Vertrekcentrum biedt louter leed Goede tuinbouw is net zo veranderlijk als het weer PZC PZC Van aanmelden tot uitzetten -t Vierde macht Voordeel verdieping Westerschelde gering Nieuwe plannen voor uitzetting van asielzoekers vallen niet goed te gast Productie en export in tuinbouw 14januari 1954 door Mayke Calis Aanmeldcentrum: de 'aan komsthalte' van iedere asielzoeker. Na een oriënterend gesprek stuurt de IND de asiel zoekers vanaf deze plek door naar een onderzoeks- en op vangcentrum (oc) óf terug naar hun eigen land. De Nederlandse aanmeldcentra bevinden zich in woensdag 14 januari 2004 Rijsbergen, Ter Apel. Zevenaar en op Schiphol. Onderzoeks- en opvangcentrum (oc): hier wordt de vreemdeling in de beginfase opgevangen. Binnen zes maan den hoort deze dan de beslissing over zijn asielverzoek. Is de be slissing van de IND positief, dan krijgt hij een status als vluchte ling. Bij een negatieve uitspraak kan hij in beroep gaan. Asielzoekerscentrum (azc): het opvangcentrum voor asielzoe kers die een status hebben ge kregen en op een woning wach ten of in beroep zijn gegaan. Als ze het beroep verliezen, moeten ze alsnog het land verla ten. AMA-campus: opvangcen trum voor Alleenstaande Min derjarige Asielzoekers (AMA's). Voor deze jonge asielzoekers gelden aparte opvangmogelijk heden en terugkeervoorwaar- den. Na de opheffing van het kamp in Deelen is de campus in Vught nog de enige. Uitzetcentrum: uitgeproce- door Mayke Calis Schrijnende gevallen van knuffel-asielzoekers. Veel gemeenten kennen ze. Uitge procedeerde. asielzoekers die hier al meer dan vijf jaar wonen, van wie de kinderen in Neder land zijn geboren en naar school gaan. Ze krijgen voortaan te maken met een nieuw feno meen: het vertrekcentrum. Een garantie voor nieuw leed, me nen deskundigen. Wie kent ze niet, voorbeelden van gezinnen die eigenlijk naar Somalië of China terugmoeten, maar dat niet willen. Binnen kort worden zij door de vreem delingenpolitie uit hun woningen gehaald en naar het vertrekcentrum nieuwe stijl ge bracht, de opvolger van het enkele jaren geleden mislukte vertrekcentrum dat in het Gro ningse Ter Apel was gevestigd. In afwachting van hun reis moe ten zij daar volgens het plan van minister Verdonk van Vreemde lingenzaken blijven. Reacties van hoogleraren straf- en immigratierecht en vluchte lingenorganisaties zoals Vluch telingenwerk en INLIA op de voorlopige plannen van de mi nister zijn negatiefWat wordt de sfeer in zo'n centrum?", vraagt een woordvoerster van Vluchtelingenwerk zich af, „Wie gaat voorkomen dat de vlam in de pan slaat? Mensen die niets te verliezen hebben gedra gen zich niet altijd even voor beeldig." Uitgeprocedeerde asielzoekers .onderbrengen in een vertrek centrum is een verschuiving van de problemen en geen oplossing, vindt Anton van Kalmthout, hoogleraar strafrecht aan de Universiteit van Tilburg. „De redenen waarom mensen niet weg willen, verander je niet door hen in een vertrekcentrum te zetten." Bovendien werken veel landen van herkomst niet mee met de terugkeer, zegt ook Han Entzinger, hoogleraar mi gratie en integratiestudies aan de Erasmus Universiteit. Asielzoekers die niet beschik ken over de juiste identiteitspa pieren, komen vaak het land van herkomst niet meer in. En dat is het werkelijke probleem, vol gens de beide hoogleraren. „Straks zijn al die gezinnen ver huisd naar het vertrekcentrum en kunnen ze niet vertrekken. Dan zijn de ellende en het socia le leed niet te overzien", aldus Van Kalmthout. Omdat de ge zinnen ook niet eindeloos in het vertrekcentrum kunnen blijven wonen, vreest hij dat zij uitein delijk toch op straat belanden. Vooral doordat de gemeenten hebben ingestemd met de voor lopige plannen van de minister. Gemeenten weigerden tot nu toe mee te werken aan de uitzet ting van uitgeprocedeerde asielzoekers, omdat ze bang wa ren voor rondzwervende gezin nen op straat. Verheugd Nu duidelijk is dat de vluchte lingen door de rijksoverheid worden opgevangen heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zijn bezwa ren laten varen. In de woorden van de Haagse wethouder Heij- nen (vluchtelingebeleid): „Het rijk heeft de verantwoordelijk heid lange tijd bij ons neerge legd, maar de opvang van uitge procedeerde asielzoekers hoort niet op ons bordje." Burgemees ter Bandell van Dordrecht, te- Asielzoekers protesteren tegen het vertrekcentrum voor uitgeprocedeerden in Ter Apel. vens voorzitter van het VNG - platform asielzoekers zegt: „Wij zijn verheugd, want er wordt straks niemand meer op straat gezet." Entzinger en Van Kalmthout begrijpen niet waarom de mi nister zich vooral richt op de groep uitgeprocedeerde asiel zoekers die het minste overlast veroorzaakt. „Waarom niet de illegale gelukszoeker uit Bulga rije oppakken, maar wel het ge zin met de opgroeiende kinde ren dat geen vlieg kwaad doet?", vraagt Entzinger zich af. Ook betwijfelt hij of de uitgeproce deerden zich zonder meer zu llen schikken in hun lot. „De kans is groot dat zij het centrum ont vluchten wanneer de datum van vertrek nadert." Hoe groot de mate van gevangenschap is in het nieuwe centrum is ook nog niet duidelijk. J. vanTilborg, di recteur van de vluchtelingenor ganisaties INLIA, ziet het som ber in. „De meervoudige meldings plicht die de vluchtelingen krij gen, doet mij een beetje aan Ter Apel denken." Dit strenge 'uit zetcentrum' uit de jaren negen- deerde asielzoekers die niet vrijwillig terug willen keren, wachten hier hun definitieve uitzetting af. De uitzetcentra bevinden zich in Rotterdam en op Schiphol. Het centrum zet al leen ex-asielzoekers, veelal ille galen, uit waarvan de nationali teit en identiteit vaststaat en die zodoende op korte termijn ver wijderbaar zijn. GPD foto Anne-Marie Kamp/GPD tig was geen succes. Het project kostte handenvol geld, terwijl het amper leidde tot de uitzet ting van asielzoekers. Een te grote mate van gevangenschap is volgens Van Kalmthout in strijd met de rechten van het kind. „Je kunt gezinnen met kinderen niet zomaar opsluiten. Kinderen hebben recht op on derwijs." GPD De Utrechtse bestuurskundige R. Crince T hield in 1969 bij de aanvaarding van deiLi van lector een opzienbarende openbareles j analyseerde het verschijnsel 'de vierde macht', mee hij doelde op de macht van ambtenaren. No^ dwongen moeten ministers en andere politieke^ stuurders veel uitvoerend werk aan hun anta apparaat overlaten. Volgens Crince le Roy isdaarjjjj mis mee. Maar, signaleerde hij, dan moet er eeng« controle mogelijk zijn op het doen en laten vana®! naren. In zijn visie wordt daaraan te weinig aantb besteed. Crince le Roy kwam met voorstellen om die control! vergroten. Hij vond dat staatsburgers het recht moft, krijgen op inzage in overheidsbescheiden én hetta zicht van parlement en regering op de administnj wettelijk moet worden geregeld. Het laatste is naar zijn mening noodzakelijk, tussen politiek en ambtenarij een rare relatie besla Het is ongepast dat politici kiitiek uiten op ambtej ren. Zij hebben een bijna onschendbare positiegij ambtenaren iets verkeerd doen, slaat het directter de politieke bestuurders. Zij worden eindveranti delijk gehouden. Dat valt, aldus Crince leRoy. rijmen met de verhoudingen zoals die in werkelijl zijn. Zijn analyse heeft anno 2004 niets aan actualiteit^ loren. In de verhoudingen tussen politiek en ambtesj is weinig veranderd. Eén ding is verbeterd, het recht inzage in overheidsstukken op grond van de Wetojj Openbaarheid van Bestuur (WOB). De anti-kern^ gie-organisatie Wise heeft van die wet gebruikgeir^ om interne stukken van het ministerie van Eco&g sche Zaken te krijgen over de sluiting van dekenxg traleBorssele. Wise vermoedde dat EZ-ambtenard politieke besluit over sluiting van de fabriek begmijj niet loyaal hadden uitgevoerd. Dat vermoeden is juist gebleken. EZ-ambtenaren^ ben een eigen rol gespeeld in de besluitvormingitjEj kerncentrale. Zij moesten het besluit loyaal wtvcQ maar uit de interne stukken blijkt dat zij probea procedures te rekken in de hoop dat het besluit uj sluiting door een nieuwe Tweede Kamer zou wordej ruggedraaid. Uiteindelijk won het personeel van kerncentrale-a| naar EPZ, verenigd in de stichting Borssele 2004-pj een cruciale procedure voor de Raad van State. doet echter niets af aan de dubieuze rol vanEZ-aiéï naren. Zij lieten hun eigen mening prevaleren bon een democratisch genomen besluit en dat is ontha send, los van de discussie over de toekomst vandekei centrale. Het geeft alle aanleiding de verhouding tussen politiek en ambtenarij opnieuw tegen hetlict'J houden. door Huib Eversdijk Toen in 1839 het scheidings verdrag tussen Nederland en België werd gesloten, waar bij onder meer de bereikbaar heid van Antwerpen werd gega randeerd, leefde men nog in de tijd van de zeilvaart. Dat is anno 2004 wel anders. Er zijn nu con tainerschepen van meer dan 250 meterlang. Als één zo'n schip in het Nauw van Bath in grote - moeilijkheden komt, is dc be reikbaarheid vah Antwerpen voor langere tijd geblokkeerd. Nu is het zo dat op dit moment, met de huidige diepte van de Westerschelde, ongeveer negen tig procent van de huidige scheepvaart zonder al te grote problemen afgewikkeld kan worden. Bij verdere verdieping - tot maar liefst dertien meter - gaat het dus enkel om de zéér grote containerschepen. Het is toch politiek en maatschappe lijk ontoelaatbaar om alleen voor deze schepen de Wester schelde verder te verdiepen met alle nadelige milieugevolgen en veiligheidsgevolgen, inclusief ontpoldering van dien. Om Antwerpen toch als haven en industriestad in stand te hou den, zijn dus alternatieven no dig. En die zijn er. Overal ter we reld zie je dat voor de zéér grote schepen de kust wordt opge zocht. Dat geldt voor Rotterdam met de eerste en tweede Maas vlakte, maar ook voor de vele zogenaamde 'inland'-ports el ders in Europa en in de wereld. Verdere uitbouw van de zeeha ven van Zeebrugge is dan het beste alternatief, Natuurlijk moet er dan een goede verbin ding met het achterland zijn. Maar via weg, spoor en binnen vaart kunnen Gent en Antwer pen uitstekend bereikbaar wor den gemaakt. Misschien zou Nederland zelfs bereid moeten zijn om financi eel een bijdrage te leveren aan de aanleg van een soort 'Betu welijn' van Zeebrugge naar Antwerpen. Zo gek is dat niet, want Nederland betaalde des tijds flink mee aan de sanering van de kalimijnen in de Elzas om de zoutbelasting van de Rijn terug te dringen. Toekomstvisie Met name de Antwerpse haven autoriteiten richten zich te veel op de korte termijn. Bovendien is er weinig of geen overleg met Gent en Zeebrugge. 't Is zo'n beetje 'ieder voor zich' en dat is nooit verstandig. Een goede toe komstvisie voor het zeehaven- beleid in Vlaanderen ontbreekt en dat is voor de langere termijn funest. Een Belgisch/Vlaams nationaal havenbeleidsplan is dan ook dringend nodig. Het zou goed zijn als ook de EU daarop zou aandringen, waar door veel andere problemen vermeden kunnen worden. Een van de problemen is de steeds terugkerende Toep' om ontpoldering. Het is wel duide lijk dat met name in Zeeland een breed politiek en maatschappe lijk draagvlak daartoe ont breekt. Telkens worden weer nieuwe gedachten ten aanzien van dit probleem ontwikkeld. De een nog duurder dan de an der en steeds ontstaat daardoor weer onnodige onrust. Die moet en kan gestopt worden door éénsgezind nadruk te leggen op de alternatieven. Want duide lijk is dat als er iets verdiept wordt, ook niet ontpolderd hoeft te worden. Het provinci aal bestuur, de gemeentebestu ren, de waterschappen, maar ook maatschappelijke organi saties als Het Zeeuwse Land schap, de ZMF en De Levende Delta moeten wat dit betreft de handen ineenslaan. Natuurgebieden Geheel los van de ontpoldering staat de gedachte dat in ons Deltagebied méér aandacht moet worden gegeven aan het ontwikkelen van (nieuwe) na tuurgebieden. Daar zijn zeker kansen, zoals ook al is geble ken onder meer op Schouwen- Duiveland (Tuureluur). Het op knappen en ontwikkelen van welen en kreken biedt nog vele kansen zoals onder meer De Wilhelminapolder laat zien. Ook gebruik van zeer marginale landbouwgronden biedt zeker kansen mits op vrijwillige basis verkregen. Een idee als de 'Oversehelde' kan overigens nu al naar het ar chief vanwege de zeer grote landschappelijke ingreep, de enorme kosten en de bedreiging van de mooie Oosterschelde. Ook zonder het doorsteken van Deltadijken en teruggeven aan de zee van ingepolderd land, zijn er nog vele kansen voor meer 'natuur' in de Delta, die ui teraard een levende en levendi ge Delta moet blijven. Huib Eversdijk is voorzitter van de stichting 'De Levende Delta' De konikonimerteelt in kassen in de tuinbouw heeft een topjaar achter de rug. De tuinbouw heeft een topjaar achter de rug en ontwikkelt zich steeds meer tot 'het goudhaan tje van de Nederlandse econo mie'. „In andere landen halen telers slechts een vijfde van wat ivij hier produceren." doorïwan van Lierop Elke week komt tuinder Peter Aarts uit Asten-Heusden met een aantal collega's bijeen om zich te verdiepen in het vak. „We lopen dan rond in eikaars kassen, beoordelen de gewassen en overleggen samen hoe het be ter kan. Door onze ervaringen en ideeën onderling uit te wisse len slagen we erin onze produc tie en kwaliteit op een hoger ni veau te krijgen." Het gaat goed in de tuinbouw. De economische recessie lijkt weinig vat te hebben op de be drijfstak en zowel de productie als de export steeg in het afgelo pen jaar naar recordhoogte. „De tuinbouw is het goudhaantje van de Nederlandse economie", juichte voorzitter Van der Veen van het Productschap Tuin bouw vorige week in zijn nieuw jaarstoespraak. De 35-jarige Peter Aartsheeft in de regio Asten/Someren, een concentratiegebied van glas tuinbouw, een oppervlakte van 4,5 hectare aan kassen waarin hij komkommers en tomaten teelt. Met zijn komkommers haalde hij van januari tot sep tember een royale productie van 145 stuks per vierkante meter. In de resterende maanden van het jaar kwam daar nog acht ki lo tomaten per vierkante meter bij. „In andere landen halen ze slechts eenvijfde van wat wij hier produceren", zegt hij. Al krijgt Aarts jaarlijks een re kening van drie ton voor stook kosten, van concurrentie van bijvoorbeeld het warme Zuid- Europa heeft hij weinig te duch ten. „Ons klimaat is eerder een voordeel. Tijdens de afgelopen zomer was het in Zuid-Europa veel te heet om groenten te telen. Hier was het warm, maar liep de temperatuur niet te hoog op. Op te hete dagen kunnen we het kli maat in de kassen beheersen door zonneschermen en berege ning van het dak." Bovendien staan tegenover de hoge stookkosten in Nederland de enorme investeringen die tuinders in andere landen moe ten doen. „Denk maar aan het In 2003 groeide zowel de productie als de export van de tuinbouw naar recordhoogte. De productie steeg in waarde met 2 procent tot 7,1 miljard euro, de export groeide 3 procent tot 12,5 miljard eu- Snijbloemen, potplanten, groenten en fruit zijn de gangmakers. In de totale agrarische productie in Nederland had de tuinbouw in 2003 een aandeel van 41 procent. Direct en indirect biedt de tuinbouw werk aan een half miljoen mensen. De bloemkwekerij is de grootste sector, met een productie waarde van 3,5 miljard euro, 6 procent meer dan in 2002. De groen tetelers onder glas kenden een explosieve groei van 9 procent tot 1,3 miljard euro. GPD STORMVLOEDKERING - De directeur-generaal van Rijks waterstaat heeft het plan tot afsluiting van de Hollandse IJssel goedgekeurd. Als alles naar wens verloopt is de ke ring over drie jaar gereed. De kosten bedragen naar schatting twintig miljoen gul den. MYXOMATOSE - In de buurt van Renesse zijn wilde konij nen gezien die aan myxomato- se lijden. Voor de wildstand in de duinen wordt het ergste ge vreesd. Eigenaren van tamme konijnen krijgen het advies geen gras voor hun dieren te snijden in het gebied waar de mvxomatose heerst. VALHELMEN - De wtga wachters krijgen ANWB een valhelm. 1 en Frankrijk draagt de mes derheid van de motorrijden een valhelm. Driekwartvani motorrijders die door eend geluk in ons land overlijd* stierven aan een schedelbass fractuur, zo bleek uiteena langs gehouden onderzoek. ONDERWIJZERS-Omhefl kort aan leraren aan te paki wil de regering het voorns sen met een onderwijst maar die niet voor de ïi staan, aantrekkelijker i&h alsnog in het onderwijstere ken. Het ministerie wil et: dienstjaren toekennen. foto Jan Verhoeff/GPD vlak maken van een terrein in Spanje of de aanleg van leidin gen in zo'n land", vertelt Aarts. „Daarbij valt onze gasrekening in het niet." Kennis Daarbij komt ook de grote voor sprong aan kennis van de Ne derlandse telers, die mede is op gebouwd dankzij het over en weer overdragen van informa tie. Het studieclubje van Peter Aarts werd daarvoor in het na jaar zelfs bekroond door de land- en tuinbouworganisatie ZLTO. „We zien elkaar niet als concurrenten maar als colle ga's", legt hij uit. „Door goede onderlinge contacten en een open netwerk voor het uitwisse len van kennis blijven we steeds van elkaar leren." Tot zijn eigen verbazing heeft Aarts gemerkt dat het altijd be ter kan, al heeft hij jarenlange ervaring met de teelt van kom kommers. „De situatie veran dert voortdurend. In welke mate moet je bijstoken op donkere dagen? Wanneer moet je de planten extra water geven en hoeveel? De komkommerteelt is zo veranderlijk als het weer." GPD Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc nl Middelburg: Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel. (0118)493000 Fax: (0118) 493009 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail' redtern@pzc.nl Hulst: Bauaeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel(0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail' redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is< u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgen„ ze(abonnementen)administratieen om u le (laten) informeren over voor u relcvMK» producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons. teerde derden Als u op deze informatie gr fc PZC, lezersservice. Postbus 31.4460 AA G Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Poslbus31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingslijden: zaterdags lot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag) 1 per maand 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzcnl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoc het einde van de betaalperiode, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1.70 Alle bedragen zijn inclusiet6%BWt Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het AdverfeöW*®9 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdensona zondag van 16 00 tot 18.Q3ttf Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax (0113) 315549 M Rubrieksadvertenties (kle»«P Tel (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax-(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Internet www pzc ni/adverteren Behoort tot LUGQGflGr STOP: r/r/euing van «tzielzodcers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4