Op tijd wegniet haasten Nieuw platenlabel lanceert snoeiharde band Forcefeed Willem Breuker wil graag onder betonvloer begraven worden Afschieten herten in Kop van Schouwen blijft toegestaan rii\f 12 Hennekeij stapt in visserijsector Praiseavond Verkeersveiligheid Indonesische middag j Help I slachtoffers I aardbeving lran!_^^^^__ Giro 555 kunst 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 16 januari 2004 door Harmen van der Werf BRESKENS - Oud-gedeputeer de J. Hennekeij (VVD) uit Bres- kens stapt in de visserijwereld. Hij is benoemd tot voorzitter van de beheergroep Delta-Zuid, die onder meer de visquota voor de aangesloten vissers van Bres- kens tot en met Katwijk be heert. Hennekeij is door het bestuur van de beheergroep gevraagd vanwege zijn bestuurlijke kwa liteiten. Hij was sinds 1982 lid van Provinciale Staten en van 1991 tot april vorig jaar gedepu teerde. ,Ik kende al een paar be stuursleden van de beheer groep", verklaart Hennekeij zijn stap, „en ik woon in Bres- kens, toch vanouds een vissers dorp." Delta-Zuid is één van de groepen die in 1993 zijn opge richt om meer verantwoorde lij kheid voor het beheer van vis quota bij de vissers te leggen. Zij moeten een onafhankelijk voor zitter hebben. Voor Hennekeij was dat de Rotterdamse advo caat W. Nouwen, afkomstig van Goeree-Overflakkee. Een landelijke commissie onder leiding van E. Nijpels heeft on langs in een tussenrapport voor gesteld het zelfbeheer van de groepen uit te breiden, onder meer met controle op motorver mogens en op h et gebruik van il- ï'egale netten. Hennekeij laat 'weten daar weinig voor te voe len. „De groepen kunnen des noods sancties opleggen, maar ze zijn niet opgericht om politie taken te vervullen." Twintig dagen per jaar is Hen nekeij beschikbaar voor Delta- Zuid. Hij heeft nog verschillen de andere nevenfuncties. Zo is hij voorzitter van de Raad van .Commissarissen van nutsbe drijf Delta, bestuurslid van de Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderen en voorzitter van de Raad van Advies van architec tenbureau Rothuizen - Van Doorn-'t Hooft. VLISSINGEN - Stichting Star light of Bethlehem houdt vrij dag 13 februari een praiseavond in het Arsenaaltheater in Vlis- singen. De praiseavond begint om 19.30 uur. Aan het program ma werkt onder meer een dra- magroep mee. door Emile Calon De veiligheid op de Zeeuwse wegen moet verder worden verbeterd. Om dat te bereiken gaan de overheden van af april gezamenlijk optrekken. Samen kijken ze welke wegen onveilig zijn, waarna de politie daar extra contro leert op snelheid en andere verkeers overtredingen. Die processen-verbaal worden vervolgens door het Openbaar Ministerie niet genegeerd zoals in het verleden wel eens gebeurde, verzekert gedeputeerde T. Poppelaars (verkeer). En als blijkt dat een weg aangepast moet worden, omdat hij uitnodigt om hard te rijden, dan gebeurt dat ook. Zeeland en Utrecht zijn aangewezen als proefregio's waar dit samenwerkings project tussen gemeenten, Openbaar Ministerie, politie, provincie, Rijkswa terstaat en waterschappen wordt uit getest. Poppelaars hoopt dat het helpt het aantal doden en gewonden in het verkeer terug te dringen. Strengere po litiecontroles moeten daarbij helpen, want alleen voorlichting en het aanpas sen van wegen blijkt onvoldoende om het onveilig weggedrag te veranderen. Zelfs in een gebied als West-Zeeuws- Vlaanderen, waar zowat iedereen wel iemand kent die de afgelopen jaren om kwam in het verkeer, wordt nog elke dag onverantwoord hard gereden. On danks alle recente aanpassingen van de wegen in het kader van Duurzaam Vei lig vielen daar in 2003 zelfs vijf ver keersdoden. Drie van die gevallen had den te maken met snelheid, weet de gedeputeerde. In navolging van lande lijk verkeersofficier K. Spee vindt hij dan ook dat verkeersveiligheid dan maar moet worden afgedwongen door overtreders in hun portemonnee te tref fen. Hij benadrukt dat de maatregelen niet worden genomen om automobilisten te pesten. „Daar gaat het ons beslist niet om." Het vergroten van de verkeersvei ligheid, dat is volgens hem het doel. „Zorgen dat het veilig rijden is op de wegen." De gedeputeerde haalt landelijke cij fers aan van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid waaruit blijkt dat verkeersongevallen veel grotere maatschappelijk-financië- le gevolgen hebben dan files. „Negen miljard tegenover 1,5 miljard." Het te rugdringen van het aantal ongevallen levert dan ook pure winst op. Bijna eenderde deel van die negen mil jard heeft te maken met productiever- Strengere politiecontrole moet helpen het verkeer op de Zeeuwse wegen veiliger te maken. foto Marijke Folkertsma lies van de mensen die betrokken zijn bij ongevallen, blijkt uit het onderzoek. De materiële kosten worden door het SWOV berekend op 1920 miljoen euro en de immateriële schade op 3041 mil joen. De kosten per overleden slachtoffer zijn, zo blijkt uit dat onderzoek, maar liefst 1,338 miljoen euro. Ook blijkt dat verkeersslachtoffers tussen de één en twee procent van de capaciteit van de medische zorg in beslag nemen. En een ziekenhuisgewonde als gevolg van een verkeersongeval kost de maatschappij 0,179 miljoen euro. Poppelaars geeft direct toe dat overhe den al vele jaren roepen dat ze beter gaan samenwerken. De daad bij het woord voegen is echter minder makke lijk dan het lijkt. Vooral omdat iedereen z'n eigen bevoegdheden heeft en huive rig is om daar ook maar iets van te de len. Dat laatste is volgens hem ook niet de bedoeling. Het gaat erom dat er sa men gewerkt wordt aan een veiliger Zeeland en dat de politie niet enkele honderden bonnen in bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaanderen uitschrijft die ver volgens door het Openbaar Ministerie terzijde worden gelegd, zoals nog niet zo lang geleden gebeurde. Wegen waarop veel ongevallen gebeu ren worden vanaf april extra in de ga ten gehouden door de politie, aldus Poppelaars. De N61 tussen Schoondij- ke en Terhole, de dammenroute en de Midden-Zeeland-route noemt hij daar bij als voorbeelden. Maar ook polder wegen, waar wel eens een ongeval plaats vindt, kunnen volgens hem reke nen op verscherpte aandacht. Ook ver telt hij dat het de bedoeling is om een deel van de flitspalen te verplaatsen omdat ze of te bekend zijn of niet goed staan opgesteld. Een verkeersveiliger Zeeland is feite lijk heel eenvoudig te bereiken, aldus de gedeputeerde. „Door tijdig van huis of werk te vertrekken en je vervolgens aan de verkeersregels houden." En als j e om wat voor reden dan ook iets te laat vertrekt, moet je niet proberen de verlo ren tijd in te halen door het gaspedaal diep in te drukken. Accepteer dan ge woon dat je iets te laat arriveert want door hard te rijden win je nauwelijks tijd maar zorg je wel voor onveiligheid op de. weg." Beleidsambtenaar M. Huysse van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland valt hem bij. Hij haalt een on derzoek aan van het Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid aan waaruit blijkt dat als de gemiddelde snelheid op de weg met één kilometer daalt het aantal ongevallen met drie procent afneemt. Wat Poppe laars betreft mogen dan ook alle midde len ingezet worden om de snelheid op de Zeeuwse wegen te verlagen en zo de veiligheid te verhogen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De jagers op Schouwen-Duiveland mogen tot april damherten en reeën doodschieten. Het dagelijks provinciebestuur handhaaft de vorig jaar september hiervoor verleende vergunning. Een bezwaar van de stichting De Faunabescherming wijzen Gedeputeerde Staten af. Daar mee negeert het college het ad vies van de onafhankelijke com missie bezwaarschriften. Die vindt juist dat het bezwaar van De Faunabescherming terecht is. Volgens de stichting is het schie ten op damherten en reeën in strijd met de Flora- en fauna wet. De noodzaak om de dieren te bejagen is niet aangetoond, aldus De Faunabescherming. Het geven van een jachtonthef- fing is dan ook in strijd met de beginselen van zorgvuldigheid. Gedeputeerde Staten stellen dat er schade is opgetreden in boomgaarden; over 2001 en 2002 is ruim 17.000 euro ge claimd. Daarmee komt de scha de uit boven het minimumbe drag van 115 euro per hectare (de ondergrens voor het aanvra gen van schadevergoeding). Zowel stichting De Faunabe scherming als de adviescom missie bezwaarschriften achten het onjuist dat de provincie geen andere maatregelen dan het 'ge weer' verplicht heeft voorge schreven om schade in te per ken. Met name het afrasteren van boomgaarden is daarbij beeld. Het dagelijks pi bestuur erkent dat ainZ niet is opgelegd aan de beo ken fruittelers. Er is n®3 nog geen beleid voor het li van de damhertenradefo; Schouwen vastgestelde,» min is er een Faunabe' Zeeland. Aan beide v werkt. Gedeputeerde Staten geveng dat de schiet vergunning'^ perkt tot 2 april, terwijl b®» dien slechts vijftien damh» gedood mogen worden, De Faunabescherming m aan dat niet zeker is datheti schieten van de dieren een» vredigend resultaat' opb Dat is niet aan de orde,®» Gedeputeerde Staten j gaat om het beperken eniKg lijk voorkomen van schal Het college ziet schietend2 een goede manier, die bos dien het schrikeffectvanarè maatregelen (verjagen do©1 waai, en dergelijke)kanve® ken. TERNEUZEN - In De Veste Terneuzen wordt op zateniij februari een Indonesische^ dag gehouden. De zaalistö van 13.00 tot 20.00 uur. 13.30 uur wordt er een shows houden met Balinese, Javjüj Sumatraanse dansen e nesische liedjes. Advertentie MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING VLUCHTELING TW!F,<| SHO Den Haag De hulporganisaties zijn in actie Help nu en geef www.giro555.nl door Ernst Jan Rozendaal VEERE - Cementwagens rijden af en aan. Het is donderdagoch tend, de verbouwing van de Grote Kerk van Veere tot con certzaal voor Nieuwe Muziek Zeeland is begonnen. En Nieu we Muziek zou Nieuwe Muziek niet zijn als daarvan geen hap pening wordt gemaakt. Violiste Lorre Lynn, -.Trytten improvi seert bij het geknars en het gera tel van betonmolens. Vanaf een in de Oudestraat ge parkeerde vrachtwagen loopt een lange buis, over de buiten muur heen, de Grote Kerk in. Door de buis stroomt beton dat wordt aangemaakt in de ce mentwagens die zich om beur ten achter de vrachtwagen op stellen Na j aren van gesteggel is de verbouwing van de Grote Kerk begonnen. Het breedste stuk van de kerk, het tegenover de toren gelegen gedeelte met de zijbeuken, wordt volgestort met beton. Onder het metalen raster zijn nog de buizen van de vloer verwarming te zien. Op deze plek komt het podium van Nieuwe Muziek. In de rech ter zijbeuk, waar tot voor kort de ingang van de kerk was, ko men gestapelde cabines. In de onderste komt een opslagruim te voor instrumenten. „In de kerk is het te koud en te vochtig om bijvoorbeeld een vleugel te laten staan", zegt directeur Ad van 't Veer van Nieuwe Muziek. Op de eerste verdieping komen de kantoren van Nieuwe Mu ziek, daarboven de directie ruimte. In de linkerbeuk wor den ook cabines gestapeld. Op de begane grond komen daar toiletten en een garderobe, op de eerste verdieping kleedkamers voor een orkest, daarboven die voor de solisten ep op de derde verdieping archiefruimte voor de stichting. Afsluiten Nieuwe Muziek krijgt de moge lijkheid het hele gedeelte waar nu beton wordt gestort af te sluiten van de rest van de kerk. Op het podium past dan hon derd man publiek voor intieme concerten zoals die in de Mid delburgse Kloveniersdoelen werden gegeven. Bij orkestrale uitvoeringen wordt de hele kerk gebruikt. Die staat nu vol machines en bouwmaterialen. Temidden van de werkzaamheden detoneert één persoonhoewel j uist zij me lodieuze klanken voortbrengt. Het is violiste Lorre Lynn Tryt- ten, een bekende muzikante voor regelmatige bezoekers van de concerten van Nieuwe Mu ziek. „Er moet natuurlijk een muzikaal tintje aan zitten, hè", verklaart Van 't Veer. „Het is een symbolische uiting, waarmee we aangeven dat hier gebouwd wordt aan een muziektempel." Daarbij komt dat filmmaakster Conny Beneden de verbouwing van de Grote Kerk en de verhui zing van Nieuwe Muziek naar Veere vastlegt. Dit levert daar voor een mooi plaatje op. Van 't Veer: „Na vijfendertig jaar gaan we weg uit Middelburg. Dat moet je documenteren. Het filmpje zal ook gaan over de his torie van Veere. Van de provin cie hebben we extra subsidie ge had om deze documentaire te maken." Nieuwe Muziek wil graag aan sluiten op de rijke historie van Veere, verduidelijkt Van 't Veer. Daarom zal Het bedrijf v/h van Rob Maaskant vanaf de opening van de kerk op 29 mei in een spel over de geschiedenis van de ver beelding aandacht schenken aan Napoleon. „De mannen van Napoleon hebben de boel hier in de kerk kapotgegooid", aldus Van 't Veer. „Wij bouwen het weer op." De datum van de opening is niet toevallig gekozen. Op 29 mei was namelijk Iannis Xenakis ja rig, de Grieks/Franse compo nist die onlosmakelijk met Nieuwe Muziek is verbonden. Tijdens de opening zullen daar om musici van het Xenakis En semble zijn compositie Nishima uitvoeren. Die gaat over een muur van prikkeldraad in Jeru zalem. „Erg actueel", merkt Van 't Veer op. Kunstenares Natas ja Boezem zal de solisten in een kostuum van ijzer steken. Festival Op 29 mei begint tevens het Fes tival Orient, met aandacht voor componisten uit het Verre Oos ten, dat tot 5 juni duurt. Tegelij kertijd opent een tentoonstel ling van Dora Dolz die de hele zomer blijft ingericht. Voor wie eind mei nog te ver weg is, bestaat de gelegenheid om al op 10 april het nieuwe aanzien van de Grote Kerk te bewonde ren. Hoewel de verbouwing dan nog niet klaar is, wordt die dag de Matthaus Passion uitge voerd. Iemand die nu al weet dat het met de Grote Kerk dik in orde komt, is componist/rietblazer Willem Breuker. „Hij belde gis teren op", vertelt Van 't Veer'. „Hij vroeg of we in het beton nog een gaatje open wilde houden. Hij zei: Als ik doodval, wil ik graag bij j ullie in die mooie kerk komen te liggen. Kan ik dat plekje nu alvast boeken? Vlnr Willy Berrevoets, Jeremy Latumeten (Avalanche Music) en Marc Maquelin (Forcefeed). foto Lex de Mees door Ernstjan Rozendaal OOST-SOUBURG - Het is een combinatie van opnamestudio, managementkantoor en platen label. Binnenkort laat het bij Oost-Souburg gevestigde be drijf Avalanche Music van zich horen met het uitbrengen van het album When grey becomes van de formatie Forcefeed. Drijvende krachten achter Ava lanche Music zijn Jeremy Latu meten en Nuff Said-drummer Willy Berrevoets. De studio is gevestigd op een plek die veel Zeeuwse popmuzi kanten kennen: het erf van boer Vos bij Oost-Souburg. Berre voets en Latumeten hebben Advertentie Violiste Lorre Lynn Trytten improviseert bij het geknars en het geratel van betonmolens in de Grote Kerk in Veere. foto Ruben Oreel Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen daar de voormalige oefenruimte van Blof omgebouwd tot een professionele studio. Zeeuwse artiesten als Pillars, Floffgirl, en Uppercut namen er al demo's op, Nuff Said deed er de voor productie voor de binnenkort te verschijnen nieuwe plaat en nu wordt volop gewerkt aan het eerste album voor het nieuwe onafhankelijke platenlabel. De plaat van Forcefeed moet eind februari verschijnen. Willy en ik kennen elkaar al tien jaar", verklaart Latumeten. „Allebei zijn we in de muziek bezig. Ik ben zelfstandig onder nemer en heb onder meer een opleiding gevolgd voor interna tionaal artiestenmanagement. Willy is zich steeds meer toe gaan leggen op het opnemen van muziek. Dat betekent dat we de zakelijke en muziektechnische kant in Avalanche Music onder één dak hebben." Het bedrijf wil talentvolle, be ginnende bands onder zijn hoe de nemen. „We beperken ons niet tot een genre", zegt Berre voets. „Waarom zouden we niet geïnteresseerd zijn in een band die goede jazz speelt? We heb ben een brede smaak en een be hoorlijke kijk op wat her en der gebeurt. Alles kan, van hardco re tot akoestische gitaarmu ziek." De in Tilburg gevestigde band Forcefeed (zanger Len- nard Barendse, gitarist Remy Lissenburg, drummer Bart Beekman en gitarist Mare Ma quelin komen van Walcheren, bassist Johan van Stratum is Brabander) heeft in de studio van Berrevoets en Latumeten een demo opgenomen die door de muziekpers lovend is bespro ken. „De samenwerking beviel goed", aldus Latumeten. „Het is een intelligente band, de jongens weten wat ze willen en zijn bereid er echt voor te gaan. Niet voor niets zitten er drie op de rockacademie. Wij zien er allerlei mogelijkheden in, dus de keuze was gauw ge maakt." Berrevoets vult aan: „Ze spelen goed, hebben goede liedjes en een brute zanger van twee meter die klinkt zoals hij eruitziet." Het tijdschrift Aardschok ty peerde Forcefeed als 'een ritme tandem als een grindmolen waar bovenuit briljante gitaar partijen schallen'. Gitarist Mare Maquelin vindt nu-metal een prima term om de muziek van Forcefeed te omschrijven. „Daar valt zoveel onder, van Linkin Park tot Slipknot. Wij voelen ons daar wel goed bij. Onze muziek is beurtelings snoeihard en dan weer rata eus, catchy en met mooie lijnen. Dat kan per nu wisselen, maar ook binnen; nummer." De groep is blij-j het contract met Avalanche! Maquelin: „Op de rockatü mie krijg je mee hoeveel o£ bij een groot label te® waarna alles van bovenaf paald wordt en ze zelf geen vloed meer hebben op W gaat gebeuren. Dat vir^ geen ideaal scenario. Van lanche Music wetenwe dat# helemaal voor gaan omvam plaat een succes te maken. „Wij hebben Forcefeed «ij hard nodig als Forcefeed o» bevestigt Berrevoets. ,J>a in Zeeland zitten isdaarbijfa enkele belemmering. Het. mentaliteitskwestie. een optreden in Groninge - tuurlijk nooit te ver vinden* Nuff Said hebben weooko^ gespeeld. En als de opnam T onze studio goed klink®' voor geen enkele banding land een bezwaar om hiei -- toe te komen. Misschien juist wel goed dat wem ten." Info: www.av— en www.forcefeed.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32