Visie Veerse Meer zeer eenzijdig PZC Je zag hem langzaam afglijden PZC J0IKAU8:.. XTc-piOe^wer, mjisrooi,,,, Verkiezingen VS beginnen in Iowa en New Hampshiri Strijd Koerdistan gaat over olie grond en water Studie gaat vooral over recreatie 16 januari 1954 vrijdag 16 januari 2004 door Rinus Antonisse Ruim veertig jaar na het ont staan van het Veerse Meer is een fikse opknapbeurt ge wenst. Daarover bestaat geen verschil van mening. 'Een kwa liteitsimpuls' volgens de Stuur groep, die de gebiedsvisie Rondom het Veerse Meer uit bracht. Nodig om het Veerse Meer en omgeving toekomst te bieden. Aanvankelijk waren de ambi ties zeer hoog. Nieuwe bossen, natuur in de aanwaspolders langs de randen van het meer, een vast waterpeil, een kanaal van de Veerse Gatdam door Noord-Beveland naar de Ooster- schelde, Wolphaartsdijk een schiereiland tussen Veerse Meer en Schenge en nog zo het een en ander. Haagse bezuinigingen en beter kijken naar wat binnen redelij ke tijd (vijftien jaar) haalbaar is, maakten korte metten met de meeste ambities, blijkt uit de gebiedsvisie. Van een brede, ingrijpende her inrichting resteert weinig meer. Wat overblijft is een nadrukke lijk op de recreatie toegespitste visie, waaraan andere belangen - water, natuur, landschap, landbouw, verkeer - onderge schikt zijn. Geen probleem PvdA-gedeputeerde Gert de Kok (economie), die voorzitter is van de Stuurgroep, heeft met die eenzijdige benadering geen problemen. „De primaire func tie van het Veerse Meer is voor al de recreatie. Dat is ook de sec tor waar het gebied op draait", zegt hij. Niet voor niets is het Veerse Meer ontwikkeld en lan ge tijd beheerd door een recrea tieschap en niet, zoals in het Grevelingenmeer, door een na tuur- en recreatieschap. De gebiedsvisie doet denken aan een ouderwetse ruilverkave ling: één hoofdbelang (destijds de landbouw, nu dus de recrea tie), met in de marge enkele deelbelangen. De noodzaak om die deelbelangen ook aan te pak ken, vloeit vooral voort uit de gevolgen van de ingrepen ten be hoeve van de recreatie. Het is een eerlijker benadering om de gebiedsvisie een recreatievisie te noemen. Dat geeft de bedoe lingen juister weer. De Kok ontkent dat water, land bouw, natuur, landschap en in frastructuur ondergeschikt zijn, maar de feiten in zijn gebiedsvi sie liegen er niet om. Dat zal straks ook blijken uit de uitvoe ringsprogramma's die vanaf 2005 in gang gezet worden. Het is niet toevallig dat er drie van de negen zogenaamde 're creatieve hotspots' al nader zijn uitgewerkt: rondom Wol phaartsdijk, Oranjeplaat-Oran jepolder en de Veerse Gatdam. Vooruitlopend op de uitvoering van de visie, komt er in 2004 al geld op tafel voor negen projec ten (via de landelijke subsidiere geling gebiedsgericht beleid, SGB). Ook dat zijn allemaal projecten die direct te maken hebben met versterking van de recreatieve voorzieningen: verbetering fiets- en wandelverbindingen, opknap openbare steigers en ei landen, steiger aan de Veerse Gatdam, restauratie historische scheepswerf Arnemuiden (waar ook een cultuurhistorisch as pect aan zit). De oorspronkelijke gedachte om grote nieuwe kleibossen in te planten is losgelaten. Er is nog plaats voor bosuitbreiding aansluitend op bestaande bos sen: Veerse Bos, Schotsman, Goudplaat en de Piet. Van het idee om in de randpol- ders nieuwe pias-drasse natuur in te richten is niets meer terug te vinden, evenmin van het Jaco- bakanaal door de westkant van Noord-Beveland. Een doorlaat- rniddel in de Veerse Gatdam wordt niet meer nodig geacht. Beplanting op dijken en aanleg natuurvriendelijke oevers is ook zonder gebiedsvisie wense lijk. Nieuwe natuur komt er al leen op basis van vrijwilligheid. In het gebiedsplan West- Zeeuws-Vlaanderen is de ver plichting opgenomen om bij uit breiding van recreatie te zorgen voor de dubbele oppen-lakte aan nieuwe natuur. In de visie voor het Veerse Meer ontbreekt de verplichting 'rood voor groen'. Invoering van het voor een bete re waterkwaliteit, grotere na tuurwaarden én de watersport nodig geachte vaste waterpeil in het Veerse Meer, is uiterst twijfelachtig. De landbouw is ertegen, maar dat is niet doorslaggevend. Dat zijn vooral de kosten die ge moeid zijn met de aanpassing van de afvoer van het polderwa ter. Die zullen hoog zijn en er is geen geld voor. In elk geval niet van het Rijk, want dat heeft met de aanleg van het doorlaat- middel in de Zandkreekdam voorlopig genoeg euro's in het Veerse Meer gepompt. Niet alleen natuur en landschap (trouwens allebei van groot be lang voor de recreatie) komen er bekaaid af, ook de landbouw hoeft weinig te verwachten. Boeren zullen vooral grond moe ten afstaan voor uitbreiding van recreatie en wonen. Vrijwil lige kavelruil wordt gestimu leerd, mede door komst van een grondruilbank. Dat kan ook zonder gebiedsvisie prima. Hetzelfde geldt voor het opzet ten van een 'bedrijvennetwerk toekomstgericht ondernemen.' Dat er wat aan de verkeerssitua ties te Arnemuiden, Lewedorp en Wolphaartsdijk gedaan moet worden, staat buiten kijf. Met name een gevolg van de recrea tieve druk. Vervolmaken van de fiets- en wandelroutes en betere bewegwijzering dienen even eens het toerisme. Zelfs draaiing van de landings baan op vliegveld Midden-Zee land heeft een recreatieve ach tergrond: ruimte maken voor uitbreidingen. Gepolderd Wil er wérkelijk sprake zijn van een gebiedsvisie, dan is een evenwichtiger invulling van de verschillende belangen nood zaak. Gedeputeerde De Kok heeft ech ter aangegeven dat de visie in grote lijnen vaststaat; daar is lang genoeg in beslotenheid over gepolderd. De burger mag van hem nog wel 'goede sugges ties' indienen. door Henk van Zwol De staten Iowa en New Hampshire bijten op res pectievelijk 19 en 27 januari het spits af met de eerste voor verkiezingen in de aanloop naar de Amerikaanse presi dentsverkiezingen van 2 no vember. De twee kleine staten weten dan zoals gebruikelijk de ogen van de wereld op zich ge richt. Vanzelf zal dan ook de aandacht weer worden geves tigd op het systeem van de caucuses' en de 'primaries'. In Iowa kunnen kiezers door middel van een caucus hun voorkeur kenbaar maken. De ze getrapte verkiezingen moe ten er uiteindelijk toe leiden dat er gedelegeerden van de staat worden geselecteerd die naar de nationale conventie worden gestuurd. De eerste stap in deze volksraadpleging vindt op buurtniveau (pre cinct) plaats. Stemgerechtigde partijleden verzamelen zich op een be paald adres en maken daar hun voorkeur duidelijk. Aan hangers van de kandidaten gaan veelal als groep (caucus) bij elkaar staan in een van de hoeken van de zaal of huiska mer. Als een precinct in Iowa vier of meer afgevaardigden naar de caucus op gemeentelijk ni veau mag sturen, geldt een kiesdrempel van 15 procent. Wil een kandidaat voor de no minatie van de Democrati sche Partij een gedelegeerde uit dat precinct achter zich krijgen, dient hij dus ten min ste 15 procent van de stem men uit die buurt te vergaren. Scharen zich 19 januari in een precinct onvoldoende kie zers achter een kandidaat, dan krijgen die stemgerechtig den meteen de kans alsnog een andere kandidaat tes nen. Levendige discussie onderhandelingen kui dan in de kamer uitbreke een poging mensen overt? len een andere kandidas steunen en dus een ani hoek van de kamer op te; ken. Uiteindelijk mo door de trapsgewijze vei zingen volgens het caucus teem de gedelegeerden vu staat voor de nationale; ventie worden geselecte Op die conventie wordt presidentskandidaat n zen. New Hampshire In New Hampshire mag kiezer gedelegeerden vooi nationale conventie sele ren volgens het primara teem. Bij deze vorm van voorval zing - die in de meeste Am kaanse deelstaten voorkot kunnen stemgerechtig hun voorkeur duidelijk] ken door een stembiljet u vullen. In deze staat heeft de Dei cratische Partij gekozen v de zogenoemde Presiden' Preference Primary. In die riant kan de kiezer met zijn of haar voorkeur v een van de kandidaten t spreken. In de Delegate: lection Primary kiest het A toraat in een directe verk zing de gedelegeerden voor nationale conventie. De voorverkiezing in Ni Hampshire wordt gekt schetst als een 'closed pnn ry': alleen geregistreerde, den van de partijen mog deelnemen. Mensen die a als zodanig geregistr» staan, kunnen zich op verk zingsdag nog als Demoa tisch stemmer laten registi ren. Deelnemers aan het non natieproces van een and; partij zijn uitgesloten. MP Een autonoom Koerdistan bin nen een federaal Irak. Het is de droom van de Iraakse Koerden die ze willen realiseren via hun vertegenwoordigers in de Iraak se regeringsraad.. Turkije en Sy rië hebben de handen ineen ge slagen om -dat te voorkomen. Een 'eigen' sfapt wakkert het Koerdisch separatisme aan, zeg- gen de twee. Maar dat is niet de werkelijke reden. Noord Irak is een olierijk gebied, waarover bei de landen zeggenschap willen. door Fidan Ekiz Over de grenzen van de deel staten is binnen de Iraakse regeringsraad fel gedebatteerd. De vijf Koerden in de raad eis ten zelfstandigheid voor een aan tal door Koerden bewoonde pro vincies in het noorden. Die wens moet in een ontwerp grondwet voor Irak worden vastgelegd. Na weken gekrakeel zouden de Koerden nu voor een deel hun zin hebben gekregen. Een min of meer onafhankelijk Koerdisch gebied is een gruwel voor het samenwerkend Turkije en Syrië. Een merkwaardig bondgenootschap aangezien Tur kije goed bevriend is met Ameri ka en Israël, terwijl Syrië daar juist als vijand wordt gezien. Het is daarom interessanter om verder te kijken dan het 'geza menlijke' belang van beide lan den om een Koerdische staat te voorkomen. Syrië werpt zich nu op als trou we bondgenoot van buurland Turkije. Voor het eerst sinds 1949 bezocht het Syrische staats hoofd Bashar Assad deze week de Turkse leider Ahmet Necdet Sezer. De relatie tussen Turkije en Syrië is lange tijd uiterst slecht geweest. Geschilpunt was de Koerdische kwestie. Tot grote ergernis van de Tur ken steunde Syrië jarenlang de PKK en verleende het land on derdak aan zijn leider Öcalan. In 1989 dreigde Turkije zelfs met oorlog. Dat was echter niet de reden waarom Syrië Öcalan het land uitzette. De Syrische steun aan de Koerden was nooit gericht op het verwezenlijken van de Koerdische droom. Het was in eerste instantie een pres siemiddel om rechten op het wa ter in de Eufraat af te dwingen. De rivier is voor 98 procent in Turkse handen. Het water is ook nu een belangrijke reden voor Syrië om de betrekkingen met Turkije te verbeteren. De ri vier stroomt van Turkije via Sy rië naar Irak. Door de stuwdam men te sluiten kan het land Sy rië en Irak droogleggen. De voornaamste zorg van Tur kije is de controle over de Noord-Iraakse stad Kirkuk, en niet de dreiging van een autono me Koerdische staat. Zowel de Koerden als de Turken azen op de olierijke stad. De Koerden be schouwen Kirkuk als hun ge boortedorp en zien het gebied graag als hoofdstad van een Iraaks Koerdistan. De Turken wijzen erop dat Noord-Irak tot de Eerste Wereldoorlog door het Turks-Ottomaanse rijk werd overheerst, en dat Kirkuk voor 75 procent door Turkmenen werd bewoond. Niet alleen de Turken, maar ook de Koei'dische partijleiders Tala- bani en Barzani kijken verlek kerd naar het olierijke Kirkuk. De Koerden in de stad eisen aan sluiting bij een autonoom Koer distan. Een niet te onderschat ten uitgangspunt in de Koerdi sche eis voor een zelfstandige staat. De strijd om Kirkuk leid de zelfs tot een bloederige twist onder de Koerdische fracties. Wat willen de Koerden nu eigen lijk? In feite hebben de Iraakse Koerden al autonomie sinds de Golfoorlog in 1991. Ze eisen nu 'meer rechten en ze willen hun historische identiteit behouden'. Volgens de Irakese Koerden kun nen deze eisen blijkbaar alleen worden verwezenlijkt met een autonome staat. Als dat zo is, zullen straks ook de Turkmenen en de Arabieren een grote mate van zelfbestuur opeisen. Met een escalatie van de situatie in het noorden van Irak tot gevolg. Eenheid Toch 'gelooft de VS nog steeds in het behoud van de eenheid van Irak,' zei minister van Bui tenlandse Zaken Powell onlangs en reageerde daarmee op de waarschuwing van Syrië en Tur kije aan de Koerden. De vraag is nu echter of de Ame rikaanse invloed binnen de Iraakse regeringsraad zo ver reikt dat die eenheid ook feite lijk overeind blijft. GPD doorTuncay Uinibulak Luuk Kortekaas en Leo Roggeveen Een koperen hangslot aan het einde van een smalle trap in een onverlichte portiek flat in de Rozenburgstraat in de Haagse Schilderswijk. Achter deze deur woonde tot voor kort de zestienjarige Hage naar, een jongen van Turkse af komst, verdacht van het dood schieten van de adjunct-direc teur van het Terra College, Hans van Wieren. Hier kent iedereen de zestienja rige: „Een lieve jongen, een goe de jongen, maar je zag hem de laatste tijd afglijden. Het ging duidelijk niet goed met hem", vertelt een voormalige buurjon gen. De verdachte woonde zijn hele leven in deze buurt. Toen hij drie jaar was draaide zijn vader voor negen jaar de gevangenis in, veroordeeld voor moord in Duitsland. De jongen ging hier naar de ba sisschool De Driesprong. „Het was een slimme leerling, het kostte hem niet zoveel moeite", vertelt Ali Coskun (18), die bij hem op school zat, en om de hoek woont, in de 's Gravenzan- delaan. Coskun noemt zich 'een neef', een term die onder Turkse jongeren niet zozeer op directe familieverwantschap, als wel op een innige band duidt. De verdachte was een gewone Turkse jongen, zoals er zoveel opgroeien in Den Haag, met één belangrijk verschil: het gemis van zijn vader. Pas op zijn der tiende jaar zou hij met hem wor den herenigd. „Zijn vader was heel belangrijk voor hem, zijn grote voorbeeld. Hij deed ook al les met hem. Zijn vader dreef, eenmaal weer op vrije voeten, een café in de buurt. „Hij mocht daar ook komen drinken. Dat is heel ongebruikelijk in onze cul tuur," aldus de zus van Ali, die door de jongen liefkozend 'tan te' werd genoemd. Overal in de wijk valt te horen dat zijn vader zacht gezegd een vrije jongen was. Hij reed met mooie auto's door de buurt, had altijd geld in overvloed en gaf dat ook aan zijn zoon. Te laat Toch ging het met de opgroeien de jongen, inmiddels beland op het Simon Stevincollege, op school niet slecht - al was hij 'makkelijk afgeleid', iets wat de Een aantal leerlingen betuigde gisteren voor het Terra College hun steun aan de zestienjarige Hage naar, die ervan wordt verdacht adjunct-directeur Hans van Wieren te hebben neergeschoten. De politie dreef de demonstratie uiteen. foto Robert Vos/ANP laatste jaren erger werd. „Hij was geen fanatieke leerling, maakte nauwelijks aantekenin gen en huiswerk, maar pikte op wat nodig was. Hij kwam ook al tijd te laat,", aldus 'tante'. Heel anders keek de zestienjari ge aan tegen zijn grote passie, voetbal. Hij speelde bij Kranen burg BI en wordt door iedereen omschreven als groot talent. Bij Kranenburg kwam hij nooit te laat en sloeg geen training over. „Hij was echt heel goed, tech nisch en snel. Het was zijn droom om profvoetballer te wor den", zegt Ali. Het leven van de zestienjarige kwam volgens zijn omgeving weer totaal op zijn kop te staan toen zijn vader opnieuw met jus titie in aanraking kwam. Hij werd drie maanden geleden veroordeeld voor, zoals in de buur wordt verteld, het neer schieten van een zware jongen uit het Turkse criminele milieu in Dordrecht. Wederom ver dwijnt vader voor lange tijd ach ter de tralies. Zijn vrouw blijft achter met de zorg voor de twee meisjes en twee jongens. De zes tienjarige is de oudste en moet de vaderrol overnemen. Het gezin verlaat de Rozenburg straat voor een huis elders in de Schilderswijk, maar deze omge ving blijft het thuis van de jon gen. „Zijn moeder is echt een schat", zegt 'tante. „Ze had al les voor haar kinderen over, ter wijl het voor haar natuurlijk een verschrikkelijke tijd was om dat ze er helemaal alleen voor stond. De jbngen hield daar nau welijks rekening mee: hij gaf haar regelmatig een grote mond. Het is wellicht een eerste teken dat het mis met hem aan het gaan is. Dat zou versterkt zijn door 'ver keerde vrienden'. De jongen gaat drinken en xtc gebruiken. Die combinatie lijkt bij hem nog harder aan te komen dan bij de gemiddelde gebruiker: Als hij deze mix tot zich neemt, raakt de zestienjarige helemaal van de wereld. „Dan viel er geen zinnig woord met hem te wisselen." Hetzelfde zou gebeurd zijn op die fatale dinsdag de dertiende. Hem hangt een schorsing boven het hoofd. Hij zou te vaak te laat zijn gekomen en bovendien een paar keer betrapt zijn bij het blowen op het toilet. Eén van die keren zou hij in zijn nek gegrepen zijn door een van de di recteuren. „Dat vond hij de ul tieme vernedering", zegt Ali. „Toen heeft hij al gezegd: die vent gaat er aan. Maar er zijn wel eens meer jongens die iets zeggen. Maar alleen al het feit dat die schorsing dreigde was een aantasting van zijn eer. Daar tillen wij Turken heel zwaar aan." Een buurmeisje van de verdach te vertelt dat hij bovendien opge stookt is door zijn vrienden. „Hij is een goede vriend van mijn broer", zegt zij. „Mijn broer vertelde een paar weken geleden dat hij de ad junct-directeur neer wilde schie ten omdat hij hem op school weer belachelijk had gemaakt. Daarop hebben zijn Turkse en Marokkaanse vrienden hem uit gelachen. Ze zeiden tegen hem dat zij dat van een watje als hem niet verwachtten." „Toen heeft hij tegen hen ge zegd dat hij zijn woord zou hou den. Iedereen ging dan weer la chend uit elkaar. Later hebben zijn vrienden hem daarmee vaak geplaagd. Hij is een keer woedend weggegaan en heeft hen ook uitgescholden. Ik denk dat hij het toen in zijn hoofd heeft gehaald om het woord bij de daad te voegen en een pistool heeft gekocht. Om zijn aanzien op school en bij zijn vrienden hoog te houden, heeft hij de le raar doodgeschoten." Moed Voor zijn daad zou de jongen zich moed in hebben gedronken met een fles whisky, in combina tie met xtc: de eerder genoemde fatale cocktail. Om kwart over één rent hij de kantine van het Terra College binnen. De leerlin gen kijken verschrikt op en den ken in eerste instantie dat de zes tienjarige een grap maakt. Tot hij de trekker overhaalt en zijn slachtoffer ineenzakt. GPD STORM - Er woedde gisteren en afgelopen nacht een zware storm over het land. Zo'n zwa re storm was sinds februari van vorig jaar niet meer voor gekomen. Er werden windsto ten van meer dan honderd ki lometer per uur gemeten. Op de Westerschelde raakte een sleepbootje in moeilijkheden. WITTE POKKEN - De verlo ven van de in Den Haag en om streken woonachtige en gele gerde militairen zijn ingetrok ken. Ook ziekenhuis Bronovo is gesloten voor bezoekers van de patiënten. Deze maatrege len zijn getroffen omdat er in Den Haag een witte- pokk epidemie heerst. GOOCHELAAR-Een gooi laar heeft wachtende aulojj bilisten gisteren vermaakte zijn trucs. De mensen n\ aan boord van de Koni^ Emma die wass vastgelopen! gen de Zuid-Bevelandsekra SCHEREN - Kappen mo? van nu af aan elektns scheerapparaten verkopea kapperszaken wordt eri ruimte gereserveerd voor te tige klanten die zich daan elektrisch kunnen scherc geschoren kunnen worden. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax-(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst; 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur, Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldtee toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal; 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post gek* toeslag, E-mail: lezersserviceêpzcnl Beëindiging van abonnement? uitsluitend schriftelijk, 1 maane^ het einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief®*' Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders wor«n uitgevoerd overeenkomstig da Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Reflf- voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties; maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00uu. Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kIWv" Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertentie»' Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adv Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conW aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordl geo™ (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante® ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvu 0i( tjTjjjr 4 de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk mow Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot uueqener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4