>zc europact verdeelt kabinet Chef supermarkt moet cel in voor aanpak dief met traangas Gedetineerde die celmaat weigert moet in isolatie Verbazing over aanhouding beheerder kinderboerderij Optreden officieren justitie is zakelijk Overvaller mishandelt hoogbejaarde winkelier 'mdaag overleg over gang naar Europees Hof van Justitie Help slachtoffers aardbeving Iran! Giro 555 Netto-inkomen werknemer stijgt Mobieltje tast gezondheid niet aan Bruinvis spoelt steeds vaker aan Parkeercontroleurs gestraft Invoering ov-chipkaart gaat door vrijdag 16 januari 2004 ^.riartie binnenland - Een 88-jarige winke- jin Breda is gisterochtend in zaak overvallen en ernstig shandeld. roenhij de winkel uitkwam. Zij onderzoekt of de 27-jarige verdachte ook de dader is .van zes eerdere overvallen op twee banken en vier winkelbedrijven de laatste twee weken in Breda. Twee politiemannen in een onop vallende auto zagen van een af stand dat de man het winkeltje in de Van Goorstraat binnen ging- Zijn signalement vertoonde overeenkomsten met het signale ment van de man die in Breda eerder overvallen had gepleegd. Daarom nam de politie pools hoogte. Door een kleine opening in de etalage zagen de agenten het slachtoffer op de grond lig gen. Meteen daarna kwam de da der naar buiten. De winkelier is met botbreuken, hoofdletsel en diverse kneuzin gen naar het ziekenhuis ge bracht. De politie heeft direct een Team Grootschalige Opsporing van tien rechercheurs samengesteld en is begonnen met een buurt en sporenonderzoek. Of de ver dachte iets heeft buitgemaakt staat nog niet vast. Volgens de politie was hij niet bewapend. ANP „meredactie binnenland ÏKHAAG - Het kabinet over zit om, net als de Europese „jissie, naar het Europees lf van Justitie te stappen om schending van de EU-begro- t m te klagen. Vandaag mit het kabinet hierover. pistor Zalm van Financiën is 'N'-baas blij iet drugsbeleid EX HAAG - Het is goed dat Nederlandse regering pro- trt de aanwezigheid van kof shops in de omgeving van holen terug te dringen. Dat j directeur A. Costa van de iodc, de organisatie van de Naties voor de bestrij- ng van drugs, gisteren na af- een gesprek met Twee- Kamerleden. de jaren zeventig en tachtig het vrije koffieshopbe- van Nederland uit de hand lopen", zei hij. „Internatio- maakten we ons daar zor- Zeker omdat er steeds cannabis wordt ver- Het is goed dat er nu een komt." feta zei heel positief te zijn Ehet Nederlandse preventie- voorlichtingsbeleid voor sgs. Volgens hem kunnen an- trelanden daarvan leren, ij is echter niet te spreken over igrote productie van xtc in Ne- iland. Nederland moet daar tenger tegen optreden, vindt IMP er volgens ingewijden voorstan der van om zich bij de Europese Commissie aan te sluiten. Die besloot deze week tot een gang naar het hof omdat de EU-minis- ters van Financiën in meerder heid hebben geweigerd om Frankrijk en Duitsland aan te pakken wegens hun te hoge be grotingstekort. Volgens de Commissie is dat in strijd met het stabiliteitspact, dat bepaalt dat EU-lidstaten een tekort van maximaal 3 pro cent van hun bruto binnenlands product mogen hebben. Zalm was als een van de weinige EU-ministers fel voorstander van het aanpakken van Duits land en Frankrijk. De WD-bewindsman vindt het dan ook voor de hand liggen dat Nederland eveneens naar het Eu ropees Hof van Justitie stapt. Of hij voor die opvatting voldoende steun krijgt in de ministerraad is nog onduidelijk. Bot Met name minister Bot van Bui tenlandse Zaken leek tot dusver niet zo enthousiast over juridi sche procedures tegen Duits land en Frankrijk, omdat die de relatie met de twee grootste EU-lidstaten zouden kunnen verslechteren. Volgens zijn woordvoerder vindt Bot het 'pri ma' dat de Europese Commissie nu naar het hof gaat. Maar of Bot ermee akkoord gaat dat Nederland dat ook doet, wil de woordvoerder niet zeggen. „Vrijdag zal blijken welke op stelling het kabinet kiest." Werkgeversorganisatie VNO-NCW is niet blij met een eventuele aanklacht door het ka binet. Volgens een woordvoer der van de belangenorganisatie is dat 'slecht voor de Nederland se positie in de EU, slecht voor de Nederlandse economie en slecht voor de Nederlandse be drijven'. ANP Directeur doodgestoken DELFT - De 56-jarige di recteur van een schoon maakbedrijf aan de Nijver- traat in Delft is gis termiddag doodgestoken in zijn kantoor. Dat heeft een woordvoerder van de poli tie gisteren gemeld. van de middag zou de dader op het kantoor zijn aangekomen en in ge sprek zijn gegaan met de di recteur. een woordenwisseling trok de man een mes en stak de directeur neer. Op wg naar het ziekenhuis be zweek die aan zijn verwon dingen. De politie heeft nog geen aanhoudingen verricht. Het is nog onduidelijk wat het motief van de dader is. öe politie weet ook nog met of de dader wellicht een werknemer of ex-werk nemer van het bedrijf is. AVP Op het erf van een kinderboerderij in Baarn wordt gezocht naar stoffelijke resten. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie binnenland BAARN - Verbazing overheer ste gisteren in Baarn, waar de politie mogelijk is gestuit op de stoffelijke resten van het vermis te echtpaar Müller-van der Vel de. Buren zijn verbaasd over de aanhouding van de 'zorgzame' beheerder van de kinderboerde rij waar de politie spit naar de resten. Kennissen van het echt paar zijn verbaasd over het vol gens hen lakse optreden van de politie. Vier jaar geleden verdwenen Christiaan Johannes Müller (69) en Ria Müller-van der Velde. Eind november kwam het poli tieonderzoek op gang nadat mis daadverslaggever Peter R. de Vries de zaak op verzoek van buurtbewoners had voorgelegd aan de politie en een familielid aangifte had gedaan van vermis sing. Twee keer eerder probeerde de buurvrouw van het echtpaar de politie te interesseren voor de mysterieuze verdwijning. De laatste keer was afgelopen zo mer, zonder resultaat. Het was in november de zoon van een ouder echtpaar in de Rem- brandtlaan die het initiatief nam. „Maar we spraken er in de buurt al die jaren over", zegt de vrouw die het echtpaar Müller als buurtgenoot meer dan vijf tien jaar kende. Klooster Het echtpaar was vertrokken naar België, Ria Müller zat daar in een klooster, vertelde de 59-jarige beheerder van de kin derboerderij aan zijn voormali ge buurtgenoten. Hij paste op de verlaten woning in de Rem- brandtlaan. „Dat deed-ie goed en vaak. Hij maaide het gras, zorgde dat 's avonds het licht brandde en met kerpt een ster voor het raam hing", aldus de buurtgenote. Hoewel de poes thuis was en de auto voor de deur stond, was het vermeende vertrek naar België logisch te verklaren. „Christi aan Müller zocht naar het juiste geloof. Het eind van het millen nium naderde, hij geloofde dat het eind van de wereld nabij was", zegt de buurvrouw. Ook de politie ging ervan uit dat het echtpaar zich in België bij een streng religieuze gemeenschap had aangesloten. De woning waar het echtpaar tot vier jaar geleden woonde was gisteren nog steeds afgezet met politielint. Hetzelfde geldt voor kinderboerderij Canton en de woning van de aangehouden beheerder in de Tulpstraat er te genover. De beheerder van het naastgele gen Cantonspark zegt dat de 59-jarige maandag, dinsdag en zelfs woensdag nog op de kinder boerderij was. Het speurwerk verhinderde hem om de eenden, kippen, vogels, varkens, geiten en hamsters te voeren. De poli tie heeft zich daar inmiddels over ontfermd. „Hij was gek op de beesten. Hij doet nog geen vo gel of konijn kwaad", aldus ge pensioneerd parkbeheerder Hartgers over de aangehouden man. ANP TER. Die ME- f3EC3 >e IJ pi door Wietske Koen EMMELOORD - De bedrijfslei der van de C1000 in Emmeloord heeft dinsdag zeven uur in de cel gezeten, omdat hij met traan gas een agressieve winkeldief te lijf ging. Deze dreigde de vader en de broer van de bedrijfslei der neer te steken. Het trio lever de de 48-jarige dief, een junk en veelpleger, af bij de politie. De man kwam tegelijk met de be drijfsleider weer vrij. De dief, die een lang strafblad heeft, wilde 's ochtends de super markt binnen. Eigenaar Sybolt Greidanus verzocht hem vrien delijk te vertrekken. „De man had een winkelverbod, en niet alleen bij ons." Maar in plaats van zijn hielen te lichten, open de de man zijn jas om een 30 cen timeter lang mes tevoorschijn te halen. Hij dreigde ermee rich ting eigenaar en de inmiddels ter plaatse gekomen zoon. De an dere zoon, de bedrijfsleider, sprong achter hen vandaan en spoot - om hem uit te schakelen - de man traangas in het ge zicht. „Hij verdedigde ons, om dat die man ons aan het mes wil de rijgen", aldus eigenaar Grei danus. De veelpleger wilde weglopen, maar hij struikelde. In zijn val haalde hij met zijn mes uit naar een zoon, die een messteek in zijn broek opliep. Toen zijn ze met z'n drieën bovenop de man gesprongen. De Greidanussen hielden hem in bedwang tot de politie kwam. Huis van bewaring Daarna volgde verhoor in het kantoortje bij de zaak. Na ander half uur vroeg eigenaar Sybolt zich af waar zijn zoon Simeon, de bedrijfsleider, eigenlijk uit hing. Die was mee naar het bu reau, kreeg hij van een agent te horen. Later op de middag leek het er even op dat zijn zoon naar het huis van bewaring in Lelystad gebracht zou worden. „Maar daar zijn ze toch op terug gekomen", vertelt de super markteigenaar. Met een pro- ces-verbaal voor het in het bezit hebben en gebruiken van een verboden wapen kwam hij thuis. advertentie MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB. STICHTING VLUCHTELING. TEAR FUND, De hulporganisaties zijn in actie Help nu en geef www.giro555.nl SHO Den Haag AMERSFOORT - De meeste werknemers zien in januari hun netto maandinkomen gering stijgen. Mensen met een minimum of modaal inkomen krijgen er gemiddeld 10 eu ro bij. De hogere inkomens gaan er daarentegen 2 tot 10 euro op achteruit. Dat heeft de grootste salarisverwerker van Nederland, Raet, gisteren bekendgemaakt. De werkgevers kunnen dit jaar rekenen op een meevaller De loonkosten voor oudere werknemers dalen licht, aldus Raet. ANP DEN HAAG - Recent onderzoek geeft geen aanwijzingen dat mobiele telefoons schade aan de gezondheid kunnen veroorzaken. Ook is niet aangetoond dat C2000, het com municatiesysteem voor de hulpdiensten, slecht is voor de gezondheid. De Gezondheidsraad concludeert dat in zijn gisteren ver schenen jaarbericht 2003. Volgens de raad zijn diverse on derzoeken waaruit blijkt dat mobiele telefoons schadelijk zouden zijn, niet deugdelijk uitgevoerd. ANP TEXEL - Op Texel zijn het afgelopen jaar 27 bruinvissen gestrand, waarvan een nog levend. Dat is veel meer dan het gemiddelde van de afgelopen tien jaar (ruim zeven per jaar). Het hoogste aantal aange spoelde bruinvissen per jaar tot dusver was veertien. Dit meldde gisteren Ecomare, het centrum voor Wadden en Noordzee op Texel. Ook in het Deltagebied en langs de Hollandse kust zijn meer bruinvissen aangespoeld. Verder is het aantal zicht- waarnemingen langs de Nederlandse kust vorig jaar dui delijk gestegen. ANP HAARLEM - De gemeente Haarlem heeft acht parkeer controleurs voorwaardelijk ontslag aangezegd. Als zij nogmaals in de fout gaan, worden ze ontslagen, maakte de gemeente gisteren bekend. De acht hebben zichzelf en collega's bevoordeeld door on terecht parkeerboetes in te trekken. In december bleek dat elf van de 33 Haarlemse parkeercontroleurs onterecht boetes hadden ingetrokken. Van drie kon niet worden aan getoond dat zij dit bewust hadden gedaan. ANP UTRECHT - De invoering van de landelijke chipkaart voor het openbaar vervoer gaat toch door. De Nederland se Spoorwegen willen nu wel investeren in het systeem dat al het betalingsverkeer van deze kaart regelt. Dat heeft een woordvoerder van Trans Link Systems ge zegd. Dit bedrijf regelt de invoering van de chipkaart. De NS weigerden eerder tientallen miljoenen euro's in het project te stoppen, omdat een aantal vervoerbedrijven onvoldoende garanties wilden geven het systeem daadwer kelijk te gaan gebruiken. Alle vervoerders hebben echter gisteren voldoende garanties gegeven. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Hoofdofficier L. de Wit van het Openbaar Mi nisterie in Amsterdam maakt zich zorgen over de personifica tie in strafzaken. Volgens De Wit wordt het optreden van offi cieren steeds meer als een per soonlijke strijd gepresenteerd in plaats van het zakelijk afhande len van een zaak. De Wit ziet hierin een mogelijke oorzaak voor de bedreigingen aan het adres van officier van justitie K. Plooy, die namens het OM in Amsterdam de zware cri minaliteit bestrijdt. Plooy wordt al een half jaar zwaar be veiligd omdat criminelen het op zijn leven hebben voorzien. De Wit deed zijn uitlatingen gis teren bij de presentatie van het meerjarenplan van het parket Amsterdam. De hoofdofficier wilde niet in gaan op de bedreigingen en be veiliging van Plooy, maar kon het niet laten respect en bewon dering uit te spreken voor zijn officier. „Plooy blijft zijn werk als offi cier uitstekend doen. Het gaat ijaér omstandigheden goed met hem", zei De Wit. Onlangs werd duidelijk wie ach ter de voorgenomen moordaan slag op Plooy zou zitten. Het lan delijk parket, dat het onderzoek leidt, wil een afspraak maken met een criminele getuige om de verdachte te vervolgen voor de geplande aanslag. Het college van procureurs-ge neraal moet toestemming geven voor zo'n deal, maar weigert dat. ANP De messentrekker werd rond de ze tijd ook vrijgelaten. Hem wor den twee pogingen tot moord ten laste gelegd. „Niet te gelo ven", vindt Sybolt. Simeon wil nu dat zijn proces-verbaal wordt verscheurd, want hij wil niet voorkomen en al helemaal geen strafblad. Wel wil hij een boete betalen voor het bij zich dragen van pepperspray. GPD door Monica Beek ROTTERDAM - Gedetineerden die weigeren te verhuizen naar een tweepersoonscel, worden in de regio Rotterdam maximaal twee weken opgesloten in een isoleercel. De vier gevangenis sen in de Rijnmond die meedoen met de proef gebruiken de iso leercel als stok achter de deur. Berichten daarover worden ge kruist door het plan van minis ter Donner van Justitie nog meer dan twee mensen in één cel te plaatsen. In de penitentiaire inrichting De IJssel, die 48 van de 120 meermanscellen in de Rijnmond herbergt, weigerde ongeveer tien procent van de geselecteer de gedetineerden met een ande re gedetineerde in één cel te zit ten. „Maar de meesten kozen binnen een paar dagen eieren voor hun geld", zegt directeur G. Bakx van De IJssel. Eén gede tineerde hield zijn protest vijf dagen vol. Bakx is ook project leider voor de invoering van meermanscellen in Rijnmond. Voorzitter L. Diepenhorst van de toetsingcommissie zet vraag tekens bij de methode. „Ik kan me voorstellen dat weigeren niet genoeg reden is voor de iso leercel." Diepenhorst verwijst gevangenen die willen klagen door naar de commissie van toe zicht van de gevangenis en even tueel de raad van strafrecht. Rijnmond is een van de zeven re gio's waar sinds begin novem ber een half jaar lang met meer manscellen wordt proefge draaid. Alleen uit Limburg komen ook geluiden dat gedetineerden niet staan te trappelen voor deelna me aan de proef. Wie in Sittard of Maastricht weigert, krijgt te maken met een strikter regime. Volgens minister Donner van Justitie kan het experiment met twee gedetineerden op één cel worden uitgebreid naar drie of zelfs vier per cel. De Kamerfrac ties van CDA, WD en LPF steu nen de bewindspersoon in dat voornemen. Een verdere uitbrei ding zou op den duur extra ruim te scheppen voor tweeduizend gedetineerden De proef met twee op één cel wordt in mei of juni geëvalueerd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3