Sloop raadhuis Scharendijke Slachtoffer van vals geld wordt vervolgens verdachte 11 Haast bij renovatie vervallen kademuur aan Nieuwe Haven Bouw damwand aan Scheepstimmerdij k begint in februari Veels te groot voor één mens Voormalig gemeentehuis maakt plaats voor nieuwbouw zorgzone PvdA wil ook kermis op paasdag zeeuwse almanak Snoever ommissarissen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 16 januari 2004 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland maakt haast met de renovatie van 110 meter kademuur aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Voor het karwei is 539.000 euro uitgetrok ken. De benodigde Monumenten vergunning is inmiddels aange vraagd. De gemeente hoopt dat de klus nog voor de zomer van 2004 geklaard kan worden. Dat het niet zo best gesteld is met de Zierikzeese havens is oud nieuws. Twee jaar geleden bleek uit onderzoek al dat met name de kademuren er belab berd bijstaan. De straat op de kade langs de Nieuwe Haven dreigt zelfs te verzakken en dat wil de gemeente niet laten ge beuren. Het stuk kade waar de mossel- kotters afmeren is er het slechtst aan toe. De oorspronke lijk houten fundering is nage noeg verdwenen. Stalen buizen, die bij een eerdere opknapbeurt zijn ingebracht, houden de boel bij elkaar, maar deze buizen steunen niet van onderaf. Bij elk getij spoelt zand achter de gemetselde kademuur weg en wordt het gevaar voor scheuren groter. Fundering De gemeente heeft bekeken of herstel van de oorspronkelijke kademuren mogelijk is, maar dat is volgens A. Flikweert van de gemeente niet het geval. Er wordt eerst een nieuwe beton nen fundering gemaakt. Om die nieuwe fundering te kunnen storten wordt onderaan tegen de afbrokkelende kademuur een damwand geplaatst. Vervolgens wordt op de nieuwe fundering een nieuwe muur ge metseld vóór de oude muur. De 'dekzerken' - grote stukken blauwe steen die samen de rand van de kademuur vormen - schuiven door de plaatsing van de nieuwe muur zo'n 30 centime ter op. Flikweert: Technisch gezien is dit gewoon de beste oplossing." Om het werk mogelijk te ma ken, wordt op enkele meters af stand van de bestaande kademu ren een tweede - tijdelijke - dam wand geslagen, waarna het wa ter uit de aldus ontstane put wordt drooggemalen. De gemeente hoopt voor het hoogseizoen de renovatie van de kademuren te kunnen realise ren. Flikweert: „Het zou het mooiste zijn als we dit voorjaar kunnen beginnen. Dan moet het lukken voor het toeristisch sei zoen alles klaar te hebben." Het karwei neemt naar schatting zes tot acht weken in beslag. HANSWEERT - De PvdA- fractie in Reimerswaal wil dat de kermis in Hans- weert voortaan ook open is op goede vrijdag en eerste paasdag. Het evenement wordt nu al tijd onderbroken op die da gen, omdat de gemeente dan geen straatevenemen ten toestaat. Volgens de PvdA zijn de onderbrekin gen hinderlijk voor exploi tanten. Voor hen zou het op deze manier niet meer rendabel zijn, waardoor de kermis dreigt te verdwij nen. De partij dient tijdens de volgende raadsvergade ring een motie in die stelt dat de kermis van woens dag 7 tot en met maandag 12 april mag draaien zon der onderbrekingen. WM door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Scheepstim- merdijk in Zierikzee staat aan de vooravond van ingrijpende veranderingen. Volgende maand wordt begonnen met de plaat sing van een 177 meter lange damwand, in april start de sloop van emulgatorenfabriek Emulsion Holland en na sane ring van vervuilde grond volgt in januari volgend jaar de bouw van een compleet nieuw 'haven front', met 35 appartementen en veertien woningen. Met de verwezenlijking van de plannen van projectontwikke laar Willemsen Minderman vast goedontwikkeling BV uit Capel- le aan de IJssel krijgt de hoek van Scheepstimmerdijk en Grachtweg - recht tegenover de monumentale Noord- en Zuidha venpoort een totaal ander aan zien. Wethouder G. van de Vel- de-de Wilde spreekt van 'een verrijking voor Zierikzee'. De metamorfose van het gebied begint met het plaatsen van een damwand. Het glooiende talud langs het water verdwijnt. De ruimte tussen damwand en de bestrating van de Scheepstim merdijk wordt opgevuld met grond en later gebruikt voor de inrichting van een wandelboule vard langs de Scheepstimmer dijk. Het slaan van de damwand en la ter de sanering van de vervuilde grond op de plaats waar nu nog de fabriek van Emulsion Hol land staat, kan schade opleve ren aan gebouwen. Daarom is makelaar-taxateur Geschiere- Josiasse in opdracht van de provincie - die de grond- sanering voor haar rekening neemt - momentele bezig met op name van de bouwtechnische siaat van de woningen in de di recte omgeving van de bouwlo catie Het is de bedoeling dat landme ters van de provincie nog deze maand zogeheten 'hoogtebout jes' plaatsen. Met behulp daar van kan nauwkeurig bijgehou den worden wat het effect is van het slaan van de damwand en la ter het graafwerk voor de grond- sanering op de omliggende be bouwing. Projectgroep De sanering van de vervuilde grond begint in september en duurt enkele maanden. De bouw van wat projectontwikke laar Willemsen-Minderman 'Stad Zierikzee' heeft gedoopt, begint in januari 2005. Een projectgroep voor oi iwo nenden, waarin zij kunnen mee denken trekt weinig belangstel ling. Twee buurtbewoners heb ben zich ervoor aangemeld bij de provincie. Op het Goese kantoor heerst doorgaans een aangenaam ar beidsklimaat. De werkzaamheden die er ver richt dienen te worden, zijn niet al te eentonig van aard, de koffieautomaat is gul van schenken, de baas is al even royaal met het uitdelen van waarderende en/of bemoedi gende schouderklopjes en de collega's kunnen het over het algemeen goed met elkaar vin den. Een van die collega's valt daarbij echter enigszins uit de toon. Dat komt omdat hij zich nogal eens te buiten wil gaan aan snoeverijen. Nimmer begaat hij fouten, im mer werkt hij het hardst. Zegt hij. Bij voortduring. De kantoorgenoten namen er gelaten kennis van. Tot één hunner het echt beu werd. Minzaam glimlachend hoorde hij voor de zoveelste maal aan hoezeer de man het met zichzelf getroffen heeft Om vervolgens een dodelijke hoek te plaatsen: „Jij hebt slechts één beper king. En die is dat jij al jouw beperkingen niet kent." in alk lijels van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 min. ex adverteren in deze rubriek, g-mail naar info n nrp.nl o.v.y. NGVU! ^vAliPankow ÏHARENDUKE - Het voorma- te oemeentehu is in Scharendij- „ordt binnen afzienbare tijd doopt- De gemeente heeft prtoe volgens de vereiste pro cure een sloopvergunning bij cchzelf aangevraagd. Het amo- Rren van het vroegere raadhuis leeft alles te maken met het rea geren van een zorgzone in Scharendijke. J)iesloop gebeurt wellicht wat Eider dan voor de zorgzone no- is, maar we willen er in elk val op tijd mee zijn", zegt wet- mder L Geluk-Poortvliet. Te- g acht zij het beter dat er ver boord wordt gesloopt, in jats vandat het gebouw doél- jtsordt van vandalisme, itotstandkoming van de zorg en in Scharendijke sleept al ja- i N'u achten gemeente en wo- gbouwcorporatie Zeeuwland tl het moment gekomen de aaen te presenteren. Bij een renegaat het om een bunde- gvan wonen, zorg en welzijn, je presentatie vindt plaats op undag 26 januari in De Put je! m Scharendijke. Wethou- Geluk en directeur P. van toe van Zeeuwland geven ar een toelichting op de ont- ikkeling van de zorgzone rond het Bethlehemplein. Vervolgens zal architect J. de Moor de bouw ontwerpen nader toelichten. Het ontwerp gaat uit van appar tementencomplexen met maxi maal drie bouwlagen die samen een centraal plein vormen. In to taal komen er 48 huurwoningen en 10 koopwoningen, waarvan 55 zogeheten levensloopbesten- dige huizen. Het plan voorziet ook in een ruimte voor kinderopvang en een peuterspeelzaal. Dorpshuis De Putmeet krijgt een centrale rol binnen de zorgzone. Deze ac commodatie wordt verder uitge bouwd tot een centraal ontmoe tingspunt voor het gehele plan gebied. Verder zullen hier ruim ten beschikbaar komen voor de zorg- en dienstverlening door zorgkoepel Allévo, Het streven is door het combineren van wo nen en zorg de bewoners van de appartementen zorg op maat te bieden, zodat ze zo lang moge lijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Het Bethlehemplein wordt be schouwd als een kenmerkende locatie in Scharendijke. Voor de inrichting van de zorgzone zijn daarom stedenbouwkundige randvoorwaarden opgesteld. De pleinfunctie staat centraal in de nieuwe inrichting. De voorlichtingsavond op maan dag 26 januari in De Putmeet be gint om 20.00 uur. linke schade ijsleeppoging flETINGE - Een poging een la weg te slepen eindige nsdagavond laat in Kloetin- ineen ravage. rtigjarige vrouw uit tevenpolder liet haar defec- sj!o op sleeptouw nemen. Op Oostmolenweg sloeg de mo- plotseling toch aan. Daar- irraakte ze een stoeprand en am op de linkerweghelft te il, waar ze op een andere au- lotste. Mevrouw Quist is, net als 35 andere bewoners, net verhuisd naar de nieuwbouw van In 't Opper. foto Marijke Folkertsma Het was een vals biljet, bleek later. De gedu peerde winkelier reageert dat hij een voorge voel had, toen hij het biljet kreeg. Hij be keek het biljet, waarop de klant zei: 'Is er wat?' „Ik voelde me niet prettig. Heb hem maar het geld teruggeven." Met de 100 euro ging Mike naar de belenden de zaak, die ook van familie Kloeg is. In de muntenhandel/antiekzaak staat een ul tra-violet lamp, die echt geld van vals kan onderscheiden. „Er liep geen streep door het biljet. Toen pas wisten we zeker dat het niet deugde." Mike Kloeg ging naar de politie en meldde de kwestie. Dat was in december. Deze week werd hij door de politie teruggebeld. Hij moest naar het bureau komen. Kloeg kreeg toen het gevoel dat hij niet het slacht offer was, maar de verdachte. „Dat klopt", verklaart J. van Mourick, van de politie Zee land. „Hij is de tweede keer als verdachte gehoord. Dat is hem ook meegedeeld." De politie verklaart dat zij inmiddels 'de op lichter' had opgespoord en verhoord. „Hij had in meer zaken geprobeerd geld te slij ten. Die man vertelde dat Kloeg wist dat het om vals geld ging, want hij zou hebben ge zegd dat het briefje misschien vals was." De versie van de politie is dan ook dat de winke lier lankmoedig op die bekendmaking rea- Mike Kloeg controleert een briefje van vijftig euro onder de ultra-violetlamp. foto Lex de Meester geerde en vervolgens het biljet accepteerde. „En als je bewust vals geld aanneemt, ben je strafbaar. Er is een proces- verbaal tegen Kloeg opgemaakt", zegt Van Mourick. Kloeg ontkent met klem dat hij direct wist dat het vals geld was. Hij was behoorlijk ontdaan over de manier waarop de politie op hem insprak. „Ik ben ervan geschrokken. Heb een leuke baan en heb het naar mijn zin. Waarom zou ik vals geld aannemen en me al die ellende op mijn hals halen?" Ultra-violet Vader Gerard Kloeg voert aan dat de ul tra-violetlamp nu permanent in de winkel staat. „We controleren nu alle dubieuze bil jetten van onbekende klanten." Een keer eerder kreeg de ondernemer een vals biljet onder ogen. „Erg vaak komt het gelukkig niet voor. Het was een biljet van 20 pond", zegt Kloeg. De politie Zeeland zegt dat met name in de vakanties een stijging te zien is van het aan tal aangiftes van vals geld. Het zijn vooral biljetten van 50 en 100 euro die nagemaakt worden. Vorig jaar spoorde de politie Zeeland ruim 3400 euro aan vals geld op. Van november 2003 tot medio januari zijn er twintig mel dingen van vals geld bij de politie binnenge komen. Onder meer Kloeg, Funtastic aan de Nieuwendijk en Carroussel op het Arsenaal plein deden aangifte Bij hen ging het tel kens om biljetten van 100 euro lelta moeten ilaris verlagen IDELBURG - Het zou de missarissen van Delta NV als ze zelf hun salaris verlagen. Dat zegt de Mid- Mgse wethouder H. Kool in reactie op de forse salaris- koging voor de commissaris- femeente Middelburg stern- een mime meerder- van de andere Zeeuwse Ge iten, in december in met de loging van het salaris. Per jgaan de commissarissen euro verdienen, vijfdui- ieuro meer dan voorgaande ,De gemeente Middel- heeft nog gevraagd of dat instnjd was met de code Ta- sblat", zegt Kool „Dat bleek te zijn." Aandeelhouder hurg stemde uiteindelijk if heeft Kool daar spijt schrijft ze in een brief aan Witieke Partij Middelburg. enkele gemeenten knar pend akkoord gegaan", ze desgevraagd toe. „Veel ïnten hebben niet de ultie- keuze gemaakt." Alleen niet akkoord met de rier al zei ook de Vlissingse rider P. van der Maden gvan zaken. door Piet Kleemans BRUINISSE - „Meneer, 't is veels te groot voor één mens." De 88-jarige J. van der Kloos ter-van der Vliet moet nog wen nen aan haar kamer in de nieu we vleugel van Allévo-zorgcen- trum In 't Opper. De bejaarde Bruse is één van de 36 bewoners die deze week verhuisden van de oude rechter- naar de nieuwe linkervleugel. Het is een drukte van belang in het nieuwe gedeelte van In 't Op per. Om schade te voorkomen is de vloer beplakt met stevig pa pier. De verhuistrolleys rijden af en aan. Karretjes vol stoelen, schemerlampen en ander meubi lair worden aangevoerd. Karton nen dozen staan hoog opgesta peld. Het is duidelijk: hier wordt verhuisd. „Ik zal blij zijn als dit allemaal achter de rug is", bekent To Hanzen, hoofd huishouding van In 't Opper. De verhuizing is zwaar voor de bewoners van het zorgcentrum, maar ook voor het personeel. Als de rust is weerge keerd en de verhuizers zijn ver dwenen, kunnen de vruchten van het nieuwe onderkomen pas echt geplukt worden, door zo wel de bewoners als het perso neel. Hanzen: „Overal zijn nu in hoogte verstelbare bedden en dat is voor de verzorging ontzet tend handig." De brede gangen zijn bijzonder Advertentie prettig voor bewoners die zich per rolstoel of scootmobiel ver plaatsen. Hanzen: „En het geeft veel licht en ruimte en dat zorgt voor een heel andere sfeer dan in het oude In 't Opper." Mevrouw J. Kik-Schoenmaker bijna negentig, is zeer in haar nopjes met haar nieuwe kamer. „Het is echt een stuk groter dan de oude kamer en ik heb nu een eigen badkamer met douche en toilet. Maar ik vond dat kleine oude kamertje ook wel lief hoor." Wat verderop woont de 88-jari- ge mevrouw Van der Kloos ter-van der Vliet. Voordat zij een kamer in In 't Opper betrok, woonde zij in een aanleunwo ning bij het zorgcentrum. Doch ter Janna pakte samen met nichtje Rina de spulletjes in en alles heeft inmiddels een plekje gekregen. Het moet alleen nog even 'eigen' worden. „Het komt wel goed, maar het gaat niet van zelf." Het echtpaar Bolijn-de Ronde is al aardig gewend aan de nieuwe kamer. „Er zitten nog wel wat kinderziekten in, hoor. De ver warming doet het hier niet zo goed. En het is ook zo'n grote ka mer hè." Het Bruse echtpaar woonde vroeger midden in het dorp aan de Korte Ring. „Eén van de mooiste plekjes van Bruinisse", vindt de heer Bolijn. „Maar we mogen niet klagen. Dit is ook een heel mooi plekje. We heb ben hier een veel mooier uit zicht dan in 'onze oude kamer in In 't Opper"» vult zijn echtgeno te aan. Doe-het-zelvers De verhuizing op zich is het echtpaar meegevallen. Het zwa re werk werd door verhuizers ge daan. „We mochten zelf niets doen. Terwijl we juist fervente doe-het-zelvers zijn. Maar we zitten er nu mooi bij. We hebben wel kosten moeten maken hoor. We hebben bijvoorbeeld lampen bij moeten kopen om het hier goed te kunnen verlichten. „Dit soort geluiden hoor ik wel vaker", reageert To Hanzen op de opmerking van Bolijn. „Men sen moeten wennen aan al die ruimte die ze nu ineens heb ben." Er dienen, weet.Hanzen, hier en daar nog wat puntjes op de i ge zet te worden De smalle raam pjes naast de deuren bijvoor beeld geven nu wel een erg roya le kijk op de kamers. „Het gaat een beetje ten koste van de pri vacy. Met wat folie is dat simpel op te lossen." Binnenkort wordt begonnen met de sloop van de oude rech tervleugel van het inmiddels 32 jaar oude zorgcentrum. Daarna volgt de tweede en laatste fase van de nieuwbouw. Deze wordt, als alles volgens plan verloopt, december dit jaar afgerond. In juni 2005 wordt het nieuwe In 't Opper officieel geopend. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De nepeuro is moeilijk van de echte te onderscheiden. Dat vindt ook Mi ke Kloeg van sigarettenzaak Kloeg in de Sint Jacobspassage in Vlissingen. Een klant kocht een pakje Lucky Strike en betaalde met een biljet van 100 euro. „Het vakje waarin de 100 staat, zag er een beetje vreemd uit en het biljet voelde slapjes aan. Maar dat komt vaker voor. Ik heb hem met echt geld terugbetaald." f&ÏJjXïïRoOlZi'. ÜJJ 'riïh'U VAïSAZm ^KSTASAliS KUNT U NU SPAREN VOOR OEZE UNIEKE KAASSTROOIER. DEZE KAASSTROOIER STEE JE j, a U""D' tBI WT HtlN2 PASTASAUS 6OOG EN EEN SET ROESTVRIJSTALEN ONDERDELEN. IS TEGEN INLEVERING VAN 3 DEKSELS HEINZ PASTASAUS OOOC EN/OF 600G) EN EEN 19 VfM8"C8AAR °P GROTERE POSTKANTOREN DE ACTIE LOOPT VAN I JANUARI ÓFZOUNC DE VOORRA AD STREKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31