Rechter oordeelt over europact Britse Dokter Dood hangt zich op Russische artsen melden sars-dode Conditie Belgische agent is belabberd Commissie vecht besluit aan over tekorten Frankrijk en Duitsland ran raakt steeds erder verstrikt i politieke crisis Militairen Sfor zetten jacht op Karadzic voort ïetnam vraagt hulp tegen vogelgriep -HO* .S096 .4096 jZlenaX/U,, ra Indonesië wil bruggen bouwen Schikking zaak condoom in soep Twee studenten bezwijken aan kou Besnorde agent krijgt extra salaris Belg noemt kind Lente Afghaanse tv toont zangeres woensdag 14 januari 2004 j^p^ieTtovissen BRUSSEL-De Belgische poli- ,j, moei meer aan sport doen. Volgens het NSPV (Nationaal Smdicsat van Politie- en Vei- ligheidspersoneel) is de condi tie van veel agenten 'bedroe vend slecht' en riskeren velen een hartaanval als ze op straat een boef moeten achtervolgen. |nNederland ontstond onlangs beroering toen bekend werd dat vijfduizend oudere agenten moeite hebben met de test ge- weldtraining. Tijdens die proef, die in december vorig jaar voor het eerst werd afge nomen, moet de agent laten zien dat hij in staat zich te ver dedigen en zijn belager de baas is. Wie zakt moet tijdelijk zijn wapen inleveren en bureaudi- enst draaien. In België ligt dat heel anders. „Zo'n toets bestaat hier niet eens", zegt NSPV-zegsman Fi- lip Van Hannne. Volgens hem is de conditie van veel agenten mede zo slecht door de politie- hervorming. Bij de samenvoe ging van de rijkswacht, ge rechtelijke- en gemeentelijke politie is gekozen voor meer blauw op straat. Volgens Van Hamme leidt dat tot meer werkdruk. Daardoor verviel de verplichte twee uur sport per week. Vroeger moesten kandidaat agenten een zware test afleg gen eer ze met hun opleiding konden beginnen. Maar door personeelsgebrek en het vrouwvriendelijker wervings beleid is de proef tot een 'be schamend niveau' geredu ceerd, zegt Van Hamme. Volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken zijn de toela tingseisen versoepeld om meer mensen de kans te geven de op leiding te volgen. „De overheid rekent erop dat de agenten zelf aan hun conditie blijven wer ken", aldus een woordvoerder. ffnfHansGertsen jRLSSEL - De ruzie rond het übiliteitspact krijgt een ver- jol» in de rechtszaal. De Euro- e* Commissie (het dagelijks gluur van de EU) stapt naar et Europese Hof van Justitie mwnomstreden besluit van de pinisters van Financiën van de jdstaten terug te draaien. Die floten eind november Frank rijken Duitsland niet te straffen pnnege hun te grote begro- juptekorten. pat besluit wekte de woede van (Nederlandse minister Zalm ideEuropese Commissie, om it Frankrijk en Duitsland dit jr voor het derde opeenvol gde jaar een begrotingstekort an meer dan 3 procent hebben, it is boven de grens die in het act is vastgelegd. Het pact is edoeld om te garanderen dat euro een harde en stabiele unt blijft. Op overtredingen sanmiljardenboetes. e Europese Commissie hoopt it het Hof de zaak via een ioedprocedure wil behande ld Dan is een uitspraak voor ledio dit jaar mogelijk. Als het ifkiest voor een normale pro- dure, dan zal een uitspraak aarschijnlijk jaren uitblijven, etdagelijks bestuur van de EU 3de in november sancties tref- tegen Frankrijk en Duits- 3 als hun tekorten ook in 105 te hoog zouden zijn. Bo ndien wilde de Commissie dat ide landen dit jaar extra be- umgen. aeen hectische nacht besloten ministers van Financiën in EHERAN - De politieke crisis Iran wordt steeds ernstiger, resident Khatami heeft ge- irtigd met alle prominente her- omiingsgezinden, waaronder linisters, af te treden als de ver- iezingen op 20 februari niet n, meldden gisteren de hanse media. Ms ons gevraagd wordt te ver- ïkken, dan vertrekken we ge- amenlijk", zei Khatami vol- enshet persbureau Irna tijdens ai bijeenkomst met 27 hervor- ungsgezinde gouverneurs. 'lgens de krant Etemad heeft üatami de conservatieven een «k de tijd gegeven om in te inden je crisis ontstond toen de toet- ingscommissie. de Raad van loeders, 3605 hervormingsge- &de kandidaten uitsloot van eelname aan de parlements- ffkiezmgen volgende maand, harmee staat ruim 44 procent au de kandidaten buitenspel, ja Raad weigert in te binden. De Raad van Hoeders vervult jp wettelijke en religieuze icht en zal niet toegeven aan lie druk en ophef", zei M. Jaro- d Hij is de woordvoerder van (commissie die tot de uitslui ten besloot. bch zal de zaak van circa 1500 ande3605 buitengesloten par- Eentskandidaten opnieuw ■jn.bekeken. Op 12 februari "rot de definitieve kandida- Nst voor de verkiezingen ge doceerd. ANP/RTR meerderheid het voorstel van de Commissie af te wijzen. Frank rijk en Duitsland kregen een jaar extra om wel aan de regels te voldoen. Strafmaatregelen bleven uit. Volgens de Commis sie is dat besluit juridisch aan vechtbaar. Met de gang naar de rechter ris keert de Commissie een nieuwe aanvaring met Frankrijk en Duitsland. Als de rechter de Commissie in het ongelijk stelt, dan levert dat gezichtsverlies op. Een ruime meerderheid van de Commissie oordeelde deson danks dat de rechtsgang nodig is om helderheid te scheppen en om herhaling te voorkomen. Over de politieke en economi sche gevolgen van het besluit van de ministers van Financiën, denkt de Commissie nog na. Waarschijnlijk komt zij in fe bruari met voorstellen om het pact te versoepelen. Er wordt over gedacht meer rekening te houden met de schuldpositie van de lidstaten bij het beoorde len van hun tekorten. Landen met een geringere staatsschuld zouden iets meer over de schreef mogen gaan dan landen met een forse schuld. Zalm toonde zich tevreden met het besluit van de Commissie. Ook veel Europarlementariërs reageerden instemmend. Vol gens de EVP, de grootste fractie, is het 'een belangrijk politiek signaal'. „De Europese Unie kan alleen goed werken, als rechtsregels de basis blijven van besluiten", aldus een verklaring van de partij. GPD PALE - Militairen van de Navo-troepenmacht Sfor doorzoeken een huis van Radovan Karadzic bij de Bosnisch-Servische stad Pale. Zij hebben daar gisteren de van oor logsmisdaden verdachte Bosnische Serviër niet gevonden. Dat maakte een woordvoerder van de stabilisatiemacht bekend. De inval volgde op informatie die zaterdag was gevonden bij een uitgebreide zoekactie van Sfor in Pale. Volgens de Sfor-woordvoerder zijn gisteren wel documenten gevonden die kunnen helpen bij de opsporing van Karadzic. foto Amel Emric/AP door Esther Gotink LONDEN - Het zou vandaag zijn verjaardag zijn, hoewel nie mand die had willen vieren. De Britse seriemoordenaar Harold Shipman, 'Dokter Dood', heeft zich gisterochtend in zijn ge vangeniscel aan een bedlaken opgehangen. De voormalige huisarts had de dood van zeker 215 patiënten op zijn geweten. Shipman is in 2000 veroordeeld voor slechts vijftien moorden, waarvoor hij vijftien keer le venslang kreeg. Korte tijd latei- werd duidelijk dat hij wellicht verantwoordelijk was voor meer dan driehonderd sterfge vallen. Het maakte hem in één klap de grootste seriemoorde naar in de Britse geschiedenis. Rechter J. Smith stelde in 2002 vast dat 215 moorden bewezen konden worden. Dokter Dood zou zijn gruweldaden al zijn be gonnen als jonge huisarts in 1975. Hij diende zijn slachtof fers een overdosis morfine toe. Of geld of sieraden een motief waren is nooit bewezen. Smith noemde Shipman 'moordver- slaafd'. Advocaat G. Di Stefano vindt het echter vreemd dat Shipman zich juist nu van het leven be roofde, omdat beiden positief waren over de kansen op een be tere uitspraak in hoger beroep. „Hier klopt iets niet. Dokter Shipman heeft nooit enige aan sprakelijkheid voor de moorden geaccepteerd. Zou iemand die zichzelf niet schuldig acht en de toezegging voor hoger beroep kreeg, een dag voor zijn verjaar dag zelfmoord plegen?" Shipman stond niet onder zelf moord-bewaking, zoals op dit moment bijvoorbeeld het geval is bij Ian Huntley die de 9-jarige Holly en Jessica ombracht. Privileges Shipman is gisteren om 06.20 uur lokale tijd hangend aange troffen achter de gordijnen van zijn cel in de Wakefield gevan genis. De laatste tijd waren hem enkele privileges ontnomen, wegens problemen met bewa kers. Zo was de televisie uit zijn cel verwijderd en moest hij ge vangeniskleding dragen. Schrijver van het Gevangenis Handboek Mark Leech vindt Shipmans dood geen verras sing. „Hij was een zeer getalen teerd arts en kende de suicidale symptomen. Hij wist ze daarom zeer goed verborgen te houden voor gevangenispersoneel dat getraind is in het herkennen van zulke tekens. Ik denk niet dat in deze zaak het gevangenissys teem enige blaam kan treffen. Shipmans dood wordt onder zocht door de nieuwe Ombuds man voor het Gevangeniswe zen, die aanvankelijk 1 april zou worden aangesteld om alle sterfgevallen in hechtenis te on derzoeken. „Hij heeft weer gewonnen. Door de makkelijkste uitweg te kie zen", zei Jayne Gaskell wiens moeder Bertha Moss (68) door Shipman is omgebracht. Doch ter Kathleen Wood van de ver moorde 83-jarige Bessie Badde- ley: „Het brengt weer een hoop oud zeer naar boven. Ik had zo graag gezien dat hij zijn daden had bekend, dat had veel men sen rust gegeven. Velen vragen zich nog steeds wanhopig af of hun dierbaren een natuurlijke dood of door zijn toedoen zijn gestorven." GPD 3Ü°13jgredactie buitenland 01 - Vietnam heeft de Verenigde Naties om .P gevraagd bij het bestrijden van de vogel- ^P-De ziekte heeft al zeker driemensen en meer anderhalf miljoen vogels het leven gekost. hebben e PpJ"sein«.0tciiCVctii ..cm. «aJ.. a,anP^ van het virus", zei gisteren een een officieel verzoek gehad van het 'Pamese ministerie van Landbouw om te hel- nnM ,u" "ei vu tci giaicitn ven oerder van voedsel- en landbouworga- Jeyai? VN (FAO). Een expert van de FAO "deskundige van de Wereldgezondheidsor- JeWHo^^O) reizen vandaag naar Hanoi. HO meldde maandag dat in Vietnam twee sifnHn Cn moec*er van een van hen zijn over- oorvoeelpri pn Labaratoriumtests moeten nog uitwijzen of ook negen andere kinderen, die de afgelopen weken met symptomen werden op genomen, aan het virus zijn overleden. De ziekte is bij vogels begonnen in de zuidelijke provincies Tien Giang en Long An en dook daarna op in de provincie Hay Ta, 17 00 kilometer noorde lijker. Uit voorzorg zijn anderhalf miljoen kippen en eenden geruimd. Andere dieren bleken niet be smet dankzij direct genomen strenge quarantai nemaatregelen. Ook Japan en Thailand kampen met een epide mie. Daar zijn echter nog geen mensen ziek ge worden. ANP/AFP/DPA Zuid-Koreaanse ambtenaren begraven in Yang- san de kadavers van geruimde kippen, foto AP Advertentie B. Middelburg di-za 11 -17 u. en op afspraak Haute Couture op uw maat! JAKARTA - De Indonesische regering overweegt bruggen te bouwen tussen de eilanden Sumatra, Java en Bali. De con structie ervan zou al over twee jaar kunnen beginnen, zo maakte minister Soenarno van Herhuisvesting en Regionale Infrastructuur gisteren bekend. Volgens de bewindsman is een investeerder uit de Verenigde Staten bereid eventueel geld te steken in een overbrugging van de 25 kilometer brede Straat Soenda tussen Sumatra en Java. Een Chinees bedrijf heeft aangeboden een deel van de kosten van een brug tussen Java en Bali (zo'n 2,5 kilometer) te bekostigen, zo meldt de internetversie van het tijdschrift Tempo. ANP/AFP SANTANA - Vier Amerikaanse vrouwen hebben een schik king getroffen met het restaurant waar een van hen in 2002 een condoom in haar soep aantrof. De vrouwen hadden het restaurant aangeklaagd wegens nalatigheid en het toebren gen van emotionele schade. De dames zaten in het chique restaurant aan de oestersoep toen een van hen ineens op iets rubberachtigs beet. De directie van het restaurant heeft altijd volgehouden niet te weten hoe het condoom in de soep is terechtgekomen. Details over de schikking zijn niet bekendgemaakt. AP GRENOBLE - Twee Afrikaanse leerlingen van een Franse militaire academie zijn gisteren tijdens een oefening in de Al pen overleden door blootstelling aan de kou. Vier van hun me destudenten moesten worden behandeld voor onderkoelings- verschijnselen. De slachtoffers kwamen uit Niger en Togo en studeerden aan de prestigieuze Ecole de Saint-Cyr. Een groep studenten van de academie werd hoog in de bergen overvallen door een sneeuwstorm. Omdat ze hun barakken niet meer konden be reiken, groeven ze schuilplaatsen in de sneeuw om in te over nachten. Door de extreme kou bezweken de twee Afrikaanse leerlingen. AP NEW DELHI - Politieagenten in Noord-India krijgen per maand 30 roepies (50 cent) extra salaris als zij een snor laten staan. Door de knevel stralen de agenten meer gezag uit, ver klaarde de commissaris.van de politie in de staat Madhya Pra desh gisteren in de krant The Asian Age. Hij voegde er wel aan toe dat vorm en stijl van de snorren in de gaten worden gehouden. ANP/RTR BRUSSEL - Belgen geven hun baby's steeds verschillenderen merkwaardiger namen. De namen Lente, Summer en Winter zijn al opgedoken, evenals Zen en Liefde. De trend is gisteren gemeld door het Belgisch Nationaal Insti tuut voor de Statistiek, die alle namen van borelingen in 2002 heeft verzameld. Het aantal namen nam toe, terwijlhet aantal geboorten afnam. De meestgekozen namen voor jongens en meisjes bleven Tho mas en Laura. Per regio zijn er wel verschillen. In Brussel zijn de namen Mohamed en Sarah het populairst, in Vlaanderen zijn dat Robbe en Amber. In het Franstalige Wal lonië kiezen ouders als naam voor hun kind vooral voor Léa en Thomas. ANP door Hans Heijt MOSKOU - In Jekaterinenburg in Rusland is mogelijk de eerste sars-dode gevallen sinds de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) in juli de epidemie als in gedamd verklaarde. De Russi sche autoriteiten meldden gis teren dat een Nieuw-Zeelander aan de gevolgen van de long ziekte is bezweken. De WHO heeft het bericht niet bevestigd. Volgens Russische artsen werd de Nieuw-Zeelander ziek toen hij door Rusland reisde. Hij zou zich niet hebben willen laten behandelen. Na zijn overlijden stelden artsen een infectie in de longen vast, die door sars zou zijn veroorzaakt De Chinese autoriteiten en de WHO ontkenden gisteren dat in China een tweede sars-geval is vastgesteld. Een zegsman van het ministerie van Volksge zondheid sprak een bericht van een televisiezender in Hong kong tegen dat uit onderzoek is gebleken dat een 20-jarige ser veerster is besmet met het sars- virus. Eerder bleek een 32-jari- ge man ermee besmet te zijn. De vrouw 1 igt al een week ter ob - servatie in een ziekenhuis in de stad Guangzhou in de zuidelijke provincie Guandong. Ze is mo gelijk besmet door een civetkat die in het restaurant waar ze werkte, op de menukaart staat. De WHO liet weten dat ze de vrouw tot de verdachte gevallen rekent, maar dat de uitslag van het onderzoek van de patiënte nog op zich laat wachten. Functionarissen van de gezond heidsorganisatie bezochten gis teren in Guangzhou de vrouw en een 35-jarige zakenman die ook als verdacht geval is geregi streerd. WHO-teamleider R. Breiman zei dat de patiënten lij ken te herstellen. Geruchten B. Dietz, een andere WHO- functionaris, waarschuwde voor valse geruchten in China over nieuwe sars-gevallen, al dus de BBC gisteren. Volgens Dietz is het moeilijk om met ze kerheid vast te stellen of mensen sars onder de leden hebben. De WHO-medewerker zei dat het gezondheidssysteem in het zui den van China overlast kan ra ken als iedereen die met koorts het ziekenhuis binnenstapt in quarantaine wordt geplaatst. Sinds de WHO vorig jaar zomer verklaarde dat sars onder con trole was, is bij een persoon offi cieel sars vastgesteld. Het gaat om de 32-jarige televisieprodu cer uit Guangdong, die vorige week het ziekenhuis mocht ver laten. De man is genezen ver klaard. Chinese functionarissen be richtten gisteren dat de produ cer met een virusgen was besmet dat lijkt op een virusgen dat rat ten bij zich hebben. Het Chinese persbureau Xinhua meldde eer der dat bij de man een virusgen is aangetroffen dat sterk lijkt op het gen van het coronavirus bij civetkatten. De producer is ech ter nooit met die dieren in aan raking gekomen. Wel had hij in zijn huis vallen tegen ratten en muizen gezet. ANP/DPA/AFP KABOEL - Voor het eerst in twaalf jaar heeft de Af ghaanse televisie beelden van een zangeres uitge zonden. Tijdens de vijf minuten durende uitzen ding zagen en hoorden de inwoners van de hoofd stad Kaboel de voormali ge ster Salma een roman tische ballade zingen. De televisie toonde zulke beelden voor het laatst in 1992. Radicale mos limstrijders die dat jaar het communistische regi me omverwierpen, verbo den beelden van vrouwen uit te zenden. De nog fun- damentalistischer Tali ban, aan de macht vanaf 1996, verboden vrouwen zelfs te werken en meisjes naar school te gaan. Nadat de Taliban twee jaar geleden waren ver jaagd, verbeterde de situ atie voor vrouwen in Af ghanistan en keerden zij langzamerhand ook weer terug op de buis. De grens lag tot nu toe bij het pre senteren van het nieuws. Een mijlpaal in de ge schiedenis van het conser vatieve moslimland was de grondwet die op 4 janu ari door de vergadering van stamoudsten (Loya Jirga) is aanvaard. Daarin is bepaald dat mannen en vrouwen gelijke rechten hebben. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5