0 nrust over Bastion onterecht Evenwichtscursus houdt ouderen in Veere overeind Raad hoort partijen in ziekenhuisconflict Slachtoffer vals geld werd zelf verdachte Gem 11 'emeente Middelburg wil geen ouderen weren uit centrum Commissarissen moeten zelf salaris verlagen zeeuwse almanak Snoever WALCHEREN vrijdag 16 januari 2004 door Rolf Bosboom GOES - Het lot van de Raad van Toezicht en Advies van de Oos- tcrscheldeziekenhuizen wordt volgende week duidelijk. De Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording hoort dan de betrokken partijen in de bestuurscrisis. De Raad van Toezicht wil af van S. Schuitevoerder, momenteel het enige lid van de Raad van Bestuur. Volgens voorzitter E. Geluk wilde Schuitevoerder per se de nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur worden. De open procedure die werd ge voerd om een nieuwe voorzitter te vinden, als opvolger van de in oktober vertrokken J. Broertjes, zou daardoor zijn gefrustreerd. Schuitevoerder had wat de Raad van Toezicht betreft wel mee kunnen doen aan de proce dure. Het voorgenomen ontslag heeft tot grote beroering geleid in de organisatie. Veel medewerkers zijn juist tevreden met de huidi ge directeur. Ook wordt ge vreesd dat de interim-manager, die de Raad van Toezicht al klaar heeft staan, een onnodige reorganisatie doorvoert. De Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording heeft onder meer de bevoegd heid (leden van) de Raad van Toezicht te schorsen en ont slaan. Alvorens een standpunt wordt ingenomen, krijgt zowel de Raad van Toezicht als de Raad van Bestuur, in de persoon van Schuitevoerder, volgende week dinsdag de gelegenheid zijn visie op de gebeurtenissen te geven. ..We proberen zo veel mogelijk feiten boven water te halen en geruchten uit te schakelen", zegt voorzitter I. Stroo van de Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording. ,,We horen hen apart. Daarna beraden we ons op wat ons te doen staat." De Raad is een omvangrijke groep met representanten van allerlei maatschappelijke stro- mingen. Ook vertegenwoordi gende organen binnen het ziekenhuis, zoals de onderne mingsraad en de medische staf vereniging, hebben er een stem in. De Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen is een van de wei nige organisaties die boven de Raad van Toezicht nóg een con trolerend orgaan hebben. De ondernemingsraad (OR) heeft inmiddels besloten de voorgenomen handtekeningen actie af te blazen. De OR heeft ervoor gekozen zich vooral te richten op goede voorlichting aan de medewerkers van het ziekenhuis. „Een handtekenin genactie vraagt veel tijd van de OR en zal op het verdere verloop van deze kwestie geen invloed hebben", zegt voorzitter C. Ta- nis. „Veel personeelsleden heb ben mondeling hun steun laten blijken aan de Raad van Bestuur en de OR." Volgens Tanis is de rust inmiddels teruggekeerd, in de wetenschap dat de zaak nu in handen ligt van de Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording. Do,'ft mbriok verschijnt in alle titels van NR(> D.nilii.iiioii (oplage ruim 2 min e*.i Voor inlormalio over .nlvottnron in deze rubriek, c-m.nl naaf mtryiViip nl o.v.v, NGVLIl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het zou de commissarissen van Delta NV sieren als ze zelf hun salaris weer verlagen. Dat zegt de Mid delburgse wethouder H. Kool in een reactie op de forse salaris verhoging voor de commissaris sen. De gemeente Middelburg stem de, net als een ruime meerder heid van de andere Zeeuwse Ge meenten in december in met de verhoging van het salaris. Per jaar gaan de commissarissen 18.500 euro verdienen, vijfdui zend euro meer dan voorgaande jaren. „De gemeente Middel burg heeft nog gevraagd of dat niet in strijd was met de code- Tabaksblat", zegt Kool. „Dat bleek niet zo te zijn." Aandeel houder Middelburg stemde uit eindelijk voor. Achteraf heeft Kool daar spijt van, schrijft ze in een brief aan de Politieke Partij Middelburg. „Er is een aantal gemeenten knarsentandend akkoord ge gaan", licht ze desgevraagd toe. ..Veel gemeenten hebben niet de ultieme keuze gemaakt." Alleen Veere ging niet akkoord met de salarisverhoging. Eerder al zei ook de Vlissingse wethouder P. van der Maden dat h ij achteraf ongelukkig was met de gang van zaken. Is het niet vreemd om eerst een beslissin gen te nemen om vervolgens na protesten terug te krabbelen? ,Er zit een zakelijke en een emo tionele kant aan", zegt Kool „Veel gemeenten hebben een za kelijke afweging gemaakt. De commissarissen hebben meer werk gekregen. Maar het is een slecht signaal. Het is jammer dat dat niet op tijd is ingezien." Middelburg voelt er weinig voor om op de zaak terug te komen. „Het zou de commissarissen sie ren als ze zelf die beslissing ne men. Op het Goese kantoor heerst doorgaans een aangenaam arbeidsklimaat. De werkzaamheden die er verricht dienen te worden, zijn niet al te eentonig van aard, de koffieautomaat is gul van schenken, de baas is al even royaal met het uitde len van waarderende en/of bemoedigende schouder klopjes en de collega's kun nen het over het algemeen goed met elkaar vinden. Een van die collega's valt daarbij echter enigszins uit de toon. Dat komt omdat hij zich nogal eens te buiten wil gaan aan snoeverijen. Nimmer begaat hij fouten, immer werkt hij het hardst. Zegt hij. Bij voortduring. De kantoorgenoten namen er gelaten kennis van. Tot één hunner het echt beu werd. Minzaam glimlachend hoor de hij voor de zoveelste maal aan hoezeer de man het met zichzelf getroffen heeft. Om vervolgens een dodelijke hoek te plaatsen: ..Jij hebt slechts één beper king. En die is dat jij al jouw beperkingen niet kent." ^«adia Berkelder mDELBl'RC'Het is niet de joeling van de gemeente ddelburg om ouderen uit liet nnnteneren. Dat zegt wel edel A. de Vries in een reactie Je commotie die is ontstaan jjhct Bastion. De bewoners dal complex kregen onlangs doren dat ze op termijn moe- nverhuizen. rVries is geschrokken van de idles die de berichten over I Bastion teweeg brachten, «heeft me teleurgesteld. Er jd me zelfs door iemand ge ragd of we de ouderen geen ilje konden geven, zodat we ja ze af waren." isemeente heeft niet bedacht fee bewoners uit het Bastion eten. zegt De Vries. En dat |öt ook voor bijvoorbeeld het geveenhuis. ,.De zorginstel- jcèn hebben zelf vastgesteld lilehuizen met meer voldoen, ai jaar of drie geleden beslo- ideverzorgingshuizen dat ze ilden gaan slopen en nieuw «wen. Toen ik wethouder ad. ben ik met de instellingen inpraten. Vernieuwen is pri- a, maar ik heb gevraagd of het Et een stapje beter kon en of I niet zonde was om die ge- uwen te slopen." [resultaat van die onderhan- fingen was de woonservicezo- plekken in de wijk waar wo gen voor mensen die zorg ig hebben geconcentreerd den. Die zones zijn verdeeld e de stad. „In de plannen enin elke wijk zoveel wonin- i dat aan de vraag kan wor- voldaan." Maar is het juist ar ouderen niet prettig om in binnenstad te wonen? „Na- liijkisdat leuk. Maar de an- rezorgclusters moeten ook zo dmogelijk bij de voorzienin- ikomen. Er zijn ook mensen er toch voor kiezen om niet de binnenstad te wonen. Het de bedoeling dat mensen iksinhun eigen wijk kunnen een." de onderhandelingen met de ibraak in tdrijfspand zorginstellingen kwam ook Het Bastion ter sprake. De stichting die de woningen verhuurt, zag verkoop als enige optie. De Vries heeft de kavel van de school aan de Olmenlaan als alternatief aangedragen. „Het is erg sneu voor de bewoners van het Bas tion dat hen dit overkomt. Maar als beleidsmaker heb je ook te maken met de lange termijn. Het is een complex zonder lift. Als je vitaal bent, gaat het alle maal nog wel. Waar we in ieder geval voor moeten zorgen, is dat die mensen bij elkaar kunnen blijven." Het valt niet mee om in de bin nenstad geschikte lokaties te vinden voor ouderen, zegt De Vries. „We hebben er een paar gevonden, in de Sint Pieter straat, de Bachtensteene en op het Molenwater. Je zou ook zorg kunnen brengen in bestaande woningen, in het Maisbaaige- bied bijvoorbeeld. En er zijn misschien nog wel meer plekken te vinden.Hij wijst het idee dat ouderen moeten wijken voor studenten van de hand. „De plannen van de zorginstellingen bestonden al langer. Daarna is de Roosevelt Academy pas in beeld gekomen." De Vries ontzenuwt de geruch ten dat er studenten in het Bas tion komen. Als het aan hem ligt, worden de huizen verhuurd aan Middelburgse jongeren. „Voor jongeren is er in Middel burg enorme woningnood. Gas ten in de leeftijd van 18 tot 23 komen niet aan de bak. De Landelijke Organisatie Cli ëntenraden hamerde er gisteren in de PZC op dat ouderen keuze vrijheid moeten houden. Ze moeten zelf kunnen beslissen of ze in een kleinschalig cluster of in een groot complex willen wo nen. Volgens De Vries is dat nu juist het voordeel van zijn plannen met de zorg. „We doen dit juist omdat er nu niets te kiezen is. Als je nu iets gaat mankeren, moet je naar een verzorgings huis. Er zullen ook altijd groot schalige woonvormen blijven bestaan, zoals het Gasthuis en Buitenrust. Er zullen ook wat grotere nieuwe eenheden ko men, op de hoek van de Nassau- laan bijvoorbeeld." SINGEN - Een bedrijfs- aan de Dirk Dronkers- BlinVlissingen heeft tussen J.00 uur en gister- lend 10.00 uur bezoek gehad inbrekers. e kantoorruimtes wer- oorzocht en er werden di- e goederen weggenomen, ir een computer, prin- ezetapparaat, water ier en stofzuiger. g tot het pand werd 1, het schadebedrag is Mike Kloeg bekijkt een biljet van vijftig euro onder de ultra-violetlamp. Fietser gewond tij aanrijding op kruising BDDELBIRG - Een 66- Mge Middelburgse fiet- is gisterochtend rond "lf elf aangereden door Rn personenauto. Hej ongeluk gebeurde op «kruising van de Lange noordstraat/Hofplein in Middelburg. De vrouw "{eg op de kruising geen voorrang van een30-jari- ge automobilist uit Rot terdam Ze hield aan het ongeluk Rn gekneusde voet over is voor behandeling fcar het ziekenhuis ge bracht, 5 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De nepeuro is moeilijk van de echte te onderscheiden. Dat vindt ook Mike Kloeg van de sigarettenzaak Kloeg in de Sint Jacobspassage in Vlis- singen. Een klant kocht een pakje Lucky Strike en betaalde met een biljet van 100 euro. „Het vakje waarin de 100 staat, zag er een beetje vreemd uit en het biljet voel de slapjes aan. Maar dat komt vaker voor. Ik heb hem met echt geld terugbe taald." Het honderdje was een vals biljet, bleek later. De gedupeerde winkelier reageert dat hij een voorgevoel had, toen hij het biljet kreeg. Hij bekeek het biljet, waar op de klant zei: 'Is er wat?' „Ik voelde me niet prettig. Heb hem maar het geld te ruggeven." Met de 100 euro ging Mike naar de belen dende zaak, die ook van familie Kloeg is. In de muntenhandel/antiekzaak staat een ultra-violet lamp, die echt van vals kan onderscheiden. „Er liep geen streep door het biljet. Toen pas wisten we zeker dat het niet deugde." Mike Kloeg ging naar de politie en meld de de kwestie. Dat was in december. Deze week werd hij door de politie terugge beld Hij moest naar het bureau komen. Kloeg kreeg toen het gevoel dat hij niet het slachtoffer was, maar de verdachte. „Dat klopt", verklaart J. van Mourick, van de politie Zeeland. „Hij is de tweede keer als verdachte gehoord. Dat is hem ook meegedeeld." De politie verklaart dat zij inmiddels 'de oplichter' had opgespoord en verhoord. „Hij had in meer zaken geprobeerd geld te slijten. Die man vertelde dat Kloeg wist dat het om vals geld ging, want hij zou hebben gezegd dat het briefje mis schien vals was.De versie van de politie is dan ook dat de winkelier lankmoedig op die bekendmaking reageerde en ver volgens het biljet accepteerde. „En als je bewust vals geld aanneemt, ben je straf baar. Er is een proces verbaal tegen Kloeg opgemaakt", zegt Van Mourick. Mike ontkent met klem dat hij direct wist dat het vals geld was. Hij was behoorlijk ontdaan over de manier waarop de poli tie op hem insprak. „Ik ben ervan ge schrokken. Heb een leuke baan en heb het naar mijn zin. Waarom zou ik vals geld aannemen en al die ellende op mijn hals halen? Vader Gerard Kloeg voert aan dat de ul- tra-violetlamp nu permanent in de win kel staat. „We controleren vanaf dat moment dubi- foto Lex de Meester euze biljetten van onbekende klanten." Een keer eerder kreeg de ondernemer een vals biljet onder ogen. „Erg vaak komt het gelukkig niet voor. Het was een biljet van 20 pond", zegt Kloeg. De politie Zeeland zegt dat met name in de vakanties een stijging volgt van het aantal aangiftes van vals geld. Het zijn vooral 50 en 100 eurobiljetten die nage maakt worden. Vorig jaar spoorde de po litie Zeeland ruim 3400 euro op. Een in dicatie: van november 2003 tot medio ja nuari, zijn er twintig meldingen van vals geld bij de politie binnengekomen. Kloeg hoorde daarbij en de politie deelt mee dat er in diezelfde periode ook bij Funtastic aan de Nieuwendijk en CaiTOussel op het Arsenaalplein in Vlissingen aangifte van vals geld is gedaan. Daarbij ging het tel kens om valse biljetten van 100 euro waarmee was betaald. door Ron Magnée DOMBURG - Steeds meer ou deren willen langer zelfstandig blijven wonen. De kans op onge lukjes neemt daarbij toe. Oude ren vallen sneller en kunnen dan lange tijd uit de running zijn. Speciaal voor deze ouderen is er 'Advertentie) UBELPLEIN PIRAMIDEN U •*d>«rck(Ti Tijdens de solden zijn er te gekke koopjes op Meubelplein De Piramiden, België. Zorg ervoor dat je ze niet mist. Meubelplein De Piramiden, Sint-Gillis-Waas, België. OKAY £ff,IT ,0' KEMPHOEKSTRAAT S6,9170 ST-QLUS-WAAS, BELGIE 21. FAX03/72713 01. WWW.DEPIRAMIDEN.BE in de gemeente Veere een cursus ontwikkeld: 'Blijf in Balans'. Blauwe plekken, een flinke schaafwond of een arm die maanden na een valpartij nog steeds pijn doet. Een valpartij heeft bij ouderen vaak flinke ge volgen. Terwijl er veel te doen is om dergelijke valpartijen te voorkomen. De cursus 'Blijf in Balans' van het Steunpunt Vrijwilligers Veere en Sport Zeeland probeert ouderen weerbaarder te maken tegen uitglijders. In vier bijeen komsten krijgen de deelnemers informatie hoe ze een valpartij kunnen voorkomen of zacht kunnen landen als het kwaad toch geschiedt. „Er wordt ge werkt aan de lichamelijke con ditie en er wordt informatie ge geven over de oorzaken van val partijen", vertelt H. van Os van het Steunpunt Vrijwilligers Veere. Veiliger „Daarnaast gaan de ouderen ook zelf aan de slag door te kij ken hoe ze hun evenwicht beter kunnen bewaren en hoe ze hun huis veiliger kunnen maken. Ook wordt er in de praktijk ge leerd hoe mensen beter kunnen vallen. Het is vooral de bedoe ling om inzicht te krijgen in het eigen gedrag op het gebied van vallen en veiligheid", aldus Van Os. De cursisten kunnen daarna de cursus Bewegen voor oude ren volgen, om de conditie op peil te houden. N. van de Voorde uit Koudeker- ke is een van de mensen die zich voor de cursus heeft opgegeven. Ze heeft de laatste tijd nogal last van even wichtsproblemen en heeft al eens een flinke smak- kerd gemaakt. „En dat duurt bij mij dan maanden voordat het weer hersteld is", zegt ze. Haar huis wordt aangepast zodat ze minder snel uitglijdt. Zo wor den de dorpels vervangen en ko men er her en der handgrepen aan de muur. Toch bieden deze aanpassingen geen garantie dat ze makkelijk door haar huis kan lopen. Ze hoopt dan ook dat de cursus soelaas biedt. „Ik wil graag wat tips krijgen waarmee ik weer een beetje vooruit kom", aldus Van de Voorde. De leergang blijkt veel ouderen aan te spreken. „De eerste cur sus, die aan het eind van deze maan in Ons Huis in Meliskerke van start gaat, zit met ongeveer vijftien mensen nagenoeg vol. Voor de tweede cursus, die in maart van start gaat in Gapinge of Serooskerke, hebben zich in middels tien mensen op gege ven.", vertelt Van Os van het Steunpunt Vrijwilligers. Bij de ze organisatie kunnen geïnte resseerden zich ook aanmelden. Hoeveel cursussen er nog gege ven worden in de toekomst, is nog onduidelijk. N. van de Voorde uit Koudekerke is een van de mensen die zich voor de evenwichtscursus heeft opgegeven, want ze heeft al eens een flin ke smakkerd gemaakt. foto Ruben Oreel Advertentie UNÜKE KAAIITROOllfi DJ H1SNI PASïASAUS HET HBNZ PASTASAUS KUNT U NU SPAREN VOOR DEZE UNIEKE KAASSTROOIER. DEZE KAASSTROOIER STEl JE GEMAKKELIJK SAMEN HET EEN LEGE POT HEINZ PASTASAUS 600G EN EEN SET ROESTVRIJSTALEN ONDERDELEN. DEZE SET ONDERDELEN IS TEGEN INLEVERING VAN 3 DEKSELS HEINZ PASTASAUS 0OOG EN/OF 600G) EN EEN BIJBETALING VAN 249 VERKRIJGBAAR OP DE GROTERE POSTKANTOREN. DE ACTIE LOOPT VAN I JANUARI TOT EN MET 31 MEI ÓF ZOLANG DE VOORRAAD STREKT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11