Ontspannen met Hemingway Johan Capiot zit nog vol rancune Verkerk verrassend langs servicekanon 19 Wennemars rijdt met hechtingen Beorn Nijenhuis in de ban van de Engelstalige literatuur Kruispunt Rommedahl verlaat trainingskamp Leinders test voor Jordan Bouwvakker overlijdt op Wembley Marathon Rotterdam strikt Limo Albers blijft bij Mercedes 'jan Timman doorbreekt negatieve reeks Help slachtoffers aardbeving Iran! Giro 555 S vrijdag 16 januari 2004 ly Pater van der Hulst WGANO - Erben Wennemars had eend# vu. Het tafereel dat zich zater dag in een ziekenhuis van Nagano af- Jdde, leek verdacht veel op het voor val tijdens de Olympische Winterspe lenvan 1998. Dc sprinter van Sponsor Loterij werd in eenzelfde ambulance - 'zo'n volks- wagenbusje'- vervoerd en zusters lie pen af en aan. „Ik moest wel even aan zes jaar geleden denken." Gelukkig voor Wennemars was de schrik dit keer vele malen groter dan de kwetsuur. De sprinter legde giste ren in het hotel opzichtig zijn been op tafel. Vier hechtingen in zijn linkeren kel zijn het tastbare bewijs van een drieste trap in zijn been. Wennemars verwondde zichzelf bij een starttrai ning. „Een Japanse dokter wilde mij op de baan niet hechten, omdat hij geen steriele spullen bij zich had. Ook in het ziekenhuis waren ze eerst terughoudend. Ze dachten dat er meer was geraakt dan alleen de huid." Het viel mee, de wond was niet diep. Beter dan in 1998 toen Wennemars op de 500 meter onderuit werd gereden door de Noor Grunde Njes. Zijn arm raakte uit de kom waardoor hij dat seizoen niet meer in actie kwam. Wennemars voelt zich nu weer prima en vindt zich zelf nog steeds één van de favorieten. Maar of het een duel tussen hem en Wotherspoon wordt, betwijfelt hij. „Als ik heel eerlijk ben, vind ik Mike Ireland beter rijden dan Wotherspoon. En dan heb je ook nog Gerard van Vel de en Dimitrij Lobkov." GPD frnrPfitervan der Hulst NAGANO - Beorn Nijenhuis slapt de bus in zonder zijn boek. Vergelen. Op weg naar de ijs baan neemt de in Canada opge groeide schaatser daarom de da gelijkse beslommeringen van tet Japanse leven in zich op. Normaal zit hij tijdens die ver plichteritjes met zijn neus in de serken van Steinbeck of He mingway. Voor Nijenhuis is er meer in het leren dan schaatsen. Via inter ne! volgt hij een universitaire studie Engelse literatuur. De ro mans van de grote Engelse en Amerikaanse schrijvers bezor gen Nijenhuis de ontspanning Ie hij nodig heeft om zich los te maken van de mentale druk die het voorbereiden en schaatsen «neen WK sprint met zich mee- _..u, De negentienjarige sprinter die komend weekeinde in Nagano stilletjes hoopt een podiumplaats op de 1000 meter bemachtigen, is breed georiën teerd -Een favoriete schrijver sb ik nog niet. Ze hebben alle ys! een eigen stijl en een eigen raopositie. Er zijn zat boeken dik heel mooi vind, maar mijn rening is niet echt veel waard ik niet veel heb gestu red. Je moet van alles proeven s te kunnen bepalen wie je fa voriet is." Istronomie De basis voor een maatschappe- Sjke carrière na het schaatsen is in ieder geval gelegd. Het vak van leraar spreekt hem wel aan De Graafschap zet Abdellaoui op non-actief DOETINCHEM - Yassine Abdel- boui (28) is door De Graaf- sthap-traïner Frans Adelaar uit de selectie van de eerstedivisie- thib gezet. Adelaar trof de spe ler gistermorgen in 'katerige' slaat aan op het trainingscom plex van de club uil Doetin- them. Voor Adelaar is de maat vol. De [Marokkaanse aanvaller hoeft [nat hem betreft niet meer terug [ie keren bij De Graafschap. -Hi] is op non-actief gesteld. De Graafschap beraadt zich nu op i iedere juridische stappen." Gis termiddag sprak Abdellaoui, sa- Kn met zijn zaakwaarnemer Mohammed Sinouh, met de club- van De Graafschap. De peis werd te kennen gegeven F ff voor hem in Doetinchem F'toekomst meer ligt. •keiaar trof Abdellaoui gister- Ngen om 10.00 uur aan in de van het trainingscom- fc een halfuur voordat de pning zou beginnen. De aan- Njer sliep zijn roes uit. Hij was N in de nacht gearriveerd, p dag eerder was Adelaar ook fcboos geworden op Abdella- Uitwassen en daarmee zou hij in de voet sporen treden van zijn ouders met wie hij op dertienjarige leef tijd naar Nederland verhuisde. De wetenschap trekt hem ook. Astronomie en biologie fascine ren hem. „Probleem met die vakken is dat je veel praktijklessen moet volgen en dat gaat als schaatser niet. Daarom heb ik gekozen voor Engelse literatuur. Dat kan ik overal doen "Nijenhuis is al lesbehalve het domste jongetje van de klas. „Ach, je hebt zoveel soorten intelligentie. Als andere mensen mij slim vinden, is dat hun verantwoordelijkheid. Ik probeer die intelligentie in ieder geval niet uit te stralen, want het stoort me als mensen mij in een hokje plaatsen." Eigen mening Nijenhuis kreeg het stempel toch al snel opgedrukt. Hij schaatst nu twee jaar in de ploeg van TVM en praatte met een over allerlei onderwerpen mee. „Dat komt ervan als je op groeit in een familie waarin je jongste broer tien jaar ouder is. Dan leer je voor je eigen mening te vechten. Ik heb dat misschien een beetje meegenomen naar de ploeg, maar ik leerde vervolgens om iets minder gretig te zijn." Nijenhuis nam de woorden van zijn trainers ter harte toen zij hem erop wezen iets terughou dender te zijn. „Ik moet me bewijzen op het ijs en had het gevoel dat het ook in de discussies moest. Maar als je jong bent, een uitgesproken me ning hebt en jezelf goed kan ui ten, betekent het nog niet dat je alles weet. Ik ben iets stiller ge worden en luister meer. Je socia le omgeving bepaalt welke ka raktereigenschappen worden ge waardeerd en welke niet." Het leven als schaatser bevalt hem wel. Nijenhuis neemt het zoals het is en ziet niet op tegen het vele reizen. „Ik leef mijn he le leven al uit een koffer. Eerst in Canada en vanaf mijn dertien de in Nederland. Je moet je aan passen aan de cultuur. Ik ben nog bezig om een echte Neder lander te worden." Verbazing Nijenhuis debuteerde vorig sei zoen met een elfde plek op de WK sprint en dat is voor verbete ring vatbaar. Tijdens de wereld bekerwedstrijden van Calgary en Salt Lake City stond hij een maand geleden immers twee keer op het podium van de 1000 meter. „Ik reed zo makkelijk en had na de race in Calgary het ge voel dat er nog meer in zat. Tot mijn verbazing dook niemand, behalve Erben Wennemars, on der mijn tijd. De 1000 meter vind ik het leukste. Ik kan hard en efficiënt rijden zonder echt moe te worden. Op een 1500 me ter ga ik kapot. Dat geldt ook voor Erben, maar misschien houdt hij juist van pijn. Het gaat nu best goed met mij. Ik ben alleen niet zo zeker van mijn schaatsen. Ze zijn soms wat instabiel, maar ik moet het er mee doen. Ik ga vlak voor een WK niet experimenteren." GPD Beorn Nijenhuis hoopt dit weekeinde op een hogere klassering bij het WK sprint dan vorig jaar. Toen werd hij elfde. foto Wieze Landman/GPD Nieuwe Belgische ploeg is uit nood geboren een moun- jlainbike-tour al snel afhaakte. -.2 eerste keer dit sei- te dat Abdellaoui als speler De Graafschap in opspraak f®1- 0p maandag 21 septem- *-"van het afgelopen jaar werd «voetballer door de politie van F bed gelicht, omdat hij ver- werd van hel witwassen ^zienlijke geldbedragen. ■VMeilaoui werd op woensdag 6 gember uit de gevangenis in ^ontslagen. Het is nog on- k]kof het Openbaar Minis- 5*hem gaat vervolgen. ajn vrijlating meldde Abdel- «KU zich weer bij De Graaf- apen kreeg van Adelaar een ®We kans. Abdellaoui maak- JjP vrijdag 12 december zijn «sinvaiier in de uitwed- i,l j®Sen MW en werd door vin luid toegejuicht. «laoui kwam in zijn loop- y als profvoetballer al vaker ^opspraak Bij Willem II werd 4Pcontract ontbonden, omdat ï^e kreeg met de toenmali- Bainer HanS Westerhof. En 'spelervan NAC reed het en- 1 r™e al eens met zijn wa- spelershome in Breda ;F?Yassine Abdellaoui was «en niet voor commentaar •^asbaar. GPD door Frits Bakker WAREGEM - Op de renbaan van Ware- gem werd gisteren een nieuwe wieler ploeg gedoopt. Johan Capiot, vorig jaar met veel bombarie vertrokken bij Bankgi roloterij, heeft zich opgeworpen als de vormgever van een illuster gezelschap met profrenners. De drijfveer is rancune en eerzucht. Daarom is Capiot in de win ter vooral bij zijn vorige sponsor gaan shoppen. De nieuwe sponsor doet in Belgische cho colade, maar moet de markt nog verove ren. „Vroeger", vertelde Capiot, „was Jacques een bekend merk, maar ik geloof niet dat er nu nog veel van wordt ver kocht. Via de wielersport wil de sponsor weer bekendheid krijgen." De Belgische ploeg (24 renners, acht na tionaliteiten) wordt mede gedragen door een Hollandse kern van renners. Bart Voskamp en Jans Koerts zijn de bekend ste namen, de andere vier zijn ook afkom stig uit de verscheurde ploeg van Bankgi ro. „Wij waren graag met Bankgiro naar de hoogste divisie gegaan", bekende Vos kamp in zijn nieuwe omgeving. „Dat is te gengewerkt door Arnold Schepping, de manager, die liever klein wil blijven," Johan Capiot is veel harder in zijn oor deel. „Ik heb mijn zakken vol van die Schepping", deelde de Belg een sneer uit naar zijn vorige baas. „Want wat stelt hij nou eigenlijk voor. Een klein mannetje dat een beetje rondloopt op de koers, el- ke gulden drie keer omdraait en altijd roept dat er niets kan. Ik durf te zeggen dat hij nooit heeft gezocht naar een twee de sponsor, want hij was altijd op vakan tie." Breuk De crisis bij Bankgiro speelde zich vorig jaar al af tijdens de Ronde van Neder land. Capiot moest zich op de dag voor de start in Middelburg tegen zijn zin dis tantiëren van een interview, anders was hij per direct op straat geschopt door Schepping. „Ik heb het maar gedaan voor de jongens, maar ik stond vierkant achter dat verhaal", zegt hij nu. De breuk was toen echter al niet meer te lijmen. Capiot zette zich steeds meer af tegen de ploegmanager en haalde uitein delijk zes renners over om mee te gaan naar een nieuwe sponsor. Bart Voskamp: „Ik had ook al wat slechte ervaringen met Schepping achter de rug en wilde dolgraag weg." Hij is nu een van de routiniers in het Jac- ques-team, waar Nederlanders, Belgen, Oekraïeners en Polen zijn gekoppeld aan onbekende afvallers uit andere ploegen. „Ik heb vannacht bij een Rus op de ka mer gelegen die prachtig kon vertellen, alleen kan ik hem niet verstaan", vertel de Jan van Velzen, die met veel ambitie in het nieuwe avontuur is gestapt. De 28-jarige renner, zoon van een Zeeuwse moeder uit de Hage-geslacht, was na vijf jaar ook wel uitgekeken op Bankgiro „Zeker toen die breuk zich aankondigde, want als renners waren we een vrienden- ploeg. Voor mijn ontwikkeling was aan de andere kant ook wel goed dat er iets anders op mijn weg kwam. Ik was een vaste waarde en hoefde niets meer te be wijzen. Dat moet ik hier weer wel." Vader Het is niet alleen de ploeg die hem aan spreekt. Jan van Velzen, vorige maand vader geworden van een zoon (Justus): „Mijn beste jaren moeten normaal ge sproken nog komen. Daar wil ik alles TIDJIKJA - Colin McRae steekt met zijn Nissan een zanderig kruispunt in Mauretanië over. De Brit, woensdag dagwinnaar, moest gisteren alleen de Fransman Luc Alphand voor zich dulden. Deze oud-skikampioen reed in zijn BMW-rallywagen schijnbaar moeiteloos tegen de zandduinen van Mauretanië op. Klassementsaanvoer der Stéphane Peterhansel (Mitsubishi) werd derde en bouwde zijn voorsprong uit op naaste belager Hiroshi Masuoka (Mitsubishi) tot 1.05.04 uur. foto Pascal Rondeau/AP voor geven. En het is allemaal nieuw hier, ook de wedstrijden die we gaan rij den. Dat is al een extra motivatie. We ver trekken zaterdag al naar Italië voor een trainingskamp en daarna naar de Ronde van Maleisië." Bart Voskamp maakt zich in die tijd op voor de klassiekers. „Het zijn mijn laatste jaren", beseft de 35-jari- ge Wageninger, „daar wil ik nog alles uit halen. Ik heb getekend bij deze ploeg, om dat ik vertrouwen heb in Capiot. En om dat de andere jongens van Bankgiro mee mochten. Ik wens Schepping (en vooral Piet Hoekstra) veel succes, maar de beste zes renners zijn weg." Snelle jongens Jans Koerts is de enige gelouterde sprin ter bij Jacques, hoewel Gerben Löwik ook aardig op weg is om zich met de snel le jongens te kunnen meten. Voor het zwaardere werk heeft Capiot een klasse mentsrenner in Dave Bruylandts en een sterke tijdrijder in de Letse renner Raivis Belohvosciks. Andere renners van naam zijn de Belgen Chris Peers en Geert Ver- heyen en de Nederlanders Rik Reinerink en Bert Hiemstra. Tot de technische staf behoort ook Andre Tchmil. Jans Koerts: „Hij reist straks mee naar het trainings kamp en heeft ons nu al schema's meege geven." Bart Voskamp: „Het is de bedoe ling dat we snel wedstrijden gaan win nen, dan hebben we zelfs kans om in de Tour te mogen starten." De Jacques-ploeg heeft de volgende ren ners onder contract: Mauricio Ardila (Co lombia), Andoni Aranaga (Spanje), Igor Abakoumov (Oekraïne), Raivis Belohvos ciks (Letland), Michael Blanchy (België), Florent Brard (Frankrijk), Dave Bruy landts (België), Andy Capelle (België), Jo hn Gaderet (Frankrijk), Bert Hiem- stra (Nederland), Jans Koerts (Neder land), Denis Kostuk (Oekraïne), Gerben Löwik (Nederland), Chris Peers (België), Bjom Rondelez (België), Maxim Ruden- ko (Oekraïne), Jan van Velzen (Neder land), Zbigniew Piatek (Polen), Frances co Planckaert (België), Rik Reinerink (Ne derland). Jurgen van de Walle (België), Geert Verheyen (België), Bart Voskamp (Nederland), Cezary Zamana (Polen). BELEK - Dennis Rommedahl heeft het trainingskamp van PSV in het Turkse Belek voortijdig verlaten. De vleu gelspits had te veel last van een enkelblessure en kon daardoor niet deelnemen aan de trainingen van de selec tie. De enkel van Rommedahl zal op korte termijn worden onderzocht. Het afgelopen jaar miste de Deen door blessu res aan het gewricht een groot aantal wedstrijden. ANP LONDEN - De Belg Bas Leinders is een van de kandida ten voor een zitje bij Jordan. De 28-jarige autocoureur, die afgelopen seizoen uitkwam in de Nissan World Series, zal op 21 januari plaatsnemen in de nieuwe Jordan voor een testrit. Volgens een woordvoerder van het team moe ten aan zijn test niet te veel conclusies worden verbon den. „Hij is een van de vele kandidaten voor een zitje." Jordan is het enige Formule 1-team dat nog geen rijders heeft gecontracteerd voor dit seizoen. Ook Jos Verstap pen aast op een plekje in de Engelse racestal. ANP/RTR LONDEN - Bij de bouw van het nieuwe Wembley is giste ren een bouwvakker om het leven gekomen. De man raak te bedolven onder een steiger en overleed ter plaatse, al dus een medewerker van de Londense ambulancedienst. Een andere arbeider raakte gewond aan zijn benen en is in een ziekenhuis behandeld. Het nieuwe stadion moet in 2006 gereed zijn. Tegen die tijd is het een van de grootste stadions in de wereld met een toeschouwerscapaciteit van 90.000. ANP/AFP ROTTERDAM - De marathon van Rotterdam heeft de Ke- niaan Felix Limo gestrikt als een van de smaakmakers van de 24e editie van het evenement dat voor 4 april op het programma staat. De 23-jarige Oost-Afrikaan maakte vorig jaar op 19 oktober zijn debuut in Amsterdam en ein digde daar indrukwekkend op de tweede plaats in een tijd van 2.06,42. Naast Limo heeft de organisatie, die nog met een aantal toppers in onderhandeling is, ook Ale jandro Gomez vastgelegd. In de editie van 1997 eindigde de Spanjaard als tweede in Rotterdam in een persoonlijk record van 2.07,54. ANP STUTTGART - Mercedes-Benz vertrouwt komend sei zoen in de Duitse Tourwagen Masters (DTM) opnieuw op de Nederlandse autocoureur Christijan Albers. De 24-jari- ge Nederlander maakte vorig jaar grote indruk door vier van de tien races voor het HWA-team te winnen. Het con tract met Albers werd gisteren in Stuttgart officieel gete kend. Albers begint op 18 april op het circuit van Hocken- heim aan zijn vierde seizoen voor Mercedes, zijn tweede voor het HWA-team. Afgelopen seizoen eindigde de cou reur uit Laren als tweede in de DTM. Zijn Duitse stalge- noot Bernd Schneider hield hem in de laatste race van het kampioenschap af. ANP/SID door Antal Crielaard SYDNEY - Martin Verkerk lijkt op stoom te komen voor de Au stralian Open die maandag in Melbourne begint. De tennisser uit Alphen aan den Rijn, die vo rig seizoen verrassend snel steeg op de internationale tennislad- der, bereikte gisteren de halve fi nale van het toernooi van Syd ney. In de kwartfinale was hij te sterk voor de Australiër Mark Philippoussis, 6-4 7-6. „Het ging erg goed", liet Verkerk na afloop weten. „Ik brak hem di rect. In de tweede set produceer de ik enkele zeer goede passeer- slagen. Ik ben blij dat ik de wed strijd in twee sets kon beslissen, want Philippoussis ging steeds beter spelen." Voor Verkerk is de tijd snel ge gaan. Vorig seizoen verloor hij in de eerste ronde van de Austra lian Open nog in vier sets van servicekanon Philippoussis. Na die verliesbeurt 'down under' raakte zijn carrière in een stroomversnelling. Hij won het toernooi van Milaan en steeg op Roland Garros tot grote hoogte, Pas in de finale werd hij gestuit door Juan Carlos Ferrero. Na zijn spectaculaire opmars raakte Verkerk hevig uit vorm en verloor hij in veel toernooien al in de eerste ronde. Pas aan het einde van het vorige seizoen, in de Masters Serie in Parijs, wa ren de eerste tekenen van her stel zichtbaar. In Sydney heeft hij die lijn doorgezet. In de hal ve finale treft hij Lleyton He witt. „Daarom denk ik nog niet aan winst in dit toernooi", bleef Verkerk bescheiden. „Maar het is natuurlijk wel zo dat iedereen die de halve finale haalt ook de eindoverwinning voor zich kan opeisen." Voor Raemon Sluiter eindigde het toernooi van Auck land in de kwartfinale. De Rot terdammer verloor van de als tweede geplaatste Jiri Novak (4-6 6-4 6-4). Voor drie andere Nederlanders is gisteren de Australian Open al begonnen. Fred Hemmes en Elise Tamaëla wonnen in de eer ste kwalificatieronde. Peter Wes- sels gaf geblesseerd op. ANP WIJK AAN ZEE - Het is al da gen zwaarbewolkt in Wijk aan Zee, maar voor Jan Timman scheen gisteren de zon. Na twee jaar behaalde de 52-jarige Am sterdammer weer eens een over winning in het Corus schaak toernooi. Met zwart versloeg hij debutant Viorel Bologan in de vijfde ron de in 59 zetten. Zijn laatste zege dateerde uit de achtste ronde in 2002 op Gelfand. Ivan Sokolov leed na vier remises zijn eerste nederlaag in Wijk aan Zee. Hij verloor met zwart van Akopian. Loek van Wely remiseerde met de Bulgaar Topalov, de nummer zes van de wereld. De twee on derhouden een professionele sa menwerking. Het was de vierde remise tussen beide grootmees ters in de twaalfde ontmoeting. Topalov heeft een score van plus vier (6-2). Svidler had een pion meer tegen Anand. Na 80 zetten gaf hij er de brui aan en nam genoegen met remise. Daardoor behield Anand zijn recordreeks intact. De Indiase grootmeester is al 64 partijen ongeslagen in Wijk aan Zee. Leko, Anand, Topalov, Kramnik en Adams behielden de leiding met drie uit vijf. ANP advertentie MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB. STICHTING VLUCHTEUNG, TEAR FUND Si De hulporganisaties zijn in actie Help nu en geef www.giro555.nl SHO Den Haag 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19