vrijdag 16 januari 2004 flemen Seqenhoutl BRUSSEL - De Europese Unie leeft de handelsrelaties met de Verenigde Staten opnieuw op scherp gezet. De Europese Com missie. het dagelijks bestuur van de EU, diende gisteren een verzoek in bij de Wereldhan delsorganisatie (WTO) om sanc ties te mogen heffen op Ameri- banse producten. [even andere landen, waaron- ferJapan. India, Brazilië en Ca sk volgden de EU omdat cle kogaltijdniet een omstreden Ktheeft ingetrokken. Het gaat cchet 'Byrd Amendment', dat mti-dumpmgbeffingen op bui- alandse producten bij Ameri- janse bedrijven terecht laat omen. je WTO heeft het Byrd Amend ment in januari vorig jaar ver- «rdeeld als een maatregel die 1 is met de internati onale handelsregels. De VS kregen van de handelsorganisatie tot 27 december de tijd om de wet geving in te trekken. Het Ameri kaanse Congres, dat in 2000 het Byrd Amendment toevoegde aan bestaande anti-dumping wetgeving, is daar fel op tegen. De omvang van de Europese sancties is nog onbekend. Vol gens een woordvoerster van Eu ropees Commissaris Lamy van Handel verstrekte de Ameri kaanse regering de afgelopen jaren 750 miljoen dollar aan an ti-dumpingheffingen aan de ei gen industrie. De heffingen waren volgens de VS nodig omdat buitenlandse producten onder de kostprijs op de Amerikaanse markt terecht zouden zijn gekomen. Daarbij ging het onder meer om staal, zeebanket en pasta. De EU stond eind vorig jaar ook al op het punt om sanctiemaat regelen in te voeren tegen de VS. Toen ging het om een hoogopge- lopen ruzie over de Amerikaan se bescherming van de staalin dustrie. President Bush besloot uitein delijk, onder dreiging van hoge re invoerheffingen op Ameri kaanse producten ter waarde van ruim 2 miljard dollar, een einde te maken aan deze protec tie. In een ander geschil, over ex portsubsidies aan het Ameri kaanse bedrijfsleven, heeft de EU van de WTO al toestemming gekregen om de Amerikaanse export jaarlijks met 4 miljard dollar extra te belasten. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Apen kun nen eenvoudige taalkundige regels leren, maar ze zijn niet in staat fouten in ingewik kelder zinnen te ontdekken. Dat blijkt uit een Ameri kaanse studie met tamarin- apen, waarover het weten schappelijk tijdschrift Sci ence bericht. De klauwaapjes konden heel goed fouten ontdekken in een reeks eenvoudige, uit twee woorden of lettergrepen be staande zinsdelen. Maar als de zinsconstructies ingewik kelder waren, vielen zij door de mand. Zo konden zij geen fouten vinden in 'als-dan zinnen'. Konden vier van de vijf ta- marins na oefening met een voudige zinsdelen gramma ticale fouten opsporen, in moeilijker zinnen vonden zij nooit een fout. „Daarom was mogelijk ver werving van het vermogen om het verschillend belang van zinsdelen te onderschei den het beslissend punt in de ontwikkeling van de mense lijke taal", menen de onder zoekers. ANP/DPA WAGAH - Leden van de Indiase grenspolitie verwelkomen een Pakistaanse trein. Deze reed gisteren bij Wagah India bin nen. De treinenloop tussen beide landen lag bijna twee jaar stil. De hervatting is net als die van het luchtverkeer ruim twee weken geleden onderdeel van maatregelen die India en Pakistan namen om wederzijds vertrouwen te kweken. De twee nucleaire aartsrivalen balanceerden twee jaar geleden op de rand van een oorlog na een aanval van moslimextremis ten op het Indiase parlement. De leiders van beide landen be sloten op 6 januari tot een vredesdialoog. foto RTR NEW YORK - Vijf grote bedrijven hebben besloten de prijs van hun aids-tests voor arme landen drastisch verlagen. De instrumenten om een besmetting vast te stellen, worden in zestien Afrikaanse en Caraïbische landen tot 80 procent goedkoper. Dat maakte de voormalige Amerikaanse president Clinton gisteren in New York bekend in naam van de stichting die zijn naam draagt. Door het akkoord kunnen tot 2009 naar schat ting vijf miljoen personen meer worden getest, aldus de stich ting die strijdt tegen aids. ANP/AFP SINGAPORE - In Singapore worden per hoofd van de bevol king meer mensen terdoodveroordeeld dan waar ook ter we reld. Tussen 1991 en 2003 zijn er zeker vierhonderd personen geëxecuteerd in het land met circa vier miljoen inwoners. Dit meldde de mensenrechtengroepering Amnesty International in een gisteren verschenen rapport. In China en Iran zijn de afgelopen jaren beduidend meer doodstraffen ten uitvoer gebracht dan in Singapore, maar de ze landen kennen een bevolkingsaantal van respectievelijk ruim een miljard en bijna 70 miljoen. ANP/RTR KNOKKE - Meerdere dames in de chique badplaats Knokke in Vlaanderen zijn belaagd door 'ringknippers'. De veelal ou dere vrouwen worden opgewacht in de hal van hun apparte mentenflat. Daar krijgen ze plotseling traangas in hun ge zicht gespoten. Ondertussen knippen twee heren dan de duurste ringen van de damesvingers; de goedkopere laten ze zitten. De ringknippers hebben al tien keer toegeslagen, maar van hun signalement is alleen bekend dat het twee heel deftig ge klede heren zijn, misschien Franstalig. De opsporing is dus lastig, aldus hoofdinspecteur Vandepitte tegen Vlaamse me dia. ANP KABOEL - Afghanistan heeft gisteren 49 Pakistanen vrijge laten die gevangen zaten, omdat ze hadden meegevochten aan de zijde van het verdreven Taliban-regime. De vrijlatin gen zijn bedoeld om de betrekkingen met Pakistan te verbete ren. Afghanistan heeft de hulp van Pakistan nodig bij zijn strijd tegen moslimextremisten. De Afghaanse president Hamid Karzai gelastte de vrijlatin- gen na een ontmoeting met de Pakistaanse premier Zafarul- lah Khan Jamali. De twee leiders spraken af dat hun landen hun samenwerking in de strijd tegen terrorisme zullen inten siveren. AP HONG KONG - De genetische opmaak van mensen bepaalt de kans op besmetting met het virus dat de longziekte sars veroorzaakt. Dat meldden gisteren microbiologen in Hong kong. Mensen die een zogeheten HLA-B0703 genenpatroon hebben zouden vier keer zo vatbaar zijn voor sars als mensen met het patroon HLA-DRBI03 01 Volgens de wetenschappers is het nu mogelijk om vaccins uit te proberen op mensen die behoren tot de risicogroep. Ook zouden ziekenhuizen j uist mensen die weinig kans op besmet ting met sars hebben, kunnen inzetten als verplegend perso neel. ANP/RTR van onze redactie buitenland HANOI - De voedsel- en land bouworganisatie van de Ver enigde Naties, de FAO, heeft gisteren een gedegen onderzoek geëist naar de snelle versprei ding van de vogelgriep in Azië. De organisatie zegt zich steeds meer zorgen te maken over de uitbraak, die zeker drie mensen het leven kostte. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) zei eerder dat het vogelgriepvirus een ernstiger probleem kan worden dan de jongste sars-crisis. Het vogel griepvirus, dat vooral bij kip pen en eenden kan opduiken, kan overslaan op mensen door direct contact met het dier of de uitwerpselen. Bewijzen voor een besmetting van mens tot mens zijn er niet, maar de vrees bestaat dat het vi rus muteert en dan zeker be smettelijk voor mensen onder ling zal zijn. Tot dusver bleef is de jongste uitbraak beperkt tot Vietnam, Zuid-Korea, Japan en sinds gisteren ook Taiwan. De FAO meldde gisteren tevre den te zijn over de maatregelen die Vietnam traf. Daaronder vallen het doden van ruim een miljoen kippen en eenden, het desinfecteren van getroffen boerderijen en het verbod op diertransporten. Toch blijft de FAO beducht voor nieuwe uit braken. China verbood gisteren de im port van levende vogels en daar aan gerelateerde producten uit Aziatische landen die zijn ge troffen door de vogelziekte. Ma leisië verbiedt de invoer van in gevroren gevogelte. Volgens de Vietnamese autori teiten zijn er dertien mensen ge storven door de uitbraak van de kippengriep. De WHO heeft daarvan drie gevallen ook be vestigd. In het verarmde Aziati sche land zijn tot dusver ook de $nige besmettingen van perso nen gemeld. Voor zover bekend zijn er twee types van het vogelgriepvirus die mensen kunnen besmetten. Het gaat om twee varianten van het influenza a-virus: H5N1 en H9N2. Het eerste geval van een menselijk besmetting werd in 1997 in Hongkong gemeld. ANP MOSKOU - Na de aankondi ging van de Amerikaanse presi dent Bush dat de Verenigde Sta ten een bemande vlucht naar de maan en Mars willen sturen, hebben Rusland en China giste ren eveneens laten weten derge lijke ambitieuze ruimteplannen te overwegen. „Voor het eind van het jaar wil len we een federaal ruimte vaartprogramma tot 2015 ont wikkelen en het is mogelijk dat dergelijke projecten daarin staan", zei N. Moisejev, de vice- directeur van de Russische Ro- saviakosmos ruimtevaartorga nisatie. In Peking maakte de Chinese Ruimtewetenschap en Techno logie Onderneming gisteren bekend dat het dit jaar tien sa tellieten zal lanceren. In 2010 willen de Chinezen een onbe mand voertuig op de maan laten landen. ANP/AFP/RTR anonze redactie buitenland BRUSSEL - Het extreemrecht- Vlaams Blok heeft gisteren mor het eerst het cordon sani- irevan de gevestigde partijen muien doorbreken. Het chris- n-democratische lid van het Oaamse regioparlement, feyts, nam samen met Blok- roorzitter Vanhecke zitting in (t bestuur van een petitieco- liié.dat 100.000 handtekenin- Qi wil verzamelen tegen het ligrantenstemrecht in België. ndejaren negentig kwamen al- Egevestigde partijen in Vlaan- Ifren overeen om op geen enke- t wijze samen te werken met Et Vlaams Blok. Voorzitter van Epetitiecommissie is de libera le Vlaamse Europarlementariër Beysen, die de splinterpartij Li beraal Appel oprichtte. Voorzitter Leterme van de Vlaamse christen-democraten (CD&V) zit in haar maag met de kwestie. Weyts informeerde hem niet over zijn stap. Leterme heeft hem uitgenodigd voor een gesprek. Het regionaal parle mentslid riskeert een royement. Overigens stemde het Vlaams Blok woensdag in het regiopar lement mee met liberalen en so cialisten voor een wijziging van het kiesstelsel. De twee rege ringspartijen ontkennen dat zij de noodzakelijke steun van het Blok verkregen door een voor stel voor het afnemen van over heidssteun aan racistische par tijen fors af te zwakken. ANP nonze redactie buitenland RAD - De Saoedische autori- eiten hebben in woestijngebied uilen enkele steden een aantal ainpen ontdekt die werden ge wikt voor het opleiden van ex- remisten voor terreuraansla- En. Een medewerker van het aoedische ministerie van Bin- enlandse Zaken heeft dat gis te gezegd. fcigens de bron stonden de onder leiding van twee Wig jaar gedode terroristen, fch Nasser el Dandani en Yo- p Salih Fahd Ala'yeeri. De op een lijst van ne- Al Qaeda-strijders die jerien gezocht na de vondst een wapenopslagplaats in vorig jaar. Hun ter- z°u zijn orders recht- - Ouders die onge- Mtzame kinderen in België intik op de billen geven, zou- m wel eens in de politiecel ®nen belanden. De Belgische «msbond bepleitte gisteren toelijk een strafrechtelijk '•rood op billenkoek. &n verbod moet het voor de gemakkelijker maken om vr n Sez'nnen aan te pak- Mishandelingen en ander groot probleem, ns de stichting die driehon- aangesloten ge- Vlaanderen en Brussel «egenwoordigt. ANP streeks hebben ontvangen van Osama bin Laden en betrokken zijn geweest bij de bomaansla gen van 12 mei in Riyad waarbij 35 doden vielen. Ala'yeeri bleek, nadat hij was gedood, een brief op zak te hebben van Bin Laden. De Saoedische autoriteiten ga ven al aan dat er wellicht Al Qaeda-kampen in Saoedi-Ara bië waren. De nu ontdekte woestijnkam pen zouden zijn opgezet om ex tremisten op te leiden in het gebruik van wapens en zelfver dedigingstechnieken en te trai nen voor het plegen van terreur aanslagen. AP Een bewaker volgt de demonstratieve mars in Basra. foto Atef Hassan/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - Tienduizenden Ira kezen demonstreerden gisteren in de zuidelijke stad Basra voor verkiezingen zoals geëist door de belangrijkste religieuze lei der van de sjiitische gemeen schap, grootayatollah Ali al Sis- tani uit Najaf. De protestmars verliep vreedzaam. De geestelijke verwerpt het Amerikaanse plan om leden van een tijdelijk Nationaal Assem blee te laten aanwijzen door re gionale notabelen in plaats van verkiezingen. De assemblee kiest een over gangsregering waaraan de Amerikanen de soevereiniteit overdragen. De demonstratie in het voorna melijk door sjiieten bewoonde Basra is het laatste bewijs dat veel van hen de oproep van Al Sistani voor een stembusgang steunen. Volgens de VS zijn ver kiezingen in Irak op dit moment nog niet mogelijk omdat de tijd ontbreekt en het niet veilig ge noeg is. ANP/RTR pe kleurenfoto's naar Aarde waarop het terrein van de Rode Planeet op een ongekend gede tailleerde wijze te zien is. De Spirit onderzoekt ook bodem en stenen en neemt monsters. Met spanning wacht de Nasa de 'historische gelegenheid' van vandaag af, als de Europese sonde Mars Express op 300 kilo meter hoogte over de Spirit vliegt. De Spirit 'kijkt' dan naar boven en de Mars Express 'kijkt' dan naar beneden. Deze waar neming uit verschillende per spectieven zal de onderzoekers volgens de Nasa veel gegevens verschaffen over de dynamiek van de atmosfeer. De Spirit is een vernieuwde ver sie van de robot Sojourner, die in 1997 als eerste over het op pervlak van Mars reed en spec taculaire foto's nam. De Spirit is ongeveer zo groot als een koel kast en weegt 180 kilogram. Hij kan dagelij ks 40 meter afleggen. In totaal zijn er nu vier succes volle landingen op Mars ge weest: twee met Viking-missies, een met een Pathfinder-missie in 1997 en nu de Spirit. Op 24 ja nuari moet nog een sonde op Mars landen: de Opportunity, een evenbeeld van de Spirit. Beagle De missie van de Europese Marssonde Beagle lijkt een mis lukking. De Beagle landde op eerste kerstdag op de Rode Pla neet, maar zond geen signaal uit naar Aarde of het moederschip. Talloze pogingen om via de Amerikaanse satelliet Mars Odyssey en radiotelescopen een teken van leven op te pikken, mislukten. ANP/DPA/RTR van onze redactie buitenland PASADENA - De Amerikaanse sonde Spirit is gisterochtend aan zijn eerste expeditie op de planeet Mars begonnen. De ruimtesonde landde tien dagen geleden op de Rode Planeet en zoekt onder meer naar sporen van water. Na een riskante tocht van de drie meter lange afrit van het landingsplatform raakte de ro bot de oppervlakte van Mars. De zes wielen van de Spirit rolden circa drie meter over de planeet voor de sonde tot stilstand kwam om zijn antennes in posi tie te brengen .Kortnall.00 uur zond de sonde de eerste opna men van zijn eigen lege platform en de eerste sporen die hij met zijn wielen op het Marsopper vlak had gemaakt. De Nasa laat de sonde twee tot drie dagen op deze plek staan. In die periode moet de robot de bo dem testen en voorbereidingen treffen voor verdere expedities. In het vluchtleidingscentrum in Pasadena is er dan tijd om met de robotarm van de Spirit te oe fenen en de instrumenten te controleren. R. Manning van Nasa noemde het 'een belangrijk keerpunt voor het project'. Voor ten min ste de komende 78 dagen onder zoekt de sonde zijn omgeving in de Gusev Krater. Wetenschap pers zijn ervan overtuigd dat er in deze krater een meer moet zijn geweest. De robot stuurde de afgelopen dagen al een groot aantal scher- Advertentie) MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS. NOVIB. STICHTING VLUCHTELING. TEAR FUND, -v, - 3 De hulporganisaties zijn in actie Help nu en geef www.giro555.nl SHO Den Haag Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5