Dorpshuis is nooit winstgevend PZC Minder vallen en zachter landen laad hoort partijen n ziekenhuisconflict Voorlichting over omgaan met rouw Scheerder Jo Hage neemt afscheid van Ouwerkerks trefpunt Gestolen auto snel terug Thoolse gebouwen brandveilig Drankrijdster in Wemeldinge LPF ondersteunt verzoek 3VO Fietser op kruising aangereden Jas gestolen bij tandarts lezers schrijven Musschengilde weekenddiensten agenda Twaalfjarige zwaargewond Help slachtoffers aardbeving Iran! Giro 555 113 vrijdag 16 januari 2004 „OïERKERK - Dorpshuisbe- heerder Jo Hage (66) in Ouwer- terk stopt ermee. Hij heeft - verdeeld over twee perioden - meer dan zeventien jaar het be- j^r gevoerd in dit ontmoe tingspunt. Hij gaat het missen, al die contacten. Anderzijds nil hij nu toch vooral van al die verplichtingen af en de tijd aan zichzelf hebben. Die verplichtingen zijn de afge lopen jaren alleen maar meer geworden. Het dorpshuis is vijf avonden per week in gebruik en met regelmaat ook overdag. Volgens Hage is het een spre kend voorbeeld van een sociaal ontmoetingspunt voor alle la- van de bevolking in het r, Hij hoopt van harte dat dëgemeente het belang van het behoud daarvan voor ogen houdt bij alle discussies over het inkrimpen van het aantal accommodaties op elke kern, een nog breder gebruik van een dorpshuis en over het afstoten van alle gemeentelijke dorps- i aan een organisatie als woningcorporatie Zeeuwland. Ik ben bang dat het dan toch akelijker zal worden, met kans op stijging van de tarie ven", zegt Hage. Leefbaarheid Pereoonlijk ziet hij liever dat ce gemeente haar verantwoor delijkheid houdt voor de dorps- l Dat acht hij meer in het belang van de leefbaarheid. Vol- sns hem is de exploitatie van een dorpshuis nou eenmaal niet winstgevend te maken. Ook inkrimping van accommo daties heeft hij zo zijn beden- i. Van Ouwerkerk heeft i niet het idee dat ze hier 'ooven hun stand' leven. Naast het dorpshuis is er de 'serkzaal, een sportkantine en ce school, maar het barst er ook van de activiteiten. De Jo Hage bij het dorpshuis waar hij meer dan zeventien jaar het beheer voerde. ouderengym, de toneelgroep, de ANBÓ, de koersbalvereni- ging, de dartclub, de ouderen- soos, de biljartvereniging en de muziekvereniging maken weke lijks gebruik van het dorps huis. Daarnaast wordt de zaal veelvuldig een avond of dag ver huurd voor regionale groeperin gen, bedrijfsbijeenkomsten, theatervoorstellingen en begra fenissen. Soms vergt het be hoorlijk wat passen en meten om alle aanvragen te kunnen honoreren. Zo druk was het begin jaren tachtig nog niet. Het was voor al Hages echtgenote Riet die toen voor het beheer van het dorpshuis koos. Zelf was hij toen nog werkzaam als onder houdsmonteur bij Geveke. 's Avonds en in het weekend werkte hij mee en allengs raak te hij zelf ook steeds meer bij het beheer betrokken. Na veer tien jaar vonden ze het welle tjes en namen andere beheer ders het stokje over van het echtpaar Hage. Eind 2000 deed de Stichting Dorpshuis weer een beroep op Hage. die inmiddels met de vut was gegaan. Er was op dat mo ment niemand te vinden voor het beheer en zomaar de deur gesloten houden was toch ook geen optie. Of Jo Hage hen voor een jaartje uit de brand kon hel pen? Hij stemde toe, want Ou werkerk kon inderdaad niet zonder dorpshuis en het con tact met al die verschillende dorpsbewoners had hem altijd aangesproken. Inmiddels zijn het alweer ruim drie jaartjes geworden en nu vindt Hage het toch echt welle tjes. Niet vanwege al die discus sies rond beheer, inkrimping of juist uitbreiding van de dorps huizen, maar wel omdat het werk in korte tijd flink is toege nomen. Bovendien is er naast al die gebruikersuren ook ach ter de schermen altijd veel te doen. Inkoop, schoonmaak en administratie horen er tenslot te ook bij. Bijna een jaar gele den liet Hage al weten per 1 ja- foto Marijke Folkertsma nuari 2004 echt te zullen stop pen. De Stichting vond te elf der ure opvolgers, het echtpaar Eric en Elly de Crom uit Ouwer kerk. Of Hage dan toch nog een maandje extra wilde blijven om deze mensen in te werken. Dat doet hij met plezier om straks met een gerust hart de zaak te kunnen overdragen. Een goed functionerend dorps huis is tenslotte een eerste ver eiste op dit dorp Dat weet hij zelf maar al te goed als doorge winterde Ouwerkerker. COLIJNSPLAAT - Een auto die gisterochtend rond drie uur gestolen werd in Colijnsplaat, is korte tijd later door een krantenbezorger teruggevonden nabij de Zeeland- brug. De autoradio en boxen waren eruit gehaald. De eige naars van de auto, wonend in de Voorstraat, hadden de diefstal meteen opgemerkt. Ze werden wakker van het startende geluid van hun wagen en alarmeerden direct de politie. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen heeft in de laatste weken van 2003 steekproefsgewijs dertien open bare gebouwen gecontroleerd op brandveiligheid. Dat ge beurde onaangekondigd in onder meer scholen, kerken en horecagelegenheden. Ze bleken allemaal aan de brandvei ligheidseisen te voldoen. Dit jaar wil de gemeente op nieuw controleren. WEMELDINGE - Een 40-jarige automobiliste uit de ge meente Kapelle is woensdagavond op de Wemeldingse Zandweg in Wemeldinge aangehouden wegens rijden on der invloed. De vrouw bleek 2,4 keer de toegestane hoe veelheid alcohol te hebben gedronken. TERNEUZEN - De Temeuzense LPF-fractie ondersteunt het verzoek van verkeersorganisatie 3VO om een onder zoek naar de behoefte aan invalidenparkeerplaatsen in de gemeente. Raadslid C. Freeke pleit voor de aanwezigheid van vol doende parkeerplaatsen voor invaliden. Niet alleen in al le kernen, maar ook op de juiste plaats. Hij wijst in een brief aan de gemeente op een hele waslijst aan klachten en wensen die de 3VO-afdeling Sas van Gent-Axel heeft ontvangen met betrekking tot parkeerproblemen voor in validen. „Gelet op de berichten uit de samenleving moe ten op de kortst mogelijke termijn de gewenste parkeer plaatsen worden aangelegd." MIDDELBURG - Een 66-jarige Middelburgse fietser is gisterochtend rond half elf aangereden door een personen auto. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Lange Noordstraat Hofplein in Middelburg. De vrouw kreeg op de kruising geen voorrang van een 30-jarige automobi list uit Rotterdam. Ze hield aan het ongeluk een gekneus de voet over en is voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. GOES - Uit de wachtruimte van een tandartsenpraktijk in Goes is gisterochtend rond half tien de jas van een 70-jarige man uit de gemeente Reimerswaal gestolen. In de jas zaten een paar handschoenen en autosleutels. rftolf Bosboom Het lot van de Raad van racht en Advies van de Oos- heldeziekenhuizen wordt ïnde week duidelijk. De Ivoor Maatschappelijke Re- ig en Verantwoording I dan de betrokken partijen de bestuurscrisis. Raad van Toezicht wil af van Schuitevoerder, momenteel enige lid van de Raad van itaur, Volgens voorzitter Geluk wilde Schuitevoerder se de nieuwe voorzitter van van Bestuur worden, lopen procedure die werd ge- om een nieuwe voorzitter redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a «ÖOABZIERIKZEE lel: 0111 -454647 fe'0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) RfflKleemans MPankow Soesman ,J*tBoogert (sport) CENTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES *10113)315500 [,l: «113)315669 "Rail: redactie@pzc.nl internet ^•pac.nl E-mail: web@pzc.nl ^klachten: ^231231 •maandag t/m vrijdag ge- Jen«Je de openingstijden; ®-r%tot 12.00 uur te vinden, als opvolger van de in oktober vertrokken J. Broertjes, zou daardoor zijn gefrustreerd. Schuitevoerder had wat de Raad van Toezicht betreft wel mee kunnen doen aan de proce dure. Het voorgenomen ontslag heeft tot grote beroering geleid in de organisatie. Veel medewerkers zijn juist tevreden met de huidi ge directeur. Ook wordt ge vreesd dat de interim-manager, die de Raad van Toezicht al klaar heeft staan, een onnodige reorganisatie doorvoert. Schorsen De Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording heeft onder meer de bevoegd heid (leden van) de Raad van Toezicht te schorsen en ont slaan. Alvorens een standpunt wordt ingenomen, krijgt zowel de Raad van Toezicht als de Raad van Bestuur, in de persoon van Schuitevoerder, volgende week dinsdag de gelegenheid zijn visie op de gebeurtenissen te geven. „We proberen zo veel mogelijk feiten boven water te halen en geruchten uit te schakelen", zegt voorzitter I. Stroo van de Raad voor Maatschappelijke Re kening en Verantwoording. „We horen hen apart. Daarna bera den we ons op wat ons te doen staat." Stem De Raad is een omvangrijke groep met representanten van al lerlei maatschappelijke stromin gen. Ook vertegenwoordigende organen binnen het ziekenhuis, zoals de ondernemingsraad en de medische stafvereniging, heb ben erin een stem. De Stichting Oosterscheldeziekenhuizen is een van de weinige organisaties die boven de Raad van Toezicht nóg een controlerend orgaan hebben. De ondernemingsraad (OR) heeft inmiddels besloten de voor genomen handtekeningenactie af te blazen. De OR heeft ervoor gekozen zich vooral te richten op goede voorlichting aan de me dewerkers van het ziekenhuis. „Een handtekeningenactie vraagt veel tijd van de OR en zal op het verdere verloop van deze kwestie geen invloed hebben", zegt voorzitter C. Tanis. „Veel personeelsleden hebben monde ling hun steun laten blijken aan de Raad van Bestuur en de OR." door Ali Pankow BRUINISSE - De Werkgroep Vorming en Toerusting van de Hervormde en Gereformeerde gemeenten op Schouwen-Duive- land, Tholen en Sint Philipsland geven op twee bijeenkomsten voorlichting over het omgaan met rouw. De avonden worden gehouden in de Gereformeerde kerk in Bruinisse. De toelichting op het thema rouwverwerking wordt ver zorgd door theologe en uitvaart- ondernemer Lieke Bosvelt. Op dinsdag 27 januari gaat zij in op de wijze van afscheid nemen bij overlijden. Soms, bij een langdu rig ziekbed, kunnen nabestaan den zich voorbereiden op dat af scheid en kan het ook bij leven nog plaatsvinden. Veel vaker echter komt overlijden onver wacht. Bosvelt geeft toelichting op de wijze hoe dan afscheid kan worden genomen. Tijdens de tweede bijeenkomst op dinsdagavond 17 februari komt het onderwerp 'kinderen en rouw' aan de orde. Zij gaat dan in op vragen over kinderen wel of niet meenemen naar een uitvaart, rouw bij kinderen, over hoeveel kinderen wel of nief begrijpen van wat er bij een uitvaart gebeurt. Vanuit de be hoefte kinderen te beschermen tegen pijn en verdriet hebben mensen vaak de neiging hen bij een overlijden of uitvaart weg te houden Ook op dat onderwerp zal Bosvelt nader ingaang. De voorlichtingsavonden op 27 januari en 17 februari beginnen om 19.30 uur. door Ron Magnée DOMBURG - Steeds meer oude ren willen langer zelfstandig blijven wonen. De kans op onge lukjes neemt daarbij toe. Oude ren vallen sneller en kunnen dan lange tijd uit de running zijn. Speciaal voor deze ouderen is er in de gemeente Veere een cursus ontwikkeld: 'Blijf in Ba lans'. Blauwe plekken, een flinke schaafwond of een arm die maanden na een valpartij nog steeds pijn doet. Een valpartij heeft bij ouderen vaak flinke ge volgen. Het genezingsproces ver loopt doorgaans trager dan bij de jongere generatie. Terwijl er veel te doen is om dergelijke val partijen te voorkomen. De cur sus 'Blijf in Balans' van het Steunpunt Vrijwilligers Veere en Sport Zeeland probeert oude ren weerbaarder te maken tegen uitglijders. In vier bijeenkom sten krijgen de deelnemers infor matie hoe ze een valpartij kun nen voorkomen of zacht kunnen landen als het kwaad toch ge schiedt. „Er wordt gewerkt aan de lichamelijke conditie en er wordt informatie gegeven over de oorzaken van valpartijen", vertelt H. van Os van het Steun punt Vrijwilligers Veere. „Daar- Kees den Herder keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 naast gaan de ouderen ook zelf aan de slag door te kijken hoe ze hun evenwicht beter kunnen be waren en hoe ze hun huis veili ger kunnen maken. Deelnemers leren in de praktijk hoe ze beter kunnen vallen." Want als ouderen dan toch een schuiver maken, is het nog moge lijk de val op te vangen „Het is vooral de bedoeling om inzicht te krijgen in het eigen gedrag op het gebied van vallen en veilig heid", aldus Van Os De cursisten kunnen daarna de cursus Bewegen voor ouderen volgen, om de conditie op peil te houden. Smak Iemand die zich voor de cursus heeft opgegeven is N. van de Voorde uit Koudekerke. Ze heeft de laatste tijd nogal eens last van evenwichtsproblemen en heeft al eens een flinke smak gemaakt. „En dat duurt bij mij dan maanden voordat het weer hersteld is", zegt ze. Haar huis wordt aangepast zodat ze min der snel uitglijdt. Zo worden de dorpels vervangen en komen er her en der handgrepen aan de muur. Toch bieden deze aanpas singen geen garantie dat ze mak kelijk door haar huis kan lopen. Ze hoopt dan ook dat de cursus soelaas biedt. „Ik wil graag wat tips krijgen waarmee ik weer een beetje vooruit kom", aldus Van de Voorde De leergang blijkt veel ouderen aan te spreken. „De eerste cur sus, die aan het eind van deze maand in Ons Huis in Melisker- ke van start gaat, zit met onge veer vijftien mensen nagenoeg vol. Voor de tweede cursus, die in maart van start gaat in Gapin- ge of Serooskerke, hebben zich inmiddels tien mensen op gege ven", vertelt Van Os van het Steunpunt Vrijwilligers. Bij de ze organisatie kunnen geïnteres seerden zich ook aanmelden. Hoeveel cursussen er nog gege ven worden in de toekomst, is nog onduidelijk. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. die koek. Maar je moet hoog no dig wel eens die tafel verlaten Vlug terug en helaas koek weg. Navraag leverde aan de tafel geen dader op. Schijnbaar had toch iemand met mij te doen, want bij mijn thuiskomst had de dader de gevulde koek via de brievenbus met een sierlijke worp op de mat gezwiept. He laas is de koek verkruimeld en als voer aan de mussen toebe deeld. 4 W. Krijger Zeeanemoonweg 43 Renesse Het jaarlijkse dorpsbelang is weer voorbij (PZC 12-1). Op naar 2005. Er gebeuren rare din gen op zo'n avond. Ondergete kende heeft dit ervaren. Ieder een krijgt bij binnenkomst zijn toebehoren, waaronder ook twee gevulde koeken. Nu is het ritueel zo: Je neemt zelf een koek tot je. De andere koek wordt terzijde geschoven voor de vrouw des huizes. Dat ge beurt al die veertig jaar al dat ik lid ben. Dus je blijft attent op zaterdag 17 en zondag 18 januari 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16 30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17 30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00- 13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierik- NOORDGOUWE Driekoningenkerk, 20.00 uur: Petit Tour de Concert Trio Mallarmé HE1NKENSZAND - Een twaalf jarige jongen uit Heinkenszand is gisterochtend zwaargewond geraakt toen hij in zijn woon plaats is aangereden. Het ongeval gebeurde rond half acht. De jongen reed op zijn fiets op straat. Hij stak plotse ling de Drieweg over. Een 22-ja- rige automobilist uit Goes kon de fietser niet meer ontwijken en botste tegen hem aan. De jongen is met hersenletsel naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. (advertentie) N. van de Voorde uit Koudekerke hoopt via de cursus tips te krijgen om beter op de been te blijven. foto Ruben Oreel MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING VLUCHTEUNG, TEAR FUND. De hulporganisaties zijn in actie Help nu en geef www.giro555.nl SHO Den Haag (advertentie) Seizoenen wieken door hef jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33